Binnenlandsch Nieuws. Treurig;. Het N. v. d. D. wist eenige dagen geleden te melden een bericht omtrent een poging tot zelfmoord te IJmui- den van twee heeren uit Amsterdam. Donderdag deelde het blad nog mede, dat het geval zich nog eenigszins anders heeft toegedragen. Beiden sprongen nl. van de pier, doch de één werd door een sleepboot weer opgevischt. Daarna trachtte hy zich de polzen af te snyden wat niet geheel en al gelukte. Na onmiddellijk verbonden te zyn, is hy daarop naar Am sterdam teruggebracht. Geldelijke verliezen aan de beurs schijnen de oorzaak der wanhoopsdaad. Het lyk van den tweede is nog niet gevonden. De beide heeren waren de commissionnairs in tabak U., Heerengracht by de Bergstraat. De gebeurtenis heeft echter nog een tragischer einde genomen. Ten kantore was sinds jaren als boekhouder werKzaam de heer C., wonende aan het Frederik Hen drikplantsoen te Amsterdam. Van de groote verliezen van zyn patroons was ook hy het slachtoffer geworden. De heer G. nam evenals de heeren U. het besluit zich van het leven te berooven. Hy hield eerst alles stil voor zyn echtgenoote, doch deze had loch spoedig be- morkt, hoe treurig 't gesteld was. Haar man maakte haar zyn voornemen bekend, en zy besloot met hem tot ee:: wanhoopsdaad over te gaan. Aan naaste familie en beste vrienden hebben de heer 0. en zyn echtgenoote, die geen kinderen hebben, bericht, zich van het leven te zullen berooven. De brieven verzonden zy Zondagavond. M landagochtend vond men het huis aan het Frederik Hendrikplansoen gesloten. De heer C. en zijn vrouw waren er niet meer. De politie is met het gebeurde in kennis gesteld door de verwanten. Het onderzoek naar de vermisten heeft nog geen re sultaat opgeleverd. om haar terug te op hare werden •rij Angstige oogetiblikken. In een villa aan den Rijksweg onder Velsen, bewoond door den heer Van der P., hebben dieven ingebroken en zich toegang verschaft door het keukenraam. Eerst hebben ze beneden alles doorsnuffeld en daarna zijn ze naar boven gegaan, waar de familie sliep. Moeder en dochter werden wakker en hoorden de inbrekers fluiste rend spreken. In de slaapkamer van de oude lui ge komen, trok mama zich de dekens over het hoofd, sid derend van angst, terwijl haar echtgenoot sliep den slaap des gerusten. Alles werd overhoop gehaald en de bo- venkleederen mee naar het portaal genomen en daar nagezien. In de slaapkamer van de dochter gebeurde hetzelfde, nadat het nachtlampje voor het gelaat van de jonge dame was gehouden, die evenwel slaap veinsde. Ook vandaar werd alles naar het portaal getransporteerd ter onderzoeking. Drie kwartier lang hebben de dieven alles nagezocht en ingepakt wat ze gebruiken konden. Daar gaven zy tegen elkaar hun ongenoegen te kennen, dat zy niet meer vonden. Even voor hun vertrek overtuigden zy j zich nog, of het meisje bleef doorslapen en gingen toen met een „slaap lekker". Vermist worden eenige gouden en zilveren voorwer pen en een klein bedrag aan geld. Na hun vertrek werd de heer Van der P. gewekt, die er op uit ging om de politie te waarschuwen. De ramp door onweer op llolluin (Ameland.) Men meldt nog nader omtrent het vreeselyke onweder 24 en 25 October te Hollum op Ameland Met verwondering wordt hier nog steeds over het onzettend onheil, door den bliksem teweeggebracht, ge sproken. Als men de verwoesting gadeslaat, komt de gedachte op, alsof een bom het huis van den veldwach- ter uiteen had geslagen. Vloeren zyn opgebarsten, te geltjes en behang van de wanden neergescheurd, enz., enz. De achtergevel van het huis scbynt in de lucht uiteen te zyn gesprongen, aangezien de splinters en stukken plank op vjjf minuten afstands te vinden wa ren. Opmerkelijk is het dat geen schroeiplekje in een der getroffen huizen te vinden is. Alleen zyn schroei plekken zichtbaar aan twee boompjes in den tuin van den Rijksveldwachter. De slag van den bliksem is ont zettend geweest, daar van niet minder dan twaalf hui zen ruiten verbrijzeld werden. Het huis van den veldwachter was niet verzekerd. De wachters op den lichitoren hebben in bedoelden nacht angstige oogenblikken doorgebracht. Zy zagen, dat de lucht zeer zwaar bewolkt was en uit het N.