Plaatselijk Nieuws. Uit en voor de pers. Bintienlandsrh Nieuws. den zijn brieven uitstekend bezorgd door de poste rijen. Denk eens aandubbel port innenDe geadres seerde vindt in den brief de 20 centimes terug, die hij voorgeschoten heeft, en iedereen is tevreden zelfs de fifzender. De toestand in Amerikn. Naar men uit gezaghebbende bron verneemt, wordt er bij Roosevell op aangedrongen, een buitengewone zitting van liet Congres bijeen te roepen, waarin over den rinancieelen toestand zal worden beraadslaagd. Van andere zijde wordt gemeld, dat de groote finan ciers, die Roosevelt de noodzakelijkheid onder deoogen hebben gebracht 0111 bedoelde buitengewone zitting van het congres bijeen te roepen, als hun meening te ken nen hebben gegeven, dat de tegenwoordige toestand o.a. zeer krachtige maatregelen vereischt, om aan het geldwezen in de Unie de zoo hoog noodige elasticiteit te geven. De tegenwoordige schaarschte aan ruilmiddelen doet zich alom in steeds hoogere mate gevoelen. Zoo wordt bericht, dat do werkgevers de grootst mogelijke moeite ondervinden bij het uitbetalen van de loonen aan hun werklieden. Het getal van hen, die ontslagen werden, is groot, en degenen die aan het werk kun nen blijven, zullen genoegen moeten nemen met de betaling in chéques. De 0. S. Steel Corporation, (die met haar onderhoorige maatschappijen, ongeveer -13 millioen per week aan loonen uitbetaalt, zal voorloo- pig slechts 20 pet. van de salarissen in gereed geld en de (rest in chèques uitbetalen. Notarieel Examen. Voor het op 4 on 5 September afgenomen derde of schriftelijk gedeelte van het notarieel examen zijn ge slaagd en werden mitsdien, tot candidaat-notaris be vorderd, de heeren: M. A. W. Gezelschap te Bergen op Zoom en P. van der Meulen te Klundert, vroeger bei den alhier. Cursus Boekhouden. Dinsdagavond is deze cursus, opgericht vanwege de Schager Winkeliersvereniging, begonnen in een der lokalen van de Gemeenteschool. Een 12-tal leerlingen bezoeken den cursus; de lessen worden gegeven door den heer I. Prins Az. van Alkmaar. Hollands Noorderkwartier. Het bestuur der „Voreeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier" heeft de Najaarsvergadering der leden uitgeschreven op Woens dag 20,November 1907, des voormiddags elf ure, in de Landbo'uw-Sociëteit „Cérès", te Schagen. Onder de punten van beschrijving komen voor: Rapport omtrenta. het bevorderen van goed melken b. het onderzoek naar de oorzaken van de z.g. Boekei- scheurtjes in de kaas; c. de oprichting van eene Var- kensfokvereeniging in de provincie; d. den wedstrijd landbouwboekhouding en prijsuitdeeling. Rapporteur omtrent a. en b. de heer Dr. L. T. C. Schey, omtrent c. en d. de heer C. Nobel. Benoemingena. van een Onder- Voorzitter; b. van een lid van het Bestuur in de plaats van den heer P. Olij, die als zoodanig bedankt heeftc. van eene Commissie tot het onderzoeken der rekening van dit en der begrooting voor het volgende jaar. Voor dracht van het Bestuurde heeren S. Zijp Jz., J. Won der en C. Stapel Gz. Bepaling van de plaats waar de Algemeene Vergadering in Maart 1908 zal worden ge houden. Voordracht van het Bestuur: Beemster. Voor stel van bet Bestuur tot het steunen van een cursus voor hoefbeslag te Schagen. In te leiden door den heer Jb. Kaan Kz. Bespreking van de belangen, waarvan men de behartiging voor het yolgende jaar aanbeveelt: a. tot het bevorderen van goed melken. Inleider de heer Dr. L. T. C. Scheij. b- tot het opleiden van veeverloskundi gen. Inléider de heer P. Olij. c. tot het voortkweeken van verbeterde variëteiten van zaaigranen. Inleider