Donderdag 10 October 1907. 51ste Jaargang N 4298 Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Za'erdagavo n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTËNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVËRTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Sluiting tapperijen. Herhalingsonderwijs. FEUILLETON. n r SGHA A NiEBWS- COURANT. Aturtenlie- k Liiiliivllil. Bureau ICHAftèKI, Laan, Iï 4. Interc. Telephoon No. 20. UitgeversTRAPMAN Co. Dit nummer bestaat uil twee bladen. GEMEENTE SCIIAGEN. Bekendmakingen. (o) Marktpolitie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen, brengen ter algemeene kennis, dat vanaf heden tot en met den laatsten November a.s., des Donderdags geen rü tuigen op het marktplein mogen worden geplaatst en het uit- en inspannen van paarden aldaar niet mag geschieden. Overtreding zal gestraft worden met eene geldboete van ten hoogste f25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, 4 October 1907. Burgemeester en Wethouders: H. J. POT, Burgemeester. EOGGEVEEN, Secretaris. Do Burgemeester der gemeente Schagen; overwegende, dat by gelegenheid der loting voor de nationale militie in den rogel vele lotelingen zich schuldig maken aan misbruik van sterken drank Verzoekt bjj deze belanghebbenden om op den dag der loting voor do nationale militie alhier, zijnde Maandag den 14en October, a.s. geen sterken drank te schenken tot des namiddags 2 uur. Zulks ter voorkoming van de noodzakelijkheid,! dat krachtens artikel 11 der algemeene politie-verordening tijdelijke sluiting van koffiehuizen en tapperijen zou moeten worden bevolen. Schagen, den 8en October 1907. De Burgemeester, H. J. POT. o— Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen maken bekend, dat voor degenen, die het gewoon lager onderwijs, hetzij op eene openbare, hetzij op eene bij zondere school, hebben genoten, in de lokalen der openbare lagere school, gelegen aan de Loet, wijk F, no. 18 gelegenheid bestaat tot het ontvangen van Herhalingsoiiderwijs. Dit herhalingsonderwijs wordt gegeven voor jongens en meisjes, iederen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag, gedurende de maanden November, December, Januari en Februari, des namiddags van 6 tot 8 uur en strekt zich uit over de volgende vakken le Nederlandsche taal, 2e bet rekenen, 3e de kennis der natuur, 4e aardrijkskunde en 5e geschiedenis. Voor het genieten van dit herhalingsonderwijs zal een schoolgeld worden geheven van 20 cent per maand en voor twee of meer kinderen van hetzelfde gezin, voor elk kind 15 cent per maand. Kinderen van onvermogen- den zullen het herhalingsonderwijs kosteloos mogen genieten, terwijl kinderen van minvermogenden voor het halve schoolgeld zullen worden toegelaten. Ouders of verzorgefs, die hunne kinderen het her halingsonderwijs wenschen te laten volgen, worden ver zocht daarvan vóór 15 October 1907 aangifte te doen bij het Hoofd der openbare lagere school. Schagen, den 30 September 1907. P. BUIS Jz., lo. Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. BinDenlandsfh Nieuws. Ongeluk bij den den Hoek van Iloliand. Aan boord van het stoomschip „Vienna" van de „Great Eastern Railway Company", een zusterschip van de in Februari aan den Hoek van Holland verloren gegane „Berlin," is in den Vroegen morgen van Donderdag een verschrikkelijk ongeluk gebeurd."" Kort vóór de invaart van het schip in den Waterweg, dat in den avond van Woensdag van Parkeston was vertrokken om te Rotter- j dam in het droogdok te gaan, ontstond een breuk in j een der stoomketels, waardoor een groote hoeveelheid kokend water en stoom in de stookruimte drong. Twee stokers, Woods en Green, heiden uit Harwich, kregen vreeselijke brandwonden 'en overleden korten tijd daarna. Een lccljjkc kwestie. Men meldt uit Drente; In de Hervormde gemeente te Hijkersmilde bestaat sedert eenigen tijd een