nmifr r<i wtn Donderdag 15 Augustus 1907. 51ste Jaargang No. 4281 Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavo n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. BureauöCMAÖSSfï, Laan, 4. Interc. Telephoun o. 20. UitgeversTRAPMAN Co. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTÉNTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. BiDDenlandsch Nieuws. Groenteveilingen. FEUILLETON. O O PIET. Van MAX DEEYER. SCHA A llCICCI Niüiws- ANT. AilurteitiB- k Lullni Dit nummer bestaat uil twee bladen. langen wordt uitgezien naar schepen en verslerkin gen. Er is alle kans op een heiligen oorlog tegen de Chris tenen. De fanatieke haat der Mooren kan tot een alge- meene uitbarsting leiden en dan ontstaat er groot ge gevaar voo rde Europeeërs. Spanje en Frankrijk zullen er dus wel ernstig over denken, wat hun te doen staat. (o)— Op dit oogenblik heerscht er in de politiek der groote De opwinding te Belfast in Ierland, waarover we mogendheden een zachte stemming van verzoening en al .reeds vroeger schreven is tot uitbarsting gekomen, toenadering. Het is nog niet lang geleden, dat Enge- I De toestand werd verleden week met eiken dag beden- land, Frankrijk, Italië en ten slotte Spanje met el- keiijker. Sedert geruimen tijd, zoo weet men, was er kaar aan het confereeren gingen en daaruit werd de een werkstaking aan den gang, zoowel onder de ko- conclusie getrokken dat Duitschland het rijk was, waar- j lendragers aan de dokken als onder de vrachtrijders. 4 v.. ...11.].. .vI?L .1 .1!4 I in I. ri.1 .\1 A.-* .1 11...1 1 Jl i I tegen men wilde ageeren. En ziet, opeens verdwijnt de spanning en Keizer Wilhelm praat zeer vriend schappelijk met den Keizer van Rusland en den Ko ning van Engeland over de algemeene politiek. En of dat nog niet voldoende was, krijgt men ook nog de geruchten over overeenkomsten tusschen Enge land en Rusland en tusschen dit laatste rijk en Ja pan. Ja zelfs op den Balkan wil men de verschillen op vredelievende wijze oplossen. Men zou haast tot de conclusie komen, dat werkelijk overal de vredesidée ingang heeft gevonden. In Ma; Marokko moet evenwel eens practisch worden be wezen of het met deze algemeene vredelievendheid wel zuivere koffie is. Die kwestie vormt op dit oogenblik het eenige donkere punt aan den polilieken hemel. Wat moet men daar beginnen? De Fransche regeering staat voor een reusachtige moei lijkheid. Men wilde geen bloedvergieten, maar het op treden van den commandant van den kruiser Gali- lée en van den Franschen vice-eonsul te Casablanea heeft plotseling aan den toestand een geheel anderen keer gegeven. Het is moeilijk te beoordeelen, in hoeverre dat op treden noodzakelijk was. De lezing die de correspondent van de „Daiiy Mail" geeft, wekt hel vermoeden, dat de verantwoordelijke De handel en de nijverheid leden er erg onder. Groote fabrieken moesten stil liggen, omdat er van de ha ven geen brandstoffen aangevoerd konden worden. De stakers lieten geen vrachtkarren meer door. Er werden troepen naar de stad gezonden, maar voorloopig hield men ze achteraf. De politie was inmid dels van onbetrouwbare elementen gezuiverd en ver sterkt. Toen deze echter onmachtig bleek om het vrachtvervoer te beschermen, liet men de soldaten op treden. Dat was verleden week. Maar ook voor het ,paar- devolk en de geweren