Donderdag 15 Augustus HM)7. 5le Jaargang. No. 4282. TWEEDE BLAD. INGEZONDEN. Binnenlandsch Nieuws. rv mi MT Mijnheer de Redacteur! Met belangstelling las ik in uwe Courant het verslag van de in Wieringerwaard gehouden raadszitting. Vergun my naar aanleiding daarvan, het een en ander op te merken. Het voorstel Waiboer tot invoering van een progres sieve belasting werd met 4 tegen 3 stemmen verwor pen. Dat is zeer gewoon, het is volstrekt niet zeldzaam, dat een goed voorstel verworpen wordt, vooral niet als B. en W. zich bij de oppositie aansluiten, of daarin voorgaan. Toch kan de heer Waiboer tevreden zyn. Hy is overstemd, niet overwonnen. Moreel heeft hy een schitterende overwinning behaald. De idéé progres sieve belasting is met glorie uit het strijdperk getreden, daartegen is geen enkel argument aangevoe'rd. B. en W. vinden het beginsel door den heer Waiboer in zyn verordening neergelegd, prachtig, zy juichen dat toe (kan het nog mooier,) maar, gaan zy door: in zekeren zin brengen wy dat zelfs reeds in practyk. Nu schy'nt my zulk een progressie, zonder dat ze in de verordening opgenomen wordt, zeer gevaarlijk en in si rijd met de Gemeentewet. Bovendien geeft ze aanleiding tot het maken van een conclusie, die B. en W. niet gaarne zullen onderschrijven. Wat toch is het geval De Gemeentewet zegt, dat van alle inkomens een gelyk moet betaald worden; later volgt de uitzondering voor progressie, die dan omschreven wordt. Nu maken B. en W. het kohier op, en moeten, willen zy progressie in practyk brengen,den een aanslaan boven zyn inkomen, den ander daar beneden. Byv.: A heeft f5000 inkomen en wordt aangeslagen op f5500; B heeft f1000, wordt aangeslagen op f800. De heeren duiden het my niet ten kwade, maar dit schijnt my de eenige methode om practische progressie aan te brengen, zon der de door de wet gewaarborgde regelen. De heer Groneman vindt het beginsel mooi, maar meent, dat er reeds progressie is, en zegt dan: van f 600 wordt maar V3 belasten van f 10000 en noemt dit reeds een zeer sterke progresssie. Nu is die rekening juist, doch of daar nu progressie in schuilt, meen ik te mogen betwijfelen. De belasting toch wordt geheven niet van het inkomen, doch van het belastbaar inkomen en waar de wetgever voor alle inkomens denzelfden af trek geeft, mag dit naar mijn beseheiden meening niet als progressie beschouwd worden. In de Gemeente Zjjpe is reeds langer dan 25 jaren progressie ingevoerd, de toestanden daar zijn vrijwel gelijk aan die in de Wieringerwaard. De heer Kaan heeft als bezwaar, dat de progressie te hoog is, is dus ook voorstander, op zyn weg ligt het dus, een minder hooge progressie aan te bieden. Dat de progressie maar steeds doorgaat, is evenwel niet juist, ze wordt wel degelijk door de wet beperkt. En nu tenslotte, wat my toeschijnt voor de tegenstem mers het groote bezwaar, en wat in werkelijkheid niet in het minst een bezwaar behoeft te zyn, n.1.dat men een geheel nieuwen grondslag zal moeten maken, waarop men de heffing zal kunnen baseeren. Men zal, zegt de voorzitter, verder de inkomens opnieuw moeten schatten en nu op hun juiste waarde. Als dit laatste tot heden nog niet gedaan is, ik bedoel natuurlijk willens en wetens, dan wordt het werkelijk tijd, dat het 'nu eens gedaan wordt, en dan had men zeker beter gedaan met het voorstel-Waiboer aan te nemen; dan had men een uitstekende basis waarop men de belasting kan heffen. De belasting, ik bedoel hier den aanslag van elk belas tingschuldige, toch moet vastgesteld worden naar de vaststelling van het belastbaar inkomen van alle inge zetenen, en niet omgekeerd het inkomen vastgesteld worden naar het te betalen belastingbedrag. Als B. en W. het inkomen van alle