Onze Hoofdstad. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. was alles valsch. Ik was hel die ontving, jelie die gaven. Ik was hel die ziek en voor het leven verloren, ,bij jullie kwam zoeken en vond wat ik begeerde: een beetje huiselijkheid, de goede intimiteit van het gezin. Bij jelie vond ik die, jelie gaven me waar ik niet buiten kon; zonder dat zou ik misschien jaren eerder zijn gestorven. liet is zoo grof, zoo gemeen, dat ik een deel kon begeeren, kon nemen van wat jullie alleen, en onver deeld behoorde, dat ik nu niet begrijp, hoe ik he tooit heb kunnen doen. En wat gaf ik er voor terug? Niet anders dan wat prullen, die ik voor geld in een winkel kon koopen en, misschien, van tijd tot tijd wat hulp met raad en daad, hulp zoo gering, zoo onbeduidend, dat je zonder die evenveel, even weinig zou hebben bereikt. Altijd heb .ik gehoopt, dat er eens een gelegenheid zou komen om je althans voor 'n deel te vergoeden, al wat je me gaf, dat ik eens de kans zou krijgen iets van beteekenis voor julie te doen. De gelegenheid is niet gekomen. En eiken dag ontving ik weer, gaven jelie, niet wetend, dat jelie de gevers waren, ik de begiftigde was. En omdat je 't niet wist, daarom juist was zoo mooi wat je deedt. Van mij, die door ging voor den goeden, belangeloozen vriend, was alles, alles zelf zucht. Dat heb ik je willen peggen voor ik sterf, omdat ik iniot met een leugen de kist in wil gaan. En nu heb ik nog iets te vragen. Vragen, al weer... 1 nat het me neg, als een laatste gunst, een laatste geschenk voor m'n dood. Als het je mogelijk is, kom dan hier heen. Maak het goede werk afje liet me niet in eenzaamheid leven, laat me ook niet in een zaamheid sterven. Laat ik je nog eenmaal zien, nog eenmaal spreken. Want dan zal ik je vragen mij te beloven, mij tenminste na m'n dood niet meer dank baar te zijn." Dal stond in den brief. \Vp zijn er heen gegaan, m'n vrouw en ik, bang voor de vraag, hem dat te beloven. We hadden nog hoop, dat bij tol andere (te- daeliten Lot ander inzicht te brengen zou zijn. Ver geefs. We vonden hem stervende. Later hebben we gehoord, dat hij den brief al voor een week geschreven had, den dokter had verzocht hem te verzenden, maar niet vóór hij het zeggen zou. Blijkbaar heeft hij tot hel laatste er mee willen wachten. Toen we kwamen vonden we 'm zoo zwak, zoo uitgeput, zoo op, dat hij haast niet meer kon spreken. In die paar minuten heeft hij niet meer gezegd danbeloof het me, belóóf het me. Hij herhaalde het zoo hardnekkig, dat het leek of het hem ophield, of de halsstarrigheid den dood weer streefde. Als ik teindelijk zei; ik beloof het, werd hij plotseling kalm, scheen zichtbaar te verminderen. Even nog zag hij me aan, Scheen met de oogen te beduiden^ dat 172 Stoombooten zyn er minstens altijd door in gebruik voor de binnenvaart. En wat er verder nog per as langs de wegen vervoerd wordt per jaar, wie zal het zeggen. De spoorwegen hebben daar natuurlijk het leeuwen deel van. Geen oogenblik zien we van onze hoogte af de ijzeren lijnen van en naar Amsterdam zonder treinen. Dat stoomt en fluit en rijdt en zucht den ganschen dag en nacht maar door, naar Noord en Zu:d en Oost en West. Als ge u de moeite eens wilt geven aan het Centraal Station te tellen hoeveel personentreinen alleen er per dag Amsterdam in- en uitgaan, zult ge van het aantal toch zekei wel opkijken. Ik wil U de moeite sparen en het getal hier voor U neerschrijven het zijn er in dezen winterdienst drie honderd-en-drie. Als een spin in haar web zeiden we pas zit Amsterdam daar te midden van een ontelbaar aantal wegen. Is dat te veel gezegd van