van het voetvolk bleek de op gewonden menigte niet bevreesd. Telkens werden nog karren met vrachtgoederen aangevallen, omgeworpen en |de waren vernield. De soldaten, die het volk op een afstand moesten houden, werden met allerlei werp tuig, steenen, leege flesschen enz. bestookt. Eenigen hunner, een officier ook, werden gewond; de politie telde al .verscheiden gekwetsten. Dat kon zoo niet blij ven. Het verbod om te schieten zou, dat zag men aankomen, spoedig ingetrokken moeten worden. Dat is (dan Zondag gebeurd, en reeds zijn er een paar dooden gevallen en hebben velen schotwonden gekre gen. De menigte was als razend en de vrouwen stonden voorop. Een veeg teeken. De hospitalen zijn Fransche officieren in Casablanea zich door hun voort- dan ook vol. Het aantal gewonden wordt op hon- varendheid hebben laten meesleepen tot een daad, die derden geschat, in het programma van actie der Fransche regeering niet voorzien was. Die daad heeft in geheel Marokko, den fanatieken ►nat tegen de „Nazrini" doen ontwa ken. En Frankrijk, dat geen Marokkaansche expeditie ge wild heeft, omdat het daarvan noch het einde, noch de kosten kan overzien, gezwegen nog van de Euro- peesche verwikkelingen, die zulk een expeditie na zich kan sleepen, is nu wel gedwongen, na dezen eersten stap den tweeden te ondernemen. Want ihtet is natuurlijk en noodzakelijk, dat maat regelen genomen worden ter bescherming der plaat sen, waar de Europeesche bewoners nu worden be dreigd door Moorsche benden; dat ter beschutting dier bewoners troepen worden geland en dat de aanval len van Kabylen en Berbers worden afgeslagen. Frankrijk zal zich dus moeten toerusten voor een expeditie naar Marokko. Maar ernstig zijn de moei lijkheden, die daaraan verbonden zijn, Het kan de ha venplaatsen bezetten desnoods maar verder? In het binnenland doordringen gaat met groote bezwaren ge paard. genoemde zaak hebben willen geven, en de krach- De voortreffelijke schrijfster, mrs. Frances Campbell tige medewerking van genoemde stamboeken en par Vec-tcn toonstelling. Zaterdag 10 Aug. j.1. werd door het comité voor de collectieve inzending van vee op de aanstaande ten toonstelling te (den Haag, eene vergadering gehouden in de Witte Engel te Hoorn, met de besturen van het stamboek Noord-Holland en de Afd. Noord-Holland van het Nederlandsch Rundvee stamboek, ten einde te «verleggen op welke wijze de gemaakte onkosten voor het verzartielen van de collectieve inzending moes ten worden verrekend. W,aar 't comité Voor overmacht moest wijken, en met het oog op het heerschen van mond- en klauwzeer het plan niet meer tot uitvoering kan komen, werd be sloten na aftrek van gemaakte kosten beloopende plus minus 26 pet., de inschrijvingen te restitueeren. water en brachten aan de oppervlakteeen groote Ze werden door den fiscus in beslag genomen en on- kei. In heel wat minder tijd dat het gekost had hem danks de verzekering van den eigenaar, dat de dieren boven te brengen, lag hij weer op den bodem der waren weggeloopen, werden ze door den fiscus sluis. Van verdere opsporingen om het vat bier te te Bocholt verkocht. bemachtigen Werd maar afgezien Brutale aanranding. Hierover wordt nader geschreven: De heer M. Ph. Meiier deelt ons mede, dat Rij ich een sonrfceliik oevnl herinnert rlnt in 1H7A v j i i it zich een soortgelijk geval