Predikbeurten. Zondag 18 Augustus 1907* Marktberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. kleine f 0.20 a f 0.35, gladblaadjes f 0 a f 0.Eigen heimers f 0.80 a f 0.95 per 35 K.G. Zilvornfp late soort f 3.90 a f 4.20, 2de soort f 3.40 a f3.80, drielingen f2.10 a f 2.20, gewone n p f 2.70a f3.— per 50 K.G. 12 Aug. Aanvoer 269 zak aardappelen, 288 baal zilver- uien, 12 baal gewone nep 1400 stuks roode kool. Groote muizen f 1.10 a fl.20, drielingen f 0.50 a f0.55, kleine f 0.20 a f 0.40, ronde f 0.- a f0.—Eigenheimers f 0.— a f0.— per 35 K.G. Zilvernep 1ste soort f 3.50 a f 3.80, 2de soort f 3.— a f 3.40, drielingen f 1.90 a f2.gewone rep f2.30 af 2.60 per 50 K.G., roode kool f 4.50 a f5.50 per 100 stuks. 13 Aug. Aangevoerd 306 zak aardappelen. 195 baal zil veruien, 21 baal gewone nep, 400 stuks roode kool. Groote muizen f 1.05 a f 1.10, drielingen f 0.60 a f0.80, kleine f 0.30 a f 0.40, gladblaadjes f 0.— a f 0.-ronde f 0.— a f 0.— Eigenheimers f 0.— a f0.— per 35 K.G. Zilvernep 1ste soort f 2.90 a f 3.—, 2de soort f 2.60 a f 2.80, drielingen f 1.30 a fl.40 per 50 K.G., roode kool f 4.— f 5.50 per 100 stuks. Gewone nep f 2.40 a f 2.60. Dorp Noord-Scliarwoudc. 12 Aug. Bloemkool le srt. f 4.— a f 6.—, 2e f 2 a f 3. Aanvoer 57200 stuks. 13 Aug. Bloemkool le srt. f4.50 a f6.25,2e f2.50 af 3.25. Aanvoer 56400 stuks. 14 Aug. Bloemkool le srt. f4.— a f7, 2e f2.50af3.—. Aanvoer 58000 stuks. Winkel. Door de gezondheidscommissie, gezeteld te Hoorn, is aan het gemeentebestuur voorgesteld, ver schillende eigenaren van arbeiderswoningen aan te schrij ven, om de noodige verbeteringen aan te brengen, of de bewoning te staken. Winkel. Door Burgemeester en Wethouders is de vergunning van den verkoop van sterken drank in 't klein van P. Buij, uit het café de Zwaan, ingetrokken, wegens herhaalde veroordeelingen van den vergunninghouder. - Te Anna Paulowna geraakte Maandagmiddag het bijna 3-jarig zoontje van den heer P. v. d. vin een onbewaakt oogenblik in eene sloot, waaruit het kind levenloos werd opgehaald. Winkel. Zondagavond had de familie Slagter van Berkhout, alhier een onaangenaam avontuur. Bij het ingaan van den Zeigerakker geraakte het rijtuig waarschijnlijk door het aanrijden van den daar liggenden grooten steen omver. De voerman wist het paard in bedwang te houden, doch het rijtuig bekwam nog al eenige averjj. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Winkel. Dinsdagmorgen geraakte het paard en de kar van den heer J. de Groot uit den Groetpolder, ten gevolge van het schrikken van het paard voor een aan den weg neergelegd rijwiel, van den Westfrieschen djjk en maakte eene buiteling naar beneden. Een der in zittenden heeft zich eenigszins aan den schouder bezeerd. Winkel. Aan den heer Albert Sloos alhier is ten gevolge van de afschaffing der schulterij eervol ontslag verleend als waarnemend Kommandant van het vijfde Bat. rustende Schutters in Noord-Holland. De heer Sloos nam de betrekking sedert 1887 waar. De kerk- en torenherstelling te St. Pancras nadert hare voltooiing, de haan draait weer op de spits en de aannemer is met de leibedekking bezig. Het uurwerk is weer gesteld en hoewel de uurwijzers nog niet^geregeld zijn, kondigt toch het slagwerk weer de uren van den dag aan. Harenkarspel (Waarland). In aansluiting met ons bericht van de zilveruien alhier, in het vorig nummer van dit blad, zij nog gemeld, dat dit voorjaar ongeveer 750 K.G. zaad werd uitgezaaid. Gerekend tegen IV2 K.G. per snees of V42 H.A., geeft dit een bezaaide opper vlakte