ingezetenen naar hun beste weten vaststellen, dan vragen zy zich niet af: wat moet die of die betalen, dat kan eerst blijken als het geheele belast bare inkomen bekend is. Het totale belastingbedrag, dat er noodig is, is bekend; in dit geval f 4300. Maar nu blykt dat er volgens de vaststelling van het inkomen, byv. na het ontwerp Waiboer, geheven kan worden f5300, dan wordt die f1000, die te veel is, procents- gewyze van ieders aanslag afgetrokken. Er is dan alleen bewezen, dat het percentage iets te hoog is genomen, doch dat is geen bezwaar, omdat dat meer dere weer van elks aanslag wordt afgetrokken. Met dankzegging, Hoogachtend, Alkmaar. Gh NOBEL. heer De Boer rapporteert en de commissie heeft wel enkele kleine aanmerkingen en verzoekt over enkele onderdoelen inlichting, maar daar rekening en beschei den in goede orde worden bevonden, wordt geadviseerd, de rekening goed te keuren en vast te stellen, wat ook geschiedt. Ze zal vervolgens ter goedkeuring aan Ged. Staten worden toegezonden. De ontvangsten bedragen f 23985.345; de uitgaven f 21545.935; voordeelig saldo alzoo f 2439.41. De leermiddelen voor de scholen, zoo werd verder besloten, zullen nu eens by inschrijving worden gele verd. Voorzitter verzocht vervolgens de commissie tot onder zoek van de plaatselijke gesteldheid aan den dyk by „Rustenburg" inzake de hinderlijke woonwagens aldaar, om rapport. De heer Van der Oord rapporteert en vindt 't moei lijk de wagens daar te keeren. Wil men eene leuning aanbrengen, dan moet die wel 60 M. lang zyn; zy kon overigens buiten den rijweg om, ter weerszijden daarvan dan. I Thans is daar ter plaatse heelemaal geen leuning om den hoek, voorzeker een gemis, vindt spreker. De heer Plevier zou de leuning liever van ijzer wil len hebben dan van hout, want hy vreest voor door zagen. IJzer echter is moeilijker te vernielen en ze zyn wel erg brutaal, die woonwagen-luidjes, maar leven nogal gemakzuchtig, dus ijzer acht spreker wel 't beste. Een ruime week geleden nog, des Vrijdags, waren er weer een paar woonwagens. De gemeente-veldwachter Haster vroeg aan de be stuurders, wanneer ze vertrokken. „O, zoo aanstonds even rusten" was 't antwoord. (Ze waren nu toch immers ook by „Rustenburg".) Maar eerst 's Zondags gingen ze weg. Ook heeft een zekere Groot, een bejaard man, eens zoo'n stelletje met paard en rijtuig passeerende, verba zend veel last daarbij gehad. Voorz. wou Aris Groot, den Bouwverordening-des- kundige, eens heenzenden, om te zien wat 't beste is, ter oplossing van 't geval. De heer Plevier zou wel graag kosten willen weten van eene leuning (èn van hout èn ook van ijzer.) De heeren Plevier en A. Groot zullen verder in over leg treden wat de Raad goedvindt om aan 't zaakje een goede oplossing te geven. Voorz. stelt nu voor, om straks in comité te gaan voor den Hoofdei. Omslag, maar men komt overeen, dit uit te stellen tot een volgende vergadering. De nu volgende rondvraag levert niets op. Vervolgens moet rekening worden gedaan door het Algemeen Armbestuur (vertegenwoordigd door de heeren A. Steur en C. den Hartigh), over het dienstjaar 1906. Ontvangsten f3750.14, uitgaven f3410.51, voordeelig saldo f339.61. Hiermede is de agenda afgewerkt en volgt sluiting. Lammeren. Van Texel wordt aan de Tel. gemeld Gedurende de maanden Mei Juni en Juli werdén van hier naar den vasten wal ruim 36.000 lammeren verscheept. Flink opgetreden. Donderdag was in de Rembrandtstraal le "s-Gravcn- hage een lantaarnopsteker een lantaarn aan 't schoon maken. Op een oogenblik snijdt hij zich aan 'tglas; aan den pols heeft hij een ader doorgesneden. Hevig (bloedend daalt de man zijn ladder af; een brandweerman, die voorbij gaat, ziet wat er gebeurd