jïïstooi» wk.™* b! en W. oordeelen dat men van de f 410.— extra rijksvergoeding voor het onderwijs wel de kosten zou kunnen bestrijden voor nieuwe meubelen en kleeden voor het raadhuis en de secretarie. 10 Nieuwe stoeien raadhuis is f 15.per stuk, is f150.— Kleeden f4.- per meter, 16 M. groot, dus f 64.- per stuk. Wordt ge vraagd, of er nog tariefwerk komt by het raadhuis. Neen, dat niet, dus is dat geen bezwaar. De Voorzitter deelt mede, dat er dit jaar hier, door te weinig deelneming, geen wapen-oefening kan worden gehouden. Nu is er een schrijven ingekomen van de gemeente Schagen, dat zij, die zich hier al reeds had den aangegeven, de oefeningen te Schagen konden bij wonen, doch dat hiervoor de gemeente Schagen f 25 zaalhuur meer moest betalen, weshalve zij vraagt, of de gemeente Zijpe dan die f25 wil voldoen. De heer Francis vraagt, hoeveel jongelieden zich hier hadden aangegeven. Do Voorzitter zegt van 6. De heer Mann vraagt: Heeft men zekerheid, dat de jongelui van deze gelegenheid gebruik zullen maken Het brengt natuurlijk zijne bezwaren mede, om steeds tweemaal per week naar Schagen te gaan. De Voorzitter verklaart, dit niet te kunnen be\estigen, dat zal moeten blijken. De heer Kreijger vraagt, of deVoorzitter beslist weet, welke avonden of dagen die oefeningen plaats hebben. De Voorzitter weet het niet, de tijdsbepaling komt later. De heer De Moor meent te weten van Dinsdagsavonds en Zaterdagsavonds. De heer Francis vraagt, hoe het hier was; welke kosten had de gemeente toen De Voorzitter zegt van niets, de zaalhuur enz. werden vergoed door het Rijk. Dit is ook zoo te Schagen, doch nu door deze omstandigheid de eigenaar van 't gebouw te Schagen f25 huur meer vraagt, moet dit de gemeente dragen. Als wy' zeker wisten, dat de jongelui volhiel den, dan was er m.i. geen bezwaar, deze f25 kosten aan Schagen te betalen. De heer Mann vindt deze oefening toch uitstekend en zou er voor zijn het gevraagde toe te staan, al waren er ook enkelen die zich terugtrokken. De Voorzitter zou het ook jammer vinden dat zü, die gaarne wilden,|er onder lijden moesten voor hen, die geen lust hadden. Na eenige discussie werd met 9 tegen 2 stemmen be sloten, de f25 toe te staan. Tegen de heeren Francis en Kreijger. Punt 2. Verzoekschrift der Holl. Maatschappij van Landbouw, afdeeling Zijpe, waarin wordt te kennen ge geven, dat zij dit jaar in haar pogingen om een Land- bouwwintercursus te houden, is geslaagddat zy' dien tengevolge de gemeente verzoekt, evenals voorheen, weder f40 subsidie toe te kennen, tot dekking kosten zaalhuur. Met algemeene stemmen toegestaan. Punt 3. Verzoekschrift van een Commissie, te Alkmaar, voor het houden van een wedstrijd en tentoonstelling van voorwerpen, gemaakt door handwerkslieden uit Alkmaar en omgeving, waarin wordt gevraagd omeene toelage, tot bestrijding der kosten. Dit verzoek werd, na een korte bespreking met 8 tegen 3 stemmen, van de hand gewezen, en wel, omdat men er hier voor de gemeente Zijpe geen heil in zag. Punt 4. verzoek om ontheffing van V3 van den Hoofd. Omslag aan de h.h. Rentenaar en Teeling, wegens hun- vertrek uit de gemeente. Met algemeene stemmen toe gestaan. Punt -5. Bespreking bouw enz. nieuw raadhuis. De Voorz. brengt ter tafel drie teekeningen en wil een geheel nieuw raadhuis; één met uitbreiding van de tegenwoordige secretarie, zoodat, de woning van den secretaris zou blijven staan (door den Voorz. en passant het boerenhuis genoemd), en ten derde, ook een nieuw raadhuis, doch kleiner dan het eerste. De kosten van dezen drie plannen worden begroot als volgtvan 't eerst genoemde f 10600.—, het tweede p.m. f 6000.—, (onder deze zijn begrepen, de noodige kosten van reparatie, welke aan het gedeelte, dat zou blijven staan, moeten geschieden en het derde f 8500.