De laatste ra dit jaar!! Betonfabriek- „De Hoop" oen Dienstbode, Huishoudster W erkma n Dienstbode, Een Bakkerij Jn. KARMELK, te Nieuwe Niedorp. alle MkD, die van Réi vervaardigd kunnen prden, versche Schelvisch. üaamlooze Vennootschap De» fennootohp geelt toor Betonwerk deugdelijke praniie roor 20 jaar, ZIJ LEVERT Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. ADVERTENTIEN. Een Bur>gei*meisjs Jn. KARMELK, Winkel. HolSaiidsehe Maatsetiappij van Landbouw, lieuwer - Omstel. 21e Jaarl. VERLOTING 50 Cent per Lot. Trekking 21 Nov. 1907. A. van Twuijver, Kapitaal f 20.000. Kelders, Regenbakken, Bruggen, Gebouwen enz., De ongunstige toestand is te wijten aan de alge- mccne depressie, die dc vraag naar geslepen diamant sterk heeti doen verminderen. Wel werden de stocks der juweliers steeds grooter, verminderde daardoor voortdurend het besSlnkbare bedrijfskapitaal, maar zoo lang uit Amerika nog vraag kwam, kon het werk al thans worden voortgezet. Amerika toch is de grootste afnemer van de Amsterdamsche diamantmarkt. In de laatste maanden echter heeft de nieuwe wereld, onder den invloed der financieels crisis, ons in den steek gelaten. Terwijl de kooplieden anders voortdurend hier Kwamen afnemen, is de vraag zoo gering geweest, dat de geslepen voorraden bijna niet verminderd zijn. Zoo hebben de Amsterdamsche juweliers thans voor kapi talen geslepen diamant in voorraad en enkele der groot- sten, zooals do juwelier Asscher en Van Dam, bij wie zich nu weer de juwelier Pcnha heeft gevoegd, hebben zich genoodzaakt gezien, hun bedrijf stop te zetten, totdat de verkoop van hun massa s stock-goederen de voortzetting van het bedrijf mogelijk zal maken. Totaal hebben nu ongeveer 800 diamantbewerkers gedaan ge kregen. De fabriek van de firma Van Dam is geheel gesloten, de firma's Asscher en Penha houden beide nog een handjevol menschen aan den gang. Als er niet spoedig eenige ontspanning komt, staat het te bezien, dat meer juweliers hun bedrijf voorloopig zullen staken, en dan gaat de diamant-industrie een slechten winter tegemoet. Tuinbouw, Anna Paiilowna. De tuinbouwvereeniging te Anna Panlowna hield Zaterdag 2 November eene vergadering in de „Vlas- en Korenbeurs". Er waren 30 leden aanwezig. Na opening door den voorzitter, den heer G. Brands, werden de no tulen gelezen en goedgekeurd. Hierna volgde mededee- ling van de opbrengsten der veilingen gedurende de maanden Juli, Augustus, September en October en deze waren te zamen geweest f5499.14J. Volgens het oor deel van den voorzitter, waren deze uitkomsten meege vallen. Er waren door het bestuur 223 H.L. zaaiaard- appelen aangekocht en het bestuur achtte het van be lang, dat door een spreker de leden op de hoogte zou den worden gebracht van de behandeling: hoe ze moes ten worden opgepast, wat eraan gedaan moest worden en hoe men ze moest bewaren. Tot de heeren De Gieren Hazeloop had het bestuur zich gewend, doch de eerste had gemeend, dat het optreden in deze van den laat ste moest uitgaan en deze had tot zyn spijt geen ge legenheid later wilde hy t aarne aan de uitnoodiging voldoen. Zoo trad dan de Secretaris op, want er moest toch over het onderwerp wat gezegd worden, en deelde den aanwezigen aan de hand van het boekje van den heer De Gier, het volgende mode. Die vroeg aardappeien wilde hebben, moest behoorlijk zorg besteden aan het bewaren. Er waren nu al 3 maanden voorbij en do vraag was, of al niet was gezondigd tegen de wijze van bewaren. Daaraan was echter niet meer te verhelpen. Voor 't spruiten van aardappelen diende men te