Hevig gevecht ie Rotterdam. Zaterdagnacht werden op de Hoogstraat te Rotter dam drie korporaals der huzaren uit Roermond aange vallen door een tiental bootwerkers. Een der korporaals bekwam een blauw oog, een ander kreeg een messteek in den mond. Onmiddellijk trokken de huzaren de sabels en werden vele klappen uitgedeeld. Het werd leen algemeen straat gevecht, waaraan door de politie met sabels ook werd deelgenomen. Het gevecht strekte zich uit tot Korte Hoogstraat en Schiedainsein- Dijk. De huzaren U'okken terug op het politiebureau Pauwensteeg. Van daar uit werd toen een algemeehe charge gericht, onder aanvoe ring van den inspecteur Dietz, op de kwaadwillige en nieuwsgierige menigte en verscheidene sabelhouwen uit gedeeld. Een schipper moest in het ziekenhuis worden verbondende beide korporaals en een bootwerker wer den door de politie verbonden. Maandagavond had een nog heviger gevecht plaats, waarbij weer heel wat klappen werden uitgedeeld. Hond- en klauwzeer en schadevergoeding. Verleden Dinsdag werden te Sneek door het rijkstoe- zicht 3 koeien aangehouden, bestemd voor de markt aldaar. Deze koeien werden verdacht lijdende te zijn aan mond- en klauwzeer en werden afgemaakt. „De eigenaars hebben geen recht op schadevergoe ding,'' zoo werd medegedeeld. De iverkooplieden in Fries land en van elders, die de Leeuwarder en Sneeker markt bezoeken, hebben besloten in dezen eens hun recht te zoeken en een fonds bijeengebracht voor de kosten eener procedure tegen het rijk, om vergoeding der in beslag genomen en afgemaakte koeien. De eigenaars dier koeien zijn bereid als eischers op treden. Zij zijn zelf niet in staat de kosten eener te de inbeslagname zit hun al diep procedure te betalen, genoeg in de kleeren. Haad Anna I'aulowna. Vergadering van den Raad, op Dinsdag 22 October 1907, des morgens ten 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer Wydenes Spaans, Burgemeester. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der notulen. De heer Van Mullem maakt ten opzichte van de notulen de opmerking,dat door Voorz. beloofd was,dat het abuis waarop hy indertyd had gewezen, zou worden hersteld en nu staat in de notulen dat het geen abuis was geweest. Voorzitter zeide, dat de heer Van M. in de voorlaatste zitting had gewezen op een abuis in de rekening en dat toen door Voorzitter was geantwoord, dit te zullen herstellen, als het een abuis bleek te zyn. De volgende zitting had Voorzitter meegedeeld, dat hetgeen de heer Van M. voor een abuis had aangezien, dit niet was. De kolom voor raming verschilde met de kolom voor wat was uitgegeven f 110, en dat heeft den heer Van M. bepaald in de war gebracht. Voorzitter deelt mede, dat de Commissaris der Koningin de gemeente had bezocht en dat toen ook was ter sprake gebracht de uitbreiding, die straks het onderwijs zou moeten ondergaan. School I was opgenomen en de Com missaris kon zich uitstekend vereenigen met de wyze, waarop B.enW. van plan waren die school in de toekomst te vergrooten. De onderwijzers, benoemd tot het geven van herha- lingsonderwys, hadden allen hunne benoemingen aange nomen. Van den Inspecteur van Post en Telegrafie was een schrijven ingekomen over de stichting van het hulp-telephoon en -telegraafkantoor. Daarin werden als eischen gesteld: dat het postkantoor werd aangewezen, als het gebouw waarin de telephoon werd gevestigd; en de postdirecteur als telephoonhouder. Daar indertyd in de aanvraag, die van de gemeente was uitgegaan, deze beide eischen waren aangegeven, hadden B. en W. de nieuwe aanvraag, die de inspecteur tevens eischte, reeds verzonden. Allen voor, De heer Stammes meent, dat dit in de toekomst