-W. op zette, totdat ineens een bliksemslag hen voor een oogen- blik het uitzicht belette. Zy vreesden, dat de toren ge troffen was. Gelukkig bleven de wachters ongedeerd en herstelden van den schrik. Daarna zagen zy een vuur bol, die door het luchtruim zweefde. De nacht van Donderdag op Vrydag zal by zeer velen nog lang in heugenis blijven. („Leeuw. Ct.") Leger des Heils. Om een denkbeeld te geven van de werkzaamheden van het Leger des Heils in ons land, is het voldoende te weten de eindcijfers der verschillende afdeelingen over het boekjaar loopende tot 30 April 1907. Aan het in druk verschenen verslag ontleenen we het volgende: Algemeene hoofdkwartierrekening f109.174; eigen domsrekening f34.169; balans hoofdkwartier f291.493; maatschappelijk werk algemeene rekening f252.085; reddingswerk f28.854; barmhartigheids werk f 11.934; balans maatschappelijk werk f369.277; handelsdeparte ment f84.755; balans idem f38.420. Deze opgaven betreffen alleen gelden ontvangen of uitgegeven door het hoofdkwartier en dus niet de in komsten en uitgaven van de verschillende posten, korpsen en divisiën. Deze doen verantwoording door hunne eigen rekening. Gedwongen winkelnering. In de Echo v. h. Zuiden valt onder de rubriek „Nieuws uit Kaatsheuvel", het volgende te lezen Twee gebroeders werken voor een verschillenden baas; bjj den een is er de winkel af, by den andere niet. Achter het huis der gebroeders wonen de hennen, die gevoerd worden gely'k alle hennen. De eene broeder 'betaalt 6 ct. minder voor hetzelfde kippenvoer dan de andere, en daarom zegt hy aan den andere, dat hy de kippen wel zal te eten geven. De baas echter van den anderen broeder zegt, dat de helft van de kippen ook dezen tot eigenaar hebben, en geeft hem dus den be- tekeneenden raad, de helft van het kippenvoer geregeld te komen koopen. Een moeilijk op te lossen geval 1 Salomon, kom hier oordeelen! Treurig, dat zulke toestanden kunnen voortduren I Krankzinnigenverpleging in ons landI Een krankzinnig meisje, uit Dieren, waarvoor men hier te lande in geen enkel gesticht plaatsing kon vinden, heeft men thans naar een gesticht in België overge- j bracht. De Spaarbank te Rotterdam. De stormloop op de spaarbank te Rotterdam (zie vorig no.) is dan nu toch tot stilstand gekomen en de direc teuren zyn den toestand meester gebleven. De volgende bijzonderheden kunnen er nog van worden meegedeeld. De „Maasbode" deelt mede, dat de opwinding blijk baar kunstmatig is opgewekt door onbetrouwbare ele menten. In het begin van de week werd 's morgens in verschillende wijken der stad aan de deur gescheld door als werkman gekleede individuen, om de dienst boden aan te raden haar spaarpenningen terug te halen onder voorgeven dat de Spaarbank zwak staat. Later werden strooibiljetten verkocht, waarin de inrichting werd verdacht gemaakt. Nog vernam het blad, dat spaarbankboekjes aan woe keraars verkwanseld werden voor ongelooflijk lage be dragen tegen 60 pCt. en 50 pCt. zelfs. Men begrijpt welk enorm nadeel de verkoopers zich daarmee aandeden. Onder al dioanstige menschen stond Woensdagavond een oud vrouwtje, dat van 7 tot 11 uur wind en weer op de Botorsloot trotseerde, zich liet stompen en duwen, gedragen werd in het gedrang om ten laatste ook nog onder den voet te raken en dat alles om een inleg van „negen en dertig centen" machtig te worden. Er waren mannen als boomen, die in het publiek op straat als kinderen stonden te huilen, dreigden