Groenteveiliogen. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Koop- en verkoopcontract groenten. De commissie voor de naleving van de koop- en ver koopcontracten van de onderhandsch verkochte akker bouwproducten, in verband met een reglement daarvoor, is wat de twee betaalkantoren aan den Langedyk be treft, als volgt samengesteld: Voor het kantoor te Broek op Langendjjk zijn be noemd de heeren S. Zeeman voor de Naamlooze Land bouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken"; A. Glas voor Groentencultuur" te Broek op Langendjjk; en G. Barten voor „Landbouwbelang te Noordscharwoude. Voor het kantoor te Noordscharwoude, de heeren A. Nobel voor de Naamlooze, J. Ootjers voor „Landbouw belang" en A. Kroon voor „De Eendracht" te Oudkarspel." De vereeniging „De Koophandel" aan den Langedijk heeft hieraan toegevoegd de heeren C. Brinkman, H. J. Houtkooper en R. Slot, terwijl als hun eventuëele plaatsvervanger is aangewezen de heer C. Wagenaar Kz. Tot voorzitter van deze commissie is benoemd de heer A. Slot, Burgemeester té Broek op Langendijk, terwijl de heeren R. Slot als secretaris en A. Glas als penning meester zullen fungeeren. De tarieven der NATIONALE zijn zeer concurreer end. Haar finantieele positie is hoogst solide. De voorwaarden zijn zeer vrygevig- Alle inlichtingen worden gaarne en gratis verstrekt door de Vertegenwoordigers. Uitslag der aanbesteding van het rijden van grint ten behoeve van den polder Callantsoog. Ingekomen 5 biljetten, van: Jb. Vos, f0.85; T. Mooij f0.80; J. A' Vos, f O.791/2; K. Borst, fO.691/2; Tijs Mooij, f0.67 per M3. Gegund aan den laagsten inschrijver. Tot Molenmeester van den Schringkangpolder is gekozen de heer D. v. d. Oord, na aftreding van den heer C. Spaans Hz. Diefstal per rijtuig. Een nieuwe, of althans minder gebruikelijke manier om te stelen, hebben in de Groothertoginnelaan te 's-Gra- venhage een paar „heeren" toegepast. Zij kwamen per rijtuig, schelden aan een woning aan, vernamen dat meneer niet thuis en mevrouw boven was en zonden de meid met een boodschap naar de vrouw dos huizes. Deze voldeed daaraan, de heeren keken eens rond, haalden twee rijwielen op het rijtuig en toen de dienst bode weer beneden kwam, vond zij niemand meer. Scherpe patronen op de tramrails. Donderdagmiddag deed een railveger van de electri- sche tram te Utrecht een zonderlinge vondst op het spoor aan den Nicolaasweg. Successievelijk werden door hem n.1. uit de rails opgeraapt 11 scherpe revolverpa tronen. Natuurlijk is hier kwade bedoeling in 't spel. Door de politie is dadelijk een onderzoek ingesteld, als gevolg waarvan reeds het een en ander is uitgelekt. Zondagavond moet aan een dronken man de toegang op de tram geweigerd zijn. Deze ontstak daarover in de hoogste woede en uitte allerlei bedreigingen, waaruit thans eenig verband op te maken valt met de gevonden patronen. Het onderzoek wordt voortgezet. Ongevraagde diensten Te Wemeldinge moest Dinsdag een politiebeambte iemand in arrest nemen, die boete had te betalen voor schoolverzuim. Hjj vond den man op den zeedijk, doch de schuldenaar verzette zich tegen zijn arrestatie, ver klarende te willen betalen, doch geen geld bij zich te hebben. De politieman deed daarom den man de boeien aan. Eenige polderwerkers bemoeiden zich met het geval en door een ruk van den veldwachter viel de geboeide van den dijk en brak zijn rechterdijbeen. De gevangene is daarop per as naar zijn woning ver voerd, waar de boete betaald werd. Vermoedelijk zal