in Politiek, ringsteken ta Pais. GROOT TRAPKAS I Cu., top. C. D. COLPA, S. BREGMAA, anleg ni Atöijtap. Bakkersknecht, Bloemeken, KONINGINNEDAG, te Schagen, aan de Rreil, allerlei Ververschingen. nf kikf i H Aug. J. vader Az. Max Havelaar Het wereldberoemde Plaatselijk Nieuws. Uit en voor de pers. Binnenlaiidsch Nieuws. ADVERTENTIEN. NIEUWE NIEDORP. Na afloop Bal. ANNA PAULOWNA (Breezand.) R. C. KAAN. Met het Gymnastiekfeest op Zondag 25 Augustus, Op Zondag 1 Sept. a.s., des avonds voor ket vriendschap" Ververschingen. I ioot R C. KAAN. De prijzen zullen bestaan in contanten. op Zondag 25 Aug. 1907, J. VADER Az. Ter gelegenheid van het Uitstekend ingericht voor het gebruiken van MULTATULI 35 CENTS. Een Boekdeel m bijna 21)0 bladzijden. EtMe «ode tater P. HOPPE. Handel in Instituteur en chefavec brevet secondaire Winkel. Kassier en Makelaar, te Alkmaar, „WEST-F RIS IA" op *>in*dgr 3 Sepf. 1907, Inleggeld f 0 50 de persoon. Loting ten 2 uur precres Entrée tot het terrein f 0.25. Entrée 10 cent. Dans vrij* Men haaste zich J. C. de Vries te Behagen. belast zich met het bezorgen van gelden onder hypotheek, het verleenen van crediet op korten termijn, neemt gelden in deposito, sluit vertekeringen op het leven en tegen brandschadeen verder met alles wat tot het Kassiers' Sf Makelaarsvak behoort. Kantoor Nteuwetiloot 45 tegenover h.t Postkantoor. w-»mv m r w* ,A.r een gelijke ramp bezocht werd, waarvan toen 5rie soldaten het slachtoffer werden. Juist wilde men voor die drie mannen een gedenkteeken onthullen, toen het bleek, dat op dezelfde plaats als het vorige jaar brand was uitgebroken. Onmiddellijk seinde de burgemeester van Revestnaar den onderprefect te Toulon om hulp. Er werd dadelijk een detachement soldaten afgezonden, maar nauwelijks waren deze aangekomen of er werd gemeld, dat een nog zwaarder brand aan de westzijde was uitgebroken in den omtrek van het fort Pipaudon, dicht bij het dorp Evenos, op eon hoogte van 450 M. Daar was het gevaar nog dreigender dan op de andere plaats, doordat een hevige mistral het vuur voortdurend aanwakkerde, zoodat de vlammen het fort en het dorp haast bereikten. Aan de onvermoeide pogingen der militairen gelukte het, hot gevaar voor dorp en fort te bezweren, maar intusschen breidt de brand zich uit naar het oosten en men vreest dat by toeneinenden wind de vlammen zullen overslaan naar het reeds brandende gedeelte van den Mout Caume en dan zou de ramp niet te overzien zijn. Teneinde te trachten dit te voorkomen zijn weder nieuwe hulptroepen uit Toulon afgezonden. Schager Winkeliersvereeniging. Vergadering van de Schager Winkeliersvereeniging op Woensdag 21 Augustus 1907, des avonds ten 8 uur' in het lokaal van den heer W. Roggeveen Cz. De heer P. Raat opent als Voorzitter met een toepas selijk woord de vergadering, die door 14 leden was bezocht. De notulen werden door den heer C. Roggeveen Cz.Sr., secretaris, gelezen en onveranderd goedgekeurd. De mededeeling werd gedaan, dat het Bestuur van oordeel was, dat met de tot nu toe bestaande regeling om geen „pers" op de vergaderingen toe te laten, diende te worden gebroken en dat men ten opzichte van dit punt een reglementswijziging kan tegemoet zien. De vergadering was het blijkbaar met deze opinie eens. Door den len secretaris werd daarna een zeer uitvoerig jaarverslag gelezen, dat met applaus werd bekrachtigd. Het lodental was van 107 tot 90 teruggeloopen. Van het Informatiebureau, aan de vereeniging verbonden, werd