i ulpmestsf o e n onder openbare contrö Ie levert JOH. C. DE ff WIT in superieure tegen uiterst kwaliteiten scherpe prijzen. voor pers. Gemengd Nieuws. geeft Joh. 0. de Wit, Beemster 80 personen tegenwoordig, terwijl vroeger buiten het bestuur slechts eten paar leden aanwezig waren. Het door de feestcommissie ontworpen programma werd met algemeene stemmen aangenomen ontleenen wij het volgende 's Morgens te 8 uur wordt het feest geopend een groote reveille gelijk aangevuld met pijpers Hierna volgt een groot door 300 Hieraan met met muziek en met pijpers van een kinderoptocht, feest tamboers, zoo mo de mariniers, terwijl 's middags concert wordt gegeven in de Groote Kerk 100 zangers en zangeressen, onder leiding van den heer Henri Oushoorn, directeur van de afd. Toonkunst. De verschillende turnvereenigingen zullen een voorstelling geven met marmergroepen in de open lucht, waarna een optocht door de stad wordt gehou den; een ieder, die in het bezit is van een lampion, kan daaraan deelnemen, 's Avonds worden uitvoeringen gegeven voor de leden. Bilderdijk wordt een stuk gespeeld, de turn zullen weer optreden, terwijl een dubbel er m twee zalen Door de rederij kerskamer vereenigingen mannen-kwartet ecmge brengen. nummers zal ten gehoore Landbouw Koegras. In de vergadering van de afdeeling Helder en Omstr. der Holl. Maatsch. van Landbouw werd besloten in Koo gras wederom een landbouwwintercursus te houden aangifte is reeds gedaan door 17 leerlingen Callantsoog. Woensdag had alhier de aanbesteding plaats van het bouwen eener kaasfabriek in het Buitenveld, voor den heer A. de Heer c.s., met den volgenden uitslag: f 6995. 6938. 7369. 6444. 6995. 6540. 6625. 6300. 7492. 6447. 7610. 7369. 6190. 6790. 7980. 6850. 6147. 6489. ,nglIM3 18 I tiüua gouam. w De hengst Ernest die in Koegras was gestationneerd, had 85 merriën gedekt. De afdeeling kon den hengst koopen voor f1000. Er werd besloten, op dit aanbod niet in te gaan. Door den penningmeester, den heer C. de Wit, werd rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek dat de ontvangsten f599.61 bedroe gen (met inbegrip van het saldo over het voorafgaande jaar ad f121) en de uitgaven f463. Er is dus een batig slot van f 135.87J. Door de heeren G. Tjalsma, G. W. Jimmink en C. Hoogschagen nagezien, werd de rekening in orde bevonden en de penningmeester onder dankzeg ging gedechargeerd. Aan de nagedachtenis van den heer G. de Beurs wer den eenige waardeerende woorden gewyd en in zijn plaats tot bestuurslid gekozen de heer G. Tjalsma. Het bestuur zal voor den heer De Beurs een opvolger be noemen in de Commissie van Toezicht op den Landbouw wintercursus. Een gewichtig punt op de agenda was de bespreking van de wenscheljjkheid om te bevorderen, dat zich hier, voor deze gemeente en de omgeving een veearts zal vestigen. De noodzakelijkheid daarvan toonde men aan door te wyzen op de voortdurende uitbreiding van den veestapel het Koegras en op de omstandigheid, dat hulp zoo J- veearts uit Schagen moet in - vaak te laat komt, nu de worden ontboden. Het resultaat van de besprekingen was, dat besloten werd, aan den Gemeenteraad eene jaarlyksche subsidie van f1200 te vragen voor een vee arts, die tevens de verplichting op zich zou behooren te nemen, den eventueel te benoemen keurmeester van vleesch zooveel noodig by te staan. Vervolgens werd van gedachten gewisseld over de mogelijkheid, om hier eene Varkensfokvereenigingop te richten. Daar de vergadering niet over voldoende ge gevens kon beschikken, werd eene Commissie benoemd om een onderzoek in te stellen en