VERSLAG Landbouwproefvelden Zondag 6 Oct. 1907. 51e Jaargang. No. 4297. VIERDE BLAD. in Üoord-Holland, gedurende 1906. s 8 Uit en voor de pers. Gemengd Nieuws. W71T*7 ¥7 ¥7< ¥71 over de vanwege het Rijk gesubsidieerde Blijkens bovenstaande uitkomst is de bemesting met kunstmest veel voordeeliger geweest dan die met stalmest. Toevoeging van kunstmest aan (lezen laatste gaf, blijkens de uitkom sten der controle-veldjes op perceel 1, overal gunstige resultaten; vooral de kali jiceh gunstig gewerkt. De zware kunstmestbemestiug op de controle-veldjes van perceel 2 toegepast, was voordeeliger dan de enkele bemesting op het overige deel van dit perceel. Wellicht was de dub bele hoeveelheid patent kali te groot, wijt K. de beste uitkomst gaf. De proef wordt in 1907 op dezelfde wijze voortgezet. Dit proefveld stond onder toezicht van den heer A. Kooiman, hoofd van den landbouww intercursus te Andijk. Proefvelden, aangelegd met het doel aan te toonen, dat bemesting met uitsluitend kunst mest den grond niet uitput, als slechts alle stoffen, waaraan de grond behoefte heeft, in voldoende hoeveelheid worden aangevoerd. 10. K. Schoütik, Wervershoof. Matig zware kleigrond. Vroege aardappelen. Vorig jaar blauwe aardappelen. Dit proefveld is aangelegd in 1906. Tegelijk is op elk der beide per- ceelen een stel contröleveldjes aangelegd, waarvan de uitkomsten hier mede worden vermeld. Het proefveld bestaat uit 2 perceelen. Perceel 1, groot 4,83 Are, is thans bemest met 10 boeiers stalmest per H.A. Perceel 2, groot 5,25 Are, is bemest met kunstmest, per H.A. 600 K.G. supei, 300 K.G. patent kali, 200 K.G. chili en 200 K.G. zwa velzure ammoniak. Op elk perceel is bovendien een stel contröleveldjes, elk groot 25 vierk. M., aangelegd; boven de opgegeven bemesting werd hier nog gegeven per H.A.600 K.G. super, 300 K.G. patent kali, 200 K.G. zwavelzure ammoniak en 200 K.G. chili. De stalmest is op 3 April 1906 ondergespit. De kunstmest is op den zelfden dag uitgestrooid en ingeharkt, de chili echter eerst op 17 April en 1 Mei, telkens de helft. Op 4 Aprii werden de vroege aardappelen, Duitsche muizen, met de graaf geplant. Kort na het opkomen hebben ze een weinig geleden door nachtvorsten. Door het minder warme weer in het begin van den zomer, groeiden de aardappelen aanvankelijk niet vlug; later kwam dit goed bij. Eerst leken de aardappelen op het met stalmest bemeste perceel iets voor te zijn, doch later verdween dit verschil geheel en muntte het kunstmestperceel uit door zijn frissche kleur. De contröie-veldjes, welke eerst minder uitkwamen, kwamen later goed uit. Over het lalgemeen was de stand Van het gewas goed, beter dan die op de omliggende aardappelvelden. De aardappelen hebben zeer weinig van ziekte geleden, zoodat maar enkele zieke knollen bij het pooien gevonden zijn. Het proefveld is bij gedeelten gerooid. Perceel 1 op 2325 Juli en 2 op 1820 Juli. De aardappelen waren op beide perceelen mooi van vorm en goed van kwaliteit. De prijs der groote was f 1.50 per H.L en die der kleine en kriel f 0.36 per H.L. Per H.A. berekend was de opbrengst als volgt: Proefvelden aangelegd ter vergel ij king van verschillende meststoffen. 12. P. Groot Klz., Andijk. Zavelgrond. Blauwe aardappelen. Vorig jaar dito. In 1904 en 1905 werden door de vereeniging van oud-leerlingen van den landbouwwintercursus te Andijk respectievelijk 15 en 6 proefvel den aangelegd (om eene bemesting met kunstmest te vergelijken met eene even dure bemesting met stadsoompost. (Zie verslag 1905, bladz. 