Zondag 4 Augustus 1907. EERSTE BLAD. VACANTIE. Buitenlandscb Nieuws. i INGEZONDEN. 51ste Jaargaag Mo. 4279. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3.60 Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERl'ENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. SCHA Alieicci Hinii- COURANT. Atmifuiit- LhIIiiiUiL Sureaa ttCHACHSJÜT, Laan, 4. interc. Telephoon No. 20. UitgeversTRAPMAN Co. Dit nummer bestaai uil drie bladen. achten om over Een interessant artikel, ontleend aan de Collégiens en Families, geeft de lieer P. Hofstede in het Han delsblad, dat we belangrijk genoeg te nemen. Het nut der vacantie aan te toonen, zelfs van zes, zeven, acht weken, welk ouder zou het willen be kennen, dat zulks noodig is. En toch zijn er, die met <een verzuchting dien tijd te gemoet gaan, niet wetende, hoe dien door te brengen, innerlijk niet ten volle overtuigd, dat hij geen verloren tijd is. Verloren tijd! Gaarne zouden we van de vacantie zeggen, wat een Fransche paedagoog, Pécaut, zegt van den Zondag, van dien vrijen dag, waarop ge het juk van 1de schouders werpt, om geest en lichaam een verfrisschend bad te geven in rust en ontspanning; van den dag, waarop ge uw horizon en uw ziel ver ruimt, terwijl ge u ivijdt aan uw gezin, aan uw vrienden, aan u-zelf; waarop ge u afzondert, om in stille aan dacht tot u in te keeren en u te wijden aan die moei lijke studie, die eigen zijn toetst aan hetgeen was of moest wezen. Een leven zonder Zondag, zonder va cantie, 'zouden wij zeggen; een leven van slijtenden arbeid zonder herstellende rust, zonder omgang met zichzelf, met de zijnen, zonder blik in de toekomst, zonder innige vriendschap... we wenschen dan ook niet enkel vacanlie voor de jeugd; voor iedereen, voor de talrijke noeste werkers is ze eveneens noodig. Indien de ouders wilden, dan zou de vacantie, die hen soms drukt, die tegen het einde de kinderen soms zelf begint te vervelen, de tijd zijn, waarin de leerling de snelste rin duurzaamste, wellicht de beste vorde ringen maakte. Bij den terugkeer in de school zou den we hem haast niet herkennen, zóó zou zijn li chaam groot en sterk, zijn gezicht bruin geworden zijn; maar ook; zóó zou zijn geest niet minder voordeel hebben gehad dan zijn lichaam; redzamer, ondervin- dingrijker, rijper zou hij geworden zijn. Het klinkt wellicht vreemd, maar gedurende den tijd, dat de school i de deuren gesloten houdt, zouden de ouders het prach- I tigst met haar kunnen samenwerken. Hoe? Dat zullen we zien. Laat ons eerst een middel vinden, om een der ge varen van de vacantie, de ledigheid, te bestrijden, die het kind in enkele dagen onverdragelijk maakt voor zijn (omgeving en voor zichzelf. Uit de school, waar de tijd van liet begin tot op het einde geregeld is, die ook nog beslag legt op een gedeelte van den tijd die tehuis wordt doorgebracht, komt het kind plotseling den geheelen dag voor re kening van het huisgezin, waar al vanzelf minder re gel kan zijn, waar nu ook nog een van de drijfveeren tot meerdere stiptheid in dagverdeeling eveneens plotseling ophoudt. Opstaan en naar bed gaan, uitgaan, maaltij den geschieden nu vaak op ongeregelde tijden. Om zich aan deze wisselvalligheden te gewennen, heeft het kind geen hulp; het is zonder werk, dikwijls zonder leiding, zonder gezelschap; het weet nog niet en kan niet vermoeden, dat verscheidenheid van bezigheid, van indrukken, van gedachten, dat drukte zelfs geen last beihoeft te zijn., zoodra ze worden onderworpen aan een hoogere tucht; dat, wat verwart en afmat, niet is duizenderlei dingen op een dag te doen te heli- ben, inaar niet te weten wat eerst en