Burgerlijke Stand. Groenteveilingen. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Te Anna Paulowna iaDinsdagmorgen door den heer Jb. Bakker een prachtige wildé zwaairgesc.hoten, die zich aldaar met nog 2 andere zwanen op het Oude-Veer bevond. Anna I'aulowiia. In het lokaal van den heer G. Borst is Zaterdag 2 November eene-.vprtudering gehouden met dit gevolg, dat in het Breeonroae ijsclub is opgericht, genaamd: „Vooruit." Het vcmopig bestuur bestaat uit deheeren N. Nap, voorzitter; Jb. v. d. Werff, secretaris en C. Rol, penningmeester. De heeren S. de Jong ep. IJ. Lunshof zjjn commis sarissen. Anna Paulowna. Toen Zaterdagmorgen, als naar gewoonte, de heer G. v. R. uit den Meerweg zijne zeug zou gaan voeren, was het beest uit het hok verdwenen. Na lang zoeken vond men het, geheel aan stukken, op den spoorweg. Zeer zeker had een trein het vermorzeld en daardoor aan v. R. een zwaren slag toegebracht. Herhalingsschool Hoogwoud. Voor het herbalingsonderwys aan de school in de Kerkelaan hebben zich 10 leerlingen aangemeld; voor dat te Aartswoud 7, en voor dat in de Weere 23. Hoogwoud. C. C. G. van der Veen, vroeger alhier woonachtig, slaagde Maandag 11. voor, het examen van vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Dirkshorn. Maandag j.1. hield het bestuur van het Onderling Vee fonds voor de gemeente Harenkarspel alhier z(jn ge wone. driemaandeljjksche vergadering, om vast te stel len den omslag over de leden van de in de maanden Augustus, September en October geleden schade. Er wareh gedurende dat tijdvak 1007 stuks vee verzekerd waarvan 5 koeien werden onteigend wegens ziekte. De schade hierdoor beloopen, bedroeg f251.75. De omslag per rund werd bepaald op f0.25. Ken bijna honderd-jarige. Een tweetal maanden geleden vierde de wed. G. de Murik te Alkmaar met de meeste opgewektheid haar 99sten verjaardag. Velen dachten toen, dat dit krasse oudje, dat nog helder van geest was, wel een eeuw zou volmaken. Dit heeft echter niet zoo mogen zijn. Gister avond is zy overleden. Zij was de oudste inwoonster dezer gemeente. Typhus aan den LuiigedQk. Bij den Burgemeester van Zuid Scharwoude zijn de Brnbantsche Juslilie-Schandalen. Het sociaal-democratische blad „Het Volk'' schrijft: Onder dezen titel heeft onze partijgenoot A. F. Mul ler uit Tilburg oen vlugschrift het licht doen zien, waarin krasse staaltjes voorkomen van de wijze waar op bepaaldelijk aangeduide rijksveldwachters tegen de lan<il)ouwende bevolking van Brabant optreden. Tevens geeft de brochure een kijk op de onrechtvaar dige toestanden als gevolg van de „heerlijke jachtrechten' der grooten. De landbouwers in den omtrek van Bak, Diessein, Moergestel en Hilvarenbeek, klaagden Muller hunnen nood dat hun, niet zooveel moeite geteelde gewassen door de hazen, konijnen en fazanten voor n groot deel worden verwoest. Muller, die persoonlijk verschillende streken bezocht, zag velden, die verschrikkelijk van 't wild geleden had den, onder meer tusschen Gijsbeek en Beek een spurrie- veld, totaal door hel wild verwoest. Dit lag in de onmiddellijke nabijheid van het jacht terrein van het Tweede Kamerlid Tvdeman, die jbij- zonder dienstklopperige boschwachters "heeft. De beer Ty- deman belooft zijn oppassers, als ze een jaar flink bij hem dienst doen, dat hij er voor zorgen zal, dat ze rijksveldwachter worden, wat dan ook met een drietal zijner oppassers het geval is geweest. Wat dat goed „dienstdoen" voor de boeren te beteekenen heeft, kan ieder zich begrijpen. De schrijver meldt, dat de landbouwers het wild in groote hoeveelheid zouden vangen, wanneer zij slechts mochten. Maar