onder openbare controle Hulpmeststoffen levert JOH. C. DE WIT. Binnenlandsch Nieuws. in superieure kwaliteiten tegen uiterst scherpe prijzen. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. geeft Joh. C de Wit, Beemster, tigen vrind geïnviteerd om „z'n gast te zijn" in eerste rangs-eafé's, in een van je fijnste restaurants Wat Hcnri best vond. In de zonderling ontwijkende, listige oogen leefde nu een bijzonder guitige uitdruk king. Hij begon te merken, wat voor vleesch hij in de kuip hadEn hoe dat eerzuchtige ex-kruide- niersknechtje een fatale melkkoe voor hem kon wor den Toen zijn er een stuk of wat jaren voorbijgesneld. Toon had zich door sergeantje laten overhalen om „in dienst te gaan"Geloovend dat hij de officiers- sterren zou kunnen halen. Samen zouden ze „hard blokken." Henri zou hem in alles helpen, met boeken, met bijwerken, met den invloed van z'n familie... In ruil daarvoor hield Toon z n deftigen vrind vrij. Eens was het gebeurd, dqat een kameraad naar hem toe was gekomen en hem gewaarschuwd had „tegen dien Koenz, hem er op wees, hoe het sergeantje eigenlijk een ver- loopen knul, een verdriet voor z'n familie, een ldap- looper, een karakterloos en onbetrouwbaar individu was. Toon beschouwde 'tals pure jaloezie... Zij „gunden hem den deftigen vrind niet, daar zat 'hem de kneep En hij bleef z'n soldij z'n zakduiten, alles wat hij maar had, offeren laan de connectie met den jongen „van goeie familie".... Toen kwam de ontnuchtering er in. Toon snapte, dat hij in den dienst nooit vooruil kon komen. Was besluiteloos wat eigenlijk te doen Had het gelukje, dat hij een erfenisje kreeg. Een heel klein kapitaaltje was hét, maar als hij nu verstandig deed en het jffcldje goed belegde, dan kon hij wou het een beetje mee loopen „bezorgd zijn voor z'n ouden dag Toen is hij uit „den dienst" gegaan en had de beste soliedste, verstandigste voornemens. Een oude vrind van z'n va der gaf hem raad. En Toon, au-fond een jongen met „kijk" op de zaken, begreep ook wel, dat die raad eerlijk en goed was Totdat Wat nu volgt, is heel gewoon, heel banaal, heel alledaags ch. Net precies als dien Zaterdag, na de ruzie met baas Balers, gebeurde 't toen ook... Bij het omslaan van een straathoek stond hij neus tegen neus met Henri Koenz. Die was nu ook oud sergeant. En in de loerend schuwe oogen was iets mats gekomen, iets dofs, dat denken deed aan chronisch alcoholismeToon zag 't niet. Liet zich door den „jongen van goeie familie" op sleeptouw nemen. Luis terde naar diens gladde tong... Vond er „heel wat in" om samen met Koenz te worden genoemd als directeur van de vennootschap, die Henri op wou richten Exploitatie van een pracht-onderneming Minstens op z'n zachtst en matigst gerekend, veertig procent rente van z'n geldKon niet missen secuur als de bank „Kerel" zei Henri toen zij hun derde „rondje' had den verschalkt, „binnen een jaar vragen zij je om lid van den raad te worden Net iets voor jou Ik bedank voor al die dingenHoud er niet van Maar jijEn van boven z'n borrelglas zag Henri z'n 5 vriend aan met een gezicht van: „Nou, vindt-je mijn plan niet lumineus?" Toen is er in Toon's gemoed een vrij harde strijd geweest. Hij voelde, snapte, zag eigenlijk glashelder in,dat hij z'n goeie geld ging wagenMaar het vooruitzicht samen met den zoon van een oud-burge meester en een heuschelijke freule, directeur van een ven nootschap te worden, was al te verlokkendDe oude vriend deed al wat-ie kon om het ongeluk te verhoeden. 't Hielp nietVaster en vaster spon de „voorname vriend" zijn net om armen Toon, die niet meer terug kon, nu, al had-ie gewild Ik heb 5n de bank der beklaagden zien terecht staan een vroeg verouderden man, met witte wangen en tranende, uitgebluschte dronkaardsoogen. 