eventueel de op richting voor te bereiden. Tot leden dezer Commissie werden benoemd de heeren J. de Graaf, B. F. Verfailie, W. Noot, C. de Wit en G. W. Jimmink. In behandeling kwam de beschrijvingsbrief voor de algem. vergadering der Holl. Maatschappij van Land bouw, de volgende week te 's-Gravenhage te houden. Besloten werd geen afgevaardigden naar die vergadering te zenden, omdat op de agenda geen zaken voorkomen, van belang voor deze afdeeling. Op voorstel van den heer Hoogschagen werd door het bestuur toegezegd, dat het de mogelijkheid zal overwe gen, de volgende afdeelingsvergadering in het Koegras te houden, en dan niet 's avonds, maar in den voor middag. De heer B. F. Verfailie stelde voor J. Timmerman te Nieuwe Niedorp J. de Graaf te Helder L. Visser te Dirkshorn H. Wijker te Helder J. Hoep te Anna Paulowna A. Enks te Burgerbrug Jn. Kossen te Helder Jn. Veuger te St. Maartensbrug M. Groen te Schagerbrug J. Smit te Helder J. Verheus te Helder P. de Vries te Harenkarspel G. Winder te Helder Boekei te Oude Niedorp Joh. Overtoom te Schagen P. Smit te Winkel en C. de Graaf te O.-Niedorp G. Plevier te Schagerbrug W. de Leeuw te Het Zand Jb. Kossen te Barsingerhorn 1 Biljet van onwaarde. Gegund aan den heer G. Plevier te Schagerbrug. Begrooting was f7300. Het liep nog goed af. Woensdagmiddag is een arbeider van do wed. K., te Zevenbergen, aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl hij met een volgeladen wagen met haver van den dijk reed om den overweg tusschen de stations Lage Zwaluwe en Zevenbergen over te steken, werden plotseling de afsluitboomen gesloten. Door de helling van den weg was het niet mogelijk de paarden tot staan te brengen. De personentrein, die ruim 3 uur te Zevenbergen aan komt, reed den wagen aan en vernielde hem geheel. De voerman wa< intijds e'- afgesprongen. Een der paar den kreeg eenig letsel. Minder goed kwam de overwachteros er af, zij werd door een stuk der afsluitboomen getroffen, waardoor een harer beenen brak. De spoordokter uit Zevenbergen, verleende de eerste hulp. De trein had een kwartier vertraging. Een ontrouwe. Bij den landbouwer J. E. de Boer te Oldeberkoop diende een 13-jarig meisje, genaamd Uiltje ter S., af komstig uil Nijeberkoop, die een kind van genoemden de B., oud 15 maanden moest oppassen. De moeder van het kind had die dienstbode de flesch aangewezen, waaruit ze het drinken moest geven indien do kleine jongen begon te schreien. Vrouw de B. was bezig huiswerk te verrichten, toen op een gegeven oogenblik de kleine jongen ongewoon hard begon te te braken, zoo dat geneeskundige hulp ingeroepen. Deze constateerde, dat giftige slof braakte. Inmiddels doch de arts deed aangifte was i oog schreien en moest worden het kind een ver was Uiltje vertrokken, bij de politie. Deze wisl VWs/V>> GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN. en op Spaarnwoude van mond- en aard. Mond- en Klauwzeer. In de gemeenten Haarlemmerliede en is aangifte gedaan van 100 gevallen klauwzeer, niet een echter van ernstigen De treinvertragingeii. Men deelt aan de Leeuw. Ct. mede, dat de ver tragingen der treinen van de S.S. ongetwijfeld mede zijn te wijten aan het afschaffen der premies voor het machinepersoneel voor inhalen. Vroeger wei den pre mies gegeven, voor zuinig kolengebruik zoowel als voor elke minuut, welke bij inhalen van vertragingen werd ge wonnen door harder rijden. Nu zijn de laatste premies de S. S. afgeschaft, de kolenpremies zijn blijven - - -::j ^qor ver tot de regeering verzoek tot het be den Strooweg, in het belang van gras. Besloten werd