is, en begrijpt den ernst van de verwonding. Hij stap! op den man af, grijpt hem bij den pols. knelt dien in forschen greep, zoodat de aderen daar als 't ware wor den „afgebonden", en wandelt zoo met zijn ^patiënt" naar het Gemeente-Ziekenhuis, waar men den man nu verbindt. Van de Rembrandtstraal naar den Zuidwal, het was een gezegende wandeling in zoo n gedwongen hou ding; maar die brandweerman heeft er een mooi werk mee gedaan. (H. Ct.) De nieuwe Stuivers. Naar de 'N. R. Ct. verneemt, zullen van 2 September af de nieuwe stuiverstukken bij den betaalmeester te Roermond verkrijgbaar zijn. van ide armen. Alles slaapt in Nederland in vrede en in den liaag is 't het slaperigste, het vreedzaamste van al. Daarom is t juist gescnikt voor de vredes bijeenkomst. Zoo gemoedelijk Ls er alles; tot zelfs het paleis van de Koningin. Een Berlijnsche Kommerzien- rat zou 'I te min vinden 0111 er in te wonen. En zoo voorts. Langs de grenzen per aulo. per auto langs de Nederlandsche grenzen, gemaakt zou Dalen wordt nog stevig Bijgeloof. gemeldDat in zit bewijzen het bijgeloof er hij de volgende staaltjes Baadsvergaderiiig Heer Hugowaard. Vergadering van den Raad der gemeente Heer Hugo waard, gehouden op Maandag den 12den Augustus 1907, des voormiddags 11 uur. Voorzitter de heer P. Wonder Az., Burgemeester. Allen zyn tegenwoordig. Na opening door Voorzitter worden de notulen gele zen; deze worden onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. De geloofsbrieven der herbenoemde leden van den Raad (de heeren Van Slooten, Van Ryn en Plevier) komen ter tafel en worden in handen gesteld van de heeren Van der Oord en De Boer, die ze onderzoeken en in orde bevinden, waarna het drietal met de her benoeming wordt gefeliciteerd. Wordt medegedeeld, dat van de geldleening, in 1881 door de gemeente aangegaan, uitgeloot is No. 19. Ingekomena. een ten verzoeke van den Minister van Binnenlandsche Zaken door den Centralen Gezond heidsraad samengestelde en in druk gegeven verzame ling van wenken tegen buiktyphus of febris typhoïdea (volgens deze wenken een besmettelijke ziekte, die door een gemakkelijk over te brengen smetstof wordt ver oorzaakt). Voorzitter leest het geheele stuk voor en daarna vol gen de discussiën. De heer De Boer vindt die raadgevingen nuttig, maar zeer uitgebreid. De heer Plevier herinnert zich nog, hoe in Ursem eens deze ziekte heerschte en bijna van huis tot huis haren invloed deed gelden. Voorzichtigheid al zyn wy op 't moment gelukkig vry van die ziekte is overigens zeer aan te bevelen, vindt spreker. 1 /-,*• fViona in d0 Voorzitter verheugt er zich in, dat er thans in geheele gemeente geen typhus is, en wil met het oog daarop de wenken voorloopig liever voor kennisgeving aannemen. De Raad vindt dit goed. Verspreidt men die dingen reeds nu, dan acht men de kans groot, dat ze al zoowat half in 't vergeetboek zyn, als de ziekte zich eens vertoonde. Komt er een geval dezer ziekte voor, welnu, dan kunnen exemplaren, zooveel er noodig zyn, worden aangeschaft en onder de ingezetenen verspreid. Aldus besloten. b. schryven van den rijksontvanger,van 2 Augustus,' waaruit blykt dat door hem aan den gemeente-ontvan ger dien dag f 546.045 is uitbetaald. c. schrijven van mej. Algera, die, als onderwijzeres alhier benoemd, onder dank hare betrekking aanneemt. Voor kennisgeving worden deze beide stukken aan genomen. Een reclame Hoofdei. Omslag wordt ter zijde gelegd, 't suppletoir kohier voor Uit velen 1. Een ijmker li ier verloor verleden "jaar bijna al zijne (bijen. De buren e.11 anderen wisten lieni latei- te vertellen, dat dit kwam doordat hij het vorige jaar verzuimd had de bijen aan te zeggen, dat zijne vrouw overleden was.' 2. Iemand