—. De heer Francis vraagt, of er al een besluit is genomen, dat er een nieuw Raadhuis komt of niet. Natuurlijk nog niet, zegt de Voorz., doch de heeren hebben ons toch opgedragen, met plannen voor den dag te komen. De heer Mann vraagt het woord, en bespreekt inzon derheid de twee teekeningen n.1. die van f 8500.— en f 10.600.—. Spreker kan zich met de kleinste bepaald beter vereenigen kamers van 4 meter in omvang zijn, z. i. fatsoenlijke Kamers, en een Secretarie van plm. 5 bij 4.36 M. acht Spr. ook voldoende. Zooals op de teeke- ning van f 10.600.—, zouden de kamers ongeveer 5 M. in 't vierkant worden, en de secretarie 6.50 bij 5 M. Het komt mij voor, vervolgt ten slotte de heer Mann,dat de meerdere ruimte, welke men op de eene wijze van bouwen verkrijgt, wel wat duur gekocht zal zijn. De Voorz. zegt: Indien we besluiten, tot de bouwing over te gaan, vind ik, dat wy' niet te klein mogen gaan; en wij kunnen en mogen dan m. i. op geen f 1000 of f 2000 kijken. Ook de heer Nieuwland is van meening dat, als men bouwt, bouw dan toch vooral niet te klein. De heer Mann zegt, dat hij het niet inziet, dat wij te klein zullen worden. De heer Nieuwland verklaart zich vóór do eerste (de grootste)de kleinere vindt hij werkelijk te bekrom pen. De heer De Moor vraagt het woord en zegt: wy zitten hier maar te discussiëeren van te groot of te klein, maar mij dunkt: eerst dient toch uitgemaakt te wordenwat wil de Raad wenscht hy in het bestaande verandering of niet? De Voorz.Daar hebt u wel gelijk in, doch wy die nen de teekeningen toch voldoende toe te lichten. De heer Mann vindt ook, dat de zaak eerst besproken moet worden, dat kan z. i. invloed hebben op de stem ming. Wjj hebben toch ook nog een derde plan zijnde gedeeltelijke afbreking en verder bijbouwing, en als ik voor een oogenblik aanneem, dat het eene te bekrom pen zal zy'n, dan brengt het plan van u, tegenover het derde, een verschil van f 5600, en dit dient men toch niet uit het oog te verliezen. De heer De Moor komt hier even tegen op. Het bewuste plan van bijbouwing zou dan f 5600 verschil hebben met het plan van B. en W. Doch Spr. betwij felt in deze de gegevens, aangezien de heer Mann slechts f 500 rekent voor eventuöele reparatién aan het gedeelte dat zou blijven staan, en de gemeente-opzichter heeft plm. f 2000 gerekend. Ik geloof ook, dat die reparaties terdege uit hand de zouden vallen. Nog eenigen tijd gaan de discussiën ovei dit punt voort, zonder tot afdoening te komen, toen de hoer j Kreijger vroeg, waar, indien er besloten werd een nieuw raadhuis te bouwen, het dan gebouwd wordt. Als het niet op dat terrein komt, dan dient er toch ook een plaats voor gezocht te worden. Hebben wij besloten dit af te breken, dan kan hy, die de gelegenheid daar voor heeft, eischën wat hy verkiest. Ik vind, dat het noodig is, dat hier ook over gesproken wordt. De Voorz. zegt: Ik vind dit een moeilijk punt. De heer Kreijger vervolgt: Ik acht geheel nieuw ter rein het gemakkelijkst, en mij dunkt, voor f 1.- de M2. heeft men al wat te zeggen. De Voorz. betwijfelt het wel, of men voor fl.—klaar komt, doch een nieuw terrein is ook z(jn idée. De heer Kreijger zegtMij dunkt, als we het terrein van den heer Van Schaik kochten, dan zouden we metoen een zaak kunnen opruimen, die toch altijd een steen des aanstoots is. De Voorz: Ja! dat was te wenschen, doch hier wordt f6000 voor gevraagd, dus dan toch maar liever f 2.— de M2. betaald. De heer Mann vraagt, of het niet wenschelyk zou zy'n, dat van deze teekoningen lichtdrukken werden gemaakt en aan elk raadslid er een werd toegezonden. En als B. en W. zich dan op de hoogte stelden, wat een ter rein zou kosten, wat hot oude Raadhuis waard zou zy'n, of zou opbrengen bij een publieken verkoop, dan had men 1 by een volgende vergadering verschillende plannen, voor stellen en gegevens, waaruit men dan het geschiktste kon kiezen. Ook nu volgt er weder een langdurige, tot niets lei dende bespreking, hetgeon tot slot had, dat de hoer De Moor het woord weder vroeg. Deze zei„Ik geloof toch, dat wy in hoofdzaak ver andering wenschen, doordat