en vloekten en hun spaarboekjes te koop boden 1 Er waren menschen, die rijksdaalders boden om een plaatsje In de voorste geheel uit. Daarop eenige zeilen werden weggesfegem Dén werd maar uitgepakt Alle laden werden uit het bureau kwam de Anna" in een orkaan. Deze smhaald, op den grond omgekeerd en doorsnuffeld. - Couverten werden opengescheurd en zorgvuldig werd nagekeken of er ook iets van waarde in zat. Zelfs de monsterzakjes anthraciet werden opengesneden, 't Was binnen weinige minuten een groote wanorde in het vertrek. Boeken en papieren lagen verspreid over den vloer. ryen te krijgen en maar eerder hun boekje te kunnen ontvangen. De menigte werd met groote moeite door den sterken arm in bedwang gehouden. Maar het waren geenszins uitsluitend houders van spaarbank boekjes met kleine bedragen, die storm liepen. Zoo vernemen wy, dat er byv. op één hoofd f 7000 is I uitbetaald. Maar nu is de crisis toch bezworen. Wel komt men j nog spaarpenningen opvragen, die natuurlijk worden uitbetaald, doch de maatregelen van orde, die nog ge- handhaafd bleven, schijnen schier overbodig. Men mag dan ook aannemen, dat na deze laatste stuiptrekkingen de beweging tot het verledens behoort. Een goed toe ken is, dat velen hun geld, in de eerste opgewonden- i heid opgevraagd, weer komen terug brengen. Een vrouw uit de Bloklandstraat, die Woensdag f 60 van de Rotterdamsche spaarbank haalde, deed Donderdag- 1 morgen by de politie aangifte, dat dit geld uit haar huis gestolen is. Een agent-majoor,|op onderzoek gegaan, vond. het in haar woning terug. Een van de kinderen van de aangeefster had het uit vrees voor diefstal onder oude papieren verstopt. Dit heeft deze vrouw aanleiding gegeven f 60 zoo spoedig mogelijk in de spaarbank brengen. Ken schipbreuk. De sehoenerlogger „Anna" van Groningen is reis vergaan. De lotgevallen der bemanning medegedeeld aan „Het Nieuwsblad van het Noorden 7 waaruit wij het volgende overnamen: De „Anna" vertrok den 5en Ortober van Labrador met eene lading droge visch naar Gibraltar, om orders voor de verdere reis aldaar te halen. Na 'vier dagen te hebben gevaren, kreeg zij eene storm, waarin 15e, 's nachts sloeg alle zeilen weg. De eerste storm had ook al ave aan 't roer toegebracht en platen losgeslagen. Nu gin gen gaffels, boomen, wanden en takelage verloren. Tot den morgen van den 18 en Oct. dreef het ontredderde schip voor top en takel, zooveel mogelijk voor wind en zee. Toen brak ook nog 't roer af, en de zorglijnen, waarmee toen gestuurd werd, sloegen ook na eenige manoeuvres stuk. .Tot overmaat van ramp sloeg het stuk roer, dat nog onderwater vast zat, het achterschip lek, zoodat de schoener water begon te maken. Nu kwam er gelukkig voor 't eerst in de veertien dagen, die de reis geduurd had, een stoomboot in 't zicht. De noodvlag werd gehesehen. Het bleek te zijn de „Ottomar" van Liverpool, die praaide maar de „Anna" niet kon beroepen. Een boot kon niet uit gezet worden door de holle zee, zoodat de „Otto mar" voorloopig geen hulp kon Verleenen. Vier-en-twintig uur lang bleef de „Ottomar" in de buurt, des nachts werden vuurseinen gewisseld, om niet van elkaar te geraken. In den morgen van den 19en werd het weder iets beter. Er kon nu een reddingsboot worden uitgezet, die echter de „Anna" niet dicht genoeg kon naderen. De bemanning der „Anna" moest toen langs een lijn in de reddingsboot worden gehaald, natuurlijk door het water. Het laatst van de vijf leden der bemanning verliet de kapitein De Wit het zinkende schip. Aan boord van de „Ottomar" werden de schipbreu kelingen goed ontvangen, van droge kleeren voorzien en wèl verzorgd. De heer De Wit, kapitein en de heer Hendriks, stuurman op de „Anna", hadden niets dan lof over de hulpvaardigheid van de bemanning der Ottomar". De schipbreukelingen werden in