ze durven geen schot lossen, want als dit door de veldwachters gehoord wordt, gebeurt het niet zelden, dat de landbouwer, die het dichtst in de buurt woont, waar het schot is gevallen, schuldig of niet, daarvoor toch wordt bekeurd. Hij schrijft: „De menschen zijn te slechts met de zaken op de hoogte om hun recht te zoeken of durven zulks niet te doen. Het is zelfs zoo sterk, dat als de landbouwers voor of achter het huis in hun tuintjes boerekool planten, waarop het wild afkomt, en dat de landbouwers dan van uit hun huis onschadelijk zouden kunnen maken, dan de veldwachters en boschwachters des nachts komen en der menschen de boerkool af snijden, de afgesneden stronkén laten liggen of ze op een andere plaats het wild als voer voorwerL pen (hoeveel arme menschen zouden er niet naar snak ken), zoo dat de boeren feitelijk geen baas meer zijn over hun eigen gewassen. Dit gebeurt overal in deze streken. Een landbouwer verhaalde mij, en verschillende an- volhardende studie alle eigonschappen bezit om in de toekomst veel goeds te prestoeren. In aanmerking ge nomen den nog zoo korten tjjd van oefening, verdiende het eerste werk der vereeniging het succes, dat Zondag avond werd behaald. leerd kon ter gelukt weg boven stelt worden. In den laatsten tijd moet hetech- zijn door slerrekundige opnamen ook den de wolken betrekkelijk nauwkeurig vast te Hen. Zeer aan te bevelen. Naar wjj vernemen zullen heeren kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk trachten, door het spreekgestoelte wat hooger te plaatsen, de aooustiek in de kerk te verbeteren. Schager Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 7 stapels kaas, waarvan 7 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 28.50, 0 stapels commissie f 0 stapels middelbare f Aan gewicht 3311 K.G. vorige week weer 5 nieuwe gevallen van typhus aan- ben landbouwer vernaaiae mij, en veisum.enuc ai - gegeven ook een met doodelijken afloop. In de laatste deren bevestigden het dat een boer met zijn zoon 3 weken is het aantal gevallen met 20 aangegroeid. na-hu a» w«-ht hndd-n oehnnden hoen Het bestuur der afdeeling Langedijk van „Het Witte Kruis" heeft aan de gemeenteraden van Broek op Lan- gondijk, Zuid-Scharwoude, Noord-Scharwoude en Oud- kaïspel verzocht, in verband met de zich steeds voor doende typhusgevallen, te willen overgaan tot het doen boren van nortonpijpwellen en tot het in vereeniging invoeren van het tonnenstelsel. des nachts de wacht hadden gehouden (toen in voor gaande nachten in de nabijheid hel gewas weer af gesneden was), om zich te kunnen overtuigen wie de daders waren. Even na middernacht verscheen een viertal boschwachters, braken den tuin van den boer binnen en begonnen direct de boerkoolstronken af te snijden. De boer met z'n zoon sprongen nu te voor schijn en als antwoord op de vraag: wie hun liet recht gaf aldus te handelen, sloegen de boschwachters zoo onbarmhartig op de beide menschen los, dat een van Het is op 't oogenblik zeer druk voor de koolbouwers twee op de plaats liggen bleef." aan den Langedgk. Volgeladen pramen worden van Onze partijgenoot deelt voorts verschillende staaltjes den akker naar de koolschuren gebracht, om daai te mee van (je grove willekeur waaraan de landbouwende worden opgestapeld en de kooplieden af te wachten, die bevolking van de zijde der rijksveldwachters blootstaat, ze in klinkende munt zullen omzetten. Verschillende pen van ,je ergste feiten van schaamteloos en jongens hebben daarvoor landbouw verlof, waardoor het bruusk optreden der veldwachters, is wel het gebeurde schoolverzuim zeer groot is. Door geringe aanvraag uit