onze koopstad aan het IJ Maar niet alleen als handelsstad, ook als fabrieksstad het een is het gevolg van het ander heoft Amster dam zijn water- en landwegen en spoorlijnen noodig. Rookende schoorsteenen, hoog uitstekende boven de huizenzee, wijzen ons op plaatsen waar groot bedrijf zy'n zetel heeft gevestigd. In 1890 waren er al 258 fabrieken alleen waar stoom werktuigen gebruikt werden. Daarvan waren 56 inrichtingen diamantslijperijen, 4 suikerraffinaderijen, 10 zagerijen, 15 voor koffiebewer- king, 35 voor metaalindustrie en wel 20 voor druk werken. In 1890 voerden de suikerfabrieken te Amsterdam al leen 89459 millioen kilogram geraffineerde suiker uit. Het is een cijfer om van te duizelen 1 Amsterdam's«beteekenis als fabrieksstad is lang geen onbeduidende, Alkmaar, Ter benoeming van een machinist, een opzichter- hulpkeurmeester en een klerk-boekhoudor aan het eer lang te openen gemeenteslachthuis alhier zijn door B. en W. de volgende aanbevelingen den raad aangeboden Voor machinist: 1. R. Hamstra, machinist te Oude- schoot. 2. J. Hekket, machinist te Zaandijk. Voor opzichter-hulpkeurmeester: 1. L. Kroon, gediplo meerd keurmeester van vee en vleesch te Vlissingen, 2. G. van Wetering, gediplomeerd keurmeester van vee en vleesch te El burg. Voor klerk-boekhouder: G. Beemsterboer, boekhouder by den heer J. Daalder alhier. 2. A. C. Schuitemaker, sergeant-majoor bij het 7e Reg. Infanterie te Amsterdam. Ruzie in den lleilouër Gemeenteraad. Toen Woensdag de gemeenteraad van Heiloo over zou gaan tot de benoeming van een onderwijzeres aan de Tweede Gemeenteschool, verlieten de vier katholieke raadsleden de vergadering, omdat op de voordracht niet voorkwam de eenige katholieke sollicitante, die door het katholieke hoofd der school in de derde plaats voor eene benoeming was aanbevolen. De katholieken mee- nen er aanspraak op te mogen maken, dat de bestaande vacature vervuld worde door een katholiek, wijl de school, slaande in de buurt van de katholieke kerk, bezocht wordt door kinderen, die, op enkele na, allen komen van katholieke ouders. Vandaar de weigering dier raadsleden om tot de keuze mede te werken. Van de 7 raadsleden bleven alleen de drie niet-katholieke over. De vergadering was dus onvoltallig geworden om een besluit te kunnen nemen en zij werd dan ook door den Voorzitter gesloten. Tegen Donderdagmiddag was, met toepassing van art. 49 der Gemeentewet, eene nieuwe veigadering belegd. Alleen de niet-katholieke leden verschenen, zoodat de vergadering ook nu niet tot eene benoeming kon over gaan. Zaterdag zal nu de derde vergadering plaats hebben. In deze vergadering kunnen de dan aanwezige leden De eerste is de stad in gansch de wereld voor de dia- tot de benoeming overgaan, mantbewerkingde hoofdstad is ze voor ons land gewis hij bet' gehoord had, dat het goed was. Dan bleef hij rustig, onbewogen liggen, leek niet meer te bemerken dat ik zijn hand vasthield. Een kwartier later was hij dood. Ik had het beloofd. Dut is oen der beloften geweest, die ik niet heb kunnen houden." N. R. Ct. iii. Het Koggeschip van Amsterdam oud en gepast wapen der stad dat ons daar als windvaan tegen- blinkt vanaf den koepel van het koninklijk paleis op den Dam, heeft na den bloeitijd der stad ook andere tjjden gekend. Toen naast andere oorzaken de Oost-Indische Compagnie en de West-Indische Compagnie in macht en aanzien verminderden, daalden ook daarmee het aanzien en de macht van Amsterdam. Ja, in 1813 was de handel zóó verloopen, dat slechts één schip op de reede gezien werd. Gelukkig echter keerden de tijden en al is Amsterdam nu niet meer de Keizerin