van 500 snees of 12 H.A. Daar de gemiddelde opbrengst 10 baaltjes van 50 K.G. per snees is en de gemiddelde prijs ongeveer f3 per baaltje bedraagt, geeft dat globaal genomen een totaal opbrengst van 5000 baaltjes en van f 15000, d.i. f30 per snees of f1250 per H.A. Zeker een opbrengst om van te watertanden 1 Harenkarspel (Waarland). Toen bakker W. alhier Maandagmorgen bij zijn zwager D. Gr. kwam venten, zag hij in de sloot bij de woning diens tweejarig zoontje liggen. Hoewel oogenblikkeljjk uit het water gehaald, mochten echter de pogingen, in het werk ge steld om de levensgeesten weer op te wekken, niet meer baten. Het kleine ventje bleek, tot groote droefheid zijner hevig ontstelde ouders, reeds overleden te zijn. Bedankt voor het beroep bij de Ger. Kerk te Dirkshorn, de heer J. D. Wielenga te De Leek. Heei-IIiignwaard. Dinsdag, 13 dezer werd ten huize van den heer S. Kla ver, een algemeene vergadering gehouden door dever- eeniging „Ons Belang" onderleiding van den heer W. van Slooten, die in z'n openingswoord er zijn leed wezen over uitsprak, dat niet meerdere leden waren opgekomen. Door den heer A. Borst werden de notu len der vorige vergadering gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarna deelde de voorz. mee, dat het bestuur had vergaderd ter benoeming van een Betaalmeester en een Afslager. Voor de eerste func tie waren sollicitanten opgeroepen en uit het viertal gegadigden iwas gekozen de heer K. Buisman, terwijl de heer P. Schilder opnieuw was gekozen tot afslager. Wat het salaris van den Betaalmeester betreft, dit zal voor '1 komende seizoen zijn 1/2 Pct- der kooppenningen van het verhandelde, doch in geen geval minder be dragen dan f 1 per veiling. Bij het onderzoek naar het mijntoestel blijkt dit nog tamelijk goed in orde te zijn. Alieeii weigerde de bel, zoodat dit voorziening behoeft, doch dit zal stellig met weinig onkosten gepaard gaan. Hiermede was men genaderd tot den hoofdschotel, de vraag n.1. zal er weer geveild worden en, zoo ja, wanneer zal de veiling beginnen? De aanwezigen wa ren van oordeel, dat van vereenigingswege weder "vei-; lingen moeten worden gehouden. De prijzen waren hier het vorige jaar niet minder dan elders wanneer de leden maar wat meer standvastig waren, dan zou de markt der vereeniging best kunnen bestaan. Uit de i voortgezette discussie bleek, dat binnenkort verschillen- de leden kool zouden kunnen aanvoeren, wat de ver gadering aanleiding gaf tot het besluit de veiling te openen op 23 Aug. voorm. 10 uur. Vervolgens wordt door den voorz. mededeeling ge daan (Van de invoering van verkoop op contract bij den ondcrhandschen handel. De secr. leest voor het reglement, zooals dit door landbouwvereenigingen en door „Koophandel" is samengesteld. Door den heer Brugman wordt gewezen op de wijzigingen, welke in de laatst gehouden vergadering in dit reglement nog zijn aangebracht. Men acht het wenschelijk, dat de leden bij contract nu (voortaan ook vaststellen betaling over het betaal- kantoor der vereeniging, indien althans te Broek op Langendijk moet worden geleverd. Wordt er van het bctaalkantoor wat gebruik gemaakt, dan zal de Betaal meester daarvoor zeker ook wel zitting willen houden. Bij de rondvraag deelt de heer Brugman mee, dat de Alkmaarsche tentoonstelling ditmaal zal worden op geluisterd .door een landbouwoptocht, waarvoor de me dewerking van omliggende plaatsen is gevraagd. Spr. acht het gcwenschl dat „Nieuw Leven," „Ons Belang en de afd. van de Holl. Maatschappij van Landbouw hiertoe samenwerken. Gaarne