deze zaak wel gevolgen hebben. Valkooger kermis. Hoewel de kermis dit jaar een week vroeger was dan andere jaren en het weer guur en koud was de opkomst van kermisbezoekers nogal groot; de Zondag was zelfs druk. Maandagavond trad de Rederijkerska mer „de Eendracht" van Dirkshorn op in het lokaal „de Valk" van den heer G. van Bodegraven. Een drie tal stukjes werden opgevoerd, welke uitstekend voldeden, wat bleek uit het hartelijk applaus. De verschillende personen waren heel goed gegrimeerd. Over kool. De handel in de verschillende koolsoorten is tegen woordig aan de Langedijker markten niet vlug, er wordt voor de verzending niet vlug gekocht. In de nateelt bloemkool zijn weer heel wat draai- harten; algemeen breidt deze ziekte zich nog meer uit. Winkel. Woensdagavond vergaderde de mandenvereeniging ten huize van den heer C. Kieft. Er werd besloten weder een aantal nieuwe manden ten behoeve van hen die op de afslagmarkt aanvoeren, aan te koopen. Warmcnhuizen. Worden over 't geheel de kermissen vooral ten platten lande minder, te Warmenhuizen bleek dit geenszins. 't Ontbrak er niet aan amusementen en bezoekers. Maandagmiddag 'n flinke harddraverij, waaraan 11 dravers deelnamen, 's Avonds in de kolfbaan optreden van „West-Frisia". De talrijke bezoekers van deze uit voering hebben veel genoten. Zoowel het drama „Bloo- meken", als „In Politiek" werden onverbeterlijk weer- j gegeven. Inmiddels werden in de herberg „de Mooriaan" onbe-1 grijpelyke en amusante goocheltoeren verricht door Prof. Don Bosco, en de talrijke „kijkers" hadden ook daar veel genoegen. Het „prjjsdansen" Dinsdagmiddag in de Kolf baan viel ook bijzonder in den smaak. Yeel dansers en danseressen, en een groot getal nieuws gierigen om te zien, hoe 't eigenlijk ging met „Kwade Trien". Als men zoo 't een en ander samen neemt, blijkt wel, I dat men te Warmenhuizen nog flink weet „te kermissen", j Het Ilollandsche Zuivel met goud bekroond. Op de Internationale tentoonstelling te Bordeaux ge houden, is de firma J. C. T. Utermöhlen te Hoorn voor haar inzending Lunchkaas, Theokaas en Edammerkaas,1 bekroond met de gouden medaille. Bergen en de „lorrierit". Wie er ook mogen klagen over den slechten zomer, de pensionhouders in deze streken niet. Het aantal fa milies, die in ens door de natuur zoo gezegend dorp tijdelijk verblijf houdt, is steeds stijgende; volgens de laatste opgave bedroeg het getal vreemdelingen zelfs 237. Dat zegt wat voor een dorp 1 Bergen gaat dan ook flink vooruit en wordt wegens zijn prachtige omstreken en onmiddellijke nabijheid der zee steeds drukker be zocht.^ Een zes-tal bekende schilders houden hier ook vor- blijf en hebben een ouden barbierswinkel ingericht tot expositiezaal, waar velen een kijkje komen nemen en wat méér zegt, schilderijen en teekeningen koopen. Op het oogenblik exposeert er Graadt van Roggen, die er heel mooie dingen heeft hangende vorige week trok ken Jan Bleys' werken veel publiek. De burgemeester der gemeente doet al zijn best om van het dorp een goede verbinding met Bergen aan Zee te verkrijgen. Zoo heeft hij eenige dagen geleden geheel voor eigen rekening een „lorriedienst" in het leven ge roepen, die vreemdelingen en dorpsbewoners voor 5 cents vlak bij zee brengt. Primitiever vervoermiddel zal or in heel Nederland wel niet te vinden zijn, doch iedereen is den burgemeester dankbaar, dat hij het pu bliek in do gelegenheid stelt voor zoo'n klein bedrag op gemakkelijke wijze aan zee te komen. Met de „lorrie" kunnen wel 