't Schuwe was in die oogen nog geblevenZij schenen weg te vluch ten voor uw blikMaar het listige, de vonk van vernuft, was weg. Henri Koenz, de van verduistering en oplichting beschuldigde, beklaagde, was nu het type van den verloopen „schipbreukeling" wiens bedrie- gelijke sluwheid hem toch niet voor ondergang had kunnen behoedenEn als eerste getuige 5 charge verscheen het geplukte, geplunderde burgermannetje, in wien ik niet aanstonds armen eerzuchtigen Toon herkende, zoozeer had het leed hem gebogen en verouderd. Weg was z'n geldje, waarvoor hij zich zelf standigheid had kunnen koopenEn de knak, die ijdelé trots had gekregen, scheen allen levenslust in hem uitgedoofd te hebbenscheen hem meen ik haast nog erger te smarten dan het verlies van z'n heele kapitaaltje MAm(E C0RBEAU Mond- en klanwzeer. Bij de veehouders Jn. Schagen, P. Helder Kz., P. Groot Jbz., C. Zeilemaker, Jb. Waiboer, J. Koomen en P. Vel te Aartswoud, by P. Best te Lambertschaag en bij J. Beerepoot en A. Groot Az. in het Zuid- en Noord- End is het mond- en klauwzeer onder hunne koeien uitgebroken. Bloedvergiftiging. Nog steeds kan men in de couranten berichten over bloedvergiftigingen, uitgaande van een of ander klein wondje, lezen. Dikwijls wordt dan deze bloedvergifti ging door den berichtgever met gekleurde kledingstuk ken (vooral gekleurde kousen staan in een slechten reuk 1) in verband gebracht. Intusschen, al die gevreesde kleurstoffen hebben met bloedvergiftiging niets uit te staan. Vroeger dacht men daar anders over. Men wist, dat vooral in anilinekleurstofïen dikwijls arsenicum voorkwam, en vermoedde nu, dat deze stof door het wondje werd opgenomen en dat zoodoende een bloed vergiftiging tot stand kwam. Deze voorstelling omtrent het wezen van het bloedvergiftigingsproces hoort men ook nu nog dikwijls door leeken verkondigen. Toch is zjj geheel onjuist. Bloedvergiftiging ontstaat uitslui tend door het binnendringen van gevaarlijke bacteriën in de wond. Deze bacteriën vermenigvuldigen zich en produceeren vergiften, die in het bloed worden opgeno men en o.a. koorts veroorzakenmen spreekt dan van wondkoorts. Wanneer echter deze bacteriën, wat hun woonplaats" betreft, zich niet tot de wond beperken, maar zich ook elders in het lichaam gaan nestelen, dan krjjgt men den toestand, die door leeken met den naam van bloedvergiftiging wordt bestempeld. Gewoonlijk ziet men dan eerst een sterke zwelling in de omgeving van de wond optreden, terwijl een fijne, lange, roode streep reeds de richting aangeeft, waarin de „infectie" zich verder zal uitbreiden. Een enkele „klier" (bij vin gerwondjes meestal in de okselholte) is dan gewoonlijk ook reeds gezwollen en pijnlijk. Echter kunnen deze verschijnselen ook geheel ontbrekende bacteriën kun nen direct in het bloed komen en zich daar vermenig vuldigen. Dan ontstaan ook koortsen, terwijl plaatse lijke verschijnselen ontbreken. Een derde mogelijkheid is, dat de bacteriën van de wond naar andere plaatsen van het lichaam gesleept worden en daar ettering („ab cessen") veroorzaken. Men ziet dus, dat bloedvergifti ging zich onder verschillende vormen kan voordoen, doch veroorzaakt wordt het steeds door bacteriën. Een roestige spijker, een speld met het zoo gevreesde koper groen (dat intusschen een vrij onschuldige stof is), een pon nog met inkt bevochtigd, zij allen kunnen slechts indirect bloedvergiftiging veroorzaken. Echter zijn wel de door deze voorwerpen veroorzaakte wonden meer vatbaar voor „infectie" dan die, welke door blanke spij kers schoone spelden en nieuwe pennen worden ver oorzaakt omdat in de eerste gevallen vreemde stoffen (roest, kopergroen, inkt) in