Liverpool aan wal gebracht, vanwaar ze natuurlijk zoo spcnxlig mogelijk over HuilHarlingen naar hun woonplaatsen reisden. Dinsdagmiddag kwamen zij in Groningen aan. Polder-verkiezing. De Banne Barsingerhorn herkoos tot hoofdingeland van „de Schager- en Niedorper Koggen", den heer G. Smit te Barsingerhorn. Bloembollen. De goede resultaten, die de verbouw van tulpen het vorige jaar in Geestmer-Ambacht had en volgens ge tuigenis van de firma Zegers te Lisse, den grootsten afnemer, waren de bollen van uitstekende kwaliteit, hebben ten gevolge gehad, dat de cultuur dit jaar nog is uitgebreid. Onder Valkkoog is nu 1 H.A., onder Dirkshorn3/4 H.A onder Tuitjehorn 1 H.A. en aan de Stroet H.A. met tulpenbollen beplant. De bollen zullen in drie veilingen worden gepresenteerd. Boerderij Moerbeek. Uitslag der verkooping te Moerbeek op 31 Oct. ten overstaan van Notaris H. de Boer te Hoogwoud ge houden Landbouwerswoning met erf, groot 4.9 Aren en 1.18.70 H.A. wei- en bouwland. Kooper K. de Wit, Groetpol der, voor f2782. Mond- en klauwzeer. Weldra zal er zeker in Hollands Noorden geen dorp, noch gehucht meer zyn, of er zyn gevallen van mond en klauwzeer voorgekomen. Te Moerbeek is thans de ziekte uitgebroken bjj P. Scheltus en M. S. Wjjn. Nieuwe Niedorp. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. A. H. Gielen, rjjksklerk ter Directie der Directe Belastingen enz. te Zwolle, is met ingang van 1 December a.s. geplaatst bjj de Inspectie te Alkmaar. Nieuwe Niedorp. Woensdag30 October 1907 vergaderde ons departement van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen in de zaal van den heer H. de Vries in de „Prins Maurits." De voorzitter, de heer D. Kuilman, heette de overige vier opgekomenen welkom en opende de vergadering het woord aan den Secretaris penningmeester gevende voor het lezen der notulen, die werden goedgekeurd. Naar aanleiding dier notulen vroeg Voorzitter, of op Terdiek of aan de Langereis al een depöt van het lees gezelschap was geplaatst. Neen, dat was nog niet tels waren de dieven binnengekomen. Ze forceerden bljjkbaar de deur van het bediendenkantoor, gingen hier binnen, na eerst zorgvuldig deze deur dicht ge trokken te hebben. Tegen het loket spijkerden zjj zwart doek, zoodat van buiten niet te zien was, dat er binnen licht brandde. Door het kantoorvertrek van de bedienden konden de inbrekers de kamer van den directeur bereiken. Ook daarvan hadden zjj spoedig de deur open en even eens werd hier het loketje van de deur gemaskeerd met doek. De luiken waren voor de ramen, zoodat geen straaltje licht buiten zichtbaar kon worden. De inbrekers zjjn daarop aan het werk getogen. Zeer zeker zjjn hier echte beroepsinbrekers aan den gang ge weest, want uit alles bljjkt, dat ze niet overhaast „ge arbeid" hebben. Verschillende kasten kwamen het eerst aan de beurt. De eerste was een kast, waarin boeken en kleeren hin gen. Hierin werd alles doorsnuffeld, doch niets gevonden, dat de heeren voor hen bestemd achtten. Daarop volgde een tweede kast. Do deur werd opengebroken en toen zagen de dieven met van bljjdschap glunderende ge zichten een groote jjzeren brandkast staan. Alle hens aan het werk. Ze forceerden de kruk, trachtten op alle mogeljjke manieren het slot te openen, doch het is niet gelukt. De kast bleef dicht. De inbre kers schenen er niet op berekend te zjjn deze groote brandkast te „behandelen." Na al dion arbeid hadden de dieven nog niets. Daar viel hun oog op den lessenaar in een van de hoeken van het vertrek. Dit cylinderbureau te openen was voor hen kinderwerk. Mei, een zaag en beitel sne den ze de zoogenaamde cylinder dais ;eweest. Mijn igen is zoek ge De vader zeide: Mijn dochter deed wat zij oorbaar achtte, hetgeen ik goedkeur. Ik betreur, dat men zoo veel ruchtbaarheid aan de zaak gegeven heeft. De dochter