meer ligt op den weg van den polder, als het blijkt dat de heer Metzelaar gelijk heeft. Van gemeentewege is er nu nog niet de minste reden. De heer Ehrmann vraagt, of f 176 nu werkelijk is een voldoend salaris, in aanmerking genomen het werk, dat er voor moet worden verricht. Het is waar, de heer Dekker kan het voor minder doen, omdat hij tevens is opzichter van den Polder, maar dat mag toch niet heelemaal den doorslag geven. Spr. zou er voor zyn, de jaarwedde van den gemeente opzichter op dat bedrag te bepalen, dat men er van overtuigd kan zyn, dat het voldoende is. Ook was spr. er voor, dat er een vast bedrag voor werd gegeven. Nu krijgt de heer Dekker voor nieuw-bouw, dus apart werk, ook apart salaris. Spr. wilde een vast bedrag, maar dan onder de ver plichting, dat de opzichter er dan ook alles voor moést doen. Voorzitter meent, dat de heer Dekker dat niet gaarne zal willen. Spr. wijst op de werken aan de Kooy. Daar voor krijgt de heer Dekker een zeker percentage van de aannemingssom voor het opzichterswerk. Hy heeft daarvoor evenwel hulp noodig. En als hy dat nu eens moest betalen uit zyn vast salaris, zou het niet onmoge lijk zyn, of dat bedrag zou grootendeels daarmee ver loren gaan en dat zou niet billijk zyn. Er zal evenwel met den heer Dekker over worden gesproken. De heer De Graaf vindt dezen post van f 175 als salaris voor den gemeente-opzichter te hoog. Nog kort gele den is het verhoogd van f 75 op f 125 en nu reeds weer van f125 op f175, dat oordeelt spr. te vlug. Ook met het oog op de gemeente-financiën is spr. daar tegen, die zyn niet zoo rooskleurig,dat een dergelijke uitgaaf gemotiveerd I is. Spr. wil dus den post Jop f125 houden, temeer daar deze verhooging niet door den functionnarisis gevraagd. Voorzitter zegt, dat het wel gevraagd is. Er is wel geen adres-ingekomen, maar er is wel degelijk met B. i en W. over gesproken. En deze zagen van die vraag de billijkheid in. Er is door de Bouw- en Woningverordening j meer werk gekomen en de belooning van f 76, die er vroeger voor werd betaald, dat was toch geen jaarwedde. De heer De Graaf achtte een salaris van f 75 een rede- lyke belooning. Er is straks beweerd, dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand ook geen voldoend salaris kreeg in verhouding tot zyn werk, maar omdat deze als gemeente-sectetaris toch op de secretarie was, kon het voldoende worden geacht. Welnu, zoo is het ook met den heer Dekker, deze is reeds opzichter van den polder en kan dus de betrekking voor de gemeente gemakkelijk waarnemen. Voorzitter acht de belooning van f 175 eerder laag dan hoog, er is tegenwoordig veel werk aan die betrek king verbonden. De heer Ehrmann is bang, dat, als de heer Dekker eens bedankte voor deze betrekking, het salaris wel eens ge bracht zou moeten worden op f 400. De heer De Graaf maakt zich sterk, dat ook anderen graag voor f175 de betrekking zullen waarnemen. Ten slotie werd met alleen de heer. De Graaf tegen, het salaris bepaald óp f175. Voor onderhoud der gemeente-gebouwen, als secreta ris-woning, dokters-woning, postkantoor en directeurs woning, is een post van f936 uitgetrokken. j De heer Geerligs vindt dat h oog en ook de heer De Graaf teekent protest aan tegen een post van f 210 voor de vergrooting van het boetje by het postkantoor. Voorzitter geeft een uitvoerige specificatie van dezen1 post, waaruit blijkt, dat de uitgaven hoog noodig zyn. Vooral de dokterswoning eischte door de verzakking daar dringende voorziening. De palen onder de fundee ring waren in een zeer ongunstigen toestand, zoodat Voor zitter bang is, dat meerdere reparatie in de toekomst zal volgen. Nu was de verzakking