weinig gebruik gemaakt. De rekening van het Incasso-bureau werd door den heer Schmalz voorgelezen en de administrateur was door het bestuur gedechargeerd geworden. Bij het Incasso bureau werden behandeld 51 vorderingen tot een bedrag van f 1071.25 en bleken 15 posten oninbaar. In 't geheel was geïnd een bedrag van f548.42 aan kwade posten, wel een bewijs, hoe uitstekend dit bureau, werkt. De ontvangsten van het bureau waren f 1294.81 met een batig saldo van f 12.18. De rekening en verantwoording der Vereeniging werd aangeboden door den heer Wiglama. Deze rekening sloot met een ontvangst van f 115.79$ en een voordeelig saldo van f21.25: tegen vorig jaar f6.20. De heeren J. H. Schene, Joh. Merz en P. Trapman keken deze rekening na en adviseerden tot goedkeuring, waartoe de vergadering besloot. Aan do orde waren nu de bestuursverkiezingen. Her kozen werd de heer C. Roggeveen Cz. Sr., met nagenoeg algemeene stemmen en gekozen de heeren J. H. Schene en A. Deutekom. De beide eerste heeren op de vergadering aanwezig, namen hunne benoeming aan; den laatste zal kennis worden gegeven. Er was ingekomen een aanvrage om verhooging van salaris van den heer P. Kossen, administrateur van het Incasso-bureau. Het bestuur beaamde volkomen, dat dit salaris, lettende op de drukke werkzaamheden aan deze betrekking verbonden, noodzakelijk verhoogd moest worden er stelde voor, een vast salaris van f50.— per jaar te geven. Met algemeene stemmen werd dit voor stel aangenomen. j Daar de kas der vereeniging evenwel een dergelijke uitgaaf niet gedoogde, moesten er middelen worden be- i raamd, om aan deze gelden te komen. Het bestuur was van oordeel, dat enkelen van dit In cassobureau profiteerden en het niet meer dan billijk was ook, dat diegenen in hoofdzaak de uitgaaf daarvan droegen. De heeren stelden dan ook voor te trachten een aantal belanghebbenden te zoeken, die tegen hoogstens een contributie van f 1.50 per jaar lid werden van dit Incasso-bureau. Men moest natuurlijk lid der Winke liersvereeniging zijn. Het voordeel dezer leden zou dan zijn, dat zy de aan bieding hunner vordering, waarvoor anders f0.25 per vordering moest worden betaald, voortaan gratis zouden hebben. Voor die leden der Winkeliersvereeniging, die geen lid van het Incasso bureau werden, blijft deze f0.25 bestaan. Dit idéé van het bestuur werd goedgevonden en het voorstel met algemeone stemmen aangenomen. Staande de vergadering gaven zich reeds 13 leden voor het Incasso-bureau op. De heer P. Kossen zal, zoo gewenscht, voortaan tevens als 2en secretaris der Vereeniging optreden. De heeren Raat en Schmalz hadden te Venhuizen inlichtingen ingewonnen over een onderlinge verzeke ring tegen brandschade. Te Venhuizen, waar de heeren vriendelijk 'en gastvrij waren ontvangen, werkte deze onderlinge verzekering uitmuntend en was dan ook de conclusie der beide onderzoekers, dat een dergelijke ver zekering ook alle levensvatbaarheid had, mits allen maar toetraden. Zy meenden, dat liet belang dezer zaak zoo groot was, dat het aanlokkelykste zou zyn er een gemeente-exploitatie van temaken. Zy durfdenevenwel, met het oog op verschillende moeilijkheden aan de zaak verbonden, niet adviseeren de zaak direct ter hand te nemen. Algemeen juichte men op de vergadering zulk een onderlinge verzekering toe, omdat de premiön veel lager waren en ook by uitbetalingen der schade minder onaangenaamheden zich zouden voordoen. Het werd dan ook uitstekend gevonden, dit