Groenteveilingen. Tweede Kamer. Troonrede: aan, want die vermogen hebben, kunnen betalen, tervstjl de bedrijfsbelasting meer den niet-vermogenden drukt. En zoo dit wetsontwerp in de Kamer ter behandeling zal komen, vroeg hy' den afgevaardigde, hoe hy over dit wetsontwerp denkt en er voor of tegen zou stemmen. De heer Van den Bergh antwoordde, dat hy niet vergeten had, over de bedrijfsbelasting te spreken indien de heer Van Kalsbeek maar goed toegeluisterd had, want hy had gesproken over de samensmelting van de vermogens- en bedrijfsbelasting tot ééne inkom sten-belasting. Men wil afzonderlijk uit het vermogen en uit het bedrijf laten betalen en heeft men dan ver mogen b.v. uit land dat niets oplevert, dan is het onbillijk dat daarvan belasting wordt betaald. Heeft men zonder vermogen flinke bedrijven die 01 leveren, we), die kunnen dan ook wel betalen, dus geen be lasting naar het vermogen, maar naar het inkomen, alzoo een inkomstenbelasting. En dan die progessief te heffen. En wat betreft of spr. vóór of tegen het ontwerp zou stemmen, spr. bleef geheel vrii en wachtte eerst af, welke antwoorden er van de regeering inkomen, op de bezwaren, die er door de vrijzinnigen gemaakt zijn. Hierna werd de vergadering door den voorzitter, den heer Dr. Koops, gesloten, met oen woord van dank zegging aan den spreker voor de gehouden lezing en aan het publiek voor de belangstellende opkomst. Inlandsche kippen. corps Wilhelmina ook eenige muzieknummers alles lste prijs f2.50 aan J. Vader te Schagen. zeer ten genoegen van het aanwezige publiek. Eenige Leghorns. dames en hoeren voerden ook een blijspel in twee he lste prijs f2.50 aan J. Vader te Schagen, 2de prys bedrijven op: De onverwachte inkwartiering of dege- f 1.50 aan A. de Heer te Koegras en eervolle vermei-stoorde nachtrust, De opvoering van bedoeld blijspel Kermis en tentoonstelling Schagerbrug. Zondagmorgen was het eerste werk, zich overtui gen van het weer, en dat was uitstekend. En toen vooruit, vlug aan den arbeid, straatje boenen schoenen poetsen,aardappelen schillen, snyboonen snijden, ontbijten, en dan verkleeden, het beste pak op den rug. De baas, in vol tenue, van 't hoekje naar den weg, en van den weg naar 't hoekje, wachtende op de gasten, of op buurman, die een graantje bij hem zou komen pikken. Eindelijk komen de lang verbeiden, en spoedig zit men aan tafel, om kopke te doen, waarna een cognacje zich uitstekend doet smaken, en och! aangezien men toch nog niet moet eten, komt het er niet op ééntje meer aan. Alzoo is het pratende, etende, drinkende, en weer etende en eventjes slapende, drie uur geworden. Nu op de kermis af, de kinderen zijn er al reeds, maar de ouderen wachten behoorlijk den tyd af dat de markt begint. Nu, om 4 a 5 uur is de kermis in vollen gang. Het bezoek was nog ja zoo groot als het vorige jaar. Aan jonge dames, kleurig en fleurig, ook op onze kermis geen gebrek: de concurrentie was groot. Maar velen ervan kregen toch wat zij wenschten, want toen men 's avonds een kijkje nam in den schouwburg van de firma Bakker, waren de meesten toch gepaard en zaten- met volle aandacht te luisteren naar het stuk ,,De Voddenraper van Parijs", en als het bedrijf uit was, en het scherm neer, dan klonk het weer vroolyk: \7are vare! over die barel enz." En zoo ging men ook varende uit den schouwburg naar de café's, waar men, tot vroeg in den morgen gezellig bijeen bleef. Wel eens werd de goede harmonie door een paar mirakel-sterken verstoord, doch de dienaars van den heiligen Hermandad wisten hen spoedig te