de wond worden gebracht, waardoor de genezing wordt vertraagd en de gelegen heid voor het binnendringen van bacteriën dus^wordi yergroot. Bouwmeester'» plannen. De heer Bouwmeester en een groot deel der leden van het gezelschap, zullen zich den lOen October per s.s. „Grotius" naar Nederland inschepen. Volgens „De Locomotief" komt hij het volgende jaar in Indië terug met een dubbel gezelschapeen tooneelgezelschap en een operettegroep. Messchacrt. De Duitsche bladen hebben onzen nu te Frankfort a. d. Main gevestigden landgenoot reeds lang „professor" genoemd. Nu is den zanger Johannes Messchaert de Duitsche professors-titel werkelijk verleend. Beetwortelen. In het westen van Noord-Brabant is men thans alge meen begonnen met het rooien der bieten. De quanti- teit valt over het algemeen niet mee en beloopt ongeveer 33.000 K.G. per hectare. Het suikergehalte is echter zeer hoog. Bieten met 18 en meer procenten komen veelvul dig voor. De landbouwers die dus op gehalte-contract hebben verkocht, maken nog een goed seizoen. Spoorwegongeval. Woensdagmorgen omstreeks 10 uur geraakte bij de laad plaats te Bovenkarspel een van de beambten bij het rangeeren van den trein onder de wielen. Een arm en een been werden den ongelukkige afgereden. De man is reeds overleden. Geslaagd. De heer S. de Moor te Amsterdam, vroeger te Keins- merbrug, is geslaagd voor het lste natuurkundig examen in de geneeskunde. Gelukkige winners. Bij de verloting te Medembliik viel de hoofdprijs, paard, kar en tuig, op het lot van de hoeren: J. Tim merman en Stroet te N. Niedorp. Hot was een lot, be trokken van den lotendebitant A. v. Twuijver, te Schagen. en op GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN, Volksonderwijs. Het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" heeft aan de afdeelingen een rondschrijven gericht, waarin naar aan leiding van de besprekingen op de jongste algemeene vergadering betreffende de inleiding van Dr. Bos op de algemeene vergadering in 1906, omtrent de richting waarin „Volksonderwijs" hebbe te werken, aan de afdeelingen de volgende vragen worden gesteld a. Zou uw afdeeling heropening van den politieken schoolstrijd, in dien zin, dat de vrijzinnigen in den lande zich vereenigden onder de ieuze: „Geen gelden uit de schatkist aan bijzonder onderwijs", gewenscht en mogelijk achten? b. Indien ja, is uw afdeeling van meening, dat terug keer tot de wetgeving van vóór 1889, waarbij geen rijks-subsidie aan bijzondere inrichtingen van onderwijs werd toegekend, bevorderlijk zou zijn aan de behartiging 1. van het volksonderwijs in 't algemeen 2. van het openbaar lager onderwijs c. Acht uw afdeeling het voor „Volksonderwijs" een juist standpunt, als de vereeniging, naast het strijden voor handhaving en, waar noodig, verbetering van de openbare school, zich in haar strijd voor degelijk goed volksonderwijs, richt op het in de wetgeving van het Lager onderwijs neerleggen van zulke waarborgen, dat het bijzonder onderwijs in gehalte niet achtersta bij het openbaar d. Als door onvoldoende zorg van Gemeente- en Bij ks- autoriteiten het onderwijs aanjfeenige openbare school langzamerhand verslechtert en verkommert, en pogingen om daarin verbetering te brengen, schipbreuk hebben geleden, acht uwe afdeeling het dan op den weg van „Volksonderwijs" te liggen, daar ter plaatse mede te tverken tot de oprichting van een bijzondere school, waar het onderwijs geheel het karakter draagt van dat, aaneenegoede openbare school gegeven? e. Hoe meent uw afdeeling ten slotte, dat met het oog op den algemeenen toestand van ons volksonderwijs en de verhouding tusschen het openbaar en het bijzonder, het doel van onze vereeniging in de statuten moet worden omschreven? Ouderwijzere» te lloogwoud. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de O. L. school in de Kerkelaan alhier, hebben 10 sollici tanten zich aangemeld. Vergiftigd. Het huisgezin van den gemeenteveldwachter B. te Stampersgat bij Rozendaal had Zondag jl. hoofdkaas gegeten, die bij een slager in het dorp was gehaald. Na het gebruik werd het geheele gezin ongesteld en deden zich verschijnselen van vergiftiging voor. Een 11-jarig meisje is sedert overleden, terwijl de overige huisgenooten nog in zorgwekkenden toestand verkeeren. Een tot heden ingesteld onderzoek heeft echter nog niet aan het licht gebracht, of de vergiftiging door de hoofd kaas is geschied. Alkmaar, 2 October 1907. Alleen de heer Mr. Dorbeck was niet aanwezig. An ders waren ditmaal alle leden present in de hedenmiddag gehouden vergadering van onzen gemeenteraad, gepre sideerd door den Burgemeester. Na opening der zitting volgde het eerst de mede- deeling, dat het bij het werkliedenreglement ingestelde scheidsgerecht thans voltallig was en bestaat uit de heerenC. Bosman, voorzitterMr. W. Stap, plaats vervangend voorzitterA. A. J. Bosch, H. Bruin, J. A. B. Fenijn en J. v. d. Veen leden en C. L. Beijne- veld, W. H. J. Helling, J. M. Jansen en N. J. .van Vuure, plaatsvervangende leden. Daarna volgde een haast onuitputtelijke reeks jvan ingekomen stukken, waarvan de meeste voor kennisge ving konden worden aangenomen. Onder die, welke in handen werden gesteld van B. en W. om advies, was een adres van de speciale commissie uil de Alk- maarsche winkeliersvereeniging en de 1L-Kath. Middcn- standsvereeniging, houdende het verzoek in deze ge meente een handelsschool met 3-jarigen cursus te wil len oprichten. Dit verzoek is een gevolg van een in den loop dezes jaars (door de iheeren Vonk en van Buijsen gedaa nvoorstel om het onderwijs aan de openbare Bur-' gerschool in dier voege te willen reorganiseeren, dat onder de verplichte leervakken het handelsonderwijs word ©opgenomen, speciaal ingericht voor de behoef ten van den Middenstand. De beide voorstellers ver klaarden, dat hun voorstel slechts een tijdelijken, een overgangsmaatregel beoogde en dat zij zich daarom be ter konden vereenigen met het meer omvattende, het oprichten van een handelsschool. Toch wenschten zij hun voorstel te handhaven, voor het geval aan de oprichting van een zoodanige school onoverkomelijke bezwaren mochten blijken verbonden te zijn. Het zal tegelijk met het prae-advies van B. en W. behandeld worden. Voorts was er een adres bij van de afdeeling Alkmaar van den Nederl. Schildersgezellenbond, om. te willen verbieden het gebruik van loodhoudende ver ven bij den dienst der gemeentewerken; een adres van den Inspecteur van politie, om zijne jaarwedde te wil len herzien, een idem van de afd. Alkmaar van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhouden de dranken om eene subsidie uit de gemeentekas voor bestrijding van propagandakosten enz. De raad keurde, overgaande tot de behandeling der voorstellen van de agenda, goed dat de onbewoon baarverklaring, den 8 Mei 1.1. uitgesproken over eenige woningen aan het Ritsevoort, wederom werd opgehe ven, en dat ten behoeve van 's Rijks waterstaat, behou dens het voldoen aan eenige voorwaarden ter voor koming van brandgevaar, ontheffing wordt verleend van het verbod van stoken in te maken houten wacht huisjes aan het Noord-Hollandsch kanaal bij de Scher mervlotbrug en de Friesche brug. Het voornaamste punt der agenda was wel het voorstel van B. en W. om te besluiten tot den bouw van een tweede gemeentelijk gymnastieklokaal op het Gedempte Geestwater, waarvan de kosten zijn geraamd op f 17958. Waarom hiertoe het voorstel