Predikbeurten. Zondag 27 October 1907» Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. c h t e n. Marktberi Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. ze f 75 en te Nieuwe Niedorp, waar veel meer gebruik gemaakt wordt van den wagen, maar f 50. De heer Over dacht, dat, nu er een tram is, die wagendienst wel niet zoo belangrijk meer zal zijn, de post is er nu eenmaal, maar moest die nog in het leven geroepen worden, dan zou hij er niet voor zijn Daarna wordt de begrooting met algemeene stemmen l vastgesteld, zooals ze door Burgemeester en Wethou- 1 ders is opgemaakt. Bij de rondvraag klaagt de heer Over over een ge- j deelte van den weg in de Weere, dat erg slecht is. i De voorzitter zal door het opbrengen van grint in het gebrek laten voorzien, evenals enkele andere wegs- gedeelten onder Winkel en Lutjewinkel. Daarna is de vergadering gesloten. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is ter vergade ring bijeengeroepen tegen Maandag 28 October, 's avonds half negen. Diefstal. De Avondpost meldt: In den nacht van 11 op 12 October werd ingebroken in perceel 24 Franyois Valentijnstraat te 's- Gravenhage. Wij zijn toen op onderzoek uilgetogen en kunnen omtrent bedoelde inbraak thans de volgende bijzonderheden mededeelen. Genoemd huis wordt bewoond door een echtpaar met vier zoons van 19 tot 27 jaar en een 18-jarige dochter. De zoons slapen met hun vieren in één vertrek achter, één kamer is de slaapkamer der echtgenooten, terwijl de dochter een afzonderlijke slaapkamer aan de voor zijde heeft. De vader, die met zijn gezin ongeveer half twaalf was ter ruste gegaan, weid omstreeks half twee wak ker door eenig leven in huis. Mecnende dat een van zijn zoons wellicht om de een ol' andere reden was opgestaan, bleef hij luisteren en hoorde opeens een doordringende gil, komende van uit de kamer der dochter. Zonder zich een oogenblik tijd te gunnen om een stuk kleeren aan te schieten, liep de vader naar die kamer, weldra gevolgd door zijn zoons, die hij had gewekt. In de kamer van de dochter brandde steeds een nachtlichtje, maar nu brandde tevens op het [nachttafel tje een stukje waskaars, dat er 's avonds bij hel naar bed gaan niet gestaan 'had, en ook op den vloer lagen druppels was, zoodat alles er op wees, dat er een VCl /vUOUUl «"V-u •-'f w—J -- vreemde in de kamer was geweest of er nog was. Het meisje echter had volgens haar eigen verklaring nie- meisje v mand gezien en kan dus ook niet verklaren, waarom zij gegild had. Misschien had zij dit onbewust gedaan, toen zij wakker werd. Vader len zoons gingen op onder zoek, staken overal het gaslicht aan, doch ontdekten niets. Gekscherend zeide een der jongemannen nog in de huiskamer: „misschien zit de inbreker wel onder tafel" (waarover een kleed afhing). Men vond dit evenwel zoo onwaarschijnlijk bij hel licht dat er brandde, dat nie mand zich de moeite gaf onder de tafel te kijken. Had men dit gedaan, dan zou men waarschijnlijk veel moeite voorkomen hebben en was de zaak bijna zeker nu reeds opgehelderd. Nadat overigens alles doorsnuffeld was, begaf men zich weer naar bed; alleen de oudste zoon bleef nog een «ogenblik beneden, doch juist toen ook hij naar boven zou gaan, vloog hem een mannelijke gedaante voorbij, die in een oogwenk de deuren van de serre had opengegooid en over het kippenhok loopende, waarop de ramen lagen, over de heining verdween. Natuurlijk werd van het voorgevallene aangifte ge daan en de recherche ging aan 't werk, aanvankelijk zon der succes, want zij had zoo goed als geen enkele aan wijzing. Na verloop van eenige dagen kwam er echter een rechercheur met een kleedingstuk dat uit de slaap kamer der dochter was vermist en dat deze dadelijk als haar eigendom herkende. Aan dat kleedingstuk wa ren