zeide: Ik was thuis ongelukkig. Daar om ging ik weg. Nu ik weer bij mijn vader ben wil ik hem niet meer verlaten. keerde dat de dat zij Anderen houden geruchten Wat Barbara gedaan heeft en waar zij geweest (is van dat zij Donderdagavond verdween tot zij terug zij en de haren strikt geheim, zoo- vrij spel hebben. Sommigen zeggen, >ij Londensche verwanten geweest is. n beweren, dat Barbara eensklaps haar be zinning heeft verloren, en in dien toestand doelloos heeft rondgezworven, en even plotseling haar bezin ning terugkreeg, misschien wel doordat zij in de ten Las, dat haar vader vandaag hier en dat zij toen besloten heeft Blo zoeken. Als het er om te doen is geweest besproken Lte worden, is het tiaar gelukt; niet ieder sterveling zet eenige dagen achtereen de geheele wereld van Londen sche detectives in beweging. De Daily Mail rekent uit, dat zij voor van het meisje 1300 uitgegeven heeft, tuurlijk weggegooid geld is. Ken zij in de kran- verwaeht werd, loomsbury weer op te het opsporen hetgeen (na- Op 20 Mei nal, leed de schipbreuk schip op Eenige mandant kens De dieven werkten bljjkbaar met groote kalmte, staken zoo af en toe asch op den vloer, Toen de inbrekers Zjj een sigaar op, want er lag veel in het vertrek van den directeur der vennootschap, na uitgebreide inspectie niet veel van hunne gading vonden, keerden ze terug naar het kan toor der bedienden. Daar stond een kleinere brandkast, waarin het geld geborgen wordt, dat de karrijders dage lijks mede brengen. De instrumenten van de dieven bleken ook niet ge schikt om dit brandkastje te openen. Het was toch te veel om heen te gaan zonder iets buit gemaakt te hebben. Na gemeenschappelijk overleg schynen de inbrekers toen maar een handkar voor den dag gehaald te hebben, waarop ze met vereende krachten de brandkast laadden. Nog even keerden ze terug in het kantoor van den directeur, waar zjj in een hoek bjj den schoorsteen, gelijk de meeste beroepsinbrekers altijd uit bijgeloof doen, een souvenir achterlietenDaarop zjjn de dieven met pe brandkast, waarin ongeveer f 250 was, wegge reden. De deur lieten zjj maar open staan. Vermoed wordt, dat de inbrekers de kast op een schuitje geladen hebben en den buit zoo over het water in veiligheid gebracht hebben. De politie heeft tot dusverre nog geen spoor ontdekt. rare geschiedenis. van dit jaar, zoo verhaalt hot Petit Jour- Fransche gepantserde kruiser Chanzy" de Steepstraat, 100 K.M. ten Z.W. van Sjanghai. Ondanks de dadelijk geboden hulp zonk het den avond van dien dag. dagen later meldden de bladen, dat de com- van het schip, kapitein ter zee Mauger, blij- een op het Fransche ministerie van marine ont- vangent elegram, te Sjanghai was overleden, ten -ge volge van een automobiel-ongeluk. De familie van den overledene eisehte het lijk op om het in het familiegraf dit verlangen kon niet lijk van don zeeofficier niet te vinden was. Eenige dagen geleden nu, gaf iemand op het bureau van den directeur van het personeel der Fransche marine een kaartje af en verzocht hij den directeur te snmken Hai J- voigé erle te doen bijzetten, maar aan worden voldaan, daar het Ml was. F.eniue het kaartje af en .„.«.o-wn nu den directeur te spreken. Het kaartje bevatte den naam Commandant Mauger. De directeur dacht aan een mvs- tificatie, het bleek hem echter den gewaande in levenden Wat was er gebeurd'? In tien avond van 1 op 2 Juni maakte de com mandant met een zijner vrienden een automobieltocht Sjanghai. De machine reed tegen een trottoir aan, en de kapitein uit het rijtuig had een been gebro- schrik vrijgekomen, zich weer had opgericht, kwam in aan een mvs- weldra, dat de overle- lijve op zijn bureau was. woeste vaart verwierp Ann de: stand Heel seerd over de dame. De geschiedenis Twee Russische Ken geheimzinnige geschiedenis. Londen heeft