minder gewenschte toestand. I De predikant, ds. H., werd beschuldigd van handelingen van ongepasten aard. De justitie stelde een onderzoek j in, doch vond geen termen hem te vervolgen. Hij werd j echter door het classicaal bestuur geschorst, door het provinciaal kerkbestuur uit zijn ambt ontzet, doch door de Synode daarin gehandhaafd. Toen trad hij weer als predikant op, doch de gemeente wilde niet onder 1 zijn gehoor komen en de kerkeraad nam ten slotte zijn ontslag. De predikant vergaderde reeds met het classi caal bestuur, opdat dit kon doen wat des kerkeraads is, j en verzocht den ring met het oog op een kwaal, waar- aan hij lijdende is, drie maanden voor hem op te tre den. Na afloop daarvan zou hij zien of die kwaal hem noodzaakte zijn emeritaat aan te vragen. Intusschen is door de justitie de instructie tegen ds. H. heropend, naar beweerd wordt omdat de hoofd getuige thans 16 jaar oud is en onder eede gehoord kan worden en er nog een 'n ie uwe getuige verschenen is. Uit de llottcrdanische haven. Op de Achterhaven te Oud-Delfshaven heeft in den loop van Maandagmorgen een formeele veldslag plaats gehad, die, schoon niet direct op de staking terug te voeren, toch de bootwerkers tot onmiddellijke aanstich ters heeft gehad. Aan genoemde haven is gevestigd het kantoor van den stuwadoor C. Swarttouw, waarvoor zich dien morgen eenige honderden werklieden ver zamelden tot het vaste personeel dier firma behoorende. Velen van dit volkje verkeerden onder den invloed van sterken drank en gingen na veel geruziezoek on derling aan het bakkeleien. Toen de politie er bij kwam om de vechtenden te scheiden, kwamen ook de an deren onmiddellijk in verzet. Er werden uit den troep revolverschoten gelost, ten gevolge waarvan de politie-agent De Bruijn door een kogel in het onderlijf werd getroffen. Ook de aanwezige politie begon nu harerzijds van revolvers gebruik te maken en joeg op haar beurt een der bootwerkers, Bij kerk geheeten, een kogel in het'been. Eerst toen huzaren, politie te paard en te voet ter versterking kwamen op dagen, kon de rust hersteld worden. De gekwetsten werden naar het ziekenhuis vervoerd. Nader blijkt, dat bij het gevecht van Maandagmorgen, behalve de reeds genoemde personen, nog drie boot werkers verwond zijn, twee door revolverkogels en een door een Sabelhouw over het hoofd. Wij hebben in den loop der beweging gelegenheid ge had om gewag te maken van een aantal ven-aderlijke aanvallen. Er wordt er nu één bekend, die niet zal nalaten in vele kringen der burgerij groote verontwaar diging te wekken. Slachtoffer van dien verraderlijken aanslag is de heer J. Hudig, oudste wethouder <der gemeente, tevens hoofd der firma Hudig en Veder, een der meest populaire persoonlijkheden in onze stad, bij velen geacht om zijn kunde, bij anderen geliefd om zijn welwillendheid en humaniteit. Toen deze Vrij dagavond laat van het Stadhuis kwam, werd hij op de Regentessebrug op weg naar huis aangesproken door een bootwerker, die eerst een praatje maakte en hem vervolgens vroeg of hij de heer Hudig was. Toen hierop bevestigend werd geantwoord, ontving de heer Hudig een geweldigen klap tegen het achterhoofd, terwijl de ver- f radcrlijke aanvaller het hazenpad koos, zonder bekend te zijn geworden. Gelukkig blijkt de heer Hudig, niette genstaande zijn 70 jaren nog een krasse man, van den aanslag geen slechte gevolgen te hebben. Wereld wandelaars af. Negen weken geleden besloten vier Hollandsche jongelieden, waarvan 2 uit Amsterdam, 1 uit Utrecht en 1 uit PurmeFend, een voetreis om de wereld te maken. Reeds waren ze gekomen tot Lyon, toen twee zich van 't gezelschap afzonderden en wegbleven. De beide overgeblevenen, die geen Fransch verstonden, besloten toen ook maar naar hunne woonplaatsen terug te keeren. Dr. Kuyper's 70ste verjaardag. Naar men aan de „Rott." meldt, zal door het comité in zake den