Aliirititit- LhiisiiIIü. Donderdag 24 October 1907. Busneae4. flnlerc. Tciephoon Ho. 20., Uitgevers j TRAPMAN G® Bekendmakingen. Uit en voor de pers. 1 I7"\IIA' UI I? SGHASE AIieieei Riem 51ste JAarga&g No 4302 C 0 UIA Al T. Pit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A.P VERTEN TIEN in het eerstnitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs por jaar f 3.Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. AD VERTEN TIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 et. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uil twee bladen EERSTE BLAD. GEMEENTE SCHAGEN. (o>- NAJAARSVEEMARKT. Bargemaester en Wethouders van Behagen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de gewone groote nvjaarBveemarkt aldaar aal worden gehouden op Dondeidag den 31 October 1907. Schager, den 18 Oc ober 1907. Burgemeester en Wethouders, De Secretaris, de Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. bÜ LANDWEER. JAARLIJ KSCH ONDERZOEK. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen maken inge volge art. 30, tweede lid, der Landwearwet, bekend, dat het onder soek van de in deie gemeente gevestigde verlofgangers van de Landweer zal worden gehouden in deze gemeente in het lokaal ,Ceres' op Masndag den 4 November 1907. a. des voormiddags negen uur de lichting 1908 te half elf de lichting 1904te half een de lichting 1905; te twee nre de lichting 1906. Op Dinsdag den 6 November 1907, de» voormiddags te half tien nre, de verlofgangers, die in 1907 naar de Landweer zijn overgegaan en behoorende tot de Lavdweer Iofanterie eu Landweer Hospitaalsol daten b. de» middags te twaalf ure de verlofgangers der lichting 1907 en welke behooren tot de Landweer Vesting Artillerie, Land weer Genietroepen, Landweer-Pontonniers en Administratietroepen. Tot de verlofgangers, die verplicht zjjn aan het onderzoek deel te nemen, behooren ook de bij de Landweer geplaatste verlofgangers van het reservepersoneel der landmacht, zoomede de verlofgangers die bij de Landwesr dienen krachtens verbintenis tot vrjjwilligen dienst. Aan het onderzoek behoeft echter niet te worden deelgenomen door a. de verlofgangers, die in het loopende jaar overeenkomstig artikel 11 van voornoemde wet voor herhalingsoefeningen onder de wapenen vijn geweest. b. de verltfganger», in net genot van ontheffing van den werke- Ijjken dienst (artikel 15, eerste lid, van voornoemde wet c. de verlofgangers, die eene der betrekkingen bekleeden als aangeduid in kolom 2 van de Ijst, vastgesteld bjj het Landweer» Besluit II, waartoe o.a. behooren de hoofdambtenaren, ambtenaren en beambten bij de Rijks- en bij de gemeentelijke politie. d. de verlotgangers, die bjj de toestemming tot verblij f buitens lands vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot het bjjwonen van het underzoek (artikel 27 van voornoemde wat). e. de verlofgangers, die bjj ds toestemming tot het aangaan van h0(wër peil! eene verbintenia voor de buitenlandjche zeevaart vrijstelling hebben r verkregen van de verplichting tot het bijwonen van het onderzoek (art. 20 van voornoemde wet). de verlofgangers van de Exploitatie-Compagnie der Spoorweg- afdeeling van het Regiment Genietroepen. Voorts wordt do aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen: dat de verlofganger van da Landweer bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, eu voorzien van de hem nitgereikle kleeding- en uitrustingstukken en van zijn z-.kboekje met daarin gehechten verlofpas. dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan ia de naastbjj gelegen provoost of het naaa bij zjjnda huis van bewaring, door den Landweerdistrictscommandant kan worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet bjj het onderzoek verschijnt. 2o. die, daarbjj verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hie.-voren vermelde voorwerpen. 