zich de laatste dagen geïnteres- verdwijning van een Russische jonge komt in het kort hier op neer: meisjes, dochters van den ex-chef der Petersburgsche politie, Loponkhine, de oudste 18, de jongste 12 jaar, waren met een Engelsche gouvernante gelogeerd in een boarding-house in Woburn Place. Donderdagavond der vorige week waren zij naar het Aldwych Theatre gegaan en na afloop der voorstel ling, te elf uur ongeveer, begaven zij zich naar het ondergrond-station van de Lonaon County Council-tram in Aldwych aan het einde van King's Way, om van daar naar huis te trammen. Op eens in de menschen- menigte van het station miste de gouvernante de oud ste der beide meisjes, Barbara Loponkhine en hoe zij zocht, aan het station, aan den schouwburg, in het logies van Woburn Place, het meisje was verdwe nen, spoorloos verdwenen. Toen werd mededeeling gedaan aan Scotland Yard en den Russischen gezant en het geheele detective- corps werd in de weer gesteld om de vermiste te zoe ken. Zaterdagochtend werd de zaak nog geheimzinniger. Toen ontving de gouvernante van het vermiste meisje een in gebrekkig Fransch gesteld briefje, luidende: „Als ge deze ontvangt, zal 3Jk dood zijn. Ik werd buiten den schouwburg aangegrepen en weggevoerd. Ik weet niet door wien. Ik bevind mij nu in een kelder, lij dende en gewond. Ik vermoed dat men mij voor een ander heeft aangezien en later de vergissing bemerkt heeft.Ik geef mijn broche aan een klein meisje, opdat Mj dezen brief zal posten. Ik ga mij vergiftigen, anders word ik gek. Ik zal spoedig dood zijn. B. L." De gouvernante, Miss Russel, heeft in het handschrift dat van het meisje herkend, maar nu te waardoor de chauffeur werden geslingerd. De chauffeur ken, de kapitein was met den Maar juist toen hij een brandspuit aanrijden, die hem om- over hem heen reed. Hij werd in het Amerikaansche hospitaal opgenomen. De diagnose luid de: Gebroken hersenpan, ingedrukte borstkas, toe- wanhopig." De Fransche minister van marine wien telegraphisch mededeeling was gedaan van het gebeurde, informeerde eenige dagen later en kreeg toen ten antwoord: „Commandant Mauger stervende; geen hoop meer, zal den nacht niet halen." Toen 's anderen daags geen nieuwe tijding kwam, nam men op het ministerie stilzwijgend aan, dat de commandant overleden was, en deed men daarvan me dedeeling aan de familie, terwijl er juist een gunstige wending in zijn toestand was gekomen. De comman dant Mauger zal dezer dagen voor een marineraad verschijnen en de daar te houden debatten interessant te worden. beloven schrijft en spreekt? Hoe kwam zij in dien kelder aan het kleine meisje, dat voor haar, met een broche ter be- looning, den brief postte? Die brief droeg het post stempel N. W., was dus ergens in het Noord Westen mogen gelukken, was het antwoord. Wordt bepaald, dat de pogingen daartoe zullen worden voortgezet. Ook zal men trachten in de Moerbeek een depót te plaatsen. De rekening van den penningmeester over 1906/07 gaf aan ontvangsten f287.535 en aan uitgaven f 187.43 zoodat het voordeelig saldo f100.105 bedroeg. van Londen in een bus geworpen. rden Kortom, de dolste dingen werden gedacht en in min der dan geen tijd was de lieele Londensche detective wereld op pad om de Russische juffrouw te zoeken. Haar vader van het feit op de hoogte gesteld reisde van Petersburg naar Londen. Nog gekker werd het geval, toen de vader een brief van zijn dochter kreeg, - -v"f waarin zij verklaarde op een geheimzinnige plaats door Door een paar leden worden de bescheiden nagezien 0flj>ekenden gevangen te worden gehouden. Zij schreef i in de beste orde bevonden dat -- J— Te kort aan arbeidskracht. Evenals in verschillende anderelanden, wordt ook de landbouw van het kleine Denemarken door gebrek aan arbeidskrachten bedreigd. Yooral op de grootere boerde rijen