Berijmde Brieven van Jaap, i\uiir den Rijn. Zondag 4 Aug. 1907. 5Ie Jaargang. No. 4279. DERDE BLAD. Biniiealandscli Nieuws. T 4 -\ 117 W T Map M die als boerenknecht in Hollands Noorderkwartier is gaan dienen, aan zijn broer Klaas, die in de Zaanstroek gebleven is. XXXI. De Vrede komt, de Vrede komt; Laat beieren de klokken; In 't Haagje toeft de Engel nog, Straks vliegt hy door de wereld toch, Ik zal er niet om jokken 1 De Vrede komt wel overal Bij Duitschers en bij Franken De Japanees en Koreaan En tevens de Amerikaan Zal voor dien Vrede danken De Vrede daald' op aarde neer, Juicht mannen 1 jubelt vrouwen 1 Geen oproer en geen jodenhaat En ook geen bommen op de straat, Zal Rusland meer aanschouwen. 't Wordt nu ook Vrede in de Kerk, De Paus zal zich verzoenen Met Frankrijk, Roomsche en Protestant Zjj wand'len door het gansche land Op d'ei en Vredeschoenen. 't Wordt Vrede ook in de Politiek, Borgesius, De Visser Gaan saam met Troelstra en Marchant, Zij roepen: (loopend hand in hand) „Goddank! de heilstaat is er!" 't Zal Vrede worden in de Pers, Die Koningin der aarde, De „Tijd" vrijt met het „Handelsblad", Het „Volk" vindt „Nieuwe Tijd" een schat Van ongekende waarde. Zelfs „Extra Tijding" voelt den stroom Des Vredos in haar leden, Het trioStaalman, Jaap en Tys Zingt op een roerend schoone wy's Hot liedje van den Vrede. By de verkiezing was 't hier laatst Nog niet in alles „Vrede" Nu Trapman in de Staten zit, Wed ik, dat Merz al voor hem bidt En nog voor Wonder mede. En ook bij 't stommen voor den Raad Was strjjd in deze streken, In Nieuwe Niodorp scheen men Wyn A's Raadslid kwijt te willen zijn, Waarom is niet gobleken. In Winkel wou de sociaal Op 't kussen zien te komen; Jan Breebaart Janszoon stond gereed Met Koorn, die ook van alles weet, Hot Raadhuis in te stoomen. Vervolgens dacht men nog in Slik, Dat Kooij zou moeton vallen, Hark Sybrands was een kandidaat Die als een and're Brugmans praat, Hij dacht: „Mij stemmen allen!" De Vrede is nu weergekeerd In al die dorpen, weet je Wyn praat de Schagerkrant weer vol, Jan Breebaart Janszoon bakt weer bol En Kooij zegt nog een beetje. Men ziet door heel de wereld heen Het zwaard gaat in de scheede; Zelfs ik (je broer), ik word zoo mak, Ik tast geen mensch meer in zijn zwak En droom maar van den Vrede! JAAP. DE DOM. I. We waren de grenzen gepasseerd, hadden het onder zoek van de douanen doorstaan en stoomden de over dekte perrons van het station Keulen binnen. De spoorreis had ettelijke uren geduurd, maar had ons niet overmatig vermoeid of verhit, omdat de wagons in dezen zomer zoo goed als geen zon zien en ze dus doorloopend koel en frisch blijven. In een paar minuten stonden we cp het Domplein en zagen weer dien reu3 voor ons, die zijn torens tot over de 150 meters hoogte fier in de lucht steekt den Dom van Keulen Hem nader te bezien was voornamelijk het doel van do reis naar het oude Colonia Agrippinensis. Wel mag Duitschland trotsch zijn op dit heerlijk bouwwerk. Het is Keulen's roem en zeer zeker zy'n grootste attractie. Voor we nadat we ons wat ver- frischt hadden van de reis den Dom binnontraden, bleven we eenige oogenblikken op het broede plein er voor staan en sloegen met belangstelling gade, hoeveel menschen er wel uit en in gingen. Moer byen kunnen er zeker niet uit en in een korf vliegen, dan er geregeld bezoekers uit en in de eenige geopende dour van dit gebouw wandelen. Het aantal is in het reisseizoen moeilyk te tollen. De breede trappen, die opleiden naar de portalen, zy'n nooit