lange veeren zijn geheel op de Rotterdamsche bestra- ting berekend. j Ren proefrit met dit nieuwe model vrachtwagen, de zer 'dagen gehouden, voldeed in alle opzichten uit stekend. Blijft de wagen, die nu in gebruik genomen wordt, goed voldoen, dan heeft de firma J. A. van der Sehuijt 1 het voornemen, haar tegenwoordige wagens door dit nieuwe ,voerldig te vervangen. Raadsvergadering Hoogwoud. Vergadering van den raad der gemeente Hoogwoud, gehouden op Woensdag 14 Augustus 1907, voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz., Burgemeester- Secretaris. Allen present. De voorzitter opent de vergadering, waarna lezing en vervolgens goedkeuring en onveranderde vaststelling der notulen volgt. Naar aanleiding dier notulen deelt voorzitter mede, Men oordeelt, dat voor Nannes, een alleenlevend man, wel een kosthuis zou kunnen worden gezocht, maar de heer Koorn waar Nannes werkman is verklaart, dat de man nog maar heel ongaarne uit zijne woning zou willen gaan. Overigens, 't is een alleenlevend persoon, liy is „borstig" en wordt hulpbehoevend, dus net zou wel goed zijn, wanneer hy een andere woning betrok. Spreker had wat Rempt's zolderlooze woning betreft, tegen dezen de opmerking gemaakt, dat diens zonen hy heeft nog een paar flinke jongens daar dan wel eens een zolder in hadden kunnen maken. De heer Vijn wil wel de drie woningen onbewoonbaar verklaren, maar niet dadelijk. De Gezondheidscommissie 1 kan wel adviseerent Maar hoe moeten wy met die be- 1 woners klaar komen? 't Zyn allen behoeftige mensehen. Spreker wil wel de woningen alle drie onbewoonbaar verklaren maar eerst dan als de bewoners dood- Ze daarnaar niet meer te doen bewonen is dus en hy wil nu het schrijven van de maar voor kennisgeving aan gaan, sprekers plan in aar aanieiuing uioi nutuiou uomv twumuw* dat de brug aan de Langereis met oud hout, dat het j Gezondheidscommissie gemeentebestuur nog voorradig had, is gerepareerd ge- nemen. - - t_,u— j..«Mnhotwwk i Dit gaat echter niet, vindt voorzitter. We kunnen er over correspondeeren en zeggen, dat er - 5 7 worden. Ook zal nu de schilder daar maar aan het werk moeten worden gesteld, vindt spreker. De raad kan aan een en ander zijne goedkeuring hechten. Nog werd voor kennisgeving aangenomen een brief van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring op het besluit tot het geven van een gratificatie aan den onderwijzer Halbertsma. Aan de orde worden gesteld de rekeningen van de gemeente en van het Algemeen Armbestuur. Namens de commissie die ze onderzocht, rapporteert Vyn, dat op 6 Augustus j.1. de commissie op heeft volbracht. Eerst werd de de heer hare taak wèl nog eens aan de ontruiming bezwaren zyn verbonden De heer Vel zou er nog wel eens over willen denken. Geen van de drie bewoners kan huur voor eene woning i betalen. Daarvoor zyn ze allen te arm. I De heer Kooy troost de overige hoeren met de opmer- 1 king, dat het er „in de stad" meermalen nog veel treu riger is gesteld met de woningen, dan nu dit geval aangeeft hier. Voorzitter stelt voor "den raad is gebracht nog maar eens aan De heer KoornNeen, dat is niet waar 1 De hoer Vyn zei, by vergelijking zou Breed toch wel 't flinkste lokaal hebben De heer KooyIk vind den stand van Breed s zaak ook den besten. De heer Vyn't ls by my heelemaal geen antipathie tegen de Wed. T. Leek en ook geen sympathie voor A. Broed, maar als er vergunning zal worden verleend, dan vind ik, dat Breed no. 1 zou moeten zyn. Voorzitter vraagt ten laatste, of de heer Vyn nu over de inlichtingen ten opzichte van dit punt tevreden is. „Ja, de rest zal ik er maar by denken," antwoordt de heer Vyn. „U mag denken wat u wilt", zegt Voorz. De heer Schilder had het ook over dit onderwerp willen hebben, maar de heer Vyn had hem reeds de