reeds zoo erg, dat het onverantwoordelijk zou zijn geweest, als er geen maat regelen waren genomen geworden. Wat de vergrooting van het boetje by het postkantoor betreft, dit is even- - noodig, en nadat hierover nog eenige inlich- Bakker, of de gemeente een vlag heeft. By een ontken nend antwoord wordt door hem het voorstel gedaan een vlag aan te koopen, wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. Daarop wordt de begrooting met algemeene stemmen vastgesteld als volgt: Ontvangsten. Restanten Memorie Teruggave van Batig saldo rekening dienst 1906 f 2186.156 Huur van huizen 980.— Nat. Militie f 1.— Aandeel My. voor Gem.-Crediet 15.50 Grasverpachtingen 20.— 40 opc. gebouwde eigendommen 1465.835 10 opc. ongebou wde eigendommen 678.74 50 opc. personeel 1776.74 Hoofdelijke Omslag 6600.— Hondenbelasting 316. Belasting tooneel- vertoon. etc. Vergunningsrecht Leges Secretarie Veergelden Begrafenisrechten Schoolgelden Vergoeding ouders van kinderen, die te Zype school gaan Opbrengst ver koop oude ma terialen Boeten plaatsel. belasting 37.- 330.- 17.25 Memorie 258.- 620.— 0011S hoog V°nT' heeTV°Kuiï>èr was ingekomen een bezwaar] tingen waren meegedeeld, kon ook de heer De Graaf, en van U0I1 LLÜÜI r °T\A ncn 4- A.^ nn^Are liaaron «zinh mflt flA7.An TWW, VArttATll- tegen zyn Hoofdelyken Omslag. Daar de termijn van reclame reeds lang was verstreken, kon dit bezwaar schrift niet in behandeling worden genomen. Van Ged. Staten was ingekomen het bericht, dat het maximum aantal lesuren voor het herhalingsonderwys was gesteld op 288. Nu kan, als het noodig is, aan Breezand een 3e onderwijzer voor het herhalingsonder- wijs worden aangesteld en ontvangt men daarvoor de subsidie. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Komt nu aan de orde de Gcineentebegrooting. By den post Hoofdelyken Omslag deelt de heer De Graaf mede, wel een voorstel te willen doen om de heffing progressief te maken. Voorzitter, die zelf zwanger gaat van een dergelijk plan, juicht het toe, dat er in dien zin reeds een stem uit den Raad opging. Dit punt zal evenwel later worden behandold. De post veergelden is pro-memorie uitgetrokken met het oog op de vestiging van een pont aan deKooy.Het is de idéé van B. en W., daaruit door heffing van veer gelden een inkomst voor de gemeente te scheppen. Jaarwedde Burge meester Jaarwedde Wet houders Jaarwedde Secre taris Jaarwedde Ontvan ger Presentiegelden Raadsleden Jaarwedde conciër ge en bode Jaarw. ambtenaar Burgerl. Stand Schrijfloonen Reiskosten Kosten licht en brandstoffen Schryf- en bureau behoeften etc. Kosten onderhoud en schoonhouden raadhuis Onderhoud en aan koop meubelen raadhuis Aanleggen en bij houden register Burgerl. Stand Idem v. d. dubbe len der leggers en plans kadas ter Idem bevolkings register Kosten kiesver- richtingen Abonnem. Staats blad, Prov. blad enz. Zegels voor regis ters, rekeningen enz. w met hemde andere heeren,zich met dezen post vereen! gen. Voor het onderhoud van de begraafplaats was uitge trokken f 559. Ook daartegen had de heer De Graaf j Advertenties bezwaar, die uitgaaf leek hem te hoog en waar vorigeKosten commissie jaren de begraafplaats reeds veel was opgeknapt en J— daarvoor f 225 voldoende wasjgeweest, achtte spr. een dergelyken post op de begrooting voldoende. De be- vergaderingen Kosten invordering plaatsel. belast graafplaats, meende spr., zag er nu toch weer netjes uit. Teruggave belas- 4 i i -ï j i. ,1 nn4<i'/\ri nnn Knf rrnrröCfHn finfr in&uiiiöG vwi. 0 Word nu ook behandeld het verzoekschrift aan H. M, de Koningin, om f500 subsidie voor het onderwijs. De j "V 91+ .