zeventigsten verjaardag van dr. A. Knyper, op 29 October a.s., aan organisaties, die daarvoor in aanmerking komen, gelegenheid worden geschonken dr. Kuyper op dien dag te 's Gravenhage te begroeten. KLIMOP. Ssrdinische Dorps-roman VAN GRAZIA DELEDDA. o— 6 Twee in liefde ontvlamde gieren vlogen rond en joe gen elkaar na in zon en wind, in de heldere lucht. Annesa en Paulu wisselden geen woord; hij was weer ernstig geworden, maar zijne gloeiende oogen tuur den meer naar de spelende gieren dan naar het natuurta fereel. Eensklaps stond hij op en daalde af; zij volg de hem. Op de plaats waar de steenen wankelden, bleef hij staan, reikte haar de hand en keek haar '"Annesa voeldo dezen ongewonen blik, die haar als een vlam verblindde; zij dacht te vallen, de rotsen om haar heen schenen neer te storten; een vTeemd aedruisch weerklonk in haar hoofd door den heftigen aandrang van het bloed naar de hersenen. Maar Paulu hield haar vast in zijne armen, en zijne lippen drukten zich op de hare Zij was geen kind meer, niet eens meer een heel jong meisje; zij vroeg dan ook zich zelve niet, waarom dat alles in dit oogenblik, op dezen dag geschied was, waarom niet vroeger, en niet later. Zij begreep wel, dat de vrucht valt als ze rijp is, en de roos zich opent, als ze niet meer knop is. DERDE HOOFDSTUK. „Annesa, Annesa 1" riep de zieke, en zijne stem klonk hel' meisje in de ooren als die van een stervende. Zij huiverde, zij ontwaakte uit hare drooinen, daarna ging zij de kamer binnen. Oom Zua was door ieen zijner gewone aanvallen van verstikking overvallen, ca trachtte zich in zijn bed op te richten, zijne magere handen bewogen zich krampachtig, als worstelden zij hevig met een onzichtbaar, schrik-aanjagend spook. Zonder zich ook maar eenigszins te haasten, ging Annesa naar hem toe, richtte hem op, Legde een tweede kussen achter zijn ,rug en gaf hem te drinken; en toen hij weder kon praten, begon hij te klagen, te vloeken en te kijven. „Je laat mij altijd alleen," jammerde hij, „en de muggen steken me zoo, en het licht gaat uit. Zoo mogen ook jouw oogen uitdooven. Haal pastoor Vir- dis voor mij. Ik wil biechten, ik wil niet sterven zonder communie, alsof ik een heiden ben. Jij hebt me vergif ingegeven; jij... jij wilt me langzaam doen sterven. Vervloekt ben je van je geboorte af. Het oogenblik zal wel komen, waarnaar je zoo vurig verlangt, het komt maar al te snel. Ja, jazeer snel, zeer snel. Jij zult me eens vinden als een dooden hond, en dan ben ie tevreden." „Wees dan toch eindelijk stil," riep Annesa dreigend uit. „Schaam u, zulke dingen te zeggen. Oude ondank bare, u is een booze oude vent!" Maar hij ging voort met schimpen, en hij schimpte nog, toen Annesa hel licht had uitgeblazen en zich ter ruste had begeven. Nog in hel donker hoorde zij de krijschende stem alsof er een zaag werkte, die haar hart vernielde. Een deel van haar hart was rein en goed gebleven, het gloeide van liefde, van medelijden en van dankbaarheid; het andere deel gloeide ook, maar het gaf als een mijt van groen hout een blauwe vlam, kwalijk-riekenden rook. Dc liefelijkheid en de treurigheid van hare herinneringen waren vervloden, de kijvende stem had hot meisje in de drukkende werkelijkheid teruggeroepen. Maar nu vernam zij een andere stem, een zachte, welluidende stem, die als 'op een heel verren afstand een minnelied zong. Het kwam nader, maar nu hoorde zij in het Stille straatje een minnelied begeleid door een zwaarmoedig koor van jeugdige stemmen: Wieringen. Door schipper P. Bakker Jz. is in de Zuiderzee opge- vischt, een stukje hout van ongeveer een meter lengte, waarop een zeer groot aantal zoogenaamde eendenmos sels zaten vastgegroeid. Het geheel dat een eigenaardig gezicht oplevert en tot de zeldzaamheden behoort, zal worden opgezonden naar Artis te Amsterdam. Wieringen. Te Den Oever is opgericht eene afdeeling