Zondag 15 September 1907. 51ste Jaargang No i29i EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandse!* Nienws. T m"T T 13 in lias. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- 6n Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AUVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. BSareaia 8CEIAÖBW» i<aan, S iBterc. Teiephooa Mo. 20. URgoversTRAPMANi Co. 4. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3.60 Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer5 ct. Groote lettors worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. GEMEENTE SCHAGEN. Bekendmakingen. (O)— INHICIITINGEX, welke gevaar, schade el' hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester «n Wethouders der gemeente Schagen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van H. YELLEMAN, koopman alhier, om in het perceel, ka dastraal bekend in Sectie Gr, No. 153, een lompenberg plaats te mogen oprichten, door hen is toegestaan. Schagon, den 11 September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De lo. Burgemeester, ROGGEVEEN. P. BUIS Jz. —(o y- NATIOXALE MILITIE. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagon; Brengen, ter voldoening aan de derde alinea van Art. 24 der Hilitiewet 1901, (Staatsblad No. 212 van 1901), ter konnis van belanghebbenden, dat het overeenkom stig Art. 23 dier Wet afgesloten Inschry vings-Register van 1907, voor de lichting van 1908, met de daaruit op gemaakte alphabetische naamlijst, op heden ter Secre tarie der gemeente voor oen ieder ter lezing is neerge legd tot en met den 24sten September a.s., des morgens van 9 tot 12 en dos namiddags van 1 tot 4 uur. Schagen, den 14 September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. BUIS Jz., l.-Burgemeester. De Secretaris, ROGGEVEEN. .Men raakt als 't ware nooit uitgepraat over de el lende van Rusland. Nu zijn het weer de treurige wo ningtoestanden in Lodz, die de aandacht vragen. Daar is n.1. tengevolge van den ongeregelden toe stand, die er sinds 3 5 4 jaren heerscht, in al dien tijd geen nieuw huis gebouwd. Geen enkel onderne mer heeft n.1. den moed werkvolk aan te nemen, daar dit (slechts -op dagloon arbeidt en steeds weer aanleiding vindt den arbeid neer te leggen, lang voor het karwei afgeloopen is, terwijl bovendien de bouw materialen ontzaglijk in prijs gestegen zijn. Voor bak steen b.v. die vroeger 8 Rbl. per 1000 kosten, moet thans 12 Rbl. worden betaald. Niettegenstaande dat tal van families in de naburige plaatsen zijn gaan wo nen, zijn de h uren 40 proc. hooger geworden. De huiseigenaars beleven daar echter weinig pleizier van, want zoo zij het wagen de huur te verhoogen of iemand ide huur op te zeggen, worden hun dreig brieven thuis gezonden. En die dreigementen worden vaak uitgevoerd ook, zoodat reedj; 5 of 6 huiseigenaars doodgeschoten zijn. De groote industrieelen hebben dan ook met hunne gezinnen de stad verlaten en hun bedrijf gevestigd te Breslau, Herlijn of Dresden. Over de gebeurtenissen te Odessa, waarover in ons vorig „Buitenland" (de noodige bijzonderheden vermeld stonden, schrijft de correspondent van de Vossische Zei- tung nog het volgende: Men ziet uit alles, schrijft hij, dat in Odessa, èen groote stad waar al geruimen tijd de staat van beleg heerscht, gewapende benden van 50 tot 100 man drie dagen lang vreedzame burgers over vallen en mishandeld, huizen beschoten en winkels ge plunderd hebben, zonder dat de politie en de in de stad vrij talrijke troepenmacht eenige ernstige pogin gen hebben gedaan om aan dezen ontzettenden toe stand een eind te maken. De correspondent wijst cr op, dat de anti-semietische pers van te voren op Jo denvervolgingen had aangedrongen, dat de gouverneur van Odessa, Glagolef, de schuld van alles op de Jo den wierp, die „gerechtvaardigde woede des volks had den opgewekt," en dat, nadat die onlusten drie da gen geduurd hadden en de gasthuizen vol lagen met gewonden en verminkten, slechts enkele belhamels ge vangen genomen werden. Deze zullen nog bovendien niet voor