herinnert dat in 1876 voor- Zondagmorgen omstreeks half twaalf heeft een bru- viel bij Denekamp De heer Meiier ckstijds te ale aanranding met berooving plaats gehad in de bos- vHertogenhosch in garnizoen was toen, bij een sluiting schen bij het station De Bilt. Iwee knapen van 14- der Nederlandsche grens voor Duitseh vee gedeta- jangen leeftijd uit Utrecht werden aangesproken door cheerd le Denenkamp. Van een landbouwer, wiens wo- een 20-jang, zeer ongunstig uitziend persoon, die hun ning Duitsch gebied was gelegen, maar 'over wiens aslte hun zakken ui te halen onder bedreiging anders pveiden de „renslifn liePj kwamen vier schapen op Ne- tot andere maatregelen te zullen overgaan. De beide derlandsCh gebied. Ook dezen werden in beslag ge- jongens deden wa geeischt werd; de aanrander kwam nomon en publiek verkochl. Echter werd de opbrengst daardoor in het bezit van een porlemonnaie met lalj— ---«„n - T13 I van den verkoop door de Nederlandsche Regeering f t il m i f0'1 f,P°.°rka^ie .De I*1'1 Utrecht. Even overgemaakt aan den getroffen landbouwer later hield het individu drie jongens aan, wien het- - zelfde werd bevolentoen de knapen aarzelden dreigde de man hen te zullen doodslaan, waarop hem een zil veren .horloge werd overhandigd. De aanrander ver dween toen in de bosschen, terwijl de jongens bij de politie aangifte deden van het gebeurde. Rijks- en ge meentepolitie stelden onmiddellijk een onderzoek in; aan het station De Bilt bleek dat een man, beant woordende aan het signalement der jongens, per trein vertrokken was in de richting Utrecht. Tegen 2 uur ontdekte de politie den verdachte achter het dorp De Bilt; de man trachtte te ontvluchten, maar liep daarbij in de armen van een veldwachter, die hem onverwachts op den weg tegen trad. Geboeid werd de aanrander naar het politiebureau gebracht, waar bij fouilleering het horloge en de porlemonnaie op hem bevonden werden. Van het geld had hij 6 cent besteed voor een glas bier. Bovendien werd de man in het bezit gevonden van eenig landbouwgereedschap, onlangs ontvreemd, van welken diefstal aangifte was gedaan. De aangehoudene, J. H., is 19 jaar oud en staat bij de politie allerongunstigst aangeschreven. Hij bekende de aanrandingen te hebben gepleegd. Stoombootdicnst Texel—Helder. Het is ernst geworden met de plannen der com missie en zoo zal op 15 Augustus a.s. door haar voorloopig een gehuurde boot, de „Baron Rengers", Indien ook in het uit de „A. Ct." overgenomen ge val den landbouwer geen schuld treft, heeft deze vermoe delijk een gelijke behandeling te wachten, zoodat zijn schade niet zoo groot zal zijn, als aanvankelijk scheen. Broek op Langcndijk. Dinsdag werd besteed voor Aardappelen gladblaadjes f0.— afO.- graafjes ronde muizen kleine Wortelen Bloemkool, lsto soort, 2de Roodo kool Gele kool Witte kool Zilveruien Nop (kleine uien) Uien Slaboonen ■0.55 -0.40 -0.50 -0.35 ■2.10 •0.60 -0.50 -0.55 -0.45 •2.80 per 17} K.G. die, vroeger door den beslaanden dienst geheven, hoe wel dat hooge tarief sinds 15 Juni 1.1. reeds terug gebracht was tot resp. f 1 en f 0.60. De heer Bosman, directeur van den tegenwoordi- gen (dienst, heeft nu besloten de reizigers te vervoe ren tegen resp. f 0.50 en f 0.30, dus tegen de helft van het bovengenoemd reeds verlaagd tarief. Nummers opschrijven. Uit Amsterdam