de heer P. Kaan Dz. d. tot het voorbereiden van eene proefneming omtrent de vraag, of de droge stof van volle melk van laag gehalte evenveel waarde bezit voor de kaasbereiding als de droge stof van volle melk van hoog gehalte. Inleider de heer C. Nobel. e. tot het be vorderen van geregelde boekhouding in het landbouw bedrijf. Inleider de Voorzitter, f. tot beproeving van eene rechtstroo-bind- en pers dorschmachine. Inleider de heer P. Kaan Dz. g. tot het bevorderen van cursussen in veekennis. Inleider de heer Jb. Kaan Kz. h. tot het in stellen van een onderzoek omtrent de meest gewenschte inrichting van eene Noord-Hollandsche boerderij. Inlei der de heer J. Zeilemaker. Van „privaat-bezit". Verleden week heeft het aan de Rotterdamsche Spaar bank storm geloopen, omdat onder de smalle gemeente het valsche gerucht werd verspreid, dat de spaarduitjes gevaar liepen. Het Roomsch-Katholiek blad „Het Cen trum" vond daarin aanleiding om tot de socialisten te zeggenHier ziet ge nu eens duidelijk hoe uw streven naar afschaffing van het privaat-bezit tegen de mensche- lijke natuur ingaat. O, neen, zei „Het Volk", dat zien we heelemaal niet, en het zette deze redeneering op: Het socialisme wil het bezit maken tot gemeen goed. Algemeen bezit wil feitelijk niets anders zeggen dan iedereen de levenszekerheid bezorgen die het privaat bezit thans aan heel enkelen geeft. Ziet gij, zegt. het „Centrum", welk een angst en op winding zich van den mensch meester maken als zij hun bezit in gevaar waifen, zelfs al is het klein? En nu wilt gij, socialisten, het bezit opheffen. Pardon, waarde „Centrum", wij willen het bezit al gemeen bezit maken en juist de tooneelen die zich te Rotterdam voordeden, bewijzen hoe onze beweging, die de bezitloosheid van het overgroote deel der menschheid wil opheffen, volkomen strookt met de menschelijke na tuur, die door het tegenwoordige stelsel, eiken dag steeds meer, verkracht wordt. Wel een handige voorstelling, maar die „Het Centrum" toch nog niet tot zandruiter maakte; dit blad ant woordde Verklarend, dat de socialisten het bezit „algemeen' willen maken, bedoelt „Het Volk" toch, dat zij het pri vaat-bezit willen afschaffen. Maar het is juist dat „privaat" bezit, die „persoonlijke" eigendommen, waarop de mensch zoo hoogen prijs blijkt te stellen. Hij wil voor zich en de zijnen zekere goederen ver krijgen. En dit niet slechts ter wille van de „levens zekerheid", maar óók opdat hü daarover naar „vrije verkiezing" zal kunnen beschikken. Het is juist die geoorloofde vrijheids-zucht der men schelijke natuur, welke door het socialisme teeenenmale wordt miskend. Het „persoonlijke" wordt vernietigd en alle nadruk gelegd op de „gemeenschap". Maar dat persoonlijke laat zich nu eenmaal niet ver nietigen, gelijk de geschiedenis der menschheid alle eeuwen door leerde. En daarom is het overeenkomstig de menschelijke na tuur, dat er persoonlijk bezit zij. Het feit, dat thans velen bezitloos zijn, doet hieraan niets af en versterkt evenmin de logica van 's „Volks" logische redeneering. Het bewijst alleen, dat de Maatschappij niet is, zooals zü behoort te zijn, dat zij „hervormd, verbeterd" moet worden. Door afschaffing van alle privaat bezit te eischen, spannen de socialisten de paarden achter den wagen, komen zij in strijd met de menschelijke natuur, met het menschelyk recht en de menschelijke vrijheid, en trokken zij een wissel op de toekomst, welke alleen den naleven vertrouwen kan inboezemen. Spoorwegongeval. Het nieuwe station te Rozendaal is in gebruik geno men. Een ongeluk valt daarbij helaas, te vermelden. De