-"T--7nnij-gei]rifi dathii - grond van de boomen te ontdoen en later ook aan den or vnnr in iaar hnnnn Voorz. dacht bij dat woord netjes aan het gezegde van de gepleisterde graven, van buiten mooi maar van j binnen rot. Al maakt men de begraafplaats voor het oog mooi en de toestand deugt niet, dan geeft dat niet veel. De oude doodgraver heeft maar raak begraven en nooit is er aanteekening van dat begraven gehouden. Men weet niet, waar is begraven en hoe lang het geleden is, dat er op verschillende plaatsen is begraven. Men weet dus ook niet, of verschillende tweede klasse graven al reeds 10 jaar lang gediend hebben, of zy vol zijn, en dus mogen en kunnen worden opgeruimd. Voorz. heeft er den ouden doodgraver by gehaald en die wist met zekerheid maar een klein plekje aan te wijzen, waar begraven kon worden. Dat is een toestand, die niet voort mag duren. B. en W. hebben nu het plan, aan den Zuidwestkanl een deel II) ULLL l UW Raad is van meening, zoo zegt dit verzoekschrift, dat hij door de uitgaven tot een behoorlijke inrichting van het lager onderwijs vereischt, in verhouding tot de geld middelen en andere uitgaven, onbillijk zal worden be zwaard, zoo voor 1908 uit 's Ryks kas geen tydelyke subsidie wordt verleend, als bedoeld by op het lager onderwijs. Het art. 53 der wet verzoekschrift geeft aan, dat by een begrooting van f24845.365, voor het lager onderwijs geraamd wordt f 11857.76, of 47.7%. In 1896 is voor het onderwijs uitgegeven f8598.14, in 1906 f 11348.60 en voor 1908 wordt geraamd f 11857.76. De belastingen worden steeds verhoogd en bedroegen in 1896 f 3172.835 en in 1906 f 6683.80. Het aantal schoolkinderen gaat steeds vooruit. In 1896 bedroeg dat aantal 383 en in 1906 452. Het aantal ingezetenen is vooruitgegaan van 2796 in 1896, tot 3292 in 1906; maar zonder dat de draag kracht der bevolking is vermeerderd. Dat blykt wel hieruit, dat in 1896 van de 251 aange- slagenen in den Hoofdelyken Omslag, 21 behoorden tot' de laagste klasse, terwy'1 in 1906 84 in de laagste klasse stonden aangeslagen, by een totaal van 462 aanslagen.De twaalf hoogstaangeslagenen betaalden in 1896 aan Hoofde lyken Omslag f928.50, in 1906 f 1637.50, een aanmerkelijk verschil. Dat de bevolking weinig draagkracht heeft, blykt wel hieruit, dat 1005 H.A. in den Oostpolder behoort aan niet-ingezetenen en 593 H.A. aan ingeze tenen. De gemeente geeft aan armenbedeeling f 3500 uit, terwijl nog voor vroedvrouw en geneesheer f 1150 wordt betaald. verzoekschrift wordt met algemeene stemmen anderen kant hetzelfde, zoodat er voor 10 jaar, hopen we, voldoende ruimte voor begraven zal zijn. Nu zal er goede aanteekening gehouden worden, zoodat er dan gerust aan het opruimen dier oude graven kan worden begonnen. Verder moet aan de doodgraverswoning een portaaltje gemaakt worden, ook een regenbak, daar in den tegen- woordigen de boomwortels doorgroeien. Ook moet het lykenhuisje vergroot worden, daar nu de baar in het tegenwoordige niet fatsoenlijk kan worden geborgen. Dan moet er een steen en graf met afsl uitsteen gemaakt worden, voor de beenderen, die moeten worden uitge graven. Nu worden die maar weer onder in de graven gestopt, maar dat gaat niet op. Twee rustbanken zullen worden gemaakt, en de materialen en de bok voor de staande grafsteenen zullen worden vernieuwd. Nadat do heer De Graaf dit lijstje heeft gehoord, kan hy zich onmiddellijk met den post vereenigen. Met algemeene stemmen wordt het salaris van den politie-agent Hartog van f350 op f400 gebracht. De heer Bakker brengt het salaris van den bode ter sprake, dit blijft, zegt spr., maar steeds fUOQr ting Uitkeering Ryk aandeel kwade posten Vergoeding aan het Ryk van 2£ van het onzuiver bedrag