schrijft men aan de Dordr. Ct. Hoe noodig en nuttig het is voor bankinstellingen, groote kantoren en particulieren, de nummers der bank biljetten te noteeren, bleek der recherche weder deze week. Door een Amsterdamsehen rechercheur werd deze week een dief aangehouden, die in een café in een schrijft in de Westm. Gazette over het „Karakter der Mooren," en laat ^en Moor zeggen: „De Christenen zullen schepen zenden. Maar kun nen zij die zenden naar het gebergte? Kunnen hunne kanonnen de hoogten van Beni Aros beklimmen?" Wan neer de Mooren zich terugtrekken in het gebergte, dan zijn zij onoverwinnelijk. Want „hun volharding en hun kracht zijn wonderbaarlijk." Dagen lang kun nen zij voorttrekken, bijna zonder voedsel en zonder rust, en hun onafhanke'lijkheidsgevoe! is sterk genoeg om hen alle ontberingen te doen doorstaan, voor de vrijheid, voor den Islam, voor hun vaderland. De geschiedenis van Algiers, de strijd tegen Abd- el-Kader, heeft Frankrijk geleerd, met hoeveel bloed en tranen de onderwerping van zulk een volk ge paard gaat; de Marokkaansche kwestie zal nog veel meer offers kosten, wanneer Frankrijk en Spanje, zelfs met welwillende neutraliteit van de andere Europee sche mogendheden, daar een afdoende verbetering wil len tot stand brengen. Een expeditie zal noodig zijn, want de berichten uit Marokko worden hoe langer hoe onrustbarender. Naar het heet, bedreigen dweepziekte Marokkanen alle havenplaatsen van Marokko, zoodat daar met ver- ticulieren, die reeds een belangrijk bedrag hadden over gemaakt of toegezegd, moest hiermee het plan wor den opgegeven, hoewel toch met den wensen, dat bij betere omstandigheden dezelfde goede samenwerking zal kunnen worden verkregen. Hen Weespcr mop. Te Weesp viel door een aanvaring van een derGooi- sche beurtschepen een kist met ijs en een vat bier in de schutsluis. De eerste was weldra weer aan boord gebracht, het laatste zonk en na eenig vruchteloos dreggen vertrok de schipper, den inhoud van het vat toezeggende aan wie het ophaalde. Direct togen eenige liefhebbers aan den arbeid. Een menigte nieuwsgieri gen verdrong zich al spoedig om het ophalen van het „lijk" te zien. Politie verscheen op het terrein, gaf instructies, 't Werk lukte niet te best. Pas na een uur van önverpoosden arbeid had men „het". Aangezien door het dobberen van de „reddingboot" de buit weer gevaar liep, sloeg ook de aan den wal staande po litieagent den haak aan 't „vat," dat met diens be kwame Gulp meer en meer den wal naderde. Onder groote spanning stroopten eindelijk de redders hunne mouwen op, staken hunne vermoeide armen in jhet i per f1000 in betaling had gegeven. Onze rechercheur kreeg j 1000, eieren f 0.— af 0.per 100, uien 0 cent per Met een woord van dank aan het comité en de com- der straten van donker Amsterdam een bankbiljet van missiën voor de vele moeite, die zij zich voor boven- f 1000 in betaling had gegeven. Onze rechercheur kreeg I argwaan, dacht natuurlijk onmiddellijk aan de beroo ving van den ouden kantoorlooper der machinefabriek, bij welke berooving verscheidene biljetten van f1000 waren ontvreemd en rresteerde den bekenden dief. De man werd met den ouden kantoorlooper gecon fronteerd, doch werd door dezen niet herkend. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat in de laatste maanden geen diefstallen of braken zijn ge pleegd, waarbij bankbiljetten van f 1000 werden vermist en dat aan de eerlijke herkomst van het bewuste bil jet zeer getwijfeld zou kunnen worden, begrijpt men, welk een machtig bewijsmateriaal, althans welk een goede draad der recherche hier in handen zou zijn 1Ö0 bos. f 3.— a f 6.— per 100 stuks. - 2.20 a f 2.80 - 3.a - 5.per 100 stuks. -5.— a - 7.— - 4.50 a - 7.- - 2.60 a - 3.70 per 50 K.G. - 1.95 a - 2.40 - 2.60 a - 0. - 0.60 a - 0.70 per 1000. Marktbericht van de Land- en Tuinbouw-vereeniging „De Eendracht" te Jledcmblik, gehouden den 10 Aug.1907: Opperdoezer groote ronde f0.— a f0.—-, Opperdoezer groote muizen f 1.15 af 1.20, blauwe f0.80 a f0.85 per of zakken. 12 Augustus 1907. Opperdoezer groote ronde f0.— a f0.—Opperdoezer kleine ronde fO a f0.—groote muizen fl.05 af 1.10, kleine muizen f0.35 a f0.40, blauwe f0.75 a f0.90 per H.L. Aanvoer 600 manden of zakken. 13 Augustus 1907. Opperdoezer groote ronde f0.— a f0.Opperdoezer kleine ronde f0.— a f0.—gioote muizen fl.10 af 1.15, kleine muizen f0.— a f0.—blauwe f0.70 a f0.80 per H.L. Aanvoer manden of zakken. Winkel, 12 Aug. 1907. Aardappelen f 0.90 per 35 K.G., kruisbessen 4 a 7 cent, roode aalbessen 5 a 10 cent per pond, aardbeien 0 cent per mandje, frambozen 18 a 0 cent per potje, slaboonen f 0.65 a f 0.70, Snpoonen f 1.75 a 1.80 per 18. „Ja iets anders is zij," stemde dominee toe. „Dus: iets anders komt er over. En daarmede woidt de reinheid van het woord beleedigd. Ilct levende woord verzet zich daartegen met al de kracht van zijn leven En nu verder De muziek. Voor den drommel, wat moet dat een muziek zijn, die zich achter het woord ver schuilt, die zich zelve zoo weinig kent en acht, haar rijk, hare sfeer, hare macht. Die niet weet en iniet voelt, dat zij een andere wereld heeft dan het woord. Dat zij daar is, waar het woord nog niet is, en dat zij wederom daar is, waar het woord niet zijn kan. Begrijpt gij mij of begrijpt^ gij mij niet „Zeker, hegrijpen wij u." „Ik wil daarmede zeggen, dat een samengaan onmo gelijk is. Klanken, een ver, onbeliehaamd rijk van droo- men een onbestemd vermoeden, wenschen en tlroo- men als zachte wolken schuiven, voelen en den ken zich in elkaar, door elkaar, over- en onder clkaai - dat zijn de tonen. En nu kristalliseert zich iets, wordt iets (geschapen, ontwikkelt zich iets, het knjg eene gedaante, uit het voelen en denken worden gevoelens en gedachten, - het wordt het woord, omlijnd, bepaald, van tastbare gestalte. Dan zijn het geen klanken meer. Maar dan weder wanneer het woord alles gezegd heeft, wat het vermag, wanneer het verlangen, om nog meer Ie zeggen, hel ouuitgcsprokciJe weer le geven, le uiten, zich openbaart, dan blijft het woord achter; boven hem uit, verheft zich dan de muziek; het belichaamde, concrete woord lost zich op in de verdere verklaring der klanken. Dus nog eens: de klank voor het woord en ina het woord. Beiden te zamen hinderen zij elkaar Wederspreken zij zich zeiven.. Doo den zij zich zeiven. Want zij zijn elk uit andere tijden en uit andere werelden. Lieve hemel nu ben ik waarlijk bezig te preeken. Maar begrijpt gij mij desniettegenstaande toch „Zeker!" „Ik moet schimpen, critiseeren, wanneer ik heel dui delijk moet zijn! En ik zeg, het is een laagheid te gen het woord en eene even groote laagheid tegen de