blcedsporen, vermoedelijk afkomstig van den in breker, die zich aan het glas van het kippenhok var- wond scheen te hebben. Daags na de inbraak vond de bewoner in zijn brie venbus een brief, geschreven op een paar bladen uit een boek gescheurd, die gedeeltelijk ruimte lieten om wat op te schrijven, en wel uit Aurora blz. 271 en de Volks almanak blz. 272. De brief luidde: Jelui benne ezels. De inbreker zat Vrijdagnacht on der de tafel in de voorkamer. Het was ook om wraak te nemen want als ik je dochter ongelukkig had gemaakt had ik mijn doel bereikt. (Hier volgde leen zinsnede welke wij achterwege laten.) Dat was de hoofdzaak en dan trof ik daarmede de ouders. Maar ik zal je «het nog wel eens op een andere manier lastiger maken. Maar ik kom zeker terug. De inbreker." Sedert hoorde men niets meer van deze inderdaad zonderlinge geschiedenis. NEDERLANDS! II HERVORMDE GEMEENTE te Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Herman. Bevestiging van nieuwe lidmaten. Medewerking van het kerkkoor. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. De Boer. Barsingerhorn, geen dienst. Haringhuizen, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Wieringerwaard, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Idem 31 Oct. 's av. 7 uur. Ds. Engelkes. (Hervormingsdag.) Zuid-Zype, v.m. 9.30 u., Ds. Scholte, St. Maartensbrug. Noord-Zijpe, geen dienst. Winkel, Ds. Onnekes van Ursem. Harenkarspel, voorm. 9.30 uur, Ds. Damsté, Dirkshorn. Idem, 31 Oct. nam. 7 uur, Ds. Damsté, Dirkshorn. St. Maarten, nam. 1.30 uur, Ds. Tinholt. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Dr. Toxopeüs. Veenhuizen, voorm. 9 30 uur, Ds. Kanis. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, c.a. v.m. 10 u., Ds. Kooiman, Kreil. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Noord- en Zuid-Zijpe, voorm. 9.30 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Burgervlotbrug. Wieringen, geen dienst. EOKAAI. „BETHEL", HOEP, SCHAGEN: voorm. 10 uur, Ds. Vinke van Alkmaar. Gemeente Schagen. Ingeschr. van 20—23 Oct. 1907. Geboren, ondertrouwd en getrouwd Geene. Overleden Pieter Roggeveen, 79 jaren, echtgen. van Jansje Slikker. Jannetje Strujjf, 30 jaar, echtgenootevan Dirk Kleen. Gemeente Zijpe. Ingeschreven van 11 18 Oct. 1907. Geboren, Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden Pieter Akkerhuis, 62jr., echtgenoot van Geer tje Veldhoen, eerder gehuwd geweest met Dirkje van Doorn. Arie Louwe, 67 jr., weduwnaar van Maartje Heddes. Alkmaar, 21 October 1907. 10 Koeien en ossen f 220.-a 290.-, 84 vettekalveren f 40.- a 94.-, per Ned. P. f 0.80 a 0.90 31 nuch tere idem f 8.a 28.1239 vette schapen f 20.— a 35.—, 301 vette varkens f 0.39 a 0.48 per P., 27 magere idem f 14.— a f 16.—. Purmerend, 22 October. Aangevoerd 653 runderen, waaronder 43 7 vette, 60 a 72 cent per kilo, 1. prijs stug, 216 melke- en gelde-130 a 250 per stuk, prh. st. 11 stieren, 128 vette kalveren 65 a 85 ct. per kilo, handel matig 226 nuchtere id. f 10.— a 24.per stuk, handel matig, 27 paarden, 2563 scha pen f 23.— a 34.—, prysh. stug, 400 lammeren f 16.— a 23, prjjsh. stug, 372 vette varkens 43 a 47 cent per kilo, handel stug, 76 magere dito f 18.—a 25.— per stuk handel matig, 360 biggen f 5.— a 9. per stuk, stug, 880 ganzen f 2.50 a 3.—, 15 zwanen f 0, 1100 mand appelen fl.50 a 5,1100 mand peren f 1.50 a5. Kaas. 189 Kleine f31.—, 2 middelb. f 28.50, 0 Goud- sche f a aangev. 191 stapels, handel vlug 1331 K.G. boter f 1.30 a 1.40, - kipeieren f 5.50 a 6.50 eendeieren f 0.— a f0.