kocht een weiland, waarin een paal stond met een ooievaarsnest. Het daaropvolgende jaar be trok de ooievaar zijn oude nest niet weer, en nu be weert de nieuwe eigenaar, dat dit komt doordat hij vergeten heeft den ooievaar te vertellen, dat het land van eigenaar is verwisseld. Mond- eu Klauwzeer. Voor het kantóngerecht te Leiden werden gisteren weder een aantal strafzaken in verband met de wet telijke voorschriften van het veeartsenijkundig staats toezicht behandeld. W.de Graaf, landbouwer te Leiderdorp, had pen koe uit een besmette weide gevoerd en daarvoor een schutting verbroken, teneinde niet den weg te gaan waar de bewakers stonden. Tegen hem werd een boete geëischt van f 40 subs. 20 dagen met verbeurdverkla ring van het rund. legen een 70-jarig arbeider die een aan mond-en klauwzeer lijdend rund van den veehouder-wethouder De Koning te Leiderdorp uit de weide naar den stal had gebracht, werd f 20 of 10 dagen gevraagdtegen andere veeknechten, die vee uit verdachte weilanden of naar huis of naar de markt hadden vervoerd, wer den boeten van f5 tot f 10 geëischt. R. 4e Wet, 33-jarig landbouwer, die zich toen ,hij van een besmette hoeve kwam, niet had willen laten desinfecteeren, omdat hij dit flauwe grappen achtte, zag tegen zich geëischt f 6 of 4 dagen. Misdaad Het Haarl. Dbl. schrijft De jonge man. P. van Straeten, die voor eenige dagen uit den Heerensingel, te Haarlem, werd gered, is Vrijdagmiddag in het Rlizabethsgasthuis aldaar over leden. Waarschijnlijk zal nu wel altijd duister blijven wat er gebeurd is. Dé overledene, die op borst fen hals blauwe plekken had, moet hebben verklaard, dat hij aangevallen is door een bejaard, reeds grijzend man, naar schatting zestig jaar, die hem met een stok heeft geslagen. Wat er verder gebeurd was, wist hij niet. Is een en ander juist, dan heeft men hier ver moedelijk met mishandeling uit roofzucht te doen, daar de portemonnaie van S. ledig op den Heerensingel is gefvonden. Of hij aan de gevolgen der mishandeling dan wel aan die van zijn te water vallen (werpen?) is overleden, weten wij niet. Wel werd ons bericht, dat hij, toen hij bewusteloos op het droge gebracht was, veel iwater had binnengekregen. De jonge man was 21 jaar oud en stond bekend als een oppassend persoon, die weinig gebruik maakte van sterken drank en volstrekt geen vechtersbaas was. Zotteklap. Ons land ischijnt voor vreemdelingen wel een on uitputtelijk onderwerp te zijn te zeggen. Zoo is nu, seldorfer Zeitung, een dien om straks tegelyk met omslag te worden behandeld in comité-generaal. Nu wordt de commissie, die belast is met het onder zoek der gemeenterekening, om rapport verzocht. De een om er malligheden van in een nummer van de Düs- meneer G. Stoffers weer bezig. In Nederland, zoo lezen we o.a., wordt er niet ge werkt. Men ziet er haast nooit iemand werken'; en is er iemand die 't doet, dan staan- een half dozijn an deren hem aan te gapen. Dagen lang heeft deze vlij tige Duitscher dikwijls langs de vaarten van Overijse! en Friesland gezeild zonder ooit een mensch aan den arbeid te zien. En waarom zouden de Nederlanders zich ook afsloven? Er is niet genoeg te doen om oen heele bevolking aan den slag te houden. Geen fa brieksschoorsteen rookt er ergens. De windmolen ver tegenwoordigd hel groot bedrijf. Men werkt er niet genoeg pm er het leven bij te houden. In enkele De rit die door de redactie van Eigen Haard worden, is in de beste orde volbracht. Hier en daar moest, door de slechte wegen of wegens liet invallen van de duisternis, van hei programma afgeweken of een omweg gemaakt worden. De voor naamste grensplaatsen en grenspalen zijn echter be zocht en gisteren, Zondag, kwam men tegen half drie te Nieuwe