woorden uit den mond genomen. De heer Schilder kan echter niet nalaten nog even op te merken, hoe een ieder, die by Breed „opsteekt", met verwondering ver neemt, dat deze in zoo'n flinke localiteit geene ver gunning hoeft. De heer Vyn„De vergunning van de Koningin is er immers en ,1111 hadden B. en W.. net zoo goed kunnen adviseeren om die vergunning aan Breed te verleenon als aan de wed. Leek Voorz. acht het punt blijkbaar nu voldoende besproken en zegtik sluit de vergadering. De discussie, die in wannte niet afneemt, duurt voort (De „pers" af.) Landaanwinning. Ver vrouw, voor dood opgenomen, overleed tijdens Kto voer (per raderbaar naar hare woning. De chauffeur van de auto verklaarde de dam, Ie Ihcbbcn gezien, doordat juist een andere m passeerde, voor welke hij had moeten uitwijk,., 'ne bemerkte eerst door den hevigen schok dat Hij ongeluk .had plaats gehad en stopte onmiddellijk Treurig. Donderdagmiddag werden gearresteerd op het schip „Viotias" in de Maasnaven te Rotterdanf graanwerkers, die moedwillig een mand deden op een werkman van de „Volharding" die inwendig gekwetst werd. twee vallen ''aardoor rekening van en en eene stuur onder handen genomen, aangevende in ontvangst f 3026.78; in uitgaaf f 2177.70; dus batig saldo f 849.08. Daarna had men de gemeenterekening nagezien geconstateerd eene ontvangst van f 23190.51, en e uitgaaf van f 21861.05J; batig saldo alzoo f 1329.45J. Ten opzichte van de gemeenterekening had de com missie enkele kleine op- en aanmerkingen, maar daar alle bescheiden van deze rekening zoowel als die van 't Algemeen Armbestuur volkomen in orde waren, adviseerde spreker namens de commissie tot goedkeu ring van beide rekeningen. De raad vindt goed, daartoe over te gaan. Voorzitter dankt de commissie voor haren arbeid en en den boekhouder van het het Algemeen Armbe- dat vindt de raad goed. I j-. ,.nn,lo1n/lnn hinnflt Belangrijke landaanwinning is sinds vele jaren in 1, in Oost-Friesland verkregen, waar na den aanleg van zware de zaak, die nu toen ai as dijken allengs door aanslibbing veel grond op de zee te houden en her0y6rd wordt_ -■ - INGEZONDE NT" Mijnheer de Redacteur Mag het raadslid-alikruikenopkooper Peereboom s.v n over eenige ruimte in uw blad beschikken, om fe antwoorden op een ingezonden stuk van het Bestuur van de Coöp. Vereeniging „Hoü-Zee", bestaande oa uit 'n dominéé, 'n schoolmeester en 'TTdokter, menschen' die uit den aard hunner hooge positie natuurlijk overal verstand van hebben, tenminste, zooals ze meenen 1 Ie. Ik ben my niet bewust „onwaarheid" te hebben gesproken, en, dat ik van mijne positie als Raadslid misbruik maak, och, om zoo'n rol te kunnen speien daarvoor moet men m.i. een wat meer gestudeerd man zyn dan ik, want. men „ziet", „hoort", „leest" en „ondervindt" helaas maar al te dikwyls, waar juist by die lui de aap schuilt. Verklaart onwaarheid don gemeente-ontvanger Armbestuur voor hun keurig in orde zijnd werk, waar voor spreker aan die beiden openlijk hulde brengt, waar mee de raad ten volle instemt. Voorloopig worden nu de rekeningen op de aangege ven cy'fers vastgesteld. B. en W. hebben opgemaakt de begrooting voor do gemeente en ook voor 't Algemeen Armbestuur en bie den die thans den raad aan. Die voor de gemeente sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 22471B8V2- De begrooting voor het Armbestuur geeft aan ont vangst f 2948.08, uitgaaf f 1980.