der handelssteden, met eere houdt het toch weer zijn rang als groote koopstad op. Ontzaglijke sommen heeft dit gekost en ijzeren vol harding was er noodig om de stad uit haar verval op te heffen en haar weer haar plaats eenigszins te doen herwinnen, zoowol met betrekking tot den binnenland- schen, als tot den buitenlandschen handel. Het Groot Noord-Hollandsch Kanaal, dat we van onze plaats uit wel tot Purmerend kunnen volgen, was het eerste reuzenwerk tot opheffing van Amsterdam onder nomen, toen Zuiderzee en Pampus geen voldoend vaar water meer bleken te zijn voor de groote drijvende zeekasl 00I011. Het kanaal door Holland op zijn Smalst was de tweede en niet minder grootsche onderneming, die werd aange vangen en voltooid, om Amsterdam nog dichter by de zee te brengen. Ziet ge daar de nieuwe reuzenbrug van Zaandam, die, pas voltooid, de reeds weggebroken oude heeft ver vangen Millioenen heeft dit werk weer gekost, maar nood zakelijk was het, omdat Amsterdam als handelsstad geen belemmering in zijn scheepvaart kan velen. En heeft Yelsen niet zyn vaste brug, ook al terwille van Amsterdam's scheepvaart, moeten missen om ver vangen te worden door een pont En denk eens aan de reuzensluiswerken teIJmuiden, Amsterdam beveiligende voor de zee, maar bovenal de stad dienende in zijn handel. Ook het nieuwe Merwede-kanaal, gegraven voor de Rijnvaart en den handel met het Zuiden, heeft tonnen gouds van rijk én stad gevraagd. Zeker Amsterdam heeft veel opofferingen gekost de laatste eeuw. Maar al dat werken voor onze Hoofd stad heeft vruchten gedragen. De handel is er verle- vondigd 011 voor do tookomst mag hot bosto gohoopt worden in deze. Zie. daar komt een Oostinjevaarder het IJmuider kanaal afstoomen om gemeerd en gelost te worden aan de Handelskade met haar lange rij pakhuizen en berg- plaatson. In 1890 weten we vertrokken er zoo wel 1680 schepen uit onze Amsterdamsche havens. Drie-en-twintig millioen negen honderd vier en veer tig duizend kilogram tabak en sigaren werden er in dat jaar te Amsterdam aangevoerd, een en dertig mil lioen twee honderd en zestig duizend kilogram van deze koopwaar uitgevoerd. De aanvoer van suiker was toen 63.841.000 K.G., de uitvoer 10.404.600 K.G. 238 schepen, met hout beladen, vielen Amsterdam binnenniet minder dan 315104 vaton Amerikaansche petroleum alleen werden er gelost. Voor eenige millioenen guldens aan diamanten leverde de stad in genoemd jaar aan Amerika's dochteren. Slechts enkele cyfers hebben we hier gegeven goed sprekend om eenigszins een denkbeeld te kunnen laten vormen van Amsterdam's tegenwoordigen handel en van de beteekenis van het binnenkomen van den Oostinje-vaarder, dien we daar zien en van de vele honderden andere schepen, die jaar op jaar dit voorbeeld Dat de Amsterdamsche geld- en fondsenhandel verder van beduidende beteekenis is Nederland weet het vooral dit jaar tot zyn schade en zyn schande. Wanneer we nu van onzen hoogen observatie-post een blik slaan op de wegen, die Amsterdam tot zyn beschik king heeft voor den binnenlandsehen handel, kunnen we ons idéé daaromtrent niet juister uitdrukken dan door te zeggenals een spin in haar web zit de stad daar te midden van een ontelbaar aantal kanalen, vaarten, trams, spoor- en straatwegen, die in hunne vertakkingen elke plaats in ons vaderland bereiken. Vier hoofdwegen onderkennen wede Zuiderzee, het Groot Noord-Hollandsch Kanaal, den Amstel en het Merwede-kanaal. Langs de eerste twee bereikt Amsterdam het geheele Noorden des lands. Het aantal binnenvaartuigen dat van de IJzjjde in 1890 de stad binnen kwam, bedroeg niet minder dan 40950van de