30 personen tegelijk ver voerd en zo loopt op bepaalde tijden vijf maal per dag over de glimmende lijnen van staal. Een zeildoek be schermt de passagiers tegen regen en wind. Het vervoermiddel heeft al tot heel wat gelach aanleiding gegeven en er zal van de 1300 personen, die in 14 dagen tijds zijn vervoerd, wel niemand zijn, die dezen typi- schen „lorrierit" ooit zal vergeten. Iedereen is blijde, dat ze bestaat en maakt er gaarne gebruik van a! was het alleen maar om der curiositeitswille. Ik verneem uit goede bron, dat er plannen in de lucht hangen voor een electrische verbinding met Ber gen aan Zee; dezer dagen zijn hiervoor reeds opmetin gen gedaan. Mocht een zoodanige lijn tot stand komen, dan gaan Bergen èn Bergen aan Zee een bloeiende toe komst tegemoet. Voor een groot deel zal men daarvoor den Burgemeester alsdan de noodige hulde niet kunnen onthouden. (Hbld.) Treinstoornissen. Algemeen zijn de klachten over den ongeregelden loop der treinen. Gelukkig, dat de directie der Staats spoor een dienstorder aan haar personeel verzonden heeft, waarin er op gewezen wordt, dat de treinenloop tegenwoordig veel te wenschen laat en dat verbetering dringend noodig is. De directie geeft toe, dat de hoofd aanleiding ligt in het drukke reizigersvervoer, doch zegt, dat het personeel niet ten allen tijde alles doet om vertra ging te beperken. Winkel. Maandag 26 Aug. a.s. zal ten raadhuize een bespre king worden gehouden, door een officier belast met het voorbereidend militair onderricht, en de jongelie den, die zich voor deelname daaraan hebben opgege ven, teneinde geschikte dagen voor de oefeningen (e bepalen. Winkel. Aan den milicien W. Dijkstra, is door den minis ter van oorlog een geldelijke vergoeding toegekend, van f 0.60 voor eiken dag, door hem in werkelijken dienst door te brengen. Wieringen. Op de j.1. Donderdag gehouden Provinciale Premie- en Stamboekkeuring van merriën werden 15 exem plaren aangeboden, namelijk 5 twee-jarigen, 4 drie jarigen en 6 van 3 tot en met 7-jarigen leeftijd. Na afloop werden premiën toegekend aan de paarden van do li ftÊrftn 1. J. N. Rotgans f 20 (2-jarige), 2. L. C. Enthoven f 10 (3-jarige), 3. J. Hermans f 10 (5-jarige), 4. P. Lont Vet f 15 (7-jarige), 5. D. Jac. Mulder f 15 (7-jarige) In het stamboek werden 2 stuks opgenomen van de heeren L. C. Enthoven en D. Jac. Mulder. De hengst Excelsior II van de hengstenvereeniging Wieringen, welke mede aan de keuring was onder worpen tot verkrijging van de Rijks-subsidie, werd goed gekeurd en hem f 250 toegekend. Wieringen- De veulenmarkt, welke j.1. Woensdag werd gehou den, was zeer slecht bezocht, Slechts 5 beestjes waren aangevoerd. De handel was vlug, terwijl de prijzen varieerden van f 100 tot f 130. Van de slechte op komst is de oorzaak, dat de meeste veulens bij den boer aan huis waren verkocht, bij vluggen handel en hooge prijzen. Men vertelde ons, dat er veulens voor f 150, f 160 en f 165 verkocht zijn, dus wel een bewijs, dat de afstammelingen van den hengst Excelsior II, goed zijn. bouwvereeniging te noemen. Dit is geschied, doorda de werkgever volgens het ontwerp-wet voor land- en tuinbouwongevallen-verzekering als landbouwer meet moet uitkeeren by een ongeval van zyn arbeider dan als tuinbouwer. Deze vereeniging heeft de wenschelykheid uitgesproken, dat er voor het geheele land een uniformgewicht komt voor de uienverzending en dat de sorteering zoo goed mogelijk is. Sparen in de brandkast is goed. Sparen op do Spaarbank is beter. Sparen