kalmeeren. Eindelijk, heel vroeg in den morgen, stilte op 'tdorp, maar van zeer korten duur, want al heel gauw kwamen van alle kanten de tentoonstellingbezoekers en de inzenders met hun waar opdagen. Dat was een allergezelligst gezicht en de moeite waard, om eens een uurtje op de groote brug te vertoeven, waarvan men een schoon gezicht heeft op al die bedrij vigheid. De bedrijvigheid was groot, helaas niet door den aanvoer van vee, maar wel door allerlei inzen dingen ter opluistering. Ook de aanvoer wolvee was zeer te roemen. Om 9 uur was alles, op het terrein aanwezig en om half elf werd de tentoonstelling geopend. Het bezoek was groot, boven verwachting groot. Nog maals, jammer was het dat de inzendingen van vee niet meerdere waren, doch de bezoekers konden een ganschen ty'd besteden aan het bekijken van de landbouw- goederen, tuigen, enz., enz., en tevens hebben zij kunnen zien, dat er op het gebied van landbouwwerktuigen steeds naar verbetering wordt gezocht. Men denke maar eens aan de inzending beton werk. Aan de inzenders alle eer, zy hebben, dunkt ons Maandag aangetoond, dat het beton het bouwmateriaal van den komenden tijd is. Ook het melkonderzoek trok veler aandacht, en hier hebben velen kunnen zien, hoe dat nu eigenlyk in zijn werk gaat. Aan de volgende inzendingen zy'n de prijzen, eervolle vermeldingen en diploma's toegekend Paarden van 4 jaar en ouder. lste pry's f 10.aan C. C. Rezelman te Anna Pau- lowna, 2de pry's f7.50 aan A. Brak te Callantsoog, 3de pry's f5.— aan G. Rademaker te Burgerbrug en eervolle vermelding aan G. Grin te Wieringerwaard. 8-jarige paarden. lste prijs f 10.aan de Wed. M. Grootes te Barsin- gerhorn, 2de pry's f7.50 aan Erven Schenk te Schagen, 3de pry's f5.— aan A. Hooy te Oudesluis en eervolle vermelding aan A. J. Swaerts te Koegras. 2-jarige paarden. lste pry's f7.50 aan P. Schilder te Burgerbrug, 2de prijs f5.— aan Erven Schenk te Schagen, 8de pry's f2.50 aan J. Frans te Burgerbrug en eervolle vermelding aan A. Sleutel te Wieringerwaard. Merries met veulen. lste prijs f7.50 aan J. P. Boontjes te Koegras, 2de prys f5.— aan J. Brak te 'tZand en 3de prijs f 2.50 aan W. Jimmink Dz. te Schagerbrug. "Veulens. lste prijs f5.— aan J. P. Boontjes te Koegras, 2de prys f2.50 aan K. Schuy't te St. Maartensbrug en 3de prijs fl.50 aan G. W. Jimmink te Schagerbrug. Melkkoeien, gekalfd hebbende tusschen 1 Januari en 31 Mei 1907. lste pry's flO.— aan de Wed. P. Moleman te Nieuwe Niedorp, 2de prijs f7.50 aan Jb. Stammes te Anna Pau-1 lowna en 3de prijs f5.— aan Jb. Stammes te Anna' Paulowna. Herfstkalvers, die vóór 1 Januari 1908 moeten kalven. lste pry's f7.50 aan Jb. Stammes te Anna Paulowna. Schotten, geboren in 1905, die vóór 1908 moeten kalven. lste prijs f7.60 aan A. Kaan te Oudesluis en 2de prys f5.— aan C. Francis te Bosch weg, 'tZand. Vaarzen, geboren in 1906. lste prys f7.50 aan A. Kaan te Oudesluis, 2de prys f5.— aan W. Kaan te Wioringerwaard, 3de prys f2.50 aan J. Raat te Burgerbrug en eervolle vermelding aan H. de Graaf te Schagerbrug. Stieren, geboren in 1906. lste pry's flO.— aan C. Francis te Bosch weg, 'tZand en 2de prijs f7.50 aan J. Groot te Warmenhuizen. Stierkalveren, geboren in 1907, en ingeschreven in een fokregister. 2de pry's f6.— aan A. Hoogschagen te Koegras Helder. Kuikalveren (Graskalf), geboren in 1907. lste prijs f5.— aan J. Dekker te Schf gerbrug, 2de pry's f2.50 aan Jb. de Moor te Oudesluis en 8de prys fl.50 aan Jb. de Moor te Oudesluis. Vier fokschapen (gekruist ras). lste prijs f5.