andere zyden kwamen er in dat jaar 36678 binnen. Dat is tezamen, lezer, zeven-en-zeventig-duizend-zes- honderd-acht en-twintig vaartuigen. Met net zooveel plaatsen als er dagen in een jaar zyn onderhoudt Amsterdam een geregeld verkeer door mid del van beurtschippers. ook in vele andere takken op industriëel gebied. Van onze hoogte begroeten we daarom met vreugde het Koggeschip daar op het paleis en de rookpluimen stygende naar de wolken, als zynde dit de teekenen, waarin moeten staan het heden en de toekomst van Amsterdam, tot eere en winste ook van het geheele vaderland. M. V. (Wordt vervolgd). De oudste landgenoot. De mededeeling dat mevrouw Van Aken—Bruyère, te Amsterdam, met 102 jaren en 2 maanden de oudste landgenoote is, wordt te niet gedaan door het volgende Te Hooge-Zwaluwe woont Cornelis Dubbelman, die ruim 103 jaren is. Dat oudje is nog in het bezit van zulke goede oogen, dat hy zonder bril leest en hy is ook overigens kras en gezond. St. Pancras. Ook te St. Pancras komt in lichten graad een geval van typhus voor en wel bij een zoon van den bakker G., welke voor eenige dagen ongesteld uit zyn betrekking te Zuid-Scharwoude is gekomen. Het is voor G. een ernstig geval, daar thans tijdelijk zyn zaak gesloten moet blijven. ('allantsoog. Woensdagavond is de Abbestee, gemeente Callantsoog, de boerenwoning van den heer G. Baken en bewoond door den heer KL Zeeman, door een onbekende oorzaak tot den grond afgebrand. Met moeite hebben de bewo ners zich weten te redden. Benevens het huisraad is ook een hoeveelheid hooi, groot 6 wagens mee verbrand. Alleen dit laatste was niet verzekerd. Tweede Kamer-verkiezing. De eerste Ijjkovcn in Nederland. In de algem. verg. der „Vereeniging voor facultatieve Lijkverbranding", gehouden te Nymegen op 28 Sept. 1.1. werd besloten over te gaan tol den bouw van een cre matorium volgens plannen van den arch. Marius A. Poel (Hilversum.) Door den steun van het bestuur van Westerveld" werd voor dit doel een zeer geschikt ter rein op deze begraafplaats, gelegen tusschen Santpoort en Velsen, afgestaan. Binnen korten tyd zal ons land dus ook een crematorium rijk zyn. j Over de inrichting van het crematorium vertelt „De Bouwwereld" het volgende Langs een breede steenen trap komt men in een voorhal, waarin links een trap naar een galerij waar een orgel geplaatst wordt. Uit de voorhal komt men in de groote hal, waar de lijkstoet samenkomt. Aan deze hal sluit een tweede zaal aan, waarin, eenigszins verhoogd, de katafalk is geplaatst en zoo noodig een kansel of altaar kan worden aangebracht. Ter linker zijde van deze zaal liggen: a. een lijkenkamer en b. een kamer voor den redenaar of geestelijke; ter rech terzijde bevindt zich de rouwkamer, bestemd voor de allernaaste familieleden, die een crematie bijwonen. Aan de achterzijde van het gebouw, in de nabijheid der rouwkamer voert een trap naar de ondergelegen crematie-ruimte, welke uit twee verdiepingen of kelders bestaat. In den 9ersten kelder vindt men den inbreng van den oven, de lift, een bureau, een urnen-bergplaats, een paar vertrekken voor den machinist en den stoker. i In den tweeden kelder bevinden zich de stookplaatsen, benevens de brandstofifenbergplaats. Het gebouw wordt hoofdzakelijk opgetrokken uit bak steen met graniet voor de buitenversieringen en zand steen voor de binnenversieringen, de koepel wordt met koper bekleedterwijl voor de gewelven, vloeren, enz. gebruik zal worden gemaakt van gewapend beton. De bouwkosten zullen f 70.000 bedragen. Het bezoek van het Duitsche Keizerspnar aan Amsterdam. Naar wy vernemen, zal het Duitsche eskader, dat het