Schans aan. Overal, vooral in Noord-Brabant, Limburg en Gel derland, werden alle gewenschte inlichtingen en hulp verkregen, zoowel van de bevolking als van grens- autoriteiten. Hier en daar waren zelfs dc burgemeesters aanwe zig om nadere bijzonderheden hunner gemeenten fe verschaffen. Gebleken is dat met een goeden automobiel en een door en door kundigen chauffeur, van Bergen-op-Zoom naar Nieuweschans via de grensplaatsen in vier dagen kan gereden worden, waarbij echter op de lange en eenzame wegen een flinke vaart dient genomen le worden. Daar er dorpjes en gehuchten zijn gepasseerd waar nimmer een auto kwam en waar kinderen, kippen, koeien, geiten en zelfs losse paarden rustig over den weg krioelden, zonder eenig begrip van plaatsruimte, mag met voldoening geconstateerd worden, dat op de zen grensrit geen enkel ongeluk, hoe klein ook, werd veroorzaakt. Zware mishandeling. Uit Rotterdam wordt bericht: Zondagmiddag 2 uur ontmoetten elkaar de bootwer ker P. Ouwens, die met zijn -vrouw liep in de Rosc- straat, hoek Roentgenstraat en de kolen-werker G. Prins, vergezeld van een viertal andere kolenwerkers. Zater dagavond had tusschen Ouwens en Prins onecnighèid plaats gehad en nu vreezende dat Prins, geholpen door zijn kameraden, tot handtastelijkheden zou overgaan, haalde O. Zondagmiddag bij de ontmoeting onmid dellijk een revolver te voorschijn en loste zonder vorm van proces een schot in de richting van Prins en zijn kameraden. Dc kogel trof Prins in de rechterborst. Men droeg hem naar bet politiebureau aan de Nassaukadc, waar twee doctoren hem eerste hulp verleenden. Levens gevaarlijk verwond werd hij vervolgens naar het zie kenhuis vervoerd. De kogel had de longen geraakt en is [nog niet verwijderd kunnen worden. Dc dader had de vlucht genomen in een apotheek in dc Rosestraat, waar de volksmenigte hem te lijf wilde. Daar werd hij gearresteerd. ltaad Winkel. Vergadering van den Raad der gemeente Winkel, op Zaterdag den 10 Augustus 1907, des avonds 6 uur. Aanwezig alle leden, met uitzondering van den heer. Breebaart, door ongesteldheid verhinderd. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering. De notulen der vorige byeenkomst worden door den Secretaris gelezen en daarna door de vergadering goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter deelt achtereenvolgens mede de vol gende ingekomen stukken 1. Van Ged. Staten goodgekeurd af-en overschrijving en machtiging om den benoodigden grond, bestemd voor den bouw van eene woning voor den Secretaris, in erfpacht af te staan. 2. Schrijven van mejuffrouw E. Hallie, onderwijzeres aan de o.l. school (dorp)om haar met ingang van 15Sept.1 a.s. eervol ontslag uit die betrekkirg te willen verleenen. De raad besluit met algemeene stemmen daartoe, op den door haar bepaalden termijn. 3. Schrijven van mejuffrouw Maas, onderwijzeres aan I de o.l. school te Groetpolder om in diezelfde betrekking te mogen worden overgeplaatst aan de 0. 1. school (dorp.) De Voorzitter stelt voor, na afwerking van de agenda, dit verzoek in besloten vergadering te bespreken, vóór vonnis nog wel ontloopen kon, kunnen B. en W. nu niet anders dan met het advies der commissie meegaarf. By beiden valt aan geen verbetering te denken, wes halve zij voorstellen tot de onbewoonbaarverklaring van beide genoemde woningen over te gaan. Met alge meene stemmen wordt daartoe besloten. Anders is het met het perceel wijk A 155, eigendom van C. Vader, bewoond door A. Wagen, en perceel wyk A 165, eigendom der gemeente, bewoond door vier gezinnen. B. en W. zijn met de Gezondheidscommissie van oordeel, dat, door de eerste woning op te zetten, van goten te voorzien en het maken van een regenbak, deze in bewoonbaren