Dondeidag 24 Oct. 1907. 5le Jaargang. No. 4302. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Sardinische Dorps-roman GRA.ZIA DELEDDA. \nr rv'L i'i i? Sclai Cnl. Wegens de duarte der levensmiddelen. De raadsleden Vliegen, Loopuit, Pothuis, Wollring en en Wibaut te Amsterdam hebben den gemeenteraad voorgesteld aan allen, die in gemeentedienst salarissen of loonen verdienen beneden de f 1000 per jaar en een gezin te onderhouden hebben, te beginnen met 1 Novem ber 1907 tot 31 Maart 190S, een toeslag op het loon te geven van 10 pCt., te berekenen zonder overwerk, met dien verstande, dat door dezen toeslag geen der salaris sen tot boven de f 1000 zal stygen, ter tegemoetkoming in do lasten, voortvloeiende uit de buitensporige prjjzen der levensmiddelen. 5Ir. A. M. Sassen. Te Breda is overleden mr. a. M. Sassen,lid der Eerste Kamer. JVajaarsmarkt. De groote naj larsmarkt te Hoorn wordt gehouden op Maandag 11 November en de schoimarkt op Maandag 25 November. Dat is goed. Onlangs werd melding gemaakt van een wedstryd tus- schen een auto en trein 482, op het traject Haarlem - Amsterdam. Wy vernemen thans dat op last van den minister van justitie een onderzoek naar het gebeurde is inge steld. Uit de geldwereld. Een bekend makelaar te Amsterdam, de heer B. en zyn zoon, zyn, zoo meldt het N. v. N., door de justitie in hechtenis genomen, beschuldigd van verduistering van een bedrag van circa tienduizend gulden uit eene nalatenschap, waarvan de regeling aan hen was opge dragen. Het feit kwam op de volgende wyze aan het licht: De boekhouder van den hoer B. wordt vervolgd voor het maken van eene valsche hanateekening, waarvan zyn patroon aangifte had gedaan by' da justitie. Van schuld overtuigd, erkende hy ten slotte het hem ten laste gelegde misdryt te hebben gepleegd, doch voegde erby»Nu zal ik van myn kant ook eens aan 't licht brengen, welke schurken my'ne patroons zyn." De heer B. Sr. is, wegens gezondheidsredenen, weder op vry'e voeten gesteld, doch staat onder politietoezicht; de zoon is in hechtenis gebleven. Waarom hilitcnlnndsclie Rijwielen? „De Kampioen" berekent, dat Nederland in één jaar tyds voor een waarde van ongeveer vijf millioen gulden aan rijwielen en onderdeelen uit het buitenland betrekt. Vanzelf rijst dus de vraag, zegt het bladwat man keert er aan Hollandsche rijwielen en in Holland ge maakte onderdeelen, dat we jaarlijks vyf millioen gul den naar Duitschland en Engeland overmaken Zit er geen fut meer in de Hollandsche nijverheid, of schuilt de fout bij de Hollandsche wielrijders? Vermoedelijk ligt de schuld aan beide kanten. Winkel. Onze vroegere plaatsgenoot de heer A. van Essen, adsistent te Helder, is als zoodanig met ingang van 1 November, op verzoek overgeplaatst naar Arnhem. Niet accuraat. Uit Hoorn schrijft men aan „Het N. v. d. Dag" Als curiositeit deelen we mee, dat in de „Staatscou rant" van 13 en 14 Oct. j.1. op de lijst der thans opge heven d.d. en rustende schutterijen, aan wie by Kon. besluit van 9 Oct. 1907, te rekenen van 2 Augustus 1907 een eervol ontslag is verleend, o. a. nog voorkomt de naamJ. E. Mullemeister, officier van gezondheid 2e kl. Deze is reeds oveileden in October 1903. De staat schijnt dus niet al te accuraat bijgehouden te zyn. Hoogwoud. Tot secretaris van de sociëteit „Niet klappen" is in plaats van den heer A. Rooker, die als zoodanig bedankt had, benoemd de heer Joh. Pool. Hoogwoud. Tot Voorzitter van de afd. Hoogwoud van het N. O. G. is in de heden gehouden vergadering herbenoemd de heer H. van Ree, en tot Vice-Secretaresse mej. A. P. H. M. van Wyk. Hoogwoud. De afdeeling West Friesland van do vereeniging „Het Witte Kruis" hield Vrijdagavond een buitengewone ver gadering alhier in het lokaal van den heer G. Oostwou- der, waarin het belangrijke besluit genomen werd om den in Spanbroek bestaanden ijskelder te vernieuwen, van welke vernieuwing de kosten door den heer G. Dirk- maat te Opmeer zyn geraamd op f 800.