Berijfflile Krin m kip. Zondag 29 September 1907. 51stc Jaargang No. ^295 Pit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AD VERTEN TIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. ISureauICiMASü®, £5 4. Interc. Telephoon i\o. 20. UitgeversTRAPMAN Co. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meerö ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. SCHAKER isieti Sinus- COURANT. AOerteitiE- Liilliifllil. Dit nummer bestaat uit vier bladen, GEMEENTE SCHAGEX. Bekendmakingen. (o) Voorbereidend Militair Onderricht. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het aanstaand winterseizoen het voorbereidend militair onderricht voor de jongelieden in deze gemeente woonachtig, te beginnen met Vrjjdag den 4en October e.k., zal gegeven worden eiken Dinsdag en Vrijdag, des avonds van 8 tot 10 uur, in het lokaal „Cérès". Vestigt er voorts de aandacht op, dat van het verder bijwonen van het onderricht kan worden uitgesloten de leerling, die zich bij de oefeningen onordelijk gedraagt, die op eenige wijze voor het onderricht stoornis ver oorzaakt, of die meer dan 3 maal zonder geldige reden verzuimt de oefeningen bij te wonen. Schagen, den 25 September 1907. De lo. Burgemeester voornoemd: P. BUIS Jz. Portugal. De minister-president Franco heeft het in Portugal nog lang niet gemakkelijk. Het is daar nog een zeer eigen aardige toestand. Als bewijs daarvoor kan het volgende bericht dienen, dat de correspondent van het Fransche blad de Matin in Lissabon, door de censuur niet opgezonden kon krijgen. In dat bericht lezen we: Hoewel de kalmte en de orde in de straten on verstoord blijven, schrijft de berichtgever, wordt de po litieke toestand met den dag ingewikkelder en het con flict tusschen den minister en de oppositie scherper. Het irepublikeinsche blad Païz, is voor drie maanden geschorst. De voorzitter van de Eerste Kamer heeft openlijk verklaard, dat de monarchie opnieuw een con- slitulioneele moet worden, of dat aanhangers ervan anders genoodzaakt zullen zijn haar te doen vallen. Vele leden der oppositie hebben geweigerd voordeel te trekken uit de vermeerdering van traktement of ver mindering van belasting, hun door dictatoriale beslui ten toegekend. Ook zullen de leiders der politieke par tijen niet tegenwoordig zijn bij de terugkomst van den kroonprins van zijn reis in Afrika, die samenvalt met den verajardag des Konings, en zullen ook de ministers zich bij die gelegenheid niet vertoonen. Volgens den Lissabonschen berichtgever van liet Berl. Tageblatt worden door de politie omvangrijke bescher mingsmaatregelen voor den prins genomen, omdat men bij zijn terugkomst een aanslag op zijn leven vreest. Met de verhindering van de onlangs ontdekte samenzwe ring om den prins te vermoorden, die tot een groot aantal inhechtenisnemingen geleid heeft, acht men alle gevaar nog niet geweken. Dit zou de redan ervan zijn, dat bij de landing vil echts de .allerhoogste waardig- heidsbekleeders aanwezig zullen zijn. Bovendien wordt de pier geheel door troepen omringd, en zal langs den geheelen weg naar het paleis een vierdubbele rij soldaten geschaard staan. Verdachte individuen worden voortdurend bewaakt, en vele Spanjaarden en Italia- nen zijn reeds over de grenzen gezet. Zooals gezegd, ziet het er daar nog verre van .vre delievend uit en kan er in de toekomst nog heel wat gebeuren. President Roosevelt. Eerst in Maart 1909 treedt president Roosevelt van Noord-Amerika af, en in het volgende jaar in Nov. 1908 hebben we de presidentsverkiezing, maar nu reeds is het lieele politieke leven gericht op die ver kiezing. Alles wordt reeds