staat is te brengen, waarom zy voorstellen den eigenaar aan te schrijven bedoelde ver beteringen aan te brengen. De eigenaar zal met dit besluit, waartoe de raad eenstemmig overgaat, in kennis worden gesteld. Wat het eigendom der gemeente betreft A 165, dat de onbewoonbaarverklaring ontloopen kan door ver beteringen aan te brengen aan zolder en schoorsteon, het aanleggen van goten, het maken van vier regen bakken, elk van minstens 2 M3. inhoud, enz. enz., daarbij rijst de vraag, wat het wenschelykste is en het meest in het belang der gemeente: het aanbrengen der verbeteringen, die B. en W. even noodig achten als de commissie, of onbewoonbaarverklaring uit te spreken. De Voorzitter acht de vraag belangrijk genoeg, om deze zaak aan te houden tot de volgende vergadering. De leden hebben dan den tyd de kwestie nog eens van alle zjjden te bozien. Conform besloten. Volgt de „Bosch"-bestrating. De commissie voor de wegen steltvoor, den rijweg met nieuwe steenen te be straten, de loopstraat te verbroeden en deze en die by Boekesteyn en Leyen te Lutjewinkel te verstraten, voor zoover de oude steenen daarvoor zullen kunnen worden gebruikt, het beschikbaar komend puin te bestemmen voor beharding der verschillende landwegen, in vorige vergaderingen reeds meermalen aangeduid. Ongeveer 57000 nieuwe steenen zullen noodig noodig wezen, die vermoedelijk f 17 per 1000 zullen kosten, wat, plus zand en arbeidsloon, de som van ongeveer f 1450 zal vorderen. Aangezien de post onderhoud van wegen door aankoop van grint enz. f700 minder bedraagt dan de voorgestelde bestrating kosten zal, stellen B. en W. voor, machtiging te vragen aan Ged. Staten, om f700 af en over te schrijven van het saldo 1906. Met alge meene stemmen wordt daartoe besloten. Hierna gaat de raad over in geheime zitting ter be spreking schrijven van mej. Maas. Na afloop daarvan wordt de vergadering opnieuw geopend en stelt de voorzitter de vraag: is de Raad vóór overplaatsing van mej. Maas naar school dorp of wenscht zy oproeping van sollicitanten. Met vier stemmen voor, (de heeren Sloos en Koomen stemmen tegen,) verklaart de Raad zich voor overplaat sing. B. en W. zullen nu het Hoofd der School en School opziener met dit besluit in kennis stellen en hunne meening daarover inwinnen. Ook meent het Dag. Be stuur de tractementsregeling f550 aanvangssalaris school dorp en f 600 school Groetpolder aan te moeten houden. Algemeen goedgevonden. De rondvraag levert niets op. Hierna sluiting. Varkensfok vereeniging Midwoud. Door eene commissie, bestaande uit de heeren H. Jb. Avis, burgemeester van Midwoud, W. C. Duin te Wog- meet, C. Nobel, Rykslandbouwleeraar voor Noord-Hol land, te Schagen en J. Zeilemaker, burgemeester van Nibbikswoud, daartoe benoemd door het bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, worden pogingen aange wend om in de provincie Noord-Holland eene vereeni ging te organiseeren tot verbetering van de varkens- fokkery, genaamd„de Noord-Hollandsche varkensfok- vereeniging". Tengevolge daarvan werd teMidwoud op uitnoodiging van den heer Avis op Vrjjdag 9 Augustus eene byeenkomst gehouden ter bespreking van de oprichting eener afdee- ling van bovengenoemde vereeniging in deze gemeente. Nadat door den heer Avis eenige beschouwingen waren gegeven over de varkensfokkerjj van voorheen en thans, over hetgeen in verschillende provinciën op dit gebied wordt gedaan en op welke wyze die pogingen door de regeering worden gesteund, werd door den heer 11 t T—- - aleer in deze zaak eene décisie te nemen. WordtNobel, die evenals de heer Duin de vergadering bijwoonde. I haf J- _.