zag hij aan het Bestuur vrij mandaat verleend om tot die samenwerking te komen, ook al zou hiervoor een klein geldelijk offer worden geëischt. Ook de voorzitter pleit voor samen werking en met algemeene stemmen wordt het ge vraagde mandaat verstrekt. Hierna sluiting der vergadering. Gemeenteraad CnllniitsooK. Ter vervulling van de vacature-Buik, als lid van den gemeenteraad te Callanlsoog zijn tot candidaten ge steld de heeren W. de Wit, A. Koogcr en B. Blom. Dorpsstraat Zuid-Schar wonde. Reeds lang is er te Zuid-Scharwoude behoefte ge voeld aan een beteren straatweg door het dorp. De gemeenteraad heeft thans besloten tot de uitvoering van I het werk over te gaan. Een aanbesteding is reeds I uitgeschreven. Daar de straat zeer lang is, zal dit groote kosten met zich brengen. Ook in andere gemeenten aan |den Langedijk is in de laatsten tijd de straat yerbeterd. Banne Broek. Tot bestuurslid van de banne Broek op Langendijk is gekozen de heer C. Wagenaar aldaar. Haringbuizen, 13 Aug. 1907. lieden genoten ook de schoolkinderen van Haring- huizen van een uitstapje naar Alkmaar en Lgmonu. Liet gisterenavond het weer zich al bijzonder slecht aanzien, vanmorgen konden we dadelijk zeggen: „Zie zoo, dat zal vanuaag wel gaan." Lerst naar Alkmaar waar de groote kerk werd be keken. De groote kerk, want daar kan onze „witte wel een wandeling in doen. Ook de waag werd van bui len bekeken, en üi Den Hout zagen we den herten kamp. Met de tram verder naar ngmond, 11 i e t naar Bergen. Dat was '11 geluk. De wind was niet te koud en niet te sterk. Bij Halff even gerust en toen naar liet strand om te ploeteren en te plassen in die mooie groote zee, die altijd haar aantrekkelijkheid heeft. De oudste leerlingen beklommen den Van Speijkstoren en konden niet gelooven, dat zoo 11 lantaarn ruim 14000 gulden kostte. Geen der kinderen zal hel uitje onprettig gevon den hcbben en allen zijn het zeker met mij eens, dal een woord van dank toekomt, aan hen die hun bijdragen otterden en rijtuigen disponibel stelden, 0111 het reisje mogelijk te maken. De kerk en de fiets. De Jkerkeraad der Gereformeerde Kerk te Mildani (Fr.) heeft bij het kerkgebouw een overdekte bergplaats laten bouwen enkel teil behoeve van fietsende kerk gangers. Diefstal by de Postcry. Men meldt uit Den Haag: Het openbaar ministerie bij de Haagsehe rechtbank vorderde vijftien maanden gevangenisstraf tegen v. d. G., die onlangs als brievenbesteller belast o.a. met het overbrengen van den postzak van den Daag naar Delft, daaruit een brief met ruim zeventien duizend gulden aan bankbiljetten had weggenomen, die op twee gulden na weer bij hem waren teruggevonden. Zonder Wethouders. Men schrijft uit Pulten aan het Dagbl. v. N.-B. Op Vrijdag j.1. werden de leden van den Raad onzer gemeente wederom opgeroepen tot het benoemen van twëe wethouders. Wederom verlangde geen lid voor deze functie in aanmerking le komen, zoodat bij stemming alle biljetten wederom blanco waren. De raadsleden ver zochten den voorzitter hen niet meer ter vergadering te roepen, wanneer de vergadering uitsluitend belegü zou zijn lot het benoemen van twee wethouders, wijl de gezindheid der Raadsleden, wat aangaat het be- kleeden van het ambt van wethouder, genoegzaam be kend is en zij hun tijd beter kunnen besleden. Erg geheimzinnig Een vrouw, die ergens een winkeltje in Amsterdam bewoont, verloor voor eenige weken haar man. liij I ging namelijk op reis naar Duitsehland en keerde niet terug. Een poosje na zijn vertrek werd uit een gracht een j lijk opgehaald