voorbereid en klaar ge- i maakt, om straks elkaar de overwinning te betwisten. Een telegram uit Londen meldt de volgende ken schetsende bijzonderheid: In Amerika worden thans, met het oog op de aan staande presidentsverkiezing, proefverkiezingen gehou den in vèrschillende kiesdistricten, en daaruit blijkt, dat Roosevelt's populariteit zeer groot is, en met den dag toeneemt. En juist, omdat Roosevelt overtuigd is van den steun dien zijn staatkunde bij de meerderheid der bevolking vindt, kan hij aan zijn eenmaal genomen be sluit om zich niet herkiesbaar te stellen, vast houden, wetende dat een persoonsverandering geen ver andering v|.an systeem ten gevolge behoeft te hebben. Inmiddels maakt Roosevelt zich thaas gereed voor een politieke reis van langen duur, door een aantal staten der Unie. Waarschijnlijk zal de geliee o maand October aan die reis zijn gewijd. In een aantal plaatsen zal de president redevoeringen houden, ter uiteenzet ting en verdediging van zijn staatkunde. In telegrammen uit Oysterbay wordt gezegd, dat Roo sevelt daarin, overtuigd van den steun en de instem ming, die zijn staatkunde allerwege vindt, nog veel radicaler mecningen zal verkondigen dan tot dusver, en dt verzekering zal geven, dat de Regeenng besto ten is den strijaf tegen de trusts op onbarmhartige wijze voort te zetten. Het plan der regeering zal thans zijn, om de onwettige monopolies, die de groote maat schappijen op slinksehe wijze of door geweld hebben weten te verkrijgen, te vernietigen. I Met belangstelling wordt deze reis tegemoet gezien, om nauwkeurig te weten wat de President der Veree- nigde Staten thans over zijn plannen zal zeggen. Russische verkiezingen. In Rusland zijn de verkiezingen aan den gang voor do derde Doema of volksvertegenwoordiging. Alle maatregelen heeft de regeenng genomen, opdat deze Doema er eene zal worden naai den geest van de hofkliek. De oppositie-partijen mochten tot eiken prijs niet ide baas worden. 1 De geheele kiesregeling is er op aangelegd, om de oDPosihe-parlijen geen kans ie geven een hunner candi- daten gekozen te zien - naar de regeenng meende die dit merkwaardige kiesreglement heeft opgesteld. i Het üevolg van deze methode is ook, idat niemand van de verkiezingen wat merkt. Kicsagitatie wordt streng belet' kiezersvergaderingen, waarin candidaten woidcn gesteld en besproken, zijn verboden. De ingeschre ven kiezers krijgen een oproeping om te verschijnen op een bijeenkomst, waarin slechts gestemd mag wor- den over de aan te wijzen kiesmannen. Over de resultaten van deze verkiezingen in de eerste trap zijn de berichten van de officieuse „Peters burgsche telegraafagentuur" zeer spaarzaam; en wat zij er van vertelt is meer in overeenstemming met hetgeen gehoopt wordt in regeeringskringen, dan met de wer kelijkheid. I Maar ook de berichten uit andere bron zijn voorba rig; want de beslissende stem op het groote uitgestrekte platteland valt toe aan de grootgrondbezitters, en deze hebben nog geen kiesmannen aangewezen. Maar de verkiezingen die tot dusver hebben plaats gehad, zijn een teleurstelling voor de regeering ge weest. Kleine grondbezitters en boeren verloochenden niet hun afkeer van het regime, dat nog steeds |in Rusland bestaat. Onder de kiesmannen, door de boe ren gekozen, zijn vele oud-Doema-leden of vroeger be noemde kiesmannen, wat als een bewijs wordt aange haald, dat de boeren opnieuw oppositie-mannen hebben gekozen. Over het geheel zijn de resultaten, die tot dusver bekend zijn, in de provincies zoowel als in de steden, gunstig voor de oppositie, voornamelijk voor de Kadetten. En de correspondent van de Voss. Ztg. te