3o. wiens kleeding. of nitruaiingstnkken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden. 4o. die kleeding- of Hitrustingstukken, aan een aader behoorende, als de zijne vertoont. dat, onverminderd de hiervoren genoemde straf van twee tot zes dagen arrest, de verlofganger die zich schuldig maakt aan een der feiten daarbij ondor lo. tot 4o. genoemd, wordt opgeroepen om op een nader te bepalen tijd en plsata voor den Landweerdistrictscom mandant te verschijnen tot het ondergaan van een nader onderzoek. Dat het personeel van de Landweer wordt geacht onder de wapenenen te zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek dunrt, maar in het algemeen, wanneer het in nnifo.-m is gekleed, zoodat degenen van dat personeel, die ongeiegeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, betzij bij het gaan naar de plaata voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bjj het naar huis keeren, te dier zake vallen onder de toepassing van het Crimineel Wetboek en het Reglement van krjjgstncht voor het krjjgsvolk te lande. De verlofganger, die bjj herhaling kleeding- of uitrustingstukken aan een ander behoorende, als de zjjne vertoont, wordt in werke. lyken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie masnden gehouden. De dnur van dezan dienst wordt door den .Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aanwjjat, waarbjj de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Nog wordt den verlofgangers uitdrukkeljjk herinnerd, dat het niet- ontvangen eener hoofdelijke kennisgeving ben niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze open bare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat de verlofganger behoorljjk is opgeroepen. Ingeval de verlofganger door ziekte verhinderd mocht zijn aan het onderzoek deel te nemen, dan zal bij daarvan moaten doen bljj- ken door overlegging ter Gemeentesecretarie van een GEZEGELDE en GELEGALISEERDE geneeskundige verklaring. Geldt het ver lofgangers, aao wie wegens onvermogen eone ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldog, ter verzending aan wien behoort ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Bstreft het verlofgan gers, aan wie, in verband met eeo vorig onderzoek als hier bedoeld DOOR DENZELFDEN GENEESKUNDIGE reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene onge zegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Verlofgangers, die wenschen het onderzoek elders - hetzij binnen, hetzij builen het Landweerdistrict, waartoe zjj behooren of op een ander tjjdstip te ondergaan, kunnen zich met een daartoe strekkend verzoekschrift wenden tot hunnen Landweerdistrictscommandant. Het verzoek behoeft NIET op gezegeld papier te zjjn ges>eld doch behoort GEFRANKEERD te worden verzonden. Wordt het verzoek ingewilligd, doch maakt de verlofganger van de vergunning geen gebrnik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Schtger, den 16 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN fl- J- P0T- tot de Regeering gericht wegens hare partijdigheid benoemingen. Of dit Kabinet in werkelijkheid partijdig benoemt, hebben wij niet nagegaan en kunnen wü ook moeilijk nagaan. Men moot vrij goed op de hoogte zijn van alle gegevens, die by oen benoeming in aanmerking komen, om de al- of niet-partydigheid daarvan te kun nen beoordeelen. Maar men kan niet volstaan met eenvoudig te zeg gen: een katholieke gemeente een liberale burge meester, ergo partijdig! Of: oen antirevolutionnair schoolopziener vervangen door een liberaalergo par tijdig! Immers wordt by geen enkele betrekking alleen op de richting van den persoon gelet. Andere qualitei- ten komen ook, meestal zelfs in de eerste plaats, in aanmerking. Een Minister kan een antirevolutionnair vervangen door een liberaal en tevens een liberaal door een antirevolutionnair. Waar is dan de partijdigheid? In vele gevallen is er zelfs onder de sollicitanten nie mand van do richting van den afgetreden ambtenaar. Een der bladen, waartegen onze opmerking zich richt, merkt dit zelf op. Maar wat bewyst dan het feit, dat in enkele gemeenten titularissen van richting A. ver vangen zijn dcor titularissen van richting B.? Allerminst treft die beschuldiging van partijdigheid, waar het geldt benoemingen in de rechterlijke macht. Wy hebben daarop reeds meermalen gewezen. Als men desondanks instemt met de klacht, dat in Breda eon niet- katholiek president is benoemd, met passeering vaneen katholiek lid der rechtbank, dat reeds het praesidium had waargenomen eischt dan de