door een Levensverzekering bij de NATIO NALE is het best. Noodlottig Dienstbetoon. Een timmermansknecht, die in dienst van zijn VPI. zekeringsplichtigen werkgever, de firma B., een to,n paal moest stellen, kon dit met alleen af. Hij Vr daarom een kameraad, die voor zijn eigen patroon timmerman van H., in de buurt aan het werk was, hem even }e willen helpen. De kameraad gaf aan het ver- zoek gehoor, doch was zoo ongelukkig door het uitschie ten van den paal zich den linker wijsvinger zoodanie te knellen, dat deze brak. Het geval werd daarop aan de Rijksverzekeringsbank aangegeven. De Rijksbank kon in deze wel niet anders beslis: dan dat de wet haar niet toestond schadeloosstel! sen, inS Broek op Langendjjk. Vrjjdag werd besteed voor: Aardappelen gladblaadjes f0.— a f0.— per 17J K.G. graafjes ronde muizen kleine Wortelen Bloemkool, 1ste soort, 2de Reuzenbloemkool Roode kool Gele kool Witte kool Zilveruien Nep (kleine uien) Uien Slaboonen Winkel, 21 Aug. •0.45 -0.50 -0.40 -0.- -1.40 f 5.- a - 2.50 a 0.— a - 3.- a - 5.— a - 5.- a - 4.40 a 2.40 a - 1.10 a -0.70 -0.55 -0.50 -0.- ■2.- f7.- por 100 stuks. f3.50 fi- - 5.— per 100 stuks. 7-— - 7-50 - 4.50 per 50 K.G. •3.10 - 1.50 - 0.40 a - 0.45 per 1000. 1907. NATIONALE Lovensverzekeringbank te Rotterdam. Inspecteur voor Noord-Holland: C. VAN DER VELDEN Jr., Zaandam. Uit Oudcarspel. Den 21 Aug. j.1. werd in het huis de Brederode, logementhouder voorheen Slotemaker, thans Buckmann te Oudcarspel, een kolfwedstrijd gehouden, waaraan 22 personen deelnamen. De eerste prijs werd behaald door C. Wagenaar te Zuidscharwoude en F. Bakker te Oudcarspel met 196 punten, de 2e prijs door A. Borst Gz. en A. Pelt te Oudcarspel met 195 punten en de 3e prijs door A. Kroon Pz. en K. Kroon Jbz. te Oudcarspel met 192 punten. De serieprijs behaalde Jb. Slotemaker Jz. en C. Butler Jz. te Oudcarspel. Schade veroorzaakt door een varken. 't Beest .begon duur te worden, wanneer de kosten der s.chade bij den koopprijs gerekend werden. Eerst ge kocht, om op een bepaalden dag te leveren, toen moest het ineens op aanschrijving van den eigenaar V. worden afgehaald, dus eenige dagen extra voeder, voor re kening van den kooper. Het beest is opgeladen op een kar met een hit bespannen, maar o, o, wat een leven! Het paard scheen er ook niet tegen te kunnen, 'thad tenminste geen lust om te trekken. Slaan hielp ook niet en tot overmaat van smart laat het dier zich vallen. Paard, kar, en varken over de straat, tot groot vermaak van vele hulpvaardige handen, maar min der vermakelijk ,voor den koopman, die, nadat zijn wagen bij wagenmaker en smid was hersteld, zijne reis kon vervolgen. Dit gebeurde te Winkel. Priesterfeest Heerhngowaard. Woensdag en Donderdag heeft de Parochie van Heer- hugowaard opnieuw feest gevierd. De Zeer Eerw. Heer Th. P. v. Swieten had den beroemden goochelaar en hof-artist, den heer D. Schramade uit Rotterdam, uitgenoodigd tot het geven van drie groote voorstel lingen, opdat alle Parochianen er aan deel zouden kunnen nemen. Woensdag en Donderdagavond was het voor de ouderen, Donderdagmorgen voor de jongeren der Parochie en de leerlingen boven 7 jaar van school no. 2. Was onze verwachting omtrent de kunst van den heer Schramade groot met ieder oogenblik echter steeg onze bewondering bij het aanschouwen van die ontel bare toeren, die waarlijk 's menscheh verstand, maar niet Schramade's vlugheid te boven gaan. Er is dan ook recht door allen genoten en niet het minst door de kinderen, die