een rechtbank gebracht worden, maar langs administratieven weg met eenige dagen hechtenis wor den gestraft. Op grond van dit alles betoogt de schrijver, dat de staat van beleg, die te Odessa heerscht, den toestand niet beter, maar integendeel slechter maakt, daar het generaal Kaulbars, wiens optreden berucht is, en zijne officieren in slaat stelt den geordenden toestand door willekeur en parlij trekken voor het „Verbond van het Russische volk" te vervangen. Dat na afloop der on lusten dit verbond nog de driestheid had om den Jo den een groot aantal „vredesvoorwaarden" te stellen, bewijst wel tot welke ongehoorde toestanden het te genwoordige militaire bestuur van Odessa geleid heeft. Er is echter thans een nieuwe stedelijke comman dant opgetreden en deze heeft dadelijk bekend ge maakt, dat hij als zijn eersten plicht beschouwt aan de stad de rust te hergeven. De politie moet ten allen tijde op straat de baas blijven en mag onder geen omstandigheden toelaten, dat wie dan ook zich eigenmachtig politie-bevoegdhedcn aanmatigt. Bovendien heeft hij direct krachtige maatregelen genomen tegen herhaling der ongeregeldheden. In Vancouver in Britsch-Columbia heeft het, zooals is meegedeeld, geducht gespookt. Het waren de Japan ners die de aanleiding heetten te zijn. Het blijkt nu, dat Amerikaansche agitatoren de ongeregeldheden heb ben aangestookt. De Times zegt, dat de opstootjes door die mensehen met zorg waren voorbereid, teneinde in druk te maken op den heer Isjii, den Japanschen com missaris, die belast is met een onderzoek over deanti- Japansche troebelen en de leiders der beweging waren geen Canadeezen, maar burgers van de Vereenigde Sta ten n 1 Cotterill, president van de arbeidcrsfederatie in 'den Staat Washington, Fowler, secretaris van den Bond tegen Japansche en Koreaansche immigratie in denzelfden staaf en Listman, een welbekend arbeiders leider uit Seattle. Een groot aantal leden van bovengenoemden bond hadden de leiders naar Vancouver vergezeld. De ge- leefde gewelddadigheden, die weliswaar bedreven wer den door Canadeezen, waren het gevolg van de op ruiing door de .Amerikanen. De reden hiervan is bepaald, dat deze Amerikanen, dK ook in hun land zooals mon weet de Japanners tegen houden en lastigvallen, in Britsch-Columbiö eene derge lijke beweging op touw hebben gezet, opdat de emigra tie van de Gelen, door de mogendheden zou worden ge regeld en we^ op zoodanige wijze, dat de Gelen de andere arbeiders niet zullen dreigen te verdringen en dus geen te grooten invloed zullen uitoefenen op de arbeidsmar kt. In de eerste zeven maanden van hot jaar zijn er te Vancouver 4121 Japanners ontscheept, van wi9 er 1147 de Vereenigde Staten introkken. In Augustus en Sep tember zjjn er nog honderden goland en vandaag of morgen wordt er weer een groot aantal verwacht. Volgens den correspondent van de Tribune te Van couver zijn er nu duizend Japanners onderweg naar Vancouver; de meesten komen van Hawaï. De regee ringen van Canada en Japan zijn overeengekomen, dat Japan de emigratie naar Canada tot 500 man 'sjaars zou beperken, maar over Hawaï, zegt Japan, heeft 't niets te zeggen. De Daily Chronicle verneemt uit Washington: Minis ter Root zal er tegen het e'nd dezer maand met den president van Mexico over spreken, dat er voortdurend vele Japanners uit Mexico in de Vereenigde Staten komen. Velen Amerikaanschon grondbezitters is dat overi gens niet onwelgevallig, daar zij de Japansche veldar beiders gaarne gebruiken, weshalve zij er bfj do Ameri kaansche reeeering op aangedrongen hebben, de immi gratie van die Japanners niet te beperken. Die Japansche veldarbeiders tooneti echter bjj geval even onhandelbaar te wezen als de Amerikaansche. Wanneer zo sterk ge noeg in aantal zjjn, woten ze ook hun zin door te drij ven. Dat bleek dezer dagen op een groote vruchten- plantage te Vacaviile in Califormë, waar 500 Japansche veldarbeiders staakten tot de Amerikaansche weggezon den waren, waartoe de plantagehouders zich genoopt zagen. Zooals men ziet, wordt de