Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Goedhart genaamd, die zoo oud als hy is, zeer galant was tegenover een tweetal vrouwen, die ook „dat op" moesten en bij Pieter mochten instappen. Onder gezel lig gekeuvel dat begrijp je, nu 't praatelement zoo oelangryk was versterkt 1 ging 't nu denzelfden weg bp, dien Jaap Bakker zich had gekozen. En hoewel Piet Goedhart wel een goeie dertig jaren oudei is, had hü toch meer drift dan Jaap. Graag had ny dezen dan ook voorbij gewild, maar daartoe werd maar heel geen gelegenheid gegeven. De dames zeiden al verwonderd tegen haren bejaar den geleider: „Nó, wat 'n rare vent, die haalt niks uit voor je", maar Jaap had maling aan Piet en zijne ge zellinnen, Piet werd toen ongeduldig en rende Jaap toch voorbij tot diens groote ergernis, want zijns spul letjes werden nu beschadigd. Woedend holde Bakker nu op zyne beurt Goedhart voorby. Scheldwoorden geen gebrek dat begryp je do leden van het schoone geslacht slaakten een paar gilletjes maar op dat moment gebeurde er niets ernstigs meer. Wat later op uen dag echter, Piet en Jaap waren inmiddels beiden behouden van hunne reis terug kwamen ze elkaar weêr tegen nu wandelende gelukkig 1 Er was geen enkel beletsel om thans nog eens ruzie te maken. Jaap, nogal een nydigaard, dreigde Piet onder allerlei ander moois, diens strot te zullen afby- ten. „hetgeen ik echter niet toeliet" verklaarde Goedhart heden plechtig. De ouwe man diende echter heel netjes een aanklacht in hoofdzakelyk omdat Bak ker hem voor allerlei moois had uitgemaakt. Als getuige trad op de schoenmaker P. Moeskop. Wat beklaagde betreft, die deed al zyn best om Goedhart als de oorzaak van het standje voor testellen en op hem alle schuld te werpen. Toen er genoeg over geredekaveld was, kreeg de O. v. J. het woord. Z.E.G. mocht echter nog even wach ten, wantGoedhart wou nog even vragen„Als de hoeren soms willen, dat ik hier nog ereis kom met die twee vrouwenNeen, daar was de President niet nieuwsgierig naar en met moeite het gelaat in den plooi houdende, wees Mr. de Savornin Lohman dan ook het aanbod af. De O. v. J. vond de beleediging ook voldoende bewe zen en eischte tegen Jaap Bakker f 6 boete of 4 dagen hechtenis. Die schepten den boel eens terdege op. Een paar jongeheeren uit Heer Hugowaard, Petrus Wester, 23-jarig timmerman en Jacobus Adrianus Zyp, 19-jarig landbouwer, waren wel zoo goed om op Dins dagavond 1 October j.1. in de Wogmeer onder Hens broek den kastelein K. Wester hunne hooggewaardeer de klandisie te schenken. Wester schonk hun uit dankbaarheid daarvoor de glaasjes vol met 't edele druivennat, maar toen de plechtige torenuurwerktonen verkondigden „Tien uren heeft de klok, „toegeknoopt nu jas of rok, toen vertikten de heeren, die ook nog een zekeren vriend Hof in het gezelschap hadden, het om heen te gaan. Zet de biljartballen maar op, commandeerde Zyp, po litie komt er toch niet en, Hou je mond, snauwde hy verder tegen Klaas Wes ter, toen deze bleef aandringen op hun vertrek, of ik worg je! Beminnelyke cliëntèle. Toen kwam Aaltje Boots, de kasteleinsvrouw, een klein dapper en recht vinnig vrouwtje, er by, en deze nam twee der biljart ballen. Petrus maakte zich toen meester van den der den bal, dien hy niet wou afgeven. Aal vertelde nu, dat ze erg veel zin had om de jongelui met een biljartkeu, die ze al in de handen had, af te rossen, maar hoe dapper ook, dat durfde 't held haftige vrouwtje toch niet best aan. De kastelein onder vond inmiddels dat Zyp's bedreiging niet ydel was, want deze greep hem in de keel en 't hield wat, eerhy weer behoorlyk los kwam. Betaald hadden ze ook niet, maar de centen zouden wel komen, meende de hospes. Toch riep Klaas hen toe, dat hy ze in de gaten zou houden. Piet Wester koelde zyne woede eerst aan vrouw Wester, die hy heel hoffelyk eenige stompen toediende en toen aan een glasruit van de herbergdeur, Droogmaking der Zuiderzee. Deze week is een regeerings voorstel aanhangig gemaakt om voor rekening van den Staat uit