— aan W. Kaan te Wieringerwaard, 2de pry's f2.50 aan Jb. Spaans te Weere, Winkel en 3de prys fl.50 aan J. Schuyt Qz. te St. Maartensbrug. Vier lammeren. lste pry's fö.— aan K. Boekei te Winkel, 2de pry's f2.50 aan Jb. de Wit te Bergen en 3de pry's fl.50 aan Jb. Spaans te Weere, Winkel. Een ram, geboren in 1906. lste prys fö.— aan R. Blom te Callantsoog en 2de prijs f2 50 aan P. Schilder te Burgerbrug. Een ramlam, geboren in 1907, in Nederland gefokt. lste pry's f5.— aan H. Eriks en P. Sevenhuijsen te Warmenhuizen, 2de pry's f2.60 aan R. Waiboer Cz. te Anna Paulowna en 3de prijs fl.50 aan C. R. Waiboer te Anna Paulowna. Voor de grootste inzending overhouders. Een prijs van f5.— aan G. van Schaik te Schagerbrug. Een prjjs van fö.aan J. Schuyt Gz. te St, Maar tensbrug, voor de grootste Inzending fokschapen ding aan N. Jol te St. Pancras. Voor den schoonsten toom vreemde of raskippen. lste prjjs f2.50 aan N. Jol te St. Pancras, 2de prys fl.50 aan J. Bestevaar te Schagen, eervolle vermelding aan P. A. de Wit te Schagerbrug en J. Veerman te Schagen. Voor den mooisten toom Mechelsche kippen. lste prijs f2.50 aan N. Jol te St. Pancras, 2de pry's,- fl.50 aan P. A. de Wit te Schagerbrug en eervolle ver-j die_ heel melding aan Jb. Koster Mz. te Schagerbrug. De mooiste toom eenden (inlandsch ras), lste pry's f2.50 aan A. Geel te Keins, Schagen. De mooiste toom eenden, vreemd ras. lste prys f2.50 aan N. Jol te St. Pancras, 2de prys fl.50 aan J. Vader te Schagen en eervolle vermelding aan P. Maars te Barsingerhorn. Voor de twee zwaarste konijnen in gezamenlijk gewicht, lste prijs fl.50 aan P. Deutekom te Schagen en 2de pry's fl.— aan P. Deutekom te Schagen. l)e mooiste verzameling konijnen van één eigenaar, lste prys fl.50 aan P. Deutekom te Schagen. Ter opluistering. In deze rubriek werd een diploma behaald door: H. Eriks en P. Sevenhuijsen te Warmenhuizen met Lincoln scha pen; P. van Dy'k te Schagerbrug; C. Roggeveen te SchagenF. van Djjk te BurgerbrugC. Kaal te Alkmaar; P. Voorthuizen te Barsingerhorn; F. Keet te Schagen; A. Slot te Kolhorn; J. en N. Ruis te 'tZand; Beton fabriek „De Hoop" te Nieuwe Niedorp; Koster en Wig lama te Schagen; Q. Tates te Schagen; Jb. Kooy te Wieringerwaard; K. Schuy't en G. Plevier te Schagerbrug en A. L. Zuidscherwoude 1,e Schagerbrug, Melkonderzoek. Bij de NATIONALE kost een gemengde verzekering van f 1000, uit te betalen na 25 jaar of bij vroeger overlijden voor een 20-jarige f 30.80 per jaar, 25 30 35 40 31.30 32.20 33.40 35.50 De Commissie van uitvoering bestond uit de liee- ren: G. C. Hulst, voorzitter, J. van Leverink, secreta- ris, G. Vrijburg, penningmeester, Th. E. J. Ódendaal, W. Jimmink Dz., D. Brommer, C. Ilooij, A. Bak ker Jz., P. Francis, J. Louwe, J. Marees. De keuringscommissiën voor de verschillende rubrie ken van inzending werden gevormd door: Voor de 4-jarige paarden: de heeren H. van der Sluijs te St. Maartensbrug, B. Blom te Callantsoog en W. Kaan, te Wieringerwaard. Voor de 3-jarige paarden: de heeren Burgerbrug, J. Bakker te Oudesluis en J. te Callantsoog. Voor de 2-jarige paarden: Oudesluis, K, Nieuwland te te Petten. Voor de Veulenmerries en Veulens: de heeren C. Hoedjes te Dirkshorn, J. Govers te Burgerbrug en C. Iluiberts te Schagen. Voor de Melkkoeien, Herfstkalvers, Schotten en Vaar zen: d>e heeren Jb. Kater en J. Schuijt Gz. te St. Maartensbrug en C. Helder te Harenkarspel. Voor stierkalveren, ingeschreven in een fokregister: de heeren J. van der Veer te Koegras Helder P. Hooij en A. Kaan te Oudesluis. de heeren J. Schagerbrug K. Bos te