letten op „warmtegraad, vocht en licht." Die naar behooren hieraan kon voldoen, kon de poters krijgen, zooals hij ze hebben wilde. Het beste was, ze al vroeg in bakjes te plaatsen. Indien het vaststond, dat aardappelen afgesproten moesten worden, dan stond men toch nog voor de vraag: „wanneer?" Het antwoord daarop was afhankelijk van de middelen, die men had om ze aan het spruiten te krijgen. De gewone tijd was met Kerstmis. Ontbrak het iemand geheel aan middelen, om het spruiten kunstmatig te bewerken, dan moesten ze zoo spoedig mogelijk afgesproten worden, doch was men in dezen goed ingericht, dan kon het afspruiten wel tot Februari wachten. In het werkje van De Gier werd afgeraden, boven de koeien te laton spruiten, daar in dit geval de spruiten zwak waren en licht afvroren. Ze op den zolder te leggen, was beter. Indien men stookte in de ruimte, waarbinnen de poters werden bewaard, dan was het zaak, eene pan met water op de kachel te laten ver dampen, daar anders gebrek aan vochtigheid in den dampkring nadeelig zou kunnen werken. In dit geval diende men steeds den thermometer te raadplegen. Eene warmtegraad van 55° Fahrenheit was noodig. Na deze inleiding werd heel wat gesproken over aardappel bakjes, totdat eindelijk werd besloten, dat de leden aan hot bestuur eene opgave zouden-doen, hoe veel zo er noodig hadden, opdat dan het bestuur een groot getal zou kunnen aanbesteden, waardoor de prijs natuurlijk voordeeliger word.—Bij de rondvraag informeert de heer A. Schenk, of er nog aardappelen naar Amster dam zijn gezonden. De Voorz. zegt, dat de aanvoer te gering is geweest. Naar aanleiding van opmerkingen werd goedgevonden, ook vroege bloemkoolplanten en roode koolplanten voor gezamenlijke rekening aan te schaffen. De heer Boerman zeide, dat er wel eens abuizen hadden plaats gehad op de veiling, waardoor een kooper niet hetzelfde kreeg, wat hy had gekocht. Door den heer S. Speets werd er op gewezen, dat de kooper zelf kan meewerken, om abuizen te voorkomen en hij geloofde wel, dat het toezicht bij de veiling voor den richtigen gang van zaken zou uitgebreid worden, indien meer salaris zou kunnen worden uitgekeerd. Toen niemand meer het woord verlangde, dankte de Voorzitter de aanwezigen voor hunne opkomst en sloot de vergadering. Treinbotsing. Zaterdagavond ongeveer zes uur heeft er op de spoor lijn van de Zuid-Hollandsche Electrische Spoorweg- maatscha pij, dicht bij het gebouw der Centrale, aan den Broekweg, in den Tedingerbroekpolder, nabij Leid- schendam, eene hevige botsing tusschen twee treinen plaats gehad. Do eene trein, bestaande uit een locomotief met 20 volgeladen zand wagens, kwam uit de richting Pijnacker de andere, bestaande uit twee locomotieven en eenige wagens, uit de richting Voorburg. Door verkeerden wisselstand zijn de 2 treinen met groote vaart op elkaar geloopen. De voorste der twee locomotieven is, hoe is alsnog onverklaarbaar, over de locomotief van den zand- trein heengesj rongen, heeft die'locomotief uit de rails geworpen en is, gehoel vernield, dwars over de rails komen te liggen. Het geheele onderstel is afgebroken, de tender is totaal in elkaar gedeukt,de pypiser afgebroken, vlampijpen en onderdeelen zyn zwaar beschadigd De locomotief van den zandtrein is slechts aande voorzyde licht geraakt, Van de wagons van den zandtrein zjjn de assen met de wielen afgebroken en op zjj van de rails terechtge komen van andere wagons zyn de buffers beschadigd en de bufferplaten omgebogen. Het personeel wist zich, door van den trein af te springen, te