te voeren de wer ken, noodig 1. lot het maken van een afsluitdijk van de Noord- Hollandsche kust door het Amsteldiep naai' het eiland Wielingen 2. tot het indijken en droogmaken van een gedeelte der Zuiderzee, genaamd de Wieringermeer; 3. tot voorziening in de belangen van waterkeering, afwatering en scheepvaart, voor zooveel die door dei sub 1 en 2 genoemde werken geschaad worden. Blijkens de memorie van toelichting, onderteekend door de ministers van Waterstaat, van Landbouw, Nij verheid en Handel en van Financiën, is de Regeering van oordeel dat men, hoewel dit voorstel een eersLe stap is tot de droogmaking der Zuiderzee, zich voors hands dient te bepalen tot het maken van een klein deel van den afsluitdijk en het droogleggen van pen enkelen polder. Op deze wijze zal men waardevolle gegevens verkrijgen, die twijfel omtrent de juistheid der cijfers, waarop de rekeningen en beschouwingen der Staatscommissie steunen zullen kunnen wegnemen. Als van zelf is als zoodanig onderdeel aangewezen de noordwestelijke polder. De uitvoering van dit werk omvat den aanleg van een gedeelte van den .afsluit dijk, namelijk de afsluiting van het Amsteldiep, waar door Wieringen zal worden verbonden met den vas ten wal, terwijl de droog te leggen gronden beperkt zullen blijven tot 19,500 H.A., waarvan 16.500 HA. vruchtbaar land. Ook door de Staatscommissie, al heeft zij ten slotte gemeend tot dadelijke terhandneming van liet groote plan te mogen raden, werd reeds het denkbeeld over wogen om door het indijken en droogmaken van een der kleinere polders ervaring op te doen omtrent de moeilijkheden der uitvoering en omtrent de hoedanigheid en de waarde der gronden. Ook zij achtte Wieringermeer -daartoe aangewezen. Waar nu landhuishoudkundigen, hygiënischen en socialen aard, die zich daarbij en bij de verkaveling en verdere in richting der drooggemaakte gronden zullen voordoen, achten de ministers het gewenscht een commissie in te stellen om de regeering omtrent de verschillende pun ten van advies te dienen, aan welke commissie, waarin deskundigen op verschillend gebied zitting dienen te hebben, dan ook het doen van voorstellen omtrent de exploitatie der drooggemaakte gronden zal kunnen worden opgedragen. Ten aanzien van die exploitatie, wenschen de ministers dus thans nog geen beslissing te doen nemen. Het is de bedoeling, dat de instelling der commissie van advies en de wijze, waarop zij zal werken, later bij koninklijk besluit zal worden gere geld. Alkmaar, 6 Nov. 1907. Op één na waren hedenmiddag alle leden van de vroedschap tegenwoordig op het gewone uur, waarop geregeld do raadszittingen worden uitgeschreven. Na mededeeling van eenige ingekomen, weinig be- langryke stukken, o.a. eene dankbetuiging van den heer J. Blokker voor zyne benoeming tot onderwyzer aan de vierde Gemeenteschool; een schry ven van de Ged. Staten, om nog niet over te gaan tot de afkondiging van de verordening op het vervoer, den in- en doorvoer van vee en vleesch enz.; een schry ven van de Regenten van het Stadsziekenhuis, waarby zy verklaren in stryd met het hun kenbaar gemaakte gevoelen van Burg. en Weth. bezwaar te hebben tegen het inhouden van de bydragen voor pensioen op de jaarwedden van den binnen- en den ziekenvader dier instelling en opkomen tegen het voornemen van Burg. en Weth., om die by dragen dan zelf te zullen inhouden op de gemeentelyke subsidie aan die instelling enz., kon dadelyk worden overgegaan tot de behandeling der op de agenda ver melde punten, die aanving met het doen van eenige benoemingen. Het eerst was aan de beurt de dames commissie van bystand voor het toezicht op het hand- werkonderwys in deze gemeente. Het wil met deze commissie nog maar steeds niet recht vlotten. Het ging eerst nog al met moeilykheden gepaard, voordat haar het aanzyn kon worden geschonken en toen ze er een maal was, begon al heel spoedig het gesukkel, om haar voltallig te houden. Of de benoemden wenschten eene dat hy aan gruizelementen sloeg. Dat Klaas van een en