—. Verder werd het bestuur gemachtigd als proef een ligtent te laten maken, waarvoor een crediet werd ge geven van f 120.—. Keizerlijk bezoek. Het „N. v. d. D." meldt: Het is thans vastgesteld, dat het Duitsche Keizorspaar door de Koninklijke Familio in Amsterdam zal worden ontvangen. Nog niet zeker is, of het Keizerlijk jacht, dat in elk geval te IJmuiden zal aankomen, naar hior zal op- stoomen. Indien dat niet het geval is, wordt deroisper trein gedaan. Tijdens het verblijf van de Keizerlijke gasten zal be halve H. M. do Koningin en Prins Hendrik, ook de Koningin-Moeder alhier vertoeven. Waarschijnlijk zal KLIMOP. VAN o 10 Paulu hij wist niet hoe het kwam was neer slachtig geworden. Tot dit oogenblik had hij zichzelven met zijne opsnijderij opgevroolijkt, en hij verbeeldde zich, als stond het er met zijn zaken werkelijk goed voor, als wist hij niet meer dat het die onhandige, eenvoudige vrome' man, pastoor Virdis, was geweest, die hem de honderd Lire had geleend, welke hij nu in zijn zak droeg. Maar in het schemerlicht, hetwelk in dit kleine ronde vertrek steeds meer verdween, do ken nu weder zekere onheilspellende gestalten op: het woeste, zwarte gezicht van den deurwaarder, en het lijkkleurige gelaat van den zieken louden man. „Het is arog altijd een knappe vrouw," zeide Don Peu, zinspelende op de weduwe, „en naar men beweert, heeft zo ook een aardig duitje. Men zegt ooknu. ik weet het niet. Op Don Peu's eerewoord! Ik weel nietsmen zegtMaar drink dan toch, Paulu Decherchi! Waaraan denkt ge?" Ik drink niet meer. Wat zegt men? 'jij moet drinken, op Don Peu's eerewoord. Jij wil! weien, wat men zegt? Nu, dat kan ik hier niet zeggen. Kijk, daar is de brigadier, die hoort ons. Don Peu maakte in de richting van de photographic oen ieeken van afscheid, en Paulu dronk. De muskaat der brigadiersweduwe verjoeg nogmaals het beeld van den deurwaarder. „Wat zegt men? Wat zegt men, Peu?" Don Peu verhaalde nu op fluisterenden toon verschei dene geschiedenisjes over Zona. Dikwijls sloeg hij de het bezoek twee dagen duren, 't Is nog niet zeker of de dag van aankomst 19 of 20 November zal zyn. Het gevolg van den Keizer en de Keizerin zal uit ongeveer 120 persotion bsstaan, die deels ton paloize, deels in hotels zullen logioren. Slecht Mipcrphosphaat. De heer H. J. Mansholt, rykslandbouwleeraar te Groningen, be fc in overleg met den heer J. Hudig, waarnemend directeur van het Rykslandbouwproefstation aldaar, by het hoofdbestuur der Groninger Maatschappij van Landbouw en Nijverheid het vraagstuk der uit strooibaarheid van superphosphaat aanhangig gemaakt. Het is toch bekend, dat do veel voorkomende slechte uitstrooibaarheid van sommige partyen superphosphaat het aanschaffen van kunstmeststrooiers in üen weg staat, daar de landbouwer gaarne eene machine aanschaft, die alle kunstmeststoffen strooien kan. Ook tast slecht strooi- baar superphosphaat in den regel sterk de balen aan, zoodat deze spoedig niet meer gehanteerd kunnen wor den. Daar er nu tusschen de uitstrooibaarheid en de samenstelling van het superphosphaat verband bestaat, dat op zyn beurt voor een groot deel afhankelijk is van de bereidingswijze, ligt het in de bedoeling van ge noemde heeren, een onderzoek naar dat verband in te stellen. Mocht het blijken, dat er by slecht strooibare supers een duidelyk chemisch te definieeren kenmerk bestaat, dan wordt het mogely'k by de aanbestedings voorwaarden daarop te letten, in dien zin, dat dit che misch kenmerk by