het bestaande te klein is en dat wy, als wij nu gaan bouwen, toch er voor moe' ten waken, niet te klein te bouwen, zoodat we niet na verloop van jaren moeten zeggenhadden wy toen toch maar grooter gebouwd." De heer Nieuwland vindt toch, dat er nu beslist moest worden, of men vóór verbouwing is of niet. Heeft men juch verklaard er vóór te zijn, dan kunnen toch de ver. schillende plannen worden besproken. De heer Mann blijft by zijne meening, eerst nog meer gegevens te hebben, en in de volgende vergadering eene beslissing te nemen. De heer Groot voelt wel iets voor de meening van den heer Mann, aangezien hij toch niet met de zaak op de hoogte is, en zich dan beter op de hoogte kan stellen. De Voorz. brengt het vooretei-Mann in rondvraag, hetgeen met 8 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. De rondvraag niets meer opleverende, sluit de Voor zitter deze vergadering. Dlrkshorii. Reu groole menigte had zich Zaterdagmiddag om streeks twee uur verzameld om mee te trekken jnet den optocht, die de gymnasliekvereeniging U. d. 1. door t dorp zou houden tot opening der feestelijk heden bij gelegenheid van den verjaardag der Ko ningin. Voorafgegaan door het fanfarecorps, dat van tijd tol tijd zijn opwekkende tonen deed hooren, en gevolgd door een schaar van jonge meisjes, werd de marseh in ongeveer een uur tijds volbracht, waarna do 9jp 'UO[3dsS>[|OA op .IOOA 0)5JBCU1 pOO.lOS l[,UZ U3UI een stuk weiland, in de kom van Dirkshorn gelegen, gegeven zouden worden. Het was daar weldra zwart van de menschen, en het zakloopen, schoenzoeken, tonkruien, hardloopen met hindernissen deed telkens een luid gejuicli ondei de menigte opgaan. Hei avondfeest in de kolfbaan, waar fanfarekorps, rederijkerskamer en gymnastiekclub een gewenschte af wisseling gaven, bracht weder een groot aantal men schen samen en werd met een zeer geanimeerd bal besloten. Raad Nieuwe Niedorp. Vergadering van den raad der gemeente Nieuwe Nie- dorp, gehouden op 3 September 1907 voorm. 10 uur. Voorz. de heer J. v. d. Stok, Burgemeester. Aan wezig alle leden. Na opening worden de herkozen leden, de heereir Koopman en Wijn beëedigd. üe voorgeschreven eedeti worden afgelegd. De voorzitter feliciteert en herinnert aan de aangename samenwerking tot heden. De felicitatie van de geheele vergadering volgt Tot wethouder werd de aftr. weth. J. Wijn met 6 stemmen en één blanco herbenoemd. De heer Wijn neemt de benoeming aan en ontvangt de gelultwenschen. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De be grooting voor het dienstjaar 1908 wordt ingevolge ar tikel 203 van de gemeentewet door B. en W. den raad aangeboden en in ontvangst en uitgaaf voorloopig vastgesteld op een eindcijfer van f 16892.93. Begrooting voor de school aan de Langereis wordt onveranderd goedgekeurd Thans is aan de orde: de school No. 1 in de kom. De voorzitter vraagt: wat moeien we met de ver plaatsing der schotten? Begrooting daarvan is f38. Men meent als proef de buitenportalen niet meer aan te moeten brengen en eens te zien hoe dat bevalt. Approbatie voor de extra uitgaven, zijnde f 38, werd verleend. De boom bij de naaischool zal worden verplaatst, wegens belemmering voor het licht. De privaten bij de school en de naaischool zullen worden verbeterd. Ingekomen: a. een adres van het bestuur der Af deeling Alkmaar van de Mij. tot Nut van het Alge meen, om subsidie voor een wedstrijd te houden voor handwerkslieden te Alkmaar in 1908. Wordt verwezen naar B. en W. om preadvies bij de begrooting voor 1908 te behandelen. b. een adres van den heer J. Spruit de lantaarn opsteker, die tegen 1 Ocl a.s. ontslag vraagt en tevens pensioen. Men bespreekt, dat Spruit geen gemeente-amb tenaar is. Hij is eenvoudig aannemer geworden en gebleven van het lantaarnopsteken. Bovendien is hij nog maar 60 jaar in plaats van 65 jaar. Wordt be paald, dat de raad hem zal ontslaan, doch zonder pensioen. Hij kan wanneer hij wil bedanken en bij zijn