oom PIET. Donderdag 19 September 1907. 5lste Jaargang No 4292. I !it blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 «re, worden A l)V ERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Icterc. Telepboua Ko. 20. UiigevsrsTRAPMAN Co. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3 60 Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADV ERTENTIEN van 1 tot 5 regej8 f o.25 iedere regel meerö ct. Groots letters worden naar p]aatsrujm(;6 berekend. EERSTE BLAD. Bekendmakingen. Voorbereidend Militair Onderricht. Bianenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Van MAX DREYER. W^T%T Alpino Niïiws- ABT. Alurttiitit- kLiilliivllil Dit nummer bestaat uit twee bladen. De bezittingen door brand verloren, kan men by be houd van de werkkracht terugwinnen. Het overlyden van den verzorger is voor de nably- venden een onherstelbaar verlies. Een polis bij de NATIONALE kan de geldelijke gevol gen van die ramp verzachten. GEMEENTE SCIIAGEN. shCo}-^ Latere aanmelding' voor den aanstaanden wintercursus. De Burgemeester van Scha jen brengt in herinnering: Voor deelneming aan den aanstaanden wintercutsue hunnen zich alsnog aanmelden. a. de loteliDgen, die reeds in het vorig jaar hebben geloot, en in verband met het door hen getrokken nummer in aanmer king komen om in het volgend jaar bjj de militie te worden ingeljjfd; en b. de jongelieden, die op 1 Juni van het loopjnde jaar nog niet militieplichtig waren, of, op dien datnm wel militieplichtig lijnde, zich ter zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid enz., op vermelden tijd buitens lands ophielden. Voor de lotelingen, hiervnren onder a genoemd, moet de aanmel ding geschieden bij den Officier, met het onderricht belast, en wel bg den aanvang van het eerste oefeningsuur van den aanstaanden winter cnrBHs. Voor de jongelieden, hiervoren onder b genoemd, behoort de aan. melding te geschieden zoo spoedig mogelgk en rechtstreeks bij den Inspecteur der Infanterie te 'e Oravenhage, onder opgaaf van het juiste adres van den belanghebbende en van de Gemeente, waar hij het onderricht wenscht by te wonen, en onder overlegging van de bescheiden, waarnit blgkt, dat hij tot het doen sijoer aangifte vóór 1 Juni j.1 niet was gehonden. Jongelieden dezer categorie, die reeds in dit jaar moeten loten en van wie alzoo te voorzien is dat zij wellicht alechti gedurende eén wintertijdpeik het onderricht zullen kannen volgen, zullen, zoo zij in eene garnizoensplaats wonen of zich daartoe naar eene nabarige garnizoensplaats wenscben te begeven, in de gelegenheid gesteld worden in te halen, hetgeen zij door het niet—by wonen van het onderricht in het vorig wintertgdperk hebben veiznimd. Vestigt voorta de aandacht op het navolgende: Het onderricht heeft plaats ten minste 4 uren per weekhet begint 1 October of zoo spoedig mogelgk daarna, en dunrt tot einde Jannari. In de eerste helft van Januari a.a. zal vcor hen, die in aanmer king komen om in het volgend jaar bg de militie te worden inge- lgfd, gelegenheid worden gegeven tot het verwerven van een bewijs van voorgeoefendheid. De bewgzen van voorgeoefendheid zya driië.