Firma Wed. J. HEDDES, Schagen. Dames- en Kinderhoeden, imincsmaanfl Augustus. N. V. „Het Landbouwhuis", Nog zeer korten tijd der ZOMERMANUFACTUREN tegen ONGEKEND LAGE PRIJZEN. Nieuwe Winkel, - Molenstraat - Schagen J. WONDER Pz., ADVERTENTIÈN. BRONGAS houten Welpijpen? A. S1 e u t e 1, Dr. J. PIETERS-ANEMA Heerenmarkt 6, Amsterdam. ow Schagen. Firma Wed. J. HEDDES, Des Zondags niet gesloten. Zij worden door mij op elke diepte geleverd onder garantie. Vrouwenarts! A, x LAAGSTE PRIJZEN Beleefd aanbevelend. ALKMAAR, Zaadmarkt 79, w r m- ri IJzeren wagens. Volgens het Duitsche tijdschrift „Prometheus" worden in Noord-Amerika op de spoorwegen de houten wagons allengs meer en meer door ijzeren vervangen. De onder vinding zou reeds hebben geleerd, dat bij botsingen de ijzeren rijtuigen wel beschadigd worden, maar meestal niet zoo vernield als de houten, terwijl zij bjj brand uiteraard veel meer weerstand bieden. De Pennsylvania- maatschappij heeft duizenden ijzeren wagens besteld en op hare lijnen loopt ook zulk een postwagen, die 23 meter lang is en waarvan het binnenwerk ook geheel van ijzer is. Zomer, vogels en insecten. Uit verschillende deelen van Duitschland wordt ge meld, dat in dezen zonderlingen zomer minder vogels worden gezien en gehoord dan gewoonlijk. Anderen hebben waargenomen dat men veel minder last heeft van vliegen en zulke insecten en vermoeden dat hieruit de schaarschte is te verklaren der vogels, die hun voedsel elders gaan zoeken. Piano met stryk-toon. Vóór 200 jaar piobeerde men reeds den natuurlijken strijktoon van viool of cel door toetsendruk of op me chanischs, wijze te verkrijgen. Thans is de firma Hup- feld te Leipzig er in geslaagd een klavier te vervaardi gen, waarop men niet alleen viool-soli kan spelen, maar ook strijkkwartetten. Dezer dagen wordt het wonder lijke instrument tentoongesteld. I)e hitte en het onweer in Amerika. De lijst van rampen en slachtoffers tengevolge van de geweldige stormen en de ontzettende hitte in de Ver- eenigde Staten vermeerdert met den dag. Uit verschillende gedeelten van Amerika worden on weren, vergezeld van hagêl, gemeld. Te Pittsburg en omstreken, waar deze onweren het sterkst hebben gewoed, schat men de door hagel ver oorzaakte schade op IJ millioen gulden. Een groot aantal personen zijn tengevolge van de hitte gestorven. Hen nieuwe belasting. Bij de Belgische Kamer is een wetsontwerp inge komen, om belasting te heffen van uithangborden, hang- platen, schilderijen en, in het algemeen, van alle zoodanige schilderingen of opschriften, andere dan plakbrieven, en bestemd voor handels- en nijverheids reclame. De belasting zou 5 fr. per Ma. en per jaar bedragen. De New-Yorksche branden. In aansluiting op hetgeen wij reeds meedeelden in ons vorig no. over de groote branden, die in, of dichtbij, New-York hebben gewoed, ontleenen wij nog het volgende aan de New York Herald: „Gedurende de laatstverloopen 36 uur" schrijft dat blad „heeft brandstichting geleid tot het verlies van 21 menschenlevens en een stoffelijke waarde van 1.500.000 dollar. Negentien personen, o. w. elf kinderen, kwamen 's morgens in de vroegte om bjj den brand in de huurkazerne, Chrystee-street 222, bij welken brand sporen zijn ontdekt van petroleum en ontplof bare stoffen. Op Coney-eiland leed George C. Tilyou, die daar zijn gebouwen in het Steeplechase-park verloor, een verlies van 1.000.000 dollar; de gebouwen waren niet verzekerd. Tilyou heeft aan de politie dreigbrieven ter hand ge steld, waarin van hem, Tilyou, een groote som werd geëischt, wilde hij voorkomen, dat zijn eigendom zou worden in brand gestoken. Bij dien brand zijn twee man omgekomen." Twee doodvonnissen. Naar aanleiding van de vonnissen waarbij Hau en Soleilland ter dood