Maandagmorgen binnenkomende goederentrein is bij een wissel uit de rails geloopen. Dit is waarschijnlijk ge beurd door het niet-aansluiten van de tang van den wissel, welke pas is gelegd, op het nieuwe aansiuitings- punt. Zes wagens werden uitgeworpen, waarvan één zeer beschadigd is. De oude seinbrug werd geheel ver nield, terwijl ook de nieuwe seininrichting gedeeltelijk onbruikbaar werd gemaakt. Een hoofdlijn voor Antwer- j pen en Vlissingen was versperd, doch het personenvervoer kon voortgezet worden. Ganw gerustgesteld. Men meldt uit Breda: Waarschijnlijk tengevolge van de verspreide geruch ten omtrent den stormloop bij de Rotterdamsche Spaar bank, kwam een juffrouw, die zich ongerust gemaakt had, bij de Spaarbank te Breda haar bespaarde gelden opeischen. Zulks bedroeg f1500. Toen men haar dit be drag uitbetaald had, was zjj gerust en stelde zich tevre den met een bedrag van f 25. De overige f 1475 liet zij bij de Spaarbank staan. Callantsoog. Naar men verneemt zal het op de begraafplaats alhier begraven lijk van den heer H. Spijker van Amsterdam (een der slachtoffers van de schipbreuk van het stoom schip „Berlin" op den Hoek van Holland), dat op den 12den Mei j.1. door de gebroeders Adriaan en Martinus Vos op zee werd gevonden en dat reeds drie maal ter herkenning werd opgegraven, nogmaals worden opge graven. Het lijk zal, ra overgekistte zijn, binnen eenige dagen in een particulier graf worden bijgezet. De begrafenis zal zonder eenig ceremonieel plaats hebben. Ernstig; ongeluk te Hilversum. Zaterdagavond ongeveer kwart voor zeven heeft (te Hilversum een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan een drietal personen het leven kostte, terwijl een vierde zwaar gewond werd. Het heeft zich aldus toegedragen. Voor den afsluitboom aan don overweg bij de l.ie- bergerstraat stonden een aantal personen te wachten om doorgelaten te worden, daar men op het aldaar gelegen emplacement aan het rangeeren was. Op een gegeven oogenblik trok de seinhuiswachter de van uil aat huisje bediende boomen omhoog, zoodat de wach tenden zich over de spoorlijnen spoedden. Op het zelfde moment snorde trein 110. 884 naar Utrecht voor bij dwars door de menigte, met het noodlottig gevolg dat drie personen op slag gedood werden en één zwaar gewond werd. De consternatie was in één woord vree- selijk. Door ijlings toegeschoten spoorwegpersoneel en politie werden de slachtoffers naar het station vervoerd, waar ze in de wachtkamer derde klasse voor door gaande reizigers op het perron werden nedergelegjd. Dr. Hoogenhuyze met twee wijkverpleegsters verleen den de eerste hulp. De gewonde, een zekere vrouw van Beusichem, werd, na verbonden te zijn, naar de R.-K. Ziekenverpleging vervoerd. De drie gedooden, vrouw Vermeulen, haar dochtertje en een tot nu toe onbe- j kend gebleven werkman, werden schoongewasschen, verbonden en daarna per goederenwagen naar het lij kenhuisje op de algemeene begraafplaats vervoerd. Dat het droevige ongeval het nieuws van den avond was in Hilversum, spreekt wel van zelf. De toestand van den onwillekeurigen veroorzaker van al dit leed, de seinhuis wachter, is gewoonweg niet te beschrijven. Het vierde slachtoffer, vrouw van Beusi chem, was gisteravond nog vrij wel, zij was aan het hoofd gewond. Men schrijft uit Hilversum nog de volgende bijzon derheden omtrent het vreeselijk ongeluk, dat daar Za terdagavond plaats had: De gekwetste vrouw Van Beusekom, die Zaterdagavond naar 1de R.