gereed moet zijn voordat de omringdijk wondt gesloten, dan de Wieringermeer -daartoe aangewezen de tegenwoordige ministers het denkbeeld wederom ter hand nemen en de indiening bevorderen van een wets- benoeming niet te aanvaarden of deden ze het wel, dan ontwerp, dat zich bepaalt tot de indijking en droog- volgde meermalen al heel spoedig een aanvrage om making van een gedeelte der Zuiderzee, waarmede hetontslag. De oorzaak? Er valt slechts naar ie gissen, maken van een gedeelte der afsluiting gepaard gaat, wenschen zij echter geenszins adhaesie te betuigen aan het ulgeme-ene plan van successievelijke -droogmakin gen in de Zuiderzee, hetwelk, nevens haar ontwerp voor droogmaking binnen het IJselmeer, door de Zui derzee-vereeniging werd overwogen en ook door de Staatscommissie grondig werd onderzocht, doch ten slotte bij het ontwerp met afsluiting werd achtergesteld. De ministers wenschen vast te houden aan het groote plan met afsluiting. Al kan liet voorgestelde werk wor den beschouwd als een onderneming, die op zichzelf haar rente wel zal opbrengen, hel vormt daarom niet minder een deel van het groote geheel en tegelijk een middel om ten aanzien van de grondslagen daarvan de meest mogelijke zekerheid te erlangen. Het ligt niet in de bedoeling van de ministers dat het plan der indijking en droogmaking van de Wie ringermeer en van de overige uit te voeren werken reeds thans tot in zou worden vastgelegd. Het voornemen zoodra door aanneming van dit wetsontwerp in beginsel tot de uitvoering van dit werk zal zijn besloten, de nadere uitwerking der plannen ter hand te doen ne men. berst nadat nog de noodige onderzoekingen zul len zijn verricht en overleg zal zijn gepleegd met de betrokken besturen omtrent de juiste wijze van voorzie ning in de belangen van afwatering en scheepvaart, zullen de plannen definitief kunnen worden vastgesteld. Met dit voorbehoud, wordt omtrent de verschillende werken o.a. medegedeeld: Van schadeloosstelling aan de Zuiderzee visschers zal geen sprake behoeven te zijn, daar de visscherij- van dezen indijking geen belemmering zal ondervindetn. De visschers aan de Haukes, op Wieringen, zullen na voltooiing van het door dat eiland te mak-en kanaal, dal Misschien is zy gelegen in de omstandigheid, dat de damesleden geen stem in het kapittel hebben, maar uitsluitend dienen tot bystand van de commissie van toezicht op het lager onderwys, aan welke commissie de dames commissie dus slechts kan adviseeren. De heeren beslissen, of zij al dan niet van handwerken een juist begrip hebben. Ditmaal moest de commissie weder om met vier nieuwe leden worden aangevuld, waartoe de Raad benoemde de dames mevr. de Regt-Hoos, mevr. Keuter-Brongers, mevr. Overduin-Kaan en mevr. Wisse- link-Itz. Daarna werden opnieuw benoemd tot tydelyke leeraren aan het Gymnasium voor den cursus 1907-'08 de heeren L. Leydesdorff voor Hoogduitsch en P. J. Glasz voor Hebreeuwsch. Vervolgens werd overgegaan tot de benoeming van personeel voor het gemeente slachthuis. De heer R. Hamstra te Oudeschoot (Fr.) werd benoemd tot machinist, G. van de Wetering te ander ter bevoegder plaatse aangifte deed, laat zich denken. De O. v. J. vond hier ontegenzeggelyk Zyp den hoofddader, hoewel die jongen anders vry goed bekend staat. Wester daarentegen is een erkende lastpost. Tegen hem eischte de O. v. J. dan ook eventjes 3 weken ge vangenisstraf, terwyl Zyp met een eisch tot f10 boete, subsidair 14 dagen hechtenis werd opgeknapt. Jan Bartholomeus werd „eingesperrt." Jan Bartholomeus van der Meulen stelde ons niet in de gelegenheid kennis te maken. Hy was weggebleven. Wat was hy den 6 October onder den indruk! Hy had de halve Spoorstrant in Den Helder meestnoodig. Hoving, de Helderschepolitie-agent, ziende welk een ingekanker- den afkeer van de rechte lyn Jan aan den dag legde, hield hem onafgebroken in de gaten en toen de vlegel heel brutaal een dame lastig viel, was het groote oogen- blik daar. Zonder pardon werd de beschonken sinjeur nu in zyn schabberlakken