wanneer ,ze te doen. De verwarring ontzenuwt, maakt beangst. En toch is die het deel Van menigen scholier in de vacantie. Zonder ophouden vraagt hij op teemerigen toon aan zijn omgeving: „Wat kan ik doen vandaag?" „Maar, jongen, wat je wilt; je bent heelemaal' vrijHet ant woord is als de vraag, het verraadt dezelfde verle genheid. Van het indeden van den tijd hebben de ouders evenmin idéé als de kinderen„Als je eens wat las!.... Speel eens wat piano!.... Ga eens naar je vriendje, of ga wat fietsen!" Op ieder van die voor stellen schudt de jongen van neen„Neen, dat niet! Daarvoor is het nu geen tijd. Mijn vriendje mag niet uit." En hij heeft gelijk. Het is nooit de tijd voor dingen, (waarvoor niet vooraf een uur, een dag be paald is. Omdat we geen behoorlijke verdeeling gemaakt hebben, zijn de vacantiedagen zonder einde, moeilijk te vullen en bij slot van rekening dwaselijk verspild, zoowel Voor het vermaak als voor het werk. Het kwaad kan nog erger zijn. Er zijn gewoonten, ondeugden, waarvan we ons afvragen, waar onze kin deren zich die hebben eigen gemaakt. Ze zijn de vrucht der (ledigheid. Een verstandige moeder ziet niet alleen zorgzaam toe op het werk van haar zoon; zij bepaalt er zich niet tnkel loe, zijn studie oplettend gade te slaan. Met \Jiet volste recht bemoeit ze zich met den tijd, waarover onvermijdelijke rust het kind schikking geefl. Ze stelt er belang in, gebruikt. Ze is er niet onbekend mede, staat aan verzoekingen, minder in de uren voor zijn bezig|heid bestemd dan in die, Maar met onze ervaring het kind te hulp te komen, hem den weg te effenen voor het leven, dat wij reeds hebben geleefd, is geheel iets anders. Op denzelfden dag, waarop wjj ons kind ter school brachten, hebben we reeds moeten denken aan het oogenblik, waarop het met va cantie voor een tyd weer geheel aan onze zorg wordt overgelaten. Zelf hebben we meer dan eens onzen va- cantietjjd verspildwe weten dus, van hoeveel belang De vorst wil IJsland oen volledig zelfbestuur schen daar langzamerhand finaal onhoudbaar. Dat schijnt de kon, zoodat do band tusschen Denemirken en IJsland Sultan van Turkye ook in te zien. Langen tyd heeft hy cr een zal worden, die bepaald niet drukkend genoemd daar maar Gods water over Gods akker laten loopen zal kunnen worden,ook voor den meest vrijheidlievenden maar nu heeft hy zich gericht tot de Grieksche regee' IJslander niet. ring met een nota. Weliswaar bezat IJsland reeds eon eigen grondwet In die nota wordt ronduit beweerd, dat het steeds en regeering (sinds 1874), maar 86 leden van de wet- driester optreden der Grieksche benden een gevolg is gevende vergadering werden door den Koning benoemd, van de laksche houding der Grieksche regeering Deze het is het gebruik ervan te regelen. Steunen wy onze terwyl ook een door hem aangesteldon Minister aan het liet volgens de nota, oogluikend het steunen dier benden *"i~J X""*A J~" J uit Griekenland toe, en nu vraagt de Sultan, een eind# te maken daaraan. Het is te hopen dat Griekenland zal willen luisteren, want de toestand is onhoudbaar. De Turken zelf hielden zich in Macedoniö vrij rustig en zagen toe, hoe de Grieken, Bulgaren, Serviërs en Roemeniërs elkaar op wreede wyze bekampten en uitmoorddenen de Porte scheen het herstel van orde en rust te willen overlaten aan de Europeesche mogendheden, die zich voor het hervormingswerk in Macedonië hadden gespannen. Dat hervormingswerk echter schijnt tot dusver vrjj wel een mislukking, het is met goede voornemens begonnen, maar de ervaring leerde, dat aan Europa de macht ont- kinderen met raad en daad, dien tijd tusschen verschil-1 hoofd der