Donderdag 7 November 1907. 5lste Jaargang No. 4300 Pit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Sfl&sarea'is •C/M.AföJBM, I»aan, 15 4. interc. Teïepfeooa Ko. 20. UitgeversTRAPIVSA.M Co. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 8 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer5 et Groots letterB worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. (o) Buitenlandsch Nieuws. INGEZONDEN. x ?5_ Binnenlandsch Nieuws. SGHASE AlisiËCi Nioews- B R A M T. Aiuritiiiiï- Uittiivllil Dit nummer bestaat uil iw.e bladen. GEMEENTE SCIIAGEX. Bekendmakingen. Keuveltjesavonden. De Burgemeester der Gemeente Sohagen: Verzoekt bij deze den ingezetenen der gemeente om hunne medewerking tot het voorkomen van het aanleg gen van vuurtjes eiijliet afsteken van vuurwerk op St. Maarten, of op de zoogenaamde keuveltjesavonden op 11 en 12 November as. opdat deze avonden uitslui tend feestavonden blijven voor de kinderen. Schagen, den 5 November 1907. De Burgemeester, H. J. POT. Engeland. Het wordt met de spoorwegstaking in Engeland mee ning. Dj laatste groote meeting van spoorwegambte naren in Londen in de Albert-Hall was druk bezocht. Een dichte, geestdriftige menigte was in het groote gebouw samengekomen, begeerig den uitslag van de gehouden stemming te vernemen. De secretaris van den Bond van spoorwegambtena ren, Bell, werd luide toegejuicht en met geestdrift ont vangen, voordat hij in staat was de vergadering te openen; hij hield een lange toespraak, waarin hij vaak op zeer scherpe wijze sprak over de directeuren der- maatschappijen, en waarin hij zeide dat de slechte loonen en de lange diensttijd der spoorwegmenschen alleen verbeterd kunnen worden, zoo de vakvereeniging door de maatschappijen erkend wordt. Bij de mededeeiing van het resultaat der stemming bleek, dat 88.134 leden van den Bond hun stem had den uitgebracht, en idat 76.925 zich voor de staking had den (verklaard. Bell vertelde, ook het een en ander over het loon der spoorwegmannen. Zijn opgaven liepen over. 305,000 man. Van dezen ont- gen er 7210 minder dan f7.20 in de week, ,16,210 van f7.20 tot f9, 40,000 van f9.60 tot f 10.80; pl.m. 37,500 van f 11.40 tot f 12 of minder; ruim ,100.000 dus verdienen f 12 of minder. Verder verdienen er 87,900 van f 12.60 tot f 15 daartoe behooren de meeste seinwachters, stokers en rangeerders. Slechts 40,900 man .verdienen van f 15.60 tot f 18 in de week. Er zijn 17.520 man, die 8 uur daags werken, 163.900 tien uur en 61,550 twaalf uur. In tien jaar tijds zijn er ruim 5000 man in den dienst omgekomen en ruim 100.000 gewond. Als de regeering hier niet tusschenbeide komt, want het zijn in Engeland particuliere spoorwegen, dan zal het een geduchlen strijd geven, met al den,1 onaangenamer! aanhang daarvan. Zwitserland. Zwitserland, dat ons altijd geschetst wordt, als (het land waar een militaire toestand bestaat, die 't voorbeeld genoemd kan worden voor elk klein land, datzelfde Zwitserland ziet zijn bevolking nu verdeeld in twee sterke partijen, over een legervraagstuk. Er is een nieu we legerwet door het Zwitsersche volk bij referendum aangenomen. Er was, hoewel de volksvertegenwoordi ging haar bijna met algemeene stemmen aannam, een sterke oppositie tegen deze wet. De aanvrage tot het houden van een volksstemming was geteekend door 85.000 burgers, waar de wet slechts een aanvrage van 30.000 kiezers vraagt. Dit verschijnsel werd veroorzaakt, doordat de nieuwe legerwet aan het volk zeer zware lasten oplegt. De eerste oefeningstijd voor de reeruten wordt verlengd, zeven jaar lanp worden herhalings oefeningen voorgeschreven, de officieren worden beter voorbereid en de afstand 'tusschen d elagere en hoogere rangen wordt verscherpt, de macht der hoogere troe pen-aanvoerders wordt uitgebreid, en bovendien wordt bepaald, dat de bond voor de gezinnen der arme, behoeftige lótelingen zal zorg dragen. Een aanzienlijke vermeerdering van persoonlijke en finantieele lasten