genomen om opgebracht te worden, maar hoewel hiervoor alle motief was, want de orde was al meer dan eens verstoord geworden door Jan baas wou hy zoo slecht mee, dat nog een agent noodig was om het vrachtje op de plaats van bestemming te krygen. De 0. v. J. eischte wegens wederspannigheid tegen beklaagde f 12 boete, subs. 12 dagen hechtenis. Onaangenaam bezoek. Gerrit Makelaar enAdriaan Dienaar, ook Helderschen, waren mede absent. Knapjes aangeschoten zeilden ze Zondagavond 6 October door Schagen, waar ze zoo graag een ruit inde Zusterschool wilden inslaan. De zadelmaker A. J. Melker hoorde hen daarover raaskallen en ried hen die flauwiteit af, maar kreeg tot antwoord een pak rammeling. Evert Spreeuw, een timmermansgezel, merkte dat en waarschuwde den politie-agent R. de Liefde, die zich de sabel aangordde en zoo ten stryde uitgedost, hard- loopende op het tooneel van den twist verscheen, Dienaar arresteerde en meenam en daardoor ook diens kameraad meekreeg, die zoo achteraan sjokte, want hy wilde zyn vriend niet in den steek laten! De heer Frederik Keet moest echter helpen om De Liefde meester van het terrein te doen blyven, en toen hun weg naar zee kunnen nemen. De afsluitdijk door het Amsteldiep zal de samenstel ling 'en de afmetingen verkrijgen, die daarvoor door de Staatscommissie werden aangegeven, n.1. een 2 M. breede kruin ter hoogte van 5.20 M. N. A. I'. een 17 M. breede binnenberm ter hoogte van 3,50 4 M. N. A. P., bestemd voor den aanleg van een kunstweg en eventueel ook van een spoorweg en een lot (Laagwater opgezonken rijzen dam aan dio huiten- zijde. De dijk tussohen Wieringen en Medemblik zal een meer -rechte strekking verkrijgen dan volgens het -door de Staatscommissie overgenomen plan der Zuiderzee-ver- eeniging, en wel zóó, dat hij van Wieringen af eerst in zuidoostelijke richting een hoogeren rug van den? zee bodem volgt en vervolgens recht op Medemblik aanloopt. Achter den afsluitdijk door het Amsteldiep zal, even als bij het plan der Staatscommissie, een boezemmeer worden gevormd, dat aan de zuidzijde door een boe zemkade van den droog te maken polder zal worden afgescheiden. De verdeeüng van den nieuwen polder in afdeelin- gen is in hoofdzaak gevolgd naar die van de Staats commissie. De polderpeilen in de vier afdeelingen zijn bepaiald respectievelijk op 4.80 M., 5.70 M., 6,60 M. en 7..,20 M. N. A. P. Voor elke polderafdeeling is voorshands gerekend op - een eigen stoomgemaal en door de grootere afdeelin gen, waar mogelijk, op twee stoomgemalen, alle recht- streeks op zee uitslaande. In het geheel zullen daartoe een vijftal stoomgemalen moeten worden gesticht met een gezamenlijk vermogen van 2125 waterpaardekrach- 1 ten. De kosten van het plan worden geraamd 1 op f 22,600.000. Voor de uitvoering van het werk kan een tijdvak 1 van zeven jaren worden gesteld, waaraan echter nog overleg en voorbereiding vooraf zullen moeten gaan. In het vierde jaar na den aanvang der werken kan de bedijking gereed komen en met de droogmaking wor den begonnen, terwijl aan het einde van het 7de jaar alle gronden drooggelegd en verkaveld kunnen zijn. Voorshands wordt aangenomen, dat de grond eerst later de gemeentereiniger Willem Domper den heer Li het derde jaar na de verkaveling in geregelde ekploi- Keet had afgelost, was de in-arrest-stelling gauw klaar, i tatie zal worden gebracht, zoodat eerst in het 10de jaar Een vroegere ontmoeting tusschen De Liefde en 't aardige na den aanvang der Werken alles geheel gereed zal zijn. tweetal had reeds plaats gevonden te 7 ure, toen Gedurende het achtste en negende jaar zal dan jiog het ruit in de zusterschool verbryzeld was. De agent voor rekening van het werk zijn te voorzien in de vertelde de zusters wat er was gebeurd, doch zy ver langden geene vergoeding, denkende meer aan een onge luk, dan aan opzettelyke vernieling. Toen reeds heeft De Liefde de beide opscheppers tot orde en kalmte aangemaand maar ze wilden niet hooien 1 De Liefde deed een omstandig verhaal van een