geheel bezet en toch is het gemakkelijk er doorloopend meer dan honderd menschen op en af te zien gaan. Hoe breed die trappen, hoe breed die Dom dan wel is? Lezers, die te Schagen bekend zyt, als ge begint te wandelen by het raadhuis en doorloopt over de geheele breedte van de markt tot 10 meter de Nieuwstraat in, dan hebt ge juist de grootste breedte van den Dom afgetreden 86J M. En als ge begint te wandelen by het perceel van den heer Broere op den hoek van de markt tot precies langs de Gedempte Gracht den hoek van het hotel Vader, dan hebt go de volle le.igte van den Dom afgetreden 135,6 M. En als ge den Schager toren op de markt, in den Dom neerzet, zult ge tot uwe verbazing zien, dat dezi er zy'n hoofd niet stoot en ge er nog een man of wat op kunt zetten eer ge de gewelven kunt raken 60 meter boven den beganen grond. Heel de huizenry van de Hoog- en Laagzy kunt ge door het bijna 30 meter hooge hoofdportaal naar binnen schuiven en dan is de Dom naar zjjn inhoud nog lang niet half vol. Zy'ne oppervlakte, zijn grondvlak is meer dan een halve hectare groot, by'na 1200 M'. meer. En als go do twoo hoofdtorons op do Godompto Gi&cht achtor elkaar zoudt willen neerleggen, hebt ge nog 12 meter meer lengte noodig dan de heele harddravorsbaan lang is. Zoo'n gebouw dwingt bewondering af en overweldi gend is dan ook de aanblik van hot geheel, zoowel van buiten als van binnen. Of het een lomp gevaarte is Als kantwerk van steen rijst het voor uw oog op, slank en fyn en vol gratie. Ontelbaar zy'n de pilaartjes, de beelden, de bogen, de nissen, de torentjes, de steenen bloemen, de balda kijns en voetstukken van de beelden, die het geheel omringen. Geen plekje aan den geheelen Dom, of de kunst heeft er haar stempel op gedrukt, heeft er zich moester van gemaakt om er iets van steen te plaatsen of van brons aan de deuren, iets, dat wat vertelt aan geest of fantasie. Wie den Dom wil bezien en ten volle wil genieten van dit bouwwerk, heeft niet uren, niet dagen, maar weken noodig om de grootheid van deze scheppingte doorgronden. Bouwmeester Zwirnor is de voltooiing begonnen, maar een rnenschenleven was te kort die te voleindigen. In 1861 legde hij het hoofd neer, tot 1880 werd er door Voigtel doorgebouwd eer de taak, in 1842 aange vangen, was voleindigd. Meer dan 18 miilioenen mark waren er noodig geweest om het einddoel te bereiken. En zoo trotsch was Duitschland op het voltooide groote werk, dat zjjn Keizer en by'na alle andere vorsten van het groote Germanen—ryk het feest der voltooiing kwamen by wonen. Toen bomden de dreunende slagen van de „Keizers- klok", opgehangen in den zuidelijken toren, over het groote Keulen en verkondigden ieder, dat Meester Gerard's schepping, waarvan de grondsteen in 1248 was gelegd, eindelyk was voltooid. De „Keizersklok" weet ge, wat die weegt? Meer dan 50.000 kilogram en 28 mannen zijn er noodig om die tot luiden te brengen. We waren er toch een beetje trotsch op, te kunnen wy'zen op een kunstwork aan den Dom, door een Neder lander ontworpen. De prachtige bronzen deuren iminors aan het Noorde lijk portaal zy'n gegoten naar het bekroond ontwerp van onzen Utrechtschen Mengelberg. Te beschrijven zyn zulke deuren niet. Er is maar één middel om ze te leeren kunnen dat isze gaan zien. En zoo is het eigenlijk met den geheelen Dom. Welke pen is by' machte de kleurenpracht te schilde ren van de heerlijke ramen, die het gebouw sieren Wie schetst den aanblik van de 56 reuzonpilaren, die het dak schragen en elk op zichzelf een