Regoering stond. Beide zaken zouden nu lende bezigheden te verdoelen. Helpen wjj hen eon watworden veranderdhet Althing zou geheel door de elastisch programma op te stellen, veel minder streng burgers worden gekozen en ook het hoofd van het uit- dan de tydverdeeling der school, dat gemakkelijk kan j voerend bewind wilde de Koning niet meer benoemen, onze worden gewijzigd, zoodat we, al naar omstandigheden,' Geen wonder, dat, waar de vorst zoo liberaal handelt, I waar onverwachte gebeurtenissen onmiddellijk het de bevolking hom van ganscher harte toejuicht, besteden van een ochtend, van eon dag, van een week Hier gaan dus de hervormingen eens langs vrede- kunjien veranderen. Voor dat programma kunnen wy slechts algemeene aanwijzingen geven. Het gaat slecht en het zou in het geheel niet met onze inzichten strooken, een regeling voor te slaan, goed voor alle kinderen, voor alle gezin nen, voor alle plaatsen. Houdt rekening met uw smaak en met uw gewoonten, met uwe middelen, met de streek, die ge bewoont; houdt rekening met den leef tijd, de gezindheid, dó neigingen, met de behoeften van lievenden weg. In Marokko is het op het oogenblik een toestand, die er beslist toe zal leiden, dat er daar weer door de Europoesche mogendheden zal moeten worden ingegre pen. Eerst een strijd tusschen den Sultan en den roover hoofdman Raisoeli, wiens verblijfplaats nog tevergeefs uw kind; maar maakt een regeling; laat het van het Wordt gezocht en nu weer berichten over een ernstigen oogenblik, dat het opstaat tot den middag loopen in het i opstand uit Casabianca (aan de Westkust.) veld, laat de middag zijn voor lectuur, voor wat opge legde of vrjje studie, voor bezoek aan verwanten of vrienden, voor correspondentie, voor toekenenbepaalt den avond voor eon spelregelt zóó of andersschikt zooals ge wilt; maar treft een schikking. In ieder geval, neemt uw indeeling wat ruim, wat De stammen in de omgeving dezer stad hebben den heiligen oorlog uitgeroepen en zyn de stad binnenge drongen, waar zij een achttal Europeanen vermoordden. De moeste der slachtoffers zyn Franschen, werkzaam by den aanleg der havenwerken in deze stad. Dinsdagmorgen had de slachting plaats onder de slap, als gy ze wilt vullen. Verdeelde tyd verveelt niet; Europeanen te Casabianca. Inlanders deelden mede, dat verdeelt hem dan, maar verbrokkelt hem niet. Wacht u er voor, een taak aan te wijzen voor ioder oogenblik van den dag; laat het onvoorziene, liat het nietsdoen ook tot zyn recht komen. Het nietsdoen is niet alleen een genot, het is ook van nut. Het is een gezondheidsbad, dat kracht en lenigheid geeft, zoowel aan lichaam als aan geest; het is het teeken zoowel als het feest der algeheele vrijheid. Het is een vroolijk en gezond feestmaal, het feestmaal van den vlinder, die honing gaart van de bloemen des velds. Ook de ziel is een vlinder. Maar terwyl wy ons oefenen in de kunst van het nietsdoen, laten we oppassen, dat het niet ont aardt in luiheid. Nietsdoen is noch beuzelachtig, noch losbandighet is opmerkzaam en leidt tot inkeer in zichzelf. In het nietsdoen worden de vouwen in onze ziel gladgestrekenontrolt ze zich, heft ze zich op als het gras aan den weg en als het gekreukte blad her stelt ze haar schado; wordt verjongd, veerkrachtig, oor spronkelijk. Als een regen in den nacht doen de droo- men de door de daghitte verwelkte en vorbleekte gedachten weer opbloeien. Duizend slapende kiemen doet het weldadige droomen ontwaken. Spelenderwijs brengt het bouwstof aan voor de toekomst. Het is goed, tyd af te zonderen voor dit nietsdoenhet kind er zin voor i te doen krygen, om het zoo te helpen