regeling van de emigratie der gele rassen een vraagstuk dat wel terdoge onderdo oogen mag worden gezien en dat bepaald aanleiding zal geven tot veel strubbeling. Zoo langzamerhand wordt het duidelijk, hoe de Gelen overal trachten door te dringen en zich vast te nestelen. Met hun mindere levensbehoeften zjjn het goedkoope arbeidskrachten, die overal gewild zij a. En dan, Japan zoektafzet voor zijne bevolking en met dit rijk zal men in de toekomst rekening houden moeten, terdege In .Marokko 'is de strijd weer begonnen. De zooge naamde wapenstilstand is ten 6inde. De Pranschen rukten Woensdag onder bevel van generaal Drude uit. Na een reeks schermutselingen mot de Arabieren, die niet talrijk in aantal waren, rukte de troep steeds voor waarts in de richting van Taddertal wat tegenstand bood, werd met de bajonet verdreven. Toen Taddert in het gezicht kwam, werd de beschieting geopend. Na een kort bombardement van de Arabische tenten werd de infanterie tegen het vijandelijke kamp afgezonden. De vjjand vluchtte met achterlating van een aantal doo- den. Het kamp werd volkomen- verbrand. De Pran schen, die slechts geringe verliezen hadden geleden, keerden toen naar Casablanca terug. De Parjjsche bladen jubelen natuurlijk over deze over winning. De Temps gaat zelfs zoover om te schrijven, dat de taak van Generaal Drude welhaast zal zijn afge loopen, en mon zal kunnen denken aan de inrichting der Europeesche politie. Nu, zoover zijn we nog lang niet, er zal eerst nog wel de noodige strijd tusschen de beide sultans worden ge streden en daarin zal Europa (dat is Frankrijk) partij moeten kiezen. We spraken hierboven van den wapenstilstand. Daar over komen de volgende bijzonderheden De pogingen om te onderhandelen, welke van eenige welmeenende hoofden waren uitgegaan, vonden bjj de andere Marokkanen geen instemming. Zp werden zelfs beschuldigd, van door de Franschen met 50.000 douro's omgekocht te zijn. Zoodoende kunnen zp, die werkelijk vredelievend zijn, niet naar de Franschen gaan. Zelf kunnen zij niet te Casablanca komen, omdat zij dan hun gezinnen en al hun have aan moord en plundering zou den overlaten. Wij hebben te maken met dergelijke roofzieke stammen als in Tonkin, die, niets bezittende, met de tegenwoordige troebelen hun voorüeel trachten te doen. Z\j leggen dezelfde onbeschaamdheid en dezelfde minachting tegenover ons aan den dag. Mot het bombardement van Casablanca hebben vele Duitschers schade geleden. Het oude liedje is ook hier aan de ordeWie zal dat betalen Marokko, is het antwoord van Frankrijk. Jawel, dat zal nog wel een poosje duren dan. Voorloopig heeft de Duitsche Rpks- kanselier het besluit genomen, aan de Duitschers, die te Casablanca door de beschieting en de plundering hun vermogen verloren, uit de Rijkskas een voorschot te verleenen van 250.000 Mark, in afwachting van de latere verrekoning, wanneer eens zal zijn uitgemaakt, door wie en op welke wijze de geleden schade zal worden vergoed. Later zal er nog wel eens over gekibbeld worden. Duitschland zal zich wel schadeloos stellen. Tweede Kamerver! lezing. FRANEKER. Wfj vernemen, dat de heer Helsdingen door de S. D. A. P. candidaat gesteld is voor de Tweede Kamer (vacature-Tak). IIoc een kalf den dood vond! Een buurvrouw van den heer v. K. te Hoogkarspel had kleeren te drogen gehangen op zijn weiland. Een der beste kalveren springt, geraakt vast in een hemd, dat afscheurt, waarvan het grootste deel om zjjn kop blijft zitten. Het kalf gaat aan het hollen, het andere vee er achter en het beest rent de sloot in. Eer de boer te hulp kon komen, was hot kalf verdronken. Kolhorn. Alhier werd den llden een kolfwedstrpd gehouden, waaraan door 24 personen is deelgenomen. De le prijs word gewonnen door den heer K. Bree- baart !e Kolhorn, de 2e door den heer Jb. Westerman 1 te Barsingerhorn, do 3e door den heer Jb. Kistemaker te Kolhorn en de serieprps door den heer H. j. Moer- beek te de Kreil, gemeente Barsingerhorn. Tentoonstelling Scliagerbrng. Van hooger hand is last gegeven alle