kunstwerk alleen vormen. Straks zeiden we het reeds overweldigend is de aanblik en den Dom te gaan zien, is alleen de reis naar Keulen waard. M. V. Wordt vervolgd. Onze afzet van fruit en groenten vooral uit een oogpunt van verpakking en sorteering. Onder bovenstaand opschrift is er in de Verslagen en Mededeelingen van de Directie van den Landbouw eene hoogst belangrijke brochure verschenen, waaiin zaken voorkomen, die ook voor onze omgeving van groot belang zijn. Eerst vinden we medegedeeld, dat de jaarlyksche uitvoerwaarde van versche warmoezerygewassen wordt geschat op 5 a 6 millioen gulden en die van fruit op IJ a 2 miliioen. Uit een daaropvolgende tabel blykt, dat Duitschland onze grootste afnemer is van groenten (uitgezonderd uien,) van aardbeien en appelen, terwy'1 Engeland vooral veel kersen, kruis- en aalbessen uit ons land betrekt en ook voor groenten geen onbelang rijk afzetgebied is. Voor uien is het zelfs het afzetgebied by uitnemendheid, bijna 80 pet. van alle uien, die ons land in 1905 uitvoerde, ging naar Engeland. België neemt voorts de derde plaats in. De overige landen zy'n tot dusver voor onzen uitvoer van zeer wei nig beteekenis. Nederland is niet hot eenige land, dat zy'n fruit en groenten naar de Duitsche, Engelsche en Belgische markten zendt. Waren het oorspronkelijk alleen Europeesche landen, die hier met ons concurreerden, tegenwoordig doen ook andere werelddeelen mee. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika, alsmede Canada, werpen sinds eenige jaren groote hoeveelheden fruit, vooral appelen, op do Europeesche markten. Australië, Tasmanië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika nemen meer en moer een werkzaam aandeel in de proviandeering der oude wereld met eerste kwaliteit fruit. Koelpakhuizen in de havenplaatsen dezer verwijderde landen en in de landen van aankomst, alsmede koelkamers aan boord der snelvarende schepen, met het transport belast, maken, dat die producten in uitstekenden toestand aankomen. Deze verhoogde concurrentie maakt, dat wy ons meer en meer moeten inspannen, willen wy niet van de wereldmarkt verdrongen worden. Wy moeten zorgen, dat wy door kwaliteitsorteering en verpakking met ande ren kunnen wedijveren. Wat de kwaliteit aangaat, behoeven wjj niet voor andoren onder te deen, maar wat de beide andore fac toren betreft, schijnen de Nederlanders nog veel te moe ten leeren, willenze waarde kry'gen voor hun producten, zooals blykt uit 't volgende voorbeeld: In de maand Februari dezes jaars werden op een Engelsche markt te koop aangeboden Nederlandsche naast Fransche uien. De Fransche uien waren zeer goed schoon gemaakt en prachtig gesorteerd; do Nederlan l- sche waren niet zoo schoon en vooral niet zoo goed ontdaan van de staarten als de Fransche, en daarbij blijkbaar in 't geheel niet gesoiteerd. Wat de kwaliteit aangaat, warende Nederlandsche uien echter vooral niet minder dan de Fransche. En het verschil in priys? De Fransche werden gemakkelijker voor f 3.65 per baal verkocht, dan de Nederlandsche voor f 2.14. In Canada is men zoozeer overtuigd van een goede sorteering met het oog op den handel, dat daar sorteering en wyze van verpakking van appelen, voor export gekweekt, by de wet zjjn voorgeschreven. Niet alleen wat de sorteering, maar ook wat de wijze van verpakking betreft, moeten wy voor de Franschen onderdoen. Kort en bondig antwoordde dan ook een Engelschman aan een Nederlander, die vroeg, welke grieven men had tegen onze sorteering en verpakking: „Ga naar