redden. Slechts een der machinisten heeft een geringe kwetsuur aan de borst bekomen. Wanneer men de aangebrachte verwoesting ziet, staat men er over versteld, dat alles zoo goed is afgeloopen en hot ongeluk alleen tot een aanmerkelijke materieele schade beperkt gebleven is en geen persoonlyke onge lukken voorkwamen. Talryk was Zondag het aantal bezoekeis, dat de aan gerichte schade in oogenschouw kwam nemen. Valsche stuiverstnkken. Nauwelyks is de nieuwe stuiver in omloop, of valsche stuiverstukken worden reeds in omloop gebracht. Ten politiebureele te Maastricht is zoo'n valsch stuiverstuk gedeponeerd, dat vrij slordig is nagemaakt. Het is van tin en veel lichter dan de door het Ryk gemunte stui ver. De kleur is meer witachtig, terwyl de rand niet rond, doch eenigszins hoekig is. Door de tram gedood. Op den Stationsweg te Rotterdam is Maandagmorgen de 62-jarige heer J. N. Kleian, gepensionneerd hoofd opzichter der genie, door een motorwagen by het over steken der tramlyn gegrepen en gedood. Ken leesmachine. Door don heer Borgman, hoofd der school te Vledder- veen (gem. Onstwedde), is, naar aan het „Vad." gemeld wordt, een nieuw leermiddel uitgevonden nl. een lees machine. Het instrument ziet er uit als een ouderwet- sche piano; de onderwyzer bespeelt de toetsen en de leerlingen lezen de woorden, die op de achterzijde der machine verschijnen. Dit gaat ongeveer vijfmaal zoo vlug als wanneer de les op 't berd moet geschreven worden. Beroepen by de Ned. Hervormde Kerk te Den Hoorn (Terschelling): ds. Witkop te Noordscharwoude. Ileilo». De Raad kwam Zaterdagmiddag na een derde op roeping opnieuw byeen om tot de benoeming van een onderwijzeres over te gaan. De vier katholieke leden waren ook ditmaal niet opgekomen, zoodat de drie aan wezige niet-katholieke leden thans, krachtens art. 49 der Gemeentewet, tot de benoeming konden overgaan. Mej. Hofmeester te Zijdewind werd toen met alge- meene stemmen benoemd. Alkmaar 4 Nov. 1907. Op de heden gehouden groote najaarsmarkt waren aangevoerd 4469 runderen, tegen 4998 het vorig jaar. Het heerschende mond- en klauwzeer zal van dien minderen aanvoer zeker de oorzaak zijn. De prijzen waren hoog en de handel dientengevolge stug. Er waren verschillende Fransche kooplieden. Aan het postkantoor te Anna Paulowna en de daaronder ressorteerde huipostkantoren, werd gedurende de maand October 1907 ingelegd f6781.84 en terugbe taald f 9502-57. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 607. De Evangelische Maatschappij in Anna Paulowna. Vry'dag 1 November, 's avonds te 7 ure, trad in 't kerkgebouw der Herv. Gem. van Anna Paulowna op de welbekende colporteur der Evang. Maatsch., de heer G. J. van Woerden, met eene toespraak over de werking van genoemde Maatschappij, in verband met de her denking van de Kerkhervorming der 16e eeuw. Spreker schetste de karaktervolle persoonlijkheid van een Luther, een Zwingli, een Melanchton, een Calvyn, een Willem van Oranje en zoovele andere mannen en vrouwen van beteekenis uit die gedenkwaardige tyden. Hy sprak vervolgens over de toenemende macht van Rome in ons vaderland in onzen tjjd en over de Evang. Maatsch. als een heilzaam bolwerk tegen de snoode aan vallen op gewetensvrijheid en persoonlyke religie door Rome gedaan. Interessant waren de enkele kijkjes, die spreker zjjn gehoor gaf in de werkzaamheid van meermalen genoem de vereeniging. En de toon, waarop een en ander gezegd werd, deed allen gevoelen den ernst van den man, die spiak en van de zaak, waarom hot ging. Was het daaraan te danken, dat de collecte