Donderdagmorgen, gewapend met pa pieren mutsen en vlaggen, aldoor maar lachten en zich de tractatie goed lieten smaken. Een woord van dank aan den Heer Pastoor, die getoond heeft veel voor zijne Parochie over te heb- lleer Hugowaard. Door de afd. van de Holl. Maatsch. van Landbouw werd den 22sten dezer een algemeene vergadering ge houden. De heer A. Wonder Az. opende de bijeenkomst, waarna de heer W. van Slooten de notulen der vorige vergadering las. Volgde de ingekomen stukken, welke echter hoegenaamd geen aanleiding gaven tot discussie. Ook de beschrijvingsbrief voor de Algem. vergadering lokte weinig discussie uit. Niettemin werd aan den afgevaardigde opgedragen in de Algem. vergadering met nadruk te wijzen op het tijdroovende uitbrengen van allerlei rapporten. Gaarne zag men die meer dan tot'-'Aanvoer 40600 stuks, heden alleen in druk verschijnen. Hierdoor zou heel wat tijd vrij komen voor degelijker behandeling van andere punten der agenda en er voor de afgevaardigden toch ook nog een uurtje kunnen overschieten voor het bezoeken der tentoonstelling. Voor de keuze van een lid der financiëele cotnm. sprak de vergadering zich uit voor den heer S. Prins te Grootebroek; als plaats voor de volgende Alg. verg. wenscht de afd. Hoorn te zien aangewezen, vooral omdat deze plaats zich naar ieders meening beter leent voor de veetentoonstelling. De heeren J. Blom en Wiebe van Slooten worden gekozen tot afgevaardigden, terwijl de heeren Jc. de Geus en A. C. G. Post Jz. worden aangewezen tot plaats vervangers. Tot bestuursleden werden de aftredenden, de h.h.: A. Wonder Az., J. de Geus en P. van Rijn herkozen. Na eenige bespreking wordt besloten in de volgende verg. de pulverisator met toebehooren, een paar jaar geleden door de afd. aangeschaft, te gaan verkoopen, aangezien men particuliere exploitatie beter acht. Door den heer Van Slooten wordt het een en ander meegedeeld betreffende de Haagsche tentoonstelling. Door een commissie, bestaande uit de h h.: Van Slooten, Jc. de Geus en Jc. Blom zal hier een voorkeuring worden gehouden van rogge, haver en citroenboonen. Teelders van uitnemende producten zullen worden uitgenoodigd aan deze voorkeuring deel te nemen. Mede wordt nog van gedachten gewisseld over deel name aan den landbouwoptocht te Alkmaar, te houden tijdens de tentoonstelling aldaar. Algemeen is men van gevoelen, dat bij deelname er ook iets moet worden ge zonden, dat hot bekijken waard is. Door de voorloopige commissie alhier zal een vergadering van belangstellen den worden uitgeschreven. Aardappelen f 0.90 a f 1.— per 35 K.G., kruisbessen 0 a 0 cent, roode aalbessen 5 a 7V2 cent per pond, aardbeien 0 cent per mandje, frambozen a cent per potje, slaboonen f 0.35 a f 0.45, Snijboonen f 0.— a 0.— per 1000, eieren f 0.— a f 0.— per 100, uien 0 cent per bos, peren f 1.— a f 1.90 per mand, peulen 0 a 0 cent per pond, sla f 0 per 100 krop, bloemkool f 0.— a f 0.— per 100, appelen f 0.60 a f 2.— per mand, kom kommers f 2.— a f 2.50, pruimen f 0.20 a f 0.40 p. 100. 23 Augustus 1907. Aardappelen f 0.75 a fl.— per 35 K.G., aalbessen 4 a 7 cent, kruisbessen a cent per pond. Peulen a cent per pond. Frambozen 0 a 0 cent per pond. Bloemkool 0.—a0.— per 100. Eieren 0.— a 0.— per 100. Slaboonen f 0.45 a f 0.55 per 1000. Komkom mers f 2.— a f 2.25 per 100. Uien 0 cent per bos. Peren f 1.05 a f 2.90 per mand. Kaas f 0.85 per stuk. Boter f 0.— per pond. Appelen f 1.60 a f 1.70 p. mand. Pruimen f 0.20 a f 0.55 per 100. Anna Panlowna, 23 Aug. Aardappelen, groote, 40 zak, f 0.80 a f 1.20, kleine f 0.