— per 100. wy nader Kerkconcert. vernemen, dat in de maand November te bepalen Zondag, een concert^ gegeven a.sv °P i^zal worden, en wel door Mevr. W. Secrève—Van Emmin,cli hoven (zang) en de heeren J. H. Secrève (orgel) en Jan C. Manifarges (viool). Dit trio heeft reeds meer dan 200 concerten gegeven in binnen- en buitenland en ook in onze omgeving zyn zij geen onbekenden meer, daar zy' vorig jaar nog kerk- concerten hebben gegeven te Nieuwe Niedorp en te Wognum. Iets goeds op muzikaal gebied staat liefheb bers alzoo te wachten. Verloting. Op de verloting onzer Paaschtentoonstelling is voor 1908 wederom de Koninklijke goedkeuring verkregen. Bouwen 1 Voor rekening van den heer G. Melker zal aan de Regentenstraat een burgerwoning worden gebouwd. Met de uitvoering ervan is de heer S. Overtoom belast. Mazelen. De mazelen breiden zich in de gemeente sterk uit. De Roomsch-Katholieke bewaarschool is reeds grooten- deels ontvolkt. Ook komen er enkele gevallen aan de Roomsch-Katholieke school voor. Tot heden heeft de ziekte een goedaardig karakter. Benoemd. Tot onderwijzer in het Bouwkundig teekenen aan de school van het patronaat alhier is benoemd de heer J. Overtoom. Hervormingsdag. Naar wjj vernemen, zal de Hervormingsdag op Zondag a.s. worden herdacht. By die gelegenheid zal het kerk koor een paar nummers zingen. Schager Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 11 stapels kaas, waarvan 11 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 28.50, 0 stapels commissie f 0 stapels middelbare f Aan gewicht 3862 K.G. liattcn-verdclging. In Oostenrijk heeft men de electriciteit te hulpgeroe pen om de ratten in schepen te verdelgen. In een hygiënisch tijdschrift (Der Gesundheitsingenieur) wordt hieromtrent gemeld, dat daartoe in het ruim een groot getal metalen stiften dicht bij elkaar wordt aangebracht en met een sterke electrische stroomleiding verbonden. Tusschen de rjjen der stiften wordt lokaas geplaatst en er onder een bak gezet. Proefnemingen, te Triëst gedaan, zouden al zeer goed gewerkt hebben. Men kan dit middel ook in grachten toepassen door er „electrische rattenvallen" in neer te laten en van tijd tot tijd op te halen. De bevolking van een wolkenkrabber. Voor de velen, die de skyscrapers te New-York, de hooge gebouwen, welke het ontwerp van den toren van Babelnaar de kroon steken,niet.met eigen oogen aan schouwd hebben, is het niet zoo heel wel mogelijk zich een juiste voorstelling te vormen van zoo'n torenge bouw met zjjn bergruimte, dat in talrijkheid van be volking die van de Amsterdamsche huurkazernes verre overtreft. Wanneer binnenkort alle ruimte in het gebouw der Singermaatsehappij en het City Investing-gebouw zal zijn ingenomen (het zijn in hoofdzaak kantoorge bouwen), zullen in 't geheel op de een-en-veertig en vijf-en-dertig verdiepingen, dertig-duizend menschen ge borgen zijn, dus zoo ongeveer de heele bevolking van een behoorlijke Nederlandsche provinciestad. In gevaar der golven. Het vermaalde eiland Wight moet in gevaar zijn. Een koninklijke commissie, met een deskundig onder zoek naar den toestand belast, heeft een zeer ongunstig rapport uitgebracht. Te Freshwater-Bay is een groot deel van de zeekust door het water uitgevreten. Een soort zeewering werd gemaakt, maar deze werd ten deele door de elementen vernield. By één flinken storm zullen minstens 40 H.A. land in de golven verdwijnen, waardoor het eiland dan tevens in twee deelen zou wor den gescheiden. De koninklijke commissie voor kustverdediging is te hulp geroepen, om zoo mogelijk den toestand nog te redden. Spoorwegongeluk. SOSNOWICE, 22 Oct. Hedenmorgen liep hier de per sonentrein van den Weichsel—Iwangorod-spoorweg op een aan het perron staanden goederentrein. Tot nog toe is bekend, dat achttien personen gedood zijn. Van een man, die met zijn grootmoeder trouwde. Dit komt waarlijk niet vaak voor, wat maar heel ge lukkig is, al ware 't alleen van wege de verwarrende familiebetrekkingen, die er het gevolg van zijn. 