het ,jen 30-jarigen landbouwer P. van Riel, wonende buitenland blijven de prijzen nog steeds beneden het middelmatige. Geheel-Ontlioading. Op initatief van den heer C. de Jong, te Zuid-Schar woude secretaris van de afdeeling Langedijk van den Alg. Geh. Ontb. Bond en hoofdbestuurslid van den Bond, is een propagande-commissie voor West-Friesland opgericht. Uit elk der afdeelingenLangedijk, Nieuwe Niedorp, Oterleek, St. Pancras en Dirkshorn van genoemden Bond en van de Afd. Alkmaar der Ned. Vereeniging zijn twee vertegenwoordigers aangewezen. Het dagelijkse!) be stuur bestaat uit de heeren C. de Jong, voorzitter, K. Dikstaal te Oudkarspel, Secretaris en H. Gerritsen pen ningmeester. Voorloopig zullen drie openbare verga deringen gehouden worden n.1. te Koedijk, Heer Hugo- waard en Schagen. Heer Hugowaard. De h.h. C. Trompetter, J. Duin en A. Swager, handelaars te Noord-Scharwoude, zullen deel uitmaken der comm. voor naleving der koop- en verkoopcontracten, welke worden gesloten over het be- taalkantoor van Nieuw Leven en Waarland. Voor deze vereenigingen waren vroeger reeds aangewezen de h.h- P. Meereboer, S. Tesselaar en J. Bos, terwijl tot voor. zitter gekozen werd de heer S. Brugman. Zoo is dan nu ook deze comm. voltallig. «nei. - Winkel, 4 Nov. 1907. Slaboonen f 0.65 a f 0.75 per 1000 st. Aardappelen f 0.75 a f 0.95 per 35 K.G. Andijvie fl.06 per 100 bos. Peren f 0.65 af 2.— per mand. Snijboonen f—af— Nep f 1.05 a f0.—per 100. Appelen f 1.40 a f4.— p. mand. Rapen f 1.— a f 2.— per 100. Bibten f 0.90 a f 0.95. Broek op Langendtyk. Dinsdag werd besteed voor Aardappelen graafjes ronde Wortelen Bloemkool, 1ste soort, 2de Reuzenbloemkool Roode kool Gele kool Witte kool Nep (kleine uien) Uien Rammenas te Diessen. De onbezoldigde rijksveldwachter Jansen, een heer waarover de brochure meer krasse staaltjes meedeelt, bevond zich met zijn collega van Mol (in den avond en nacht van 8 op 9 Juli op een fuifje. Daar moeten ze op een of andere manier vernomen hebben, dat Van Riel 't veld was ingegaan en hebben ze misschien ook nog wel in den omtrek hooren schie ten. Met nog twee andere kornuiten legden ze zich in hinderlaag rondom de woning van v. R. In sche- mermorgen keerde v. R. huiswaarts, met in zijn lin kerhand twee hazen, terwijl hij een derde in de buurt verstopt had en het geweer in de rechterhand, .met den loop naar den grond en de kolf boven onder zijn arm. Van R., die zich op enkele meters afstand van z'n woning bevond en zich veilig waande, keek in de richting van het zich nevens zijn huis bevindend wei land, of zich mogelijk daar nog een langoor ophield, die dan en passant even zou kunnen neergepoft wor den. Plotseling werd van R. door de boschwachters over vallen, die zonder iets te zeggen op v. R. losvlogen, hierin direct bijgestaan door Jansen en even daarna door een van de twee, die aan den anderen kant /an v. R.'s huis zich had opgesteld en er dus niet zoo gauw bij kon zijn. Van Riel werd net zoo lang afgeranseld, geslagen en geschopt, dat hij er bij neer viel. De boschwachters wilden hem toen nog in teen modderkuil smijten, die zich bij de plaats bevond, waar de wandaad begaan werd, maar de overweging zeker dat v. R. er dan al te schandalig uit zou zien om hem mee te nemen, hield hen daarvan terug. Van R. werd na afloop der gruwelijke ranselpartij mee naar Beek gesleurd en na daar 3 dagen op de brits te hebben doorgebracht, naar 's-Hertogenbosch in voorloopig ar rest overgebracht. Gedurende de ranselpartij was het geladen geweer van v. R. afgegaan. De boschwachters die zeker nog foAo 191 v n niet tevreden waren met v. R. zoodanig af te rossen, nts er bij neerviel, maakten proces-verbaal tegen q_ ;0 ko"8 hem op wegens poging tot moord^ en ^mishandeling! Gemeente Schagen. Ingeschreven van 3—6 November 1907. GeborenGeertruida Maria, d. v. Jacobus Schouten en van Antonia Franken. OndertrouwdGeene. GetrouwdMarinus Josephus Ranke en Cornelia Helena Overtoom. Overleden: Johannes Baas, oud 5 md., z. v. Teun is Baas en van Aaltje Leek. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 1—31 October 1907. GeborenJohannes, z. v. Simon Hoek en Catharina Bakker. Maartje, d. v. Arie Groen en Barbara Brokkel- kamp. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. OverledenHermanus Fredericus Stijgers, (te Meeren- berg), weduwn. van A. Duijves, 39 jaar. Maria, d.v. Theo- dorus Bakker en Antje Kant, oud 4 maanden. Levenloos aangegeven kind (vrouwelijk) van Willem Krjller en Trijntje Kriller. Gemeente Heer Hugowaard. Ingeschreven van 1—31 October 1907. GeborenAntje, d. v. Arie Leegwater en Maartje de Ruiter. Theodorus üerardus, z. v. Jan Groot en Catha rina Bijvoet. Agatha, d. v. Cornelis Beers en Marijtje Rood. Jacob, z. v. Klaas den Hartigh en Andrea Maze- reeuw. Anna, d. v. Cornelis Zuurbier en Elisabeth Rui ter. Adrianus Anthonius, z. v. Pieter Loos en Helena Groot. Petrus Jacobus, z. v. Frans Krom en Anna de Wit. Marie, d. v. Jacob van Slooten en Hillegonda Apo- lina Ootjers. Catharina Margaretha, d. v. Pieter Laan en Knelia Dekker. Albertus Nicolaas, z. v. Petrus Johannes Iping en Elisabeth Maria Steevers. Aris Nicolaas, z. v. Petrus Blauw en Sijtje Nierop. Ondertrouwd en GetrouwdKlaas Zander en Trijntje Kooij. Overleden: Klaas Schuurman, echtg. van Aaltje Hoek, 63 jaar. Cornelis Berkhout, echtg. van Geertje Kooü, 52 jaar. Trijntje Ursem, echtg. van Johannes Tamis, 40 jaar. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 1-31 October 1907. Bevallen: T. Schermer—Schager, dochter. J. de Rid der—Bakker, zoon. OndertrouwdJacob de Jong, 22 jaar, en Aaltje Koe ten, 23 jaar. Getrouwd Geene. Overleden Catharina Ellen, 12 jaar. Gemeente Oudkarspel. Ingeschreven van 1—31 October 1907. Geboren: Nicolaas, z. v. Jan Frederiks en Anna Waij. Gerrit, z. v. J.isper Glas en Grietje Jonker. Anna Marie, d. v. Jan Tiel en Grietje Leijen. OndertrouwdGeene. GetrouwdSimon Veen en Aaftje Kroon. OverledenJacob Berkhout, oud 43 jaar, echtgen. van Dieuwertje Kuiper. Catharina Alida, oud 2 jaar, d. van Jan Brammer en Catharina Zut. Aafje Harder, oud 67 jaar, echtgen. van Freek Moeijes. Gemeente Wieringerwaard. Ingeschreven gedurende de maand October 1907. GeborenCornelis, z. v. Korstiaan Bijpost en Neeltje Bakker. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden Dirk Simon Grin, z. v. Jan Grin en van wijlen Maartje Spaans, in den ouderdom van 4 jaren. De verloren Barbara. Barbara Lapoekin, de te Londen plotseling verdwenen jonge dame, die even plotseling, toen haar vader ite Twee vonnissen. Twee merkwaardige vonnissen worden uit Australië gemeld. Voor den politierechter in een der plaatsjes van Victoria stond een jonge man terecht, omdat hij zich des Zondags zonder geldige reden in een hotel had bevonden. Hij verklaarde onder eede dat hij alleen dat hotel binnen was gegaan, omdat hij verloofd was met de dochter van den eigenaar. Deze dochter bevestigde de verklaring van den overtreder, maar desniettemin werd de jonge man tot een boete van een pond sterling veroordeeld, wegens ongeoorloofde aanwezigheid in een hotel. I Niet minder merkwaardig is het vonnis van den politierechter te Sydney, voor wien 14 Engelsehe sto kers verschenen, beschuldigd, wederrechtelijk hun schip een