-lei een bewijs van militai e bekwaamheid een bewg» van lichamelijke geoefendheid, en een bewg» van militaire bskwsamheid èa lichamelijke geoefendheid. De lotelingen, die een dezer bewgzen verwerven, wo.den, op hnnne aanviage, ingelgfd bg het korps en geplaatst in het garni zoen hunner keuze, voor zoover zij daar'lce geschikt zgn en dit met de belangen van den dienst is oveieen te brengen. Bezitters van het in de laatste plaats genoemd bewijs hebben echter in deze den voorrang boven bszitters van een der beide eerstgenoemde be« wjjzeii. De houders van een bewys van militaire bekwaamheid èn licha- melgke geoefendheid hebben bovendien aanspraak om vóór anderen in aanmerking te komen tot inlgving voor korte oefening (vier maanden) Om bij de indeeling in het volgend jaar op de hie. boven ver melde voorrechten aanspraak te kannen maken, moet het bewys van voorgeoefendheid worden verworven in Januari a s. Alle vroeger verworven bewgzen zijn alsdan van onwaarde. Schagen, den 16den September 1907. De lo. Bnrgemees'er voornoemd, P. BUIS Jz. liet Witte Kruis. Nu dr. P. J. Barnouw te Amsterdam als Voorzitter van Het Witte Kruis is afgetreden en voortaan het secretariaat zal waarnemen, hoefc de oud-burgemeester van Zaandam, de heer mr. H. C. A. van Tienen, zich bereid verklaard het voorzitterschap te aanvaarden. In verband hiermede heeft het hoofdbestuur voorgesteld de statuten zóó te wijzigen, dat ook iemand buiten Amster dam woonachtig tot voorzitter zal kunnen gekozen wor den; tot nog toe was dit niet mogelijk. Winkel. Ten huize van P. Broekhuizen in den Groetpolder is een geval van roodvonk geconstateerd. Winkel. Het inschrijvingsregister voor de lichting 1908 is op 81 Augustus j.1. voor goed gesloten met een getal van 17 ingeschrevenen. De loting zal plaats bobben 2S October a.s. In de kracht van het leven moet men sparen voor den ouden dag. Geen beter spaarpot dan een gemengde levensverze kering bij de NATIONALE. 26. Ja, dat was iets bedwelmends, verdoovends geweest. Hoe hij haar kuste en kuste dan de ontsteltenis in hare oogen, jdie terstond overging in een gevoel van geluk en hoe die gloed hem zelf had door tin teld. VoorbijDe eerste en de laatste maal! Dat zou nooit weer gebeuren! Voorbij! Wat in het kind was ontwaakt, zou weder in slapen en dan weder met nieuwe kracht ontwa ken vooreen ander. Ontwaakt was hoe diep en teeder nam hij dat alles nu toch op. Of neen, wat verbeeldde zijne ijdel- heid zich wel! De ijdclheid van een verliefden ouden gek Ontwaakt de tccderheid van kinderlijke dankbaar heid had hem toegelachen. En zijn eigen, opgewon den bloed had er een vrouwelijke liefde van getoo- verd. Bij Ellen, het kind! Hij rekte zich uit en wierp het hoofd ui den nek en stormde voort in woeste vaart. Er was niets vrouwelijks in haar gelaat geweest niets vrouwelijks in hare oogen niets ontwakends in hare ziel. 'Niet eens, iets vragends wel neen beslist niet. En daar struikelde hij over een barst in het ijs: maar hij wist zich nog op de been te houden. Doch die ruk, die stoot had hem goed gedaan, en hij lachte nu luid, hij schaterde het uit. Waartegen vocht hij? Waarom vocht hij? Was het zoo onmogelijk, dat in de diepte harer droomen de eerste ontwakende stem vleugels had bekomen? Waarom zou hij daaraan niet - Winkel. Raadsvergadering op Dinsdag 17 September 1907. Tegenwoordig allo leden, met uitzondering van den heer J. Breebaart Kzn. Mede zyn tegenwoordig het hoofd der school te Winkel en de Arrondissements- Sch ooiopziener. Benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare lagere school te Winkel is aan de orde. De Voorzitter deelt mede, dat hij met het oog op den korten tijd, binnen welken in de vacature van onderwij zeres aan de openbare lagere school te Winkel moet worden voorzien, een spoedeischende raadsvergadi ring heeft belegd, om eene keuze te doen uit de onderwyze- resson, die zy hedenmorgen een proefles hebben hooren geven, en dat de voordracht, welke zoo juist door Burge meester en Wethouders is opgemaakt, luidt ais volgt: No. 1, mej. M. de Wit te SchHJinkhout. No. 2, mei. W. J. Wynveldt te Broek in Waterland. No. 