't Is voor menschen, die met hunne tante trouwen, waarlijk soms al erg genoeg; als «net het zuiver nacijfert, komt men allicht tot de zotste ervaringen met betrekking tot de verhouding waartoe men tegenover zijn eigen per soon komt te staan. Te Manlius, in den staat New- York, heeft een meneer Thomas Hugh Allison, tegen beter weten in en ondanks alle welgemeende raadge vingen van vrienden en kennissen, het geval aangedurfd en doorgezet: hij voerde zijn grootmoeder naar de be voegde autoriteit. Men dient in de eerste plaats iets te weten van de handelende personen in deze klucht of tragedie, al naar men het noemen wil. De man, die de bruidegom van zijn grootmoeder is of liever was, is een echt Amerikaansch zakenman, bovendien jong en met een warmkloppend hart voor sport. Tot vóór een zevental jaren werden hij en zijn zuster beschouwd als de aanstaande erfgenamen van het zeer aanzienlijk vermogen van hun grootvader, dr. Buffum te Rochester, die zoo gelukkig was geweest) vrouw en kinderen te overleven. Of deze erfopa nu bijzonder lastig van humeur was, dan wel of de tot erven aangewe zen broeder en zuster, meenend dat de helft hun toch niet kon ontgaan, in het verkeer met den ouden heer niet dè noodige omzichtigheid in acht namen, valt moeilijk uit te maken men volsta met de modedeelingj. dat er tusschen den erflater in spe en de erfgenamen in afwachting een verkoeling ontstond. Toen miss Al lison tegen den twil Van opa een kapper trouwde, onterfde hij haar, zonder te bedenken Wellicht, dat ook een kapper een heel braaf mensch kan wezen, al zit hij zijn medeburgers in het haar en al neemt hij hen wel eens bij den neus tevens. jNu was dus Thomas Allison de eenige erfgenaam, maar, speelde de liefde voor den liaarkunstenaar zijn zuster parten, hem deed het de sport, wat soms even gek als bedenkelijk kan wezen. Thomas ging er renpaarden op nahouden en opa, die met schrik dacht aan net treurig lot van zijn spaarduitjes, deed een zuivere wanhoopsdaad: hij (besloot nog eens te trbiiwen. niet uit liefde maar uit wraak. Nu wist de heer Allison, die, zooals gezegd, een Amerikaansch bu- siness-man is, door velerlei listen en lagen en streken, opa in kennis te doen komen met een meisie, op wie hij, Thomas, reeds sinds jaren zijn zinnen had gezet. En de toeleg gelukte. Niet 'alleen kwam de oude heer met ido jonge dame, die (natuurlijk door Allison voor zijn plan gewonnen was, in kennis, maar al spoedig bood hij haar zijn tachtigjarig Jiart en zijn even oude hand aan en in den jare 1900 vond de echtverbintenis plaats, Waardoor opa een erfgename Inaar zijn hart en een verzorgster van zijn kwalen vond. Vóór een jaar onge veer is de beer Buffum 'overleden, in de stellige over tuiging zijn kleinzoon, een leelijke poets te hebben ge bakken, maar de laatste lacher is de kleinzoon, want hondje te New-York gekomen, ten einde aldaar een be roemd veearts te raadplegen. Gedurende de reis was zy vergezeld van haar veearts en van twee ziekenverpleegsters ten einde haar hondje, dat aan longontsteking leed, de noodige zorg te geven. Te New-York was telegraphisch een speciale kamer in oen hondenhospitaal besteld, terwyl mevrouw Shep- hard een aardigen duit beloofd had voor de gewenschte herstelling. Helaas, niets mocht baten; na een treurig lyden van twee dagen stierf het hondje Woensdagavond, en Vry- dag daarop had de plechtige begrafenis plaats. Het lyk werd in een prachtige, met wit fluweel be- kleede kist geplaatst deze kist kostte alleen twaalf honderd gulden en begraven op het honden- en kat- tenkerkhof te Hartsdale. Alvorens de kist werd dichtgespijkerd, deed de diep bedroefde eigenaresse een prachtigon ketting, met dia manten versierd, om den hals van den overledene, ter- j wyl een dikke gouden plaat met „Beauty" de kist sierde, j