bestaat dat gebrek, dat, naar het zich laat aanzien, nog veel erger zal worden. Thans voorziet men nog in de behoefte door het aan werven van landarbeiders uit Polen en Galicië. Doch zelfs met de hulp dezer werkkrachten mooten nog allerlei nultige en noodzakelijke bezigheden achterwege worden gelaten, als land verbetering door draineeren, bemergelen enz. De groote boerderijen met bietenvelden in de eerste plaats voelen het gebrek aan werkkrachten. Sommige verbouwers hebben hun beetwortelakkers in kleine stukken verdeeld en die aan verschillende land bouwersgezinnen uitbesteed. Deze richten de werkzaam heden, als bezaaien, dunnen, schoffelen enz., dan naar eigen lust en gelegenheid in. Omtrent de middelen, die aangewend moeten worden om den toestand te verbeteren, is men het niet eens. Algemeen is men van oordeel, dat er veel verbetering zal dienen te komen in loon, arbeidsduur en huisvesting voor de arbeiders op het land. By eenigen bestaat vrees, dat men genoodzaakt zal vvi uoiiiou tuu öoii zeer ingrijpend middel, namelyk: alle mogelyke bebouwing, zooveel als het kan, te beperken en van het land weide te maken; veeteelt zou dan het voornaamste middel van bestaan worden. Yoor den invoer van vreemde arbeidskrachten uit zóó verre streken, dat er kans is, dat het grootste deel van hen in het land blyft, zooals sommigen willen, voelt men niet veel, wyl het in nat onaal en economisch opzicht hoogst schadelijk wordt geacht. Zelfs de Deensche regeering is by den huidigen oogst genoodzaakt geweest maatregelen te treffen; zy heeft den lichtingen der militie van het land, die dit jaar onder de wapens moesten komen, vrijstelling gegeven. Ontvolking en overbevolking. Terwijl Ierland gestadig door verhuizing naar Amerika ontvolkt wordt, zyn zyn groote steden zoo sterk overbevolkt als nergens aan den overkant der Iersche Zee. In Dublin wonen er, naar John Redmond dezer dagen in toespraak zeide, 21,747 gezinnen in één kamer; een d.w.z. dat" meer dan een derde van de geheele bevolking kamer huist. En zoo is het ongeveer in allo en in de beste orde bevonden. Volgt nu het verslag der rekening van de Spaarbank. I Eene commissie bestaande uit de heeren D. Kuilman, J. Stammes en F. C. R. Koelemey, heeft te voren de 1 stukken nagezien. Alles was prompt in orde. Het te goed van de deelhebbers op 't einde van 't boekjaar— 30 Juni '07, was f 28967,4S5; het bezit van de spaar bank was toen f 32680.635. Reservefonds dus groot f 3713.20, is ruim 12.8 van het totaal van het tegoed der deelhebbers. Aantal inleggers was 150. Gedurende dit jaar waren 206 inlagen gedaan, tot een bedrag van f 6326.17. Er werden 23 uitbetalingen gedaan tot een bedrag van f 3721.37. Aan rente was toegekend aan de deelhebbers f903.84 is 86/10 o/o. Het verslag van de leesbibliotheek volgde: aan 72 lezers werden 1746 boeken uitgegeven. Daarna wordt de nieuwjaarscollecte behandeld en zullen de noodige heeren daarvoor worden gevraagd, om elk een bepaalde wyk te bewerken. Het bepalen van het aantal buitengewone vergade ringen zal met algemeen goedvinden worden uitgesteld. Nader zal dit punt worden geregeld op de eerstvolgende vergadering in Februari a.s. Verder levert de vergadering geen belangrijkheden op en weldra volgt sluiting. i Brutale inbraak te Amsterdam. Er heeft een brutale inbraak plaats gehad in het kan toor van de Naamlooze Vennootschap aan de Van Die- menstraat by den Westerdoksdjjk. Dit kantoor is gevestigd in een groot vierkant gebouw, geheel vry op een open terrein staat in deze afge- zij op een goéden dag in een drukke straat liep en (plotseling van ihjaar gouvernante was gescheiden. Zij werd toen omringd door vreemdelingen, die haar in een gesloten rijtuig stopten en met haar wegreden naar een onbekend huis. Daar was een kamer voor haar ingericht. Het huis