een weermiddel te verkrijgen tegen de koortsachtige werkzaamheid, die het in het leven staat te wachten. P. HOFSTEDE. (Naar F. Gache, Collégiens el Families.) Het is daar oen land, dat tallooze verrassingen brengt, brak aan den rassenoorlog, die de invoering der horvor mingen belemmerde, een einde te maken. De vertegen woordigers der Europeesche mogendheden hebben dat ook begrepen en ongetwijfeld is het aan hun aandringen te danken, dat de regeering te Konstantinopel haar onverschillige houding heeft laten varen en thans een bewys heeft gegeven, dat zy wil medewerken om den rassenstryd te onderdrukken. Indien men er niet in slaagt een einde te maken aan de medeplichtigheid der Grieken in het moederland, staat het gevaar voor de deur dat ook in Bulgarije, Roemenië en Servië opnieuw een krachtige beweging zal ontstaan ter ondersteuning der bedreigde stamge- nooten in Macedonië, en welke gevaren dan voor de rust op het Balkan-schiereiland kunnen ontstaan, heeft de ervaring reeds geleerd. De Europeesche mogendheden beginnen te begrijpen dat de grootste vijanden van de christenen in Turkye de christelijke volken zelf zyn en niet meer de Turken, wier medewerking men thans gaat inroepen om de christenen tegen elkaar te beschermen. Geheel rustig zal het daar in Macedonië wel niet worden; als er maar wat verbetering wordt gebracht, zóó dat aan de ergste gruwelen een einde komt. met den de volste be- hoe het dien dat het bloot- Er is reeds gedurende eenigen tyd in Italië een anti-clericale beweging gaande, die nu van dien aard wordt, dat ze do algemeene aandacht begint te trekken. Da Paus zou hierin zelfs een reden hebben gezien om het feest van zijn priesterwijding niet te vieren en dat vooral niet, omdat doze anti-clericale beweging door do regeering van Italië werd geduld. Ja, zelfs is zy er medeplichtig aan. Do Paus zou hierin wellicht spoedig een reden zien, om deze hatelijke campagne tegen de kerk aan da regeeringen der katholieke landen bekend te maken. Deze beweging breidt zich over geheel Italië uit en vindt in hoofdzaak haar oorsprong in de verschillendo kloosterschandalen, die publiek worden. Verschillende onthullingen over de verdorven toestan den die in verschillende katholieke opvoedingsgestichten moeton bestaan, houden aan en geven voedsel aan do bewoging. Volgens het arbeidersblad II Lavoro zyn het nu weer de klooster-zusters van Sales en de „pöres Salósiens", die de kinderen 's nachts uit bed haalden om te bidden en om de schandelijkste tooneelen by te wonen, ja zelfs beschuldigt het genoemde blad de laatsten van nog ernstiger zedenmisdrijven. Ein dor slachtoffers zou van dag tot dag (of lievtr van nacht tot nacht) alles hebben opgeschreven en dit stuk zou in handen zyn gesteld van de justitie, terwijl de sluiting van het klooster aanstaande zou zyn. By de eerste verhooren, die reeds zouden hebben plaats gehad, zyn de meest bezwarende getuigenverklaringen afgelegd, een geneeskundig onderzoek heeft bovendien allen twijfel weggenomen, heet het. De bevestiging van die „onthulde" feiten wachten de anti clericale betoogers echter niet af. De betoogingen binnen vjjf dagen de stammen uit den omtrek do stad zouden overvallen en de Franschen, die de havenwerken aanleggen, zouden vermoorden. Daarop vielen ze de Franschen aan met stokken en messen, verbrandden de slachtoffers en eerst te half negen 's avonds wist een aantal Europeanen zich to redden. De Fransche consul (te Casabianca) over het gebeurde ingelicht, begaf zich naar den Pacha en verzocht dezen soldaten ten einde een corps samen te stellen. De Pacha antwoordde dat hy geen munitie