superphosphaten niet aanwezig mag zyn. Dit zoo gewenschte kenmerk is nog niet gevonden. De leden van bovengenoemde maatschappij zyn uitge- noodigd, de heeren Mansholt en Hudig zooveel mogelijk te steunen door het zenden van monsters slecht strooi- baar superphosphaat en het verstrekken van andere opgaven. Wei tot regeling der brievenpostery. By de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel tot wyziging der wet op de brievenpostery. Dit voorstel strekt in de eerste plaats om naar aan leiding van een besluit van het Algemeen Postcongres te Rome ook voor het binnenlandsch postverkeer een eerste gewichtsgrens aan te nemen van 20 gram. Het enkelvoudig gewicht der brieven wordt dus verhoogd van 15 op 20 gram. In de tweede plaats is het noodig voorgekomen dui delijker dan thans te doen uitkomen, dat gedrukte stuk ken moeten zyn gedrukt op papier, perkament of andere soortgelijke stoffen, omdat het publiek ten onrechto in de meening verkeert, dat alles, wat maar is gedrukt, zij het op metaal, hout, cellulose, veeren, of op welke stof ook, voor de verzending tegen het tarief van ge drukte stukken in aanmerking komt. Voorts zullen in het vervolg de periodieken, welke ten minste eenmaal per maand verschijnen, behandeld worden als tot nu de weekbladen, zoodat tusschen week- en maandbladen geen verschil meer zal bestaan. Een volgende wyziging strekt om de invoering van een verlaagd port voor briefkaarten in het plaatselijk verkeer te verkrijgen. Het port van een briefkaart binnen den kring van het post- of hulppostkantoor, waar die ter post is bezorgd, zal IJ cent bedragen. De minister vleit zich, dat do vermindering van inkomsten, die aan vankelijk van dezen maatregel het gevolg zal zyn, wel dra door meerderen omzet zal worden opgewogen. 1 Ook zal het verhoogd port der ongefrankeerde en der ontoereikend gefrankeerde briefkaarten worden verlaagd van 5 tot 2J cent. Dit voorstel wordt billijk geacht, daar ongefrankeerde en ontoereikend gefrankeerde brief- kaaiten niet hooger behooren to worden belast dan met een verhoogd port van 2£ cent. Een andere wyziging heeft ten doel om ook voor de gedrukte stukken, die geen maand- of weekbladen zyn, tot eenige verlaging van port over te gaan. Tot nu toe gold als tarief voor gedrukte stukken voor een gewicht van niet meer dan 25 gram 1 cent. Dit wordt nu voor een gewicht van niet meer dan 50 gram 1 cent. Betaalde men voorts tot heden voor 25 tot en met 50 gram 2 cent, voor 50 tot en met 75 gram 3 cent, voor 75 tot en met 100 gram 4 cent, voor 100 tot en met 150 gram 5 cent, voor 150 tot en met 250 gram 7J cent, voor 250 tot en met 500 gram 10 cent, het voorstel luidt om het tarief verder aldus vast te stellenvoor 50 tot en met 100 gram 2 cent, voor 100 tot en met 150 gram 3 cent, voor 150 tot en met 200 gram 4 cent, voor 200 tot en met 250 gram 5 cent, voor 250 tot en met 300 gram 6 cent, voor 300 tot en met 350 gram 7 cent, voor 350 tot en met 400 gram 8 cent, voor 400 tot en met 450 gram 9 cent, voor 450 tot en met 500 gram 10 cent. Voor meerder gewicht blyft het tarief, gelyk dit thans is, n.1.voor 500 tot en met 750 gram 12J cent, voor 750 tot en met 1000 gram 15 cent, voor 1000 tot en met 2000 gram 17J cent en voor 20o0 tot 3000 gram 20 cent. Voorts wordt voorgesteld het gewicht der nieuws bladen, welke voor V2 cent kunnen worden verzonden, van 40 tot 50 gram te brengen. De minister meent hiermede te voldoen aan een vry algemeen uitgesproken verlangen. Ten slotte stelt de minister een strafbepaling voor tegen hem, die in stukken, waarvoor by bijzondere wet ten kosteloos vervoer per post is toegestaan, insluit andere mededeolingon of voorwerpen dan waarvoor het kosteloos vervoer is toegestaan. Twaalftal. Op