van de Nederlandsche Schippersvereeniging „Schuttevaêr," met aanvankelijk 21 leden. Het bestuur is samengesteld uit de heeren L. Spaander, C. Verfaille, S. Zomerdijk Jr. en A. J. Reinders, die onderling de functiën van Voorzitter, Secretaris, Penningmeester en Bestuurslid zullen ver doelen. Wieringen. De muziekvereeniging „Harmonie" hield j.1. Zaterdag avond in „Concordia" hare jaarvergadering. Wegens af- wezigheid van den voorzitter, werd de vergadering ge presideerd door den heer Cavaljé. Na opening, volgde j lezing notulen en jaarverslag door den secretaris, den heer W. Bruulalles werd onder dankzegging goedge keurd. Eveneons werd in orde bevonden de rekening 1 van den penningmeester den heer N. J. Poel, die mede dank ontving voor zijn goed beheer. Tot bestuursleden werden herkozen de heerenR. L. H. Koops, voorzitter en N. Luijt, bestuurslid. In het huishoudelijk reglement werden eenige wijzi gingen aangebracht. Besloten werd de uitvoeringen voor de kunstlievende leden te houden in November en Februari a.s., op nader te bepalen datums, en op Paasch-Maandag in 1908 een openbare uitvoering te geven tegen entrée. Verder zullen inlichtingen worden ingewonnen te Anna Pau- lowna om aldaar eene uitvoering te geven. Hierna werden nog vele onderwerpen van huishoudelijken aard besprokon. De heer P. Bruul, directeur, stelde nog voor om in den volgendenden zomer ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der vereeniging een Festival te organiseeren, hetgeen werd aangehouden. Hierna volgde sluiting. Ileer-IIngowaard. Ten overstaan van Notaris Bos te Hoorn, is voor de Erven van Coenraad Bruins den 8en Oct. publiek ver kocht de boerenwoning met 9.25.70 H.A. land aan den Jan Gljjnisweg. Kooper de heer Leonardus Borst te Alkmaar voor f12140. Tentoonstelling Winkel. Vanwege de Groentenvereeniging word Zondag en Maandag de aangekondigde tentoonstelling gehouden. Ondanks het ongunstige weder, was het bezoek zeer bevredigendruim 400 personen hebben de tentoonstel ling bezocht. Door de jury bestaande uit de heerenW. Balk, te Hoorn, N. Loder te Winkel en H. Schoorl te Nieuwe Niedorp, voor de boomvruchten; de heeren: K. Dekker Pz. te Heer Hugowaard, A. Kapitein te Nieuwe Nie dorp en A. Siooves Kz. te Winkel, voor de groenten werden de navolgende bekroningen toegekend Collectie boomvruchtenle prijs, J. Koomon Hz., te Winkel, 2e prijs, T. Beumkes, aldaar, 3e prijs, H. Schoorl, te Nieuwo Niedorp. Hiervoor fungeerde als keurmees ter in de plaats van den heer H. Schoorl, de heer K. Vries te Winkel. Handperen le prijs Abr. Sloos te Winkel, 2e prijs C. van de Hulst aldaar. Stoofperen, le prijs wed. J. Nooij te Winkel, 2e prijs C. Koomen aldaar. Zure appelen, le prijs D. Kruit Jz. te Nieuwe Niedorp, 2e prijs D. Korff te Winkel. Zoete appelen, le prijs J. Porte te Winkel, 2e prijs G. de Leeuw aldaar. Collecte groentenprijs C. Koomen. Roodo kool, prijs D. Kruit Jz. Witte kool, dezelfde. Gele kool, dezelfde. Bloemkool, dezelfde. Muizenaardappelen, J. van Essen te Winkel. Blauwe aardappelen, H. Smit aldaar. Uien, J. Brouwer aldaar. Wortelen, G. Kaaü aldaar. Slaboonen, J. Dekker Cz. aldaar. Snyboonen, G. Kaaü aldaar. Kool rapen, C. de Jongb aldaar. Bieten, W. Amels Jz. aldaar. Voor inzending ter opluistering verkregen prezen Dames Breeker en Siooves te Winkel den eersten; D. Korff aldaar den tweeden en J. Porte den derden. Stugge koolhandcl. Aan den Langedyk en Omstreken is tegenwoordig de handel in sluitkool erg stug; groote hoeveelheden herfst- kool worden aangevoerd en er is weinig vraag voor het buitenland, waardoor de prü'zen worden gedrukt. „Uwe oogen, schoon meisje, Uwe blonden, zijden haren Hebben mij de rust ontnomen, Ach, die keert wel nimmer weêr." „Dat is Gantine. Arme nachtegaal!" dacht Annesa, die in hare sluimering reeds van Paulu droomde. En als gewoonlijk, zoo dacht zij ook nu met zacht