beschrijft zij als een fortde men schen idaar willen geen verklaring geven, doch doen haar geen leed. Dus nog al geheimzinniger. Barbara Loponkhine is Donderdagavond verdwenen: hoe kan haar vader dan een brief van haar hebben te Petersburg? Vol len brief zit zij in een kamer en wordt goed gens beha liundeld, volgens een andere aan de gouvernante >lgen zij in een kelder en wilde zich vergiftigen. Wie wordt er wijs uit? En 'daar komt dat legen buurt. Toen 's ochtends zes toor kwam, werd dadelyk ontdekt dat er ingebroken was. De groote deur aan de achterzijde van het pak- open. Zeker met behulp van valsche sleu- uur het personeel op het kan- ontdekt eensklaps een tweede mirakel, want Woensdag j.1. stapte tegen den middag de sedert vele dagen verdwenen Russische jonge dame, Barbara Lo ponkhine, 'het commensalenhuis in Bloomsbury bin nen, teven geheimzinnig als zij de vorige week ver dween. Barbara zeide eenvoudig: Ik ben teruggekomen, Haar vader, vanmorgen uit Petersburg aangekomen, was natuurlijk in hooge mate verrast over die plotse linge terugkomst van zijne dochter, maar seinde onmid dellijk aan de Londensche politie, waarop de inspec teur Forst er op afging. Trost zag vader en dochr ter te zamen, doch kreeg alleen te hooren: Hier ziet ge mijn dochter; dank u voor de moeite, die ge geno men hebt om haar op te sporenhierop gaf ae vader Frost zijn afscheid zonder mede te deelen waar bara al die dagen geweest was. De inspecteur derhalve niet in staat de toegeschoten slaggevers in te lichten; alleen kon dat Barbara er zeer vermoeid uitzag, lang .zonder dak had rondgezworven. Bar- was ver- hij zeggen, alsof zij dagen huis stond Een gesproken, verslagge alsmede diens ver van de Standaard heeft Loponkhine dochter Barbara, die eenige gevli eft ook veel vee doen omkomen. Het staat tot aan de daken onder in één andere Iersche steden van eenigen omvang. Te ver wonderen is 't daarom niet, dat de tering in Ierland sterk heerscht, en Dublin een hoogere sterfte heeft dan eenige groote stad in Engeland en Schotland. De watersnood in Italië en Tyrol. Uit Milaan wordt gemeld, dat de toestand in de overstroomde streken troosteloos is. De Po wast weer voortdurend, nadat er eerst eene daling van een paar c.M. (was geconstateerd. Waren tot nu toe alleen de streken aan den rechteroever van de Po overstroomd, thans heeft de rivier de dijken aan zijn linkeroever doorgebroken. De provinciën Pavia en Creinona heb ben daarvan het meest geleden. De menschen moesten op de daken klimmen voor het aanstormende water. Een aantal huizen zijn ingestort, waardoor vele men schen, die er op gevlucht waren, zijn verdronken. De overstrooming heer groote dorp Sanroco water. In de provincie Piacenza zijn 20 vierk. K.M. van het beste akkerland bedolven. Vele dorpen en de stad Piaoenza staan 2 Al. onder water. Het voor den winter gezaaide is verloren. De spoorweg tusschen Milaan en Piacenza is zwaar beschadigd. Uit Tirol komen eveneens berichten van watersnood. Het grensdistrict Caprile in Zuid-Tiro! staat gedcelte.- liik onder water, een huis is ingestort. De Bnenta en de Noee richten groote schade in de wijngaarden aan. Do Tersen-beek is zoodanig gezwollen, dat een groote streek daardoor is overstroomd. Twee knapen, die be zig waren hout op te visschen, werden door de golven medegesleurd. Zoo worden nog meer dergelijke onge lukken vermeld. De locaal-spoor tusschen Trient ion Malé heeft veel van de overstrooming geleden. Ken stad met 15.000 inwoners verwoest. Tasjkent, 30 October. Door een aardbeving op ,21 dezer gepaard met een bergverschuiving is de stad Ka- ratag in Boechara geheel verwoest De geheele bevolking van 15.000 menschen werd on der het puin begraven. Gered werden naar het heet alleen de gouverneur en zijn moeder. (o)

Schager Courant | 1907 | | pagina 10