Petersburg acht het zeer waarschijnlijk, ondanks alle officieuse verzekeringen, dat ook de derde Doema een oppositie-meerderheid zal hebben. Marokko. In Marokko is het een vervelende geschiedenis. Het is als het herfstweer, nu eens een mooi zonnetje dat alle goeds voorspelt,, dan weer gure buien, i De onderhandelingen zijn op niots uitgeloopen jen do porlog is weer in vollen gang. De oude Sultan is op weg naar Rabat. Abd-el-Azis j verwacht van deze reis alle goeds voor zijne regeering en hoopt zijn concurrent daarmee afbreuk te doen. j Hij is thans in het gebied der Cherardas en begeeft zich van daar naar de Beni Hassan. Op zeer eigenaar- dige Oostersch-despotieke wijze zal hij onder dien stam bij zijn aankomst schrik en ontzetting brengen. Hij zond er xi. 1. een troep ruiters heen, die 150 man gevangen namen. Toen dezen voor den Sultan gebracht waren j verweet hij hun de betoonde ontrouw en liet hen daarna onthoofden. Wanneer nu de keizerlijke stoet zijn intrede doet bij de Beni Hassan, wordt hij" voor- afgegaan, door 150 ruiters, die elk het hoofd van een der gedooden op hun lans dragen en deze bedreiging zal de bevolking wel begrijpen en den vorst dus ontvangen met de idoor hem gewenschte onderworpenheid. 's Lands wijs, 's lands eer. De positie van den nieuwen sultan Mouley-Haiid wordt niet sterker, omdat zijn aanhangers meenen, dat hij te lang wacht met de Franschen aan te vallen. En dan hebben we kien rooverhoofdman Raisoclie nog, die steeds nog maar den Engelschman Harry Maclean vasthoudt. Raisoelie heeft de Engelsche regeering voorwn arden ge steld voor de vrijlating van Sir Maclean. Deze voor waarden zijn door de Engelsche regeering aangeno men. De Tribune meldt, dat Khalifa, een secretaris van Raisoeli, die te Tanger verblijf houdt, aan een ambte naar mededeelde, dat de Brilsche legatie de voorwaar den van Raisoeli voor de vrijlating van Sir Harry Maclean .heeft aangenomen. Rajsoeli zal onder Britsche bescherming komen, en 20.000 pond sterling ontvangen; hij zal daarvoor de vrijlating bewerken van alle gevangenen, die door de hem goedgezinde stammen worden vastgehouden. Zooals men ziet, wat een verschillende machten. Eer dat alles daar is geregeld en tot rust is gekomen, zal er nog heel wat te doen vallen. De Raad was door de droogte schriel Waardoor heer Breebaart's voorstel viel, 't Waar' anders wel geloopen Zoo werd hier een onschuldig man Gansch onverdiend er 'toffer van. Wel foei't is toch bezopen. Dat is één staaltje,'k spaar de rest, De meeste menschen doen hun best Om narigheid te weren. De droogte heeft op hen geen vat, Zij vinden bloemen op hun pad, Zij dansen, musiceeren, Of reizen, als de wind zoo vlug, Naar 's-Gravenhago of Schagerbrug, Dat zijn hun landbouwzaken. Daar zijn zij bijster in hun schik, Zij weten zelfs te Medemblik Zich kostlijk te vermaken. En Alkmaar roept hen dan weer op, Daar rijst hun landbouwzin ten top, Dat is der boeren glorie; Daar brengt zoo menig, 't is hekend, Met groot pleizier zijn laatsten cent; Aan Alkmaar de victorie. Men rijdt, men danst, men zingt en fluit; De boerenknecht mag zelden uit, Maar ik zal toch niet klagen, Want Dinsdagavond mag ik, Klaas! Zelfs met een meisje, zegt de -baas, Naar 't vuurwerk gaan te Schagen. JAAP. Wieringcr waard. Op één dag, 's morgens en 's avonds, geraakten deze week de paarden voor twee rijtuigen op hol, gelukkig echter zonder persoonlijk onheil als gevolg te hebben. De rijtuigen, het eene van den heer G. alhier en be spannen met één paard, het andere van den heer A. te Anna Paulowna, hebben veel goleden. Het laatste, met een tweespan, dat al op den