een dergelijk trokken departement te richten en aan de Vereeniging gen „Helders Belang" en „Koegrasser Belang" te vra gen, dit verzoek te ondersteunen. Nadat nog enkele mededeelingen waren gedaan, werd de vergadering gesloten. Een sensationeel geval in Den Raag. De Hoelyzei-correspondent van het Handelsblad schreef Donderdag uit Den Haag: Het volgende geval, dat aan Spaansche toestanden uit vroegere tijden doet denken, is mij hedenavond mede gedeeld op een uur, te laat om nog naar bijzonderheden te informeeren, doch van volkomen vertrouwbare zyde. j- Vanol «fin co- Een der leden van de Philharmonische Kapel, een ge huwd man, werd reeds sedert een jaar of zes geplaagd door de al te groote belangstelling voor zijn persoon van een Haagsche kunstschilderes, waarbij men echter niet aan zeer bekende namen moet denken. Gisteravond nu kwam hij niet op het uur van 't con cert in deKurzaal. Gelijk achteraf is gebleken, was hem door een onbekenden heer verzocht voor het concert aan een bepaald adres in Den Haag te willen komen, om dat de familie die daar woonde, iets wilde afspreken omtrent muzieklessen, die zouden zijn te geven. Toen de musicus zich aan het opgegeven adres vervoegde, werd hij, binnengekomen, door vier kerels aangegrepen, die hem wilden dwingen een stuk te teekenen, waarin hij zou verklaren, zich ten opzichte van de bewuste dame aan oneerbare handelingen te hebben willen schul dig maken. Toen hij dit weigerde, werd hij mishandeld en tot ongeveer 10 uur 's avonds daar gehouden, waarna de aanranders, ziende dat zij op deze wijze hun doel niet bereikten, op het denkbeeld kwamen, de vrouw van hun slachtoffer mede in de val te lokkenzij riepen haar telephonisch open zeiden,dat haar echtgenootwenschte, dat zij eveneens aan het opgegeven adres zou komen, doch de opgeroepene, vermoedelijk de zaak niet best vertrouwende, daar zij niet anders dacht, of haar man was reeds lang weer in het Kurhaus, verklaarde alleen dan te zullen komen, wanneer haar man dit zelf vroeg. De vier bandieten brachten toen den weerloos door hen gebonden man voor het telephoontoestel en vorder den onder bedreigingen dat hij zijn vrouw ter plaatse zou roepen, doch in stede van dit te doen riep het slachtoffer snelSofort die Polizei, ich bin festgebunden. Onmiddellijk werd hij van het toestel weggerukt, doch zijn vrouw had hem verstaan en terwijl de vier kerels nog bezig waren hun woede aan den man te koelen, viel de politie binnen en rekende hen in. Wat nu le fin mot is van deze zonderlinge geschiede nis, zal nog wel dienen te worden uitgemaakt. De jus titie doet onderzoek. De betrokkene was, hoewel deerlijk geknousd, heden avond toch weer in staat om zijn plaats in 't orkest te bezetten. Uitslag der verkooping der boerenplaats te Anna bij 'j. o beslaan, naar men zeide. Harder rijden doet nu grooter kolengebruik aan de machinisten premies liezen en zij vermijden dit dus zoo mogelijk. Bij de II. S. M. bestaan premies voor inhalen nog wel. Evenwel is naar aanleiding van de vele klachten over het gevaarlijk slingeren van wagons in de snel treinen van Stavoren naar Leeuwarden onlangs op dat traject het harder rijden dan de dienstregeling aangeeft verboden. De klachten over den doorgaanden wagon naar Groningen in den avondsneltrein hebben tenge volge gehad, dat deze wagon nu niet meer achter aan den trein wordt gehaakt, doch voor in den trein meeloopt. Niettemin moet een onderzoek van den toe stand der lijn door één der ingenieurs tengevolge heb ben gehad, dat ook het harder rijden bij vertragingen op dit traject geheel is