—, batig saldo alzoo f 968.08. Gedurende 14 dagen zullen deze begrootingen ter in zage liggen. Komt ter sprake de behoefte aan een werk- en berg plaats voor den veldwachter Bood, nu de oude boet achter diens woning is weggesloopt. Er is veel oude steen, oud hout, zink, enz. hier voorradig door de herstelling van het raadhuis, dus zou dat gebouwtje best van dat materiaal kunnen worden gemaakt, oordeelt Voorzitter. Alleen het oude zink vertrouwt spreker met en dat wilden B. en W. liever verkoopen, om voor't gebouwtje dan maar nieuw zink te bezigen. Eerst was er aan gedacht of het dak ook doorloopend met pannen zou kunnen worden gemaakt, maar 't te maken werkplaatsje aanbouwtje wordt te laag daarvoor. Daarom geeft men aan zinkbedekking de voor keur. Voorz. acht het raadzaam, daarover, tegen het opkrimpen van het zink, eene laag grint aan te brengen wat by zyn huis ook is geschied. De kosten zouden dus gevormd worden door het nieuwe zink en het arbeidsloon van (timmerlieden en metselaars) te zamen f 85, zegt Voorz. Dan komt daarenboven de schilder nog, maar dat zal maar een klein bedragje zyg, aangezien er heel weinig werk voor hem aan het aan bouwtje komt. Algemeen goedgevonden het karwytje voor f 85 te laten doen. Nu merkt Voorz. op, dat men hiermede weliswaar een uitgaafpost zal gaan overschrijden, maar dat is geen bezwaar, aangezien dit door af- en overschrijving zeer goed is te vinden. Voorz. bespreekt het idéé om de afbraak van 't raad huis te verkoopen; hy kan dat als Burgemeester doen, zonder hulp van een deurwaarder of dergelyken ambte naar dien men daarvoor beloonen moet. Alleen den ouden steen zou spreker gaarne willen bewaren, want die is nogal eens te gebruiken en brengt by verkoop toch weinig op. Te Aartswoud byv. is geene bergplaats om er dronken i lieden in te stoppen; voorzeker een gemis, dat zich by j voorkomende gelegenheden terdege doet gevoelen. En in den toren aldaar is toch heusch ruimte genoeg, dus kon zoo'n verblyfplaatsje daar heel goed van dien ouden steenvoorraad worden gemaakt. Alleen het vervoer van den steen en den arbeid van den metselaar zou men hebben te betalen. De heer Vyn oordeelt, dat men het beste doet, de regeling van deze dingen maar aan B. en W. over te laten. Die kunnen dan datgene van de afbraak, wat voor 't gemeentebestuur niet dienstig is om te bewaren, wel gaan verkoopen. Algemeene instemming hierop. Voorz. zegt, dat er nu een ander, minder aangenaam punt der agenda in behandeling komt, namelijk een schrijven van de Gezondheidscommissie gezeteld te Hoorn, over de onbewoonbaarverklaring van drie wonin gen te Aartswoud: le. eene woning in „Het Buurtje", eigenaar en be woner Nanne Nannes, voor een gedeelte door hem be woond, daar het perceel twee woningen bevat. In die andere woning woont Dirk Nannes. Wat nu de woning van Nanne Nannes dan betreft: het eenige vertrek is slechts 11.91 M3. groot; daarin moet worden gewoond, geslapen, gestookt, gekookt, gewasschen, enz. Het eenige lichtraam (en dat kan niet open) is slechts 51 c.M2. groot. Schoorsteen isor niet, watervoorziening is onvoldoende, 't Privaat is slecht en staat op een vuile sloot. De hoogte van 't woonvertrek is daarenboven slechts 1.80 M. Een ver vallen toestand viel hier op te merken; 2e. eene woning van den heer 0. Rik, bewoond door hem zelf, staande in den Weelpolder. Bodem en wandon zyn gemaakt van hout van eene oude schuit. De hoog te van 't eenige vertrek is slechts 1.60 M., de inhoud 17.64 M3. De drinkwatervoorziening is onvoldoende. Zolder ontbreekt; 3e. eene woning, behoorende aan het gemeentebestuur en bewoond door K. Rempt. Is eigenlijk niet meer dan een met riet gedekte keet. Er komen wandluizen in voor. Zolder ontbreekt. Watervoorziening onvoldoende. De Gezondheidscommissie stelt voor, deze drie wonin gen onbewoonbaar te verklaren, aangezien ze naar hare meening niet meer in behoorlijk bewoonbaren staat zyn te brengen. Mede wordt door haar voorgesteld den termijn voor ontruiming spoedig te bepalen en zoo kort mogelijk te stellen. B. en W. nu wilden daarover gaarne den raad eerst eens hooren. De heer Kooy vindt de woning van den heer