wordt gedaan? Omdat het bestaande gymnastieklokaal wordt opgeëischt door den Minister van Binnenlandsche Zaken, uitsluitend voor de leerlingen der Rijks Hoogere Burgerschool, be halve dat ook de kinderen van openbare gemeentescholen er gebruik van zullen kunnen maken. De Minister meent tol dezen maatregel te moeten overgaan, omdat door particuliere vereenigingen een zoo druk gebruik van het lokaal wordt gemaakt, dat het niet behoorlijk stofvrij kan worden gehouden en voor de betrouw baarheid der toestellen niet langer voldoende kan wor den ingestaan. Nieuwe toestellen zullen dan ook van Regecringswege worden aangeschaft, maar dan moet de beschikking over het lokaal aan het Rijk behoorcn, wijl dan eerst voldoende toezicht mogelijk zij. Waar inderdaad de behoefte aan een geschikt, speciaal doorvoor ingericht gymnastieklokaal naar het oordeel van B. en Wgroot is, hebben zij gemeend het voorstel tot den bouw van een tweede lokaal van gemeentewege te moeten doen. Het bestaande lokaal kan uitsluitend ten dienste van de R. II. B. S. komen. Een zoo belangrijke in hare ge volgen wellicht ver strekkende voordracht wensehte de Raad maar niet zoo af te doen. Al dadelijk kwamen er stemmen, dat de voordracht nog niet rijp voor behandeling was, waar zij nog slechts een paar dagen geleden was rondgezonden. Enkele leden meenden, dal het wenschehjk mocht heeten dergelijke voorstellen eerst in de afdeelingen te behandelen, dan wel ze niet eerder ter behandeling op de agenda te plaatsen dan voor de vergadering, volgende op die, waarin zij inkomen. De Raad sprak zich over eene andere wijze van wer ken niet uit, maar toch zullen B. en W. de geopperde bezwaren bij volgende gelegenheden zich zeker her inneren en er de noodige aandacht aan schenken. Waar er bovendien door sommige leden bezwaren be stonden tegen de plaats van oprichting werd besloten de voordracht tot een volgende vergadering aan te hou den, om dan in de eerste plaats het beginsel uit te maken, of er al dan niet een nieuw lokaal zal worden gebouwd. f De verordeningen op liet heffen en invorderen van wik- en weegloonen werden, evenals die op de ton- nenbelasting, beide goedgekeurd en tot 1 Jan. a.s. op nieuw en onveranderd vastgesteld, behalve dat in de laatste ook de gebruikers van woningen, waar tonnen gebruikt worden, belastingplichtig zullen zijn. De ver ordening op het keuren enz. van vee, vleesch enz. onderging, in verband met daartegen bij Ged. Staten gerezen bezwaren, een kleine wijziging. Zoo werd ge royeerd het artikel, waarin bij veroordeeling van eene overtreding der verordening een uittreksel van het pro ces-verbaal zal worden bekend gemaakt in een nieuws blad, omdat het opleggen van deze bijkomstige straf 111 strijd wordt geacht met art. 161 der Gemeentewet. lot onderwijzers voor het herhalingsonderwijs, in de vacatures, ontstaan door het bedanken van den heer C. J. Reiziger en mej. A. W|. Boeles, werden benoemd de heer K. Hart en mej. G. Bakker, terwijl tot onder wijzer aan de 4e Gemeenteschool met 13 stemmen be noemd werd de heer J. Blokker te Koedijk. De heer A. lonneman, 110. 2 der voordracht, vereenigde 3 stem men op zich. De Raad besloot eindelijk afwijzend te beschikken op het verzoek van Mr. A. P. H. de Lange, om opnieuw een particulier plan van uitbreiding der gemeente in overweging te nemen, waar Ged. Staten zich niet bereid hebben verklaard opnieuw partieele uitbrei dingsplannen goed te keuren. Op grond van dezelfde overweging kon eveneens niet in behandeling komen het verzoek van den notaris J. Willems te Haarlem om een door hem ingezonden bouwplan te willen goed keuren. Eerst zal dus het geheele uitbreidingsplan der gemeente moeten zijn vastgesteld