verboden. De. X-stralen. Maandagavond 9 uur op de Hommelstraat te Arnhem. Tooneeleen koopman, omringd door straatpubliek. Hulpmiddelen: een hak met kartonnen kokertjes en een aangestoken lamp. De koopman: meneeren, de werking der X-stralen! Publiek, aanvankelijk ongeloovig-lachend, komt na der, als de koopman de vertooning begint. Warempel, 't is zoo; door de kokertjes worden de beenderen der hand aanschouwd, die tegen het licht gehouden wordt. De koopman: meneeren, ziehier het binnenste van het ei.. Als je goed kijkt, dandan Een straatjongen, invallend: zie je de kippepoot! Algemeen gelach. Maar velen koopen. De koopman (ernstig): Eigenlijk moest ik dit instru ment tegen 10 ets verkoopen, maar ik geef Nog meerderen koopen. De menigte wisselt af. Eenige koopers, een eind verder: weet je. wat het instrument is? Een kokertje met veertje. Tableau: de koopman heeft met zijn X-stralen me stuiver uit den zak gekeken. N. A. Ct. In één tempel. Uit een verslag van de N. R. Ct. over het Konin- ginnefeest te Hulst in Zeelan: „De bevolking is overwegend Roomsch, zóó, dat ze voor de enkele Protestanten wel zeer verdraagzaam kunnen zijn, al zit er ook nog geen één. in den Raad. Maar hun machtig grootsche kerk, die doui' haar sta tuur heel Hulst domineert, die deelen de beide gezind ten broederlijk samen; in het schip houden de Her vormden hun godsdienstoefeningen, in de kruispan- den en het koor wordt de katholieke dienst gecele breerd. Dat is wel het bijzondere, wanneer je van Hulst in onze dagen!" Een Zuigelingcnkeukcn. Uit Groningen meldt men: Alhier zal op voorbeeld van het buitenland, van Frankrijk, ook een z.g. zuigelingenkeuken (goutte de lait) vanaf a.s. Maandag worden ingericht. Door het kinderziekenhuis aldaar wordt deze keuken (of kliniek) ingericht, die evenals dit ziekenhuis onder leiding van den kinderarts G. Scheltema zal staan. De zuigelingenkeuken, die in ons land overigens al leen nog maar in Den Haag bestaat, is gelingen wat de apotheek in andere voor de volwassenen. De voeding voor de zuigeling wordt hier voor ieder geval afzonderlijk bereid en de kleine zieken komen, zoo noodig, iederen dag ter eontróle van gewicht, ver teringsvermogen en luiers. De moeders nemen de dag porties van het zuigelingen voedsel mee naar huis, hetzij geheel gratis, hetzij tegen eene geringe vergoeding van de grondstoffen. Een al te vlugge postduif. het ontrouwe meisje tol de bekentenis te brengen, dat zij met opzet het kind vergif had toegediend, omdat het zoo lastig was. N. Gron. Cl. Ontslag genomen. Naar men verneemt heeft de heer mr. W. A. t Hooft om gezondheidsredenen als lid voor Provinciale Staten van Noord-Holland bedankt. Een ongeluk met een spuit. Donderdagnacht rukte een spuit der gemeente Stop peldijk uit naar een brand. Op de spuit hadden enkele personen plaats genomen, onder wie de gemeenteveld wachter. De spuit reed van den dyk en de veldwachter geraakte er onder; gistermorgen is hy aan de bekomen verwondingen overleden. Bloedvergiftiging. De ruim 50-jarige vrouw W. S. uit Assen schramde onlangs te Purmérend de hand aan een emmer. Er ontstond bloedvergiftiging, waaraan zy thans in het ziekenhuis te Groningen overleden is. Fietsen in Friesland. Men zegt, dat de Friezen niet haastig zijn in het over nemen van iets nieuws. Goed, maar hebben zy dat een maal gedaan, dan weten zy er ook zulk een gebruik van te maken, en het nut er van zoozeer uit te meten, als. wellicht nergens het geval is. Zoo goed als in het gansche land, is ook in ons .Fries- land het vervoermiddelde fiets. Deze heeft het bur- gerrecht