Hongersnood in Rusland. Een groot deel van Rusland Wordt weder met hongers nood bedreigd. Er wordt gevreesd, dat de som door de regeering uilgetrokken f 9,278.400 om gedurende den winter en den volgenden herfst de boeren in hun nen |nnood te helpen, onvoldoende zal zijn. In een en twintig gouvernementen moet de bevol king ondersteund worden met groote voorraden voed sel, graan en zaaikoren. In vijf daarvan is op zijn minst daarvoor f 6.000.000 noodig. De toestand wordt nog erger gemaakt door het mislukken van den oogst in vele distrieten en het voortdurend rijzen der graan prijzen. Een duel tusschen vrouwen. Hoewel het duel gewoonlijk slechts tusschen mannen plaats vindt, hebben dezer dagen te Lemberg twee vrouwen geduelleerd. Beiden waren kantoorbediende in één zelfde zaak de een was 20, de ander 19 jaar oud. Zonder van elkaar af te weten onderhielden ze een liefdesbetrek king met eenzelfden kapitein, die ieder van hen be loofd had ze te zullen trouwen. De jongste^ daagde toen Wal uitkwam de oudste uit tot een duel». Nadat eenige schoten gewisseld waren werd de oudste door een kogel in het hoofd getroffen. Naar hel ziekenhuis ge bracht, stierf zij den volgenden morgen. Moordaanslag. In ons vorig no. deelden we den moordaanslag mede van een meisje op den Russischen staatsraad Maximofski die laan zijn waaiden overleed. Nader wordt nog meegedeeld, dat het meisje een bom droeg, van groote ontploffingskracht, die bestemd was het geheele politie-bureau, waar men haar na haar arrestatie bracht, in de lucht te laten vliegen. De bom werd echter nog juist bijtijds ontdekt. Het meisje is, tot den strop veroordeeld. Zij werd met een escorte van twintig kozakken naar den krijgs raad gebracht. Zij telt nog geen twintig jaren en had nog loshangende haren. Toen haar het vonnis werd voorgelezen, toonde ze geen spoor van ontroering; ze hoorde het aan met een glimlach op de lippen. Zij ,was vroeger ook reeds in hechtenis genomen. Het gelukte haar echter te ontsnappen uit de psy chiatrische inrichting, waarheen men haar gebracht had, om haar geestvermogens te onderzoeken. Sinds dien heeft zij herhaaldelijk pogingen aangewend, om ver beteringen aan te brengen in het lot der gevangenen. De irevolverkogel, waarmede zij Maximofski doodde, drong Idezen door den mond in de hersenen. In de worsteling van het meisje met de agenten, die haar ar resteerden, ging de revolver nog drie malen af, echter zonder iemand te treffen. Men meldt thans, dat de jeugdige moordenares Ro- gogsjnikowa beet en eerst 19 jaren oud is. Er heeft Woensdag weer een nieuwe aanslag plaats De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegen de, dat ten gevolge van het overlijden van den heer mr. H. Okma eene verkiezing moet plaats hebben van een keizerlijk jacht de Hohenzollern van Engeland naar lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het j Amsterdam vergezelt en den 19en November 's avonds kiesdistrict Sneek, heeft goedgevonden te bepalen: dat die verkiezing zal plaats helmen op Vrijdag 22 Nov. a.s. de stemming, zoo noodig, op Woensdag 4 Dec, a.s. «en de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 13 December a.s. St.-Ct. Eigenaardig adres. Onder de gelukwenschen, die dr. A. Kuyper per post heeft ontvangen, bevond zich een brief uit Amsterdam, waarop geen geschreven adres stond, maar zijn portret geknipt uit een krant of tijdschrift was geplakt. De brief was zonder eenige vertraging bezorgd aan het juiste adres in de Kanaalstraat. Terugbetaling Rijkspostspaarbank. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt in de Staatsct. ter algemeene kennis, dat, met ingang van 1 November a.s., aan verzoeken om rechtstreek- sche terugbetaling boven f 50 op een spaarbankboekje door de postbeambten geen gevolg meer mag worden gegeven. Loting Nationale Militie. Bij Kon. besluit zijn benoemd in den Militieraad in (het 3e militie-district tot .voorzitter, N. Glinderman, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger, A. J. van Benthem, lid der IProv. Staten; tot lid, M. Uitenbosch, lid van den Gemeenteraad van Alkmaar; tot zijn plaatsvervanger, C. G. Zaadnoordijk, lid Van den Gemeenteraad van Alkmaar. Duitsr.il. Een pnzer lezers te 's-Gravenhage schrijft ons: Naar aanleiding van een artikeltje in uw blad over lange Duitsche titels, is het misschien niet onaardig voor uwe lezers te weten, dat ik in het bezit ben van een visitekaartje, waarop: A. Z. H. Eisenbahnhauptkassencentralbuchhal- tungsregistraturfunktionör, Bayreutherstrasse 22, Nürnberg. Dit is nu eens geen Fliegende BISttergrap, .maar werkelijkheid. („G.") Invoer van Zwitsersche geiten. Zooals ireeds vroeger in de couranten werd mede-, gedeeld, bestaat het voornemen, de geitenfokkerij hier te lande te bevorderen door den invoer van zuiver gefokte dieren van de Zwitsersche rassen. Reeds voor eenige jaren werden enkele exemplaren direct uit Zwit serland ingevoerd, voor zoover bekend met goede uit komsten, doch door de hooge kosten, zoowel van aan koop als van transport, bleef dit aantal gering. Nu is het bekend, dat in sommige streken van Duitsch- land ireeds sedert gefuimen tijd fokgedten in grooten getale uit Zwitserland worden ingevoerd. Vooral in de provinciën Ilheinhessen staat, volgens inlichtingen, In gewonnen door de directie van den landbouw, Ide fokkerij van Zwitsersche geiten op hooge trap en heeft men reeds talrijke geitenfokvereenigingen en een stam boek voor zuiver gefokte Zwitsersche geiten opgericht. Hier biedt zich dus de gelegenheid om, tegen veel minder hooge prijzen dan in Zwitserland, zuiver gefokte Zwitsersche geiten te betrekken, welke bovendien het voordeel hebben eenigermate ge acclimatiseerd te zijn. In verband daarmede, zullen de heeren J. Zuurbier te Beemster en R. Visser te Berkhout zich in den loop der maand December van dit jaar naar Rheinhessen begeven, ten einde, bij ge noegzame deelname, voor hen, die zich daarvoor op geven een aantal geiten aan te koopen. Op verzoek van de directie van den landbouw heeft de Kamer van Landbouw voor het Groothertogdom Hessen 'zich bereid verklaard bij de komst van ge noemde heeren op verschillende plaatsen een èantal uitmuntende (fokdieren samen te brengen. De prijs van een geit zal de som van f 45 niet te boven gaan, transportkosten enz. inbegrepen. Met net oog op het jaargetijde aent men bet ge- wenscht slechts drachtige geiten en jonge bokken aan te (koopen. I-andbouwvereenigincen of particuliere personen, welke fokgeiten wens dien in te voeren, kunnen zich wen den tot den heer J. Zuurbier te Beemster. te IJmuiden aankomt, om dan den volgenden dag door het Noordzeekanaal naar Amsterdam op te stoomen, waar het des morgens omstreeks elf uur verwacht wordt, bestaan uit de Scharnhorst, de Königsberg en de Sleipner. Van het keizerlyk jacht, dat in het verlengde van de schepen der My. Nederland by de derlig-tonskraan aan de Handelskade zal worden gemeerd, zal een overdekte gang naar het gebouw van Algerneene Diensten worden gemaakt, waar, zooals wy reeds meldden, de officieele begroeting zal plaats vinden. Tegelyk met het Duitsche eskader zullen wanneer althans aan het nu bestaande voornemen gevolg wordt gegeven de Nederlandsche oorlogsschepen