dus. Maar daartegenover staat, dat Zwitserland een beter, flinker, geoefender leger krijgt; en bij de behandeling van de wet in de volksvertegenwoordiging is duidelijk gebleken, dat ondanks den lof, die in het buitenland vaak aan het Zwitsersche legerslelsef werd toegezwaaid, de oefening en vorming van den soldaat er veel te wenschen overliet. In de boodschap, waarmede de Bondsraad het refe rendum aankondigde, wordt de verzekering gegeven, dat de kosten der nieuwe wet de draagkracht van het budget niet overschrijden. Toch was de kans dat het nieuwe (leger-ontwerp grootwant de op Kheinland ontraden tot verbouwing van het gesticht toMedemblikj wijziging noodzakelijk goworden ia. over te gaan, omdat zij eene uitgaaf van f 273,000 daar- Namens liet bestuur wordt nu voorgesteld, de contri- voor niet gerechtvaardigd achten. butie in plaats van maandelijks, wekelijks te doen Uitbreiding van de gezinsverpleging te Medomblik is innen en die vast te stellen als volgt: Van 1 tot 5 jaar J cent per week; van 5 tot 20 jaar schop van Keulen zal duidelijk maken. En het „Evangelische Gemeindeblatt für und Westfalen" schrijft: „Een historisch oogenblik. Thans moet blijken, machtiger is, Rome of Pruisen. Het gaat hier niet om niet mogelijk; met besturen van particuliere gestichten een confessioneeie, maar om een wetenschappelijke zijn onderhandelingen over verpleging van patiënten ge- 1 ct. per week; boven 20 jaar 2 ct. per week. kwestie. De iPruisische staat kan niet toestaan, dat een opond, ten gevolge waarvan 6 gestichten zich bereid ver-j Het bestuur wil dan beproeven, door het stellen van Kardinaal of een Paus gezag oefent over een staats- klaarden. j deze betrekkelijk nog lage contributie, het begrafenis- Niettemin zal op 1 April 1912 nog voorzien moeten fonds in stand te houden. De heer Moeyes vraagt, of voor een kind benaden 5 jaar ct. per week moet worden betaald en als dat meent de Min. voldoende de noodzakelijkheid van kind den 5-jarigen leeftijd heeft bereikt, de contributie een nieuw Rijksgesticht blijkt. op 1 ct. wordt gebracht. De Voorzitter antwoordt hierop De raming van de kosten van het nieuw Rijksge sticht bedraagt f 1,753,000 (f 188,450 minder dan een vorig plan) of f 2922 per bed. Voor plaats van het nieuwe gesticht is aangewezen een terrein onder Driebergen (groot 244 H.A., koopprijs f 110,000), toebehoorende aan baron v. Tuyll vanSeroos- oogenblik, en een belangrijk© 1 kerken te Melton Mombray (Engeland). Pruisische regeering staat i De thans aangevraagde f 135,000 zijn bestemd voor universiteit. Of de Katholieke faculteiten moeten wor den gesloten,, of de staat toone zijn macht en belette alles, wat een moedig Katholiek professor in zijn op rechten arbeid tot welzijn der wetenschap kan belem meren." „Te lang heeft men in Pruisen gehoor gegeven aan de stem van den Keutschen kardinaal-bisschop. Thans is het nog tijd, dit weer goed te maken. Nog regeert de Paus niet over de Pruisische faculteiten. Nog be staat bij het katholiek vole volk de achting voor de gees telijke hoogte der wetenschap. En daarom zeggen wij Het is een historisch beslissing van d© 1 worden in de behoefte aan plaats voor vermoedelijk nog 336 a 386 mannen en 83 a 88 vrouwen, waaruit te wachten. Zal zij strijd voeren tegen het fanatisme en de on-Duitsche vrees voor de wetenschap, en daar door bij honderdduizenden katholieken levendige in stemming wekken - of zal de staat zich verlagen tot slippendrager 'der hiërarchie? Dat is de vraag, die de Hervormingsdag ons dit jaar brengt." Belgisch Kongo. Reeds langen tijd is er van verschillende zijden ge klaagd over de folteringen, die de inboorlingen in Bel- gisch-Kongo hadden te verduren van de ambtenaren. De Belgische koning, die, zooals men weet, heer en meester is van dit land, blijkt daar niets aan te willen en te kunnen doen. Vooral in Engeland heeft men over dezen toestand in de Kongo reeds lang ach. en wee geroepen. Maar nu krijgt de beweging