het twaalftal voor predikant by de Ned. Herv. Gem. op Hoorn te Terschelling komen ook voor de predikan ten A. Groeneveld te Schagerbrug, P. van Meurs te Oudcarspel en II. J. Witkop te Noord-Scharwoude. Kolhorii. Do heer Jb. Blaauboer, Klerk der Posteryen en Tele grafie le Amsterdam, deed dezer dagen met gunstig gevolg examen voor het telegraaf-radicaal. Toiikiiuppelcii te St. Pankras. Zondag had. by den heer Jan Tamis te St. Pankras een katknuppel party plaats, waarbij prijzen werden gewonnen door den heer K. Buur te Noordscharwoude voor „De Club" en voor H. Sym; door den heerJb. Bras te St. Pankras voor S. Konyn; door den heer boosaardige oogen op en keek dan naar het gocdolijke gezicht van den brigadier, die in het schemerdonker uit een andere wereld scheen te komen, om de avon turen zijner weduwe onverschillig aan te liooren. Ook Paulu keek naar het portret en lachte; hij vergat weder, dat over acht dagen de Grond Crediet-Bank on verbiddelijk het pude huis eu de oude Tanka der familie Decherchi onder den hamer zou brengen. In do vroegte van den volgenden dag reed Paulu verder en kwam tegen tien uur in Ballo.ro Spanu's dorp. liet weder was eensklaps koel geworden, liet was in den herfst. Paulu was niet meer zoo opgeruimd als den vorigen dag. Na den roos brandde zijn mond, en het was alsof zijn keel uitgedroogd was. Als aan een opwindenden droom dacht hij aan de enkele uren, welke hij in het achterkamertje van de mooie Zana had doorgebracht. De wijn, het gezicht van zijn vriend, de tegenwoordigheid van Zana, die af en toe was binnen gekomen en onder een of ar^Ier voorwendsel bij de tafel iets had te doen, hadden hem dol, en zinneloos gemaakt ais in de gelukkige tijden van zijn eerste jeugd. 1'rois hot tegenstribbelen van Don Peu had hij een .'lesch willen betalen, en om die te betalen, had hij oen Napoleon-d'or op tafel geworpen; doch de weduwe had geen geld genoeg om terug te geven, waarop hij zeide: „Doet niet ter zake, !je kunt me de rekt wel geven over drie dagen, als ik terug kom." Zana wilde hem credict geven, Don Peu wild ehem dcingeld leenen, maar Paulu wilde dat beslist niet. Zijn vriend dacht, dat hij den royalen baas Wilde spelen, om daardoor Zana's gunst te verwerven, en :eek lachend naar ds photographie. En toentoen list de jongs weduwnaar niets meer. Hij had maar tiloen de groote, mooie gestalte der weduwe, haarfriseli gezicht, hare verleidelijke lippen voor oogen. En hij lacht aan de kleine Annesa, aan den taaien en verstik- cendcn klimop, welks omarmingen hij alleen kende, en tij werd zich bewust, dat hij zich niet meer van haar zou kunnen losmaken, zelfs niet al had hij het gewild. „Zana is mooi, maar ook al zou zij een eerbare vrouw zijn, dan zou ik haar toch niet lang iiof kun nen hebben," dacht hij, „Annesa daarcnlegen is oen C. Groothuyzen te St. Pankras voor K. de Beurs, S. Konjjn en P. Groothuyzen. Inval in een zilversiuidswcrkplaats. Men meldt uit Delft: De justitie uit's-Gravenhage, bijgestaan door de Delft- sche politie, hooft Zaterdagmiddag alhier een goede vangst gedaan. By eon gezamenlijk ondernomen inval in de zilversmidswerkplaats van zekeren v. d. B. alhier, werden verscheidene zilveren handvatsels voor taart- schoppers en lepels, voorzien van het ryksmerk en van een valsch meesterteeken, benevens tal van koperen taartschoppen en bovendien van lepels, welke verzilverd zouden worden en dan gezet aan de zilveren stelen, benevens het valschelyk gebruikte meesterteeken, in beslag genomen. Van d. B. en twee zyner knechts bekenden, dat zy er hun werk van maakten aan zilveren handvatsels, verzilverd koporon scheppen te zettende handvatsels te doen voorzien van de rykskeur, maar, om de plaats van fabricage