Frankrijk en zie, hoe men daar sorteert en verpakt." De Franschen schijnen zeer goed te begrijpen, dat het niet alleen voldoende is producten van goede kwaliteit ter markt te brengen, maar dat men ook hot oog van den kooper moet streelen. Als de Nederlanders er voor zorgden, dat hunne appels en peren zorgvuldig werden geplukt, gesorteerd en verpakt na verwijdering van wormstekige, mis vormde en zieke vruchten, dan zouden zy ongetwijfeld gunstiger beoordeeld wordon. By het plukken der vruchten hoeft men eenigszins rekening te houden met de bestemming. Worden de vruchten, onmiddellijk na het cogsten geconsumeerd, dan is het in het belang van de kwaliteit der meeste vruchten ze tot volkomen rypheid aan de planten te laten. Moeten de vruchten nog een groote reis maken, dan is het beter ze vroeger te plukken. Toch maakt het hier dikwijls verschil, met welke soorten men te doen heeft. Vroege appelen en peren dient men steeds te verzenden vóór ze volkomen ryp zy'n, daar ze anders niet bestand zy'n tegen transport. De late variëteiten mooten zoo lang mogelijk aan den boom worden gelaten, daar ze andors na eenigen ty'd beginnen te rimpelen en en ook in smaak achteruitgaan. Aardbeien en frambozen, voor zoover zo voor tafel- gebruik bestemd zy'n, dienon te wordon geplukt voor ze zacht zyn, daar zy' in volmaakt rypen toestand hoogst moeilyk te verpakken en te verzenden zyn. Hetzelfde geldt voor aal- en kruisbessen. Ook plukke men niet tydens regenachtig weer. Omdat Frankry'k ons wordt voorgehouden als het land, waar mer. het verpakken uitnomond verstaat, zullen wy ten slotte nog medodeelen, hoe men daar aardbeien, pruimen en kersen verpakt. De aardbeien van den kouden grond worden by'na alle verzonden in hongsolmandjes van verschillende grootte. Zy bevatten meestal 3 a 6} K.G. Op den bodem dezer mandjes legt men eerst een Laagje houtwol, daar op een velletje zijdepapier en dan de aardbeien, welke men tot een weinig boven den rand opstapelt, waarna het geheel wordt afgedekt met meestal ro3e papier. Dikwyls worden die mandjes, vooral de kleinere, by drieën, vieren of zessen in een krqt geplaatst, zoodanig, dat de hengsels tusschen twee latten van het deksel van hot krat worden vastgehouden. Pruimen en kersen verpakt men als volgtIn het begin van het seizoen, wanneer de prijzen hoog zyn, gebruikt men öf kleine mandjes met eenigszins bolstaand deksel, in de afmetingen van binnen 23 X 18 X 8c.M., öf kleine withouten kistjes, die 2 a 3 K.U. fruit kunnen bevatten. Voor het vullen van een mandje bekleedt men eerst de manden met papier met uitgeslagen rand, vervolgens Jegt men op den bodem een laagje papier of houtwol, daarop een velletje papier en vuR nu voor ongeveer 2/3 gedeelte het mandje met pruimen of ker sen. Men schudt een weinig om eene min of meer elfen oppervlakte te krijgen en vult nu verder aan door met de hand de vruchten een voor een voorzichtig in het mandje te leggen, de stool of waar die gezeten heeft, naar beneden. Voor het deksel er op komt, be kleedt men de bovenste laag mot papier, waarop weer papier- of houtwol komt. Alkmaar, 31 Juli 1907. Aan de oprooping van den Voorzitter tot by woning der op hedenmiddag gehouden raadsvergadering,waarvoor eene agenda met 21 punten tor behandeling was rondgezonden, hadden slechts 12 leden gevolg gegeven. Voordat met de behandeling der verschillende voorstel len kon worden aangevangen, moest worden kennis ge nomen van een goed gevulde portefeuille met ingekomen stukken, aan de mededeeling waarvan schier