Mevrouw Shephard heeft order gegeven een prachtig mausoleum te laten bouwen. („Ned. Hondensport".) Een tragisch geval. Een zekere Charles Langtry woonde in Damaraland in Zuidwest-Afrika en kreeg 'tin zyn hoofd of eigenlijk in zyn hart, om zyn oude moeder eens te gaan opzoe ken, die te Philadelphia woont en die hy sinds vyf-en- twintig jaar niet gezien had. Zoo reisde hy dan over Rusland naar Philadelphia zonder eenigen tegenspoed en zonder eenig avontuur, tot hy op vijf minuten loo- pens van zyn moeders huis door een trein aangereden en gedood werd. Ecu kapitalist niet I 47.59 inkomen per minuut. Het onderzook door het gouvernement van de Vef- eenigde Staten ingesteld naar het houden en hebben -van de Standard Oil Company, heeft verrassende dingen 'aan het licht gebracht. Er is o.m. gebleken dat John D. Rockefeller op 't oogenblik in het bezit is van 247,692 aandeelen, die genoteerd staan voor een waarde van 440 dollars, te samen dus een kapitaal groot 108.984.480 dollars Ecu adverteerder. De Amerikaansche groote koperspeculant Lawson heeft onlangs verzekerd, dat hy in de laatste driejaren de kleinigheid van 8 millioen dollars had uitgegeven voor advertenties, zyn „vak" betreffende. Een dichter in dop. Zelfs in het practische, verlichte Amerika is het bij geloof de wereld nog niet uit. Zoo heeft dezer dagen het echtpaar Oliver Brown te Trenton in New-Jersey de malligheid gehad hun kind, dat met den naam John of Thomas of David zielsgelukkig had kunnen wezen, te doen doopen Longfellow Milton Tennyson Burns Brow ning Brown, omdat een waarzegger verzekerd had, dat er uit den jongen een groot dichter zou groeien. Met dat stelletje dichternamen moet dat schepseltje nu zyn leven lang rondloopen, als slachtoffer van de malligheid van zjjn ouders. bedoeling van diegenen, die het eerst deze straatver lichting aan do orde brachten, dat dit zou geschieden geheel van gemeentewege, maar men begreep spoedig dat deze kosten voor de gemeente te bezwarend zouden worden. Toen heeft men zelf de handen aan den ploeg geslagen en een vereeniging opgericht, daarby rekenende in navolging van de gemeente Zype, dat ook in st. Maarten f 2.50 per lantaarn door de gemeento zou worden bijgedragen. Dat de inwoners van St. Maarten de verlichting noodig achtten, bleek wel uit hun bydragen van f 135 aan contributie, terwyl door alle inwoners op 4 na f 380 aandeelenkapitaal werd bijeengebracht. Dat dit geen opwelling is geweest van het oogenblik, zegt het feit, dat ook nu weer ongeveer f 135 als contributie is bijeengebracht. Lettende op het ongeluk, dat een verpleegde van het armhuis is overkomen, die door duisternis misleid, te water liep en aan de gevolgen overleed, hebben de inwo ners gevoeld, dat, wilden niet meerderen een dergelyk ongeluk ondervinden, er dan straatverlichting moest komen. En Kei- dag naar rui afloop van den jarigen rouw heeft Th grootvader worden. gehruikelijken en voegzamen een- ïomas Allison de vrouw van Zijn gehuwd en is dus zijn eigen grootvader ge- Millionnnirshond. In een krant uit New-York lezen wij het. volgende overdreven Amerikaansche gevalEen ryko weduwe, mevrouw Stanley Allan Shephard, wonende te Los- Angelos (Californië) is met een specialen trein met haar Keizerlijk bezoek. Nader wordt gemeld, dat de Duitsche Keizer en zerin 20 Novemlrer komen, en dat het bezoek 1 zal duren. Het keizerlijk jacht zal van IJmuiden Amsterdam opsloomen. De Huyter-posfzegcls. De overgebleven De-Ruyterzegels zyn in portzegels veranderd door middel van den opdruk „portzegel" met de aanduiding van de waarde. De aldus verkregen port zegels zyn aanwezig in alle waarden, behalve in die van 20 cent. Na 1 November zullen zy in gebruik worden genomen. Deze portzegels met opdruk zullen mede op aanvrage aan het publiek worden verkocht. Kamerverkiezing Schiedam. By de Dinsdag gehouden herstemming voor de Tweede Kamer in het district Schiedam werden uitgebracht 6878 geldige stemmen. Gekozen Jhr. Mr. D. J. de Geer (chr.