-Kath. Ziekenverpleging is vervoerd, bracht den nacht van Zaterdag op Zondag rustig door ien was, Zondagavond redelijk wel; zij lijdt echter veel pijn Zij is ongeveer 23 jaar oud, gehuwd en moeder van één kind. De man, die overreden werd en wiens identiteit niet kon worden vastgesteld, is thans herkend. Hij was werkman in de brandkastenfabriek van de firma Jaars- ma en heette Visser. De man was 41 jaar oud en laat een vrouw met vier kinderen na. De locomotief was tegen zijn hoofd aangereden waardoor zijn geheele ge laat werd opengereten. Zijn neus was totaal verbrijzeld en moest later met pleisters aangehecht worden. Een agent van politie heeft zich toen belast met het overbrengen van de treurige tijding aan zijn weduwe, die nog van niets wist en zich over het lange uitblij ven van haar man verontrustte. Het derde slachtoffer, vrouw Vermeulen, was even eens aan het hoofd gewond. Haar geheele achterhoofd was een bloederige massa, terwijl ook haar geheele gezicht (bebloed was. Haar zes-jarig dochtertje was evenwel het ergste ver minkt. De hersenpan van het arme kind was geheel verbrijzeld en het hoofd geleek één bloederige klomp vleesch. De boomwachter, Remkes aan wiens onvoorzichtig heid het ongeval is te wijten, is een nog jonge, onge huwde man. Hij was begrijpelijkerwijs zeer onder den indruk; zijn zenuwen waren totaal in de war. Na tuurlijk is hij onmiddellijk geschorscht. Een ooggetuige deelde nog het volgende omtrent het ongeval mede Zaterdagavond om halfzeven stonden aan weerszij den van den spoorwegoverweg bij den Liebergerweg een 50-tal menschen voor de gesloten spoorboomen te wachten. Een goederentrein was daar aan het rangee ren en dit duurde nogal eenigen tijd, zoodat de wach tenden tamelijk ongeduldig werden. De boomwachter, die deze boomen vanaf het naastbijzijnde seinhuisje bedient, wilde ons ongetwijfeld ter wille zijn en maakte gebruik van een oogenblik, dat de overweg vrij was, om de boomen op te trekken. Terzelfder tijd ech ter scheen hij te bemerken, dat trein 884, die om 6,14 uur van het station alhier, naar Utrecht vertrekt, in aantocht was, tenminste onmiddellijk nadat de boo men omhoog waren gegaan, gingen zij weer naar be neden, doch helaas te laat. Van beide kanten waren de ongeduldige menschen den overweg opgebold, den vlakbij zijnden trein niet bemerkende. Ook ik bevond mjj onder hen. Ik kwam van den Liebergerweg, had veel haast en ijlde den spoorweg over. Midden op den overweg wendde ik als toevallig mijn blik naar rechts en zag tot mijn ontzetting op nog geen 50 M. afstand het zwarte monster met zijn vurige oogen naar ons toekomen. Ik had de rails, waarop de trein reed bereikt, doch behield nog tegenwoordig heid van geest genoeg om ijlings achterwaarts te loo- pen. Tegelijkertijd liet ik een waarschuwend geroep nooren en vond nog gelegenheid twee vrouwen, <die vlak voor mij liepen terug te trekken. De meeste men schen, die zich vóór of op de rails bevonden liepen door. Daar snorde de trein voorbij en greep een aantal menschen aan. De machinist, die op eenigen afstand scheen 'be merkt te hebben, dat er een aantal menschen op den overweg was, remde uit alle macht, doch patuur- lijk kon de trein niet bij de noodlottige plek stilstaan. Hij reed nog een tiental meters door en sleepte vier menschen mede. Toen de trein stilstond kwamen er enkele personen onderuitkruipen die als door een won der totaal ongedeerd waren. Anderen waren licht aan de voeten gewond, terwijl enkelen lichte kwetsuren aan het (hoofd opliepen. Zoodra de trein stil stond, ging men aan het zoeken, en weldra haalde men de vier bebloede lichamen onder de locomotief uit. Verschillende menschen, die nog waren doorgeloo- pen, kwamen behouden over de