en de juffrouw in kwestie herkende dat j als het slotfelijk overschot van haar man. Groote ontsteltenis toen een dezer dagen een brief ontvangen werd van den overledene! Een brief deug delijk en goed uit Duitsehland verzonden en met eigen schrift van den doodgewaande. Verheugd, verschrikt, verslagen liep de arme vrouw naar de politie 0111 raad en uitkomst. Had ze niet met zekerheid het lijk van haar man herkend, en wat beduidde nu dit levensteeken?x Het is dit raadsel dat de politie thans tracht le ontwarren. Men acht het niet geheel uitgesloten, dat de Jnief de inleiding is tot een of ander bedrog, in dat geval ligt de onderstelling voor de hand, dat de bedriegers meer weten van de wijze waarop de man 0111 het leven is gekomen. Telegraal kantoor te Sint Maarten. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, Idat het hulplelegraafkantoor te 81. Maar ten op werkdagen is opengesteld van 8.30 tot 10.30, van 11.30 tot 12.30, van 1.30 tot 2.30, van 5.30 tol 6.30 (Greenwichtijd). De diènsttijd op Zon- en feest dagen blijft onveranderd. Jubileum Marytje Huijter. Onder vele blijken van belangstelling vierde te Nieuwe Nieilorp den 13en Augustus j.1. de verloskun dige, Mejuffrouw Marytje Rujjter, Wed. van M. Koning, haar 50-jarig ambtsjubileum. _De nog altijd kranige, ruim 73-jarige vrouw werd in den vroegen morgen bljjde verrast door een werkelijk prachtige eerepoort, voor de deur der woning aange bracht door de buren. Boven den ingang prijkte een achtregelig gedicht, door bekwame hand zeer toepasse lijk op 't jubileum vervaardigd. Verder op den morgen en ook 's middags en 's avonds werd de jubilaresse stellig aangenaam verrast door een legio felicitatie kaartjes, brieven en soortgelijke schriftelijke gelukwen- schen. Ook persoonlijke felicitatiën waren talrijk. Boven dien werden haar nog stoffelijke blijken van genegenheid aangeboden. Ook ontving zij van belangstellende zijde een vijftal inderdaad fraaie ruikers. Nog werd haar een prachtig geslaagde fotografie in lijst geschonken, voorstellende" de rijzige, krachtig ge bouwde jubilaresse, staande bij haar flets want sinds eenigen tijd heeft zij zich in fietsen geoefend en hoewel ze natuurlijk, wat, hare jaren in aanmerking genomen, geen vsonder mag heeten, per rijwiel geen groote reizen onderneemt, zit ze er toch wat kranig op, wanneer zij eens een klein ritje maakt. Van het gemeentebestuur werd de jubilaresse het volgende schrijven als felicitatie aangeboden: Heden 13 Augustus 1907 herdenkt Ge met de Uwen den dag, waarop Ge voor 50 jaren te Haarlem werdt geëxamineerd als verloskundige, alzoo op den 13den Augustus 1857. Van harte wenschen wij U toe, dat Ge dezen dag in gezondheid en met vreugde en opgewektheid met de Uwen moogt vieren en dat Ge, al hebben de stormen des levens ook U niet gespaard, met vreugde en dank baarheid op Uwe afgelegde baan moogt terugzien. Al zjjt ge ook geen 50 jaar hier ter plaatse, is het toch voor U en de Uwen een zeer belangrijk feest, dat wel tot de zeldzaamheden behoort. Om de geschiedenis in uwe herinnering wakker te roepen, deelen we u het volgende mede Op den 3den Maart 1858 overleed alhier de vorige vroedvrouw, uwe voorgangster Grietje Klomp, echtge- noote van Jacob de Lange. Na eene oproeping werd den lOden Juni 1856 de vol gende voordracht opgemaakt: No. 1 Maria Ruijter, vroedvrouw te Beemster. No. 2 Geertje Schuitemaker, vroedvrouw te Woubrugge. No. 3 Hemmegien van der Schuur, vroedvrouw te Landsmeer. Op den 29sten Juni 1858 werd u als no. 1 van de voordracht door den