Stationsweg aldaar uit handen geraakte, kwam hier hevig slingerende in de Buurt en veroorzaakte nog al schade aan eenige hekjes, j Wel mogen we dus van geluk spreken, d »t alles geen veel ernstiger gevolgen gehad heeft. die als boerenknecht in Hollands Noorderkwartier is gaan dienen, aan zijn broer Klaas, die in de Zaanstreek gebleven is. XXXIV. Wel Klaasi wel Klaas! wat is het droog! In grooten omtrek ziet mijn oog Geen grasjen op de weiden; Het vee, dat steeds nog zoekt en plukt, De wortels uit den bodem rukt, Beleeft thans bitt're tijden. Gelukkig: do moderne boer Koopt voor de beesten ander voer, Geeft pap van maïs of koeken, Hjj weet wel, dat een hong'rig beest Nog nooit voordeelig is geweest. Al las hij 'tniet in boeken. Nu zijt gij met Uw kikkerland Ons ver de baas. Naar mijn verstand Moet bet bij U hard groeien. Uw land is bij de vocht de zon Deed in September, wat zij kon Om 't aardrijk te doen bloeien. Nu meent gij wel, dat iedereen Hier thans gaat klagen steen en been, Of tranen huilt met tuiten, Zit met de handen in het haar En vast van plan is, 't beele jaar Zichzelven op te sluiten. O, neen, Klaas! zóó is 'tganschlijk niet, Je merkt heel weinig van verdriet; Slechts enkele personen Doen nog hun best om in deez' tjjd Te spreken over narigheid, Of zuinigheid te toonen. Dat geldt zoowel 't individu Als een Bestuur, dat zeker nu Wel aandacht dient te schenken Aan d' ernst der tijden; het geval Dat ik aanstonds U noemen zal, Geeft ons wel wat te denken. Do Burgemeestei van Hoogwoud Had op zijn goed gesternt' gebouwd En dorst den Raad te vragen Salaris voor een ambtenaar; O, wee! hu' kwam er niet mee klaar: De aanval mocht niet slagen. In de uitoefening der bediening. Een der buitenpastoors in de provincie Noord-Brabant heeft een poging in het werk gesteld om voor bedienaars van den godsdienst, die een paard houden „in de uit- oefening der bediening", gelijke gunstige belastinsbe- palingen te verkrijgen als aan geneesheeren en veeartsen zijn toegestaan. Mond- en Klauwzeer. i Het mond- en klauwzeer is uitgebroken bij A. Win kel te Nieuwe Niedorp en P. Strijker te Winkei. Koegras. In den polder Het Koegras is eene harddraverij-veree- niging opgericht. Tot bestuursleden werden gekozen de hoeren C. v. d. Oord, W. de Wit A',., P. Glas, J. Zander en J. Boontjes te Koegras, A. Stuijt te 't Zand en G. Broedersz te Anna Paulowna. Varkensfnk vereen igiag. Dinsdag 24 dezer is te Koegras eene afdeeling van de Noord-Hollandsche Varkensfokvereeniging opgericht. Door den heer C. Nobel uit Schagen, werd op ver- i zoek van eenige heeren, n.1. B. F. Verfaille, J. de Graaf, j W. Jimmink, W. Noot en C. J. de Wit, in eene duide- lyke redevoering kenbaar gemaakt, hoo ook de varkens fokkerij nog verbeterd kan worden, en hoe nuttig het is om ook op dit gebied met elkaar en in vereeniging te werken. Alle aanwezigen traden dan ook als lid toe. lieer Hugowaard. In de den 26sten gehouden vergad. van de afd. Heer Hugowaard „Het Witte Kruis" werden na opening dei- vergadering de notulen goedgekeurd. Daar opnieuw de wenschelijkheid werd uitgesproken om een cursus op te richten, ten einde bij ongeluk ken in staat te zijn eerste hulp te verleenen, zal beproefd worden met één of meer afdeelingen uit de omgeving gezamenlijk een cursus 4e doen houden. De begrooting voor 1908 werd goedgekeurd. De inkom sten werden vastgesteld op f 500. De uitgaven op f 492. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren J. de Geus en G. Sieffers. Plaatsvervangers de heeren J. Kooi man en D. de Boer. De afgevaardigden zullen voor Wen van het Hoofdbe stuur hun stem uitbrengen op .e heerenMr. II. van Tienen, II. J. Calkoen, J. O jstra en J. Stielen. Oudkarspcl. De kermis behoort weer tot het verleden. Zij was belichaamd in draaimolen, luchtschonimel, eenige kramen, hek-, paling- en appelstalletjes en het „Hoofd van Jut." Prachtig zomerweer lokte vele bezoekers. Reeds 's middags waren de herbergen gevuld met een joelende, drinkende menigte, waarvan het lawaai bij wijlen de muziek overstemde en het dansen deed over gaan in een wild, doelloos gespring. Onwillekeurig kwam de vraag bij mij op, hoe het mogelijk is, dat zelfs bezadigde, weldenkende men schen zich kunnen amuseeren in een benauwende at- mospheer, die verpest is door een dichten, lauwen ne- vell van opdwarrelend istof, tabakswalm en jeneverstank. In liet lokaal Iva» don lieer Swager werd Maandagavond een .uitvoering gegeven, door het tooneelgezelsehap 't Spruitje, van Zuid-Scharwoude; opgevoerd werd „Dt Scheepsjongen." Dinsdagmiddag was er prijsdan.sen. „Kwade Trien," voor velen nog een onbekende, lokte heel wat nieuws gierigen. De le prijs werd behaald door: den heer P. Kuiper te N. Schanvoude en mej. G. Pranger te Oudkarspel, de 2e prijs, door den heer O. IJff en mej. E. Pranger, beiden te Oudkarspel. Zonder vechtpartijen schijnt een kermis geen goed verloop te kunnen hebben. Ook nu weder moesien door den drank aangewakkerde hartstochten en opbruisende krachten zich uiten in een paar kloppartijtjes, verge zeld gaande van een woest gebrul. Eenige processen-verbaal zijn opgemaakt wegens dron I keusdiap cu wcderspannjghcid. Ecu der revolulievhdl- j den moest naar tiet „spekliok" worden overgebracht. Zondagavond had nog een ongeval plaats, dat ernstige i gevolgen had kunnen hebben. Zekere W. B. van N.- Scharwoude werd door eenige jongelui omvergeloopen, sloeg met het achterhoofd tegen den grond en werd bewusteloos opgenomen. Naar wij vernamen is zijn toestand niet zorgwekkend. Alkmaar, 27 September 1907. Rondgeleid door het bestuur van de afdeeling Alk maar van het Algemeen Nederlandsch Verbond, werd hedenmorgen door een twintigtal dames en heeren, Vla mingen en Zuid-Afrikaanders, die den vacantie-leergang van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Leiden volgen, een bezoek gebracht aan deze stad, meer in het bijzonder aan het Victoriapark, de Kaasmarkt met waag en het stedelijk museum. Ter eere van het be zoek werd het carillon vroeger bespeeld dan gewoon lijk hel geval is. Na Alkmaar werd een bezoek gebracht aan Bergen en omgeving. Militair-Onderricht Winkel. Het voorbereidend militair onderricht zal in deze gemeente worden gegeven, voor jongelieden uit Winkel en Nieuwe Niedorp, gedurende de wintermaanden van 19071908, eiken Maandag-en Vrijdagavond van 6.45— 8.45 en voor het eerst op Vrijdag 4 October a.s. Aan den milicien-verlofganger der pontonniers J. de Wever, alhier, is gedurende den tijd door hem in wer- kelijken dienst door te brengen voor herhalingsoefenin gen, een geldelijke vergoeding toegekend van f 0.50 per dag. Schagcr en Niedorpcr Koggen. Tot hoofdingeland der Schager- en Niedorper Kog gen is door de Banne Winkel gekozen (vacature Bot ter) de heer A. Nobel, te Lutjewinkel. Waar ligt de schuld? Door den landbouwer S. V. te Winkel, werd in het begin van Augustus, aan het rijk (Ministerie van Landb.) het verzoek gericht, om overname van een aan tubercu lose lijdend rund. Op dergelijke verzoeken moet volgens Kon. besluit binnen 14 dagen worden beschikt. Om ons onbekende redenen is in dit geval de be schikking eerst 25 September, dus plm. 6 weken latei- bekend geworden, terwijl het rund vóór dien tijd is gestorven, en kon geen vergoeding voor