verworven, maar moet nu ook by alles dienst doen. Een heel gewoon iets is 't dat men op het platte land de eenvondigste werklieden zich 'smorgons per fiets naar hun werk ziet begeven. Een plattelandsge neesheer ziet men geregeld mot zjjn beide honden voor de fiets zijn patiënten bezoeken, die meermalen uren ver in den omtrek verspreid wonen. Dikwijls ontmoet men 1 een veedrijver, die op zjjn fiets schapen, zelfs jonge koeien voor zich op den weg uitdrijft. Maar als het nieuwste op dat gebied, zag ik onlangs een boerenzoon op zijn kar, terwijl een paard voor hom uitdraafde. Het dier, een prachtige hengst, die blijkbaar niet geschikt was om bereden te worden, draafde nu lustig voor zijn bestuurder uit, alsof 't van zyn kant wou meewerken tot de exploitatie van het rijwiel. Sint Maarten. Door het Hoofdbestuur en de afdeeling Schagen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers worden po gingen in het werk gesteld enkele bepalingen in de on- derwijs-verordening, aangenomen door den Raad der gemeente Sint Maarten, van Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd te krijgen. het Voor 5. meneer, een blauw mgen vertelt vooral Erg stijl in de leer. Ds. de Geus schrijft in de „Friesche Kerkbode" het volgend merkwaardig artikeltje over harddraverijen Harddraverijen kan men beschouwen op zich zelve en in verband met allerlei bijkomende omstandigheden. Letten wij op, wat gewoonlijk aan de harddraverijen verbonden wordt, n.1. de meest roekelooze weddenschap pen en de zoogenaamde prijsuitdeelingen in de herberg, dan zal niemand die God vreest, het bijwonen van een harddraverij kunnen of willen verdedigen. Maar ook als wij deze sport op zich zelf beschouwen, zouden wij niet kunnen beweren, dat er iets Godver- heerlijkends in is. Wij achten hot een tentoonstellen van de enorme kracht, die God in de besten gelegd heeft, maar een tentoonstellen ten koste van het leven van beest en mensch tevens. O.i. is het een verwoesten van schoone schepselen Gods, en dat nog wel zonderde minste nuttigheid. Als iemand een harddraverij zou willen noemen een goddeloos spel, zouden wij niet veel daartegen weten in te brengen. Wij kunnen toejuichen al wat gedaan wordt tot ver betering en veredeling van het paardenras, en ook om de resultaten van dien arbeid te toonenmaar wij kun nen niet anders dan afkeuren het ijdel en noodlottig harddraven om een prijs. 't Is dan ook geen wonder, dat de wereld, die van de werken Gods niet weten wil, haar vermaak in der gelijke dingen zoekt, en dan allerlei uitgieting van over dadigheid en weelderigheid er aan verbindt. Wij betwij felen zeer, of iemand die zich bewust is van Gods ver bond met hem, een harddraverij kan bijwonen met vrede in het hart en dank aan den Heere. Daarom zeggen wijwij, noch ons zaad behooren een harddraverij bij te wonen. Donderdags (e Schagen in het L'afeW.ltOGGEVKEN ('z. Vrijdags te Alkmaar op de Zaad- en Kaasmarkt, Zaterdags te Hoorn in „De Witte Engel", A in er i komisch. Het volgende verhaal uit Trenton, N. J., vonden we in een Amerikaarisch-Hollandsch blad, de Grondwet, uit Holland, Mich. Het ziet ei wol wat Ainerikaansch uit, maar dat is nog geen roden, om te betwijfelen of het wel waar ge beurd is: Zekere John Hutchinson, iemand die in de Mercer County steengroeve (op het terrein der workhouso farm) gebruikt wordt om dynamiet tusschen de rotsen te plaatsen en af te steken, werd dezer dagen, weder als zoo dikwijls voorheen, door middel van een touw, waar aan oen zitbankje verbonden was, over een 150 voet hooge rots, door een aantal mede-arbeiders