der grond en personeele belasting Belooning Schat ters dranklokalen Jaarwedde Opzich ter of Klokkenist Onderhoud huizen en torens Onderhoud wegen en voetpaden Schoonhouden van Slooten en put ten enz. Schoonhouden klokken, horlo ges etc. Schoonhouden be graafplaats en kosten van begra ving Aanleg van hout beschutting by de scholen Grondlasten we gens de woning naast het raad huis, de dood gravers- en dok terwoning en postkantoor Eolfierlasten rfpacht Met 'alle waardeering voor den arbeid van Speets,' pl^t"ti0 „rond ttTvrrtvl*' imn Hrtrtr hot aan- 1\0SL1LUL10 onderhoud Raadhuis salaris van den gemeente- f125 op f175. Deze heeft Dit goedgekeurd. By de uitgaven komt de post ter sprake en wordt meegedeeld, dat het privaat en urinoir in de gang zal worden verbeterd en hersteld. De heer Ehrmann vindt een urinoir in de gang niet frisch. Spr. wil dat urinoir opruimen en daarvoor in de plaats buiten het raadhuis een urinoir plaatsen, tevens ten algemeen gebruik. De andere heeren zijn allen vóór het behoud van het Wordt voorgesteld het opzichter te brengen van volgens B. en W. door de Bouw- en Woningverordening meer werk gekregen, en is de verhooging dus alles zins billijk. De heer Metzelaar vraagt, of, als de heer Dekker opzichter blijft, wat de bedoeling is, dan de vele werkzaamheden voor hem geen bezwaar worden. Voorzitter zegt, dat de hoer Dekker met het hem opgedragen werk altyd zeer vlug gereed is, en hy nooit, voor zoover dit de gemeente aangaat, heeft gemerkt dat het werk hem drukt. De heer Metzelaar meent toch, ook met het werk van den polder, dat het te zwaar zal worden voor één man. Voorzitter meent, dat, als dat in de tfwtomst, mocht blijken, er dan andere maatregelen moeten worden, maar zoolang men van heeft, kan men er moeilijk iets aan doen. De heer Dekker behartigt de belangen der gemeente uitstekend toekomst mocht getroffen zullen or nog geen last De heer meent Voorzitter, dat het werk van dezen door hef aan stellen van een politieagent is verlicht. De heer De Mazure brengt bij den post kosten van hooistekers f 5, ter sprake de idéé, of voor dat doel niet wat meer geld uitgetrokken moest worden. Spr. zou het wel goed vinden, dat, als de hooibroei gévaarljjk werd, de eigenaren van dat hooi verplicht werden te spitten. Spr. haalt het voorbeeld aan van Verburg, dat maakte de buren angstig. Voorzitter begrypt niet, waarom de buren hem dan niet eerder kennis hebben gegeven, dan had hij kunnen j optreden. Als men geen beklag indient, is het immers de schuld van eigen laksheid als er gevaar komt "7" bel. brandspuit huis Jaarwedde agent van politie Gratificatie "Rijks- veldw. Jaarwedde Hooi stekers Gratificatiën brandspuitlie- denM WiL •Kieeding. agent men een hooistekersdienst inrichten, dan moet men hef' goed en uitgebreid doen, en dan kost het belangrijk geld. De heer De Graaf wil hooi-yzers aankoopen en voor belanghebbenden gratis verkrijgbaar stellen. Voorzitter ontraadt dit; by ondervinding weet hij, dat van politie Onderhoud brand spuiten, brand ladders enz. 20.— 1.— het Ryk voor schotten in zake Nat. Militie f Teruggave van verplegingskos- ten krankzin nigen Vergoeding Ryk kosten onder wijs Rijkssubsidie la ger onderwijs Uitkeering Ryk volgens art. 1 der Wet van 24 Mei 1897 Idem volgens art. 10 Alle andere ont vangsten Memorie Bydrage Ryk Herhalingson derwys Bydrage Provin cie ligger der wegen 1.- 6801.66 500.- 3832.84 400.- 172.80 650.- Totaal f 27681.52 1-- Uitgavcn. Kosten van ver- f 700.— lichting f 125.— Verpleging poli- 100.— tiegevan genen 5^ Kosten voorko- 900.— mingbesmett. ziekten 50.— 380.— Kosten Uitvoe ring Gezond- 75.— heidswet 115.— Kosten Uitvoe- 300.