3, mej. A. C. Keg te Alkmaar i Het bericht van het Hoofd der school en het advios van den Arrondissements-schoolopziener worden niet overgelegd, doch aangezien deze heeron in de vergade- ring aanwezig zyn, zuilen zij mondeling den Raad voor-1 lichten. Het hoofd der school, de hoer C. D. Colpa, daartoe uitgenoodigd, deelt mede, dat by gaarne de sollicitanten, die daarvoor in aanmerking konden komen, in hare school had bezocht, doch dat de meening van den Raad i daarmede niet in overeenstemming was, doch aan zyn voorstel, om iemand te benoemen met eenige dienst- jaren, is in zoover gevolg gegeven, dat van do 5 onderwijzeressen, die hedenmorgen proefbs gegeven hebben, er slechts 1 by was zonder dienstjaren, en nu meent by voor de vaceorende betrekking gerust te mogen aanbevelen de dames: Do Wit, Wynveldt en Keg. De Arrondissemonts Schoolopziener daartoe uitgenoo digd zy'nde, deelt mede, dat hij volkomen het gevoelen deelt van bet Hoofd der school. Meer in hot bizondor kent hij mejuffrouw Keg u.t Alkmaar en weet zeker dat zij een goed onderwijzeres is, er zal natuurlijk in eenig oogpunt wel wat aan te merken zyn, doch op wie is dat niet. Maar de andere dames hebben hem ook zeer goed voldaan, en hy kan zich met eene voordracht als 1 deze zeer goed vereenigen. j De heer Over geeft de voorkeur aan juffrouw De Wit. De heer Sloos eveneens. De Voorzitter voelt meer voor juffrouw Wynveldt, die een zeer gunstigen indruk op hem heeft gemaakt, j Niemand meer het woord verlangende, is tot stem ming overgegaan, waarna blijkt, dat zyn uitgebracht: op mejuffrouw M. de Wit 4 stemmen, op mejuffrouw W. J. Wynveldt 2 stemmen, zoodat benoemd is mij. M. de Wit te Schellinkhout. Niets meer te behandelen zijnde, is, nadat de Voor zitter den Arrondissements-schoolopziener en het Hrofd der school heeft bedankt voor hunne tegenwoordigheid, t de vergadering gesloten. Moordaanslag. Over den moordaanslag te Amsterdam (zie by'blad) kan nog worden meegedeeld, dat de dader gevat is. Hij had den nacht doorgebracht bü een kennis aan de Prinsengracht, die de politie daarvan mededeeling deed. Van den Berg is toen daar gearresteerd. Eu zonder tegenstand is hy meegegaan, waar hem het eerste ver hoor werd afgenomen. De dader heeft eene volledige bekentenis afgelegd. Do toestand van den zwaar gewonden Haverman is 1 bevredigend, ofschoon de patiënt nog in levensgevaar verkeert. Toestand van den Nedcrlandsciien veestapel. J Volgens mededeeling van de directie van Landbouw zyn de provinciën Zeeland, Groningen, Drente en Lim burg gedurende de maand Augustus j.1. van mond- en klauwzeer nog verschoondterwijl Zuid Holland, Utrecht on Noord Holland in ernstige mate getroffen zijn. In ZuidHoJland waren 94506; in Noord-Holland 11609; in Utrecht 30267; in Noord-Brabant 111; in Gelderland 188; in Friesland 367 en in Overysel 195 dieren aan- 1 getast. Minder aangenaam. Men meldt uit Texel: j De heer C. Bosman, stoombootreeder te Alkmaar, had in erfpacht een gedeelte grond van het haventerrein, waarop gebouwd was een woning met pakhuis. Thans word die erfpacht voor do maatschappij „Alkmaar Pac- ket" gevraagd. Het bestuur van het Waterschap do 30 gemeenschappelijke polders, waaraan het terrein be hoort, heeft hierop afwijzend beschikt, zoodat de heer Bosman genoodzaakt is het nog nieuwe gebouw voor 1 Dec. as. weg te ruimen. denken? Waarom zou hij er zich niet over verheu gen, dat deze stem tot hem gefluisterd had? Zijn zwanenzang! Daarmede stierf Ellen voor hem weg hij zou haar niet wederzien. Nu moest zij al in Anklani zijn. Dan kwam Pa- sewalk Prenzlau Angcrmünde Berlijn. Ja. En hij zelf. Hij kon