ontslag kan dank worden betuigd, dat hij het aannemingscontract goed heeft nagekomen. Er moet dan weer een nieuwe oproeping plaats heb ben. Een contract zal dan moeten worden opgemaakt ten allen tijde over en weer, met eene maand op- effondvraagDe heer de Moor zegt: De verlichting in de Moerbeek is treurig. Het aansteken en uitdoen der lantaarns gaat treurig en er moeten nog twee lan taarns bij. Er moet een vast man voor worden aan gesteld. De voorzitter zegt: het gaat niet, want dan zouden we de geheele gemeente moeten verlichten De heer de Moor zegtDe verlichting is er en moet er blijven en de menschen betalen ook hun lasten en hebben ook hun rechten. De heer Kuilman voelt wel voor de redeneering van den heer de Moor, maar het is moeilijk. De voorz. noemt ook 't Veld en Terdiek die toch dezelfde rechten moeten hebben. De kom moet toch beter verzorgd worden dan de buitenwijken. Ook spreekt de heer -de Moor nog over 't salaris van juffr. Lan- gedijk, onderwijzeres. Komt bij de begrooting. Verder niels meer, dus 'sluiting. Wieringer Raad. Dinsdag j.1. om 2 uur vergaderde de raad van Wie- ringen. Afwezig de heer P. S. Kuut. Eén vacature. Voorzitter de heer Cavaljé, Burgemeester. Na opening worden de notulen gelezen en goed gekeurd. De heer Hermans, herkozen als raadslid, legt, in han den van den voorzitter de bij de wet vereischte eeden af. Voorzitter feliciteert den heer Hermans en hoopt weder gezamenlijk prettig en genoegelijk de belangen der gemeente te behartigen, waarna de andere leden mede den heer Hermans feliciteeren. Voorzitter deelt mede, dat van den heer R. L. H. Koops, arts, een verzoek was ingekomen om, naar aanleiding van zijne benoeming als lid van den Raad, ontslag als gemeente-geneesheer. Voorzitter stelt voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen onder dankbetuiging voor de aan de ge meente bewezen diensten, met ingang van 1 Septem ber j.1. De heer Hermans: dat zal op kosten uitloopen. Voorzitter: De vaccinatie, revaecinatie en lijkschouw kwamen alleen voor de gemeente; de armenpraktijk werd bezoldigd door de verschillende diaconieën. De heer Koorn: 't Zal wel moeten. De heer Heijblok meent: Het kan niet anders. (Het is doodstil in de raadszaal.) Voorz.: Anders één van de heeren nog iets? De heer PeereboomHet gaat met die stille trom. Hierna wordt het voorstel des voorzitters met alge meene stemmen aangenomen. De rondvraag niets opleverende, sluit voorzitter de j vergadering. Bezoek van Dnitsehers. De volgend eweek zullen een dertigtal Duitschers een bezoek brengen aan de uitgestrekte groentevelden aan den Langedijk, om de wijze van bebouwing enz. te leeren kennen. Zij zullen daarbij begeleid worden door leden van het Bestuur van de Naamlooze Land bouw- en Handelsvereeniging aan den Langedijk en door den Rijkstuinbouwleeraar. Sint Maartensbrug. Aan het Hulpkantoor te St. Maartensbrug werden j gedurende de maand Aug. behandeld 62 inlagen in de Rijkspostspaarbank tot een bedrag van f 1939.52. Volksspelen Schngerbrug. In de Dinsdagavond gehouden bijeenkomst van be langstellenden, werd besloten om dit iaar Dinsdags van kermis, weder volksspelen te houden en wel ringsteken op de fiets voor dames; fietsrijden door geplaatste kegels voor heeren, en wedloop met hin dernissen voor jongens van 1216 jaar. Voor de benoodigde contanten zal in de Wijk Scha- gerbrug met een lijst ter inteekening worden rond gegaan. Vnnii Paulowna. Aan het postkantoor Anna Paulowna en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus 1907 ingelegd f 6489,861/2. Terugbetaald f 6326,85. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 560. 