Raad benoemd op eene jaarwedde van f150 met vrije woning, 't geen later omdat ge uw eigen woning gingt bewonen op f 200 's jaars wer.i gebracht. Nogmaals van harte geluk gewenscht met het feest van heden en dat al uwe volgende en resteerende levensdagen voor u gelukkig mogen zijn. Van vele woningen in de kom van het dorp waaide, Marijtje ter eere, de driekleur en belangstellenden, die eene lijst hadden doen rondgaan in de gemeente, zagen hunne pogingen waardig beloond, daar zij op den feest-1 dag in staat waren de vruchten van, dat streven, bestaande in een niet onbelangrijk bedrag aan geld 1 aan de jubilaresse te overhandigen. Waarlijk, zij heeft wel redenen, dezen dag nog lang in aangename herinne ring te houden. 1 /.ijpc en Uazcpolder. Uitslag der aanbesteding van het uitdelven van 750 meter Egalementsloot, gelegen bij de Stolpe. Begroo ting f525. Inschrijvers: G. Struijf, Zijpe voor f598.50; L. Kuit, aldaar f595; A. Kuiper, Schoorldam, f570; Schoor], f547; J. Meuleveld, Barsingorhorn, f770.05; J. Boekei, Schagon, f672.60. Gegund aan den heer G. Blom. (o)— NEDEIiLANDSUII HERVORMDE GEMEENTE Ie: Schagen, nam. 2 uur, Ds. Herman. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. de Eoer. Wieringerwaard, voorm. 9.80 uur,Ds. Herman. Barsingerhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Harenkarspel, voorm. 9.30 uur, Ds. Damsté, Dirshorn. Zuid-Zjjpe,v.m. 9.80 uur Ds.Groeneveld,St.Maartensbrug. Noord-Zij pe, geen dienst. Winkel, Ds. Bcholte. Anna Paulowna, voorm. 9.30 uur, Dr. Toxopeüs. Veenhuizen, v.m. 9.30 uur, Lis. Kanis. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ie: Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Noord- en Zuid-Zij pe, voorm. 9.30 uur, Ds. Coru. Vis Jzn., Burgervlotbrug. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Kooiman, Barsh. Wieringen, Ds. Onnes, Hippolytushoef. LOKAAL „BETIIEL", HOEP, SCHAGEN: voorm. 10 uur, de heer Creutzberg, cand. te Anna Paul. Alkmaar, 12 Augustus 1907. 10 Koeien en ossen f 200.—a 250.—, 115 vette kal veren f 40.— a 96.—, per Ned. P. f 0.82 a 0.92 58 nuch tere idem f 8.— a 20.—, 726 vette schapen f 20. - a 31.--, 240 vette varkens f 0.42 a 0.49 pet P., 35 magere idem f 15.— a f 17. Pm-merend, 13 Augustus. Aangevoerd 737 runderen, waaronder 572 vette, 62 a 75 cent por kilo, prijsh. stug, 165 melke- en gelde- f 150 a 250 per stuk, prh. st. 53 stieren, 232 vette kalveren 65 a 85 ct. per kilo, handel matig 252 nuchtere id. f 10.— a 23.— per stuk, handel matig, 29 paarden, 3473 scha pen f 23.— a 24.—, prijsh. matig, 800 lammeren f 14.— a 20, prijsh. matig, 290 vette varkens 46 a 50 cent per kilo, handel vlug, 46 magere dito f 14.— a 25.- per stuk handel matig, 351 biggen f6.— a 10.— per stuk, matig, ganzen f a zwanen f 0 25 mand appelen f4.— a 5.50, 375 mand peren f 1.75 a 6.50 Kaa3. 183 Kleine f29.—, 2 middelb. f 22.—, 0 com missie f a aangev. 185 stapels, handel stug. 2073 K.G. boter f 1.— a 1.10, kipeieren f 3.50 a 4.— eendeieren f 0.— a f0.— per 100. Hoorn, 10 Augustus 1907. mud Tarwe f 8.50 a 9.— per mud Gerst 5.50 a 6.50 Haver 4.75 a 5.— Groene Erwten 12.— a 14.— Witte .- a Grauwe -.- a -.- ale a Br. Boonen a Witte 10.50 a 12. Paarde a -.- Mosterdzaad 19.— a 20.— Karwijzaad 16.50 a VEE, BOTER enz. 3 stuks Paarden f 125.a 180.— p. st. Veulens a 6 Koeien 180.— a 200. - 47 Schapen 26.— a 30.— Lammeren a 5 Kalveren 11.— a 19.— Varkens -.- a -.- Geiten -.- a -.- 134 Biggen 7.— a 11.— Kipeieren 3.50 a 0.