Duitsche stoomboot, te hebben verlaten. De be schuldigden waren te Liverpool in de plaats van een aantal stakende Duitsche zeelieden voor een reis naar en van Australië aangemonsterd. Te hunner verdedi ging voerden de stokers aan, dat zij bevreesd waren geweest voor zeven Duitsche matrozen, die met hen te zamen werkten en die het hun op de heenreis lasti" hadden gemaakt en zelfs hadden mishandeld. Wat'?" zeide de Australische rechter, „veertien Engelschen zijn bang voor zeven Duitschers? Veertien dagen gevan genisstraf marsch!" Overstroom ing in Italië. Door een berichtgever van de Echo de Paris wordt uit Milaan het een en ander geschreven over de over stroomingen, door de Po en de Tessino veroorzaakt. Tot 15 K.M. ten westen van Pavïa staat het water 1 M. hoog op de wogen en meer dan twee M. in de velden. Om aan het water een doortocht te verschaffen heeft men een djjk moeten doorbreken, waardoor een groote uit gestrektheid land onder water werd gezet. Maar de overstrooming van de buitenwijken van Pavia is daar door voorkomen. Ongetwijfeld zou die overstrooming veel grooter schade hebben berokkend. Door de krach tige maatregelen, genomen om den Tessino-dijk te ver sterken, er werkten daar ongeveer 400 arbeiders aan is voorkomen, dat die rivier geheel van bedding ver anderde. De schade door de overstroomingen aangericht is wel groot, maar volgens den genoemden correspondent, niet onherstelbaar. Vele velden zullen in drie of vier jaren niet kunnen worden bebouwd, daar het water een groote hoeveel heid zand heeft medegevoerd. De overstrooming van de Po blijft nog zeer ernstig. In het dorp Martizza bij Piacenza staan alle huizen geheel onder water. Een man en zijn vrouw zijn in de golven omgekomen. Op den rechteroever van de Po staat het land zes meter onder water. De geniesoldaten die in drie of vier dagen nog geen oogenblik rust heb ben gehad, zjjn belast met het vervoer en den reddings dienst. Te Arena zijn 8 huizen door het water vernield. De overheid deelt levensmiddelen uit. Een groot aantal menschen heeft den nacht moeten doorbrengen in huizen, waarin op de eerste verdieping een halve meter water stond. De Po stijgt bij Terrade 32 cM. per uur. Groote som men zjjn reeds door het bestuur der provincie en door bijzondere instellingen gegeven om de slachtoffers van het water, die den hongerdood voor oogen hebben, te helpen. Hongersnood in Rusland. De berichten uit verscneidene streken van het Rus sische rijk, die door misgewas zijn bezocht, worden steeds droeviger, aldus de „Petersb. Ztg." Zoo wordt nu uit schrikbarend snel de de rogge van 60 tot öO kopeken, in Pensa 1 roebel en meer, in Jeliez 115 tot 120 topeken in ide gou 'ernementen Smolensk, Tscher- nigow en itebsk zelfs tot 160 kopeken per pud. Het volk is opgewonden over deze duurte en over het gebrek aan graan, en men zal goed doen, zoo spoedig i mogelijk hulp te verschaffen, daar anders, naar aan de No- voje Wremja" wordt geschreven, ernstige complicaties J zijn te vreezen. j Uit het district SloDim wordt bericht, dat de toestand i der boeren wanhopig is; de graanprijzen zijn ongehoord gestegen en men betaalt voor rogge tot 2 roebel het pud. I Het ergste is, dat de handelaars den ellendigen toe- stand nog misbruiken en de prijzen steeds hooger op drijven, zonder dat hiertegen iets gedaan wordt. Terwijl van verschillende zijden klachten over duurte vuwii^vi, aiixua U.C ,,A LLCloJJ. Lt Ig. Jelez gemeld, dat de graanprijzen hoogte ingaan. In Siberië kost d f 0.— a f 0.— per 100 stuks. 1.80 a f 3.- - 9 - a -14.- - 2.50 a - 3.75 2 50 a - 4.25 2.50 a - 3.50 - 1.65 a - 1.75 per 50 K.G. - 0.90 a 1.10 6.