21). Deze proefvelden bestonden uit 2 perceelen, elk groot 1 Are. Op leen, dezer proefvelden werd de nawerking der bemestingen van 1905 onderzocht. De bemesting in 1905 was per H.A. Perceel 1 70.000 K.G. compost, kostende f 252 (4 schuiten per 100 roeden, kostende f 36). i Perceel 2. 1000 K.G. chili, 1000 K.G. super, 200 K.G. zwavelzure ammoniak en 1100 K.G. patent kali, kostende eveneens f 252. In 1906 bleven beide perceelen onbemest. De aardappelen zijn gepoot op 13 April op 39 centimeter in het vierkant. Hoewel ze niet besproeid zijn met Bordeauxsche pap, hebben zij niet noemenswaard van de ziekte geleden. Zij zijn gerooid in het i laatst van September. De opbrengst was, per H.A. berekend, als volgt Bij No 13 is het veld in den hierfsl 2 steken diep gespit. Alle meststoffen, uitgezonderd de chili, zijn 4 April uitgestrooid en inge harkt; de chili is 11 April gestrooid, op welken datum ook de aard appelen gepoot zijn op 40 centimeter in hel vierkant De aardappelen zijn tweemaal besproeid met Bordeauxsche pap n.1. op 13 Juni en 4 Juli. Ziekte in de knollen kwam niet voor. Het rooien geschiedde op 3 October 1906. Bij No. 14 is het land jn den herfst geploegd en in het yporjaar gespit. De kunstmest is begin April gestrooid, behalve de chili, die on geveer half Mei is aangewend. De aardappelen zijn in het begin van April gepoot op een onderlingen afstand van 31 centimeter. De aard appelen zijn ongeveer half Juni besproeid met pap van 2 pCt. ko pervitriool en 2 pCt. kalk. In de knollen zijn geen zieke gevonden. Het rooien geschiedde op 22 en 23 October. Bij No. 15 zijn geen nadere cultuuraanwijzingen in hel verslag opgegeven. Bij alle drie proefvelden is de bemesting met kunstmest het voor- j deeligsl gebleken, terwijl vervanging van een gedeelte der guano door 1 patc-nt kali op alle drie ongunstig bleek. Het is dus waarschijnlijk, dat de meeropbrengst op het kunstmestperceel ontstaan is door de groolere I hoeveelheid stikstofmest. Opbrengst in 1906. Opbrengst in 1905. Groote in H.L. Kleine. Groote. Kleine. Perceel 1, compost in 1905 176 66 450 102 2, kunstmest in 1905 186 21 448 81 Het vorig jaar was het resultaat van beide bemlestingen op dit proef veld ongeveer gelijk. Thans is het voordeel zeer duidelijk aan de zijde van den kunstmest. Blijkens de ervaringen met deze rubriek proefvelden van 1904 tot 1906 opgedaan, schijnt bemesting met kunstmest minstens even voordeelig te zijn als die met compost. 1315. Dit jaar zijn door bovengenoemde vereeniging drie proefvel den te Andijk aangelegd ter vergelijking van guano met kunstmest voor gelijke geldswaarde. Ieder proefveld bestond uit drie perceelen, elk groot 1 Are. Perceel 1 ontving ,per H.A.700 K.G. guano met bovendien 300 K.G. patent kali, kostende f 120 per H.A. Perceel 2 ontving per H.A. 1000 K.G guano, kostende f 120 per H.A. Perceel 3 ontving per H.A. 500 K.G. super, 450 K.G. patent kali, 100 K.G. zwavelzure ammoniak en 500 K.G. chili, kostende f 120 per H.A. Het gehalte der guano onder zocht aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn was Stikstof totaal 6.87 procent. Hiervan Stikstof in den vorm van ammoniak 6.57 salpeterzuur 0.10 Phosphorzuur oplosbaar in mineraalzuur 11.1 Hiervan Phosphorzuur oplosbaar in water 10.