-hist.) met 3667 stemmen. De heer H. J. Versteeg (lib.) kreeg 3211 stemmen. By de eerste stemming op "Woensdag 9 October j.1. werden uitgebracht 6137 geldige stemmen, waarvan jhr. mr. D. J. de Geer (chr.-hist.) 2914, de heer H. J. Versteeg (lib.) 1820, dr. J. van Leeuwen (soc.-dem.) 844, de heer A. W. F. Idenburg (antir.) 421, en de heer A. P. Staalman (chr.-dem.) 138 kreeg. By de algemeene verkiezingen op 16 Juni 1905 wer. den 6512 geldige stemmen uitgebracht. By eerste stem ming werd toen gekozen mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum (chr.-hist.) met 3953 stemmen, terwyl de heer M. C. M. de Groot (vryz.-dem.) 1642 en dr. J. van Leeuwen (soc.-dem.) 917 stemmen kreeg. Nut. Sehagerbrug. De vereeniging „Nut en Genoegen" te Schagerbrug besloot in hare op Woensdag 25 dezer gehouden verga dering, den 19 November a.s. hare eerste bijeenkomst met dames te houden. Ieder lid zal gerechtigd zyn tot het medenemen van 3 gastendeze avond zal de jaar- lyksche groote voordrachten-avond zjjn. Om dezen avond tot zijn recht te doen komen, zal het bestuur in onderhandeling treden met verschillende specialiteiten in voordrachten, of andere vermakelijk heden. Brandstoffen, Zijpe. By de heden te Schagerbrug gehouden aanbesteding van brandstoffen, ten dienste der scholen en gemeente gebouwen, waren 3 biljetten ingekomen, en wel J. Nieman, Schagerbrug, steenkool fl.05 per mud, cokes f0.60 per 32 K.G.P. de Waard, Schagerbrug, steenkool fl.10 per mud, cokes f0.65 per 32 K.G.; H. Vogelzang, 't Zand, steenkool fl.10 per mud, cokes f 0.60 per 32 K.G. Gegund aan den heer J. Nieman. Raad St. Maarten. Vergadering van den Raad der gemeente St. Maarten,' op heden Woensdag 23 October 1907, des morgens ten 10 uur. Afwezig de heer Van Leeuwen met kennisgeving. Voorzitter de heer A. Klerk, Burgemeester. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der notulen. ^Ingekomen is van de Hoofden van Scholen in de ge- "meènte"'eén dankbetuiging voor de herziening van de ver ordening regelende de onderwjjzersjaarwedden. Zy be tuigen evenwel hun spijt, dat aan hun verder verzoek (verhooging van jaarwedde) niet is voldaan, maar de welwillende woorden, in de vorige vergadering van den Raad gesproken, geven hun hoop, dat hun salaris een maal zoo zal worden, dat zy er behoorlijk van kunnen leven. De verordening regelende de onderwjjzers-traetemonten, is door Ged. Staten onveranderd goedgekeurd. Door de afdeeling Schagen van den bond van onderwijzers was een request ingediend naar aanleiding der beide nieuwe artikelen, maar dit heeft blijkbaar niets uitgewerkt. Van den Commissaris der Koningin is bericht inge komen, dat de heer Kuit eervol ontslag heeft gekregen als veldwachter tegen 1 November a.s. en dat de heer A. Tin Zuid-Zype als zoodanig was benoemd. Van het bestuur der Ambachtsschool te Alkmaar was een dankbetuiging ingekomen voor de toegestane sub sidie. De heer A. Tin, de nieuwbenoemde veldwachter wordt met algemeene stemmen tot bode benoemd. Volgens opgaaf van Tin kost diens eerste uitrusting als veldwachter f 70.50 en nu stellen B. en W. voor, hem daarvoor een tegemoetkoming te geven van f 50 en dan de bijdrage voor het Onderhoud zijner kleeren, bepaald op f 50 per jaar, te doen ingaan 1 Januari 1908. Allen voor. Voorzitter deelt mede, dat de meerderheid van B. en W. de bijdrage voor de verlichting per lantaarn wen- schen bepaald te zien op f 2, dys f 1 te verhoogen. Spr. gaat in het breede de geschiedenis der straatverlichting na, en memoreert, hoe indertijd door de vereeniging f 2.50 per lantaarn