geen einde scheen te komen. Vermeldenswaardig waren eene missive van God. Staten, geleidende hun besluit, koninkly'k goed gekeurd, tot nadere regeling der jaarwedden van den Burgemeester, den Secretaris, den Ontvanger en de beide Wethouders; idem ten geleide van het besluit der Stiten, waarbij aan deze gemeente eene bydrage van f 1000 voor elk der jaren 1908, 1909 en 1910 woidt ver leend voor een op te richten handolscursus voor hand werkslieden aan de burgeravondschool, alsmede die, ten geleide van hot goedgekeurde raadsbesluit tot uitgifte van grond in erfpacht aan don Staat der Nederlanden, voor het stichten van een telegraafpalenloods. Ingewilligd werd een verzoek van Dr. J. C. Overduin, om eervol ontslag als stadsgeneoskundige, ingaande 1 October a.s. In zy'ne vergadering van 8 Mei 1.1. werd door den Raad vastgesteld eene eerste suppletoire begróoting voor den dienst 1907, teneinde de postenOpbrengst en aflossing van tydely'ke geldleeningen elk met f 100000 te verhoo- gen, in verband met de voldoening van aannemingster mijnen aan den aannemer van hot gemeenteslachthuis. Ged. Staten hebben bezwaar om die begrooting goed te keuren, zoolang hun niet is medegedeeld het krachtens art. 194a der Gemeentewet genomen raadsbesluit, waarbij tot het aangaan van die tydelyke leening is besloten. Teneinde aan het verlangen van Ged. Staten tegemoet te komen besloot de Raad thans tot het aangaan eener 1 kasleoning, groot f 100000, aan te gaan tegen den koers van den dag bij de Nederlandsche Bank of eene andere credietinsteliing op tijdstippen, welke B. en W. daartoe zullen aanwy'zen, zullende de aflossing plaats hebben by gelegenheid van de definitief te sluiten abattoirloening öf geheel öf ten deele zooveel eerder, als de stand van de gemeentekas dit zal toelaton. Een tweetal adressen van de afdeelingen Alkmaar van het Nederl. Onderwij zersgenootschap en den Bond van Nederl. onderwijzers, houdende het verzoek de bestaande salarisregeling der onderwijzers op verschillende punten, o.a. ten aanzien van aantal, bedrag en ty'd der periodieke verhoogingen, vergoeding van hoofdakte, tegemoetkoming in de huis huur enz., te willen herzien, werden in handen gesteld van B. en W. ter fine van bericht en raad. Overgaande tot de benoeming eener commissie voor het nazien der g9meenterekening, worden aangewezen tot voorzitter de hoer Yan den Bosch en tot leden de heeren Glinderman, Fortuin, vonk en Meienbrink. Met de leiding van het herhalingsonderwys tegen de daarvoor toegekende ver goeding van f50 per cursus werden opnieuw belast de heer J. J. T. Kooy en Mej. J. Kylstra, terwy'1 tevens herbenoemd werd hot tijdelijk personeel aan de Burger avondschool voor den cursus 1907/1908. Tot leeraren aan het Gymnasium werden benoemd voor don a.s. cursus voor Nederlandsche taal en letterkunde de heer J. A. vor dor Hake te Loenen aan de Vecht met 10 stemmen en voor Fransche taal de heer J. W. Hoven- kamp te Groningen met algemeens stemmen. Na onder zoek der geloofsbrieven werd besloten tot toelating van de heeren Van der Feen de Lille, Luiting, Van Buysen en Uitenbosch (herkozen) en de heeren Zaadnoordy'k en Molchers (nieuwe leden). Met den heer W. F. Stoel Jr. zal eene ruiling van ge meentegrond tegen water, behoorende aan dezen, plaats hebben, onder bepaling, dat de heer Stoel voor den meer deren grond, dien hy ontvangt, zal moeton betalen f235, berekend naar f5 per M2. Besloten werd tot kostelooze overname der Midden straat, onder eenige voorwaarden in betrekking tot