C. Rik voor luchtigheid heel gunstig staande, daar in 't vrye veld in den Weolpolder. De bewoner kan daar wel lucht genoeg krijgen. De heer Vyn vindt C. Rik 's woning ook nog niet zoo slecht; ook de inhoud is nog merkelijk grooter dan van die van Nannes. De heer Kooy zou wel eens willen weten, of de menschen daar nogal gezond leven in die drie woningen. De heer Vel vindt van wel. De heer Kooij vindt daar by Nannes anderswel'teen en ander af te dingen. Zelfs geen schoorsteen I Voorz. vindt dit eigenlijk ook geene woning, zéé gebrekkig 1 van den De raadsleden kunnen dan zich zeiven eens toestand gaan overtuigen. Voorzitter meent dat aan 't verkrijgen van geldelyke hulp van Staatswege wel eenige moeite zal zijn ver bonden. De heer Hartog lid der Gezondheidscommissie zegt dat als de raad inlichtingen wenscht over geld dat de Staat in duze kan verstrekken, dan wil de Inspecteur Zoetmulder gaarne overkomen om deheeren een on ander duidelijk te maken. Voorzitter zegt, dat er nog meer van de Gezondheids commissie is ingekomen. De volgende bemerkingen be- trefi'en echter allemaai woningen, die toch nog geacht worden, bewoonbaar te kunnen worden gemaant, zooals de Gezondheidscommissie zulks wenscht. Ten eerste: de woning van S. Heggelaar 111 't Buur tje. Watervoorziening, lichttoevoer, privaat, zyn niet in orde. De woning is 111 vervallen toestand. Vervolgens de woningen, bewoond: door C. Nannis en J. Bogaart, in eigendom behoorende aan 't gemeentebestuur, die van Dirk Nannes, behoorende aan N. Nannes, verder die van Piet Mienis, Dirk Rik, Lucas van der Bel, de woning, bewoond door Jan Tuinman en die welke wordt bewoond door Tys Koeten, in eigendom behoorende aan zekeren Hartog, een familielid van 't Raads- en Gezondheids commissie-lid dit ter opheffing van de meening dat het raadslid Hartog zelf eigenaar zou zijn. Nog werden genoemd de woningen van D. Klaver, Van Zoelen, Van Graft, A. Rempt, H. Heggelaar, P. Bakker en H. Tim merman en van de Armvoogdy, voor 4 gezinnen. Al die woningen hebben gebreken, die de Gezond heidscommissie nader omschrijft en gaarne door doel treffende verbetering opgeheven zou zien. Vooral onvol doende watervoorziening speelt een rol in deze. Voorzitter stelt voor, deze bemerkingen voorloopig voor kennisgeving aan te nemen,'terwijl B. en W. hun best zullen doen om de menschen er toe te brengen, dat aan de wenschen der Gezondheidscommissie zooveel mogelijk tegemoet gekomen wordt. Nog brengt voorzitter onder de aandacht het schoon maken van den voormuur van het raadhuis; die is nogal groen en spreker oordeelt het beter, die nü maar op te knappen, daar dit anders een volgend jaar, wan neer de boel allemaal pas is geverfd, zou moeten geschie den, wat het schilderwerk allicht zou kunnen bescha digen. De Raad is het hiermee eens en aldus wordt besloten er iemand voor te vragen, terwyl men het benoodigde preparaat geest van zout by den heer Truyens alhier kan verkrijgen, zooals Toorz. meedeelt. Dit punt is dus spoedig geregeld en nu volgt de gebruikelijke rondvraag. De heer Van Diepen wou, nu men toch met de her stellingen aan 't raadhuis bezig is, de steenen stoep repareeren niet heelemaal vernieuwen. Echter zou die dan toch moeten worden weggesloopt, vindt spreker en opnieuw opgemetseld. Voorz. zou algeheele vernieuwing ook veel te duur vinden; de opgaaf daarvan was wel f500. Maar een paar ijzeren leggers er onder, zou wel eene behoefte zyn. Een nieuwe deksteen zou te veel kosten, maar den bestaande, die gebarsten is, laten uitkappen en er een nieuw stuk in laten zetten zou Voorz. wel dienstig vinden. Daarvan zouden de kosten vooraf nog kunnen worden opgevraagd. Voorz. zou dan B. en W., (naar aanleiding van't voor stel van den heer Van Diepen om de stoep, tegelijk met