muziek, wanneer beiden aan elkaar gekoppeld wor den! Hetzelfde als men twee levende wezens, die er een eigen wil, een eigen richting op na houden, met koorden aan elkaar snoert, dat er 1111 maar één weg voor hen overblijft! Wat? De een is de gevangene van den ander. En hoe die twee dan jegens elkander ge stemd .zijn, dat kunt gij u wel voorstellen!" „Ja, maar," merkte Brigitte driftig op, „gij kunt toch niet ontkennen, dat slechte gedichten door de com positie gedragen en omhoog gehouden worden." „Slechte gedichten mag de duivel halen, maar niet de muziek. Wat heeft de muziek daarmede uit te staan? En wat is dat voor muziek, die zich als kruk voor een lamme laat gebruiken! En als de lamme dan nog maar lamheid verloor kreupelen behooren bij een geneesheer, maar niet hij de kunst!" Dominee Willers spande zich in, rechtvaardig te zijn. „De ontwikkeling welke u daar aangeeft, schijnt hel der fin waarschijnlijk is ze ook niet betwistbaar." „Welnu „Maar het blijft toch zou ik zoo zeggen een stroeve gedachtenreeks der eenzijdigheid. De kille con structie eener theorie wanneer ik mij zoo mag uit drukken." „Ik zeg maar, luchtledige ruimte!" ondersteunde de bos, peren f 1.80 a f 2.40 per mand, peulen 0 a 0 cent per pond, sla f 0 per 100 krop, bloemkool f 0.— a f 0.— per 100. I.iitjewiiikcl, 13 Aug. 1907. Muizen f 1.10 a f 0. eigenheimers f 1.— a f 1.20, blauwe f 0.95 a f 0.per 35 K.G. Slaboonen f 0.65 a f 0.— per 1000. Na deze week zil éénmaal per week worden geveild en wel des Woensdags, 's namiddags half drie. Anna l'aulowna, 12 Aug. Aardappelen, groote, 48 zak, f 1.10 a f 1.30, kleine f0.70 a fl.per zak. Bloemkool le soort 0 stuks f 0.— a f 0.—, 2de soort f 0.— a f 0.-- per 100 gevallen, wanneer door een eenvoudige notitie in de stuks. Bessen, 146 pond, per 100 pond f 5.50 a f 7.50. boeken der firma kon worden aangetoond, dat het be- Dopnors, 65 pond, per 100 pond f 1.10 a f 1.30, Peulen wuste biljet inderdaad een der vermiste is. f0.-l a fO.-per 100 pond. st. Savoye kool f0.- a Ken schadepost. f 0.Roodo kool 70 stuks f 5.75 a f 6.75 per 100. Uit [Winterswijk wordt gemeld: Slaboonen 53400 stuks f 0.45 a f 0.70 per 1000. Worte- De landbouwer Roudink in Ratum is op onaange- i?n a P®r kos' cent per pond. name wijze de dupe geworden van de strengheid der ,T0°te boonen f 0.55 a f 0. por 1000. 0 Rapen f 0. Duitschc belastingbeambten. Baldadige handen hadden Komxommeis 4. per 100. een hek zijner weide losgemaakt. Hierdoor liepen 1 „Nieuw Leven", station Noord-Scharwotule, 10 schapen weg, die koers zetten naar Duitsch grondge- Aug. 1907. Aanvoer 206 zak aardappelen, 368 baal zilver- bied. De Duitsche belastingbeambten beschouwden ze uien, 21 baal gewone nep 0 stuks roode kool. als gesmokkeld vee, welks geleiders ontkomen waren. Groote muizen fl.10 a f 1.20, drielingen f0.60a f0.65, dominee zijne vrouw. „Gij kunt smalen zooveel gij wilt," zeide oom Piet. „Maar gij kunt met groote woorden niet doodslaan, wat ik voel." „Theorieën voelt men toch niet!" zeide mevrouw Bri gitte (strijdlustig. „Misschien kunt gij 11 toch wel voorstellen, dat pr menschen zijn, die zich ook in gedachten rekenschap geven, van wat zij gevoelen. Lang voor ik mij dat zelf kon ophelderen, heb ik bij liederen en nu eerst bij opera's deze tweeslachtigheid, deze tegenstrijdigheid gevoeld. Dus