en ander en de heer Offlciei, die had vernomen dat de twee beklaagden, hoewel hun gedrag zeker was te laken, niet ongunstig bekend stonden, eischte tegen Makelaar 14 dagen gevangenisstraf en tegen Dienaar f 10 boete of 10 dagen gehechtenis. Ken Siinsim nit Bovenkarspel. Piet Schooneman, een 23-jarig arbeidertje uit Boven- karspel, had ook al niet veel trek in 't bokkebeuntje. Hy was althans eveneens weggebleven. Nou is 't nogal een stiekemerd. Dat zegt ten minste Jan Broere, de Enkhuizer rüks- veldwachter, die hem verbaliseerde, omdat hy uit bal dadigheid een yzeren leuning, naby den slagerswinkel van Antoon Hoekje wegrukte, zoodat de houten palen waar in die leuning was bevestigd, scheurden. Tegen dit krachtige joggie eischte de O. v. J. wegens deze ver nieling f8 boete of 8 dagen hechtenis. Heb uw naasten lief. De laatste beklaagde, Piet Schotten was ook absent. Hy is een Hoornsch koopman en beleedigde den 8sten October J.1. herhaaldelijk den Hoornschen politie agent H. Timmer, die hem deswege verbaliseerde, met het gevolg dat de heer Officier tegen Schotten 14 dagen gevangenisstraf eischte. Uitspraken allemaal over 8 dagen. j drooghouding van den polder en in het onderhoud' van, de- gemaakte werken, waarvoor kan worden gesteld een j bedrag van f 200.000 's jaars. De begrooting van aanlegkosten der1 werken dient dus nog met f 400.000 te worden vermieerderd en op 23 mUlioen gulden te worden gebracht De kostende prijs van den grond zaP dan aan het begin van het tiende jaar, in welk jaar de uitgifte kan plaats hebben, bedragen zonder retnte f1394 per H.A.. met rente f 1673 per H.A., met rente op rente f1700 per H.A. De onderstelling, dat de jaarlijksohe opbrengst (pacht waarde)-van de klei- en zavelgronden in den nieuwen polder, na aftrek van den op f 12,90 berekenden polder- last, dooreengenomen op zeker wal f60 per H.A. is te stellen, mag als niet gewaagd worden beschouwd. Gekapitaliseerd tegen een rentevoet van 3.5 pCt., verte genwoordigt het een waarde van f 1714 per H.A., waar uit dus zou volgen, dat de onderne ming directe baten J voor de schatkist zal kunnen opleveren. Maar aangenomen, dat dit niet he t geval mocht blij ken, aangenomen zelfs dat de vet-koop der gronden de kosten, met bijberekening van rentef op rente, niet ten Volle zal dekken, dan zullen toch ontegenzeggelijk de indirecte voordeden, verbonden aan de aanzienlijke aanwinst van ons grondgebied, zoc - groot zijn, dat er alleszins reden bestaat om tot de werk te besluiten. Een terrein ter .'grootte ongeveer van den Haarlemmermeer-polder jm! wórden verkregen. l.nt j- U-JJ - Het ligt in de bedoeling, de uitvoóring van op te dragen aan den Rijkswater: itaat, M< de werken y - Met het toog echter op de velerlei uiteenloopende bel: ingen, die bij de uitvoering zijn betrokken en op de iele vragen van in verband daarmede Elburg (no. 2 der voordracht) tot opzichter-hulpkeur- onderdeelem meester en G. Beemsterboer alhier tot klerk-boekhouder, bestaat, pm Aan de beurt waren thans verschillende voorstellen van de financiéele commissie van voorbereiding, in be trekking tot de begrootingen voor 1908 van verschillen de aan het gemeentebestuur ondergeschikte administra- tiën, te beginnen met de gemeente-gasfabriek, voorge dragen in ontvang en uitgaaf op f 224.185.—. Op deze begrooting komt voor een post van f 33.000 als uitkee- ring aan de gemeente, wegens recognitie voor het bui zennet der fabriek in gemeentegrond. Tegen dezen post, drukkende op de exploitatierekening der fabriek, had de heer Melchers bezwaar. Zy was een extra-belasting, die op de gasverbruikers werd gelegd, in 't byzonder drukte op den middenstand, den gasprys onnoodig opvoerde en dientengevolge bewerkte, dat het g.is niet kon komen ook in de woningen van de minder-bedeelden. Meerdere leden, onder wie de heer Fortuin, deelden dit gevoelenj dit lid gaf in overweging den hoofdelyken omslag met dit bedrag te verhoogen. De Voorzitter en met hem de heer Glinderman deelden deze meening niet. De Voor zitter niet, omdat krachtens art. 254 der Gemeentewet de wetgever by de herziening der Gemeentewet in 1897 juist de mogelykheid heeft geopend om uit gemeen telyke bedryven winst te halen. Bovendien meende hy, dat de gasprys in deze gemeente geenszins hoog is te noemen.