rails. Een groentekar, bespannen met een paard, die zich ook op de rails bevond, toen de trein in (aantocht was en eveneens doorreed, bevond zich juist een me ter fvoorbij de rails, toen de trein rakelings .voorbij- snelde. Dit alles gebeurde natuurlijk in enkele seconden. Naast mij liep vrouw Vermeulen met twee kinde ren bij zich. Het eene kind zag den trein aankomen en riep: „Moeder, pas op, daar komt de spoor aan." Het greep zijn moeder bij de rokken en trachtte haar nog terug te trekken, doch helaas greep de locomotief de vrouw reeds aan. Voor zijn oogen zag het kind zijn moeder en zijn zusje onder den trein vallen. Dat oogenblik was vreeselijk. Toen de trein stilstond liep het kind ijlings na ar huis om te vertellen, dat zijn moeder en zusje overreden waren. Even later kwamen vader en kind aangeloopen, het was een hartverscheu rend aanblik den nog jeugdigen man bij de ontzielde lichamen van vrouw en kind te zien weenen. De tranen schoten mij in de oogen en ik wendde mijn blik zijwaarts om de vreeselijke wanhoop ivan den man niet langer te zien. Na het ongeval werden ijlings eenige brancards ge haald en de vier slachtoffers naar de wachtkamer op het 2e perron vervoerd. Daar bleken vrouw Vermeulen en haar kind, en de werkman Visser reeds overleden. Tot zoover de ooggetuige. Uitgestrektheid der koolteelt in de Noordliollaiidsrlie koolstreek in de jaren 1005, 1906 en 1907. Omstreeks midden October 11. werd een voorloopig bericht gepubliceerd omtrent de uitgestrektheid der kool teelt in de Noordhollandsehe koolstreek in de jaren 1905, 1906 en 1907. Dit bericht had in hoofdzaak be. j trekking op de gemeenten aan den Langedyk, aange zien de noodige gegevens uit verschillende andere plaatsen nog niet waren ingekomen. Thans kan een volledig overzicht worden gegeven betreffende alle gemeenten, waaromtrent het vorige jaar ook opgaven werden gepubliceerd. Deze gemeenten zijnSt. Pancras, Broek op Langendyk, Zuid-Scharwoude, Noord-Schar- woude, Oudkarspel, Warmenhuizen, Schoorl, Koedijk, Heer-Hugowaard, Harenkarspel, St. Maarten, Hensbroek, Obdam, Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp, Hoogwoud, Winkel, Hoogkarspel, Venhuizon, Grootebrook. Boven- karspel, Enkhuizen en Andijk. De vereischteinlichtingen werden weer op dezelfde wjjze ingewonnen als het vorige jaar, d.w.z. aan zooveel mogelijk alle koolbouwers in bovengenoemde gemeenten werden kaarten toege zonden, met verzoek daarop te willen invullen de opper vlakte, door hen met verschillende tuinbouwgewassen beteeld. Over het algemeen is zeer goed aan dat verzoek voldaan. Alleen in twee, voor de groentencultures be langrijke gemeenten, nl. Grootebroek en Bovenkarspel, konden de noodige gegevens niet op boven aangevoerde wijze worden verkregen, maar moest men die ten deele door schatting vaststellen. Sommige groentetelers bleken het doel van dit onder zoek niet te begrijpen en aarzelden of weigerden de gevraagde inlichtingen te verstrekken, tengevolge waar van het onderzoek belangrijk werd vertraagd. Verbouwd werden GEWAS. Vroege gele kool Huisgele als doorzetters leegvelders Taaie gele als doorzetters leegvelders Deensche witte als doorzetters leegvelders Langedijker witte kool Vroege roode kool Late Reuzenbloemkooi als doorz. leegv. Andere bloemkoolsoorten Aantal hectares in 1905, in 1906, in 1907. 148,58 106,94 101,50 485,60 498,50 32,70 67,90 47,17 182,35 230,20 391,40 978,10 158,60 61,40 557,69 32,70 70,80 32,30 155,50 131,97 315.40 979,20 205,10 71,80 578,22 423,14 15,30 31,82 84,91 43,- 135,80 182,20 372,50 1028,20 353,80 58,93 527,90 Telt men de met de verschillende hoofdkoolsoorten bezette oppervlakte volgende cijfers: Gele kool Witte kool Roode kool samen, dan komt men tot de Totaal sluitkool Bloemkool 747.68 459,72 1369,50 2576,90 777.69 696,14 319,77 1294,60 2310,51 855.12 656,67 361.