den verbouw van 't raadhuis te repareeren,) opgaaf van kosten willen laten vragen, maar wou vooraf het gevoelen van den raad wel eens vernemen, eens hooren of de andere heeren er ook vóór zyn, om reeds dit jaar de stoep te herstellen. De vergadering wordt even geschorst en de raad neemt den toestand van de stoep in oogenschouw. De vergadering hervat wordende, wil Voorz. aan Vlaming, den Bouw- en Woningopzichter, opgaaf van de kosten die de reparatie van de stoep zal meebrengen, vragen. De Raad vindt dat goed. In de Septembervergadering kan de zaak dan nog eens worden besproken. De heer Vyn had ook nog iets voor de rondvraag. Hy wilde gaarne eens inlichting hebben over de ver gunning in de herberg van de wed. T. Leek. Voorz. verklaart hierop, dat zy (wed. T. Leek) over schrijving van hare vergunning heeft gevraagd aan de Koningin, meenende dat hare herberg is eene inrichting voor maatschappelijk verkeer. De heer Vijn: En heeft zy dat aan het Dagelyksch Bestuur gevraagd Voorz. Ja, het advies van 't Dagelyksch Bestuur is door haar gevraagd en de meerderheid van dat Bestuur was er voor. De heer Vyn- En u hebt vroeger gezegd dat de ver gunning van de wed. T. Leek er niet in kon blijven. En nu zoo, dat is meten met twee maten. Voorz.Hetgeen hot college van B. en W. besluit, moet ik als voorzitter daarvan onderteekenen; dus uit die onderteekening is niet bewezen, dat ik by de meer derheid, die er voor was, begrepen ben. Do heer VijnZegt u dan nu eens recht-uit, wat is u zelf van opinie. Voorz.: Neen, daar wil ik mij hier niet over uitlaten. De heer Vyn: Nu, ik vind de behandeling zéér onnet. U hebt zelf gezegd, dat de vergunning er in geen geval in blijven kon, in de herberg van de Wed. Leek, die verhuisd is en nu te Heer Hugowaard woont. Voorz.: Maar waar u 'tnu over heeft, toen ik zei dat 't niet kon en de overschrijving der vergunning waar 't hier om gaat, daar is verschil tusschen. Ik heb gezegd, dat als zy een zetkastelein wilde plaatsen, dat 'tdan niet kon. Nu heeft zy overschrijving der vergun ning gevraagd, omdat ze dacht, dat hare herberg eene inrichting voor maatschappelijk verkeer is. En B. en W. hebben alleen advies gegeven, meer niet. De Kroon be-< slist en de beslissing der Koningin is er ook nog niet. De heer Vjjn: Ik begrijp deze handelwijze niet; u hebt toch geadviseerd. De heer Koorn: Er mag één vergunning in dat eind zyn. En dan willen we die liefst zoo goed mogelijk hebben. By de Wed. Leek is een heel flinke oprij-gele genheid voor rijtuigen zonder dat men daar last van heeft voor 't publieke verkeer. En als soms die eene vergunning kwam in een ander perceel, waar minder ruimte is, dan zou men daardoor gauwer last hebben. De heer VynIk begrijp Jan Koorn niet. Hy meet met twee maten. Tot Koornvroeger zei je toch, dat je je best zou doen, dat A. Breed die woont nu in de zaak op den hoek, by den Viersprong, waar vroeger Johs. Koop kastelein was de vergunning zou krijgen. .u.aioau u s.v.p. eens nader, waaruit a Sedert 1£ eeuw zyn aldus 25 polders spreken en misbruik van positie maken mijnerzijds be- uitstekend wei- en bouwland gewonnen, waardoor vroe- s|'aat' warlf "if u - - ger onbeduidende dorpen flinke plaatsen zyn_geworden. iVtrt t/iin xxr/ir>f iw - Zoo zyn Wadden buitenhaven weer in het vorig jaar van de Borsuminer 300 hectaren ingepolderd, ten oosten van de van Emden en heeft men een begin gemaakt mot de inpoldering van de nog veel ruimer bet Larrelterbocht. Dergelijke plannen bestaan ook voor andere aanslibbingen, 0. a. aan „Harlingerland", by Petkun, by den „Kamper"-vuurtoren, aan de Leybocht, enz. Voor den „Kanaalpolder", waar in 1896 de zee nog aan den dyk stond, heeft men door het aanleggen van dammen, een paar honderd meter in zee, ruime aanslibbing verkregen, zoodat