— a f 0.— per zak. Bloemkool le soort 0 stuks f 0.— a f 0.—, 2de soort f 0.— a f 0.— per 100 stuks. Bessen, 41 pond, per 100 pond f 4.— a f 4.50. Doppers, pond, per 100 pond f 0.— af 0.—, Peulen f0.— a f0.—per 100 pond. st. Savoye kool f0.— a f 0.—, Roode kool stuks f 0.— a f 0.— per 100. Slaboonen 58500 stuks f 0.30 a f 0.55 per 1000. Worte len f 0.— a f 0.— per 100 bos. Raspers 0 cent per pond. Groote boonen f 0.50 a f 0.— per 1000. 0 Rapen f 0.— Komkommers f 2.— per 100. Peren f 0.—. Appelen f 0.— per mand. Chalot en, pond, f 0.—. Snijboonen 6000 stuks, f 0.60 a f 1.70 per 1000. Lutjewinkel, 15 Aug. 1907. Muizen f 1.10 a f 0. -, eigenheimers f 0.75 a f 0.90, kleine muizen f 0.50 a f 0.—, blauwe f 0.85 a f 1.— per 35 K.G. peren f 0.90 af 1.65 per mand, Slaboonen f 0.— a f 0.— per 1000, pruimen f 0.12 a f 0.35 per 100. 23 Aug. 1907. Muizen f 0.a f 0.—, eigenheimers f 1.— a f 0.—, blauwe f 1.— a 0.—, gladblaadjes f 0.— a f 0.— per 35 K.G. Pruimen f 0.30 a f 0.35. Peren f 1.20af 1.35. Behalve Woensdags, is ook Vrijdags geveild met het oog op de vruchten. Tot nadere aankondiging zal de markt des Woensdags en des Vrijdags gehouden worden, te beginnen om 4 uur. „Nieuw Leven", station Noord-Scharwoude, 21 Aug. 1907. Aanvoer 89 zak aardappelen, 176 baal zilver uien, 17 baal gewone nep. 547 stuks roode kool. Groote muizen f0.90 a fl.—drielingen f0.60a f0.75, kleine f 0.20 a f 0.30, gladblaadjes f 0.— a f0.—Eigen heimers f 0.— a f 0.— per 35 K.G. Zilvernep 1ste soort f 3.20 a f 3.40, 2de soort f 2.90 af3.10, drielingen fl. a f 1.05, gewone nip f 1.90 af 2.—per 50 K.G. Roode kool, lste soort, f 4.— a f 4.75, 2de soort f3.— a f3.75 p. 100. Gewone uien f 1.— a f 1.05 per 50 K.G. 22 Aug. Aanvoer 35 zak aardappelen, 214 baal zilver uien, 57 baal gewone nep, 2570 stuks roode kool. Groote muizen f0.90 a f0.95, drielingen f 0.50 a f0.60, kleine f 0.30 a f 0.35, ronde f 0.— a f0.—, Eigenheimers f 0.— a f 0.— per 35 K.G. Zilvernep lste soort f 4.70 a f5.-, 2de soort f 4.— a f 4.50, drielingen f 0.90 a fO.95, gewone nep f2.— a f2.30 per 50 K.G., roode kool, lste soort, f4.50 af5.—2de soort f3.— af4.— per 100. Gewone uien f 1.20 a f 1.40 per 50 K.G. 23 Aug. Aangevoerd 16 zak aardappelen. 240 baal zil veruien, 67 baal gewone nep, 1482 stuks roode kool. Groote muizen f0.90 a fl.—drielingen f0.60a f0.70, kleine f 0.20 a f 0.30, gladblaadjes f 0.— a f 0.—, ronde f 0.— a f 0.— Eigenheimers f 0.— a f 0.— per 35 K.G. Zilvernep lste soort f 5.80 a f 6.10, 2de soort f 5.30 a f 5.60, drielingen f 0.90 a fl.05 per 50 K.G., roode kool f 4 a f4.50 2de soort, f3.— a f3.75 per lOOstuks. Ge wone nep f 2.80 a f 3.20. Gewone uien f 0.— a f 0.—. Veiling van „Ons Belang". Vrjjdag 23 Aug. Aangevoerd 3400 stuks kool. Roode kool, lste soort f 2.80 a f 4.50 per 100 stuks. 2de - a - Gele l Dorp Noord-Scliarwoude. 22 Aug.Bloemkoolle srt. f6.00 a f8.75, 2ef2.80 af3.50. Aanvoer 24500 stuks. 23 Aug. Bloemkool le srt. f 5.00 a f 7.50,2e f 2.20 a f 3.— Roode kool f4.— a f4.50. Aanvoer 22600 stuks. 24 Aug. Bloemkool le srt. f5.— a f7.75, 2e f 2.40 a f3. te yerleenen. De Ongevallenwet immers erkent alleen recht op scha- deloosstelling van hem, die als werkman door een be drijfsongeval werd getroffen. „Werkman in den z(n der Ongevallenwet nu is slechts degeen, die in dienst van een werkgever in diens onderneming tegen loon werkzaam js. Vast staat, dat die kameraad niet werd getroffen in de onderneming van zijn eigen patroon, van II. Vrij willig had hij voor eenige oogenblikken de uitoefe- ning van het bedrijf van zijn werkgever gestaakt. Maar was hij nu niet in dienst van de firma B. ge. komen? 