en de voorzitter deel de mede, dat de deskundige commissie daarvoor juist gisteren was bijeen geweest en spoed met de zaak zal maken. Tegen drie uur ging de raad reeds, nadat nog even de deuren waren gesloten geweest, uiteen. Alkmaar, 2 October 1907. De begroeting voor den dienst 1908 is den Raad aange boden, sluitende in ontvangst en uitgaaf op f 496.390.80Va. In de ontvangst is als buitengewone inkomst begrepen een bedrag van f 50000, als opbrengst van kasleenin- gen, waar tegenover in de uitgaaf als buitengewoon bedrag staat, terwijl voorts voor het slui ten van kasleeningen f 150 is geraamd. De begrooting vangt aan met een batig saldo van den dienst 1906, groot f 29367,431/2, terwijl de post voor onvoorziene uit gaven kon worden uitgetrokken op f3078.36 Vooral als gevolg van de in den loop van dit jaar vastgestelde nadere regelingen van de jaarwedden van de meeste gemeentewerklieden, moesten verschillende posten van uitgaaf niet onbelangrijk worden verhoogd. Ten einde de begrooting sluitende te krijgen moesten in verband hier mede ook verschillende posten van ontvang hooger worden opgevoerd .Zoo is de Hoofdelijke Omslag met f 3500 verhoogd en gebracht op f 79500, de opbrengst van marktgelden, wik-, weeg-, meet- en keurloonen piet f 2000 en gebracht op 149000. De uitkeering der wa terleidingmaatschappij kon 1600 hooger geraamd en gesteld worden op i' 10000. De begrooting vertoont ove rigens, vergeleken met die van het loopende jaar, geene belangrijke afwijkingen. De belangrijkste vertoonen zich steeds in het Hoofdstuk, dat betrekking heeft op het onderhoud van plaatselijke werken en inrichtingen, waar voor over 1908 f7500 meer noodig zal zijn, dan jn 1907, hetwelk hoofdzakelijk zal worden aangewend voor straten, wegen, plantsoenen en bruggen, De Boompoorts- brug zal door een nieuwe, breedere ijzeren worden vervangen, kosten f3874, terwijl voor gedeeltelijke ver nieuwing dei- bepaling van de Harddraverslaan f1850 is aangevraagd. Donderdag» te Schagen in het CaleW.ROGGEVEEN Cz Vrijdag» te Alkmaar op de Zaad- en Kaasmarkt, Zaterdag» te Hoorn in „De Witte Engel", Valsclie munter». v De politie teAmsterdam heeft een belangrijke arrestatie gedaan. In den laatst en tijd werd herhaaldelijk valsch geld in omloop gebracht: rijksdaalders, guldens, kwartjes, dubbeltjes. Het door de politie ingesteld onderzoek bleef echter tot dusver vruchteloos. Maanden geleden was een der valsche-munters bijna in handen der politie gevallen. Op aangifte van een sigarenwinkelier in de Warmoes straat werd iemand aangehouden die een valschen rijksdaalder in betaling had gegeven, maar deze man wist aan den politie-beambte te ontsnappen. Maar gistermiddag is 't der politie eindelijk gelukt de hand te leggen op de personen, die vermoedelijk de valsche munters zijn. 't Zijn H. Oornelissen en diens vrouw en A. Cornelis- son, zijn broeder. Het echtpaar Cornelissen woonde sinds langen tijd op den O.-Z. Achterburgwal 129, waar de vrouw een prent briefkaartenwinkeltje hield. Cornelissen zelf scheen niets te doen. Hij ging altijd keurig gekleed uit, bezocht schouwburgen en de groote café's, zoodat de burgers wel eens dachten: waar doet die Cornelissen dat wel van? De prentbriefkaarten kunnen toch niet zóóveel opbrengen, dacht men, dat Cornelissen totaal niet behoeft te werken. Vreemd vond men 't ook, dat de bewoners van per ceel 129 op den Achterburgwal altijd zoo'n druk bezoek kregen van den broeder, A. Cornelissen. Eens op een avond wandelde H. Cornelissen op den Achterburgwal met eene vrouw, die hij wel eens meer ontmoette, hetgeen natuurlijk Cornelissen's eigen vrouw niet aanstond. Het trof zoo, dat Cornelissen juist ter wijl hjj met zijne vriendin