werden veroordeeld, schrijft het „Wkbld. v. h. Recht" Ongeveer tegelijkertijd werd een „schuldig" uitgespro ken door de jury's te Parijs en te Karlsruhe en beider „schuldig" had een veroordeeling tot de straffe des doods ten gevolge. De eene veroordeeling betrof een man uit het volk, die een weerzinwekkend misdrijf pleegde op een nog jeugdig meisje, even te voren door de moeder aan hem toevertrouwd; de andere trof iemand van hoogeren stand en fijner beschaving, een rechtsgeleerde van reputatie, van wien werd aangeno men, dat hij door geldnood en winstbejag gedreven zijn schoonmoeder laaghartig vermoordde. De uitspraak te Parijs werd door de massa met hartstochtelijke toe juichingen begroet, de vrouw van den veroordeelde wenschte zelf aan de uitvoering van het vonnis te mogen deelnemen; het vonnis, te Karlsruhe gewezen, wekte de verontwaardiging der menigte, die niet aan de schuld geloofde. Hier een beklaagde, die had gehan deld in een oogenblik van dierlijke opwinding, en toch ook door den deskundige toerekenbaar werd geoordeeld voor zy'n daad; daar een beschuldigde, wiens psychische persoonlijkheid vele vragen stelt, die de hem te laste gelegde misdaad hardnekkig ontkende en wiens zaak, ondanks zeer ernstige aanwijzingen van schuld, toch menige reden van twijfel biedt. Zullen de doodvonnissen worden voltrokken? Inder daad moeilijke beslissingen voor den Pranschen Presi dent en voor den grijzen Groothertog van Baden, zoo mede voor ziin raadslieden. Gelukkig Nederland, bij de meeste landen ten achter, omdat het de jury niet kent en de rechtspraak niet toevertrouwt aan ongeoefende hand, doch bij veie landen vooruit, omdat het uit zijn strafwet een straf heeft gestreken, die in zaken als deze, den menschelijken rechter, voor vragen stelt, welke hij niet vermag op te lossen. Uil „het land der vrijheid". Mary Church Terrell schrijft in The Nineteenth Cen- tury een artikel over een stelsel van slavernij, vrijheids- berooving en geweldpleging, dat in tal van staten in j het zuiden der Noord-Amerikaansche Unie nog bestaat, en waarvan voornamelijk negers de slachtoffers zijn. De centrale regeering weet daarvanen met name de bondsrechters hebben tal van malen gepoogd om aan deze vreeselijke toestanden een eind te maken. De oor- sprong van het kwaad ligt hierin, dat veroordeelden (zelfs lieden, die eigenlijk niets van beteekenis hebben i misdaan, of wegens schuld gegijzeld zijn) aan onderne- rners en plantagehouders kunnen worden verhuurd. Dikwijls in ketenen geklonken, worden deze ongeluk- kigen meestal gruwelijk hardvochtig behandeld, daarbij niet voldoende gevoed, in het geheel niet betaald, en meestal schandelijk slecht gehuisvest en verzorgd. Maar dit stelsel van 't verhuren van veroordeelden is misschien nog niet het ergste. In sommige gevallen worden door of op last van blanke werkgevers in het zuiden van de Yereenige Staten, de benoodigde werk krachten eenvoudig gestolen. M. C. Terrell schrijft„Nog heel kort geleden zy'n hoe ongelooflijk het ook moge schijnen kleurlin gen door blanken gevangen, uit hun huisgezinnen weg gerukt en gedwongen, op plantages te werken of in kampen van verschillenden aard, juist zooals in het verleden hun voorvaderen met geweld waren wegge voerd van de Afrikaansche kust. Nog in Februari 1906 werden twee katoenplanters uit Houston, Texas, in hechtenis genomen, wyl zy zich aan een dergelijke daad hadden schuldig gemaakt. Deze planters hadden werk- j krachten noodigzij vingen dus twee sterke, gezonde negers, en betichtten dezen er van by hen in de schuld te staan en een contract te hebben verbroken. Zonder dat de justitie er in was gekend, werden de negers geboeid, naar de plantages der blanken meegenomen, en daar aan het werk gezet. Zjj