in twee, drie uren thuis zijn. Ook wel eerder, als hij nog maar scherper reed. Maar hij wilde niet eerder thuis zijn. Want in zijn huis zwaaide moeder Weefgoed nog den staf. Zij had van hem de opdracht gekregen, het huis precies zoo in te richten, als het vroeger was geweest, toen het alteen voor zijne eenzaamheid ge schikt was. Toch moest de kamer der kleine vooiioo- pig zoo blijven, als die geweest was. Voorloopig. Hij kon het altijd nog laten opruimen en den jonge-juffrouw-rommel naar den kelder laten bren gen. Hij dacht nu aan die kamer, aan het rijk der blauwe tulen. En Jmj wist niet eens te zeggen, of het deze gedachte was, welke de verlangst naar zijn huis zoo verzwakte. Of maakte hij zich zeiven maar iets wijs? en ontbrak voor hem juist de bewoonster dier kamer? Bezat daarom zijn huis niet meer de oude aan trekkingskracht? Hoe .kon hij toch zijn huis zoo belasteren? Zijn huis dat hem al dien tijd in zoo trouwe eenzaamheid had beschermd. Was het juist jiiet de kleine bewoonster geweest, die hem zijn 'huis had ontstolen, die hem uit zijn rijk had verdreven? Nu werd het weder, gelijk het vroeger geweest was. En dat was goed en dat was goed. Hij herhaalde dat eenige malen overluid, als wilde hij het zich zeiven goed inprenten, opdat hij de waar heid er van zou beseffen. Nu wachtte hem een rus tige ouderdom. Zijn huis en zijn land, zijn boot en en zijn cello was hij niet rijk? En had hij ook niet .de zee? De zee daar achter het Thiessower voorgebergte lag ze. En had hij ook nog niet zijn gezonde knokkels, zijn schaatsen en het ijs onder ztfue yoclcn? De NATIONALE sluit kapitaal-verzekeringen metge- iykbly^ende en mot afdalende premies. Do afdaling is niet afhankelijk van de winst on daar door wisselvallig, maar onvoorwaardelijk gegarandeerd. Ecu droevig ongeluk. Twee bejaarde heeren, de 65-jarige E. Ditler,wonende te Knocke sur Mer in België, en zyn 64jarige broeder Th. Ditler, wonende te Loicester in Engeland, zouden satiren een reisje gaan maken langs denRyn. Z iterdag- avond to 11 uur zouden zy zich daartoe aan boord begeven van do salonboot „Rotterdam" der Ned Stoom- bootreederij. liggende aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam. Vermoedelijk door do duisternis had by het aan boord gaan de oudste het ongeluk van de loopplank in het water te vallen. Hy verdween onmidd< liyk in de diepte en verdronk. Geruimen tyd werd tevergeefs naar zyn lyk gevischt. (N. Ct.) Wethouder Van den Hergh. Naar wy vernemen, heeft mr. Z. van den Borg thans definitief de benoeming tot wethouder te Amsterdam aanvaard. De heer Van den Borgh deed dit met het vol gende, aan B. en W. on den Raad gerichte schrijven „Ofschoon ik meen dat hot by my bestaande en den raad bekende bezwaar op don duur zich ernstig zoude doen gevoelen, vind ik, onder de gegeven omstandig heden, geen vrijheid my to onttrekken aan de taak, my door den raad opgedragen. „Ik aanvaard zo derhalve, waardcerend hot my gegeven blyk van vertrouwen." Mr. Van den Borgh blyft dus voorloopig wethouder en Kamerlid. In de vergadering van het college van B. on W., reeds door den nieuwen wethouder bijgewoond, werd hem het wethouderschap var. Publieke Werken, Bouw- en Woningtoezicht, 'en Handelsinrichtingen opgedragen. Een jeugdige Kameel. Een paar jaren geleden vervoegde zich by den directeur van de Rotterdam'che diergaarde de oigenaar van een bypodroom, met het verzoek hem to willen ontlasten van een kameel welk dier zoo ziek was dat het niet meer voort kon en hy het dus niet op zyn verdere tochten kon medenemen. De directeur ontdekte echter al spoodig dat niet ziekte of ouderdom maar de