- 1400.70 2418,37 940,63 Aardappelen Alleen aan 157,1 214,2 208,9 Uien A?," 271,5 271,7 278,2 Wortelen 1 Jdiik 90,5 88,9 96,8 Roode bieten DangeayK. 132 18;1 943 „Geest". Het Haarl. Dgbl. vertelt: Er is te Haarlem een oud manneke, dat niet wel bij het hoofd is. Niet bepaald gek, maar onnoozel en je kan hem alles wijsmaken 1 Nu is er iemand, die het manneke verteld heeft, dat hij hem een weldaad wou bewijzenEen papier geno men, en daar met potlood op geschreven Het Postkantoor gelieve aan brenger dezes f 50 uit te betalen. De handteekening natuurlijk onleesbaar; nietsbetee- kenende krabbels 1 't Manneke in de wolken 1 Dank u, meheer 1 Dank u duizend maal 1 Met dit papiertje valt het manneke do heeren van het postkantoor elk uur van den dag lastig. Herhaaldelijk is hem verteld, dat het postkantoor daar geen geld op geeft. Enne, meheer, al die mensche ontvangen geld op die papiertjes (wijzend op de lui die bij de post- wissel-afdeeling staan). j O, dat zijn postwisselsHeel wat anders Hè Ga jij maar naar den man, die jou dat papiertje 1 gegeven heeft I Vraag hem maar 50 gulden Dat doe ik niet! Nu, ik ook niet! Dan gaat het manneko weer af, maar komt een uur tje later terug, weer om z'n 50 gulden. Vijftig gulden, voor 't arme manneke zoo'n schat 1 Heer Hugowaard. Dinsdagmorgen had hier een ongeluk plaats, dat gelukkig vrij goed afliep. Het gebeurde bij het stations gebouw der H. IJ. S. M. Daar waren eenige spoorweg werklieden bezig met rangeeren en toen raakten er twee mannen bekneld tusschen een wagon en den muur der veelading. Ze werden beiden gekwetst, doch niet ernstig. De drank. In de beruchte Schapensteeg te s-Gravenhage was het Zaterdagavond weer bijzonder roerig en, zooals meermalen, eindigde het standje in een vechtpartij, nu tusschen huzaren en burgers. Een dezer laatsten, hou der van een z. g. zaakje in de Brouwersstraat, waar zonder verlof" of vergunning" bier en sterke drank wordt getapt, kreeg een sadelhouw over den rechter arm, zoodat hij vrij ernstig aan dit lichaamsdeel werd gekwetst en een der vingers van de rechterhand bijna werd afgehouwen. Nadat de politie de vechtenden had gescheiden en de rust weer hersteld was, is de verwon de teruggekomen met een groot stuk hout en heeft hy daarmee een|der huzaren een slag tegen het hoofd toege bracht. Bewusteloos en uit den ooren bloedend zaktede getroffene ineen. Hy werd overgebracht naar het Mili tair Hospitaal, waar bleek dat zijn toestand hoogst zor gelijk was. I Brand. Uit Eibergen meldt men Zaterdagavond om half elf is de woning van den j koudslachter P. de Boer in den Halterhoek afgebrand I waarbij de menschen ternauwernood aan de vlammen zijn ontkomen, terwy'1 67 varkens en twee paarden zyn verbrand. De brand is in de planken schuur aan gekomen en overgeslagen op het achterhuis, dat geheel in vlammen stond eer iemand iets had bemerkt. Veel zegen. Men meldt uit Prinsenhage Zaterdag werd by het echtpaar A. v. d. R.