—De heer Glinderman niet, omdat de wetgever de mogelykheid wil openen voorde gemeenten, om meer dere bedryven te exploiteeren en haar op die wyze meerdeie bronnen van inkomsten te verschaffen. De heer Melchers stelde daarop eene motie voor, strekkende om den Raad te doen uitspreken, dat de f 33.000, drukken de op de exploitatie-rekening der gasfabriek, billyker langs den weg van den hoofdelyken omslag kan worden gevonden en daarna over te gaan tot de orde van den dag. Deze motie werd met op drie na algemeene stem men verworpen. Voor de heeren Melchers, Uitenbosch en Fortuin. De begrooting werd daarna goedgekeurd. Evenzoo de begrooting voor de stadsapotheek, opgemaakt in ontvang en uitgaaf op f 6508, met eene toelage uit de gemeentekas van f 5121.23. Echter werd het eindcij fer mét f 50 verhoogd, omdat de Raad goedvond, aan Mej. Buys, de apothekersbediende, eene verhooging van salaris toe te kennen van f 50. De begrooting van het Burgerweeshuis ondervond al mede geen bezwaar; zy werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 11.275. B(j de daarop volgende behandeling der begrooting voor het Stadsziekenhuis, door Regenten opgemaakt in ont vang en uitgaaf op f 21.817, doch door de Commissie voorgesteld goed te keuren op een bedrag van f 21.317, met eene subsidie uit de gemeentekas, groot f 15.748.50, ontspon zich eene gedachtenwisseling over de salarissen van den genees- en den heelkundige, verbonden aan die inrichting. De vermindering op hot eindcijfer der begroo ting voorgesteld, vond hierin hare aanleiding. Regenten toch hebben die jaarwedden, die in 1906 voor elk der doktoren f 300 bedroeg, in 1907 voorgedragen op f 1000 voor den heelkundige en f 600 voor den geneeskundige, De raad stond toe, meenende dat eene verhooging van salaris geleidelyk moet gaan, f 600 en f 400. Dit jaar kwamen Regenten met hetzelfde voorstel als in 1907 en de Commissie meende, dat 's Raads standpunt voors hands diende te worden gehandhaafd. De heer Van der Feén de Lille, het standpunt van Regenten steunende, meende dat de Raad niet de bevoegdheid heeft eene be grooting als deze te wyzigen, maar haar óf goed- óf af keuren. Hem komt het voor, dat de doktoren geene be zoldiging genieten, geëvenredigd aan de diensten, diezy bewyzen. De heeren De Lange en Dorbeck verklaarden zich voor geleidelyke verhooging. Een voorstel van den heer Van der Feen de Lille, om de begrooting onveranderd goed te keuren, werd met 6 tegen 10 stemmen verworpen, waarna de goedkeuring overeenkomstig het voorstel der commissie volgde. De rekening der verbouwing van deze instelling, bedragende f 12014.31 vond by geen enkel lid eenige bedenking.1 Naar aanleiding van daartoe ingekomen adressen werd besloten in 1908 over te gaan tot rioleering van de Oosterburgstraat en de Nieuwstraat. Voor de Commis- sie van bystand in het beheer van het gemeentelijk pensioenfonds werd vervolgens eene verordening vast gesteld. De heer Melchers deed hierby een voorstel om in die commissie ook twee ambtenaren der gemeente op te nemen, door die ambtenaren zelf te benoemen- Toen den voorsteller werd opgemerkt, dat de samen, stelling der commissie reeds vroeger was vastgesteld en de leden reeds benoemd waren, en eene aanvulling als door hem bedoeld in strüd zou zyn met het bepaalde j van art. 54 der Gemeentewet, trok de heer Melchers gauw zyn voorstel in. Naar aanleiding van nieuwe door Ged. Staten geopperde bedenkingen tegen de verordening op het vervoer, den door- en invoer van vee, vleesch, 1 enz., werd deze verordening opnieuw gewyzigd, over- j 7,,n eenkomstig een door den heer Van Buysen voorgedia- uit voering van jhet gen amendement, dat door Burg. en Weth. kon worden overgenomen. Aan het einde der zitting interpelleerde