vee voor de tentoonstelling te Schagorbrug bp den ingang van het terrein van rijkswege aan een keuring te onderwerpen. Wat een dure omslag. Het Huisgezin schrijft: Een spreekwoord wil, dat één dwaas meer kan vra gen dan tien wijzen kunnen beantwoorden. Maar wat zegt men nu van twintig vragers en één die antwoordt? Te Batavia is dit tooneel vertoond. Daar moest één zegge één candidaat het toe- latings-examen afleggen voor de Koninklijke Militaire Academie te Breda. En om uit te maken of dat ééne jongemensch waar dig was de lessen aan de K. M- A. te volgen, was door den legercommandant van Nederlandsch-Indië een commissie benoemd van 2Ü zegge en schrijve: twintig examinatoren. Het is geen tabel die we hier vertellen. Het geval vult een heel bijvoegsel van de Nederland- sche Staatscourant van Zondag 8 en Maandag 9 Sept. 1907, no, 210. Omstandiglijk wordt ons daarin alles verhaald; de namen der twinlig examinatoren mitsgaders hun ambt, de verdeeling der commissie in subcommissiën, het aantal vragen voor het schriftelijk gedeelte en door wie vastgesteld, de werkzaamheden door de twintig hee- ren op de twee voorloopige bijeenkomsten verricht en nog veel wetenswaardigs meer. Alleen vernemen we niet, hoeveel de twintig exa minatoren aan vacatiegeld hebben opgestreken. Een bagatel zal het niet zijn, als men weet dat het schriftelijk examen elf, het mondeling drie dagen heeft geduurd. Het eenige lichtpunt in het verslag is, dat de eenige candidaat is geslaagd. Men vraagt zich intusschen af, of het wel strikt noodig was voor dien eenen candidaat een heel leger examinatoren te ontbieden en of het niet wat eenvou diger, stiller en goedkooper had gekund. Mond- en Klauwzeer. Nu het mond- en klauwzeer zich allerwegen in Ne derland onder onzen veestapel verspreidt, vestigt „Vra gen van den Dag nog eens de aandacht op de Thijm ais geneesmiddel tegen die ziekte, en herinnert daarop aan een daarover handelend referaat in den jaargang 1898 (ook toen woedde het mond- en klauwzeer). Dr. Morandi, groot grondbezitter te Milaan had in 1893. toen het mond- en klauwzeer vreeselijk in Italië woedde en ook zijn veestapel aantastte, dewijl andere middelen niet baatten, de genezing beproefd met een thee van wilden Thijm. Na langdurige proefnemingen, die altijd met den besten uitslag bekroond werden, ver kreeg Dr. Morandi de overtuiging van de onfeilbare uilwerking van zijn geneeswijze, die hij besloot overal bekend te maken door voordrachten. De geestelijkheid in Italië, die het belang van het middel inzag, K ielp het gebruik er van bevorderen, en een reeks van gunstige berichten kwamen bp Mo randi in omtrent de proeven, op verschillende plaat sen in Italië, jen Zwitserland, Duitschland en elders er mede genomen, van welke men in genoemd artikel er eenige vindt. De toepassing van het geneesmiddel komt op het volgende neer. De wilde Thijm of veidthijm (Thvmus Serpyllum L.) is een klein, sterk riekend heestertje met grofrandige bladen en schijnkransen van kleine bloemen, een licht-purperen bloemkroon, soms wit, welke plant op duin- en heidegrond in ons land veel voor komt, en die om den aangenamen geur in de keuken wordt gebruikt of tusschen het linnengoed gelegd. Ge droogd kan men deze het gepcele jaar door bewaren. Op een kilo of meer van den thijm giet men 2 li ter kokend water, laat hem daarin eenige uren trek ken, en giet vervolgens het vocht af. Met dit aftreksel behandelt men het zieke en andere vee. Daar het vocht na een paar dagen bederft, moet het telkens nieuw gemaakt worden. Het zieke dier wordt eerst den mond gezuiverd, en dan laat men een flesch van dit aftreksel er in loopen en doet het dier drinken. Verder gaat men over tot de pooten, wascht de aangetaste deelen eerst goed af, zoodat vellen en zwe ren zijn weggenomen, waarna men ze met het aftreksel van thijm herhaaldelijk afwascht. Vervolgens behandelt men ook de uiers op dezelfde wijze, na schoon ge maakt te zijn, worden zij vijf minuten in het aftrek sel van thijm gebaad. De genezing van de besmette