rioleering, bestrating, verlichting enz. Do toestand van de Wilhelminalaan, voor de verbete ring waarvan B. cn W. waren uitgenoodigd plannen in te dienen, zal op voorstel van dit college, gehoord de commissie van bijstand voor de publieke werken, voor- loopig onveranderd worden gelaten. Alle plannen voor eene afdoende verbetering zijri kostbaar en de toestand is, nu de boomen aan die laan weggenomen zyn, reeds veel verbeterd, zoodat eene afwachtende houding zal worden aangenomen. Voor het opnieuw rioleeren van hot Groot Nieuwland en het schoonmaken van het riool in de Overdiestraat werd een crediet aan B. en W. ver leend van f 1958.70, terwy'1 een crediet van f1551 werd toegestaan voor eene dooltreffando reorganisatie van de Algemeene begraafplaats. Met het toezicht op en beheer van die begraafplaats werd belast de Opzichter over den Hout en de plantsoenen, tegen eene bezoldiging van f100 's jaars, nadat verworpen was hot voorstel om dezen ambtenaar den titel te geven van directeur der begraaf plaats tegen eene bezoldiging van f150 's jaars. Met 7 tegen 5 stemmen sprak de Raad tevens als zy'ne mee ning uit, dat by oone nieuwe vacature de genoemde be trekkingen bahooren te worden vereenigd. De Stads- apotheker kreeg een verlof van een jaar, in verband met het hem geopende uitzicht op eene betrekking van leider-scheikundige aan het laboratorium van den heer N. van der Sleen te Haarlom. Aan II. M. de Koningin zal opnieuw concessie worden gevraagd voor tolheffing op den schelpweg naar Egmond aan den Hoef, volgens het bestaande tarief, in dier voege aangevuld, dat voortaan voor auto's 20 cent per keer zal moeten worden betaald. De rekeningen van de Stads-apotheek, Schutterij, Kamer van Koophandel en Gasfabriek werden goedgekeurd. Tenslotte werd van de aangeboden ontwerp-verorde- ningen op het gemeente-slachthuis er slechts eene afge daan en wel die regelende het beheer, en den rang, het getal, de bezoldiging en de wyze van benoeming van het daaraan verbonden personeel. Besloten werd dat er zullen zyn, behalve de directeur, een opzichter-hulpkeur meester (jaarw. f600—f800), een machinist (jaarw. f 650— f850), een klerk-boekhouder (jaarw. f550—f750) en de noodige werklieden en bedienden, als een stoker (f 582) drie stalknechten (f520) enz. Na eene vraag over de benoeming van het scheids gerecht door den heer Glinderman, werd de vergadering gesloten. Een kist voor schjjndoodcii. Voor een groot aantal belangstellenden is Dinsdag in Haarlem gedemonstreerd een bijzonder soort doodkist, geoctroieerd in Duitschland, Frankrijk en België, 't Is oen kist ter beveiliging tegen de gevolgen van scby'n- dood, uitgevonden door den heer J. J. Thoolen te 's-Gra- venhage, in practjjk gobracht door de heeren J. H. Welsenaar te Haarlem en W. A. van Amstel te Heem stede. De vinding bestaat hierin, dat in de kist zy'n aange bracht een paar handels, contact hebbende door middel van sterke veeren met een automatisch slot, dat open springt en het deksel openwerpt zoodia de handels worden aangeraakt. Ontwaakt een schyndoode, dan heeft hy slechts even de handels aan te raken om de kist to oponen. Aan het hoofdeinde bevindt zich een accumulator, waardoor een electrisch lampje gloeit en van voldoende capaciteit om zee dagen licht to geven. Zelfs indien de kist belast is met aarde, kan door de kracht van de veer het deksel worden opgelicht. Niet meer doen. Hoe gevaarly'k 't is, brandende lucifers uit een raam te werpen, bleek Maandagavond weer in de Van Limburg Stirumstraat