-A- goedgevonden. De gemeenterekening over 1906 is door de daarmede belaste commissie onderzocht, dat onderzoek gaf geen aanleiding tot op- of aanmerking, weshalve de Voor zitter voorstelt, de rekening onveranderd voorloopig goed te keuren en vast te stellen. "Wordt evenzoogoed- gevonden. De Voorzitter stelt nu eenige wijzigingen voor in de politieverordening, meest betrekking hebbende op de volksgezondheid. In overeenstemming met het uitge bracht advies der betrokken Gezondheidscommissie ondergaan het hoofdstuk „Zorg voor de gezondheid en reinheid" eene verandering, die by flinke naleving den gemeentenaren niet anders dan ten goede komen zal. Beter toezicht op eet- en drinkwaren is daarvan het gevolg. Ook afd. V van datzelfde hoofdstuk vraagt eene aanvulling. De wagen, waarmede een lyk van een aan besmettelijke ziekte overleden persoon wordt vervoerd, moet direct na dat vervoer worden ontsmet. Wenscheljjk is, zegt het advies, om telkens wanneer een lyk met een wagen wordt vervoerd, die voor vervoer van personen en goederen is bestemd en gebruikt wordt, iederen keer, na het wegbrengen van een lyk, te ontsmet ten, onverschillig of er al of niet sprake is van over lijden aan besmettelijke ziekte. De Voorzitter deelt by dit punt mede, datby hem de wenschelykheid is opgekomen, dat de gemeente zelve een lijkwagen aan gaat schaffen. Hy wenscht te zijner tyd een voorstel betreffende dit punt bij den raad ter tafel te brengen. j Het advies der Gezondheidscommissie dringt, waar de Raad indertijd niet kon meegaan, met het oog op plaatselijke bezwaren, met de ontwerpverordening „op den in- en vervoer, den verkoop en de keuring van vleesch en visch", door haar aan den Raad in overwe ging gegeven, op het opnemen in de politie-verordening van artiKelen die direct verband houden met aan ziekte of door eenig toeval gestorven vee of dat in nood ge slacht is en daaruit voortvloeiende noodzakelijke keuring. De commissie geeft de redactie voor bovenbedoelde bepalingen aan de hand, die onveranderd worden over genomen. Verder wordt een nieuw artikel ingevoegd, betrek king hebbende op besmettelijke ziekten by schoolgaande kinderen, waarby verboden wordt kinderen toe te laten, die lijden aan mazelen, oogziekten, hoofdzeer en anderen uitslag. Wel had de Gezondheidscommissie geadviseerd, daarbij kinkhoest op te nemen, doch de Raad vond op voorstel des Voorzitters goed, dit weg te laten, met het oog op den langen duur dier ziekte, waardoor de kinderen te lang van onderwijs zouden verstoken zyn. Ten slotte wordt in de afdeeling „straatpolitie" de bepaling opgenomen, dat het verboden is de loopstraat met rijwielen of motorrijwielen te beryden. De Voorzitter vraagt, of de vergadering zich vereeni gen kan met de hierboven gemelde wijzigingen en aanvullingen der politie-verordening. Algemeene toe stemming. De heer Over vraagt, of niet eene bepaalde snelheid zou kunnen worden aangegeven, waarmede motor rijwielen en automobielen door de bebouwde kommen der gemeente hebben te ryden. De Voorzitter adviseert, zich liever van eone dergelijke bepaling te onthouden, omdat de controleering daarvan in de practyk uiterst moeilijk wezen zal. Aangezien de geldmiddelen zulks veroorloven, stelt de Voorzitter voor, de geleende f 1000 als tijdelijke aan vulling van kasgeld, af te lossen. Wordt goedgevonden. Aan de orde komen nu de door de Gezondheidscom missie voorgestelde onbewoonbaar-verklaring van de woning wyk A 162, eigendom van de wed. A. Koster, thans onbewoond, en van de woning wyk A 166, eigen dom van Knecht en Sloos. B. en W. hebben zich in loco overtuigd van den toe stand waarin die woningen zich bevinden en waar Burgemeester eerst van meening was, dat het laatstge- Wit het doel der nieuwe vereeniging en de wyze harer werking medegedeeld en er nadruk