de heer Glin derman het Dagelyksch Bestuur, omtrent in den handel gebrachte boekjes van den Hoofdelyken Omslag dienst 1907. Waar de Raad tot tweemaal toe besloten had, de boekjes niet van gemeentewege verkrijgbaar te doen I stellen, maar de aanslagen zooveel mogelyk geheim te houden, was het hem niet duidelyk, hoe die boekjes in omloop konden worden gebracht. Daarover vroeg hy inlichtingen. De Voorzitter gaf te kennen, dat in zoo verre 'sRaads besluit was gehandhaafd, dat de boekjes niet van gemeentewege zyn uitgegeven. Overigens kon hy mededeelen, dat het kohier gedurende 5 maanden voor ieder ter inzage ligt en hy, op grond van art. 72 der Gemeentewet, niet kon weigeren, dat er afschrift van verstrekt wordt. Dit laatste nu was niet geschied maar iemand had zich de moeite getroost uit het kohier aanteekeningen te maken in een adresboek, door bet opteekenen van de klassen van aanslag. Die iemand, die later bekend werd gemaakt als te zyn de heer Mulder, ontvanger der buitengemeenten, had tot de uit gifte besloten. Had de Voorzitter geweten, dat een zelfde poging ten vorige jare door den waarnemenden Burgemeester ware geweigerd, hy zou evenmin de af- schryving hebben toegelaten, hoezeer hy persoonlü'k meent,>_dat daartegen geen bezwaar bestaat. Nadat meerdere leden hun misnoegen over bet voor gevallene hadden te kennen gegeven, anderen daarente gen daarin hoegenaamd geen bezwaar zagen, werd de ver gadering gesloten. lieer Hugowaard. Spelend langs den waterkant, geraakte een zoontje van den brandstoffenhandelaar Hopman aan het Niedorper Verlaat in een tamelyk breed en diep water. Met inspanning van aile krachten, wist het ventje zich vast te klampen aan een steiger, waarby hy echter, hetzij uit vermoeidheid, hetzy door eigen zwaarte niet ver mocht op te klauteren. Daar werd de hachelyke toe stand opgemerkt door een der hondendeze greep het knaapje stevig by den arm, en daar hy het ventje niet kon opbeuren, bepaalde het dier er zich toe, zyn speel makkertje aldus vast te houden en voor verdrinken te behoeden. Na een poos werd het ongeval van de over zijde der sloot opgemerkt, waarna spoedig de noodzake- lyke hulp van mannenhanden redding bracht. De Buyter-postzcgels. De onverkochte De lluyter-zegels zouden door de administratie der posterijen worden gebruikt als straf- portzegels en aldus nog dienst doen. Thans is een begin gemaakt met de uitgifte dezer postzegels. Er waren o-ver aan blauwe halve-cents zegels 30.000 stuks; deze zijn nu overgedrukt in duidelijke zwarte cijfers en lefters met strafport van 71/2 10 12V» 25, 50 cents en fl. /2' De 1-cents bruine postzegels, waarvan nog 40,000 be schikbaar zijn. werden bestemd voor een strafport van V2, 1, D/2 en 21/2 cent. En de roode 2V2-cents-De Ruyterzegels, waarvan 20.000 onverkocht zijn gebleven, zijn gemaakt tot straf portzegels van 5, 61/2 en 15 cent. Hbld. Een Amsterdamsche „rnn". Sinds Maandagmorgen kent ook Amsterdam haar „run." 't Is er een van een ander soort dan de Rot- terdamsche, maar trekt niet minder de aandacht. Lang voor den tijd namelijk, dat de bekende col lecteurs der Staatsloterij 's morgens hun bureau's ope nen voor den verkoop van loten voor de 386e, staat het zwart van de menschen, die zich verdringen niet om hun geld terug te halen of te gaan sparen maar hun offer te brengen op het altaar van den Spee.lgod. De drukte aan de adressen op den Dam, in de Warmoesstraat en Damstraat is vooral op de eerste morgens zoo enorm groot, dat een of twee po litieagenten voor elk kantoor noodig zijn, om de orde te handhaven en vechtpartijen te voorkomen. Want de wachtenden dulden niet dat een later komende vooruit dringt. Wat bij deze hardnekkige „runs" opvalt, is de armoedige aanblik, dien zulke wachtende troepen van wel 100 aspirant-spelers opleveren. Veeleer zou men in alge- meenen zin denken aan menschen, die op bedeeling wachten, dan aan lieden, die geld over hebben lom te dobbelen. Ziet die armoedig gekleede. poovere vrouw tjes maar aan, kijk naar de schamele plunje met afge trapte broeken en afgeloopen schoenen van de mannen die in de rijen der wachtenden plaats nemen, naar de gezichten vooral, die onmiskenbare teekenen ver- toonen van slechte voeding, van nooddruft zelfs en ge verbaast u telkens meer over dien stormloop van ..proletariërs," zoodra maar een collecte der Staats loterij is geopend. 