Rademaker, Peetoom te 5ii J. Eriks viel bijzonder goed in den smaak der toeschouwers en wekte bij menigeen zijn lachspieren op. Bovendien voerde de heer Engelmann alhier een komische voor dracht op, die 'o'ok zeer goed in den smaak der toe schouwers viel. Zondagmiddag gaven de heeren A. Rooker en P. Pranger, beiden alhier, de eerste op de piano en de tweede op de cornet piston eene matinée musicale goed aan het opgekomen publiek voldeed. Maandagavond werden door den voorzitter de prij zen uitgereikt, de leden van het zanggezelschap en die van het fanfarecorps voor hunne beiangelooze mede werking bedankt en de tentoonstelling gesloten, waar na tot waardig slot wederom een gezellig bal werd gehouden, hetwelk de dansliefhebbers(sters) tot laat in den nacht bijeen hield. De floraliafeesten zijn ditmaal weder goed geslaagd; hulde aan de bestuursleden der floraliavereeniging en aan de kweekers(sters) van de bloemen, die waren ingezonden. Dat de floraliavereeniging nog voortdurend in sterken bloei moge toenemen I.aiul houw ten toonstelling. Bekroningen zy'n nog toegekend voor Fruit en Groen ten: le prys, provincie Zuid-Holland; 2e pry's provincie Noord-Holland3e prys provincie Groningenextrapry's provincie Zeeland. Voorts zyn extra-pryzen toegekend aanG. Trouw, Lens; prov. Noord-Holland; prov. Zuid-Holland; proef tuin Noord-Brabant en proeftuin Zeeland. Zaden en producten le pryzen, provinciën Groningen, Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland en Friesland. Grondverbetering: le pr. zilv. med., bestuur van den polder Het Koegras, te Den Helder. Bekroningen Den Hang. Een zilveren medaille werd toegekend voor kaas aan de heeren H. Harp te Barsingerhorn, 2 maal, en C. Bij- post Hz. te Schagen. De N. V. Zuivelfabriek „De Kroon" te Zaandy'k verwierf voor kaas een gouden medaille en een zilveren medai'le. Bekroonde kaas. De Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland be haalde op de Internationale Tentoonstelling te 's-Gra- venhage, een gouden medaille met de inzending Edam mer kaas. Een nieuw gebruik van een oud vervoermiddel. Er was dezer dagen iets bijzonders te zien op de markt te Alkmaar, dat algemeen de aandacht trok en waarom velen hartelijk hebben gelachen. Men zag n.1. een boerin netje, dat een vet varken ter markt bracht in.... een kinderwagen! Om te voorkomen dat bet beest zich uit zijn zonderlinge positie zou bevrijden, was er netjes gaas over gespannen. Waarschijnlijk is het vooral aan dit eigenaardig vervoermiddel te danken, dat het varken zoo „vlug" van de hand ging. De verkoopster reed het zelf naar de Waag, tot groot vermaak van allen, die het zagen. per 50 K.G. Roode kool, lste soort, f 3.25 a f 3.60 2do soort f2.80 a f3.—. Gelo kool f4.- af5.— per ïoo'. Os. wone uien f 1.10 a f 1.25 per 50 K.G. 16 Sept. 11 baal uien, baal gewone nep, 4000 stuks kool. Zilvernep lste soort f 0.— a f 0.--, 2de soort f 0.— a f 0.—, drielingen f 0.— a f 0. gewone nop f 1.80 a f 2.— per 50 K.G., roode kool, lste soort, f 3.25 a f 8.50 2de soort f2.70 a f3.—. Gele kool f 4.75 a f5.— p. iog' 2de soort f 3.75 a f 4.25. Ge.vone uien f 1.10 a f 1.40 per 50 K.G. 17 Sept. baal zilveruien, 11 baal gewone nep, 15 baal uien, 3300 stuks kool. Zilveruien lste soort f 0.— a f 0.—, 2de soort f0.— a f 0.—, drielingen f 0.— a f0.—Gewone nep f 1.80 a f 2.—. Gewone uien f 1.— a f 1.10 per 50 K.G. Roode kool le soort f 3 25 a f 3.50, 2de soort f2.60 a f3.-. Gele kool f 4.— a f 4.75, 2de s. f 3.— a f 3.75 per 100. Dorp Noord-Scharwoude. 16 Sept .Bloemkool le srt. f4.