— a 0.— 1000 „Nieuw Leven", station Noord-Scharwoude, 2 Nov. Gewone uienf 0.90 a f 1.— p.50 K.G.gewonenepf 0.— a fö.— per 50 K.G. Roode kool, 1ste soort, f 3.50 a f 3.75, 2de soort f 3.— a f 3.25. Gele kool f 3.60 a f 3.75 per 100, 2de soort f 2.80 a f 3.—. Witte kool f 2.50 a f 2.75, 2de soort f 1.90 a f 2.30 per 100. 4 Nov. Gewone uien f 1.—a f 1.05 p. 50 K.G. gewone nepfO.—a f0.per 50 K.G., roode kool, 1ste soort, f 4.— af4.25, 2de soort f3.— a f3.75. Gele kool f3.75 a f4.— p. 100, 2de soort f 3.— a f 3.50. Witte kool f 2.75 a f 3.—, 2de soort f 2.10 a f 2.50. 5 Nov. Gewone uien f 1.— a f 1.10 p. 50 K.G. Gewone nep f o.-^- a f 0.—. Roode kool le soort f 4.— a f 4.26, 2de soort f 3.— a f 8.75. Gele kool f 4.— a f 4.25, 2de s. f 3.— a f 8.75 per 100. Witte kool, lste soort, f 2.40 a f 2.90, 2de soort f 1.80 a f 2.80. Veiling van „Ons Belang". Woensdag 2 Nov. Aangevoerd 11000 stuks kool. Roode kool, lste soort f 3.50 a f 2de - 1-80 a Gele lste - 8.— a 2de - 1.20 a - Gewone nep f 0.Uien f 0.per 50 K.G. 4 Nov. Aangevoerd 6660 stuks kool. Roode kool, lste soort f 3.— a f 8.25 per 100 stuks. 2de 1.20 a - 2.90 Gele lste - 3.25 a - 3.60 2de - 1.40 a 3.— Gewone nep f 0.Uien f 0.per 50 K.G. Dorp Noord-Scharwoude. 4 Nov. Reuzenbloemkool lesrt.f8.— a f 11.75, 2e f 0.50 a f 1.—Bloemkool f0.— a f0.—Nep f 0.—a f 0.—Uien f 0.-r a f 0.—. Drielingen f 0.— a f 0. Roode kool f2.— a f S.5Ö. Witte kool f2.— a f3.—Gele kool f 2.—a f3.25. Aanvoer stuks. 5 Nov. Bloemkool lesrt.f8.a f 12.75, Reuzenbloemkool le s. f 0.—a f O.—2ef 0.50 af 1.—. Gele kool f2.—a f8.75. Roode kool f2.— a f4.Nep f 0.a f0.UienfO. a f0.Witte kool f2.— a f8.25. Aanvoer stuks. 6 Nov. Bloemkool le srt. f 0.—a f 0.—,Reuzenbloemkool les f8af 1150 2e f0.50afl.50. Witte kool f2.— a f8.25. Net)' f130 a f0.—Uien 0.— a 0.—. Roode Kool f2.50 a f4.-.'Gele kool f 2.60 a f 4.-. Aanvoer j verbeeld je, van mishandeling van 4 boschwachters door 1 strooper! Nadat v. R. 6 weken in voorloopige hechtenis had doorgebracht en het openbaar ministerie vier jaren ge vangenisstraf tegen hem durfde eischen, werd hij vrijge sproken. Toch werd hij tot 14 dagen ge vangenisstraf veroordeeld wegens het dragen van een geladen geweer en het vervoeren van hazen, terwijl de boschwachters, die leugjens debiteerden, ongestraft uitgingen en in hun functie bleven gehandhaafd. Aan de hand van dit en van andere meegedeelde feiten acht Muller niet alleen een herziening der jacht wet gebiedend noodig, doch ook de invoering van maat regelen, die aan het brutale optreden van kantonrech ters en boschwachters een einde maken. Heer Hugowaard. Het herhalingsonderwijs aan school No. 3 alhier, zal worden gevolgd door 11 jongens, ter wijl 6 meisjes de lessen zullen volgen. Te Yeenhuizen nemen 3 jongens deel aan de herhalingslessen. Louis Bouwmeester. Louis Bouwmeester zal heden Woensdagavond weer in Amsterdam terugkomen. 3.75 per 100 stuks. 3-25 3-50 BB h 2.90 stuks. Waterschaps-benoemingen. Dinsdag werd alhier in het hótel „Yredelust" eene vergadering gehouden van het Bestuur van het Ambacht van West- Friesland genaamd de Schager en Niedorper Koggen. Op deze bijeenkomst werd tot Heemraad herkozen de heer J. Koomen Hz., te Winkel. Tevens werd de heer Koomen herkozen tot Hoofdingeland van het Hoogheemraadschap van den Hondsbossche en Dui nen tot Petten. Mazelen. De mazelen breiden zich langzamerhand uit in onze gemeente. Bepaalden de ziektegevallen zich eerst bij I de leerlingen van de R.