had, maar op aandrin gen van den consul gaf hij een escorte aan dr. Morie pn een aantal andere Franschen, die de stad verlieten. Op hot gezicht van zes opeengestapelde lyken konden de Franschen hun verontwaardiging niet bedwingen, waar op de soldaten hen met de wapens bedreigden. De Franschen namen de vlucht, vervolgd door do menigte, maar zy slaagden er in te ontkomen. De consul verza melde de Franschen in het consulaat en verzocht dr. Merlo zich naar Tanger to begeven om de onmiddellyko afzending van den kruiser „Galiléo" te vragen. Dr. Merle begaf zich aan boord van een Duitrch schip. Hier kreeg hy inlichtingen waaruit hem bleek dat het aan tal dooden acht bedraagt, onder wie vyf Franschen. Tot zoover de bijzonderheden, die in Frankrijk een diepen indruk hebben gemaakt en algemeen dringt de Fransche pers aan op krachtige maatregelen tegen de oproerlingen. De Marokkaansche regoering krijgt nu wel zoo lang zamerhand de handen vol, maar telkens blijkt duidelij ker dat zy in het land toch weinig hoeft te zeggen. De met zooveel ophef begonnen beweging tegen Raisoeli dreigt een volkomen mislukking te worden. Deze ban diet verkeert in gunstigo omstandighedenhy bezit in Kaid Mac Lean een kostbaar gijzelaar en blijkbaar zal het thans ook weer gaan als in het geval Perdicaris. De sultan zal, om hot leven van den gevangene niet in gevaar te brengen, waarschijnlijk zoete broodjes moeten bakken. Indien Mac een Marokkaan was, zou men zich over zyn lot niet warm behoeven temaken, Marokkaan sche levens worden niet zoo hoog geteld, maar Mac Lean is een Engelschman en men moet dus met Enge land rekening houden. Raisoeli weet dit en maakt van zijn wetenschap gebruik. Blykens een schrijven van Mac Lean aan den Eugeischen gozatit heeft Raisoeli reeds gedreigd zyn gevangene te zullen dooden, indien de Marokkaansche regeering den sultanstroepen geen bevel geeft het gebied der met Raisoeli bevriende El Khmas te verlaten. En het heet nu zelfs al, dat do minister van oorlog El Guebbas tot staking der vijan delijkheden last heeft gegeven, blijkbaar op aandringen van den Engelschen gezant. Wellicht zal Raisoeli nu door bemiddeling van Mac Lean zelf met hot Britsche gezantschap over de vrijlating van den gevangene onder handelen, en zyn eischon gaan stellen, nu zyn eerste verlengen op het eerste dreigement reeds is ingewilligd. Onderlinge Landbouw Ongevallenverzekering. Onder bovenstaand opschrift vonden wij dezer dagen tal van bladen vermeld, dat staande een op 6 Juli zelf 'alleen gelaten is. Dan geldt het te waken yo°' i ongeoorloofde genoegens, verboden lectuur. Om het kind die gevaarlijke oogenblikken door te helpen, behooi- den wij altijd een raad bij de hand te hebben, om dien te geven; een genoegen, om dat te verschaffen; een bezigheid om die te laten verrichten. In plaats van zijn beroep op onze hulp te voor komen, wacihten wij dat vaak af, of laten het zon der antwoord. Dat gebrek in voorzienigheid van on zen kant is, hoewel wij er dikwijls geen vermoeden van hebben, lang niet onschuldig. Waarom zijn we zooveel ouder dan onze kinderen, indien we, voor de meeste omstandigheden van een leven, dat wiji ïceds hebben geleefd, dat wij moesten kennen, geen oplos sing, geen raad weten. „Ik heb er mij ook wel door heen geslagen." Ziedaar, wat wij tot onze kinderen schi.j- Is dat taal van een vader? Is dat men- uren voor a„ waarin het met zich-611 rumoerige bijeenkomsten zyn niet meer te tellen. T 'V Qridfjin KAUUA,, L/,1^-11_ .1 Te Belfast in Ierland is sinds eenigen tyd een werk staking gaande. Maar zoo langzamerhand nemen daar de ongeregeldheden een ernstig karakter