om verbetering te bron gen meer vasten vorm. In meer dan 3000 kerken in Engeland is Zondag j.1. door de geestelijken de volgende motie voorgelezen en door de aanwezigen by handopsteken aangenomen: „Deze vergadering wenscht door tusschenkomst van haren herder haar innigen afschuw uit te spreken ovor de menschonteerende daden, van welke de inlanders van den Vrijen Kongo-staat onder het tegenwoordig bestuur het slachtoffer zijn. „Zij verzoekt de Engelscho regeering onverwijld de noodige maatregelen te nemen om aan dergelijke schand daden een einde te maken en er voor te waken, dat de bepalingen van de akte van Berlijn, mede ondertee kend door Engeland, geëerbiedigd worden in het belang der menscholijkheid en der beschaafde volken." Rev. Jones, predikant in een der grootste kerken van Londen, heeft op de voorlezing van bovenstaande motie de volgende verklaring laten volgen „Er zullen pogingen in het werk worden gesteld om de Engelsche regeering over te halen er voor te zorgen, dat aan de bepalingen van het verdrag van Berlijn de hand wordt genenden. De autoriteiten van den Kongo dwingen de inlanders tot het leveren van caoutchou en straffen hen bjj niet nakoming van dat bevel, oponmen- schelijko wijze. Wjj kunnen niet langer dulden, dat er menschen worden dood geschoten, dat hun armen en beenen worden afgesneden, dat zij gefolterd worden met een geraffineerde wreedheid en dat hunne dorpen worden verwoest. Het is hoog tijd, dat de Engelsche natie het voortduren van deze helsche schanddaden belet." Al deze verzoekschriften zullen den minister van bui- teniandsche zaken, Sir Edward Grey, worden toegezon den. Uit Washington wordt uit betrouwbare bron aan de Daily News bericht, dat de Vereenigde Staten met Engeland en Duitschland uit naam der menscholijkheid in een nota zullen protesteeren tegen de misbruiken in Belgisch Kongo. Mijnheer de Redacteur I Mag ik U verzoeken om een weinig plaatsruimte voor het volgende, in antwoord op hei ingezonden stuk van den heer Vlaming in uw blad van 3 Nov. j.1. De heer Meurs wensckte een afscheiding tusschen zijn perceel en do dokterswoning. Burgemeester en Wet houders en de heer Mours vroegen my daarvan een be grooting te willen maken van een schutting. B. en W. wildon den heer Voorman als aannemer van het ge meentewerk, de heer Meurs wilde den heer Vlaming als aannemer van zijn buis, hiernaar iaten inschrijven By den aankoop van den gronden f 25,000 als eerste kosten voor den bouw. Arme Sinterklaas. Te Hoek van Holland hadden eenige dames een com missie gevormd, met het doel den schoolkinderen tor gelegenheid van den Sint Nicolaasdag een feestje aan te bieden. Het plan moest echter opgegeven worden, omdat het bestuur der Christelijke School er niet in kan toestemmen, dat er een verkleed mensch j voor den heiligen Nicolaas fungeert. („'t Vad.") Wicringen. I Naar wy vernemen, wordt op de Staatsbegrooting voor 1908 een bedrag uitgetrokken tot verbetering der aanleg- j plaats te Den Oever. Met genoegen zullen de visschers j die verbetering tegemoet zien, daar de tegenwoordige I toestand byna onhoudbaar is. Wicringen. De heer J. Hoekstra, ambtenaar der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen alhier, is met ingang van 1 November j.1. bevorderd van de 2e tot do le klasso. „Hulp in Nood", Oudkarspel. Vergadering op Maandag 4 Nov. 1907, des avonds 7 uur, ten lokale van den heer A. Swager. De voorzitter, de heer J. Joman Fz., opent de verga dering, die door 33 leden wordt bijgewoond, met een hartelyk welkom, spreekt de hoop uit, dat de vele te behandelen punten niet te lang zullen ophouden en deelt den aanwezigen mede, dat voorlezing der notulen van de vorige vergadering zal moeten worden uil gesteld, wegens afwezigheid van den secretaris, den heer J. Ruis, die door ziekte verhinderd is. ,2. Aan de orde is nu „rekening Hulp in Nood." De op de vorige vergadering tot het nazien der reke ning aangewezen commissie deelt mede, dat