—B., op Overa, alhier, een drieling geboren. De kinderen hebben echter slechts enkele uren geleefd. Bovengenoemd echtpaar huwde alhier 24 November 1903. In Juli 1904 werd hun een tweeling geboren, 21 April 1905 een meisje, 4 Mei 1906 een jongen, 9 April 1907 een tweeling en Zaterdag een drieling. In het jaar 1907 werden zy dus met 5 kinderen ver rast en in de nog geen vier jaren, dat zyj gehuwd zijn, werden hun 9 kinderen geboren. ('s-H. Ct.) Een schokker vergaan. Men schrijft aan „De Rotterd." uit Maassluis: Zaterdagavond werd de plaats onzer inwoning door een zeer treurige tijding ontroerd. Verdween ten vorige jare een Maassluische schokker in de golven van de Noordzee, thans heeft blijkbaar een dergelijke ramp plaats gehad. Nadat het zeil van het vaartuig eerst was gevonden is men daarna tot de treurige ontdekking gekomen, dat het vaartuig bezuiden den Zuiderdam moet zyn vergaan, Het schijnt, dat de schipper er niet in is kunnen slagen, om op het juiste oogenblik tusschen de pioren binnon te komen. De bemanning bestond uit een vader met twee zoons. Een driedubbele slag dus voor de vrouw en moeder, die tevens daardoor degenen, die voor haar en hare kinderen het brood verdienden, moet missen. Overreden. Bij hot instappen van de reeds in gang zijnde trani te Leeuwen, had Vrijdagavond de heer Burgers het ongeluk er onder te geraken, met het gevolg, dat een zijner beenen verbrijzeld werd. Hij is naar het ziekenhuis te Puiflijk overgebracht en aldaar overle den. v Een ontruiming met hindernissen. Te Dcrdrocht moest gisterenmorgen een winkelhuis aan de Voorstraat gerechtelijk worden ontruimd, daar de bewoonster, vroeger eigenares, weigerde de woning te verlaten. Toen de deurwaarder met de executie be last, zich met zijn getuigen, als hoedanig twee rijks veldwachters dienst deden, en twee helpers, toe gang tot den winkel hadden verschaft, wierp de be woonster zich op de toonbank om wegneming te ver hinderen. De vloer kon dien last van zes menschen niet dragen en bezweek, waardoor deurwaarder, rijksveld wachters, helpers, juffrouw erf toonbank in de diepte verdwenen. Het kostte heel wat moeite het stelletje weer naar boven te brengen, waarbij bleek, dat de deurwaarder, zich aan het linkerbeen had bezeerd en ook de helpers eenige schrammen hadden hekomen. Er werden nu planken gehaald om den iingestortcn vloer te vervangen, waarna de ontruiming, die door dit incident nogal nieuwsgierigen had gefokt, ongehin derd kon plaats hebben. De juffrouw werd het laatst uit het huis verwijderd. Een staking in de kerk. In de kerk van de Heilige Rosalie in de leeu wenstraat te Rotterdam, heeft zich een eigenaardig ge val voorgedaan. Aan de armeneollectanlen was n.l. aan gezegd, dat zij in het vervolg geen gebruik meer mochten maken van de bank van den kerkmeester, daar deze geheel voor den kerkmeester gereserveerd moest blijven. Genoemde collectanten moesten dus op de volgende bank plaats nemen. Hierover waren zij zoo ontstemd, dat zij bedankten te collecteeren. Thans wordt de col lecte gehouden door de collectanten van het Kerkbe stuur. Er waren twaalf armencollectanten. Ente Zwan. De Tel. verneemt, dat Ente Zwan, die verleden na jaar op een avond te Andijk zijn kostbaas met een spade doodsloeg, in de gevangenis is overleden. Het taaltje wel. 10 Ceylorze een amvietie aatter 123. Is dit Volapük'? Of Esperanto? Neen, het is Nederlandsch De administratie van den Grooten Schouwburg le Rotterdam heeft het ontvangen en begrepen, dat het een een aanvrage is van 10 zijloges en een amphitheater- plaats, no. 123. (N. R. Ct.) Minder drankgebruik Het drankgebruik in Friesland neemt gelukkig af vooral in de arme streken en veenkolonies, waar vroe ger vrij wat sterken drank gebruikt werd. Van bier of gazeuse dranken was toen geen sprake en in een herberg een kop koffie, chocolade of een glas spuit water te wagen, dat was kinderachtig en hij die zoo iets bestelde, zou eenvoudig uitgelachen zijn. Men keil de met anders dan „borrels." Bij alle