aan. Het is nu niet de staking, maar wel het feit dat de Iersche politie zich by de stakers aansluit. Zy stelde aan de overheid haar eischen betreffende betere salarieering enz. enz. Worden de eischen niet ingewilligd, dan maar staking. Een ontslagen constabel is de leider en deze doet alle best om deze staking te maken tot een algemeene Iersche. En er wordt gewerkt met suc ces, uit andere steden in Ierland komen van de politie mannen sympathiebetuigingen. Over het algemeen is men in Ierland anti-Engelsch en wil men een eigen regeering. En algemeen wordt dan ook gedreigd, den m j.1. te Utrecht gehouden vergadering gesticht "is een permanent Comité tot bestudeering en voorbereiding van eene onderlinge Landbouw Ongevallen Verzeke ring en zulks met het oog op de eventueele tolstand- koming van de Landbouw-Ongevallenwet. Het permanént Comité koos tot zijn Voorzitter, den volgens het op bovenstaande vermelde vergadering aan genomen statuut tot taak, de bestudeering en voorbe reiding in den ruimsten zin van alles, wat betrek king heeft op de onderlinge verzekering van het risico, dat voor de werkgevers in den landbouw voort zal spruiten uit de Landbouw Ongevallenwet en het per manent Comité zal aan de deelnemende besturen van landbouw-organisaties, hetzij uit eigen beweging, het zij op verzoek, ter zake van bovengenoemde .onder werpen, kosteloos van advies dienen. Het permanent Comité koos tot zijn Voorzitter, de heer K.Czn de Boer, lid van het Hoofdbestuur der Ilollandsehe Maatschappij van Landbouw en lid van de Tweede Kanier, terwijl tot Secretaris is benoemd de heer P. Teunissen, Landbouwkundige. Het Secre tariaat is (gevestigd in het gebouw Singel 130, Am sterdam. Te La Spozia hobben betoogers een kerkdeur oponge- bond met Engeland te verbreken. rammeid en de kerk inwendig vernield, den inboedel en 1 gewy'de voorwerpen op de markt verbrand. Daar de politie de menigte niet meer aan kon, moesten er troepen by te pas komeneen dozyn gewonden vielen. Ook te Varazze, waar de Sales-zusters haar klooster De Engelsche regeering moet dan ook krachtige maatregelen nemen. Te Belfast is het garnizoen ver sterkt en spoedig zullen er 10000 soldaten aanwezig zyn. Van den ernst van den toestand geeft het Dinsdag gebeurde een bewys, toen twee rechters, die terugkeer hebben, werd een kerk geplunderd en werden de ruiten den van een zitting der rechtbank, waarin eenige stakers van het klooster ingegooid. Hot begint wel iets vaneen wegens daden van verzet waren veroordeeld, door de beeldenstorm te krygen. 1 menjgte met steenen werden gebombardeerd, zoodat een hunner bedienden werd gewond. IJsland, dat een deel uitmaakt van het Deensche ryk, l maar door ligging en verschil van aard der bevolking in Frankrijk kalmeerende gemoederen en minister en belangen daar direct niet by hoort, is niet zeer te- Clemenceau is dan ook op reis gegaan. Dé troepen uit nen te zeggen, schel ijk? Zeker, verre kind aan den van ons te willen, dat de ouders hun leiband laten loopön. Zoodra hij kwaad van goed kan onderscheiden, kan kiezen en besluiten, en hy is er al vroeg toe in staat is het belachelijk en ook gevaarlijk, alles voor hem te bedisselen en ook te beslissen. Niets is meer te laken dan die overdroven en tactlooze bezorgdheid van sommige ouders; zij kweekt baatzucht en lafheid en houdt alle gevool van verant woordelijkheid tegen. vreden met zyn politiekon toestand. Wel wordt er niet geklaagd over de behandeling van den kant van Denemarken en heeft men er een groote vryheid van handelen, maar toch wordt dat alles niet voldoende geacht. Men wil vry zyn, in den rochten zin van het