eerst ontstond bij mij 't onbestemde gevoel, en daarna ontsproten daaruit de bepaalde denkbeelden. En die heb ik mij 1111 geoorloofd u onderdanigst uit te leg gen en te verklaren. Drommels nog toe, ik vraag elk mensch, die niet tot de ellendige napraters en auto- riteiten-kussers behoort, of hij niet bij een Simfonie van Beethoven, een praeludium van Baeh heden geheel andere gewaarwordingen heeft dan vanmorgen en gis teren en eergisteren, alnaar de indrukken, de gebeur tenissen. de gemoedsstemmingen, welke hem beheer- schen. En dat is zoo en zal zoo zijn en moet zoo zijn. Want zoo is de muziek. Wanneer ik echter in een woord-schepping, in een gedicht leef, dan verkeer ik in feen wereld met bepaalde kleuren, beelden en ge stalten, die mij in hare gevoelens gevangen houdt. Ter wijl de muziek mij vliegen laat, heden hierheen, morgen daarheen, al naar de begeerten, de wenschen, de ver langens mijner ziel. En nu plakt men die twee jam merlijk te zamen Hij sloeg met de vuist op de afel. „Vergeef ine. Met dezen paukenslag moet de k'rijgs- marsch mijner gezindheid eindigen!" Maar de dominee en zijne vrouw gaven nog geen kamp. Karei Christiaan betoogde dat hij, oom Piet, die anders alle dogma's met haat vervolgde, hier zelf de steilste dogmatiek verkondde, dat hij, die het ver trouwen fütijd bespotte, hier zelf op de meest onbe krompen wijze zich overgaf aan het vertrouwen, aan de tstellige verwachting, aan het geloof. Maar mevrouw Brigitte verklaarde, dat hij een slag boom had opgericht, en slagboomen, grensscheidingen golden wel voor landkaarten, maar niet voor de na tuur en de kunst, die beiden een waren, die in dezelfde wijze (hare overgangen, veranderingen, verwisselingen en spelingen hadden, van -al welke overgangen die tus schen woord en klank wel de allereerste was. Maar oom Piet liet zich door deze betoogen niet van zijn stuk brengen, en evenmin liet hij zich er door 'verleiden, het debat voort te zetten. Hij slak ge moedelijk een fijne sigaar aan en luisterde toe onder het uitblazen van dikke rookwolken. Ellen had met zooveel toewijding naar hem geluis terd, dat zij geheel vergat naar Ewald om Je zien. Zij was er trotsch op, dat zij bijnh alias begreep en datgene, wat haar verstand niet ten volle kon ver klaren, toch met haar vermoeden kon nabij komen. Natuurlijk plaatste zij zich in den strijd aan de zijde van haren oom, omdat het ongewone, het grootsche zijner denkwijze hare jeugdige verbeelding vleugels gaf, er was ook, haar zelve nauwelijks bewust, een soort medegevoel of zelfs medelijden daarbij; want het kind gevoelde wel, al kon het zich er geen rekenschap van geven, dat alleen hij. die weinig vreugde heeft, in zulk eene onverbiddelijke eenzaamheid .zijn toe vlucht zocht. Joem en Jim hadden hunnerzijds ook met alle aan dacht deelgenomen aan dezen strijd, maar niet, omdat zijn tegenstand hen medcsleepte, maar dank zij het rui me gebruik van de bowl. Nu waren zij in een zeer gemoedelijke .stemming gekomen, met onverholen teederheid verdrongen zi| zich om hun fafelgenoote. Toen liet gezelschap nu opstond, wierpen beiden Ellen vurige blikken toe. E11 beiden kregen dezelfde gedachte nog een blik op Ellen daarna slopen zij ter zijde. En nu renden zij als bezetenen door de paden van den tuin. (Wordt vervolgd^

Schager Courant | 1907 | | pagina 1