te verbergen, eon valsch meesterteoken gebruikten. Doze voorweipen werden, uitgegeven voor geheel zilver, op verschillende plaatsen beleend. De Delftsche recherche vond het spoor, doordien het haar opviel, dat zooveel voorwerpen van één model in den laatsten tyd beleend werden. De schuldigen zyn voorloopig op vrye voeten gelaten. Het onderzoek duurt echer voort. Ze kregen niks. In de jongste zitting van den gemeenteraad van Wa- mel was aan de orde een adres der gemeentepolitie om verhooging van salaris. Aan de veldwachters aldaar'wordt op 65-jarigen leef- tyd f1000 uitgekeerd, een som die, zooals de voorzitter opmerkte, tegen 4 slechts f40 inkomen per jaar geeft. Op dien leefty'd komt, meende de voorzitter, den politie man een behoorlijk bestaan toe. De heer SDan ète ze de duzend gulde mar op. Voorzitter En dan in hot armhuis De heer S.Ze hebbe 't beter dan de misste miensche in ons daarp! Voorzitter: Dan ziet het er met de bevolking treu rig uit! De heer S.Ge mö mar is zien, war, hoeduk ze in de haarrebaarg zitte en hoevul borreltjes ze köope, wor De heer v. d. V.: En de billejette vur D. wille ze ginnins mir rondbrenge en lye ze daor nou onder? Do voorzitter: Dat heeft zyn gegronde reden! Do heer S.Mar borreltjes drinke ze, hurde 1 De voorzitter bestrydt dit en vindt by andere leden instemming. De heer S. steekt zyn vinger in den mond en de heer v. E. zegt Ik bin staark vur mir sollaoris, mar ik vyn toch det verkeerd is, da dè wor berèkend nor 't getal kyn- aers. De hoer S.Ze hebbe nog f 25 van de nagwag ök. SlotZe krijgen niks. Tegen „de Kuil." Op verzoek van visschers uit onderscheiden aan de Zuiderzee gelegen visschersplaatsen, die tegenstanders der befaamde kuil zyn, heeft zich een comité gevormd uit enkele burgemeesters, teneinde alsnog een kuilvis- scheryzeetocht te organbearen, waarbij aan genooaigden de verderfelijke werking op proefondervindelijke wyze zal worden aangetoond. Het schijnt in de bedoeling te liggen, één lid van iedere Kamerclub van de Staten-Generaal uit te noodi- gen, op een voor dat doel gehuurde stoomboot of stoom jacht de visschery van naby gade te slaan. Lisbond Holl. Noorderkwartier. Aan het Verslag van den IJsbond Holl. Noorderkwar tier over den Winter 1906—1907 ontleenen we het volgende Het aantal Districten is reeds met 1 vermeerderd, het „Zuiderdistrict," met voorloopig 2 afd. n.1. Haarlem en O. en Hoofddorp, waarvan de voorzitter van den Bond tijdelijk distr.-voorzitter is. De bond telt thans 11 Disiricten met 82 Afdeelingen, te wetenNoorderdistrictAnna Paulowna, Burgerburg, Koegras, St. Maartensburg, St. Maartensvlotbrug, Men- nistenbuurt, Oudesluis, Petten en Zy'pe, Schagorbrug, Stolpen, Wieringerwaard, 't ZandDistrict Schagen Barsingerhorn, Dirkshorn, Kolhorn, SchagenDistrict Niedorp Langereis, Nieuwe Niedorp, Opmeer-Spanbroek, Oude Niedorp en O., Winkel; District Alkmaar: Alkmaar, Bergen, de Egmonden, Groet, Heilo, Koedijk, Limmen, Noordscharwoude, Oudkarspel, Oudorp, Schooridam, Zuid- scharwoude; District Zaanstreek: Akersloot, Krommenie, Oost-Knollendam, Uitgeest, Wormer; District Ussem Driehuizen, Grootschermor, Hensbroek, Obdam, Oterieek, Schermerhorn, Ursem; District Hoogkarspel: Bovenkar- spel, Enkhuizen, Grootebroek, Hem, Hoogkarspel Lutje broek, Midden-Andyk, Ooster-Andyk, Venhuizen, Wer- vershoof, West?r Andyk, WestwoudDistrict Medemblik; Hauwert, Medomblik, Ooster-Andyk, Oostwoud,Opperdoes, Twisk; District Hoorn: Avenhorn, Bangert, Barkhout, Hoorn, Oudendijk Scharwoude, Schellinhout, Wydenes District P urm eren d Broek in Waterland, den lip, Ilpen- dam, Kwady'k, Middellie, Oostzaan, Oosthuizen, Purme- rend, Wydewormer; Zuiderdistr.Haarlem en O. en Hoofddorp. Aan de bnurt van aftreden