8 Sept, 1907. de» vooi middags 10 uur. Teeenwoordig alle leden. Vooreitter de heer A Wonder Fa., opent de vergadering en hee de leden welkom, iniondcrheid het nienwgekoien lid, den beer O. Rempt; waarna het herkoie. lid.de heer J. t d. Oord. en de heer C. Rempt de vereiachte eeden in handen van den V ooreitter atlegg Volgde felecitatie De notulen werden geleien en onveranderd goedgekeurd. Was ingekomen van 3. en W. de begrooting dienst 1908. Voor eitter stelt voor die begruoting te onder toeken, welke na ondertoek voorloopig werd vastgesteld in ontvang en nitgaaf op 1U41». Een adres van het Dept Alkmaar der My. tot Nut van 't algemeen, dat een wedütryd aal honden van handenarbeid me tentoonstelling, met veraoek om eene bjjdrege voor de te maken kosten, werd aangehouden tot een volgende vergadering, daar atnk door het te laat inkomen nog niet door B. en W. was oe- handeld. Agenda afgehandeld aynde, wenecht Vooriilter eene in behandeling te nemen het herhalingeonderwijs. waarover alreeda eerder gespro- kön wfti Aan den cursus te O.Niedorp werd gimiddeld deelgenomen door 7 jongens en 3 meisje» en te Zijdewind door 12 jongens en 7 meisjes. Dit getal ia laag te noemen naar verhouding van de kosten, temeer daar er onder genoemde leerlingen ook nog heel wat ver auimen rjjn. Algemeen werd hot betreurd dat er xoo weinig belang in het herhalingsnnderwjjs werd geeteld. Vooraitter wilde een minimum aantal leerlingen in de verordening aangeven, byv. voor O.Niedorp, waar veel minder kinderen schoolgaan dan te Zijdewind 3 en te Zjjdewind 6 kinderen en beneden dit getal nijnde, geen herhalingsondorwjja te geven. De heer Over ion 't nog een jaar uit willen stellen en dan de onderwijeers willen verioeken de verruimen, die de leerlingen maakten, nauwkeurig op te geven, dan kan er beter geoordeeld worden. Algemeen werd dit na gedachtenwiaieling goedgevonden. Voorzitter zegi: 't ia den heeren bekend, dat de heer Tisaing rustend onderwijzer, dit jaar weer een gratificatie heeft gehad groot 160; hoe denken de heeren daarover voor 1908. De heer Stam nou hiermede wel een» willen eindigen. VoO'zitter zon dat jammer vinden. Nadat hierover een langen tyd van gedachten is gewiiseld, werd met algemeene stemmen die gratificatie voor 1908 gesteld op (40. De subsidie aan de Ambachtsschool te Alkmaar werd ook met algemeene stemmen verminderd van f20 op f 10 voor 1908, aange» zien er nit dese gemeente weinig gebruik van die inrichting wordt gemaakt. De bjjdrage aan den heer Pronk, veeverlosknndige te Warmen, huizen, wordt voor 1908 weer bepaald op f26. Hierna sluiting. WINKEL. De le ering der petroleum voor de straatverlichting gedurende het a.s. seizoen is gegnnd aan Mep de weduwe Butter alhier- WINKEL. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school in het dorp Winkel, hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. TERSCHELLING. Uit een particulier telegram alhier van Terschelling ontvangen deslde men ons mede, dat Dinsdagmorgen kort nadat de Ada van Holland met vele passagiers de haveu van Terschelling had verlaten, de noodvlag werd geheschen. „De Terschelling",die ter assistentie werd gezonden, sleepte de boot naar de haven van Harlingen. De Ada van Holland is sedert 2 maanden in dienst tusschen Ter. schelling en Vlieland, vroeger voer zy jaren tusschen Den Helde) en Texel. Nader vernamen wij, dat by de Ada de schroef defec was geraakt. WINKEL. Binnen enkele dagen treedt de nienwe politieverordening dezei gemeente in werking. Daarin komen verschillende nieuwe bepa> lingen voor, waarvan het niet ondienstig is, dat de onweteudc inwoners zich daarvan op de hoogte stellen. Zoo o a. mag vcor. taan vleesch van uit nood geslacht vee niet worden verkocht vóór het gekeuid is. Kan het honden van varkens, schapen, runderen, enz., op minder dan 10 Meter afstand van den openbaren weg verboden worden, eveneens het verzamelen van mest. Moeten voer tuigen, bestemd voor vervoer van personen en goede:en, waarmedt een ljjk is vervoerd, ontsmet worden. ~rogen kinderen, lijdende ean, of komende nit een gezin waar mazelen, oogziekte, hoofdzeer of huiduitslag heerscht, niet tot een school worden toe gelaten. Is het verboden, op de loopztrat6n te rijden met rywielen motorijjwielen en rijtuigen. De