dieren volgt gewoon lijk reeds na een enkele behandeling in zeer korten lijd, mils het middel goed en met alle zorgvuldigheid is toegepast. Mocht de genezing na twee 5 drie dagen niet volgen, dan moet men de behandeling herhalen, tot de genezing volkomen is. Verder dient men voor reinheid der stallen en voor frissche lucht zorg te dragen. Door gezonde dieren er mede te behandelen, worden deze in tijd van epidemie tegen de besmetting behoed. Dit is, voegt Het Vad. hier aan toe, in korte woor den de inhoud van genoemd artikel. Wij weten niet, of er in ons land proeven met dit middel zijn genomen. En zoo dit niet het geval mocht zijn, dan is dit zeker aan te bevelen, daar het middel goedkoop is. Doch dan verrichte men dit met alle zorg. Cnrsns in Zuivelbereiding. Wij vestigen de aandacht op een advertentie over onderwijs in de zuivelbereiding, door den zuivelcon- sulent te geven. Op voor de deelnemers geschikte uren (waarschijnlijk Dinsdagavond van ongeveer 7—9 uur) zal de leer der zuivelbereiding behandeld worden, voor namelijk die onderwerpen, welke voor den Noordhol- landschen kaasmaker van belang zijn. Hoogwoud. De Floralia-vereeniging zal op 13, 15 en 16 dezer hare jaarlpksche tentoonstelling houden. De keuring der planting geschiedde Donderdagavond door: de heeren H. de Boer, L. Scholte en A. Hazelhoff. Van de 58 stel uitgereikte planten waren 37 stel planten ingekomen. De prpzen werden behaald door de volgende inzenders: Voor de leden le pry's door den heer J. Met, 2e prijs door den heer S. Glas, 3e prijs door den heer F. Groot, 4e prijs door den heer D. Saai en eene eervolle vermelding door de heerenS. Koorn Pz., K. Pranger on Mej. de wed. Pijper. Voor niet-leden: le prijs door den heer Jn. Rooker, 2e prijs door don heer A. Rentenaar en 3e prijs door den hoer J. Smit. Benevens waren ter opluistering ingezonden een pen dulestandaard en een portretlijst, welke door den heer C. IJ. Bood waren vervaardigd. Heer Ilugowanrd. Opgericht is alhier een fanfarecorps onder de initialen „H. U. G. O.", of „Houd U Goed Onderling", met 16 leden waarvan als Directeur zal optreden de heer K. Kos musicus te Oudkarspel. De noodige instrumenten zijn reeds aangekocht. Wij verwachten, rekenen en hopen er op, dat het corps, waarbij oude beproefde leden, weldra met zijne uitvoeringen eene aangename verpoozing in onsj stil leven zal aanbrengen. Nutslecstcii te Oudkarspel. Zooals reeds in het vorig verslag werd vermeld, had den Maandag- en Woensdagavond de voord rachtenwed- strijden plaats in de met groen, bloemen en vlaggen getooide zaal van den heer Bückmann. In zjjn korte, maar kernachtige openingsrede heet d« i voorzitter van het Nutsdepartement alle aanwezigen hartelijk welkom, in do eerste plaats de deelnemers en deelneemsters als de hoofdpersonen van dezen avond, in de tweede plaats de jury-leden, wien ongetwijfeld een moeilijke taak wachtte en in de dorde plaats het publiek, dat van deze wedstrijden getuige heeft willen zijn. Verdor spreekt hij do hoop uit, dat de hoog gespan' nen verwachting niet zal worden beschaamd en wenscht j den mededingers een goede stemming, krachtig zelfver trouwen en absontie van zenuwen, den jury-leden een scherp gehoor en een helder oordeel, en het publiek een avond van kunstgenot. 1 Om alle voordrachten, die ten gehoore zyn gebracht (in het geheel 25) de revue te laten passeeren, zou ons te ver voeren. De uitslag van den wedstrijd was, als volgt: Voordrachten voor één pers jon. Afdeel ing Luim le prijs, verg. zilveren med., mej. G. Kroon met „Juf frouw Jockey", 885 p. 2e prijs, zilveren mod., de heer G. Kooijman met „De Droom", 87 p., j Afdeeling Ernst le pry's, verg. zilveren med., mej. N. Pranger met „Wat de maan zoo al ziet", 97 p. 2e prijs, zilveren med., de heer P. van dor Molen met „Boem, boem", 92 p. 3e pry's, bronzen med., mej. J. Rootjes-Hofland met „De zieke Jongeling", 90 p. Voordrachten voor twee personen. Afdeeling Luim le pry's, verg. zilveren med., mij. N. Schagen en M. Slooves met „Die nemen wij niet", 