zijn: In het Hoofdbestuur: de voorzitter S. Th. Minnema en de penningmeester J. Hooyberg. In het Noorderdistrict: de voorzitter L. v. d. Ploeg. In het District Schagen: de voorzitter Joh. Merz. In het District Alkmaar(vacature wegens hot bedanken op 20 Febr. door den voorzitter H. Lindeboom.) Het Hoofdbestuur stelt al* candidaten Tot Voorzitter v. h. H. B. de heeren S. Th. Minnema en W. M. v. Vliet. Tot Penningmeester v. h. H. B. de heeren J. Hooyberg en Joh. Hille. Tot Voorz. v. h. Noorderdistrict de heeren: L. v. d. Ploeg en J. Kaan Kz. te Wieringer- waaad. Tot Voorz. v. h. District Schagen de heeren Joh. Merz en A. C. Roggeveen te Schagen. Tot Voorz. v. h. District Alkmaar de hoeren A. J. Stikkel en J. J. Swets, beiden te Alkmaar. Eten voor gevangenen. Naar het Weekblad van het Recht verneemt zijn verborgen, onuitputtelijke schat. Elke kus yan haar schijnt mij de eerste te zijn." Hij vertelde zich zeiven niet, dat Annesa's liefdesge heim geheel in den rampzaligen hartstocht lag, welken hij haar inboezemde; hij zeide dit niet tot zichzelven, maar hij gevoelde het, en hij liet zich door dien harts tocht geheel omsingelen, gelijk de klimop de takken omsluit. Meer dan hij haar beminde, had hij zich zeiven lief, en zonder in den eigenlijken zin ontrouw te zijn, keek hij toch naar andere vrouwen, begeerde ze en liet zich door haar met aangenaam welbehagen vangen. En zoo, zonder Annesa te vergeten, dacht hij aan de schoone weduwe en reed voort. Groote rossige wolken bedekten de zon; een lichte glans verguldde de .met stoppels bedekt eheuvelen, en aan Üe andere zijde daar van verhief zich een kalkberg, die nu uit rood marmer scheen te bestaan. Het was het bekende Sardinische landschap, grauw en geel, met strepen groen kreupel hout, dat boven het veld uitstak. Zwarte koeien dron ken uit de beekjes, en de gestalten der in het rood en zwart gekleede herders teekenden zich eensklaps scherp af tegen het geel der heuvels. Doelt hoe meer men het dorp naderde, des te schraler en woester werd alles, de stoffige weg en de lucht, die men vanwege de geuren van onreinheid nauwelijks kon inademen. De kleine kerk stond honderd meter van het dorp af, midden in een dorre vlakte, waarop een menigte door elkaar gerolde rotsblokken en allerlei steenen in de meest grillige vormen verspreid lagen. Iiets eheen als had een orkaan de rotsen door elkaar geworpen. Hier zag het er woest en naargeestig .uit. Toen Paulu het kerkje voorbijreed, zag hij hoe eenige, boeren druk bezig waren, hutien op te richlen voor hei feest, Ihetwclk morgen zou plaats hebben. Ilij groette hen met een neerbuigende vriendelijkheid, gelijk onge veer voor tweehonderd jaar de erfelijk adellijke heeren gegroet zullen hebben. Hij reed het dotp op den landweg binnen, de hoeven van het paard verzonken in stof en straatvuil. Armoe dige huisjes, tegen de rotsen gebouwd, groepeerden zich om een paar nieuwe gebouwen; barrevoets loopende vrouwen met groote mutsen op, in lompen gehulde met 1 Oct. j.1. bij wijzen van proef in de beide ge vangenissen te Utrecht enkele wijzigingen gebrachl in de voeding der gevangenen. Allereerst krijgen de ge vangenen op de dagen, waarop tot dusver een ge stampte pot werd verstrekt, groenten en bardappelen ver mengd, nu aardappelen en groeiden afzonderlijk, de eersten dan in hun geheel. Daarbij wordt een saus ver strekt van aardappelenmoel en vet, die vroeger niet werd gegeven. In verband daarmede zijn de etensblik- ken veranderd, terwijl bovendien, om het eten warm te houden, die blikken van een deksel zijn voorzien. Voorts wordt, wat vroege rniet geschiedde, aan de ge vangenen een geëmailleerd bord verstrekt, terwijl de houten lepel is vervangen door een vertind