- Kali 1.9 De uitkomsten op deze proefvelden waren, per H.A. gerekend, als volgt in H.L. Perceel 1. Controle-veldje A P K S Controle-veldje A P K S Toegepaste bemestingen per H.A. 11 „boeiers" stalmest bovendien 600 K.G. su per, 800 K.G. patent kali, 200 K.G. chili en 200 K.G. zwavelzure ammoniak Als A, doch zonder super Als A, doch zonder patent-kali Als A, doch zonder chili en zwavelz. ammoniak 600 K.G. super, 300 K.G. patent-kali, 200 K.G. chili, 200 K.G. zwavelzure ammoniak bovendien 600 K.G. su per, 300 K.G. patent kali, 200 K G. chili en 200 K.G. zwavelz. amm. Als A, doch zonder super bovendien Als A, doch zonder patent-kali bovendien Als a, doch zonder chili en zwavelzure ammo niak bovendien Aardappelen in H.L. Op brengst Benxes- tings- kosten. Netto op brengst in gul dens Groote Kleine xn gul dens 328 57 f512 f122 f390 449 91 -716 -211 -505 467 100 -746 -195 -551 406 86 -640 -193 -447 446 74 -695 •155 -540 363 146 -597 - 89 -508 480 86 -751 -178 -573 455 83 -712 162 -550 497 71 -771 -160 -611 423 74 -662 -122 -540 M g es N g 3 2 o N £7 5 5 pr Ort- SS 2 ►o ®g O £- B B§0 £p H- -i O Q B p 85" §3 99 s et- P cv»® f Proefvelden, z. g. contröl e-v el dj es, aangelegd met het doel te onderzoeken aan welke stof fen de grootste behoefte bestaat en te laten zien, dat bemesting met kunstmest weinig of niets uitwerkt, als men verkeerde stoffen ge bruikt, terwijl op dezelfde plaats met andere meststoffen dikwijls eene zeer groote uitwer king wordt verkregen. 1 In 1906 zijn deze veldjes weer in verschillende streken aangelegd om dat de afdeelingen, door welke de proefvelden worden beheerd en ook gedeeltelijk bekostigd, deze proeven voor hare omgeving bijzonder geschikt jachtten. Deze proefvelden bestonden alle uit vier veldjes, die naast elkaar werden aangelegd, zoodanig Üat ze door een strook van minstens 1 Meter breedte van elkaar gescheiden waren. Een dezer veldjes (A) werd bemest met alle drie voedings stoffen in groote hoeveelheid; een tweede (S) werd evenals A bemest, doch zonder stikstofmest; een derde (K) evenals A, doch zon der kalimest; een (vierde (P) evenals A, doch zonder phos- phorzuurmest. Waar de grond niet rijk voorzien was van kool zure kalk. werd de helft van alle perceelen bovendien bemest met per H.A. 2000 K.G. kalk. De juiste hoeveelheid der gebruikte meststoffen vindt men hieronder bij de afzonderlijke beschrijving aangegeven. Daar op veldje A alle soorten van mest zijn gestrooid, moet het gewas daar best groeien. Doet het zulks niet, dan is er reden om aan te nemen, <lat pr gebreken jn den grond zijn, die een weligen groei beiemmeren. Groeit het gewas op veldje P evengoed als op A, dan is dat een bewijs, dat er aan phosphorzuurmest geen behoefte is; groeit het er veel slechter dan op A, dan bewijst zulks, dat er aan phosphorzuurmest groote behoefte is. Zoo kunnen wij bij vergelijking van veldje S met A zien, hoe groot de behoefte is aan stikstofmest en door vergelijking van K met A de behoefte aan kalimest beoordeelen. Hoe grooter liet verschil in groei is tusschen veldje A en de onbemeste strooken rondom de veldjes, des te grooter is de behoefte aan mest. 16. A. C o l ij n Je., Nieuwer Amstel, Middenpolder. Kleigrond/ Eckendorffer gele mangelwortelen. Bij dit proefveld hadden de perceelen elk een oppervlakte van 2 Are. De bemesting was per H.A. 300 K.G. chili, 600 K.G. super en 400 K.G. patent kali, terwijl de helft van alle veldjes per H.A. 2000 K.G. kalk ontvangen heeft. De kalk is gestrooid op 23 December 1905, alle overige