boven verwach ting uitviel vooral, waar de opkomst te wenschon' overliet en dat een aantal ingezetenen zich opgaf als lid of begunstiger der Maatsch. Hoe het zy, spreker kon tevreden zijn over zijne werkzaamheid in den Polder en het Zangkoor heeft zyn ouden roem gehandhaafd. Voor wie zich nog mochten willen opgeven als lid of begunstiger, zy hier vermeld, dat als< Correspondent zal optreden de predikant der gemeente' Dr. Toxopeüs. Louis Bouwmeester. De Indische bladen uit de eerste week van October berichten, dat Louis Bouwmeester te Salatiga geopereerd is aan den neus. Het geheele gelaat was begonnen op te zetten en de geneesheer moet van bloedvergiftiging hebben gesproken. Den 8en October heeft Bouwmeester afscheid genomen van Batavia. Hij moet nu voornemens zyn, om hier in het land wat uit te rusten, daarna de West te bezoeken en in Augustus naar Java terug te keeren. Broederschap van het mensclidom. Wy lezen in de „Leeuwarder Courant" De heer Kuiper, hoofd van het byzondere schooltje in de Schoolstraat alhier, had met zyn de nieuwsgierigheid prikkelende advertenties een talryk publiek vereenigd in de zaal Visser. Met ongeduld wachtte men de mede- deelingen van genoemden heer af. Zooals hy reeds in de advertentiön voorspelde, was het iets grootsch, dat de stoutste verwachtingen zou over treffen. Het was nl. de oprichting van een „Broeder schap van het gansche menschdom", waarover hy wilde spreken. Uit de door hem voorgelezen statuten bleek o.m., dat de Broederschap de liefde, de gerechtigheid en den vrede onder alle menschen wil bevorderen, den oorlog afschaf fen, woeste gronden in cultuur brengen, zooals b.v. de Gobi en de Sahara; land vei huizing aanmoedigen en regelen, hongersnood en andere rampen lenigen, de „Groene Kruis"-belangen behartigen, het gebruik van alcohol en opium verbieden, enz., enz., te veel om alles hier te herhalen, maar wat we noemden, is voorloopig zeker voldoende. Deze Broederschap zou een oorlog onmogelyk kunnen maken en het gele gevaar afwenden. In de pauze gaf spreker gelegenheid om lid te worden; er waren drie personen, die zich genoodzaakt gevoelden, zich by den heer Kuiper aan te sluiten. Na nog een korte en krachtige aanbeveling van zijn plan gaven zich veertien personen aan, hetzy in ernst, hetzy by wyze van kortswijl, zoodat aan het eind van de vergadering een afdeeling kon worden opgericht. Het publiek verkeerde in opgewekte stemming bij de ontvouwing dier grootsche plannen, waarvan de neer Kuiper zich veel voorstelt. Zooals spreker zelf eenige malen zeide, „wilde hy wel voor zonderling doorgaan". Een ontrouw beambte. De gewezen gemeente-ontvanger van Hoogvliet, D. Speelman, de vorige week op last der justitie gearres teerd en naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht, heeft zich aan verduistering schuldig gemaakt. De belastingen werden door hem ontvangen en de biljetten voor voldaan geteekend. Inplaats van die gelden te boeken en in de gemeentekas te storten, liet hy dat beide na, maar behield het geld en gebruikte het ten eigen bate. Nadat hjj aan den gemeenteraad zyn ontslag gevraagd en dit verkregen had, werd voorloopig een plaatsver vanger benoemd. Deze vond in de boeken de posten over 1906 als niet betaald en waarschuwde daarom de belastingschuldigen, aan hunne verplichting tot betaling te voldoen, waarop allen hunne voor voldaan geteekende biljetten vertoonden. Op last der justitie zyn de boeken en de biljettenjin beslag genomen. Omtrent hetgeen in 1907 gebeurd is, duurt het onderzoek steeds voort. De ontvanger