—p.100 2700 kop Boter 0.55 a 0.57£p.kop Handel vlug. Engelsche jams. De Engelschen, die met zooveel vreugde te keer gaan over de onthullingen in zake de toestanden in deAme- rikaansche vleeschpakhuizen kunnen ook eenige leerrijke oogenblikken hebben na lezing van het jaarljjksch rap port van de fabrieksinspecteurs. In het bijzonder wordt geklaagd over de jamfabrieken. „Met enkele uitzonderingen" wordt van alle jamfabrie ken in Engeland gezegd dat zjj onzindelijk zijn. De vloeren gelijken op „gekarnde modder"-» De lokalen, waarin de flesschen gewasschen worden, hebben een zware, warme atmosfeer en het verblijf daarin wordt haast onmogelijk gemaakt door den stank van het water in de waschtanken. Het water in die wasch- tanken wordt ongeveer eenmaal per week ververscht. De potten en flesschen worden daar gewasschen in een donkere, kwalijk riekende soep. Een inspectrice zag in een jamfabriek, in een lokaal waar zoetigheden gemaakt worden, festoenen van zware, zwarte spinragdraden, welke draden eveneens te vinden waren in de gangen, wasch- en bewaarplaatsen, die, evenals de vloeren, overal met vuil en afval bedekt, bewezen, dat de meeste elementaire maatregelen van zin delijkheid veiwaarloosd worden 1- Men hoort dikwijls beweren, dat de Engelsche jams een zekere „haut gout" bezitten, welke de Nederlandsche jams missen. Men heeft nooit recht kunnen uitleggen, waaraan die bijzondere smaak lag. Een vermoeden rijst nu, of die smaak ook in verband staat met Zou het niet verstandiger zijn in Nederland Neder landsche jams te eten? (Tijdschr. v. Nijverh.) Uitvoer van eieren uit Denemarken. Volgens een Br. consulair verslag heeft de Farmers of Denmark Coöperative Egg. Export Association, (de leiding van alle coöperaties op dat gebied. Deze ver eeniging strekt zich uit over meer dan 500 distric ten, waaruit de eieren betrokken worden, en telt onge veer 33.000 leden. De districten zijn verplicht alle eieren af te leveren aan daarvoor bestemde pakhuizen, waar van er negen zijn in de verschillende deelen van het land, hoofdzakelijk in havensteden. In deze pakhui zen worden de eieren door middel van electriseh licht aan een zeer nauwkeurig onderzoek onderworpen en zeer zorgvuldig verpakt, voordat ze verscheept wor den. De verzending gaat hoofdzakelijk naar Engeland. Als de eieren aan de pakhuizen komen, zijn ze twee maal gestempeld, vertoonende den naam van den af zender en het nummer van het district, waardoor bijv. een leverancier van slechte eieren gemakkelijk is op te sporen. In zulke gevallen kunnen boeten geheven worden van 5 s. 6 d. voor de eerste maal, stijgende tot 11 s. bij herhaling. Op deze wijze werd het mogelijk de kwaliteit te verbeteren en hooge prijzen op de Engel sche markt te verkrijgen. Het gevolg is, dat men den loden nu 5V2 d. per 1b. kan betalen, terwijl bij de op- 4 id. per lb. kon worden betaald. De totale uitvoer richting der vereeniging elf jaar geleden slechts van eieren uit Denemarken is gedurende de laatste tien jadr gestegen van 400.000 lot 1,400.000. Van deze hoeveelheid exporteert bovengenoemde vereeniging alleen jvoor een waarde van 235.000. Een vliegrecord. Een vogelkenner te Antwerpen heeft dezer dagen een eigenaardige proef genomen met een zwaluw. Het dier had teen nest onder het dak van zijn huis, hij ving den vogel en gaf heni mee met een man, die een aantal postduiven van Antwerpen naar Compiègne moest bren gen, voor een wedvlucht. Samen met de duiven werd de zwaluw opgelaten om kwart over zeven in den mor gen en dadelijk vloog het dier in noordelijke rich ting, terwijl de duiven in een kring rondvlogen voor dat zij