was gevraagd en f 1 door den raad was toegestaan. Spr. wyst er op, hoe met het oog op de groote duis ternis, die er in het dorp St. Maarten lieerscht, straat verlichting dringend noodig Is. Het lag eertijds in de waar deze tak van dienst, die feitelijk geheel op de gemeente rust, voor het overgroote deel door de par ticulieren wordt bekostigd, dus de gemeente er van ontlast wordt, daar is het toch niet te veel dat f2 per lantaarn door de gemeente wordt bijgedragen. Er zyn 26 lantaarns dus geeft het een meerdere uitgaaf voor de gemeente van f26 per jaar. Voor een hoogere aanvraag in de toekomst behoeft men zich niet ongerust te maken daar de contributie van f135 zoo goed als verzekerd is! Het is evenwel niet wenschelyk, dat de vereeniging voor de straatverlichting met de schuld die er is, blijft zitten en daarom is een verhoogde bijdrage van do gemeen te noodig. Er is wel eens beweerd, dat de buitenwijken ook goen verlichting hebben. Dat is volkomen waar; welnu, als de bewoners van Valkoog en Eenigenburg ook daar behoefte aan de verlichting hebben, laat hen dan de handen ineen slaan, laat hen daar dan ook eorst doen, wat de ingezetenen in St. Maarten hebben gedaan; dan zal de gemeente ook hun de bydrage niet weigeren. Zeker, van een straatverlichting in het dorp St. Maarten geniet niet de geheele gemeente, maar het is als met de Noorder-stoomtram; ook daarvan geniet maar een klein deel, maar toch was het gewenscht dat de steun daarvoor werd gegeven; zóó is het ook in dit geval. De heer De Boer deelt mee, dat hy de Wethouder was, die tegen de verhoogde bijdrage was. Vroeger oordeelde spr. de kosten voor de gemeente te hoog, dat is ook nu nog het geval. St. Maarten is het grootste dorp, maar er zyn nog een paar gehuchten, die tot de gemeente behoo- ren en die kunnen ook verlichting vragen en dan wordt de uitgaaf niet gering. Het dorp St. Maarten is nogal uitgebreid gebouwd en daarin zyn zoo ongeveer zestig bewoonde huizen. Daarvoor zyn noodig een 26 lantaarns, dus om het andere huis een lantaarn. Dat acht spr. wei wat bezwaarlijk. Het. kan direct wel geen luxe genoemd worden, maar toch wel een dure verlichting. Spr. wyst er ook op, dat men indertijd de verlichtingsvereeniging Reeft opgericht, vóórdat er subsidie was gevraagd. Men rekende op f2.50, kreeg f 1.dat was een tegenvaller. Voorzitter had het ook beter gevonden, als er eerst subsidie was gevraagd, maar de overleden burgemeester oordeelde dat niet noodig, die was er zeker van, dat de gemeente een bydrage van f 2.50 zou geven. En het mag waar zyn, dat om het andere huis een lantaarn staat, maar dat doet niets ter zake. Men heeft de lantaarns zoo geplaatst dat het licht elkaar bestrijkt; doet men dat niet, dan is een verlichting^eerder gevaar lijk dan doeltreffend en men mag niet uit het oog ver liezen, dat de burgers van St. Maarten reeds zooveel bydragen voor de verlichting, wat toch eigenlijk iets is waar de gemeente voor behoort te zorgen. En al komen nu ook straks de andere deelen van de gemeente, dan zal het geld kostenmaar als men het noodig oordeelt, op stuk van zaken moeten de burgers het toch ook weer met elkaar betalen. Het is voor St. Maarten, dat men van buiten af het donkere gat noemt een heele uitgaaf van f 52.en het is toch niet voor luxe. De heer Slot vindt de uitgaaf «wel zwaar en als men de geheele gemeente wil verlichten, ter dege. De bui tenwijken moeten ook verlicht worden volgens Spr. De Stroet by'v. is geheel bebouwd en daar acht Spr. even goed verlichting noodig als in St. Maarten. Ja, op de buitenwegen acht Spr. verlichting nog noodiger dan in de dorpen. De Stroet is bebouwd van den Ryperweg tot Dirkshorn en zou dus volgens Spr. geheel verlicht moeten worden. Voorzitter vindt het een bespottelijk 'idéé