had ook zyn brandkast te gelde gemaakt. By de arrestatie, die in den nacht plaats had, was hy in het bezit van Hechts vier centen. De gemeente zal echter door deze verduisteringen geen nadeel onder vinden, daar de schoonvader van den ontvanger zich als borg verbonden heeft. Gemeente Noord-Scharwonde. Ingeschreven van 1—31 October 1907. Geboren: Jan, z. v. Jan Meeldyk en Anna Schaap. Jo- hannes, z. v. Josephus Anthonius Brügemann en Juliana Maria van den Berg. Jantje, d. v. Pieter gehuitemaker en Maartje van Wyland. Simon, z. v. Johannes Tromp j en Catharina Meiten. Pieter, z. v. Pieter Hink en Maar tje Dubbeld. Abram, z. v. Cornelis Dekker en Maartje 1 Kemp. Ondertrouwd: Jan Smit en Dieuwertje Kooy. Jan Hendrik Keizer, weduwnaar van Marytje Roggeveen en Jannetje Geertruida van Duyn. GetrouwdJan Smit en Dieuwertje Kooy. Overleden- Anne Meinema, oud 1 maand. Pieter Hait, oud 93 jaren, weduwnaar van Antje Kuiper. Gemeente Sint Maarten. Ingeschreven van 1—31 October 1907. GeborenMaartje, d. v. Frederik Keetman en Janne tje Bruin. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden: Maria Wilhelmina Tesselaar, oud 1 mnd., d. v. Tys Tesselaar en Tryntje Jonker. Gemeente Harenkarspel. Ingeschreven van 1—31 October 1907. GeborenSimon Petrus, z. v. Reyer Kruyer en Petro- nella Wever. Cornelis z. v. Petrus Hoedjes en Cornelia Schilder. Johanna, d. v, Petrus Johannes Zutt en Breg- tje Groot. Elizabeth, d. v. Pieter Yeldboer en Neeltje Bommer. Theodora Agatha, d. v. Andries Dekker en Elisabeth Leek. OndertrouwdGeene. GehuwdCornelis Stam, 33 jaar, weduwn. van Cor nelia Metselaar te Noord-Scharwoude, en Grietje van Leyen, 35 jaar, te Harenkarspel. OverledenCornelis Plak, oud 76 jaar, echtgen. van Susanna van der Stoop. Jan Jansen, oud 71 jaar, onge huwd. Cornelis Waag, oud 69 jaar, echtgen. van Neeltje Jongejan. Petrus Veldboer, 2 mnd. Nicolaas Dekker, 2 mnd. Agatha Brigitta Veldman, 4 mnd. Gemeente Broek op Langendijk. Ingeschreven van 1—31 October 1907. GeborenCornelis, z. v. Simon Kramer en Anna Maars Dirk, z. v. Arie Rens en Tryntje Visser. Dirk, zoon v. Klaas Wagenaar en Aaltje Pasterkamp. Adrianus, z. v Cornelis Frederiks en Tryntje Berkhout. OndertrouwdGeene. GetrouwdDirk Schenk en Wyven Bak. Jan Pielken- rood en Aagje Wagenmaker. Cornelis Kloosterboer en Maartje Glas. OverledenNeeltje de Boer Jbd., 17 jaar. Klaas Wa genaar Jz., 3 jaar. Maartje Bak, 79 jaar, wed. van Dirk Kansen. Klaas Bak, wedn. van Maria Dekker, 31 jaar. Cornelis Wagenaar Jbz., 8 jaar. Gemeente Nieuwe Niedorp. Ingeschreven van 1—31 October 1907. GeborenSimon, z. v. J. Burger en T. Bommer. Ger- rit, z. v. J. Water en T. Klaver. Oudertrouwd: Jacob Koster, wonende te Zype, en Johanna Nooy, alhier. Getrouwd en OverledenQ-eene. Gemeente Zijpe. Ingeschreven van 30 Octcber-1 November 1907. Geboren, Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. OverledenAntje Out, 59 jaar, echtgenoote van Jan Otto. Gemeente Wieriugen. Ingeschreven gedurende de maand October. Geboren: Meyert, z. v. Dirk Nz. Mulder en Cornelia J. Stadig. Jan, z. v. Simon Bakker en Neeltje Tysen. Jacob, z. v. Jacob Lont Jz. en Aafje Doves. Anna Tryntje, d. v. Simon Kooy en Geertje Lont. Ondertrouwd Simon Koorn en Dieuwertje de Jongh. Jan de Jongh en Geertje Kaan. Getrouwd: Luit de Jongh en Alyda Magdalena Visser. Simon Koorn en Dieuwertje de Jongh. Jan de Jongh en Geertje Kaan. OverledenJan Bakker, oud 3 dagen, z. v. Simon Bakker en Neeltje Tysen. Aaltje Bakker, oud 84 jaar weduwe van Meyert Tysen. Spoorwegongeluk. Er is een spoorwegongeluk