ijzeren. Verder wordt thans een vork gegeven van dezelfde soort, dio vroeger geheel ontbrak. Eindelijk zal aan de gevangenen, die dit wenschen, een wasdoek tafelkleedje worden verstrekt, 0111 de tafel te dekken. Daarvoor moet de gevangene dan een cent per week betalen. Over de met deze maatregelen pp'te doene; ervaring moet binnen drie maanden een rapport aan den Minister wor den ingezonden. De patroonliulzcn-zaak. Aangaande do vermissing van 18.000 patroonhulzen ten nadcele yan het Rijk meldt de „N. Arnh. Ct." het navolgende Sedert eenigen tijd werden koperen hulzen vermist en konden de militaire autoriteiten den dader niet vat ten. Eene aangifte bij de politie te Arnhem werd gedaan, en onder leiding van den heer J. P. Scheepmaker, inspecteur van politie le klasse, belast met crimineele zaken, toog de recherche aan ihet werk, om zoo mogelijk bewijsmateriaal tc verzamelen, hetgeen den heer Scheep maker, die daarvoor een paar reizen naar Rotterdam maakte, mocht gelukken. Hij nam toch aldaar aan den Scliiedamschen dijk bij zekeren V., houder eener metaal- warenfabriek, een egroóte hoeveelheid patroonhulzen in beslag, vermoedelijk afkomstig van den diefstal. Uit gaande van dit spoor, werd de man, die de hulzen aldaar had verkocht, spoedig gevonden, en bleek dit de koop man v. U. te zijn, die ze echter in zijn beroep als koopman, van den koopman A. B. ihad gekocht. De politie deed nu bij den koopman A. B. aan den Klarendaischen weg een inval, nam hem izelf 'in voorloopige bewaring, om daarna een nauwkeurige huiszoeking ,te doen, waar bij meerder bewijsmateriaal, bestaande uil militaire goe deren, die in zakjes en zakken waren veranderd, en waarmede de hulzen dus vervoerd 'waren. Ook dit werd in beslag genomen, en hoewel 'de koopman A. B. hard nekkig bleef ontkennen iets van de hulzen te weten, werd hem ten slotte zooveel bewijsmateriaal 'voorgelegd, dat hij eergisterenavond bekende de hulzen te heb ben gekocht van den sergeant der infanterie B., die ze door der plaatscorveeër v. d. E. bij hem liet bren gen. V. d. E. kreeg dan voor de moeite een kleine belooning, terwijl de sergeant B. lalar kwam afrekenen met den opkooper. V. d. E. werd Donderdagavond (door de politie in zijn woning gearresteerd, terwijl op aanwijzing der politie de sergeant B. in den nacht van zijn bed werd gelicht en in bewaring werd gesteld. De koopman B. en de plaatscorveeër v .d. E. worden (als burgers ter beschik king der justitie gesteld, terwijl (de sergeant B. ter be schikking der militaire autoriteit blijft. Allen hebben volledig bekend. Die waren uit Uit Delfzijl meldt men: Donderdagavond arriveerden hier vier jeugdige avon turiers van 14 a 15 jaar por st. Anna Meika. Zij waren flink van geld voorzien en maakten op de kermis al hier goeden sier. Al spoedig bleek echter dat 'het met de heeren niet recht pluis was, (aangezien van uit Han- nover getelegrapheerd werd, om, wanneer de jongens zich (hier ophielden, 'hen aan 'te houden. Al spoed'g kwam nu het volgende aan het licht: Het bewuste viertal had al reeds sedert langen tijd plannen in het hoofd gehad, om, wanneer tl» gele genheid zich vcordeed, gezamenlijk de wijde wereld in te gaan. Toen nu een hunner voor zijn vader een wissel moest gaan innen van 4400 mark, eigende hij zich dit geld toe, waarschuwde zijn drie kameraden, die direct bereid waren d ereis mede te aanvaarden en weldra zat het waardige viertal in den trein van Han- nover naar Breinen. Hier voorzagen zij zich alle vier van nieuwe klee deren, schoeisel, wandelstokken, reistasschen en re volvers. De nieuwe spullen werden aangetrokken en Ide gedragen kleederen in de reistasschen gedaan en voort ging het weder per spoor naar Emden en vandaar per s.s. Anna