Noord- Brabant, Friesland, Koningin-Regentes en Piet Hein in de haven aanwezig zyn. De Scharnhorst is een gepantserde kruiser van 11.500 ton, bewapend met vier kanonnen van 30.5 cM. en 10 van 15 cM., de Königsberg is een beschermde kruiser van 3b50 ton, bewapend met 10 kanonnen van 10 cM., terwijl eindelijk ook de Sleipner's een van de nieuwste kruisers die in dit jaar aan de Duitsohe marine werd toegevoegd. (Hbl.) Mijnheer de Redacteur 1 Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte voor het vol gende Naar aanleiding van het Raadsverslag van Dinsdag j.1., moet ik uw verslaggever er op attent maken, dat het niet is Van Thyn-Steeg, maar wel Noorder-Steeg. Met beleefden dank voor de plaatsing, M. VAN THIJN. Nieuwe Lagezyde, hoek Noorder-Steeg. o— Mijnheer de Redacteur I Met plaatsing van het volgende zult U onze afdeeling ten zeerste verplichten. Aan de leden der afdeeling „Winkel" van den Bond yoor Staatspensionneering. Zeer spoedig zult U wederom bij convocatiebiljet opgeroepen worden ter vergadering. De bond gaat een zeer belangwekkend tijdperk in. Het bondsbestuur, zoowel als de bondspropagandisten, spannen hunne uiterste krachten in om ons bondsideaal zigheidBedenkt toch dat het niet voldoende is lid eener afdeeling te worden en uwe contributi e te offeren, doch dat die afdeeling recht heeft op uwen steun in alle mogelyke opzichten, die leiden kan naar het goede einddoel: „Staatspensioen voor iedereen zoowel man, als vrouw." Niet enkelen kunnen de zaak in stand houden! Neemt toch een voorbeeld aan uwe zusterafdeeling „Nieuwe Niedorp", die waarschijnlijk om dezelfde rede nen opgeheven is moeten worden. Bedenkt tevens, dat een dergelijk belangrijk, ingrijpend gehad. Naar het rijtuig van den ceremoniemeester, den plaatsvervangende!) gouverneur prins Gortschakof, werd een bom geslingerd, die echter niet ontplofte. De da der, een gewezen gymnasiast, werd op het oogenblik, dat hij zijn revolver op den gouverneur aanlegde, door een den gouverneur vergezellenden Tjerkesj neergescho ten. Het hoogste huis der wereld. De vloed van toeristen, die thans naar Amerika te- nigkeert, ziet boven de zee van luchtkrabbers, „de Downtown", een nieuw gebouw hoog uitsteken. Het is het Singer-gebouw aan den Beneden-Broadway, dat thans tot aan de 41e Verdieping gevorderd is. Hiermede is het fethter nog niet voltooid, er wordt nog een toren (van zes verdiepingen opgezet en daarmee zal deze reus onder de huizenzee van New-York de hoogte van 612 voet bereikt hebben, zijnde dit 200 voet hoo- ger dan eenig skyscraper tot dusver. Volgens de bestekken, zal het totaal gewicht van den reuzenbouw 86,000 ton (van 2200 pond elk) bedra gen. Do hoofd-architect zit geheel op zijn gemak in een zeer geriefelijk ingericht bureau, dat van geluiddem pende wanden 'is voorzien, op de derde verdieping en heeft daar een telefoon onder zijn bereik. Deze loopt naar alle verdiepingen en zoodoende kan hij binnen enkele seconden met den eenen of anderen 'opzichter spreken. Het gebouw zal zooveel lampen tellen, als menige stad van niet te grooten omvang, namelijk meer dan 15.000. In elk lokaal van den (reuzenbouw zal men een drinkwaterkraan vinden, een „opzuig-borstel," die in een oogenblik, 'n jas of hoed van alle stof bevrijdt, ten voor het schoonhouden der lokalen is deze inrichting van het grootste gewicht. Alle stof komt in een sous- terrein terecht. Op den toren wordt een reusachtig zoeklicht aangebracht, welks licht men nog op een afstand van 100 tot 130 kilometer zal kunnen zien. Hoe aanstekelijk de luchtbouwmanie werkt blijkt hieruit, dat de Metropolitan Life Company, op eenigen afstand