te Haarlem. De lucifer kwam neer op den hoed van een dame, met 't gevolg, dat eenige huizen verder de hoed geheel in brand stond. Door voorbij gangers er opmerkzaam op gemaakt, rukte zy den brandenden hoed van 't hoofd. Gelukkig kreeg zjj geen lichamelijk letselmaar van haar hoed was niets over gebleven. (H. Ct.) Ook een salaris. Te Giesen-Nieuwkerk is een gemeente-architect benoemd tegen een salaris van ....f5 per jaar. I. a nd bon won der wij zers. Uit Noord-Holland zullen zes landbouwonderwyzors de Landbouwtentoonstelling in September te 's-Graven- hage bezoeken, onder genot vait een Rykstoelage van f 20. Dit bozoek zal ten hoogste drie dagen in beslag mogen nemen. Dat wordt een ziekte. Nu zyn twee broers uit Amersfoort op stap gegaan, de wereld rond. Op een hondekar namen ze óók mee een gramophoon, waarmee zy in hun onderhoud zullen trachten te voorzien. Reeds zy'n ze behouden te Parijs aangekomen. De reis zou vyf jaar duren. Bcrooving te Rotterdam. Naar de „N. R. Ct." mededeelt, is Woensdagnacht een landbouwer, die, onder den invloed van sterken drank verkeerende, te Rotterdam een toertje was gaan maken, door een tweetal koetsiers van zy'n portefeuille met f 520 beroofd. Het geld is by een der koetsiers aange troffen, waarna beiden in verzekerde bewaring zyn gesteld. De ijsbergen hebben 't gedaan. Het Weerkundig Instituut te De Bilt meldt: „Gedurende de geheele maand Juni lag hooge druk king van weinig beteokenis over Spanje, terwy'1 het centrum zich af en toe over Duitschland naar de Oost zee verplaatste. Daarbij trokken dagelijks depressies over de Britsche eilanden en Scandinaviëde wind was bjjna altijd Z.-W. of W., de bewolking zwaar en de temperatuur laag. Uit de tabel blijkt, dat in het land- gemiddelde 70 pCt. der winden Z.-W. of W. waren, tegen 33 pCt. volgens de normaal. De duur van den zonneschijn te De Bilt was slechts de helft van den normalen, de temperatuur bleef gemiddeld 1—3 graden, beneden normaal, slechts den 9en, lOen en en 28en steeg zy' boven de normale; de regenval was vooral in de N.-O.-liike provincies overvloedig. Onweder kwam den len over het geheele land voor, later nog eenige malen in sommige gedeelten. Ongetwijfeld stond het ongunstige weder dezer maand in verband met de aanwezigheid van ijsbergen in groo- ten getale op bijzonder lage breedten in den Atlanti- schen Oceaan". Niet alleen dat we beseffen dat de zomerwarmte wegblyft, we weten nu ten minste, waarvan het komt. Doodgedrukt. Te Maastricht is een kind van 8 jaar tusschen de kanaalbrug beklemd geraakt en aan de gevolgen over leden. Gemeenteraadsverkiezing. HELDER. Bjj de Donderdag alhier in district II ge houden stemming: voor een lid van den gemeenteraad (vacature-Sevenhuysen) werden uitgebracht 672 geldige stemmen. Daarvan bekwamen de heeren L. H. Feenders (lib.) 259, J. Spruit (a.-r.) 240 en P. Hoogenbosch (r.-k.) 173 stemmen. Alzoo moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren Feenders en Spruit. Drentsche schapen. Men meldt uit Drente Nauwelijks is de eerste snede gras als hooi in de schuren en heeft het groen zich een weinig ontwikkeld, of de Friesche schapen koopers doen in de Drentsche zandplaatsen de ronde, ten einde Drentsche schapen op te koopen. Bij koppels worden ze uitgevoerd naar Fries land, waar zo in het etgroen worden vetgeweid, om la ter ter slachtbank te worden gevoerd. Het vleesch van de heideschapen is, vooral als ze vet zy'n, nog al gezocht en wordt daardoor goed betaald. Althans de opkoopers besteden goede prijzen. De