Meika naar hier, waar zij op de kermis veel geld verteerden. Hun plan Was om Zaterdagmorgen de reis voort te zetten Via Groningen naar Amsterdam, doch bijtijds kwam liet reeds gemelde telegram, waar door hun hotelier in staat was hen voorloopig aan de praat te houden, totdat des namiddags de vader van een der reizigers hier arriveerde, om ze weder naar Han- nover terug te voeren. Zij 'hadden van het medegenomen geld nog plm. 2100 mark overgehouden. Een Hollandsche dame vermoord Volgens de 'berichten van de politie te Wanna Sn West falen wilde verleden Zaterdagavond een in het hotel llintzen afgestapte Hollandsche dame te voet naar Resse gaan. Op aanraden van den hotelier bestelde zij een rijtuig. De koetsier, die de dame reed, kwam 11a eenigen tijd terug en had een aantal verwondingen, die hij voorgaf opgeloopen te hebben bij een aanranding. Het onderzoek, door de (politie ingesteld, verschafte geen opheldering. De politie noemt echter aan, dat de koetsier heefl geslapen en op pen (hobbeligen weg van den bok is gevallen en het rijtuig hem heeft overreden. Het paard en de wagen werden later nabij Resse teruggevonden. Dc dame is waarschijnlijk uit het rijtuig gesprongen cn alleen verder gegaan. Zij had den koetsier order gegeven, haar naar den bakker in Resse te brengen, wiens naam zij echter niet opgaf, doch door de politie werd bij de bakkers een onderzoek ingesteld, die allen geen dame Verwacht of gezien hebben. Over het verblijf der dame is niets bekend geworden en de politie twij felt of hier een aanranding is gepleegd. kinderen, half naakte knapen, kortom, een bevolking, welke uit een donker gat van de aarde te voorschijn gekropen scheen, bewoog zich hier op de ongebaande wegen. Allen fluisterden met elkander, toen zij Don Paulu Decherchi zagen, die voortging, van dc hoogte van zijn paard zijne groeten uit' tc deelen. Toen hij een oud huis voorbijkwam, dat er min der armzalig uitzag dan de anderen, richtte hij zich op, liet zijn paard stappen en bekeek aandachiig de mot ijzer traliewerk voorziene venstertjes. In dit huis woonde (de zuster van den rector, de rijke oude vrouw, die den aan lager wal geraakten cavalier zeker wel haar geld zou willen leenen. Maar er verscheen niemand voor het venster, en Paulu reed dus verder. Zijn vriend woonde ver achier in de straat, en diens óp een rots gebouwd huisje. Mat achter een open vlakte lag, zag er Volstrekl niet uit hls dc woning van een welvarend man. Ballore Spanu \vas niet thuis, doch zijne familie,1 die be stond uit moeder cn zeven ongehuwde zusfers, van wie de jongste reeds de dertig gepasseerd was, ontving den gast met alle betuigingen van blijdschap. „Ballcre is op het land," zeide de moeder, een dikke, kleine, grijze oude vrouw, met een tanig gezicht, dat bijna geheel doyr een zwart verband was bedekt. „Er is brand in een bosch dicht bij onze Tanka's, en" mijn Ballore is daar heen gegaan, omi te helpen blusschen, Maar togen ,den avond zal hij wel weel thuis zijn. En hoe gaat het met uwe familie, Don Paulu? Hoe maakt Donna Radiale het? Ja, ik herinner me nog zeer goed, hoe zij op onze bruiloft kwam, zij was pas getrouwd. Als een lelie zag zij er uit, zoo schoon was zij." Dc zeven oude-jong juf rouwen omringden Paulu. De een bracht hem koffie, de ander een waschkom. Zij geleken allen verbazend op elkaar: klein, dik, met grof geel gelaat, dikke zwarte wenkbrauwen boven den ade laarsneus ineengegroeid. Groote, zwarte en rondo, eenvoudig gemaakte kasten een hemelbed en een 'oude bank vormden het ameuble ment van dit vertrek, dat zijn licht ontving door de deur; van den hof liepen de hoenders ongestoord in en uit. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1907 | | pagina 5