op gelegd, dat wy door eene stelselmatige controle van ons fokmateriaal moeten trachten de dieren te leeren kennen, die voor de fokkerjj in de toekomst de meeste waarde bezitten. Daar alle aanwezigen zich bereid verklaarden als lid der afdeeling toe te treden, werd tot de oprichting daar van besloten en werden de statuten en het huishoude lijk reglement overeenkomstig het daarvoor door de commissie ontworpen model vastgesteld. De heeren H. Jb. Avis, J. Koster Kz., D. Schuytemaker en Jb. Kaper te Midwoud en D. Weeder te Oostwoud werden benoemd tot leden van het bestuur der afdeeling, met den heer Avis als voorzitter; tot secretaris-penningmeester werd benoemd de heer P. Koomen Pz. te Oostwoud. Bij de sluiting der vergadering werd door den voor zitter de wensch uitgesproken, dat in de verschillende deelen der provincie Noord-Holland het hier gegeven voorbeeld spoedig navolging zal vinden. De belangrijke financiëele steun, die door de Regee ring en door de vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier aan de nieuw op te richten Vereeniging in uitzicht wordt gesteld, wettigte de verwachting, dat deze wensch spoedig in vervulling zal komen, te meer daar reeds in verschil lende deelen der provincie belangstellende personen zich bereid hebben verklaard om in deze richting werkzaam te zijn. Niedorpcr Verlaat. Het fanfarecorps te Niedorper Verlaat, dat men be proefde in het laatst der vorige maand wederom op te richten, toont wel levensvatbaarheid te hebben. De leider, de heer Pranger van Hoogwoud, kan zich verheugen in een 15 tal leden, die toonen zin in de zaak te hebben, 't Is voor een klein plekje als 't Verlaat trouwens wel aardig, zich in eenig vereenigingsleven te mogen verheugen. Raadsverslag Nieuwe JVtedorp, Vergadering van den raad dc rgemeente Nieuwe Nie- dorp gehouden op Zaterdag 10 Aug. 1907 's avonds o gemeenten trekt in den winter de helft der bevolking noemde perceel, door aan te brengen verbeteringen, het geschieden. 8 uur. Voorz. de Burgemeester, de heer Jb. v. d- Stok. Afwezig de heer De Moor. Opening door den voorzitter, waarna lezing der no tulen door den secretaris volgt, deze worden onver anderd goedgekeurd en vastgesteld. Daarna wordt aan de commissie tot het nazien der gemeenterekening en bijbehoorende bescheiden gevraagd naar het resultaat harer werkzaamheden. Dc jieer Wit rapporteert en we hooren van hem, dat er hooge rekeningen door de commissie waren ge zien, die terdege hare aandacht hadden getrokken. De raad neemt goede nota van deze mededeeling. Overigens stelt spreker voor, daar alles precies sloot en in goede orde was, om de rekening goed te keu ren. (De raad schenkt zijn volle vertrouwen aan het uitgebrachte advies en onveranderd wordt de rekening alsnu vastgesteld, in ontvangsten op f 16631.151/», en in uitgaven op f 16437.221/2- Batig saldo f 193.93. Volgt onderzoek der geloofsbrieven van de raads leden Wijn en Koopman, beide aftredende en herbe noemd geworden. Zij verwijderen zich even. Ifet on derzoek bewerkstelligd zijnde wordt bij algeheele jn ordebevinding hunner stukken, tot toelating der heide heeren geadviseerd. De raad vindt hiertegen niet het minste bezwaar en besluit in dien zin, waarna het tweetal de voorloopige felicitatiën der aanwezigen ont vangt, om op den lsten Dinsdag in September a.s. opnieuw zitting te nemen. De raad begeeft zich in comité-generaal. Bij her opening der openbare zitting vindt mededeeling plaats dat de Algemeene politieverordening dezer gemeente goedgekeurd is ingekomen; tot hare afkondiging zal worden overgegaan. Bij de rondvraag, die nu volgt informeert de heer naar den tijd, waarop brandspuit-probeeren zal

Schager Courant | 1907 | | pagina 5