billijkheid niet te melden, dat die nieuwbenoemde dan toch christelyk- historisch was, dus tot de partij der regeering ni6t be; hoort, zoodat partijdigheid het motief niet kan geweest zyn? En gaat het aan van „passeeren" te spreken, wanneer men niet zeker weet of de „gepasseerde" paste voor de plaats? Want dat een rechter het praesidium waarneemt een functie, waartoe hjj als oudste rech ter kan geroepen zijn geworden bewyst nog niet dat hy voor het praesidium geschikt is. Zoo wordt verteld, als bewy's van partijdigheid, dat de schoonzoon van minister Van Raalte buiten do voor dracht om is benoemd, terwijl toch de bladen reeds heb ben meogedeeld, dat dit laatste, het buiten de voordracht benoemen, onjuist is. I Het is nu eenmaal gewoonte, dat elk Kabinet van partijdigheid wordt beschuldigd, en wij beweren niet, dat deze beschuldiging altijd ongegrond is. Maar onze pers moet hooger staan dan die der tegenpartij, en be hoort dus niet te volgen het verkeerde voorbeeld van andere richtingen, door zonder voldoende kennis van personen en zaken te oordeelen en te veroordeelen. Dat is niet de weg, om het politieke leven op te voeren tot Binnenlandsch Nieuws, St. Maarten. De tongblaar heeft zich thans ook hier vertoond. Het eerste geval kwam voor by den heer J. Bruin. Anna I'aulowna. Zondag zyn eenige personen van hier naar Rotterdam vertrokken, om daar in de haven stakende bootslieden te vervangen. Mocht de staking nog eenigon tyd aan houden, dan zullen nog anderen dit voorbeeld volg9n. Barsingcrhorn. De gewone najaarskermis aan het Westeind te Bar- singerhorn werd jongstleden Zondagnamiddag gehouden met ringsteken met paard en kar, waaraan niet minder dan 22 paren deelnamen, dezen keer. De le prijs werd gewonnen door S. Jonker en B. Schrieken, de '2e prijs door G-. Schoorl en D. Bruin, de 3e prijs door C. Klerk en D. Rootjes en de 4e prys door P. Visser en A. Kiste- maker. OP Maandag daaraanvolgende had ten huize van den kastelein N de Jong de kolf- en biljartwedstrijd plaats. By het kolven waren 14 mededingers. De uitslag werd le prys, de heer Jb. Westerman met 161 punten, 2o prijs, do hoer G. Smit Dz. met 139 punten, 3e prijs, de heer P. Schenk, van Wieringerwaard met 136 punten en serieprys de heer H. Westerman met 49 punten. By het biljarten waren 16 deelnemers. Den le priis won de heer K. Breebaart van Kolhorn, de le premie de heer Jb. By'post van Dirkshorn, de 2e premie de heer A. Schenk en de 3e premiè de heer J. Sleutel. Bemaling van den Kaagpolder, vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden Kaagpolder, gem. Barsingerhorn, gehouden op 22 dezer, ten huize van den heer Scheringa, commissie benoemd, bestaande uit de heeren Dz., C. Bakker en S. Spaans, welke commissie i Polderbestuur is toegevoegd by het onderzoek en voorkomende werkzaamheden, inzake polderbemaling met stoommachine of dergelijk gemaal. In eene volgonde vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden zal een voorstel worden behandeld tot stichting van een machinaal gemaal voor den Kaagpol der op nader te bepalen tijd. Winkel. Door de commissie voor de Nutsbiblioteek zal voor de uitgifte van boeken voor de eerste maal in het nu t volgend winterseizoen zitting worden gehouden op Dondordag 24 October a.s., des avonds van half 7 tot i 8 uur, en zoo vervolgens om de 14 dagen. De 'zitting hooft plaats in een der lokalen van de naai- en breischool. Mond- cn Klauwzeer. De Minislor van Landbouw heeft goedgevonden met ingang van 23 October het vervooren van herkauwende dieren en varkens uit de overige deelen des Ryks te verbieden naar Tessel, Vlieland en Terschelling. Op de voordracht. Als no. 1 op do voordracht voor onderwijzeres aan de 2e Openbare School te Heiloo staat mej. C. Hofmeester te Zydewind. Helder's Mannenkoor. was. Hot min of meer onvaste in den aanvang, waarvoor zeer zeker een gereede oorzaak bestond, werd later niet meer opgemerkt. Dat zachte wegsterven der klanken, zonder ook maar eenigszins afbreuk te doen aan zuiverheid en samen zang; dat gelijktijdig invallen na elk oogenblik van plotseling afbreken; dat wegblijven van dominatie der stemmen; alles getuigde voor do bekwaamheid van den heer