— ring Woning wet Memorie 150.— Jaarwedden On- 10.— derwyzers 8216.66 60.— Kosten herha- lingsonderwys 345.60 80.— Kosten onder houd schoollo 325.— kalen en onder- derwyzerswo- ningen 1130.50 Kosten aanschaff. en onderhoud schoolmeubelen 300.— 25.— Kosten leermid delen 600.— Kosten verlich 100.- ting, verwar ming en schoon houden school lokalen 800.— 1.- Kosten plaatse lijk schooltoe 70.- zicht 25.- Kosten school 70.— bibliotheek 50.— Kosten belooning en eereblyken 60.— 25.— Salaris Secretaris Comm. tot We ring van 60.— Schoolverzuim 40.— 60- Presentiegeld Leden idem 40.- 40.— Schoolgeld van kinderen, die 10.— te Zype school gaan 250.— 20.— Belooning dok ter en vroed vrouw 882.50 40.— Kosten arme en zieke doortrek kende reizigers 10.- Kosten krank zinnigen 470.- Onderstand aan 100.— behoeftigen 3500.— Presentiegeld le 25.— den Armbestuur,, 50. - Begrafeniskosten 175.- behoeftigen 20.- Salaris Secreta 936.— ris Armbestuur 50.— Renten van geld- 20.- leeningen 684.— Aflossing geld- leeningen 955.10 5.- Kosten loting Nat. Militie 5.— Koston begelei Nihil ding Militie- plichtigen 25.— Kosten yk en heryk 10.— 559.- Kosten uitsteken vlaggen 10.- Kosten brandver Nihil zekering gebou wen 125.— Bydrage verple- girrgskoston krankzinnigen 1.- Jaarwedde be- Steller 85.— 40.- Jaarwedde keur- 30.- tneester op het iffL'ii. 11.— geslacht 25.— Bydrage voor torenuurwerk 25.— Nihil Rydrage voor wijkverpleging 1ÖÓ.- 400.- Kosten Ligger der Wegen 1300.- 75.- Onvoorziene uit fr gave 789.06 Totaal f 27681.52 100.- 75.— 80,— Door de afdeeüng Anna Paulowna van het Ned. Onder deze höói-iizers steeds krom" terugkomen. Rijp en groen wij zeegenootschap was indertyd het voorstel gedaan, u y met het oog op de bevordering van het schoolbezoek, om den veldarbeid voorkinderen beneden 12 jaar te ver bieden. Door B. en W. was naar aanleiding daarvan en gaat er mee om. De heer De Mazuro had toch gaarne wat verbetering in den bestaanden toestand en zoodoende zullen B. en W. nog eens nagaan, of er geen verbetering kan worden nadat de plaatselijke Schoolcommissie en de Commissie aangebracht. tot Woring van Schoolverzuim deze hadden goedge- Bij den post verlichting komt aan de orde het idéé van keurd, een verordening opgemaakt, waarbij bepaald den heer Ehrmann, om bij den post aan de Benedenbuurt werd, dat ieder werkgever, die in de gemeente Anna lantaarn te plaatsen. Daar zyn alle heeren tegen, Haf Hon inoffiiH van fwaalf iaar een iauvc«um~v« alleen .de heer Ehrmann is er voor. Deze brengt nu ter sprake, om eens een proef te nemen met één lantaarn, om zoodoende een betere verlichting te krijgen dan tegen woordig. Voorzitter deelt mede, hoe in Blokker door hem indertyd een uitstekende verlichting is gezien en oordeelt het 't best, dat B. en W. eens een onderzoek instellen naar de kosten, enz., enz. voor een meer mo derne verlichting. Allen voor. Bij den post uitsteken vlaggen f 10, informeert de heer Paulowna een kind, dat den leeftijd van twaalf jaar nog niet heeft bereikt, gedurende den schooltijd werk zaamheden doet verrichten ten behoeve van het bedrijf van landbouw, tuinbouw of veehouderij, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Het bepaalde in het voorgaande lid is niet toepasse lijk ten aanzien van kinderen a. die alle klassen eener lagere school hebben door- loopen b. voor wie, krachtens artikel 13 der Leerplichtwet, vergunning is verleend de school tijdelijk niet te bezoe ken, zoolang die vergunning duurt. Deze verordening wordt met algomeene stemmen goedgekeurd. Eveneens wordt algemeen goedgevonden, nog een be drag van f 23.62 uit den post van onvoorziene uitgaven te voldoen. By zyn bezoek had