meststoffen, ook de chili, op 16 Maart 1906; voor laatstgenoemde meststof was dit wellicht te vroeg. De mangelwortelen zijn op 30 April gezaaid op 33 centimeter afstand; zij zijn gerooid op 15 October. Van elk perceel is een monster onder zocht aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, waarvan de uitslag in onderstaande tabel is aangegeven. De opbrengsten waren per H.A. berekend als volgt: A P K Mangelwortelen bruto in KG 91350 92100 97000 77500 Gehalte droge sto 12 pCt. 10.8 11.4 9-9 Gehalte suiker 7 6 6.3 4.7 pCt. j De proefnemer schat de tarra voor aanhangenden grond op 10 pCt. Hel verdient de aandacht, dat de mangelwortelen op het veldje S het laagste gehalte hadden pan droge stof en suiker, terwijl ook de opbrengst in K.G. -daar het laagst was. De bemesting met chili heeft naar het schijnt gunstig gewerkt, niet alleen op het gjewicht der bieten, doch ook op het gehalte. Aan de andere voedingsstoffen scheen geen behoefte te bestaan. De Rijkslandbouwieeraar voor Noord-Holland (Wordt vervolgd.) C. NOBEL. F ra nek er. Bij de verkiezing te Franeker, waar zooals vermeld staat, de socialist in herstemming komt met den anti-revolutionnair, is vooral opmerkelijK ae achteruitgang van den laatste. De anti-rev. Van der Molen heeft nu 2o3o stemmen tegen de Friesch-Christ.-Hisl. ds. Ankerman bij vonge stemming 2880. Nog maar enkele dagen geleden beeft De Standaard vermoedelijk niet geheel buiten verband met wat zich op het oogenblik te Schiedam afspeelt gevraagd waar toch de christeLijk historischen bleven met een aanbeveling van den heer Van der Molen in Frane ker- men kon, aldus het blad, tot nu toe wel vermoe den' dat deze ook hun candidaat was, maar geble ken'was daarvan dog niets. Binnen den kortst mogehj- ken termijn, 24 uur, kwam daarop De Nederlander met de verlangde aanbeveling voor den dag. Nog den volgenden avond „constateerde De Std. dit met ge noegen; ook De Banier kreeg een prijsje We hopen nu maar, voegde het blad er echter dadelijk aan toe dat het ook helpen zal en de chi.-hist. als één man aan de roepstem hunner organen gehoor zullen ge ven De cijfers zullen het uitwijzen Men ziet, dat de cijfers niet veel goeds zeggen, ds. Ankerman had des tijds 300 stemmen meer dan de heer Van der Molen nu. Het is te voorzien, dat Franeker bij de herstemming fwelke op 15 October plaats heeft) aan de sociaal democraten zal blijven en de heer Helsdingen de plaats van Tak in de Kamer zal komen innemen. De meeste Stemmen toch, thans op den vrijzinnig-democraat Van Raalte uitgebracht, zullen wel op den sociaal-democraat overgaan, zoodat zelfs indien de tweede ban der chris- telijk-historischen bij de herstemming opkomt, zij den heer Van der Molen toch niet de overwinning zal kunnen bezorgen. Voor de antir. broeders in Schiedam is er weinig noodig of zij laten den Christ.-Hist. in den steek. De Rotterdammer meldt ten minste: Woensdagavond had de vergadering plaats van de kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" alhier, om hare houding vast te stellen voor de verkiezing in het district Schiedam. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aange nomen De antirev. Kiesver. N. en O. te Vlaardingen, be treurende de houding der Chr. Hist. partij in zake het aanbieden van een zetel in de Tweede Kamer aan dr. A. Kuyper. zich te diep gegriefd gevoelende door den smaad den eminenten leider onzer partij daardoor aangedaan, om het besluit der Centrale kiesver. in het district Schiedam tot steun van den Chris.