moesten 12 a 16 uur per dag arbeiden, zonder daarvoor ook maar een cent loon te krygen. De vrederechter, die deze schuldige planters arresteerde, erkende dat deze manier van te werk gaan wanneer er op de plantages handen te kort komen, in de provincie Madison (Texas) algemeen gebruikelijk is. Niet enkel negers, maar ook blanken worden dikwijls onder bedriegelyke voorwendsels gelokt en daar een voudig tot slaven vernederd. Wie niet wil, krijgt ransel. Tegen pogingen tot ontsnapping of het verzenden van brieven wordt streng gewaakt; ontdekking daarvan Wordt steeds zwaar gestraft. Maar vooral de behandeling van de aan werkgevers verhuurde misdadigers is zóó gruwelijk, dat 6en be schrijving daarvan moeilijk te geven is. Ook vrouwen zyn van deze toestanden het slachtoffer. Haar lot is i niet nader aan te duiden. De zomer van 1907. Dinsdagmorgen vroeg heeft in het Lossadal en te Finne een zwaar onweder gewoed gepaard met hagel slag, waardoor al het te veld staande ver in den omtrek vernield werd. De personentrein no. 306 van Maagden burg naar Berlijn is Dinsdag ingevolge een zwaar on weder, dat te midden van byna volslagen duisternis woedde, en gepaard ging met hevigen storm, een vol uur by Niederdodenleben moeten blijven staan. Door den zwaren wind stortte te Neubelitz de werk plaats van een meubelmaker in, waardoor de man ge dood werd. Door den zwaren regenval is de tunnel op de spoor lijn Dieringhausen-Brugge by Gummersbach ingestort over een lengte van 16 meter en later volgden er nieuwe instortingen over een totaal van 50 meter. Door over stappen der reizigers wordt het verkeer gehandhaafd, maar de stremming zal wel een dag of vyf aanhouden. In Amerika blijft 't drukkend warm. Te Mc. Gregor in Texas heeft men Dinsdag 80 minuten lang een warmte gehad van 179 graden Fahrenheit in de zon en 117 in de schaduw, over een gebied van tien kil. in 't vier kant. Mensch en dier leden verschrikkelijk; vele men- schen werden door zonnesteek getroffen en pluimvee en andere huisdieren stierven by honderdtallen. Een boer verloor 35 koeien. De hitte ging gepaard met een dichten nevel. Een reuzen-rozentuin. Te Britz by Berly'n zal over een uitgestrektheid van 25.000 vierkante meters een rozentuin worden aangelegd waarin de duizenden soorten die op het oogenblik be staan, vereenigd zullen worden. Het plan is uitgegaan van de Keizerin, die een groot bewonderaarster van rozen is en laatst by een bezoek aan Britz opgetogen was over de rozenvelden daar. Er is reeds een groote som tot dekking van de kosten byeen. De Yereeniging van Duitsche rozenvrienden zal den tuin onder haar hoede nemen. Duitsche titulatuur. i Het is bekend, dat de Duitschers zwelgen in titels, die minstens uit een tiental lettergrepen bestaan. On langs is daar op betreurenswaardige wyze eenigszins de j draak mee gestoken nog wel door een Duitsche. Op een partytje stelde de vrouw des huizes een dame j voor, als Frau Oberappelationsgerichtsekretarin, waarop de andere dame een nyging maakte en zich zelf met een aanminnig lachje presenteerde als„Hermann- Arminius-Monument-Teutoburgerwald-Quadersandsteinbe darf-Herbeischaflfungsactiengesellschaftsmitgliedsgattin." -(o)- beveelt zich beleefd aan tot het aanleggen van en het maken van Mr. Timmerman, DIRKSHORN. DtOEI.IJKS TE CO Y8ULTEEHEN. YAN ei. Heeft voorradig: DOR8CHMACHI- NES voor hand- en paardekracht, ROSMO LENS, WANMOLENS, PLOEGEN, als Backs, Eokert en Mayfarths, EGGEN enz. Verder WASCHMACHINES, honten en ijze ren GRAANSCHOPPEN, MEST- en SLECHT- VORKEN, MELKONTROOMERS en CENTRI FUGES voor Melkonderzoek. Alles wordt op proef geleverd. Vaste, doch lage prijzen. - Aanbevelend, N. V. „HET LANDBOUWHUIS", Directeur. C. BRiiGEMANH,

Schager Courant | 1907 | | pagina 11