zy deze accoord heeft bevonden, waarna de penningmeester, de heer P. Nap, zijn verslag uitbrengt Op 10 Aug. 1907 wees de kas een voordeelig saldo aan van f 1198,47; in dit, kwartaal is ontvangen aan contributie f 359,40 en uitgegeven f 189,69 (38 uitkee- ringen tot een bedrag van f 153,75 en f 35,94 aan bode loon), zoodat het saldo is vermeerderd met f 169,71 en thans f 1368,18 bedraagt. De voorzitter brongt z(jn dank uit aan den penning meester voor zijn zeer goed beheer en aan de commissie tot het nazien der rekening voor de gedane moeite. Verder wjjst hy op den steeds toenemenden finan- ciëelen bloei der veroeniging en herinnert er aan,hoe geheel anders het is gesteld mei de zustervereeniging in Zuid- scharwoude, die den laatsten tyd door de vele typhus- gevallen vele uitkeeringen heeft moeten doen. 3. Tot commissieleden voor het nazien der volgende rekening worden nu aangewezen de heeren H. Joman en S. Jonker en tot plaatsvei vanger, als een van beiden verhinderd mocht zyn, de heer N. A. Wyker. 4. Varia. De heer F.'Moeyes vraagt, of leden van zusterver- eenigingen, die zich in Oudkarspel metterwoon vestigen, ook lid kunnen worden van „Hulp in Nood." De Voorz. antwoordt, dat leden van by den bond bevestigend. De heer Vis zegt: Als men de contributie gemiddeld op 1 ct. per lid rekent, wordt dat over 300 leden f150 en dat is nog niet al te veel. De heer Jn. van Exter brengt in het midden, dat de vereeniging ook een bijzonder ongunstigen tyd achter den rug heeft. Volgens den Secr.-Penningm. meet het bestuur de vrijheid hebben, de contributie zoo noodig te verdub belen. Na eenige discussie worden de volgende voorstellen in stemming gebracht De heer J. Tiel wenscht de contributie gesteld te zien op 1, IJ en 2 ct. Door den heer Bommer wordt voorge steld een vaste contributie te heffen van IJ ct. vanaf het eerste jaar, terwyl de heer Jn. van Exter de con tributie op J, 1 en IJ ct. wenscht te brengen. Met 21 van de 27 uitgebrachte stemmen wordt het voorstel van den heer Tiel aangenomen. In behandeling komt nu: „aanneming nieuwe leden." Algemeen wordt goedgevonden, dat aan leden, die overgaan uit een ander fonds, dadelijk alle rechten der gewone leden worden toegekend en zij dus niet, als met andere leden het geval is, drie maanden moeten contri- bueeren, alvorens recht op uitkeering te hebben. Met algemeene stemmen wordt aangenomen een voor- stol van het bestuur, om aan alle leden van de ver eeniging „Hulp in Nood" een circulaire te zenden waar op vermeld, hoe het begrafenisfonds werkt, aat tot 1 Mei 1908 nieuwe leden kunnen toetreden en na dien datum alleen personen beneden den 40 jarigen laeftyd, met dien verstande, dat iemand, van eene andere ge meente komende, een jaar de tyd wordt gegeven, zich als lid van het begrafenisfonds aan te melden. De heer Jb. van Exter vraagt, of nu ook het regle ment veranderd wordt, waarop de Yoorz. mededeelt, dat aan de leden als supplement een blaadje met de reglementswijziging zal worden toegezonden. Na nog besloten te hebben, de nieuwe contributie- regolingover 14 dagen te doen ingaan en den bode voor het rondbrengen der circulaires een extra vergoeding te geven, wordt de vergadering gesloten. Metlcdeeling der ïlykslniHlbotiw proefstations. Het College van Directeuren der Rijkslandbouwproef stations heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Januari 1908 by Thomasphosphaatmeel en Agricultuur- phosphaat de gegarandeerde fijnheid als kwaliteitsgrens zal worden aangenomen en hoogere gehalten aan fijn heid dus niet meer in aanmerking zullen komen ter compensatie van een tekort aan phosphorzuur, terwyl by verkoop op gehalte een fijnheid hooger dan de ge garandeerde, niet meer voor Vs als phosphorzuur in re kening zal worden gebracht. Verder dat by ondergehalte aan fijnheid voor de kor tingberekening, evenals te voren, de waarde van 5 fijnmeel gelijkgesteld zal wqrden met die van 1 in mineraalzuur oplosbaar phosphorzuur. Dit