van het gebouw, eerlang op haar gebouw een toren wil zetten van 49 verdiepingen, gerekend van den beganen grond. Een bouwkundig genie heeft zelfs de plannen voor een gebouw van 150 verdiepingen uitgewerkt; alleen het kapitaal ontbreekt. De bouw van het Singer-huis kost anderhalf millioen dollars. Over ,die akelig hooge huizen in New-York vertelt Jan Feith, die een reis om de wereld heeft gemaakt in het Hbld. i Zoo'n skyscraper, uit zijn omgeving van straatbreedte en reuzenbuurlui gehaald, was als grootheids-detail vooral het verbazen waard; al was het vreemd, |dat er ,in elke straat van die kolossen stonden, als kerk- torens zoo hoog, met ramen, waarbij het ging duizelen onder hel tellen, en dat ze daar volstrekt niet opvie len. Er is een gebouw, dat als een wig op den hoek j van twee scherphoekige straten omhoog staat; je telt twintig (hooge verdiepingen. Maar verder-op roest er al idie prachtige Amerikaansche werk-haast om een ge bouw, dat zijn voltooiing nadert en dat reeds tot de veertigste verdieping gevorderd is. i In zoo'n reuzenhuis merk je ook pas uit de onder deden de grootheid van het geheel; er staan tien lift kokers op leen rij.. Altijd dringt het er vol van mensehen. De eerste lifts zijn voor de vijf laagste verdiepingen, de volgende brengen de menschen naar de hoogere verdiepingen, waarvan zij er telkens vijf bedierten. Er is geen tijd om te vragen; floep! schiet dë lift al weg, ;ecr je zoo'n kwieken kwajongen hebt kunnen gende lift worden bediend. Bij het vlug instappen zeg je slechts het verdiepingsnummer. Het kleine hokje staat vol met menschen; de ijzeren hekken klappen dicht- terwijl nog anderen zich aanhaasten. Daar zuigt de lift omhoog; het is een glijdende, zwevende beweging alsof de ophaal van je eigen longen je omhoog drijft; met bliksemsnel geflakker vlieg je al de lagere ver diepingen voorbij, die telkens even met een vluggen streep geel licht liet koker-donker komen snijden. En meteen houdt de lift al stil, zonder schok of nik, met vraagstuk niet in één dag of uur tot oplossing is te °?.n plotseling geluidloos en gevoelloos afbreken van znn Vflfmn<vt ïr/Pivn rommelt a nnnn V111 <r brengen. Daarom echter moeten we niet verzwakken, neen 1 schouder aan schouder voortgaan op den ingeslagen weg; ieder lid, al is 't maar één lid aanbrengen en het succes kan niet uitblijven. Eindelijk zal de regeering moeten zwichten voor den drang, die van den bond uitgaat 1 Op de a.s. vergadering zal de propaganda ook voor onze afdeeling in ernstige overweging genomen worden en het is aan U allen, om die zoo doeltreffend mogelyk te doen zijn. Geeft dus gehoor aan onzen ernstigen oproep en komt allen trouw ter vergadering. zijn vaart; het ijzeren hek rammelt al open. Vlug er uit! want de anderen dringen op, en in de gang staan er weer volgenden te wachten. Dan ben je al torenhoog gestegen boven de stad uit; maar het is als de gewone corridor van een gebouw, waar je zoo van de straat inliep; eindelooze gangen strekken zich uit, en ter weerszijden rijen de kantoordeuren tegenover elkaar, met duidelijke nummers. Je slapt nummer voor nummer langs, alsof het een lange eenvormige straat tot er eindelijk het nummer is dat je zocht. was, tol er eindelijk net nummer is dat je Dan pas weel je, uat je aan den anderen kant van TT .jj.j het gebouw bent terecht gekomen, en dat ook daar U mynheer de Redacteur, nogmaals de dank der £,lid liften op rjj staat, zoodat je vier minuten afdeeling, ]iad (kunnen uitsparen met die andere lift te nemen. Winkel, 31 Oct. '07. Hoogachtend, A. SLOOS Azn., Secretaris. (o)—

Schager Courant | 1907 | | pagina 14