de Commissaris der Koningin den wensch uitgesproken, dat voor het bewaren van de loopende registers van den Burgerlijken Stand een brandkastje werd aangekocht. Er wordt besloten datby oen paar firma's prys zal worden gevraagd en tevens zal worden onderzocht in hoeverre het aanbevelenswaard en bereikbaar was oen brandkluis, bijv. van beton, te laten maken. I De heer Waiboer deelt mede, dat het polderbestuur niet genegen is de brug van den heer Van Ryn over te nemen en dat ook Van Ryn deze niet wil herstellen. Als de brug nu voor paarden niet meer betrouwbaar is, en voor menschen wel, is het misschien noodig daar maatregelen voor te nemen. Voorzitter dankt voor de medodeeling en zal zyn maatregelen nemen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Haad Oude Nicdurp. Vergadering van den raad, gehouden op Maandag den 21 October 1907 ides 'voormiddags 10.30 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer A. Wonder Pz. Afwezig de hoer Hille met kennisgeving van verhin dering wegens ongesteldheid. Opening door den voorzitter. Daarna lezing en goedkeuring van de notulen. Ingekomen: a. schrijven van de Protestantsche Ann- voogdij d.d. 5 Sept. j.I. waarin deze verzoekt wijziging van art. 9 van het reglement en wel in dier voege, dat de leden van het bestuur voor iedere door hen j le houden vergadering f 1 per lid vergoeding krijgen, dat do secretaris-penningmeester f 25 salaris per jaar gc- niet, en 'f 10 als maximum in Irekening kan brengen daar enboven voor administratiebehoeften. B. en W. behandelden bereids dit adres en stelden nu den raad voor: eene afwachtende 'houding aan te ne- men, wat betreft het geven van de f 1 per lid als pre sentiegelden. 't Is niet uitgemaakt inü, of het voortdurend noodig zal zijn, om zooals thans, elke maand ééns i te vergaderen. En op den voorgrond dient le worden gesteld, dat het werk is voor weldadigheid en dus zooveel 't kan gratis moet worden verricht, j Goedkeuren zouden B. en W. om den secretaris- penningmeester f25 jaarwedde toe te kennen en op de begrooting f 10 te plaatsen ter bestrijding van wat hij noodig had. Geen f 10 daar vast voor te geven maar heeft hij minder noodig, dan is die post natuurlijk des te kleiner. Het dagelijksch bestuur dacht aan flc mogelijkheid dat bijv. oen volgend jaar wellicht icens nfet 'meer zoo dik wijls door 't Armbestuur behoeft 1e worden vergaderd en dan zouj de raad in verband daarmee altijd nog kunnen zien, wat hij doed. Ten opzichte daarvan dus stelde dit college afwachten Voor. De heer Over zou in stede van het gevraagde presentiegeld de Armbe stuursleden liever een vast bedrag ais salaris willen toekennen. Dit is echter niet de bedoeling van B. en W. De heer Over zou er nochtans veel voor gevoelen, om hunne bemoeiingen op die wijze te beloonen. Groot behoeft het salaris niet te zijn. De heer Rempt zou daar niet voor zijn. Jaren toch is het voor niets gedaan, zonder salaris en nu hun gaan salarieëren, .neen, daar is spreker niet voor te vinden. Ook de heer Strijbis Uit izich in dien zin en vindt bo- 'Vendien het aangevraagde vergoedings-bedrag nogal hoog. De heer Ligthart vermoedt, dat zonder vergoeding de ijver om te vergaderen zal verslappen. Overigens is men het er over eens, dat bij een Bur gerlijk Armbestuur, dat van gemeentewege subsidie krijgt, weinig bemoeiingen zijn; dat deelt uit en... afgeloo- pen. Maar meer bemoeiingen heeft de Protestanlsche Armvoogdij, die eigendommen bezit. Overeengekomen wordt ten slotte, eene afwachtende houding laan te nemen, om daarna te beoordeelen, welke vergoeding er noodig geacht moet worden. b. De onlangs ingezonden gewijzigde Bouw- en Wo ningverordening