wandelde, zijne vrouw tegen kwam. Dat gaf een hevige ruzie, waarbij de echtelieden elkander met woord en vuist te ljjf gingen. Veel menschen, die het kijfparRjtje aangehoord had den, knoopten in hunne ooren, dat de vrouw van Cor nelissen tot hem geroepen had „Valsche munter Dit werd der politie medegedeeld, die nu zeer in haar ver moeden gesterkt werd. De gebroeders Cornelissen worden voortdurend bespied en achtervolgd, zonder dat zy er iets van bemerkten. De politie kreeg zekerheid, dat inderdaad de gebroeders Cornelissen betrokken waren bij het uitgeven van val sche munten en daarom werd besloten een inval in het huis te doen. Het echtpaar Cornelissen en de broeder A. Cornelissen zaten in do achterkamer en ontstelden zeer toen de justi tie binnentrad. De politiedienaren, die mede naar binnen gegaan waren beletten de drie personen iets te verber gen, terwijl de justitie haar onderzoek begon. Inderdaad bleek al dadelijk, dat men in het huis van valsche munters was. In de keuken werd een kachel aangetroffen, welke pas dienst gedaan scheen te hebben voor het smelten van metaal. De smeltkroes stond er nog op. Verder waren er in deze „werkplaats" een groote hoeveelheid lood en gips, matrijzen en allerlei werktuigen, benoodigd voor het maken van valsche munt. De gietlepel werd ook gevonden. Er stond op tafel een bak met zand, welke noodig is om de gegoten gel den er op te laten bekoelen. In het zand stond nog do afdruk van een gulden. In huis werd echter geen valsch geld gevonden, wel een valsche baard en allerlei soorten van petten. Alles werd in beslag genomen. De gebroeders Cornelissen werden gearresteerd, de vrouw oveneens. Zjj werden op het bureau St.-Pieters- hal verhoord. De vrouw kon na het verhoor op het po litiebureau vertrekken, de beide mannen echter bleven op het politiebureau, waarna het verhoor werd voort gezet tot elf uur 's avonds. Verschillende personen, dio valsch geld ontvangen hebben, werden ontboden, doch er waren geen, die de gebroeders Cornelissen herkennen als de mannen, die valsch geld uitgegeven zouden hebben. Onvoorzichtigheid. Woensdagmorgen is de Parysche trein Amsterdam via Utrecht Rozendaal aan een groot gevaar ontsnapt naby het station Etten-Leur tusschen Breda 011 Rozen daal. Aldaar was men met een kraan bezig zandsteen te lossen, welke kraan te dicht langs de lyn was ge plaatst. Toen do Parysche trein passeerde, schuurde het Fransche luxe-rytuig, dat eenigszins breoder dan de andere rytuigen is, langs de kraan, waardoor alle ruiten werden verbrijzeld, de buitenwand geheel ver- nield en de closets ingedrukt. De inzittendon bekwa men allen lichte kwetsuren door de glasscherven. Ge lukkig dat het rytuig zeer zwaar was, anders was het voorzeker uit de rails geworpen. Op het station Rozen daal werd het rytuig uit den trein gezet en kon deze met eenige vertraging de reis vervolgen. Schipbreuk. Do Prussia, een Amerikaansche bark, leed in Juni schipbreuk op de kust van Patagonië. Zeven weken lang bleven de schipbreukelingen in de sneeuw op een smal strand waarachter zich een woest gebergte verhief. Zy leefden eerst van robben, maar toen deze den schrik voor de jagers hadden gekregen, van de huiden en de schaaldieren die zy aan het strand vonden. Na een maand gewerkt te hebben, had de timmerman een kleine boot uit de stukken drijfhout samengesteld en daarin begaven zich do stuurman en drie matrozen naar het Nieuwjaarseiland. Ofschoon het eiland maar 48 K.M. ver was, deden zy by'na een week over de reis, omdat er een woelige zee stond en de wind hevig woei. Op het eiland vonden zy den Argentynschen zeeofficier Delgrade die met een aantal vrijwilligers de overige schipbreukelingen van hun strand