punt aan te houden. Bij deze bespreking werd ook een idéé van een onderlinge glasverzekering geopperd. Deze assurantie van meer eenvoudigen aard zou in de naaste toekomst een punt van ernstige overweging blijven. Een paar verslagen van den bond van handelsver- eenigingen en van het Bonds-congres zullen, daar het hiervoor nu te laat werd, in een volgende vergadering worden uitgebracht. Met een hartelijk woord sloot de heer Raat de ver gadering. Tweede Coöperatieve Vereeniging. Donderdagmorgen had in het Noord-Hollandsch Koffiehuis alhier plaats de aanbesteding van 24500 stuks murwe lijnkoeken voor de Tweede Coöperatieve Ver eeniging. De leverantie werd gegund aan de Zwolsche Olie- en Lijnkoekenfabriek „de Volharding" te Zwolle, Directeur Jb. v. Assen, tegen f 10.17 per 104 stuks, met een gehalte van 33 eiwit, 10 vet. voldoende zuiverheid en maximum vocht van 14 Dit is de zoo genaamde vóórlevering. Volledige schadeloosstelling in zake mond- en klauwzeer. Nu ook in Friesland, zooals gemeld, de eerste aan gifte van mond- en klauwzeer heeft plaats gehad, geeft het (anii-rev.) Friesch Dbl. eenige beschouwingen over de verbreiding dezer ziekte en de wettelijke maatree- gelen, die, wat het tegengaan der ziekte betreft, steeds naar het blad zegt „als het hinkende paard ach ter de ziekte aankomen." Waar schuilt de fout? vraagt het blad. De hoofdfout luidt het antwoord zit in het stelsel der wet. De wet is te veel politiewet en te weinig geneeskundige wet. Zij bedreigt met hechtenis, boeten en verbeurdverklaringen den overtreder harer voorschrif ten, doch geeft geen schadevergoeding aan dengene, die door hare maatregelen, in het algemeen belang genomen, in zijn beurs getroffen wordt. Die wet moet veranderd worden. Van tweeën één toch: of de isoieering der .zieke en verdachte beesten baat niets tegen de verspreiding der piekte; maar dan moet men niemand meer met die maatregelen lastig vallen. Of (le jsoleering baat wel; maar dan is er alles aan gelegen, dat men de eerste gevallen dadelijk on der handen krijgt. Dat is het zwaartepunt eener goede wetgeving in dezen. Om dat doel te bereiken moet het Rijk zich eenige offers getroosten. Vooral voor de eerste gevallen gelde dus als regel volledige (schadeloosstelling van de nadeelige gevolgen der wettelijke maatregelen. Zonder dien regel blijft het met de zorg der overheid ten idezen sukkelen van het begin tot het eind, ten worden hare maatregelen hoe langer hoe meer een voorwerp van spot en haat. Twee miliciens verdronken. 1 Dinsdagnamiddag had op het Hollandsch Diep ter hoogte van de tramhaven van Numansdorp een ernstig ongeluk plaats. Een zeilboot, bemand met personeel van het detachement torpedisten van fort de Ruyter, welke een zeiloefening hield, sloeg door een rukwind om. De bemanning van de tramboot Numansdorp mocht er in slagen twee der opvarenden, een officier van het korps torpedisten en een van het 4e regiment vesting-artillerie, te redden. Helaas verloren de beide andere opvarenden het leven, twee oppassende miliciensBerghoge en Muller. Een der geredden bleek een kranig officier, die zich zwemmende ontkleed had, zwemmende zichzelf en nog een milicien had weten boven te houden tot op het allerlaatste oogenblik en dat zeker 20 minuten lang. Toen echter de boot vlak by was, zonk hy met zyn last naar de diepte en moest dezen los laten. De verongelukte miliciens behoorden thuis te Putters- hoek en te Arnhem. Kolfwedstrjjd Hoogwoud. Bij den Woensdag