neergelaten. Toon men hem zoowat 75 voet had laten zakken, had Hutcl inson de plaats bereikt waai' hij het dynamiet zou plaatsen. Juist zou hij beginnen met het boren van een gat, waarin het dynamiet zou gestoken worden, toen hij tot zijn vreeselijken schrik bemerkte, dat een pilot slang (een zeer doodelijk vergiftige soort, die zich in de rotsen ophoudt) ongeveer dertig voet boven hem, het touw had weten te bereiken, hierlangs afdaalde en op hem afkwam. Hutchinson, die geen andere wapenen by zich had dan oen boor, begon hiermede te slaan, zoodra de slang bin nen zijn bereik was gekomenmaar het feit dat hjj tusschen hemel en aarde zweefde, en hij door zijn be wegingen hevig hoon en weer zwaaide aan het touw halfweg tusschen die 150 voet diepe rotskloof, maakte het treffen van den slag een niet gemakkelijke zaak. Door 't een of ander teruggetrokken, liet de gevaarlijke, slang eindelijk gelukkig het touw los en stortte rake lings langs het lichaam van den doodsbevreosden Hutchinson naar beneden en viel op den bodem der klove op den rotsgrond te pletter. De mannen, die hem neergelaten hadden en oogge tuigen waren van den vreeselijken strijd door Hutchin son met de slang gevoerd, en die ieder oogenblik vrees den, dat het gevaarlijke ondier hem op het lijf zou vallen, waren niet bij machte, om den ongelukkige ook maar de minste hulp te verleenen. Zoodra men nu zag, dat de slang naar beneden was gevallen, trok men aanstonds Hutchinson naar boven. Bij het naar boven hijschen echter schoten er nog een paar andere dezer gevaarlijke slangen uit de rotsen te voorschijn en beten hem in de laarzen. G.lukkig waren dezen echter zoo zwaar, dat do tanden der slangen er op afstuiten, en Hutchinson niet het minste letsel werd toegebracht. Toen Hutchinson boven was en weder voet op vasten grond gezet had. viel hij, uithoofde van uitgestanen angst, in zwijm. Gelukkig echter kwam hjj er overigens geheel en al ongedeerd af. Een drama in de bergen. Nog vele menschen scheppen er vermaak in om ber gen te beklimmen. Hoe doller dingen daarbij moeien worden uitgehaald hoe aantrekkelijker blijkbaar. Zoo is half Augustus weer een majoor der artillerie ge naamd Spörri omgekomen. HiJ' was met een ingenieur, Infeld, en dokter Hel ling aan de Italiaansche zijde den Cervin opgegaan om naar Zermatt te gaan. In de Gazette du Valais, doet dr. Ilelbing fiet verhaal van dien toeht: Met mooi weer was men 14 Augustus uilgetogen en Jiad men de Italiaansche hut niet meer kunnen bereiken en daarom op den z.g.n. Leeuwenpas overnacht. Den volgenden morgen was het weer veel minder mooi, maar de toeristen bemerkten boven zich een dame met twee gidsen en besloten dus de reis te hervat ten, nog denzelfden pivond hoopte men in Zermatt te komen. Te 2 uur des middags was men nog on geveer een uur van den top, het weer was al heel wat minder mooi geworden, maar aangezien men reeds vrij ver de laatste hut aan de Italiaansche zijde achter zich had, besloot men door te klimmen, vooral om dat men eenmaal boven een niet al te ernstige hel ling zou hebben naar Zeritlatt toe. Toen brak een onweer los. Men vond nog een soort van vluchthut en daar moest men den loop der dingen afwachten. Ontzettende uren hebben de toeristen daar doorge bracht. Tegen elkaar aanzittend, dan weer liggend, poog den zij zich te beschermen tegen de koude. Het on- voor de zui- ziekenhuizen is Bij een te Rotterdam gehouden (of liever gezegd heeft het niet gehouden) wedvlucht voor postduiven volgende merkwaardige voorval plaats gehad. De duif van een bestuurslid was no. 1, althans