behandeling welke het dier ondergaan had, het in dien treurigen staat gebracht had. Daarom kocht hy het aan en ofschoon het de vraag was of het in leven zou blyven, liet by er de grootst mogolyke zorgen aan besteden. Zijn moeite werd beloond. De kameel herstel- do volkomen en heelt nu dezen nacht een prachtig jong geworpen. De diergaarde is overigens dit jaar zeer gelukkig met zyn „bulten"verzamelir,g. Reeds werden twee kameelen en een dromedaris getoren. Zij telt nu reeds 8 van deze dieren. Diaconale Conferentie. Het Moderamen van het classikaal bestuur van Alk- maar heeft de achtste diaconale conferentie van de ker- keraden der Hervormde gemeenten in de classis Alk maar uitgeschreven tegen Woensdag 2 October a.s., in de Groote Kerk te Alkmaar, om tien uur 's morgens. Behandeld zal worden I. Verslag der Permanente Commissie voor gezins verpleging. II. Verslag omtrent den arbeid der diaconieën in de classis Alkmaar over 1906. 1 III. „De Diaconie der Ned. Herv. Kerk, haar bestuur, karakter en werk", in te leiden door Ds. D. Eilerts de 1 Haan van Heilo. Anna Pauiowna. Wy vernemen van goed ingelichte zyde, dat onze af gevaardigde Mr. Z. van den Bergh van zijne aanwezig heid op Wieringen gebruik heeft gemaakt, om zich door eenige visschers te doen inlichten over het gebruik van de kuildat vischtuig word daarby voor den dag ge haald, en de vóór- en nadeelon besproken. De heer v. d. Bergh moet ook mot de besturen van verschillende kiesvereenigingen in zyn district langdurig hebben geraadpleegd, over de al of niet wenschelykheid om het wethouderschap van Amsterdam te aanvaarden, j Do algemeene opvatting scheen te zyn, dat het wet houderschap geen overwegend bezwaar zou opleveren voor de werkzaamheden in de Kamer, en dat in elk geval zonder bezwaar de proef genomen kon worden Arroiidisscinciils-Rcclitbank te Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag, j Nicolaas V., Uitgeest, mishandeling, 14 dagen gevan genisstraf. i Pieter K., den Helder, misdryf tegen de zeden, 14 da gen gevangenisstraf. I Aukje F., Medemblik, alsvoren, 2 maanden gevange nisstraf onder aftrek van de door beklaagde reeds onder gane preventieve hechtenis, i Cornelis T.. Zuidscharwoude, wederspannigheid, twee maal gople gd, 14 dagen gevangenisstraf. Jetzo G., Stolpen in de Zjjpo, verzet vonnis kanton gerecht Schagen, jachtovertreding, vonnis bevestigd van den kantonrechter. Jan K., Anna Pauiowna, wederspannigheid en bedrei ging met geweld, 2 maanden gevangenisstraf. Matlbijs van E., Anna Pauiowna, mishandeling, f 6 boete, subsidiair 6 dagen hechtenis. Johannes B., den Helder, eenvoudige beleediging by geschrifte, f 5 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. Voor inlichtingen omtrent verzekering bjj de NATIO NALE zich te wenden tot de vertegenwoordigers of tot den Inspecteur voor Noord-Holland C. VaN DER VELDEN Jr., Zaandam. Als een wervelwind stoof hij over het brooze spie gelvlak. En nu doemde de Thiessower toren voor hem op. Daar om heen kwam hij op de open zee. En zij was in Pasewalk. Wat ging hem dat aan! Maar hij was bij Thiessow, aan Mönchut's uiterste Hoewt, en zweefde jiu op de zee. Het ijs werd al slechter. Voor hem was een uitge strekt veld waar de ijssehotsen over elkaar lagen. Maar j daarachter zou het Svel Reter worden Doch daar achter was het nog slechter, nog min der berijdbaar. Hij vloekte, streek naar de kust en 'wilde de landtong overloopen. Daar aan het andere strand had de zee een heel ander gezicht. Daar zóu het beter gaan. Toen hij de schaatsen had afgebonden en ove reien harden grond voortliep, zag hij op een heuvel ver scheidene mannen staan; een