j.1. gehouden kolfwedstryd ten lokale van den heer O. Schermer alhier, namen aan den wed strijd 28 kolvers deel. De prijzen werden behaald als volgt: le prys met 143 punten door den heer W. Kostelijk te Zuid-Scharwoude, 2e prys met 138 punten door den heer J. Westerman te Barsingerhorn, 3e prijs met 131 punten door den heer A. Hazelhoff alhier, 4e prijs met 130 punten door den heer H. Westerman te Barsinger horn. Serieprys met 50 punten door den heer J. Reijne te Zuid Scharwoude en de twaalvenprys door den heer H. de Boer alhier. Doodeiyk ongeluk. Woensdag viel, bij het lossen van een vat kalk van een handwagen, de bejaarde werkman O. met het hoofd op de straat in de Breedstraat te Alkmaar. Hy werd met een bloedende hoofdwonde opgenomen in het St. Elisa- beths-gesticht, waar hy aan de gevolgen van den val is overleden. Bouw-opzickter. B. en W. hebben den Raad een voordracht doen toe komen om den indertijd voor twee jaren tijdelijk aan- gestelden opzichter J. Schulte Nordholt, belast met het toezicht op de naleving der bouw- en woningverordening, jaarwedde f1000, ingaande 15 October a.s. te voorzien van een definitieve aanstelling op eene minimum jaar wedde van f1200, welke door drie 5jaarlyksche ver hoogingen, telkens van f100, kan worden gebracht op f1500. Alkinaarsche Motor-verordening. Door de Commissie voor het ontwerpen van strafver ordeningen is aan den Raad ter vaststelling aangeboden een ontwerpverordening op het rijden met motorrijtuigen en rijwielen, zulks in verband met het bepaalde by de artt. 7 en 8 der motor- en rij wiel wet. De wegen, waarop de verordening van toepassing zal zyn, zijn die gelegen binnen de bebouwde kom der gemeente (geen Rijks- of Provinciale wegen zijnde) welke voor het openbaar ver keer openstaan, bermen, zijkanten en voetpaden daar onder begrepen. Sommige wegen worden voortdurend, andere slechts tijdelijk, en wel op marktdagen van 's morgens 6 tot 's avonds 6 uur, voor alle motorrijtuigen en rijwielen gesloten verklaard. Daaronder vallen niet de wegen, in de verordening aangewezen voor doorgaand verkeerd. Op de wegen binnen de Singelgrachten en het Noordholl. Kanaal zal met geen grootere snelheid gereden mogen worden dan van 14 K.M. per uur, voorzoover zy niet gesloten ver klaard of voor doorgaand verkeer aangewezen zijn. De maximumsnelheid zal op waarschuwingsborden by de bruggen over Singelgrachten en andere bruggen worden aangeduid. Verboden zal het o.a. zijn voor den bestuurder van een rijwiel een last te vervoeren, uitstekende buiten den stuurkruk; van een drie-of meerwielig ry wiel of motor rijtuig buiten de buitenzijden daarvan; voor den be stuurder van een rijwiel om te rijden zonder tenminste één hand aan den stuurkruk, of om één of meer personen te vervoeren, tenzij deze gezeten zyn in een wagentje. l)e door de politie in het belang der openbare orde te geven bevelen zullen door de bestuurders onmiddellijk moeten worden opgevolgd. Alles in de worst. schuld te wijten, heeft Woensdag te Nestelrode den dood tengevolge gehad van een jeugdig leven. Zekere A. v. d. H. uit Heesch, een jongen van 17 jaren, had te Heesch plaats genomen in een naar deze gemeente ver trekkende tram, doch slechts een plaatskaart gevraagd tot de halte Donnel. Hier springt hy van de tram af en tracht aan den anderen kant, ten einde het waak zaam oog van den conducteur te ontgaan, er weer op te springen. Hy springt mis, wordt gegrepen door de voortrijdende tram, en voor