gelegenheden werd een „dikkopof een „halfvandeltje" gekocht vooral als er feest was in het dorp. Op de kermissen zag mcn,-(|'e ergerlijkste tooneelen van dronkenschap, waa£ uit dikwerf vechtpartijen voortvloeiden. Gelukkig is het nu geheel anders. Het getal geheel-onthouders neemt gestadig toe, vooral onder de werklieden, terwijl ve len, hoewel geen geheel-onthouders, nooit meer ster ken drank, doch slechts een glaasje bier gebruiken Het drinken van limonade, kwast, cacao, bessenwijn, frambozenlikeur enz. neemt toe. Het beloofde land voor onderwijzers. Door den raad der Gemeente Diepenheim werd in de zitting van 21 October een verzoek behandeld der afd. Goor en omstreken van den onderwijzersbond om de salarisverordening te herzien, zoodat niet langer de wettelijke minima zullen worden gegeven, wijl daaruit zelfs de gewone levensbehoeften niet kunnen worden bekostigd. Van de behandeling van het adres geeft een plaat selijk blad aldus verslag: Nadat het adres en de memorie van toelichting zijn voorgelezen, opent de heer Noordendorp de discussie met de opmerking: ieder f100 opslaan en je bent klaar. De heer Berendsen: 'tls weer 't zelfde liedje van verleden joar. De heer Peuseher: Ze hebt wal tied ehad urn 't bi mekaar te stellen. De heer Berendsen: 't Is niet om de mindere beloo ning, doch 't is een geest van ontevredenheid en ver zet bi dee meisters. De heer Peuseher: Andere lui verdient ook neet zoo- veulle. De heer-ten Brummelaar: Ik stel voor 't adres aan te houden tot een volgende zitting, dan kan een ieder er eens over nadenken. De heer Berendsen: Nee, dadelik an de kante ma ken. In rondvraag gebracht wordt het voorstel van den heer Berendsen aangenomen met 5 stemmen voor en 2 tegen. Tegen stemmen de heeren ten Brummelaar en Broek huis. De heer Peuseheras ze de akte hebt, bint ze blie, dat ze an den slag kunt kommen. De heer BerendsenIeder keer wilt ze een bel je meer hebben. De heer ten Brummelaar: In de memorie van toe- lichtings taat o.a., dat die salarieering te Diopcnheiin gelijk is aan dia in de armste gemeente. Geven -an dere gemeenten meer, dan hebben ze reden tot klagen. Onze gemeente behoort toch niet tot de armste. De heer Peuseher: En de lui goat allemaal noar Goor om te warken. 't Is hier neet zoo vet. De heer Noordendorp: de welvaart van een gemeente ügt niet in het vele verdienen. De salarissen der on derwijzers zijn nog niet zoo slecht. De heer Peuseher: 300 gulden kostgeld kan pok wal minder en dan mut ze ook meer een betje mindere „bokse" (broek) an trekken. Do heer Noordendorpik heb eheurd, dat juffer Steenbergen maer f3 in de week kostgeld geeft, dat is dus maer f 150 per jaar. Voorts vind ik het onge motiveerd, dat ze nog huishuur wilt hebben voor de ongetrouwden. Do heer Peuseher: De burgerieje mut meer betalen en dee mut wal van minder léven. De heer Noordendorpjoa en die hebt meer risico. De meisters hangt ook niet of an 't mond- en klauw zeer. Daarna brengt de voorzitter in rondvraag of de veror dening, welke nog tot 1 Jan. 1912 van kracht is, ge wijzigd zal worden of niet en de salarissen dan ver hoogd zullen worden. Allen, behalve de heer ten Brummelaar, die blanco stemt, zijn van meening, dat de salarieering van de onderwijzers in Diepenheim niet verhoogd behoeft te worden, zoodat voor de 2e maal op het verzoek af wijzend wordt beschikt. De malaise in de diamant-industrie. Omtrent de bestaande malaise in do diamantindus trie te Amsterdam, die veel op een crisis gaat ge tijken, verneemt de Tel. uit bevoegde bron tnans de volgende bijzonderheden

Schager Courant | 1907 | | pagina 6