't Wijst op een fout in het volkskarakter, 't bewijst tevens, dat betrekkelijke armoe en absolute idem niet sterk genoeg zijn, om menschen te beletten, aan hun speelzucht te voldoen. (Tel.) Spoorwegongeval te Diilken. Men schrijft uit Venlo aan de Tel omtrent een spoor wegongeluk, dat j.1. Woensdag te Dülken plaats had: De eerste trein nit Bruggen, bestaande uit 5 perso nen- en 25 geladen goederenwagens, meest dakpannen, is over het stootblok gereden en in het stationsgebouw terechtgekomen. Naar men mededeelt, moest deze trein op het hoofdspoor binnenloopen, doch is op het zij spoor terechtgekomen, waardoor de snelheid veel grooter was dan anders. Nadat de groote, driegekoppelde zware tendermachine het stootblok als een paaltje weg schopte, doorboord ezij den buitenmuur van het station, om zich, na het telegraafkantoor vernield te hebben, een doortocht te banen naar het plaatskaartenbureau. Onder eerstgenoemd bureau bevond zich een kelder doch de machine heeft alleen den vloer, respectieve lijk het gewelf, verbrijzeld en is met de voorste wie len in den tweeden muur blijven hangen, terwijl ide tender op den buitenmuur bleef rusten. In '1 eerste bureau, alwaar een ware ruïne was aan gericht, hing de machine als 't ware in de lucht. Telegraaftoestellen lagen verbrijzeld, een dradenmassa versperde den geregelden doorgang; brokken steen la gen op en naast den kolossus. In het tweede bureau was 'l niet voel beter. Daar kostten de kaartjes, die anders door den reiziger goed betaald moeten worden, geen geld, want ze lagen waardeloos onder stof en steenbrokken op den grond, terwijl lessenaars en tafels als splinters in elkaar lagen. Kortom, 't geheel vormde 'n gezicht als slechts zelden wordt geboden. Tusschen duizenden toeschouwers door moest men zich een weg banen om nog meer t,e zien. En op 't terrein was eveneens een ruïne. Met vereende krachten was men bezig om den boel op te ruimen, doch eenige wagens, als lucifers versplinterd, lagen hier en daar nog door elkaar. De eerste wagens bestemd voor de reizigers, zijn, op een laatste helft na, totaal versplinterd. Ge lukkig zaten in de eerste wagens geen reizigers, doch een 25-tal werklieden hadden in dien laatsten half ver nielden wagen plaats genomen. Van hen werden er negen verwond. O.m. werd een 16- jarige zoon van dr. Mehlkopf uit Brüggen, die te Vier- sen naar het gymnasium moest, inwendig ernstig ge kneusd, bovendien heeft hij beide beenen gebroken. Een timmerman uit Brüggen, werd eveneens ernstig .ver wond, Vijf personen, de ergst verwonden, werden fin het ziekenhuis opgenomen. Als men alles ziet, mag 41 een wonder genoemd wor den, dat nog niet meer ongelukken te betreuren zijn, te meer daar het machine- en treinpersoneel onge deerd is gebleven. Van 't station uit werden direct de noodige maat regelen genomen, om de verwonden te verzorgen; zoo wel geneeskundige hulp als politie was voor handhaving der orde ruim vertegenwoordigd. Een uur later arriveerde reeds een extra-trein uit Keulen met spoorweg-autoriteiten en werklieden, om een en ander in oogenschouw te nemen, en hulp te verleenen. Opmerkelijk mag het nog genoemd worden, dat zoo'n gevaarte van circa 40 ton is blijven hangen boven den wijnkelder van den stationschef, zonder daar noemens waardige schade aan te richten. Don geheelen dag wemelde het van vreemdelingen, om ooggetuigen te zijn van de ruïne, doch niettegen staande dat, werden de orders kalm gegeven en werd met overleg gewerkt, om alles in den kortst mogelij ken tijd weder in orde te brengen. De schade aan het station, benevens de materieels schade, is zeer aanzienlijk.

Schager Courant | 1907 | | pagina 10