iemand het bemerkt, heeft de tram hem overreden en wordt de ongelukkige mis vormd als een lijk opgenomen. Flesschen-trekker. Woensdagmorgen, aldus meldt het Hrl. Dagbl., ver voegde zich ten kantore van de kaashandelaars Heil aan het Donkere Spaarne te Haarlem een persoon, zich noemende E. B., reiziger voor den heer Wegerwijs, han delaar in kaas enz., winkel en kantoor houdende Klo ven iers Burgwal 98 te Amsterdam, voor wien hij een party kaas bestelde tot een bedrag van f 800, om die zoo spoedig mogelyk te verzenden door tusschenkomst van het Kaarseladeveer. De heer Heil bedankte voor de bestelling en zou voor de spoedige verzending zorg dragen. Daar hem echter de zaak eenigszins verdacht voor kwam, is hy naar Amsterdam getogen om een onder zoek in te stellen, waarbij hem is gebleken, dat de heer Wegerwys geen bestelling van kaas had gedaan, maar dat voortdurend misbruik van zyn naam werd gemaakt, terwijl hy niet woonachtig is Kloveniers Burgwal 98, maar 38. No. 98 is een ledige kelder. E. B. heeft zich bij her haling aan het Kaarseladeveer vervoegd met de vraag, of de kaas al door Heil bezorgd was. Modern reizen. Des morgens, even na 10 uur, op het Binnenhof in Den Haag. Het Mauritshuis heeft juist zyn deuren opengesteld, en een breede stroom van vreemdelingei golft naar binnen, moeizaam dringend door den nauwer toegang. Eenigszins achteraan komen nog een hem en dame. Mijnheer, luchtig wandelend, sigaar in der mond en wandelstok in de hand, stapt regelrecht tóo op den ingang van het museum. De dame, nauwelijks het hek gepasseerd, zondert zich van hem af, en plaatst zich een weinic - In een slagerij in de Nachtegaalstraat te Utrecht speelde zich op een avond een allervreeselijkst bloed bad af. Misschien weten de lezers het al van bakker of melk boer en als die niets verteld hebben, dan hebben ze zeker niets geweten ook. Het gebeurde is anders rijk aan afgrijselijkheden. De held van het drama is een hond, zoo'n rolmops op vier pooten. Deze snaak kreeg in genoemde straat de lucht van de slagerij te pakken. Begeerige oogen glinsterden. Roode tonglap krult zich om de lippen. Door zyn hondenbrein flitst de gedachte aan biefstuk, kalfscoteletten en fricadellen. Onvervaard den winkel binnen, een lekker beetje uit gezocht en juist zou een lever van een pond of wat tusschen twee rijen vraatzuchtige tanden verdwenen zijn, toen de slager den indringer ontdekte, en onder een gillenden oorlogskreet op hem afstoof, gewapend met een vlijmscherp moordwerktuig. De op heeterdaad betrapte vleeschdief trachtte nog het hazenpad te kiezen, maar te laat, een geweldige houw, het mes doorkliefde de lucht en jankende en hui lende snelde onze viervoetige vriend heen met een ge- coupeerden staart De eigenares, een goedige juffrouw, moet hierover bittere tranen geweend hebben, hetgeen echter op den bedrijver van de snoode daad al heel weinig indruk maakte. Politie haalde eveneens de schouderg voor het geval op. Thans vertelt zy boosaardig aan iedereen, die het weten wil, dat er in de Nachtegaalstraat hondenworst gefabriceerd wordt en haar eigen hond slechts ternauwer nood aan het lot van vele in de worstmachine verdwenen j natuurgenooten is ontkomen, j O, die laster Treurig. Men schrijft uit Cuyk: Een treurig ongeluk, jammer genoeg weer aan eigen door de Rederij kerskamer te Hoorn, in het lokaal „de Roode Eenhoorn" van C. KOOIMAN, te Opgevoerd zullen worden Drama in drie bedrijven. EN Blijspel in één bedrijf. Aanvang 8 uur precies. Entrée le Rang f 0.75, 2e Rang f 0.50. Plaatsen te beeprekeD 10 ets. extra, welke bij bestelling worden betaald. Kaarten van nu af te verkrijgen aan het lokaal. -O— KERMIS j van den Heer G. BORST. Aanbevelend Anna Paulowna. Opgeluisterd door de Harmonie. Des avonds op het terrein van den Heer A. v. D. HORST, aan de Laan. 1 uur: OPTOCHT MET BANIEREN EN MUZIEK. 