ook de bui tenwegen te gaan verlichten. Een dorp gaat toch boven een weg op dit punt. Wlalar 2 of 3 huizen staan, kunnen we toch maar geen lantaarn plaatsen. Dat zou toch bepaald -een onverantwoordelijke uitgaaf zijn. De heer Kuiper vindt het verlichten van alle bui tenwegen ook onnoodig, spr. noemt het een gezocht argument. We moeten ons, zegt spr., in de eerste plaats eens afvragengesteld eens, dat ook Valkoog en Eeni genburg eens tot de verlichting zouden willen overgaan, wat zal dat dan voor de gemeente voor een uitgaaf geven. Ook op de Stroet wil spr. een enkele lantaarn op de meest gevaarlijke punten en dan komt spr. tot een berekening van een 70-tal lantaarns voor de ge heele gemeente, wat een uitgaaf zou eischen van on geveer f 150. Dat is het punt, waartoe het kan komen, zegts preker en dan meen ik, dat een dergelijke uit gaaf voor de gemeente niet te groot is. De heer Schoorl vindt de berekening van den heer Kuiper niet voldoende; voor Valkoog bijv. 10 lantaarns, is veel te kort, dan is de verlichting niet volledig, men zal er daar wel 20 noodig hebben, en dan zal tic uitgaaf voor de gemeente veel te groot worden. In St. Maarten heeft men de 'lusten, welnu men moet ook de lasten maar dragen, en zichzelf de opoffering ge troosten. Voorzitter vindt de redeneering van den heer Schoorl niet consequent, waar toch van de Noordertram de Eenigenburg alleen geniet, helpt toch ook de geheele gemeente dragen. Waarom nu niet hier? De heer De Boer meent, dat deze gevallen niet met elkaar zijn te vergelijken. Bij |dcn tram was de uitgaaf niet alleen om Eenigenburg te doen profiteeren van dien tram, maar ook om de waarde van het land te verhoogen, om Eenigenburg tot meerderen -bloei te bren gen. Dat heeft de lieer Schoorl op den voorgrond gesteld. De heer Schoorl sluit zich hierbij aan en voegt er aan toe, dat deze tram niet was alleen een gemeentebe lang, maar een provinciaal belang, waaraan St. Maar ten, mede steun moest verjeenen. Geeft men nu een algemeenen steun aan de verlichting, dan zal de hoof delijke omslag wel eens verhoogd moeten worden. En zooveel zijn er niet in de gemeente, die het goed kunnen betalen. Voorzitter meent, dat een verhooging van hoofdelijkcn omslag van f 200 weinigen zou hinderen. Hij deelt ver der op een vraag van den heer Kuiper mee, dat de uitgaven voor de verlichling bedragen f190. Dat is, zegt de heer Kuiper voor 26 lantaarns, per lantaarn ongeveer f7, dus blijft (er voor de particulieren nog Wel 15 per lantaarn /le betalen over. Naar de inee- ning van spr. zal dat nog wel een reden zijn dat de andere deelen der gemeente niet zoo spoedig om ver lichting zullen vragen. De uitgaaf 'zal voor de gemeente dan ook niet zoo groot worden. De heer Schoorl noemt dat geen argument om St. Maarten maar eens een voordeeltje mee te bezorgen. Petroleumverlichting vindt spr. duur en slecht. Op Bur- gerbrug probeert men hot met acetyleen, waar ook de particulieren zich kunnen aansluiten. Die verlichting is beter en goedkooper. Na nog eenige bespreking waarbij de verschillende hee ren hun eenmaal ingenomen standpunt blijven handha ven, koud d;e heer Dekker met het voorstel om een subsidie van' f 40 per jaar te geven, dat is een ronde som zegt spreker. Het vooretel van B. en W, f2 per lantaarn wordt verworpen alleen do heeren Bruin en Kuiper vóór. liet voorstel van f 40 subsidie wordt aangehouden tot de volgende vergadering, omdat de stemmen slaken. Vóór de heeren Bruin. Kuiper en Dekker. De begrooting van het Burgerlijk Armbesluiir wordt goedgekeiftd in ontvang en uitgaaf op f 1971.37 met een gemc-entesubsidie van f403.63. De gemcenlebegrooling wordt, eveneens» met algcni. goedgekeurd tot een bedrag van f 10648.88. sluiting. stemmen Hierna

Schager Courant | 1907 | | pagina 2