het dier wor den toegekend. De eigenaar heeft hier de schade geleden, tengevolge van het uitblijven van het besluit, waarvan de rede,- nen, naar wij hopen nader bekend zullen worden. Handig. Te Den Helder zijn een zestal huizee te huur of verhuurd, voorzien van gas-, water- en telefoonaan sluiting; voorwaar een nieuwigheid op het gebied der „van allo gemakken voorziene,, woningen. Waarlijk een voorbeeld ter navolging, waardoor onze gemeente spoe dig een uitgebreid telefoonnet rijk zou kunnen zijn. Bij informatie bleek ons, dat die perceelen drie aan drie op één aansluiting aan het centraalbureau gecom bineerd zijn aangesloten, waardoor een niet onbelangrijke reductie op den toch reeds Lagen abonnementsprijs van 60 cents per week mogelijk is. D. v. H. Geld waard. Naar aan de Leeuw. Ct. gemeld wondt, is „de berg Sion," een terp in de onmiddellijke nabijheid van Dok- kum, voor een zeer aanzienlijke som aangekocht, om afgegraven te worden. Deze terp ontleent haar naam aan het in de 12de en 13de eeuw aldaar gelegen Bagijnenklooster Sions- berg. Treurig. In de zaak van de heeren Gebr. de Swaan te Gro ningen was men gisteren bezig met een takel groote pakken zakken van de 3e etage naar beneden te Ja- ten, toen een bundel zakken uit de lus schoot, en op het hoofd van den heer M. de Swaan viel. De getrof fene is in het Academisch Ziekenhuis tengevolge van een bloeduitstorting in de hersenen overleden. N. Gr. Ct. Brand Koegras. Te Koegras (gemeente Helder) is eergistermiddag, ver moedelijk tengevolge van hooibroei, brand uitgebroken üi de boerenhofstede, bewoond door den landbouwer J. Voorthuijsen. Het huis ging met den binnengehaalden oogst verloren. De schade wordt door verzekering ge dekt. Broeker spoorvervoer. Met het „Broeker spoor" (lijn Alkmaar-Broek op Lan- gendijk) werden Woensdag 1.1. bij gelegenheid van de landbouwtentoonstelling te Alkmaar, ongeveer 1000 per sonen vervoerd. Op zooveel bezoekers luid de Maat schappij niet gerekend, zoodat alle wagens propvol waren, en sommigen geen plaats meer vonden. De eigenaardige vlieger. De Leeuw. Ct. schrijft Den 3den dezer maand werd ons uit Cornwerd ge meld de eigenaardige vondst van een Engelsclien vlie ger tusschen Zurich en Cornwerd. Men herinnert zich, dat de vlieger op een aanmerkelijke hoogte in de lucht zweefde en dat het vliegertouw bevestigd was aan een telegraafpaal. Aan het verzoek om bericht naar Salt- burn bij Huil werd door den vinder gevolg gegeven. Thans meldt men ons uit Cornwerd, d.d. 25 Sept. De vlieger, die onlangs het reisje maakte naar de Frie- sche kust is, op verzoek, naar Engeland teruggekeerd. Het verzoek was gekomen, den vluchteling, die den af stand naar hier binnen de 24 uur aflegde, terug zenden, waarna voor den gevondene gaarne een an dere zou worden overgestuurd. Aldus geschiedde en zoo kwam hier heden no. 2 aan, in alles de gelijks van zijn voorganger. Kaasfabrick te Kot-gras. Wederom zal in het Koegras een nieuwe kaasfabriek verrijzen, en wel aan den Schoolweg op het Jiouw- terrein van het aanstaande Loopuyl-dorp. Directeur Ls de lieer D. Sleutel aldaar. 9 October wordt de fabriek aanbesteed en de bedoeling is, dat zij Maart 1908 zal werken. Brand te Zuid Scharwoude. Te Zuid-Scharwoude ontstond brand in een kool- boet, doordat een kleine jongen rtiet lucifers in het laarliggende stroo speelde. Dit had spoedig vlam ge vat, die hoog opsloeg. Gelukkig bemerkte de moeder het ongeval gauw, en met emmers water en een deken wist zij den brand nog te behoerschcn. Een waarschu wing voorzichtig te zijn met lucifers in de handeu van kinderen.

Schager Courant | 1907 | | pagina 1