deze duif werd het eerst getoond. Men wenschte den gelukkigen be zitter reeds geluk, toen een bericht uit de plaats vertrek kwam, dat de man, belast met het der sneivliegers, wegens het onstuimige weer moge nog onaangename is tegen hem jpen Q61" verKuuping udi i/uoiuupuuvw ww Paulowna, genaamd Oosterveld, gelegen aan den Knees- behoorlijk geslóten "gehouden en eerst weg, ten overstaan van de notarissen L. A. van Dyk to geopend had. Inlusschen hoe grappig ft'agö 611 H" M' Boekman te Den Helder> groot zichzelf moge zijn, voor' het bestuurslid kan VnlirT L v T A nog onaangename gevolgen hebben. Naar men Koopers do liooron J. Blaauboor on C. Goorligs to is tenten hem löen klacht hii Anna Paulowna voor f 53900. Ktacnt dij Wleringerwaard. Zondag 29 September zal alhier eene schoonryderij worden gehouden, waartoe zich eene commissie heeft gevormd, die eene inteekenlijst laat circuleeren bij de ingezetenen onzer gemeente. Als 't bedrag meevalt, wil genoemde commissie er iets van afzonderen, om aan de schoonrydery met paard en rijtuig te verbinden een wedstrijd voor de mooist versierde rü wielen. Zoo ietB hebben we hier nog niet gezien. van oplaten de mand vier uur latei- het voorval op de zaak meldt bij de justitie ingediend. Eenigenhurg. Bij de Ncd. Herv. gemeente te Loppersum is be roepen (toezegging) ds. W. Scholte, predikant alhier. Wrak Kinerald. Donderdag werd door het Prov. bestuur van Noord- Holland te Haarlem aanbesteed: het gedeeltelijk op ruimen van het wrak van het op het noorderstrand van het eiland Vlieland gestrande stoomschip „Eme- rald." Laagste inschrijver: J. Brouwer te Hazepolder gem. Petten, voor f4331. Getatoueerde adellijke dames. De Engelsche en andere aristocratische dames hebben iets ouds, dat echtjr in verband met haarzelf zeer zeker „hoch modern" kan genoemd worden, in de mode gebracht. Ze laten zich met allerlei mooie figuren (hartjes, mo nogrammen enz.) betatoueeren- Hoever dit soms gaat kan blijken uit de voorbeolden die een matador in deze edele kunst erv.m geeft. Zoo waren er dames die „bridge" problemen op haar armon lieten prikken en een liet zelfs op haar rug haar testament tatoueeren. Dit zal ongetwijfeld voor haar toekomstige erfgenamen eigenaardige moeilijkheden mee brengen. Spanjc's koningin als dramatisch auteur. De Roemeensche dichteres-koningin Carmen Sylva heeft op litterair gebied eene ernstige concurrentie ge vonden in de jeugdige koningin van Spanje,EnaEugenie Victoria. Deze heeft namelijk een tooneelstuk voltooid, dat binnenkort te Sandringham voor 't voetlicht zal komen. Wel wordt in de hofkringen te Madrid het diepste stilzwijgen over dezen dramatischen arbeid be waard, maar toch weet men, dat een conflict tusschen aristocratie en burgerwereld daarin de hoofdintrige vormt. De vroegere prinses Ena van Battenberg is ovori- gens reeds jaren in dit genre werkzaam. Toen zy 15 jaar oud was heeft zy al één-acte's geschreven, die bij feestelijke gelegenheden in de koninklijke kasteelen van Engeland werden opgevoerd. 67.000 Kilometer per automobiel. Eergisteren is te Londen een geestdriftige ontvangst be reid aan den befaamden Amerlkaanschen chauffeur Glid- den, die 67.787 kilometer in een automobiel heeft af gelegd. Deze reis-maniak begon zyn vliegtocht in 1901 en heeft sedert dien 35 landen bezocht, steeds met denzelfden wagen. Hy is do eenige, die per auto den Noord Pool cirkel is overgetrokken. weerde onophoudelijk door en geweldige sneeuwbuien vielen, terwijl het ..voortdurend kouder werd. Verder gaan kon men niet om het onweer, teruggaan naar de laatste