ook daar land wordt aangewonnen. Prov. Regel ingscom missie van de Paardenfokkerij. Met ingang van 7 Augustus is de heer Jb. Zy'p Hz te Wieringerwaard eervol ontslagen als lid van de Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Holland. In zyn plaats is benoemd de heer Jb. Kaan te Wieringerw»ard. De kermis te Barsingerhorn heeft haar gewoon rustig verloop gehad, het was er al niet drukker dan in de laatstvoorgaande jaren. Op den tweeden dag, 's Maandags, werd er 's avonds ten huize van den kastelein Scheringa eene uitvoering gegeven door het rederijkersgezelschap „Liefdadigheid", waarmede voor ieder eene geschikte gelegenheid bestond om eens uit te gaan. De zaal was dan ook goed bezet. Opgevoerd werd het blijspel „Twee Wapens" van Blumenthal en Kadelberg, waarbij het publiek zich na tuurlijk zeer heeft vermaakt. Het muziekgezelschap van den heer Bijpost uit Schagen gaf in de pauzen eene aardige afwisseling met de voordracht van eenige stuk ken voor piano, viool en contrabas. 's Woensdags werd bij Scheringa de gewone kolf- en biljartwedstrijd gehouden. Voor het kolven waren 13 deelnemers. De le prys werd gewonnen door den heer Jb. Westerman met 134 punten, de 2e prys door den heer C. Kaper met 127 punten, de 3e prijs door den heer W. v. d. Oord met 115 punten en de serieprys door den heer G. Smit met 56 punten. Voor het biljartspel waren 11 deelnemers. De prijs winnaars achtereenvolgens waren hier de heerenD. de Beurs, J. Schenk Az. en Jm. Blaauboer (van de Nes). Van Woensdag- op Donderdagnacht brandde tot den grond af een turfboet van den heer G. Moeyes te Aartswoud. De oorzaak van den brand is onbekend. Aanbesteding Provincie. Donderdag werd door het Prov. Bestuur van Noord- Holland te Haarlem aanbesteed: Het bouwen van een duinwachterswoning te Koog op Texel. Raming f3300. Laagste inschrijver D. de Cook te Helder, voor f3085. JIoiul- en Klauwzeer. In Friesland, dat tot dusver was vrijgebleven van het mond- en klauwzeer, is die ziekte door dén dis- tricts-veearts geconstateerd onder het vee van den vee houder J. T. de Jong, te Langweer, gem. Doniawerstal. Jacht in Noord-Holland. In Noord-Holland zal worden geopend: a. de jacht op grof wild, op Vrijdag 1 November a.s. met zonsopgang; b. die op klein wild (met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten), op Zaterdag 31 Augustus 1907, met zonsopgang c. die op hazen en fazanten op Zaterdag 28 Sep tember 1907, met zonsopgang; d. de korte jacht zal dagelijks, met uitzondering van Zondag mogen worden uitgeoefend. Wild in Friesland. De jacht op waterwild in Friesland, welke Maandag is geopend, is tot dusver voor de jagers niet onvoordee- lig geweest. Er is meer wild dan verleden jaar, vooral eendvogels; over het algemeen zijn deze veel zwaar der dan andere jaren in dezen tijd. Watersnippen zijn er nog niet veel; het meeste waterwild, zooals pijl staarten, pluvieren, smienten enz., wordt in het laatst dezer of in het begin der volgende maand verwacht. Het koele weder begunstigt den handel naar het buiten land, waar de export-handelaars goeden aftrek vin den. Hoogwouder kermis. Bij gelegenheid der kermis werd Maandag aan de Langereis een wedstrijd gehouden in het „hoedhangen" met paard en kar. Er namen 21 paren aan den strijd deel De le prijs werd behaald door Mej. B. Schrieken te Zijpe en den heer H. Rezelman te N. Niedorp, de 2e door mej. R. Aker en den heer W. Kuiper, bei den te Hoogwoud, de 3c door den heer J. de Wit en echtgenoote te N. Niedorp, de 4c door mei. A. Buis te Westzaan en den heer J. de Hoop te Hoog woud, de 5e door mej. A. Pijper en den heer P. Pij per te N. Niedorp en de 6e door mej. N. Houter te Wognum en den heer J. Zwakman te N. Niedorp. Texelsclic concurrentiestrijd. Woensdagmiddag deed de „Baron Rengers" van Texel een proeftocht naar Den Helder. Aan boord bevon den zich de leden der commissie. Ter tegemoetkoming aan de wenschen van belanghebbenden is met in gang van 16 Aug. ook een vroegdienst .ingesteld, des morgens 4.15 van Texel. staat, want uit uw stukje, hoe „vuil" ook, snap ik daar van nog niet veel. 2e. Dat de heb ik wat Indien concurrentie tegenwoordig zoo sterk is, gezegd, maar dat komt niet door „Hoü-Zee." Die concurrentie bestond al, vóórdat de heeren wisten een „krukel" was, of zoo'n ding hadden gezien.' de krukelkoopers nooit sterker concurrentie krjjgen dan van „Hoü-Zee", gelooft my, dan loopen de koopers nog niet veel gevaar, tenzij het Bestuur van dien bond uit eenvoudiger menschen zal worden samengesteld, uit menschen van de „praktijk". 3e. Dat de bond „Hoü-Zee" ziek is, zulks kunnen de visschers aan Den Oever nog beter beoordeelen dan ik doch datgene, wat ik er van weet, is voor my hot bewijs, dat de bond bedenkelijk „ziek" is, en indien geen onverwachte geneeskundige hulp zich voordoet, is het „einde" nabij. De tyd zal 't spoedig genoeg leeren, alhoewel de menschen door dat „teekenen" vast zitten, en nog een heimelijke hoop hebben, hun inleggelden terug te zullen krijgen. Enfin, nu is er nog 70 over, we zullen zien, hoeveel procent er over één of twee jaar nog in kas is, doch, indien ik oordeel naar een gezegde van een der leden van den Bond, die my zeide: ja, Peereboom, we blijven maar in de haven liggen, want bij den Bond krijgen we toch nagenoeg niets voor onze waar, en bovendien, er gaan zooveel onkosten af, dan zou ik den menschen raden„weet, wat ge doet" met uw tegenwoordige voorlichters, want al zyn die voorlichters nog zulke voorname lui, al zijn ze door bun langdurig verblijf van een paar jaar in onze gemeente van „hooren zeggennog zoo ingewijd in de algemeene toestanden alhier, al zyn ze nog zoo „Je- trouwbaaringelicht, zelf houden ze hunne beurzen ivel dicht, weest daarvan verzekerd! 4e. Uwe afnemers heb ik reeds 15 jaren bekend den Dc concurrentiestrijd tusschen de stoombooten van Nieuwediep op Texel is Donderdag begonnen. Die mor gen omstreeks half acht kwamen van Texel in de ha ven te Nieuwediep achter elkander aan de „Kampioen" met de postvlag in top en Se „Baron Rengers", voerende de vlag met de Texelsche kleuren: groen en zwart. De eerstgenoem de boot van de firma Bosman had geen enkelen passa gier aan boord en ook geen vrachtgoederen, terwijl de boot van den Nieuwen Texelschen Stoombootdienst een dertigtal reizigers overbracht. Om half tien werd door beiae booten de terugtocht naar Texel gemaakt. Een massa nieuwsgierigen was op den steiger aan het Havenhoofd aanwezig. De „Baron Rengers" had weder om vele passagiers aan boord en de „Kampioen" nie mand. Auto-ongeluk te 's Gravenliage. Donderdagavond omstreeks half elf had te 's-Gra- venhage aan het Kanaal ter hoogte van de Atjehstraat een droevig ongeluk plaats. De 30-jarige mevrouw B., wonende aan den Pompstationsweg, werd door door een automobiel, komende van de hoogte achter de algemeene begraafplaats overreden. De ongelukkige niet noodig, wyl my die zyn, en, maakt zich nu niet ongerust over mij, dat myne zaken verkeerd gaan, want ik beloof U, by U niet te zullen aankloppen. Wil ik eens zeggen, wat U nog moet doen tot „heil" onzer burgerij want de christelijke liefde bij de Heeren loopt nu toch eenmaal de spuigaten uit jelui moeten meer coöperatieve vereenigingen gaan oprichten, bijvoorbeeld ook te „Westerland"doch dan niet alleen in krukels, doch ook in ansjovis en gevischt zeegras, enz. enz., want dan is Peereboom genekt en zyn de visschers gered. U kunt 'twel eens probeeren, 'tkost U toch geen cent, en zou voor de „Heeren" werkelijk eene groote over winning kunnen zyn. 5e. U wilt