schapen, die thans verkocht worden, heoft de Drentsche landbouwer over of ze wor den hem te oud om ze langer tot voordeel te kunnen houden. Op de najaarsmarkten worden de koppels door aankoop van jongere dieren weer aangevuld. Zoo houdt men de kudden het meest winstgevend. Ecu handige burgemeester. Men schrijft uit Maastricht Naar wy vernemen wordt een onderzoek ingesteld naar de handelingen van den burgemeester-secretaris eener Zuid Limburgsche gemeente, die zy'n jaarlyksche staten zoo wist in te vullen, dat sedert de volkstelling van 1900 het zielental zijner gemeente met 282 inwo ners was vermeerderd, terwijl in werkelijkheid is geble ken, dat dit met 25 verminderd was. Op die wyze zou het rijk, dat jaarlijks een subsidie van f 1.33 per inwo ner uitkeerde, een aardig sommetje te veel betaald hebben. Onweer en brand. Woensdagavond te ongeveer 6| uur brak een kort, doch hevig onweer los boven Hillegom. Spoedig bleek het, dat de bliksem danig had huisgehouden in de wo ning van den heer B. van Til], aan de Wilhelminalaan. In de huiskamer alles door elkander geslagen en wat het ergste wasde heer Van Till zelf getroffen door een electrische vonk. Gelukkig werd hij slechts voor een oogenblik bedwelmd. Niet een enkele kamer was gespaard gebleven. Overal waren groote gaten in de plafonds en muren te zien. De ramen der huiskamer waren volkomen uit hun ver band geslagen en in alle kamers het huisraad deerlijk toegetakeld. Een begin van brand ontstond nog in de slaapkamer, waar het beddegoed door het hemelvuur werd aangetast. Dank zy spoedig toegeschoten hulp, werd uitbreiding van de vlammen voorkomen. 's Heeren Van Till's huishoudster, bewusteloos gewor den, verkeerde in een toestand, welke veel zorg ver eischt. De schade wordt door verzekering gedekt. Een Amerikaanscbe automobilist over Nederland. De heer Cortlandt F. Bishop, voorzitter der „Ameri can Aero Club, waarschuwt toeristen, die voornemens zyn zich naar Nederland te begeven, in de volgende bewoordingen. „De Hollandsche boeren zy'n net kippen, ze loopen steeds den weg over, precies vóór de auto's, 't Schy'nt, dat zy' niet in staat zyn de snelheid te schatten, waar mee de machines zich voortbewegen en er is voortdurend gevaar, dat men er een aanrijdt. Ik donk, dat ze den weg oversteken, juist wanneer de auto's naderen, om buiten het stof te komen. Ook moeten de Amerikanen gewaarschuwd worden voor het groot aantal wielrijders, dat ze zullen ontmoeten, voornamelijk naby Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. De wielermanie heeft ten slotte het Hollandsche volk bereikt en ze schijnen er dol op geworden te zyn. Ik ontmoette grijsharige man- men, rijdend naast kinderen in troepjes van vijftien of twintig. Automobilisten moeten uiterst voorzichtig zy'n, daar deze rijders de geheele breedte van den weg inne men. Terwijl de wegen vlak zy'n en zeer geschikt voor wielryden, zy'n ze zeer smal en ryk aan bechton." Hij bad gelyk. In het Hoornschè nieuws- en advertentieblad lezen wy de volgende advertentie: EERE WIE EERE TOEKOMT. Hartclyk dank aan Mejvan Avonhern voor de zeer netie behandeling my doen ondergaan, n.1. om my oen huwolyk met haar in hot vooruitzicht to stollen en in stilte met oen ander om to gaan. Veel liefde gevoel ik \oor haar, maar thans zeg ik haar, om deze redenen vaarwel. (volgt ondertoekening.) Oudendijk, Juli 1907. Aan het te Utrecht gehouden veeartsenykundig examen 1907 hoeft voldaan do heer C. Sieswerda te Nieuwe Niedorp.

Schager Courant | 1907 | | pagina 9