besluit is gegrond op do omstandigheid, dat da groothandelaren in Thomasphosphaatmeel dezelfde methode toepassen voor hunne leveringen, terwyl ge bleken is, dat van het verschil tusschen hunne condities en de door de Nederlandsche Rijkslandbouwproefstati ons gevolgde wijze van berekenen eenig misbruik kan worden en werd gemaakt, waarvan de koopers van Thomasphosphaatmeel hier te lande in meerdere of mindere mate de dupe konden worden. Zoo kon meel van 15 procent phosphorzuur en 80 procent fijnheid, dat door den handelaar tegen 15 pro aangesloten vereenigingen by overgang dadelijk in de J centig gekocht werd, verkocht worden als meel van 16 Wanneer dan de prys werd gesteld lager dan die van het 16-procentige, doch iets hooger dan dat van 15 pro cent, kon de kooper in de veronderstelling vorkeeren goedkooper dan elders ingekocht te hebben waardecom- i pensatie niet toegepast wordt, terwyl hy feitelijk meer betaalde. I Was dus aan de eene zijde eenige benadeeling van hst koopende publiek mogelijk, aan de andere zyde wordt rechten van de gewone leden treden, alsook de leden van de vereenigingen te N.-Scharwoude en Harenkarspel (beide nog niet tot den bond toegetreden.) Leden van vereenigingen in verder afgelegen plaatsen en niet by den bond aangesloten, moeten 10 weken contributie betalen, alvorens recht op uitkeering te hebben. De heer P. Nap vraagt nu het woord en zegt ongeveer het volgende: Den 7 October is de wed. O., lid van „Hulp in Nood", de opening (door den Burgemeester) van de gesloten van Oudkarspel naar N.-Scharwoude vertrokken; 5 dagen den handel door de nieuwe regeling geen nadeel toege- biljotten, die gelijktijdig met mijn begrooting werden ingeleverd, bleek dat de heer Vlaming inschreef voor f 156.03 en de heer Voorman voor f160, terwijl my'n be grooting f130 was. Het verschil bedroeg dus ongeveer f27 en f30, wat op een begrooting van f130 nogal tamelijk veel is. na haar vertrek kwam een schrijven van den dokter, waarin hy om uitkeering verzocht, omdat genoemde weduwe reeds voordat zy Oudkarspel verliet, recht op uitkeering had. Na eventuëel herstel nu zou de ver eeniging te N.-Scharwoude zedelijk verplicht zyn, dat lid over te nemen, maar by nader onderzoek scheen zy bracht, daar hy thans onder dezelfde conditiën kan ver- koopon als waaronder hij koopt. Door een en ander achten wy een meer regel matigen toestand geschapen zoowel in het belang van kooper» als van verkoopers. De vraag of een hoogere fijnheid dan 75 de be- door het volk verworpen Zou worden groot; want ae op- voorman stond een positie had zich duchtig geweerd. Maar de regeering. maken schutting zooals die door my was opgegeven die meende dat de toestand verandering eischt, heefL j De hoeren waren dus blijkbaar door myne mondelinge haar orbeid op zulk een wijze verdedigd, dat .met ruim 60000 stemmen meerderheid het volk zich Op de inschryvingsbiijelten der heeren Vlaming en 1 "uo goiiogou. upi. uacuum yyhioii '™- mestingswaarde van Thomasmeel by gelijk gehalte aan Voorman stond een duidelyke omschrijving van de te i tusschen beide ver- phosphorzuur rog evenredig verhoogt (een vraag die in „Neemt N.-Scharwoude voor het ontwerp heeft uitgesproken. Duitschland. Een merkwaardige strijd tusschen Kerk en Staat kan, maar do Duitsche bladen meldden, in het Duitsehe Rijk verwacht worden. De bekende professor Schrörs in Bonn heeft in een zijner lessen kritiek geoefend op de pauselijke encycliek betreffende de bestrijding van het moder nisme. Die daad leidde tot een besluit van den aarts bisschop van Keulen, kardinaal Fischer, waarbij aan de katholieke studenten en de leerlingen van het se minarium te Bonn verboden wordt, de verdere lessen van professor Schrörs te volgen. Tot zoover kon de aartsbisschop gaan; maar (hij deed meer. Hij gaf den professor bevel, om zich per soonlijk voor zijn bisschopszetels te komen verantwoor den. Professor Schrörs heeft geweigerd dit bevel op volgen. Dit antwoord