weghaalde. Sprekende cijfer». Weer is in Engelsch-Indië het ambtelijke verslag verschenen van het aantal menschen, die in het af- geloopen jaar den dood hebben gevonden door wilde dieren en slangen. In 1906 zyn 2084 menschen door wilde dieren verscheurd, tegen 2051 in 1905 (in de Vereenigde Provinciën werden 178 menschen door wolven gedood). Aan slangenbeet stierven er 22.854 tegen 21.797 in 1905. De vermeerdering schrijft men toe aan overstroomingen in 1906, die de slangen in grooter getale de huizen in dreven. Ongelukken. Te Namen is een deel van een goederentrein, doordat de verbinding tusschen twee wagons brak, een helling afgereden en met groote vaart gebotst op een tweeden goederentrein. De locomotief van dezen trein werd van de baan geslingerd; van de wagens zyn velen verbrijzeld. Van het treinpersoneel zyn twee man gedood en drie gewond. In een brikettenfabriek naby Keulen heeft een hevige ontploffing van stof plaats gehad, waarby zeven personen, onder wie een inspecteur van het bedrijf en een inge nieur, zwaar gewond werden. Twee van de gekwetsten zyn reeds gestorven. Het rampzalige Zuiden. Opnieuw hebben boven Zuid Frankrijk hevige onweders gewoed, gepaard met stroomenden regen, waardoor de Hérault wederom buiten haar oevers is getreden, en wederom aan de wijnbouwers schade berokkende. Volgens een telegram uit Malaga schatten de inge nieurs de slik, die zich in de straten van die stad ten gevolge van de overstrooming heeft opgehoopt, op 10.000 kub. M. Op sommige plaatsen ligt het 90 c.M. hoqg; het ontruimingswerk gaat zeer langzaam, daar de modder tot in de huizen is doorgedrongen en slechts met groote moeite verwijderd kan worden. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend; dagelijks worden nog lijken gevonden in het slyk en zelfs naar Melilla op de kust van Marokko, zijn slachtoffers van de ramp afgedreven. Gemeente Harenkarspel. Ingeschreven gedurende de maand Sept. 1907. GeborenPieter, z. v. Cornelis Jongkind en Jantje Doodeman. Jacoba, d. v. Cornelis van den Kommer en Maartje Houwertjes. Simon, z. v. Aris Groen en Antje Groot. Arie, z. v. Machiel Pankras en Aafje Jonker. Adrianus, z. v. Pieter Dekker en Trijntje Tesselaar. Rens, z. v. Jan Slot en Klaasje Frans. Anna Agatha, d. v. Jan Bruin en Veronika Beers. Petrus Johannes, z. v. Gerrit Hof en Aaltje Boekei. Johannes, z. v. Jacob Bakker en Maria Rietveld. Aaltje, d. v. Abraham Klomp en Geertje Tiel. OndertrouwdCornelis Stam, weduwnaar van Cor- nelia Metselaar, oud 33 jaar, te Noord-Scharwoude en Grietje van Leyen, oud 34 jaar, te Harenkarspel. Getrouwd: Jan Huiberts, oud 43 jaar te Haren karspel en Trijntje van Buuren, oud 33 jaar te Zype. OverledenJohannes Broersen oud 2 jaar. Anna Maria Molenaar oud 6 maand. Tekela Johanna Schipper oud 1 jaar. Pieter Stoop oud 6 jaar. adviezen, prijscouranten, brochure», enz., gratis- Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven gedurende de maand Sept. 1907. GeborenAnna Maria, d. v. Jan de Jong en van Helena Meiten. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. OverledenBart de Wever, weduwnaar van Cornelis Komen, oud 77 jaar, (wonende te Grootebroek.) Gemeente Hoogwoud. Ingeschreven van 16—30 Sept. 1907. GeborenJohannes, z. v. Dirk Bossen en Grietje Moeliker. Cornelis, z. v. Jan Bakker Pieterszoon en Meinouwtje Visser. Martha Anna, d. v. Cornelis Swan en Bernaraina Stokman. OndertrouwdDirk Rempt, arbeider, 22 jaar en Lena Timmerman, zonder beroep, 19 jaar, beiden wonende alhier. Petrus Johannes Haring, arbeider, 25 jaar, wo nende te Wognum, onlangs te Hoorn, en Grietje Straat, zonder beroep, 21 jaar, wonende alhier. Ctetrouwd en Overleden Geene.

Schager Courant | 1907 | | pagina 10