180 bos firma H- had haar werkman immers de bevoegd- heid gegeven zoo noodig, tijdelijk hulp aan te nemen. Toegestemd mag dus worden, dat de getroffene tij dens het ongeval werkte in dienst van de firma B. Maar ontkend moest worden, dat hij daardoor werd werkman in den zin der wet, omdat hij voor dat oogenblik werken geenerlei loon ontving. Hij was zijn kameraad als zoodanig behulpzaam, zonder dat' hij daarvoor eenige vergoeding wenschte of kreeg. Het ge volg van zijn welwillendheid was derhalve, dat de ge troffene juist door het feit, dat de diensten gratis wer den verleend, zijn recht op uitkeering verspeelde. Dit dienstbetoon was den werkman dus wel noodlottig. De getroffene heeft door beroep in te stellen het geval voor den rechter gebracht. De uitslag echter was gelijk te voorzien, voor hen, die in de geheimen der Ongevallenwet zijn doorgedrongen dat zoowel de Raad van Beroep te Haarlem (9 November 1900 in zake Jan Swarthof) als de Centrale Raad (5 Februari 1907) de beslissing der Rijksbank bekrachtigden. Het maandblad ,,De Risicobank" bespreekt dit ge val omdat het h.i. weer op een nieuwe leemte in de wet wijst. Beschouwt Uw levensverzekering niet als een gewone uitgaaf, doch als een som, die gij bespaart voor het toekomstig welzijn van uw gezin. Tegen de stofplaag der automobielen. De gezondheidscommissie te Baarn heeft een schrij ven gericht tot den hoofdinspecteur der Volksgezond heid in de provincie Utrecht, waarbij zij de aandacht van dien ambtenaar vestigt op het vraagstuk van de stofplaag, veroorzaakt door de in steeds grooter aantal over onze wegen voortsnellende automobielen. Dat door roekeloos rijden van vele bestuurders de wegen meer of minder gevaarlijk zijn geworden, zoo zegt zij, en dat door het opgejaagde stof wandelaars en rijtuigen van de groote wegen dreigen verjaagd te worden, zijn feiten waarmede de gezondheidscommissiën zich niet hebben te bemoeien. Het vraagstuk, zoo meent zij, heeft echter ook be- teekenis voor den gezondheidstoestand. De wolken stof die op de groote verkeerswegen worden opgejaagd, drin gen door 111 neus, keel en longen van aanwonenden en voorbijgangers. Dat hierdoor slijmvliesontstekingen en longaandoeningen kunnen veroorzaakt worden, be hoeft, volgens de commissie, geen betoog; evenmin dat in het opgeajagde stof tallooze infectiekiemen kunnen voorkomen wier verspreiding aldus zeer wordt bevor derd. Het is op grond van deze overwegingen, dat de com missie den hoofdinspecteur verzoekt dit vraagstuk ter sprake te willen brengen bij den Centralen Gezond heidsraad, opdat deze raad moge overwegen of, en zoo ja, welke maatregelen ter bescherming van de volks gezondheid tegen bedoeld gevaar te nemen zouden zijn, en casu quo de aandacht der regeering op die maat regelen te vestigen. Aan alle gezondheidscommissiën is een afdruk van deze .circulaire toegezonden, met verzoek elk voor zich een dergelijk schrijven te richten tot den hoofdinspec teur, waaronder zij behooren. Reeds hebben verscheidene zich gehaast aan dit ver zoek gevolg te geven. Gemeente Schagen. Ingeschreven van 22—24 Aug. 1907. GeborenWillem Cornelis, z. v. Nicolaas Jillisse Cor- nelis van Geelen en van Maria van Ham. Willem, z. v. Dirk Jonkman en van Dieuwertje Wyte.Maartje, d. v. Pieter Neefkes en van Dieuwertje Visser. OverledenTheodoius Apeldoorn, oud 31 jaren, echt genoot van Christina Maria Kraakman. Gemeente Anna Panlowna. Ingeschr. van 16-23 Aug. 1907. Geboren: Jan, z. v. G. Vlaming en N. van Stipriaan. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden: Bartje Megchelsen, 76 jaar, wed. van A. v. Rozelaar. Antje Roosch, 55 jaar, echtgenoot® van Arie van Zandwijk. 32.- 21.— Als een bejaarde man of vrouw van een klein kapi taal moeten leven, doen zij verstandig een lijfrente te koopen bij de NATIONALE. Een man van 65 jaar maakt dan 11 percent rente. Een vrouw van 65 jaar maakt ruim 10 percent rente. De Groente-cultuur" te Broek op Langendijk tot dusver heetende landbouwvereeniging heeft besloten de Statuten te wijzigen en de vereeniging voortaan tuin- Alle vereenigingen aan den LangedQk en Om streken hebben in een ledenvergadering het koop- en verkoopcontract voor onderhands verkochte producten, zooals dat door kooplieden en afgevaardigden van land- bouwvereenigingen is vastgesteld, aan de orde gesteld. In alle vereenigingen is het zonder wijziging aangeno men. Heden (Vrijdag) had te Zuid-Scharwoude de aan besteding plaats van het verbeteren en herstellen der dorpsstraat. Ingeschreven werd door de heerenH. Beer.haker te IJmuiden voor f715, J. Smit te N.-Schar- woude voor f850; K. J. Ootus te Wognum voor f432 (diens inschrijving berustte op een vergissing), C. Rutsen te Z.-Scharwoude voor f830; J de Moei te Alkmaar voor f 990; A. Henselmans, N.-Scharwoude f 993; J. Tromp, Oudkarspel f999; S. Mottes, Z.-Scharwoude f795; G. Smit, Broek op Langendijk f820 en A. Vis te Oudkarspel f876. Het werk is voorloopig nog niet gegund. Tot onderwijzeressen by het handwerkonderwys te Oudkarspel zyn benoemd de dames N. Scalé en A. Kuiper, op een jaarlyksche vergoeding van f75. Vanwege de Sociëteit „Over de Helft" te Nieuwe Niedorp zyn benoemd tot afgevaardigden naar den op 8, 9 en 10 September a.s. te Krommenie te bouden kolfwedstrijd, de drie heeren: J. Westerman van Barsin- Mcliagen, 22 Augustus 1907. 8 Paarden 3 Veulens 42 Stieren 15 Gelde Koeien (mag.) 70 Vette Koeien 55 Kalfkoeien 5 Vaarzen 40 Nuchtere Kalveren 108 Schapen (magere) 603 Schapen (vette) 435 Lammeren Bokken en Geiten 40 Varkens(vettep. K.G. 10 Idem (magere) 100 Biggen 25 Konynen 250 Kippen 20 Eenden 10 Duiven 950 Kilgr. Boter 200 Kaas 9000 Kipeieren per 100 Eendeieren a ncS o0^1^ 2 Aangevoerd 287 stapels kaas, wegende 95612K.G. Kleine29.—,Commissief26.25, Middelb. f- - f 70.— a 200.— 80.- a 100.- 110.- a 240.— 140.- a 200.— „170.- a 800.— 180.- a 250.— 90.— a 120.- 12.- a 22.— 15.— a 24.— 23.- a 10.— a 0.— a -.44 a a 12.- 6.- a -.50 a -.50 a -.60 a -.10 a 1.05 a -.70 a 3.30 a -.49 14.- 11.— 1.25 1.50 -.80 -.20 1.15 -.80 3.90 Alkmaar, 23 Aug. Tarwe Rogge Gerst Idem Chev. Haver Paardeboonen Bruine Boonen Vale Erwten Karwyzaad Kanariezaad Aangev. 562 mudden. f 8.60 a 6.75 a 5.87J a 6. - a 4.60 a 0.— a 10.- a 11.50 a 15.- a 0.— a 0- 7.- 0.- 6.50 5.- 0. - 12.25 14.26 16.50 0.- gerhorn, P. Koopman en J. N. Niedorp, als Korpskolvers. B. Wilken, beiden van rvawuu \J, (l> vi" Kaas. Aangevoerd 375 Stapels, wegende 200.000 K.G. FabriekskaasKleine f26.50, Comm. f 0.—Middelb. f 0. Boerenkaas: Kleine f29.—Comm. f 27.—.Middelb.f 28.— Alkmaar, 24 Augustus 1907. 4 Paarden f 80.— a 120.— 70 Koeien 140.— a 300.— 143 Magere Schapen 12.— a 28.— 64 Nuchtere Kalveren 8.— a 20.— 60 Magere Varkens 16— a 19.— 180 Biggen 7 50 a 10.50 Kipeieren per 100 8.76 a 4.26 Kop Boter 0 60 ft 0.66

Schager Courant | 1907 | | pagina 2