Rusting als leider. Onder do nummers, door de oud-gedienden gezongen, bewerkte vooral „Goeden Nacht" door zijne voordracht een heerlijken indruk. Wat klonk die laatste regel van het eerste couplet prachtig! Minder gelukkig was men aan het slot van het 2e cou plet van „De liefste Plek", daar toch viel onzuiverheid te constateeren. In het laatste couplet echter werd telkens na plotseling eindigen groote zuiverheid by het weder aanvangen waargenomen, zoodat van „zakken" geon sprake was. By het kwartet was men in de gelegenheid, de boste zangers te hooren en al kwam in de hoogsle tonen soms uit, dat do tenor dien avond al veel gezongen had, de zang was aangrijpend en de stilte in do zaal bewees, met welk een aandacht het lied werd ge volgd en ook, hoe de aanwezigen genoten. Een woord van lof, in het bijzonder aan de basparty, mag niet achterwege biyven. Tusschen de zangnummers worden voordrachten ge houden, getiteld„De twee rekruten", De twee koet siers" en „Onbeschaafde negers"vooral de laatste voor dracht verwierf grooten byval, terwyl telkens het luide applaus aan het einde wel getuigde èn voor de bekwaam heid van den declamator, èn voor den goeden indruk, die de voordrachten op het publiek maakten. Met vol doening kan „Helder's Mannenkoor op deze uitvoering terugzien, want zeer zeker is zij geslaagd. Het koor hoeft in Anna Pauiownaeen uitstekenden indruk achter gelaten en mocht het er ooit weerkomen, we twijfelen niet of een druk bezoek zal dan de moeite Ioonen. Aan het slot maakte één der aanwezigen zich tot tolk van allen, om „Plelder's Mannenkoor" te danken voor het genot, dat het door zyn zang had gegeven en riep het oen „tot weerziens" toe. Alle aanwezigen stemden door luid applaus met deze woorden in. Wie regeert met de roede. 1 De „Nieuwe Haarlemsche Ct." meldt: De boekhandelaar S. in de Smedestraat te Haarlem heeft een loopjongetje, een knechtje van 14 jaar. Dat jochie is bepaald voor z'n pleizier uit by zyn patroon 1 Want hoor, wat hom Zaterdagmiddag over- komen is 't Ventje moest een boodschap doen voor meneer S. en kwam een poosje later terug met een heel verkeerde boodschap. Dom en onhandig, maar wat kun je i van eon jongen van 14 jaar verwachten Intusschende patroon vond het noodig om ter zake van dit geval een lichamelijke kastijding toe te dienen en hy beukte, sloeg en schopte den jongen zóó, dat deze bewusteloos ineenzakteDoor twee agenten van politie werd het knaapje naar het bureau gedragen en daar weer bijgemaakt. De nette patroon werd toen echter ook eens uit zyn huis gehaald en door een inspecteur in verhoor genomen op het politiebureau, waar tegen hem een procesverbaal werd opgemaakt. Later, toen 't gevalletje bekend werd, moest de politie zoowaar den man nog beschermen tegen de woede -van het publiek, dat hem om zyn laag gedrag te lijf wilde. Kolhorn. De uitslag der publieke" verkooping, gehouden ten overstaan van Notaris C. L. van den Bergh te Schagen, by Inzet en Toeslag den 15 en 22 October 1907, der onroerende goederen, eigendom van do erven van nu wylen mejuffrouw Maartje Groen, wed- Louris Hoogland, is als volgt: Perceel 1 en 2 gekocht door den heer Arie Klare te Kolhorn voor f 1850. Perceel 3 en 4 gekocht door den heer Geert Beers Corneiiszoon te Schagen voor f 5187.10. Perceel 5 en 6 gekocht door den heer Cornelis Kaper te Kolhorn voor f 68S3.90. oog op de vele uilvoeringen, die hier door <b ver schillende vereenigingen zul.cn worden gegeven. Jret op één na algemeene stemmen werd dit aangenomenéén concert zal dan hij (den heer Slikker en één* bij den heer Kreijger worden gegeven. Ook werd besloten, op een volgend jaar wat meer zomerconoerten te houden in den tuin van den heer Kreijger, daar de concerten in de foy-en lucht altijd meer aantrekkelijkheid hebben, dan de concerten in 1de kaal. Nadat nog door ©enige leden voorstellen en vragen werden gedaan, de veroeniging betreffende, werd dooi den (voorzitter de vergadering gesloten. Raadsvergadering te Winkel. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Winkel, op Dinsdag 22 October 1907. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en heet de aan wezigen welkom, waarna de notulen der vorige verga dering worden gelezen ien onveranderd goedgekeurd. De navolgende stukken worden medegedeeld en voor kennisgeving aangenomen 1. een besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij een besluit tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1907, is goedgekeurd; 2. een besluit als voren, waarbij ieen besluit tot afgifte van grond in erfpacht voor een woning voor den se cretaris, is goedgekeurd Een verzoek van het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur, om een perceel grond onderhands te mogen ver huren, wordt door den voorzitter medegedeeld, en zon der bemerkingen wordt de gevraagde toestemming ver leend, behoudens mede goedkeuring van Ged. Staten.; Vervolgens wordt medegedeeld een ingekomen ver zoek van het Gemeentebestuur van Enkhuizen, om aan een besluit van den Raad dier gemeente waarbij ver zocht wordt aan den Minister Van Landbouw, Nijverheid en Handel en aan de Staten Generaal, om spoedige behandeling der visscherijwet en het verbod der kuil- netvisscherij te willen bevorderen, adhaesie te betui gen. De voorzitter deelt mede het voorstel van B. eti W., om aan het verzoek le voldoen, en adhaesie tö betuigen, waarna de heer Breebaart het woord vraagt, en der vergadering een beslissing In den geest als wordt voorgesteld, sterk ontraadt. Hij wijst er op, dat door «nkele kamerleden een onderzoek is dngesteld, waartoe zij zijn meegegaan met een kotter, om zich van den tossstand te overtuigen e;n de uitslag Van het onderzoek is zeer verschillend. Wordt aan den eenen kant beweerd,, hoe een groote hoeveelheid visch wordt vermoord met cta kuiivisseherij, van den anderen kant wordt beweerd, dat de kuilnetvisscherij weinig of geen schade aan richt, en daar, waar de meeningen zoo verdeeld zijn, raadt hij het sterk af, adhaesie te betuigen aan een zaak waarmede de Raad niet voldoende op' de hoogte is. De heer Sloos vereenigt zich met het gesprokene door den heer Breebaart. 1 De heer Over vraögt, welk belang er voor de ge meente in gelegen is, waarop de voorz. mededeelt, dat het belang voor de gemeente al zeer gering is, slechts enkele visschers wonen er aan de Strook, "die de ans- jovisvisscherij uitoefenen. De voorzitter is het wql eens met den heer Breebaart, dat de Raad-dit niet juist kan beoordeelen, en na diens toelichting, zou hij willen voorstellen, het verzoek van het gemeentebestuur van Enkhuizen voor kennisgeving te nemen, en mocht later bij d© behandeling van ontwerp uit de verschillende rapporten blijken, dat meening van den Raad Van Enkhuizen juist is, dan desnoods op teruggekomen kunnen worden. aan het de zou school meer hand- In de van den Dinsdag is eene G. Smit aan het Partijdige benoemingen. Het Christeljjk-Historisch blad „De Nederlander" komt Hog eens op tegen de verwijten, in de rechtsche pers „Zondagswijding" Zondag 20 October gaf „Helder's Mannenkoor" onder directie van den heer C. W. Rusting eene uitvoering te Anna Pnnlowna in Veerburg. Hoewel het weder niets te wenschen overliet, was de opkomst toch onvoldoende en dat was jammer, niet het minst voor de thuisge- blevenen, want „Helder's Mannenkoor" heeft dien avond alle aanwezigen aan zich verplicht door zyne correcte uitvoering. Al aanstonds bleek by het eerste der 10 nummers, die het programma bevatte, dat de leiding in goede handen was, al laat ik er terstond op volgen, dat van F. Abt niet het beste van alle Arroiidissriiients-Rerlifbniik tc Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag. Hessel van U., Urk, brandstichting, 1 jaar gev. Door het O. M. was tegen beklaagde 1 jaar en 6 maanden geëischt. Simon E., Hoorn, mishandeling vrijgesproken. Jacob M., Texel, verduistering van een horloge, vrij gesproken. Jan Sch., Enkhuizen, mishandeling, f 3 boeie, subs. 2 dagen hechtenis. Jentje Gerrit van E., Alkmaar, diefstal van schoenen, 3 weken gevangenisstraf. Jacob U., Berkhout, mishandeling, ontslagen van alle rechtsvervolging. Bernard K., Sybekarspel, beleediging, f 4 boete, subs. 4 dagen hechtenis. Jan B., Zijdewind, wederspannigheid, 14 dagen gev. Gerrit S., Zuid-Scharwoude, mishandeling, f 8 boete, subs. 12 dagen hechtenis. Arme kleine. Te Maastricht heeft Zaterdag een kind van zestien