heid en gewetenswroeging aan haren jongen verloofde; maar toen de stem van het geweten zweeg, sliep zij in en Paulu's beeld keerde tot haar terug. Den volgenden morgen ging Donna Rachele naai de vroegmis, en gebruikte het avondmaal. De bejaarde dorpsvrouwen, die de mis bijwoonden, zagen haar wee- nen en hartgrondig bidden, in haren zwarten omslag doek als in een rouwmantel gehuld. Annesa ging evenwel met Bosa om negen uur naar de hoogmis. In hare schilderachtige kleeding, den ge- plooiden, met groen omzoomden rok, het zwart en rood gestreept keurslijf, het met eenvoudig kantwerk ver sierd schortje en den gelen hoofddoek zag zij er uit als een Byzantijnsche Madonna, terwijl het misvorm de kind, dat naast haar ging, smakeloos in een steodsche kleeding van rood katoen gekleed was, en er uitzag als een carricatuur van vervallen beschaving. Het meisje en het kind liepen de hellende straten af tot aan den stoffigen landweg, die door het geheele dorp liep en naar de kerk geleidde. Andere meisjes, evenals Annesa gekleed, volgden en liepen haar vooruit. Groepen armoedig gekleede, maar sterke, mooie kinderen met fonkelende, donkere oogen speelden onder de gewelfgangen, op de buitentrappen, in dc kleine tuinen en veldjes, die ter eere van dezen feestdag buitengewoon goed onderhouden en verzorgd waren. Do kerk van San Basilio stond terzijde van de kom van het dorp, op honderd meter afstand van het laat ste huisje, in hetwelk een bloedverwant der Decherchi woonde. Een uitgestrekte, met een heining afgezette ruimte, vol rotsblokken, en bedekt met hooi en afgebrande stop- \nttige wenken in school, To Nijmegen wordt onder de schooljeugd een circu laire verspreid, bevattende de volgende verstandige raad gevingen lo. Wasch dagelijks hoofd, hals, borst en handen en houd. de nagels schoon. 2o. Wasch ook steeds de handen, eer gij gaat eten of eetwaren in handen neemt. 3o. Spoel na eiken maaltijd den mond en poets dagelijks de tanden, opdat gij geen kiespijn krijgt. 4o. Spuw binnenshuis of in het schoolgebouw niet op iden vloer. 5o. Gebruik geen speeksel om uw lei schoon te ma ken. 6o. Drink geen onzuiver water of slootwater en drink geen lalcoholischen drank. 7o. Rook of pruim niet. 8o. Loop, sta en zit steeds flink rechtop. 9o. Zeg het den onderwijzer, wanneer gij op uw plaats niet goed kunt zien of hooren of wanneer gij u ziek gevoelt. Alkmaar, 8 Oct. 1907. GEDENKDAG VAN ALKMAAR'S ONTZET. Wat een droevige dag! Twee dagen aaneen heeft het bar geregend en aller hoop was er op gevestigd, dat het den derden dag droog zou zijn. 't Kon nu zoo we). Er was water genoeg gevallen. En inderdaad schenen de voorteekenen niet ongunstig. Wel stond de barometer slecht, maar het werd. gisterenavond droog en ook van morgen vroeg nog was het droog, al was de lucht ook oververzadigd van water. Doch lang zon die blijdschap niet duren. Immers de niet begeerde regen kwam wel dra nedervallen en deed de regenstad er nog triester nog droeviger uitzien, dan 's daags te voren. En dat is jammer, te meer, daar er ditmaal voor het eerst eens weer spontaan feest gevierd zou worden. De gis teren uitgegeven feestcourant met uitvoerig programma vertelde het u reeds, zoo ge 't nog niet mocht weten. Zij d°ed er den burgers dezer veste kondschap van, dat de belangstelling in den 8sten October scheen Je verflauwen, dat er zelfs stemmen opgingen om de her denking van dezen grooten dag in de geschiedenis van ons Vaderland maar liever achterwege te laten „op grond van minder vroolijk stemmende gebeurtenissen." Wel bestond er een ontzetvereeniging, ja zelfs meer dan een, maar zonder ware pit. „Nog geen jaar geleden stelde de oudste ontzetvereeniging dan ook voor „haar maar te slapen te leggen." Doch dit voorstel had een geheel andere uitwerking. Een nieuwe vereeniging werd geboren, een nieuw, jong, krachtig, frisch, opgewekt leven begon, het