dezer gemeente is van de te Hoorn gezetelde Gezondheidscommissie ingekomen met een be geleidend schrijven. Tengevolge hiervan wordt nu deze verordening opnieuw vastgesteld en wel eenigszins ge wijzigd. Ze zal verder naar Gèd. Staten ter goedkeuring wor den opgezonden. c. Schrijven van den heer Tissing 'rustend onderwijzer, wonende te Alkmaar met hartelijken 'dank voor de f 40 hem toegekend voor 't jaar 1908. Voor kennisgeving aangenomen. d. Een schrijven van het bestuur van den Leierpolder; waarbij gevoegd een keur of politieverordening van dien polder, die om die 5 jaar met inachtneming van de daartoe strekkende wettelijke bepalingen moet worden vernieuwd. Eenige redactie-wijziging, alsook wijziging in !de bedra gen Van enkele boeten worden door voorzitter nader uiteengezet, waarna geen der raadsleden bezwaar heeft, om de keur zoo goed te keuren. Volgt vaststelling van de onlangs opgemaakte begrooling voor de gemeente op de aangegeven cijfers f 10418.79 in ontvangst ei» uitgaaf. Daarna wordt vastgesteld de begrooting voor het Bur- gelijk Armbestuur, in ontvangst en uitgaaf op f 1412.50. Met algemeen goedvinden wordt het adres van het Departement Alkmaar der Mij. tot Nut van 't Alge meen behelzende het verzoek om geldelijken steun (dat door B. en Wj ireeds was behandeld), op hun voorstel voor kennisgeving aangenomen, met het oog op het weinige belang ^daarvan 'voor Oude Niedorp. De wijziging op ide (verordening voor den Hoofdelijken Omslag, die ae vorige vergadering ter tafel is gebracht, maar om de bekende redenen niet werd behandeld is door de ongesteldheid van den heer Hille in het col lege van B. en \V. niet behandeld geworden, redenen waarom wordl liepaald, de behandeling alsnog te ver dagen tot de volgende vergadering. Sluiting volgt. Haa(1hvergadering llarsitiKcrhnrii. Dinsdagmiddag te 2 uur vergaderde de Gemeenteraad, waar do heer 'C. Spaans afwezig was met kennisgeving Wegens ongesteldheid. Voorzitter de heer J. Spaans Dz. Na opening worden de notulen gelezen en goedgekeurd, met dankzegging aan den Secretaris, den heer Bronder. Naar aanleiding van een adres van den heer Jac. Visser, Hoofd der school te Haringhuizen, om nog weer een 7-tal boomen te mogen rooien, daar deze niets an ders dan schade veroorzaken, wordt besloten na nog eenige toelichting van den heer Jonker dat dit aan B. en W. wordt overgelaten. In een adres betoogt de heer J. Kooyman, aannemer van het schilderwerk aan de nieuwe onderwyzerswoning te Kolhorn, dat hy, doordat de timmerman een 14 dagen te laat klaar was, daardoor een meerdere kosten had moeten maken van f 40.—. Hiervoor vraagt Kooyman vergoeding. Voorzitter deelt mede, dat, naar hetgeen hy er van vernomen heeft, de timmerman wel te laat was, maar Kooyman had eerder met schilderen kunnen beginnen dan hy nu gedaan heeft. Voorzitter acht het wat over dreven van K., te zeggen dat hy daarvan f40.— schade heeft gehad en daarom gelooft hy het 't beste eerst eens met hem te spreken. Aldus besloten. Aan de Comm. te Alkmaar voor tentoonstelling en wedstryd van voorwerpen gemaakt door handwerks lieden, wordt geen subsidie toegekend. De met het nazien der Begrootingen belast geweest zynde commissiën rapporteeren tot goedkeuring, waar toe do Raad met algemeene stemmen besluit. De Armenbegrooting bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 8969die van het Weezen-Armenbestuur f 4806. De Gemeentebegrootinif sluit in ontvangst en uitgaaf op f20862.50, met f748.76V2 voor onvoorziene uitgaven. De Hoofdelijke omslag is geraamd op f3600, evenals voor 1907. In haar geheel laten we deze begrooting hier volgen.

Schager Courant | 1907 | | pagina 6