gebeurd op den spoorweg Brohldal, kort voor het station Oberzissen. Daar eindigt een vak voor tandradspoor met een helling van 1 op 20. De snelheid mag daar niet grooter dan 10 K.M. zyn. De trein bestond uit een zware locomotief, een bagage wagen, een personenrijtuig en acht zwaar geladen wa gons. De locomotief is met verscheidene veiligheidsin richtingen en remmen voorzien, Ondanks dit alles, heeft de machinist, die met te groote snelheid het vak schynt binnengereden te zyn, de macht over zyn trein volko men verloren. Daarby' kwam, dat de spoorstaven ten gevolge van vocht glibberig waren geworden. De snel heid werd ten slotte zoo angstwekkend, dat de meester knecht van een steengroeve, die geregeld met de spoor door het Brohl dal reist, op het platform ging staan, om in geval van een ongeluk uit den trein te kunnen springen. Op een gedeelte van den weg waar deze een scherpe bocht maakt en overeen viaduct loopt, sloegen de kantelwagens, waarvan het zwaartepunt hoog ligt, om, werden over het viaduct gesleurd en vielen aan het einde ervan in de diepte; zy trokken tegelykertyd het personenry tuig om, dat achter aan den trein aan bleef slepen. Het achterste gedeelte van den trein, dat van de koppeling los was gerukt, stortte toen met volle kracht op dat rytuig en drukte het letterlyk plat. De man op het platform sprong op het oogenblik, dat hjj de kan telwagens naar een kant zag overgaan, uit den trein en redde zich. Er zaten 18 menschen in het personen- rytuig. Hiervan waren vier op slag dood, twee werden zwaar gewond, de overigen kregen, wonderbaarlijk ge noeg, slechts lichte kwetsuren. De vyfde doode is de hoofdconducteur van den trein, die een rem bediende en in de diepte geslingerd werd. By zyn val kreeg hij een tufsteenblok uit een wagon op het lyf, dat hem verpletterde. De machinist en de stoker zijn ongedeerd, de locomotief en de bagagewagens maar weinig bescha digd. Zes dokters uit de buurt waren dadelyk bjj de hand, om de gewonden te helpen. Een van de zwaar gewon den werd onmiddellijk geopereerd. Geheimraad Diesel is gisteren naar de plaats gezonden, om een ambtelijk onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in te stel len. Werk aan den Spaanschen justitiewinkel. Tienduizend beklaagden voor één feit, het record is geslagen, geslagen door den ambtenaar van het open baar ministerie in de Spaansche stad Bilbao. Een jonge modiste Jesusa Pujano, die door haar ver loofde verlaten was, had dezen doodgeschoten. Het meisje werd onder verzachtende omstandigheden tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De modisten van de Biscaysche stad hielden eenigen tyd geleden een vergadering, waarin besloten werd een sympathie-betuiging te zenden aan Jesusa die door 10.000 vrouwen onderteekond werd. Hierin zag de justitie een strafbare handeling en zond de dames, die het adres onderteekend hadden en den schrijver Manuel Aranaz, die in opdracht van een uit de aardigste meis jes bestaande commissie, het pathetische adres, waarin Jesusa's daad verheerlijkt werd, opgesteld had, 10.000 dagvaardingen. Ontploffing. Zaterdag had te Bourges op het oefeningsterrein der artillerie een ontploffing plaats. Een uiteenspringende granaat doodde 5 artilleristen en een burgerbeambte; 5 andere personen werden ge kwetst, waarvan drie ernstig. De ontploffing is te wijten aan verregaande onvoor zichtigheid van eenige artilleristen, die een party melinietgranaten vervoerden. Een wagen met 20 meli- nietgranaten werd naar het schietterrein gebracht door een gewonen voerman. Er waren