haar richting vonden. Om 8 uur 23 min. was de zwaluw op haar nest terug te Antwerpen, terwijl de eerste duif 0111 half twaalf aankwam. Zoo had do zwaluw de 235 kil. dus afgelegd in 1 uur 8 min., dat as met een snelheid van 3456 meter per minuut j/ 1» meter per seconde of 201 kilometer per ,uur. Een Saksische onderwijzer heeft een treurige er varing ppgedaan omdat hij Mayer heet. Hij gebruikte zijn vacantie 0111 een reisje naar \ye„ nen te ondernemen en nam daai intrek in ten h( lel, waar hij als zijn naam opgaf E Walter, koopman te Leipzig. Den volgenden avond kwam li ij zeer iaaj in liet hotel en kon zijn kamer niet vinden. Hij liet nummer op een verkeerd nummer en kivv,, tol antwoord„Die kamer is bezet. En toen we,.(| hem! zijn naam gevraagd en dien vvisl hij niet nicu-r n.1. den valschen! Dat wekte achterdocht, de poRij werd gehaald en den man moest aan het politieby. reau overnachten. Den volgenden ochtend werd lp; voor den kantonrechter gebracht en verhaalde toen dal hij inderdaad Mayer heette maar op rcjs altijd zooveel grappen over dien algemeenen naam h!1(i moeten aanhooren, dat hij zicli als „Walter" had |a. ten inschrijven. De rechter merkte op: „Als alle Majei-s en Meyers zoo doen, zijn er jaarlijks ten minste no» 500.000 gevallen van vaische aanmeldingen te behan delen t" En wegens deze overtreding legde hij een boete van 5 kronen op aan den Saksischen onderwijzer. dje terstond betaalde en zoo spoedig mogelijk Weenenver liet. Ontploffingen in Amerika. Te Essex-Centic in Ontarlo is Zaterdag een wagen met dynamiet ontploft, waardoor het nieuwe stahon der lijn MichiganCentral vernield werd en vele nien- schen, onder wie de stationschef, gedood werden, ter wijl het aantal gewonden groot is. Op' 25 K.M. afstand werd de ontploffing waargenomen. Te Boulder in Colorado brak brand uit in de goede renloods van den „Colorado and Southern Railway." Ilel vuur breidde zich uit tot een buskruit-bergplaals waar 1000 kilo dynamiet bewaard werd, dal onmiddel lijk ontplofte. Meer dan honderd menschen werden gewond, van wie twee doodelijk. Te Boulder bleef geen ruit heel. Onthouders en levensduur. Onlangs is uit de statistieke gegevens eener Brit- sche maatschappij voor levensverzekering medegedeeld hoeveel langer gemiddeld de levensduur is van ge heel-onthouders vergeleken met andere verzekerden. Thaps vinden wij hieromtrent nog een merkwaardig voorbeeld vermeld. Een Britsche maatschappij, die hoofd- zakelijk werd opgericht voor hel verzekeren der levens van geestelijken, van personen dus hij wie matigheid cn (geregeld leven regel zijn, heeft eveneens een af zonderlijke afdeeling mei lagere premie voor onthou ders. En met deze uitkomst, dat na verloop van een aantal jaren onder deze personen de sterfte bijna 25 pet. gunstiger blijkt te zijn geweest dan onder deniet- onthouders. Ook al een gevolg van den wispelturige» zomer. En omdat 't mijnheer Karei bij z'n vriend niel be viel, Was hij maar in 't huis gaan wonen. Daar sliep' hij nu alle nachten heel alleen, kookte zelf op een gastoestel z'n middagpotje cn maakte veel rommel, die nimmer werd opgeruimd. 't Zat zóó. De familie ging een paar weken paar den Rijn, maar Karei kon van z'n kantoor niet weg. Hij zou 't wel bij Han vinden, die had nog eenlxll staan en z'n juffrouw kookte goed en niet duur. Na een week liep het spaak en trok Karei af, de een zame ruimte van het leege huis verkiezend boven de telegram ...j g.ijnsde en lei t op zn lessenaar, zonder er verder naar om zien. Karei, van den prins geen kwaad wetend, komt dien avond 'n beetje laat aan de ouderlijke woning, steekt den sleutel in 't slot en draait. Hoe zit dat? 