-K. Bewaarschool waarvan zy oversloegen op de R -K. School, thans komen z(j ook reeds in gezinnen, buiten die inrichtingen staande, voor. Zelfs zijn volwassen menschen aangetast, waar door de kinderen van dat gezin de Gemeenteschool niet mogen bezoeken. Symphonie-orkest. Zondagavond gaf het nog maar sedert kort opgerichte Symphonie-orkest onder leiding van den heer C. H. N. Tates, een soirée voor genoodigden en geïntroduceerden, in de zaal van den heer J. Vader Az. Waar dit concert dus geheel entre nous werd gegeven, moest natuurlijk elke critiek achterwege blijven. Als één van de genoodigden, willen we evenwel toch gaarne even zeggen, dat we het concert met genoegen hebben bijgewoond en dat deze jonge vereeniging o.i. bij een Londen kwam, weer te voorschijn kwam, en waarvan en bitteren nood komen, liggen aan de spoorwegstations in ons vorig no. uitvoerig is meegedeeld, is thans te 40,000 wagonladingen graan. Petersburg aangekomen. De heer Lapoekin, die tot dusver weigerde, zich over de geheimzinnige verdwij ning van zijn dochter waarover de Londensche berichtgever van het Hbld., de bijzonderheden meedeelde uit te laten, (heeft thans verklaard dat z. i. zijn doch ter ontvoerd was met het doel hem geld af te persen. Zijn dochter werd, zoo vertelde hij, door bandieten in een gesloten rijtuig naar een afgelegen Londensche wijk gebracht, in de hoop, dat hare, naar men meendie, rijke ouders, een hoogen losprijs zouden betalen. In- tusschen echter ontdekten de roovers, dat de familiei niet zoo rijk was als zij dachten, en toen verslapte de bewaking van de gevangene. Barbara Lapoekin i maakte toen van de gelegenheid gebruik om te vluch ten. Leed werd haar niet gedaan en zij werd goed behandeld. Aldus de verklaring van den vader. Veertig uur in eeu luchtballon. Uit Londen wordt aan het „Berliner Tageblatt" ge meld, dat daar gisterennacht de Duitsche ballon „Zieg ler" is geland, na een tocht die veertig uren geduurd heeft. De leider van den „Ziegler" was de ook in En geland niet onbekende dr. Wiegener, die het wereld record voor lange luchtreizen heeft behaald. Zijn doel was met dezen tocht, die door twee reizigers werd mede gemaakt, zijn eigen record 52V2 uur te verbeteren. Opgestegen te Rheinfelden bij Bazel, werd de ballon, die het eigendom is van de Frankforter Natuurkundige Vereeniging, eerst naar het Noorden tot Rappoltswei- ler in den Elzas gedreven. Kort vóór zijn overgang van de Vogezen werd hij door tegenwind teruggediw ven tot aan de Zuidelijke uitloopers van dit gebergte. Een voortdurende Zuidoostenwind voerde den ballon Vervolgens van Duitschland naar Luxemburg en Bel gië, over het Nauw van Calais naar Engeland, tot hij ten Noorden van Londen landde. De tocht over de Vogezen, die zeer veel iballast eischte, schijnt het doel van dr. Wegener te hebben verijdeld. De „Ziegler" had een inhoud van 1437 kub. M„ was gevuld met (waterstofgas en legde een afstand van 1000 K.M. af. Dr. Wegener had reeds in het begin van dit jaar bij zeer stormachtig weer een ballontocnt over de Noord zee gemaakt, die in het Noorden van Engeland ein digde. Ofschoon het doel niet werd bereikt, kon de reis van den „Ziegler" door zijn langen duur toch in ze keren zin als een wereldrecordvaart worden aange merkt. In de kringen der luchtschippers heerscht echter ten opzichte van deze luchtreizen verschil van meening Van een stoomtram en duinzand. Men schrjjft uit Loosduinen aan de Resb. Hortend en stootend golven rook blazend woe- dend de stoomtram kilometers verorberend longtering uitspuwend 1 Vóór ons een hooge brug heviger woede. Ik houd mij vast. Langzamer slakkentram blazen en zuchten roerloos stil. „Hij kan het niet hijschen" zeggen de menschen. Twee conducteurs naar voren aanmoedigend. De