83 p. 2e prijs, zilveren med., mej. A. Ruis en de heer A. Butter met „Politieke Straatzangers", 82 p. Deze prijs werd hij loting toegekend, aangerien „Ons Ideaal" door mej. G. Pranger en S. van Zalingen een gelijk aantal punten verwierf. Een verguld zilveren med. was nog beschikbaar ge steld door den Voorz., Ds. P. R. A. van Meurs, voor zuiverheid van taal in de afdeeling Einst (1 persoon); i door Dr. J. G. Vogelenzang voor opvatting, in de afd. Luim (1 porsoon) en door do Roöactie van de „N. L. C." voor gevoel en uitdrukking, in de afd. Ernst, (1 persoon). I Deze medailles werden respectievelijk behaald door mej. N. Pranger, 29 p., den heer G. Kooijman, 27 p. en mej. J. Rootjes Hofland, 28 p. De eeroprijs, groote verguld zilveren med., uitgeloofd door het Gemeentebestuur, Wbrd 1 gewonnen door mej. N. Pranger. j In spanning werd de uitslag der stemming tegemoet gezien. Een gedeelte van hot entreebewijs namelijk diende tot stembiljet en moest door do toeschouwers worden ingevuld. De publieksprijzen vielen ten diel aan de heerenP. van dor Molen, 49 stemmen en G. Kooij man, 44 stemmen. Onmiddellijk na de bekendmaking van den uitslag van den wedstrijd nam de Voorz. het woord, bracht namens het Nutsdepartement zijn hartelijken dank aan de schenkers van de particuliere prijzen, wenschte de winsters en winners geluk met hun welverdiend succes en wekte hen op, voort te gaan op den ingeslagen weg en met liefde de kunst te blijven dienen. Hierna had de piijsuitreiking plaats. De muziekvereeniging „Sempre Crescendo", als platte- landsvereeniging ten unicum, heeft tot het welslagen der feesten zeer zeker veel bijgedragen; haar optreden was een beslist succes en verwekte nu en dan een dave rend, welverdiend applaus. j Met een prettig samenzijn en een gezellig bal werd de avond besloten. j Donderdagmiddag werd in het kerkgebouw der Herv. Gem. eon feest-concert gegeven door het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine uit Den Helder, onder leiding van den kapelmeester den heer A. L. Hazebroek. Alge meen was de opinie, dat er prachtig is gespeeld, boven allen lof verhevenvooral ouverture Jeanne d' Are en fantaisie de 1' opéra Faust verwierven daverend gejuich. Ten lokale van den heer Bückmann werd Donderdag avond een feest-uitvoering gegeven, uitsluitend voor leden van het Nutsdepartement Oudkarspel en genoo- digden. Muziek, zang en voordraeht wisselden elkander af, tot waardig slot wederom een zeer geanimeerd bal, hetwelk de dansliefhebbers(sters) tot laat in den nacht bijeenhield. De Nutsfeesten zijn goed geslaagdhulde aan de be stuursleden en leden der feest commissie. Dat 't Nutsdepartement Oud karspel voortdurend in bloei moge toenemen 1 Erii onwillekeurige vergissing. Een typisch geval, vooral na do kwestie-Appingedam zoo merkwaardig, heeft zich te Amsterdam voorgedaan. Een apotheker, die twee patiënten van medicijn had te voorzien een ouden heer en een kindje die bei den gelijkluidende namon hebben, verwisselde de poeders, zoodat het kindje de medicijn van den ouden heer te slikken kreeg en omgekeerd. Toevallig was deze medicijn, hoewel niet gevaarlijk, een middel, dat den patiënt na het gebruik een flauwe tint geeft, zoodat de ouders toen het wichtje de poeders geslikt had, niet anders dachten, of het was vergiftigd. Onmiddellijk snelden zü met de zieke naar do polikli niek van een zeer bekend professor, die hot patiëntje behandelde en de ouders gorust kon stellen met de me- dodeeling, dat het niemendal was en de vergissing geen kwade gevolgen zou hebben. De ouders, misschien denkend aan Appingedam, heb ben zich bij de justitie beklaagd, zoodat een rechtzaak misschien het gevolg zal zijn van deze onwillekeurige vergissing. Verdronken. Donderdagnacht heeft te Deventer een ongeval plaats gehad, dat aan twee menschen hot leven heeft gekost. Donderdag waren ondertrouwd F. J. de Ster rn B. H Bronswykor. Beiden zijn 's nachts in de Handolskad e verdronken. Men vermoedt dat zij, torugkeereudo van

Schager Courant | 1907 | | pagina 1