blijkbaar myn mede-raadslid Kuut ook nog oen „por" geven, door te beweren, dat die 't al ge looft, ook „zonder bewijs" I Nu, zóó onnoozel is de Heer Kuut nog niet; aan hem kunt U nog wel een lesje nemen, en anders zal hy er U by gelegenheid wel een geven. Maar bovendien, wat een ander Raadslid, van zéér naby met „Sou-zee" bekend, my daarover heeft medegedeeld, is verre van rooskleurig, doch, wat is nu eenmaal het geval?: de „Heeren" hebben dat ding op touw gezet, en, al zyn ze er ook van overtuigd, dat de zaken niet naar wensch gaan, ze zullen toch doorgaan ten koste der visschers, want hun haantje moet koning kraaien. 6e. Wie u bedoelt met C. K. en D. K., weet ik niet, doch die lui snapten zeker in tyds, welken kant 'tuit ging, en hebben zeker gedachtlaten wy er uit gaan, vooraleer wij er heelemaal onderdoor worden gesleept. Die visschers, en óók anderen, hebben heel verstandig op zichzelf het spreekwoord in toepassing gebracht: beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Die lui hebben later begrepen, dat al die voorspiegelingen van de Heeren niets waren dan groote „nonsens". 7e. Zooals gezegd ik heb de concurrentie van „Hoü- zee" heelemaal niet in de rekening en ik geloof, geen van alle krukeikoopors. Ik heb ze hier wel in mijne omgeving, waar ik méér last van heb, maar dat zyn dan ook „eenvoudiger" luidjes. 8. U is abuis met te beweren, dat ook ik behoor tot de onderteekenaren van het request „vischafslag", want ik heb 'tniet geteekend. Bedoeld adres is uitgegaan van de visschers zelf, en die visschers hebben gevraagd aan de zes koopers, of zij 't wilden steunenZóó is do zaak. Ook my hebben ze gevraagd te teekenen,doch ik meende, daarin vrij te moeten blijven, en heb dus niet geteekend Peereboom teekent niet zoo gauw als de visschers van Eou-zeeIk vind 'tniet netjes van de Heeren, dat ze de rollen precies willen omkeeren, doch dat heeft men gewoonlijk van die klanten te wachten. 9e. Ik ben en blyf voor „afslag", en zal dus het ver zoek der „visschers" steunen. Ik meen nu eenmaal, dat het kan zyn in het belang der visschers en de visschery- velden. Natuurlijk ook in het belang der beruchte koopers, en, omdat ik 't nu een algemeen belang acht, zal ik er „vóór" stemmen, indien 't in onze eerstkomende raadsvergadering weer in behandeling komt, ook al sta ik soms geheel alleen. Ik ben er nu toevallig „vóór", doch, indien ik er „tegen" was, zouden de alwetende Heeren wel zeggen ziet ge wel menschen, de „visschers" vragen verbetering, maar Peereboom houdt 't natuurlijk tegen. Op die manier is 't nooit goed te maken I 10e. Ik heb gezegd, aan een Gemeente-afslag de voorkeur te geven, omdat naar myn oordeel zoo'n zaak onder controle moet staan, dus de koopers zoowel als de visschers, en dat was naar aanleiding eener opmer king van een der andere leden, die er de voorkeur aan gaf, dat de „krukelkoopers" een particulieren afslag zouden oprichten. Ik achtte zulks niet gewenscht, om reden m. i. de zaak dan toch weer in een oogenblik tjjds over den kop zou gaan, wijl de koopers zouden doorgaan met het systeem, elkaar steeds een vlieg af te vangen, tot nadeel van „allen" en „alles". 11e. U zegt de koopers kunnen dan samen „mijnen" 1 nu, als die lui „samen" wilden doen, dan bestond daar toe onder de tegenwoordige omstandigheden minstens evenveel gelegenheid. Op de verdere insinuaties zal ik voorloopig niet ingaan, omreden de Heeren van die zaken volgens myn idéé evenvee) verstand hebben als een schoolkind. Bovendien, het restant wil ik bewaren tot een volgende gelegenheid, want ik vertrouw: de aristocratie zal nu nog wel beter met my willen afrekenen. Alzoo„tot later." A. PEEREBOOM, Raadslid-alikruiken opkooper. Wioringen, 15 Augustus 1907. -(o)-

Schager Courant | 1907 | | pagina 10