't Lijkt wel of de deur niet meer op het nachtslot is. Zeker vergeten tweemaal te draaien. Maar ook de tusschen- deur, anders accuraat geknipt, moei open geweest zijn. Bij 't licht van een lucifer zijn duidelijk modderige voetsporen zichtbaar. Niet ik! mompelt Karei, sluipt haasiig weer naar buiten en gaat politie halen. De op ptraat aangeroepen agent kijkt bedenkelijk. M'neer, dat durf ik niet alleen aan. Laten We m'n maat te gemoet loopen, dan doen we 't samen. De maat is spoedig gevonden en met z'n drieën aanvaardt men den gevaarlijken tocht. De deur open 'n kaars aangestoken voorzichtig vooruit. De woning was inderdaad niet verlaten. De natte, gure zomer had de familie vroeger dan in 't plan lag, naar Amsterdam teruggedreven en papa zond z'n zoon tijdig een telegrammetje aan het adres van z'n vriend Han. Was men al bevreemd Karei noch aan den trein, noch thuis te vinden, gekker werd hel toen laat in den nacht geruchten door het huis gingen en fluisterende stemmen. Papa, door z'n eveneens wak ker geschrokken ega aangevuurd, vermande zich. Hij nam het ongeladen pistool, dat altijd in het waschta- fellaadje lag, spande den haanen wachtte bij de deur hel vreeselijke af. Toen gebeurde het dat daar tegenover elkander ston den een vader en 'n zoon de eerste niet aangeleg- de .revolver, de ander met een open zakmes in de hand en geflankeerd door twee agenten, gereed tot het ergste Gemeente Srhagcii. Ingeschreven van 11 14 Augustus 1907. GeborenKlaas z. v. Jan Francis en Miesje Brommer. Ondertrouwd, Getrouwd en OverledenGeene. Gemeente Warmruliuizcn. Ingeschreven van 1 31 Juli 1907. Geboren: Petrus, z. v. ,T. de Jong en Bregitta i™n.P®r' Ja°obus, z. v, Johannes Rozendaal en Geertje sikkink. Cornelia Maria, d. v. Petrus Goudsblom Wz. en Antje Zydewind. Gehuwd Klaas Mosch 26 jaar en Liefje Burger 26jaar, beiden wonende te Warmenhuizen. n^!?r6r'e^enWilhelmina van Trienen 23 jaar d. v. Willem van Trienen en van Trijntje Linimen. Adriaan Bareman 61 jaar, echtgenoot van Berendina Elizabeth Sebout. Schagcr Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 34 stapels kaas, waarvan 34 stapels kleine kaas, hoogste Prijs f 27.o0, 0 stapels commissie f 0 stapel middelbare f Aan gewicht 11209 K.G. Een Wereldreiziger. Hedenmorgen vervoegde zich aan ons Bureau de heer Johannes Duijnstee, oud 47 jaar die een reis heeft ondernomen te voet van 1500 K. M. door Ne derland, waarbij heij alle provinciale hoofdsteden zal aandoen en minstens 250 gemeenten. In 50 dagen moet deze wandeling zijn volbracht. Hierna begint deeigen- hjke gioole reis voor genoemden heer, want dan vangt hij een tocht aan van 30.000 K.M. door Europa. De hoofdsteden van verschillende Rijken zal hij moeten bezoeken en binnen 4 jaar tijds de 30.000 K M. hebben afgehppeld. Uit Rotterdam is d elochl begonnen, Donderdag 3 Augustus. Doo rZuid- en Noord-Holland, aarivoerdc Duijnstee alhier gisterenavond; hedenmorgen vertrok hij naar Den Helder vervolgens gaat 't naar Enkhuizen. Heeft hij geld voor de boot, dan steekt hij de Zui derzee over naar Frieslandzoo niel, dan moei hij wandelen de Zuiderzee om. Zonder eene ent op zak is deze wereldreiziger ver trokken door den verkoop van prentbriefkaarten gaat hij trachten in zijn onderhoud te voorzien. c weddenschap om zoo- of zooveel schijnt hier bij iniet in 't spel, dus we mogen zeker aannemen, dat louter „liefhebberij" is.

Schager Courant | 1907 | | pagina 2