— a f6.00,2e f 1.80a f 2.50. Reuzenbloemkool f3.50 a f5.60. Nep f 1.70 a f 1.80. Uien' f 1.10 a f 0.—. Drielingen f 0.— a f 0.—. Gele kool f 3.50 a f 4.50. Aanvoer 16000 stuks. 17 Sept. Bloemkool le srt. f4.50 a f6.50,2of 1.80 af 2.50 Reuzenbloemkool f 4.50 a f6.—. Gele kool f 3.75 a f 4.25 Roode kool f3.—a f4.—. Nep f2.20 a f2.80. Uienfl.iy a f 1.20. Aanvoer 14000 stuks. 18 Sept. Bloemkool le srt. f4.—af6.—,2e11.80af2.50. Reuzenbloemkool f4.— a f5.75. Gele kool f4 a f 5. Nep f0.— a f0.—Uien 0.— a 0.—. Aanvoer 20500 stuks. Vraagt volledige tarieven van de Nationale. De aanvraag verbindt u tot niets. De tarieven kunnen een verge lijking met alle andere veilig doorstaan. Een verzekering van f1000, uit te betalen na overlij den, kost by de NATIONALE: raskalveren van der grasi J. J. de hee- Oord te Maartensbrug. en A. Watertor te de heeren H. Spaan te Schagen Voor de hokkelingstieren en ren: W. Govers te Callantsoog, Oudesluis en A. Koster te St. Voor schapen en lammeren: dé heeren G. Baken Az. te Callantsoog, S. Brommer St. Maartensbrug. Voor klein vee en pluimgedierte: W. Stöve te Schagerbrug, N. K. Groot te Nieuwe Niedorp. Voor de rubriek ter opluistering en bloemen en planten: de heeren A. H. Vogelzang te 't Zand, Ch. Speets, te Schagen, C. Gz. Smit te Burgerbrug en C. A. J. M. de Gier te Schagen. Maandagavond trad in het lokaal van den heer Jb. Tuin man op de rederijkerskamer „West-Frisia" van Hoorn, met het tooneelspel „Zieleketens". Hoewel er mooie tooneelen in dit stuk voorkwamen, boeide het ons toch niet geheel. Het tooneel waar Pol Wouters en zyne vrouw Martha, met hun kind Jantje, tegenover elkander staan, kon ons niet meeslee- pen. Het spel van Martha was, naar het ons voorkwam, niet correct, er waren oogenblikken, dat zjj niet in haar rol was. Het blijspel „Jan Ongeluk" werd bepaald mooi afge speeld. Voornamelijk Waldemar Knauwer, Martin Hal- lerstadt en Hildegard, zijne vrouw, waren eenig. Den heer Tuinman zij by deze de raad gegeven, „West-Frisia" thans reeds te bespreken voor het a.s. winterseizoen, dan toch kunnen de Sehagerbruggers en omwonenden van den winter nog eens genieten van bet heerlijke spel van „West-Frisia". Aan de harddraverij te Stolpen namen 9 liefhebbers deel. Eerste pry's, het paard „Jo", van den heer J. Louwen, tweede pry's, het paard „Lekkers", van den heer A. Slykerman en derde pry's, het paard „Saene" van den heer G. de Wit. De prijzen bestonden in voorwerpen. Leeftijd Levenslange premiebetaling 25 jaar f 16.90 30 19.70 35 23.- 40 „27.20 Premiebetaling gedurende 20 jaar f 24.70 27.40 30.50 33.40 30 jaar f 20.- 22.60 25.70 29.50 Onder veel belangstelling hadden Dinsdag de volks spelen plaats. Aan het ringsteken per fiets voor dames namen 27 rijdsters deel. lste prys, mej. L. Nieman, een schemer lamp; 2de prijs, mej. W. Smit Dd., een theelichtje met pot; 3de prys, mej. G. Kossen Jd., wandborden. Aan het kegelryden voor heeren namen 38 liefhebbers deel. lste prys de heer N. Buis flO; 2de pry's de heer G. Zeeman f5 en 3de pry's de heer P. de Carpentier f3. Aan den wedloop met hindernissen voor jongens van j1 10—14 jaar, namen 9 jongens deel. atutES Den lsten prjjs, won P. Boonacker, een inktstel, den 2den prjjs, G. Kroonenburg, een mondorgel, den 3den prjjs, T. Oom, een horlogeketting. Voor den wedloop voor jongens van 14—16 jaar, waren maar 6 liefhebbers opgekomen. Hier won H. Fellinga den lsten prjjs, zijnde een horloge. C. Nieuwland, den tweeden, een portemonnaie en W. Jimmink Jbz., den derden prjjs, een horlogeketting. Mond- en Klauwzeer. Bij