machinist afgestegen aanmoedigend. Rook, damp, damp en rook (longtering!) Conducteurs ieder met een emmertje handjes zand werpend voor het woedende beest. Handjes zand 1 Nog een handjeMachinist opgestegen Trekken. Hij trekt achteruit. Nog een handje zand trekken we winnen, rollen langzaam vooruit. Nieuwe moed nog meer moed uit het emmertje. Rook en damp! (longtering). Wie volhoudt (wie zand genoeg in 't emmertje heeft) wint. Leven de duinen. Ze houden de zee tegen en schuiven de stoomtram vooruit! Eon stoomtram is een tram, die door stoom en een emmertje zand in beweging wordt gebracht. Zij dampt en rolt woedender dan ooit. Conducteurs weer in de wagens hoog-ernstige go- zichten, zwaar beseffend hun onmisbaarheid. Automobiel verkeer. De beweging, op touw gezet door dr. C. P. 0. Bosch en die ten doel heeft de veiligheid wat betreft het auto- mobielverkeer zooveel mogelijk te bevorderen, zal oen dezor dagen georganiseerd worden. De tot heden toegetreden leden van het comité zijn de heeren E. J. Bergsiua, burgemeester van Enschedé, J. H. Slicher, le secretaris A. N. W- B. Touristenbond van Nederland te Amsterdam, jhr. Sandberg en Venema, voorzitter en Secretaris van de Ned. Automobielclub, C. Punt, voorzitter dor Vereeniging ter bev. der Paar denfokkerij, F. baron van Tuyl van Serooskerken, voorzitter der Ned. Harddraverij- en Renvereeni- ging te Velsen, P. de Graaff, voorzitter van den Nat. Bond voor vreemdelingenverkeer in Nederland, S, Vas Dias, raadslid, mr. L. J. Plemp van Duiveland, hoofdredacteur van De Nieuwe Courant, C. L. van Balen hoofdredacteur van Het Vaderland, Henry Meyer, id. de Kampioen en H. J. D. van Lawick, oud-inspec- _r- - van over de vraag of ide afgelegde weg of de gebruikte tijd teur der cultures in N.-Indiö. (N. Ct.) de hoofdzaak is. De langste reis deden in 1900 twee Fransche lucht schippers,. Graaf De la Vaulx en Graaf Cartillon, de Saint Victor, die met „Le Centaure," groot 1600 kub. Meter en gevuld was met waterstofgas, van Parijs naar Korostischew in Rusland een afstand van 1925 K.M. werden medegevoerd. Zij hadden daarvoor, ten gevolge van een zeldzaam gelijkmatigen wind, slechts 35 uur en 45 minuten noodig. Wat den tijd 'betreft sloeg dr. Wegener echter het reeds genoemde (record op 5 April 1905. Groot opzien verwekte ook in 1897 de reisbeschrijving van Gedard, die met 7 reizigers in een ballon van 3000 kub. M. te Leipzig opsteeg en reeds te Wilna landde, maar verklaarde boven cle wolken boven Oost-Duitschland te zijn medegevoerd en in het geheel 1665 kilometer te hebben afgelegd. Als een record kon dit niet gelden, daar de afstand alleen volgens hemelbreedte wordl berekend, omdat de af stand door den ballon zelf afgelegd, niet gecontro- Het ongeluk te Hilversum. De belangstelling in het lot van vrouw Van Beusekom, een der slachtoffers van het vreeselyk ongeluk dat Za terdagavond plaats greep, is algemeen. H. M. Koningin liet Maandag viagen naar haar toe stand. Maandagavond was de vrouw, die Inwendig zwaar gekneusd is, nog niet buiten gevaar. Dinsdag had door de spoorweg-autoriteiten het onder zoek plaats. Jhr. Laman Trip, waarnemend inspecteur van vervoer, luidde dit onderzoek. Behalve de boom wachter Remkes, door wiens nalatigheid het ongeluk gebeurde, werden gehoord de seinhuiswachter Puis, die met Remkes op het seinhuisje dienst deedde machi nisten van den goederentrein en van trein 8.84, be nevens de hoofdconducteur, die laatstgenoemden trein begeleidde. De H. S. M. meent dat Remkes volkomen normaal is. Maandagavond heeft h(j althans zfjn werk weer hervat.

Schager Courant | 1907 | | pagina 2