maanden een ketel met kokende soep over zich gekre gen en is aan de gevolgen der bekomen brand wonden overleden. Een 101-jarige overleden. Janke Weinalda, weduwe Pieters, te Drachten, is gisteren overleden in den ouderdom van ruim 101 jaar. Tot het laatste oogenblik was het krasse oudje helder van geest. Concordia te Oudcslnis. Vrijdagavond j.1. hield de Harmonie-Vereeniging Con- cordia te Oudesluis haar jaarvergadering in het lokaal van den heer C. K. Slikker. Nadat door den voorzitter de vergadering met een gepast, woord was geopend, werd door den secretaris het jaarverslag voorgelezen, hetwelk zonder aanmerkin- j gen werd goedgekeurd. Hierna was aan de orde reke- ning en verantwoording van den penningmeester; door een paar leden was d'eze rekening voorloopig reeds nagezien en, behoudens een paar aanmerkingen, goed gekeurd. Uit het rapport bleek, tevens, dat de veree- ni^ing in een vrij gunstige conditie verkeerde. Thans volgde wegens periodieke aftreding, verkiezing van een secretaris, met algemeene stemmen werd do aftredende, de heer P. Kreijger Hz., weder herkozen, die o'ok de functie wederom aannam. Hierna had de rondvraag plaats, waarbij door een der leden werd voorgesteld, den a.s. winter twee con certen te geven in plaats van drie, en waarna met algemeene stemmen wordt besloten, hoi verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Breebaart verlaat de vergadering. Geruimen tijd geleden is door het Hoofd der te Winkel een proefleerplan ingezonden, in het bijzonder tot regelingvan het werkenderwijs voor meisjes; verschillende gebreken in de bestaande regeling hebben hem daartoe doen beslui ten. in de eerste plaats 'zou hij dan voor willen stellen het onderwijs klassikaal te doen geven en niet zooals nu, dat elk kind maar wat medebrengt waaraan gewerkt wordt. Burgemeester en Wethouders hebben verschillende adviezen ingewonnen, welke allen worden voorgelezen. De kosten zullen wel hooger zijn dan thans, doch het onderwijs vermoedelijk beter; meerdere kosten daar voor nu reeds op de begrooting Voor 1908 uit te trekkeR acht de voorzitter niet wenschelijk, (aangezien hij er wel voor is om eerst ieen proef van; 3 a 6 maanden te doen nemen, en daarna een vast 'bedrag er voor uit te trekken en het bestaande leerplan 'in dien geest te doen wijzigen, alles natuurlijk als de proef bevallen is. Daarna stelt de voorzitter voor, de verschillende ad viezen in handen te stellen <van het hoofd dei- o.l. school tc Winkel, opdat hij in toverleg met de damescommissie voor toezicht op de handwerken bepale wat er vervaar digd moet worden om 't onderwijs het minst kostbaar te doen zijn, aangezien het zelfde onderwijs te Lutje winkel, waar groote stukken vervaardigd 'worden, minder kost dan in den Groetpolder, waar kleine stukken wor den vervaardigd en het voorgestelde leerplan voor den tijd van 6 maanden Dij wijze van proef t edoen ver ken. Dienovereenkomstig wordt besloten. Komt in behandeling de begrooting voor 1908. Bij de behandeling deelt de voorzitter eiken mede, met de noodige toelichting. Bij uien post voor de straatverlichting, wellte ver hoogd is, deelt de voorzitter mede, dat te Lutjewinkel een lantaarnopsteker moet worden aangesteld, waar voor wel meer zal moeten worden betaald, dan tot nu toe t geval was, want op de gedane oproenine heeft niemand zich aangemeld. De heer Over vraagt, hoeveel fer voor botarfd wordt en hoeveel lantaarns er zijn? De vooizitter noemt f 15 voor de bediening van 8 lantaarns, welk bedrag over het algemeen te "laas co acht wordt. 6 B Bij den post: Belooningen en eereblijken, waarvan 1100 wordt bestemd voor bolooning 'voor het seven van gymnastiekonderwijs, vraagt de heer Over, of er van dat onderwijs nog al gebruik gemaakt wordt? De voorzitter en de hoer Nobel, doelen de deelname bevredigend is. i;!j den post subsidie voor den Wagendienst naar Noordscharwoude, vraagt de iieer Over, of die sub sidie nog wel zoo noodzakelijk is. De voorzitter is wol van oordeel, dat er van den :r wee con- wagendienst geregeld gebruik wordt gemaakt, tdoch vindt wel met het de verdeeling der subsidicn niet gelijk, hier bedraagt post mede, dat

Schager Courant | 1907 | | pagina 1