woord. De Koning van Denemarken heeft nu zelfden reisman tel omgeslagen en is naar IJsland gevaren. Zy, die gedacht hebben, dat de vorst zou hobben te lijden van vijandelijke betoogingen, hebben groot ongelijk gehad. De ontvangst was integondeel zeer hartelijk. De koning van zyn kant heeft ook blijkon gegeven van goeden wil en is met zyn politLke hervormingen begonnen en hy schijnt groote plannen te hebben. de wyndistricten zullen worden teruggeroepen en naar hun garnizoenen terugkeeren. De oproerige zullen voorloopig in vryheid worden gesteld. Het zal voor Clemenceau een zeer prettige vacantie zyn. Orde en rust hersteld, goed afgeloopen verkiezin-1 gen, de regeeringspartyen versterkt, myn liefje wat wil je nog meer. Maar na de vacantie: opnieuw een felle stryd, een ministerieel leven wordt steeds belaagd. In langen tyd hebben we niets meegedeeld over de toestanden in Macedonië. En dat niet, omdat het er zoo rustig en kalm is. Integendeel, de toestand wordt Om te doen uitkomen hoe voorzichtig men zal moe ten zijn, met geloof te hechten aan de rapporten, welk# door dat Comité eventueel uitgebracht zullen worden en van hoe weinig waarde de onpartijdigheid der door haar té geven kostelooze adviezen zullen zijn, zij het mij vergund langs dezen weg de aandacht van de land bouwers er op te vestigen, dat genoemd Comilé do micilie heeft gekozen in het gebouw van de Centrale Werkgevers Risico-Bank, Singel 130 te Amsterdam, een der inrichtingen in ons tand, welke zich het voeren der administratie van onderlinge omslag-risico-veree- nigingen ten doel stelt, waarbij men dan tevens nog in aanmerking moet nemen, dat genoemde Risico-Bank geheel afhankelijk is van de toepassing van het zui ver onderling stelsel en het haar vrijwel onverschillig Iaat of en in hoeverre uit de toepassing van dat onder ling stelsel in meerdere of mindere mate geldelijke na- deelen 'kunnen voortvloeien. Als Secretaris van liet Comité zal fnngeeren de heer P. Tennissen, iemand van wien het reeds vrijwel alge meen bekend is, dat men in hem heeft te zien de pro pagandist van bovengenoemde Centrale Werkgevers Ri sico-Bank. De in dit geval zoo gewichtige functie van Secretaris toe te vertrouwen aan een man, die uit den aard der zaak in de eerste plaats de belangen van een bepaald administratiekantoor heeft te beharti gen, is ook allerminst geschikt om het zoo noodige vertrouwen in de onpartijdigheid van het Comité Ie wekken. Bovendien beslaat het Comité uit al te heterogene bestanddeelen, wat de aandachtige lezer geheel met mij eens teil zijn, als hij kennis nemen wil van hel vol gende: Onlangs werd op een openbare vergadering eene ttit- eenzetlSiig gegeven van het Ontwerp Landbouw-Onge vallenwet. De heer Tennissen, gebruik makende van de 'gelegenheid tot gedaehtenwisseling. maakte den in leider cr een verwijt van, dat hij zich onthouden had critiek te leveren op het Wetsontwerp, waarvan, zoo- ïeidêrs j ols de heer Teunissen het uitdrukte, geen lor deugde, j Toen daarna de spreker den heer Teunissen duidelijk maakte, dat het allerminst op zijn weg als inleider lag, om criliek op het Ontwerp uit te oefenen en zulks z.i. meer op den weg lag van de leden onzer Staten- Generaal, waaronder zich genoeg eminente mannen be vinden, o.a. de bekende voorman op landbouwgebied, de heer K.Czn. de Boer. antwoordde de heer Tennis sen liicrop: „het Kaïnerlid De Boer weet er evenmin wat van als de rest, die is burgemeester van Assen- delft en heeft alleen dit met de boeren gemeen, dat hij den naam De Boer draagt." De lieer Teunissen vond het zelfs noodig hieraan

Schager Courant | 1907 | | pagina 1