paar loodsen waren cr ook bij. De een had een verrekijker in de hand. Toen Pieter Brand naderbij kwam, begroetten zij hem luid, daaraan merkte hij reeds, dat er iets bij zonders aan de hand was, en Karei Reinhold John, de man met den verrekijker, riep hem toe: „Wel, mijnheer Brand, u moogt van geluk spre ken!" „Hoe dat zoo?" „Het ijs houdt nog lang niet!" „Neen. Ik zou eigenlijk verdronken moeten zijn. Maar gaat nu allen met mij mede dan willen wij er op drinken, dat de vischjes in mijn vel nog geen gaatjes kunnen zuigen!" Zij gingen de kroeg binnen en dronken groc. Zij dronken veel en zweisten nog meer. Toen maakte Pieter zich gereed naar huis terug te gaan. Aan het zeestrand had het ijs zich zoodanig opgestapeld, dat aan schaatsenrijden hier volstrekt niet viel te denken zoo zeiden de Thiessower mannen althans. Al mocht het ook vlak langs het strand sterk genoeg zijn om te houden. Maar dat belette niet, dat Pieter Brand zelf wilde zien, hoe het was. Hij vond het inderdaad, zooals ze het hem hadden voorgeschilderd. Derhalve ging hij te voet langs het strand huis waarts. Wieringen. Mr. Z. van don Bergh, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Goneraal voor het district Helder, sprak j.1. Za terdagavond in 't lokaal van den heer Lont, voor een volle zaal. De lezing was in hoofdzaak geljjk aan die, welke j.1. Vrydag te Anna Pauiowna was gehouden en waarvan een kort verslag in deze courant van Zondag voorkwam. Na afloop werd van hot debat gebruik gemaakt door den heer Van Kalsbeek, die den geachten spreker er opmerk zaam op maakte, dat hy vergeten had to sproken over de voorgestelde verhooging van de bedrijfsbelasting. Wel was de vermogensbelasting behandeld en om die te verboogen, dat stond den heer Van Kalsbeek zeer goed Do schemering viel, nevels stegen ginds uit het open water op en kropen over de kantige schollen. De weg over het bevroren zand liep zeer moeilijk. De lucht zag er pikzwart uit. Alleen.... Pieter Brand de eenzameliep daaruit het aardsehe leven naar het rijk der schimmen. Waarom ook niet? Wat was er eigenlijk aan hem verloren? Wie zou er naar hem vragen, wie zou er - om hem weenen Ellen misschien och wel neen van daag en morgen misschien nog. Maar dan lieve hemel! Neen, neen, neen niet dit wegsluipen in weemoed en naargeestighcid. Dat mag niet het einde zijn! Hij is niet iemand, die in den mist gaat wandelen, neen, neen, driemaal neen! De diepten zouden niets terug geven. Waren liet geert id.iepten, waarover de laatste lijd heen droeg? Ging het niet ver over kokende afgron den? De nabijheid van een vriend maakt iemand sterk. En de dood was zijn vriend. Hij weet het bij ondervinding; de dood en Pieter Brand, hebben el kaar al meermalen gesproken. Hij gelooft aan den dood, dat die de hoogte van het leven is. Daarom geeft de dood hem zijne vriend schap. En hiervan is hij zeker: wanneer hij sterft, de dood zal hem niet in lafheid laten sterven. Trotsch en krachtig zal zijn sterven zijn. Dank, leven, voor uwe hoogte! Zijn tred is sneller geworden, nu Ls hij dicht bij zijn huis. De mist en nevel kruipen over zijn dak, het rijp bedekt de vorst. Wat beweegt zich daar bij het tuinhek? Een groote vrouwengestalte duwt een kar voort Aioeder Weetgocd verhuist naar haar eigen woning. Daar is zij reeds geheel verdwenen in den donkeren mist. Pieter Brand haalt ruimer adem. Hij staart naar boven. Door de vallende mistwolken begroet een ster zijne eenzaamheid. En als hij de deur van zijn huis opent en de hal binnentreedt, ontvangt zijn huis hem weer met den ouden klank, met het vertrouwd gezang.

Schager Courant | 1907 | | pagina 1