hut ook niet. Zij bleven dus. Elk dei- drie toeristen werd eenige malen, een hunner tien ma len door den bliksem eenigszins getroffen. Spörri bleef een tijdlang bewusteloos nadat de bliksem hem ge troffen had. Tegen middernacht, na 9 bange uren, hield het onweer op en men wachtte op den morgen. Die morgen kwam, maar de zon ,die de verkleumden een weinig had kunnen verwarmen bleef schuil achter de wolken. Het bleef aanhoudend sneeuwen en een ijskoude wind blies uit het noorden. De toeristen waren ge- gevangenen, niemand kon hun le hulp komen. Maar men behield nog moed. Zermatt was maar een paar uur verder en wanneer het weer dus maar even op klaarde zou de ,reis kunnen worden voortgezet. De koude was intusschen ontzettend en de rotsrichel waar op de toeristen vertoefden zoo smal, dat er van een zich warm loopen geen sprake was. Men poogde dus den tocht voort te zetten, de koude wind werd iets minder heftig maar Spörri was door hetgeen hij door gestaan had zinneloos geworden. TJij sprak wartaal, de moed was er geheel uit en hij zonk bij den eer sten pas neer. Men moest dus weer wachten. Helbing en Imfeld zetten hun armen vriend .op een rotsge deelte waar hij tenminste wat gemakkelijk zat, maar weldra zagen de beide anderen, dat Spörri de ver moeienissen niet te boven zou komen, en 24 uur na dat men in de vluchthut was gekomen, stierf hij dan ook. Zijn makkers legden het lichaam onder een voor uitspringende rotspunt en verlieten toen de plaats waar zij 25 ontzettende uren hadden doorgebracht. Aan de andere zijde van den top vonden zij een hut, waarin zij den nacht passeerden. De koude werd wat minder hevig maar het sneeuwde nog steeds en de daling naar Zermatt werd voor de uitgeputte mannen tot een kwelling. Imfeld's voeten hadden bovendien zoo veel geleden van de koude dat men slechts uiterst lang zaam vorderde. Den 18en Augustus te 9 uur kwam men aan het Lac Noir. Imfeld moest daar blijven, zijn toestand eischte onmiddellijke zorgen, dr. Hei- hing ging door naar Zermatt om daar de droeve tij ding te gaan brengen. De ingenieur Imfeld is thans in Zürich waar licni beide voeten zullen m de ten worden afgezet naar alle waarschijnlijkheid. adviezen, prijscouranten, brochures, enz., gratis. Ken ontploffing. H ijkens een telegram uit San Antonia (Texas) heeft i rr mi', /ns Ksporanzas in Mexico een lievige ont ploffing plaats gehad, waarbij 27 mijnwerkers gedood n 1. gewond werden. Dc ontploffing had een brand e gevolge, waardoor 200 mijnwerkers in de schacht werkzaam waren, werden opgesloten. On middellijk werden reddingsmaafregelen genomen, maar men vreest dat het niet mogelijk wezen zal een der opgesloten arbeiders te redden. Ken vrooljjke gevangenis. Allerzonderlingste toestanden in dc gevangenis te Keu len zijn aan het licht gekomen in een proces, dal dc- dagen voor de rechtbank te Keulen behandeld is. Zóó lustig schijnt het in deze voor afzondering en boete bestemde plaats te zijn toegegaan, dat de Köln. Zeitung van een „fideles Gevftingniss". spreekt een her innering aan de gevangenis in Strauss' vroolijke ope rette: Die Fledermaus." I erecht stonden twaalf gevangenen, die van omkoo- ping der cipiers beschuldigd waren. Bij de getuigen- verhooren, die geruimen tijd in beslag namen, bleek net volgende. Wanneer iemand, die goed gekleed was, Ir £cvanSen's gebracht werd moest de man iIT'i. sc-hoonmaken der cellen belast is, zich stellen enl/™ d,e cipiers met dezen in verbinding Dan Stelden da^nfi naar zijn omstandigheden. den de cipiers zlch met hem of met zijn h-

Schager Courant | 1907 | | pagina 10