de heeren G. Schoorl te Eenigenburg en W. Keet man te Winkel, heerscht mond- en klauwzeer. Mond- en klauwzeer Hoogwoud. Bij den veehouder K. Vel Jzn. is het mond- e n klauwzeer onder het rundvee uitgebroken. Ngjaarspaardciimarkt Hoogwoud. Deze keer was de najaarspaarden markt al bijzonder slecht. Niet meer dan één paard stond aan de lijn en de kooper verscheen niet. Wat een verschil bij eenige jaren geleden, toen deze paardenmarkt na die van Opmeer een van de grootste uit den omtrek was. Eloraliatentooiistelliiig Hoogwoud. Vrijdagavond werd de floraliatentoonstel ling'met een gepast woord geopend door den voorzit ter, Dr. J. Pool. Het aantal inzendingen was dit maal niet bijzonder groot. De planten waren ondanks den ongunstigen zomer goed opgegroeid. De zaal was door de zorg van den bloemist Kramm te Benningbroek, keurig versierd en maakte een hoogst aangenamen indruk, vooral ook door de schoone ver lichting. Door enkelen waren ook planten ter opluistering in gezonden. Een had ook ingezonden een portretlijst en een pendule-standaard, bewerkt met figuurzaag. De in zender kreeg daarvoor eene eervolle vermelding. Ter veraangenaming der bezoekers op Vrijdagavond en Maandagavond voerde het zanggezelschap „Ons ge noegen" eenige zangnummers uit en gaf hot fanfare- Heer Hugowaard. In een vergadering van besturen, op initiatief van Nieuw Leven en Waarland te Noord Scharwoude uit geschreven, werd een beschouwing gehouden over den tegenwoordigen toestand van het marktverkeer voor deze omgeving. Door den voorzitter van Nieuw Leven werd een inleiding gegeven, welke voldoende stof bleek te bevatten voor een vruchtbaar debat. Van ver- verschillende kanten werd de zaak bekeken en tame lijk éénstemmig was men in de uitspraak, dat er moet worden gestreefd naar een groote gemeenschappe lijke markt voor het noorderdeel van het kooldistrict Betreurd werd het, dat Eendracht te Oudkarspel de uitnoodiging niet had aanvaard, aangezien men deze beschouwde als ten nauwste bij de zaak betrokken. Daar de heer Winder, voorz. van Eendracht, als be langstellende wel aanwezig was, werden hem aangaan de Oudkarspels houding enkele vragen gesteld. Uit zijn verklaring bleek, dat men zich daar nog niet kan los maken van het lievelingsdenkbeeld een markt te heb ben op Barnerwiel. Naar aanleiding hiervan wordt ge wezen op het groote gevaar, dat voor deze omgeving is gelegen in versnippering. De totstandkoming der Noor der Stoomtram en als gevolg daarvan het vermoe delijk stichten eener markt te Warmenhuizen (wat trou wens geen centraal punt wordt geacht) dringen juist te meer aan op aaneensluiting der overige bouwers in dit deel van het kooldistrict. Na breedvoerige discussie wordt met alge'meene stem men de conclusie getrokken, dat men eenparig in be ginsel zich heeft uitgesproken voor de stichting van een marktbond. In den loop der discussie was reeds een paar maal door den voorz. gewezen op het idee, dat ook te Sint Maarten en te Harenkarspel voorzit. Deze beide plaatsen dienen natuurlijk deel uit te maken van den te stichten marktbond. Besloten wordt dan ook spoe dig, en wel 2 Och, opnieuw te vergaderen. Ditmaal te Oudkarspel, terwijl een hernieuwde uitnoodiging zal worden gericht tot Eendracht en mede genoodigd zul len worden de aifd. Sint Maarten en Harenkarspel. Ook wordt besloten tot deze vergadering uit te noodi- gen de handelaars. als in toc- Anna Paulowna, 16 Sept. Aardappelen, groote, 125 zak, f 1.— a f 1.10. kleine 11 zak, f 0.575 a f 0.— per zak. Bloemkool le soort f 4.25 a f 5.—, 2de soort f 0.