drnkte in de groente- en inmaakfabrieken aan den LAN GEDIJK is weer aangebroken. Het inmakeu van boonen en bloemkool ia in vollen gang. Doch met de boonen loopt het dit jaar lang zoo'n vaart niet als het vorige, wyl de oogst over het algemeen zeer gering is Dit is een etreep door de rekening van vele Langedjjker bewoners, die soms een aardig dnitje kunnen ver. dienen met bet afhalen en doorbreken. HEER HUGOWAARD. Heden Dinsdagmorgen had hier een treurig ongeluk plaats. Terwijl men by den heer H. Overtoom bezig was met zaad dorschen, hetwelk met een stoomdorscbmachine gebeurde, had een der jongelieden, die daarbij werkzaam zijn, het ongeluk uit te glyden en met deu voet in den rondsel terecht te komen. Deze werd als 't ware geheel verb.yzeld en nog gelukkig, dat bedoelde jongeling. K. Heynis, terz'ond door een der arbeiders gegrepen en teruggetrok ken werd, daar anders stellig het ongeluk nog veel ernstiger zou zyn geweest. Door Dr. Post alhier werd het eerste verband gelegd waarna de ongelukkige voor verdere behandeling naar Alkmaar werd getransporteerd, waar de voet wel zal moeten worden afgezet. ALKMAAR 8 September 1907. De Raad was vanmiddag voltallig.Op een adres van Dr H. Raken, om wegens zijne benoeming te Dordrecht hem ontslag te willen verleenen ais leeraar in de scheikunde aan het Gymnasinm, werd gnnstig beschikt tegen 1 November a.s. Een gedeelte van het plan van nitbreiding dezer gemeente, voor zoovee) het blok betreft tusschen Kennemersingel, Liedenlaan Westerweg en Hoevervaart, waartegen geene bezwaren waren inge komen, werd onveranderd goedgekeurd. Mr. van der Feen deLille en de heer Vonk werden benoemd in de Commissie voor de straf - veiordeuingen, de heer De Groot in de Cjmmitsie voo>' de plant soenen. Daarna was aan de orde de benoeming van een stadsge- neesknndige. De heer Dr. Degenaar uit Overveen was de eenige sollicitant. B. en W. droegen hem ter benoeming voor. Na een uitvoerige discussie, waarby bleek dat de plaatselijke doctoren niet gevraagd hadden, omdat een salaris van f 600 bij lange niet toe reikend is voor de te prestesten diensten en in verband waarmede sommige leden het salaris wilden verboogen, om daarna eene nieuwe oproeping te doea, werd ten slotte toch Dr: Degenaar benoemd. De ealarie.kwestie zal by dj begrooting nog eens overwogen worden,ook in verband met de aanstelling van een schoolarts. Na eene geheime zitting benoemde de Raad tot Voorzitter van het scheidsgerecht voor het werkliedenreglement den heer CBosmai en tot diens plaatsvervanger den heer Mr. W. Stap. Besloten werd de Oude Zandersloot die zeer vervuild is, te doen dempen. De gemeenterekeuing werd daarna voorloopig vastgesteld in ontvsng. sten op f685086.S'/j iu uitgaven op f66517.38 alsoo met eec batig sado van f 29367.43'/j. De heer Uitenboscb vroeg inlich tingen, waarom de kermisfooi aan de werklieden der gasfabriek di< jaar was ingehouden. De Voorzitter antwoordde, dat de fooien niet meer znllen worden uitbetaald, omdat de loonen pas onlangi verhoogd zyn. De beer Uitenbosch kenrde het af, dat men de werk. lieden hiervan niet tijdig verwittigd had. De heer van der Feer de Lille vroeg daarna inlichtingen omtrent het voortdmend vallei van paarden op de keien in de Langestraat. DeVoorzitter meende dat de schuld ligt by de bestuurders. Ook elders worden dezelfde keien gebruikt, zonder dat klaohten ve-nomen worden. 81uiting. Raad der Oemeente Hoogwoud. Vergadering van den raad der gemeente Hoogwoud, gehouden op Dinsdag 3 Sept. 1907, voorm. 10 uur. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz., Burgemeester. Afwezig de heer Vel met kennisgeving van verhin dering. Opening, waarna lezing en goedkeuring van de notulen. Daarna beëediging der drie herbenoemde raadsleden, de heeren Kooy, Vyn en Schilder, gevolgd door felicl- tatiën. Wordt aan de orde gesteldDe woningen waarop de Gezondheidscommissie te Hoorn aanmerking had. De woning van Nannes is eigenlyk geen woning, 'tls een hok en er wordt geadviseerd tot onbewoon baarverklaring. Ook de woningen van Rik en Rempt zy'n onbewoonbaar. B. en W. hebben het idée om te correspondeeren met de Gezondheidscommissie, of er geen termen zy'n om de menschen in die woningen te laten tot er andere wo ningen voor hen beschikbaar zy'n. De heer Kooy zou daarna willen afwachten, wat ze zeggen. De heer Hartog vindt Rempt's woning dan al heel slecht. Ze is niet behoorlyk in orde te maken. Te klein. Ook geen zolder. En legt men er dien in, dan veel te klein 1 'tZou knoeiboel worden. De heer Koorn vindt, dat Rempt 2 flinke jongens heeft, die wel een zolder zouden kunnen aanbrengen. 15 woningen zullen nu al met Mei a.s. niet meer ver huurd kunnen worden. Men begint dan met meer ge zinnen te zitten. En wie zal 't betalen Geld is echter wel te krygen, ais de gemeente goed spreekt voor de rente, al is die maar 24 Hartog meent 8.17 De Voorz. verwacht daarvan niet veel resultaat. Er verhuurde woningen. zal wel eens worden geopperd, dat te weinig huur wnrai ontvangen om er veel aan ten koste te leggen met di* teljjk heeren, om de lui in kwestie nu maar te laten'wiLÊ? hun HrtnH nf totdat, 7.A OI^A», u«6n En er zyn nog wel meer woningen die denkelüt i tf/\f oflranriilff vallfln 'f. T»lAa »»J4- .V* 'H de termen" tot afkeuring vallen, thlée zit voor bij heeren, om de lui in kwestie nu maar te laten wonen nog tot hun dood, of totdat ze oen andere woning hebben-ver worden gecorrespondeerd met de Gezondheids °Doch bij raadsbesluit wordt Naune's woning onbe- woonbaar verklaard. Rik wil liever in de zjjne blyveil Hij wil er niet uit, zegt de heer Hartog, doch wil 6r met zijn vrouw inblyven tot ze doodgaan, en komen de af keurders", dan doet Rik den grendel er op I Ingekomen: a. een adres om steun voor een wedstrijd met tentoonstelling van voorwerpen vervaardigd door handwerkslieden- wordt aangehouden. b. een adres van i et fanfarecorps „Wiiholmina" om 's winters van Oct. tot Maart te mogen repeteerén in de schoollokalen, 1 maai per week. De geldmiddelen laten niot toe een lokaal te huren. De Raad heeft er niets op tegen. Voorzitter zegt, dat>-'t Hoofd der school ook geen be zwaren had. Alleen morsen met sigarenasch, etc. was minder gewenscht. Nu, daar kan om gedacht worden. Desnoods niet rooken. Voorwaardelijk toegestaan ten slotte. Wat vuil wordt gemaakt, moet men vanwege het corps ook weer reini gen. B. en W. zullen verder regelen en men oordeelt, dat ook subsidie zou kunnen zyn gegeven, maar dat kost en het schoollokaal te geven, kost niet. Schorsing. De heer Vlaming, bouwkundige, komt ter vergadering, waarna heropening volgt. De vraag wordt geopperd, of de gemeente het gewenscht acht de stoep vóór het raadhuis (kosten f350.—) dit jaar te laten herstellen.— Of liever later, het volgend jaar, byv.? B. en W. vinden: dit jaar; anderen meenen: uitstellen. De heeren Vijn en Kooy' achten nieuwe stoelen niet noodig, de heeren Hartog en Schilder toch wel. De oude worden te oud. In verband hiermee wordt een supplotoire begrooting voor 1907 opgemaakt, in ontvangst en uitgaaf bedra gende f 450.— De heeren Kooy en Vyn willen alleen nieuwe kleeden. De anderen heeren behalve dat toch ook graag nieuwe stoelen. Hiertoe wordt met meerderheid van stemmen besloten. Tegen stemden de heeren Kooy en Vyn. Rondvraag. De heer Hartog vraagt, of de aanplak borden ook voor particulieren beschikbaar zyn? Voorz. Er is doorloopende permissie, echter alleen voor boelhuizen en niet overplakken. De heer Hartog merkt op, dat .de Vier Noorder Koggen" er ook gebruik van maken tegenwoordig. En dan zouden ingezetenen toch voorgaan, vindt hjj.Wordt geoordeeld, dat alleen als er ruimte beschikbaar is op de borden, er dan gebiuik van gemaakt mag worden, anders niet, maar boelhuis- biijetten alleen voorzoover de boelhuizen in de gemeente gehouden worden. Hierna sluiting. Valkkoog. Tot predikant bij de Herv. Gem. te Petten