zeven artilleristen met een onderofficier aangewezen om den wagen te bege leiden. Nu is het in de reglementen verboden aan militairen, die gevaarlijke toestellen vervoeren, op den wagen te gaan zitten, waarop deze toestellen vervoerd worden. Het begon echter geducht te regenen en de mannen konden de verzoeking niet weerstaan op den wagen te klimmen, en toen ging het in draf naar .het schietterrein. Toen de wagen een eind op weg was sprong een van de artilleristen er af om even een be hoefte te doen en de voerman, die dat zag, hield plotse ling het paard in. Meteen ontplofte een van de bommen en toen natuurlijk alle andere bommen ook. Van de mannen op den wagen werden op slag zes gedood en twee zwaar gewond. De ontploffende granaten sloegen sommigen van hen letterlijk aan stukken. De artillerist die van den wagen gesprongen was werd aan de hiel gekwetst. De boomen aan den kant van den weg waren bevlekt met bloed, en flarden van kleeren hingen in de takken. De eerste Berlijnsche chauffeuse. De hoofdstad van het Duitsche rijk is sinds per gisteren een nieuwe figuur rijker geworden, n.1. ;de eerste Berlijnsche chauffeuse* Mevrouw Von Papp, geboren von Gerondy, behoort tot een aanzienlijke Weensche familie en was 'langen tijd met een grondbezitter gehuwd. Door ongelukken jn de familie werd zij daarop gedwongen een beroep te kiezen, ten einde zichzelf en haar kinderen te kun nen voeden. Tegen het eind van het vorige jaar reisde zij naar Berlijn, en kwam ten slotte op de origineele gedachte, chauffeuse te worden. Zij wendde zich tot de automobielhouderij Kandel- hardt, die haar les in het sturen gaf. Het kostte eenige moeite, haar den weg naar het politiehoofdbureau te effenen, ten einde haar het verlof te verleenen, dat tot dusverre aan vrouwen ontzegd was. Eergisteren nu heeft mevrouw Von Papp voor den hoofdcommissaris van politie een examen in „straten- kennis" Afgelegd, en daarna werd in gezelschap jvan twee Berlijnsche politiebeambten en den directeur der automobielmaatschappij een proefrit ondernomen. De tocht, die door de drukste straten van Berlijn ging, liep zonder de minste stoornis af. En van nu af mag mevrouw Von Papp, gekleed in de haar wat goed staande blauwe uniform en het witte petje, als Droschkenchauffeuse kris en kras door Berlijn tuffen. —o— Gevraagd, tegen Kerstmis: bij K. BORST, Keins Schagen Direct gevraagd: bij H. DOORN, Mr. Metselaar, 't Zand (N- H.) gevraagd, bij een burgerman, leeftijd 50 jaar, -klein gezin uit den boerenstand. Adres; J. BROUWER, Fnidsen 115, Alkmaar GEVRAAGD: Door omstandigheden biedt zich aan, om terstond in dienst te tre denEen vast grondig met de bouwerij bekend doch evenzoo kunnende melken. Inlichtingen aan het bur v d blad biedt zich aan als Hwxitshcmcl- ster bij eenig Heer of klein Gezin tegeD Kerstmis of 1 Januari. Brieven ingewacht onder letter D S, Bureau van dit Blad. bij H. BLOK, Noord, Behagen. Wordt (fevr««*itdeene met Kerstmis of eerder, bij W. KOOIJ te Stolpen. te huur, bij K. DISSEL, Kolksluis. Dadelijk te aanvaarden. Winkel. Daar is DAGELIJKS VEBKBIJGBAAR Aanbevelend, Goedgekeurd bij Kon. Besluit. van Rijtuigen, vette Koeien, vetteYarkens, enz., enz. Noord, Scliagen. (Goedgekeurd bjj Kon. Besluit van 25 April 1906, No. 72.) als: terwijl de PANNEN en TEGELS, die zij aanbiedt, voor het gebruik doel matig en bovendien goedkoop zijn. Aanbevelend, De Directeuren, D. KUILMAN w. J. DE GEUS Nieuwe Niedorp. Commissarissen zijn de Heeren C. OYER Kz., Oude Niedorp. JSTAMMES, Nieuwe Niedorp.

Schager Courant | 1907 | | pagina 7