is begrijpelijk, zegt de Frankf. ,Ztg. Prof. Schrörs is staats-ambtenaar, en behoeft zich niet Hij den Bisschop te komen verantwoorden. Hij heeft het jambt, dat de Staat hem opdroeg, te verdedigen tegen machtsoverschrijding as nog geen jtdad verwacht, dat de Pruisische regeering dit den üis- 1 opgaaf toch zoo goed op de hoogte gekomen, dat ze een duidelyke omschrijving van het werk konden geven Noch B. en W., noch de heer Meurs gevoelden lust om 20 extra te betalen. Nu vroeg de hoer Meurs, of B. en W. het goed kon den vinden, dat hy het werk liet uitvoeren. Dit werd door B. en W. goedgekeurd, waarna de heer Meurs het werk aan mij heeft opgedragen. Mot dank voor de plaatsing, UEd. dw. dr., J. KEESMAN Cz. Oprichting van een nieuw Ityks krank- ziiiiiigcnKcsticht. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft inge diend een suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1907, waarop als eerste termyn wordt aangevraagd een som van f 135,000 in de kosten van oprichting van een nieuw Rijkskrankzinnigengesticht verbonden. De eenigingen te verbreken, 1 De heer Jn. van Exter zegt ook weduwen in het fonds op?' De Voorz.: Dat maakt niets uit, want het is in elk geval een lid van „Hulp in Nood." j Op zyn vraag, of hieromtrent nog iemand het woord I verlangt en of er iemand tegen is, dat met de ver eeniging te N. Scharwoude wordt gebroken, antwoordt de heer Nap, dat zijns inziens eerst aan het bestuur van de vereeniging te N.-Scharwoude moet worden ge- 1 vraagd, of zy de wed. O. na haar herstel als lid willen overnemen en by besliste weigering kan dan het onder ling verdrag worden verbroken. Met algemeen goed vinden wordt hiertoe besloten en niemand het woord meer verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Na een korte pauze opent de heer Joman de verga- dering van de onder-afdeeling „Begrafenisfonds" en geeft het woord aan den Secretaris-Penningmeester, den heer W. Vis Jz., die verslag uitbrengt over den toestand der geldmiddelen. Uit zyne mededeolingen blykt, dat Mei 1907 het kas saldo bedroeg f 242,39; tot October is aan contributie ontvangon f 86,04, totaal ontvangst f 328,43. Daarvan is op de Spaarbank geplaatst f 162,39, uitgekeerd is Minister herinnert er aan dat de Reg. haar voor- J| stellen doet omdat: lo in do verpleging van de ge- f 160",-,'het" loon van°d£A"bod"e bedraagt fTetTzÓodat .- vaarlyke krankzinnigen behoort te worden voorzien en deze nog te goed gebleven is f 2 56 van den bisschop. Prutsen 2o. omdat in de verpleging van de overige Rykspatien- Roomsch-Katholickc kerkstaat." En het ten noodzakelijk verbetering moot worden gebracht. elk geval uiterst moeilyk mot zekerheid te beantwoor den is), is hierby door ons in hot midden gelaten; de bovenbedoelde regeling is alleen om redenen van prac- tischen aard door ons gemaakt. Namens het College van Directeuren der Rijkslaadbouwproefstations Hoorn N lgf)7 v. d. ZANDE, voorzitter. Maastricht iN0V' iyu/' KNUTTEL, secretaris. Schagorbrug, 5 Nov. 1907. In de op heden ten overstaan van Notaris Vryburg te Zype gehouden veiling in het lokaal van den heer Ruis aan het Zand is het huis met erf en weiland aan den Oosterweg otidor Callantsoog, nagelaten door wylen den heer Kr. Buik, verkocht aan den heer KI. Zeeman Pz. te Abbestede, voor f2090. St. Maarten. Aan het hulppostkantoor werd voor de Rijkspost spaarbank gedurende de maand October ingelegd en terugbetaald een gezamenlijk bedrag van f4933.37. Te Anna Paulowna zyn Maandag 4 November de lessen aan de herhalingsscbool fn school no. 1 aange vangen met 18 leerlingon, waaronder 10 jongens. Heer Hugowaard. Aan den cursus voor herhalingsonderwys in deze ge meente wordt deelgenomen aan school I door 4 jongens, Vls °P.' dat,Redert Mei 1907, ondanks aan school II door 6 jongens en 4 meisjes, aan school' De Min. deelt mede, d,t de mejecteui»" tapaüieliik uitgegeven ie "dü SvÏÏgSf''STSPf-ffi.." '™e"" 6 IM"jC' ""oo1

Schager Courant | 1907 | | pagina 1