-Hist. candidaat uit te voeren. acht het in de gegeven omstandigheden gewensqht, zich van allen officieelen steun te onthouden en de leden der vereeniging in het uitbrengen van hun stem geheel vrij te laten. Over het passeeren van Dr. Kuyper en wat daar over in de Pers is medegedeeld, geeft de Standaard de volgende inlichting: „Hiertegenover staat vast, dat dr. Kuyper verklaard heeft, alleen ingeval de drie partijen Rechts zich op zijn cadidatuu rvereenigden, haar in ernstige over weging te zullen nemen, en zulks onder bijvoeging dat ook dan zelis zijn onderhanden studiën de aan neming ervan zeer zouden bemoeilijken." Het Handelsblad voegt hieraan toe Nu weet men het van De Standaard, dat is zoo goed als van dr. Kuyper zelf. Er is werkelijk sprake geweest van een candidatuui-Kuyper. De candidatuur is hem zelfs aangeboden, anders had hij immers niet te „ver klaren.' Zeer begrijpelijk is ook zijn voorwaarde van „ernstige overweging;" hij moest de eenige candidaat der coalitie van Rechts wezen; mocht zich niet aan een anders niet-onmogelijk echec blootstellen. Maaren dit is de hoofdzaakmen wilde van Rechts niet algemeen van deze candidatuur weten Zelfs voo reen candidaat als dr. Kuyper, „den eminen ten leider", was geen samenwerking te verkrijgen. Dit teekent de verhouding tusschen de „broeders." Of hebben de spelbrekers de Chr. historische lei- j ders gewenschl m het belang der wetenschap en van dr. Kuyper's gezondheid aldus te handelen? Wilden zij hem niet te zeer „bemoeilijken" en liefst aan „zijn onderhanden studiën" laten? Treinongeluk. Woensdagmorgen is by Duisburg een sneltrein van Keulen naar Hamburg uit het spoor gevlogen. Gedood zyn twee personen, gekwetst één. Het ongeluk bljjkt te zyn veroorzaakt door het te vroeg omwerpen van een wissel; daardoor ontspoorden twee wagens. Inkoopen van sociaal werk. Vele vrouwen wijden zich thans aan zoogenaamden „socialen arbeid", om het lot van misdeelden te ver- zachten. In de „Frankf. Ztg." wordt er op gewezen dat een ontzaglijk groot aantal vrouwen, en ook mannen j zonder groote moeite of inspanning, een heilzaam sociaal werk konden verrichten en wel bij het doen van mkoopen. Vooral waar het kleedingstukken betreft' hoopen de bestellingen zich op in weinige weken van voor of najaar. Dientengevolge worden duizenden arbei ders, met name vrouwen en meisjes dan overladen met werk, soms tot laat in den nacht, terwijl het haar in den stillen tyd aan werk ontbreekt. Geheel is deze bedenkelijke toestand wel niet te veranderen, airhans zoolang de „mode nog blijft heerschenmaar als allen by wie het sociaal gevoel meespreekt, by het doen van bestellingen of van ir.koopen aan de beteekenis daarvan voor anderen denken, kan ook in dit opzicht voel ver beterd worden. Sneeuw w egruiming te Berljjn. Het wegruimen van sneeuw is in sneeuwryke winters een belangryke schadepost op iedere begrooting van een groole stad, maar zooveel kosten als te Berlijn in 1906 daarvoor gemaakt zyn, zullen niet veel steden te betalen hebben gehad. Daar bedroegen nl. de kosten voor het wegruimen van de sneeuw in den winter van dat iaar niet minder dan 1.231.000 Mk. benevens 263 000 Mk als oon aan losse arbeiders, samen dus in een rond getal lè millioen Mk. Voor de opruiming van straatvuil werd over het geheele jaar slechts 1.054.00 Mk. besteed. -o—

Schager Courant | 1907 | | pagina 13