aantal leden stroomde toe en thans is de vroeger kwijnende plant opgegroeid tot een ior- schcn, krach tigen boom. Feest zal er voortaan weder gevierd worden, feest, zoo het kan door de gansche burgerij „broederlijk vereenigd, in naam van de door het voorgeslacht duur gekochte vrijheid, in naam „van de liefde tot Vaderland en Volk, in naam van den eerbied voor ih'et verleden, in naam van hoop, ver trouwen ,op de Toekomst." „In eendracht saam, en kloek bezonnen Den strijd getroost: Wat door de Vaad'ren is begonnen, Voleinde 't Kroost." Zoo zij het en zoo blijve het. En daarom opgewekt op dezen dag feest gevierd. De stad had zich vanmorgen al vroeg in feestkleed gestoken. Van zeer vele particu liere, als mede van de gemeentcgebouwen en torens was de nationale driekleur ontplooid, terwijl de bur gerij zich eveneens met deze en met de kieuren van de stad (rood en wit) tooide. De feestelijkheden vin gen hedenmorgen te half acht aan met een reveille van de tamboers van het vroegere „Klein maar Dap per," jmet muziek van het stedelijk muziekkorps, 't welk een rondgang door de stad maakte door de tam boers voorafgegaan en gevolgd door een dichten drom van menschen. Allerwege kwam men de huizen uit en de reveille had succes. De sfad, voor zoover zij nog sliep, was ontwaakt, velen haastten zich om klaa a-te komen en toen de stoet te kwart over acht op het Waagplein ontbonden werd, waren er reeds een massa belangstellenden. Daarna begon om half negen de stads- klokkenist het carillon te bespelen van den waagto- ren, met vaderlandsche liederen, natuurlijk het eerst met het „Van Alkmaar de Victorie" en door het stille weder worden do tonen voortgeplant tot alle hoeken van de stad. Het blijft intusschen maar steeds regenen en het ziet er voor den kinderoptocht, die te tien uur zal aanvangen nog alles behalve aangenaam uit. 'tls gelukkig niet koud. pels, omgaf het kerkje, waartegen eenige huisjes en schuren waren aangebouwd, waarin de menschen bijeenkwamen, die voor het goede verloop van het feest hadden te zorgen. Dicht bij de kerk verhief zich een vierkante toren met 'n ruw opgemetselde Belvedère, waar men langs een buitentrap opsteeg. De kerk, de huisjes en do toren waren eenvoudig van steen en kalk gebouwd en had den de donkere roestkleur der omringende rotsen aan genomen. Links van de kerk, aan den voet van het dorp, was het graniet-dal, aan de zijden waarvan een grootsch panorama van groene en blauwe bergen zich uitstrekte, die als een nevel tegen den helderen hemel afstaken; rechts begon het gebergte met zijne wouden, zijne heide en zijne fantastische rotsprofielen. Vier honderd-jarige eiken stonden voor d ekerk, wel ker voorgevel, door de takken der omvangrijke boomen gezien, als uit de rotsen scheen gehouwen. Groote krachtige mannen, in het rood en zwart gekleedherders ingezetenen en boeren uit andere dorpen verzamelden zich om de tafels der likeurverkoopers onder de uit groene twijgen gemaakte afdaken, die men legen de rotswanden had aangelegd. Het was de gewone men- j schenmenigte van een Sardinische kermis: vroolijkeman nen, die aan drinken dachten, en vrouwen in mooie klecdij, die naar de kerk gingen, om te bidden en zich J to laten bewonderen. Langzaam daalden Annesa en Rosa het pad naar de dorpstraat tot aan de kerk af, voor het laatste boeren huisje bleven zij staan, om tante Anna, Donna Rachele's J moei, te begroeten. Deze tan!e was eene bejaarde vrouw, groot en mager en bleek als een spook. Zij geleek op Donna Rachele, maar zij beweerde, jonger en veel schooner dan de adellijke bloedverwante le zijn. Zij was gewoon to vertellen, dat zij vele aanbidders en minnaars had ge had, maar dat zij zo allen had afgewezen, om vrij te blijven en zich te kunnen wijden aan de drie nichten, die vader noch moeder hadden. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1907 | | pagina 1