-— a f 0.— per 100 Roode kool 150 stuks f 2.90 a f 5.— per 100. Slaboonen 37400 stuks f 0.35 a f 0.65 per 1000. Worte len f 0.— a f 0.—, Andjjvie f 0.55 a f 0.— per 100 bos. Tuinboonen, f 0.— a f 0. - per 1000. Uien f 1.10 Komkommers f 1.50 a f 3.50 per 100. Snyboonen, 4700 stuks, f 1.— a f 1.90 per 1000. mand appelenO.a f 0. Sla 150 kroppen f 0.50 a f 0.95. Winkel, 16 Sept. 1907. Bloemkool f 0.— a f0.— per 100. Snyboonen f 1.50 a 1.85, Slaboonen f 0.40 a 'f 0.90 per 1000. Komkom mers f 1.25 a f3.— per 100. Uien f 0.80 a f0.90 per baal. Peren f 1.20 a f 2.40 per mand. Kaas f 0.— per stuk. Boter f 0.— per pond. Appelen f 1.50 a f 3.— p. mand. Pruimen f 0.50 a f 0.60 per 100. Broek op Langcndjjk. Dinsdag werd besteed voor: Aardappelen graafjes ronde Wortelen Bloemkool, lste soort, 2de Reuzenbloemkool Roode kool Gele kool Witte kool Nep (kleine uien) Uien Slaboonen f 0.65 a f 0.70 per 174 K.G. -0.40 -0.50 •1.40 -3.10 100 bos. 3.75 a f 5.50 per 100 stuks. 1.70 a f 2.50 4.- a - 6.25 2.50 a - 4.50 per ë-~ n n n 5.60 2.20 per 50 K.G. L30 0.45 per 1000. 3- a 4.— a 1.70 a 1.10 a 0.40 a 1Ö0 stuks. Veiling van „Ons Belang". Woensdag 17 Sept. Aangevoerd 5200 stuks kool. Roode kool, lste soort f 3.26 a f 3.60 per 100 stuks 2de 2.20 a - 8.— Gele lste 2.60 a - 2de - a "n nn a ~~L Lev«n", station Noord-Scharwoude, Sept. 1907. baal zilveruien, 35 baal gewone 80 baal uieri. 1230 stuks kool. Zilvernep lste soort f 0.— a f 0.—, 2de soort f 0.— a f 0.—, drielingen f 0.— af 0.—, gewone nep f 1.80 a f2.20 14 nep. De Vereenigde Zitting van Eerste en Tweede Kamer, werd heden door H. M. de Koningin op de gebruike lijke wijze geopend. De Koningin was vergezeld van Haar man. H. M. las voor de volgende Mijne Heeren Ik waardeer het ook thans Uwe zitting in persoon te kunnen openen. Uwe Vereenigde Vergadering vindt ditmaal niet in de Grafelijke Zalen plaats, ten einde stoornis te ver mijden in den loop der beraadslagingen van de tweede Vredesconferentie. Den gewichtigen arbeid dier confe rentie volg Ik met onverdeelde belangstelling; vóórhaar welslagen koester Ik de beste wenschen. In menig opzicht stemt de algemeene toestand van hat land en van de koloniën tot dankbare tevreden heid. Ook kan dit jaar op het voortduren der meest vriend schappelijke betrekkingen met de buitenlandsehe mo gendheden worden gewezen. Ondanks den koelen zomer zijn de uitkomsten van den landbouw over het geheel vrij gunstig; die van den tuinbouw in de belangrijkste tuinbouwstreken be ter dan in jaren het geval was. Voor de veehouderij zijn de vooruitzichten minder gunstig geworden ten gevolge van het uitbreken van het mond- en klauwzeer onder het rundvee. De meeste takken van nijverheid en handel door leefden een tijdvak van groote bedrijvigheid. De scheepvaartbeweging in de Nederlandsche havens blijft toenemen. Met uitzondering der algemeene vracht vaart, geeft het scheepvaartbedrijf bevredigende uil komsten. De organisatie van het inlandsch kredietwezen be gint op Java haar gunstige uitwerking op het econo misch weerstandsvermogen der bevolking te doen ge voelen. Zee- en landmacht, zoowel in het moederland de koloniën, vervullen hare taak met ijver wijding. Omtrent de burgerlijke ambtenaren kan in denzelf den zin worden getuigd. Voorstellen tot het brengen van veranderingen in het 3e en in het 4e Hoofdstuk van de Grondwet zullen u eerlang bereiken. De voorgenomen herziening van ons Zeerecht is zoo ver gevorderd, dat een wetsontwerp tot wijziging van het grootste deel van hef Tweede Boek van het Wet boek van