2 uur: UITVOERING VAN DAMES EN HEEREN TURNERS EN WED STRIJDEN. Alles opgeluisterd door 't Muziekkorps Winnubat" van Den Helder. n i rtr na An i Aanbevelend, - <uvu v au 1IOLL1 ai, 811 plast it een weinig terzyde op het ruime voorplein. In de rechterhand draagt ze een groot zwart valies, onderden arm een in een doek geknoopt pak; onder den linker arm torst ze een zuigeling. Op het voorplein van het museum gaat ze kalm zit ten op het hardsteenon voetstuk van het hek, zet naast zich op den grond achtereenvolgens kind, valies en pak, begint den doek van dit laatste los te knoopen. In een oogenblik heeft zich een kring om haar gevormd van belangstellende toeschouwers, die gedurende korten tyd het tafreel aan ons oog onttrekt. Dan wy'kt de menigte uiteen, en laat ruimte voor mevrouw, die uit den kring te voorschijn treedt, nu voor zich uitduwend haar kind in een kleinen kinderwagen, blijkbaar zooeven ontpakt uit den toegeknoopten doek, die nu als doken er over gespreid ligt. Eenigen tyd blijft ze zoo op en neer wandelen; dan klimt ze met kind en wagen het hooge bor les op vóór het museum en gaat daar zitten, den wagen naast zich. Mevrouw haalt een boek te voorschijn, en is weldra in haar lectuur verdiept, rustig afwachtend tot mijnheer zyn kunstzin zal hebben bevredigd. (Avondp.) Ongeluk op Zorgvliet. (Zie 2e blad.) Omtrent het reddingswerk na het treurige ongeval op het terrein van het "Vredespaleis vernemen we, dat vooral de brandweermannen zich buitengewoon kranig hebben gedragen. Spoedig waren er zooveel helpers op het terrein, dat men zelfs de hulp vaardigen moest gaan weren. Bij gebrek aan palen werden eenige boomen gekapt; als hefboomen daarmede werkend gelukte het de ruïne van cement en ijzer eenigszins op te heffen. Het gesteun van een der bedolvenen werd op dat oogenblik hoorbaar minder doch men kon het onmogelijk houden en moest, hoe noode ook, de vracht weder laten zakken. Toen de ongelukkigen bevrijd waren, stonden ver scheiden brandweermannen de tranen in de oogen. Nog vernemen we, dat een werkman tegen één uur op het terrein was ontboden, om daar een ander, dien zijn ontslag was aangezegd, te vervangen. Toen de man op het terrein kwam, was het ongeluk reeds ge schied en vervangen onmogelijk, want zyn kameraad lag dood onder de puinhoopen. Naar wij vernemen, moet de vraag zyn gerezen, of niet van noodeloos zwaar materiaal is gebruik gemaakt, en of de enorm zware boog wel voldoende stevig in den grond is bevestigd, zoodat ook tijdens de plechtigheid van de eerste-steenlegging vele menschenlevens aan een ernstig gevaar zouden zyn blootgesteld geweest. Door de politie wordt in opdracht van de justitie een onderzoek ingesteld. Het tijdelijk bouwwerk was een arbeid van de „Holl. My. tot het maken van gewapend beton". -XX- van voor Verkrijgbaar bij Verkrijgbaar bij Let op caehet en kurkbrand. Wordt gevraagd om half September in dienst tredenEen flinke JUT? P FTTQ Soe<^ me* klanten kan omgaan. kJ£j vJliLö, Brieven onder lett. A. aan het Barean Tordiek, Nieuwe Niedorp. van dit Blad.

Schager Courant | 1907 | | pagina 11