is deze week beroepen ds. Tinholt te St. Maarten en Valk koog. Zeldzaam Jubileum. De heer Van Gennep vierde 3 Sept. zijn 33- jurig jubileum als Burgemeester van Geslel-en-Blaart- hem (N. Br.) en zijn 50-jarig jubileum als lid van den Gemeenteraad. Kermis Nieuwe Niedorp. Dinsdag 3 September werd bij den heer C. Kooi man te Nieuwe Niedorp eene tooneelvoorstelling ge geven door West Frisia van Hoorn. Dezen laatsten avond der najaarskermis was de zaal der uitvoering flink bezet en de luisterenden hebben veel kunnen genieten. Het spel der optredenden toch viel, zooals we dat van West Frisia gewoon zijn, te roemen. Eene aangename afwisseling werd ons in de pauzen bezorgd door de muziek van 's heeren A. Olie's Kleine Kapel. Raad Sint Maarten. Wegens plaatsgebrek zijn we genoodzaakt, het Raads- verslag op te nemen in ons volgend No. We vermelden in het kort de volgende besluiten De heer Kuit kreeg met algemeene stemmen, zeer eervol ontslag als Gemeentebode en een jaarl. pen sioen van f250. Sollicitanten voor een nieuwen veld wachter en bode zullen worden opgeroepen. Op een adres van de Hoofden van scholen om de periodieke verhoogingen hunner tractementen vroeger te verleenen, werd gunstig beschikt. Om de 5 jaar in plaats van om de 10 jaar. f100 verhooging van tractement afgewezen met al gemeene stemmen. Aan de Noorder Stoomtram werd f 1000 verleend als aandeelen en f 1000 als renteloos voorschot. Al leen de heer Dekker stemde er legen. Van te voren was een voorstel-Schoorl om 2 maal f 2000 te geven met 6 tegen 1 verworpen. Verkiezing Tweede Kamer. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Schiedam, in plaats van Mr. O. J H. graai van Limburg Stirum, zal geschieden op Woensdag September c.k.; de stemming, zoo noodig, op Woens dag 9 October e.k.; en de herstemming, zoo noodig op Dinsdag 22 October e.k. Klooster Nieuwe Niedorp. Het thans bijna voltooide Klooster te Nieuwe Nie dorp, dat voor liet publiek ter bezichtiging toegan kelijk was gesteld, trok reeds Maandag 2 September eene groote massa bezoekers. Dit aantal was des Dins dags naar men wil nog grooter. Per rijtuig, per fiets, per tram en te voet kwamen ze bij massa's tegelijk een kijkje nemen. Heer Hugowaard. Bij publieke verkooping ten overstaan van Notaris Backx is den 3en de smederij met woonhuizen van den heer Jan den Goede, in eigendom overgegaan aan zijn zoon Jb. de Goede voor f2715. Bloemententoonstelling Barsingerliorn. In de vergadering van D. O. G. te Barsingerhorn van Dinsdag j.1. is bepaald dat de bloemententoonstel ling aldaar zal plaats hebben op 22 en 23 Septem ber e.k. in de kolfbaan van den heer Scheringa. Nieuwe Verecniging. Aan de Langereis onder Hoogwoud is opgericht een Nutsvereeniging, genaam „Vriendenkring", met aanvan kelijk reeds 20 leden. Het Bestuur werd gekozen ai volgt: M .de Jong, voorzitter; K. Wit Cz., viee-voo zitter; P. Brugman, secretaris; A. Houler, Penning meester, en J. F. Wilken. Baad Sint Pankras. In eene vergadering van den raad der gemeendie Pancras, werden de op nieuw benoemde raaasit de heeren S. Duif en M. Kalis beëedigd. Als houder wordt daarna op nieuw benoemd ae S. Duif, terwijl in de plaats van den heer m- werd benoemd de heer A. Nobel. rd Tot onderwijzer aan de openbare lagere sctio benoemd de heer G. C. van Gulik uit Den Haag, om in dienst te treden 10 September a.s. Hierna werd aangeboden de gemeentebcgrooli g het jaar 1907. Broek op LangendUk. - Meldden we een vorige maal, dat de Broekcrl j zoodanig floreert, dat nien van haar voortbest. verzekerd zijn, thans vernemen wij, dat ooK ut gendienst van den heer KI. de Boer, die d gedijker dorpen in gemeenschap brengt imet nei tion, het niet zal kunnen volhouden. De exPl°t_ kosten moeten te groot zijn, om don dienst gevend te kunnen doen zijn. Er ziin heel wat I den voor noodig, wier onderhoudskosten zeer no s loopen. En het aantal passagiers is niet van dien aar",

Schager Courant | 1907 | | pagina 2