Koophandel en van de daarmede samenhan gende bepalingen in andere wetboeken weldra mag worden tegemoet gezien. Ook zal U spoedig worden aangeboden een voorstel, houdende veranderingen in het burgerlijk deel der Kin derwetten, alsmede eene voordracht tot wijziging van de wet op Rechterlijke Organisatie, welke de gelegen heid zal oprenen enkele der in verband met de ont worpen administratieve rechtspraak aanhangige voor stellen zonder verwijl af te doen. Ten behoeve der instelling van een Rijksontsmét- tingsdienst zal Uwe medewerking worden ingeroepen. Voorstellen zullen U bereiken tot betere voorziening in de eischen der kunstverdediging. Ontwerpen tot nadere wijziging der Militiewet en tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der Land- weerwet zijn in voorbereiding. Eene voordracht betreffende den a.a n- leg van een gedeelte van de afsluiti n.g. der Zuiderzee en indijking en droogm.a- king van de W ieringermeer zal weldra, aan uw oordeel worden o nd erworpen. Voorstellen tot uitvoering van werken ter opheffing van de bezwaren, die de scheepvaart op de Waal bij waterstanden ondervindt, zijn in overweging, toegezegde wetsontwerpen betreffende de arbeids- verzekering en ter voorkoming van scheepsrampen zul len U spoedig worden aangeboden. De verder op het gebied der sociale wetgeving aan gekondigde ontwerpen zijn in gevorderden staat van voorbereiding. Eene wijziging der Hinderwet is ontworpen, strek kende onder meer om die (wet beter dienstbaar te maken aan de bestrijding van waterverontreiniging en om het toezicht op hare uitvoering te verbeteren. Ontwerpen tot invoering eener algemeene keuring van vleesch en tot het Veeartsenijkundig Staatstoe zicht en de Veeartsenijkundige Politie zullen U be reiken. Met ernst wordt er naar gestreefd, versterking' van het Nederlandsch gezag in verschillende deelen van den Oost-Indischen Archipel ten bate van de bevol king dier streken te doen komen. Wetsontwerpen zijn in voorbereiding, strekkende om de bepalingen betreffende de kunstvaart in Nederlandsch Indië te verruimen, en tot vaststelling der kenmerken van het Nederlandsch onderdaanschap van hen, die uit Nederlandsch-Indië herkomstig zijn. Binnenkort zullen U voorstellen bereiken tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording van de geld middelen delr koloniën Suriname en Curayao. Moge Uw gewichtige arbeid, onder Gods zegen, strek ken ten nutte des volks. Ik verklaar de gewone zitting der Sta ten-Generaal te zijn geopend. Van deze rede valt op te merken, dat de Regee ring plan heeft zoo spoedig mogelijk de Grondwet te herzien, gelijk ook in haar program van af den be ginne was opgenoemd. Echter is zij blijkbaar veranderd wat betreft het tijdstip van indiening. Het zou een waardig slot van het 4-jarig tijdperk worden; nu ech ter schijnt het de bedoeling de herziening nog in dit zittingsjaar te beëindigen. Opmerkelijk is het daarbij dat voor herziening alleen in aanmerking komen het 3e en 4e hoofdstuk, welke handelen over het kies recht van rijk, provincie en gemeente. O.i. een zeer dapper besluit van deze regeering; de Kamer staat op het doode punt. De eenige mlanier om van dit lastige punt af te komen is uitbreiding van het kies recht. Toch gelooven we niet dat het deze regeering gelukken zal de herziening er door te halen; het con servatieve deel der Kamer zal de regeering wel reeds het beentje gelicht hebben, alvorens zij hare voor stellen in behandeling ziet nemen. Intusschen, wij hopen er het beste van. Ia, ge

Schager Courant | 1907 | | pagina 2