SSSSj SBELj7 N°'-T907- DE JAMS een Haam, (jframlmzftt-Jam, gVardfazien-Jam, <JJramkzeiteti§es8«t, ^kikzen-Jam, lossta-Jam, de Wed. KI. DENIJS, een vast Werkman, Polder ffieringerwaarfl. ern Gaoi »w, Nieuwe Niedorp, De Roode Eeniioorii, 0. Koeiman. een Boerenknecht, een Yorkshire Beer, een BrooflDakkersknecDt KatgooienenBal na, STROOIER ie ALKMAAR een flinke Dienstbode, 1 tH BREUKBANDEN, GrÉtonnmenten. Voorstelling Hypotheek. Hofleveranciers Ie Allen aan den Rijn, J. DE JONGH, en een Dienstbode, H.H. Veehouders. Winkelhuisje, L Beijneveld, Winkel. Alkmaarsehe Stoomsteen- houwerij Tweede Kamer. Burgerlijke Stand. Predikbeurten. Zondag 10 November 1907* ADVERTENTIEN. uit de Fabriek v. d. K. Etaaij N. de Maijer Gevonden zijn uitsluitend bereid uit Vruchten en Suiker, zonder bijvoeging van minderwaardige bestand- deelen. Verkrijgbaar bij Rensgas, Schagen. Gevraagd; betaling der Polderlas- ten en Erfpachten. Vanaf Zondag 10 Nov. op hunne Landerijen Terstond gevraagd GELEGENHEIDSDICHTER PATHÉ FRÈRES, Paris. leltang f0.50, 2e Hangt0.30, GROOT BAL Beschikbaar Zondag 17 November bij A. KEURIS, vlug gesneden worden, W. F. Stoel Zoon. De Kanier is met de openbare behandeling der begroe tingen begonnen en heeft zich zelf voorgeschreven om er mede gereed te zijn vóór Kerstmis en heeft dus 7 weken tijd. Verleden jaar moest nog vergaderd worden tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. Om gereed te komen vóór Kerstmis moeten de heeren heel wat schikkenze moeten 's Maandags vergaderen en desnoods 's avonds en 's Zaterdagsze moeten zich beperken in de besprekingen dat is een moeilijk ding zooalsr eeds bleek heden uit de rede van den heer v. Kol, die eigenlijk veel meer (te zeggen had, maar ter wille van de atspraak zoo kort mogelijk zou zijn. De Kamer dan is sinds eenige dagen druk aan de In dische begrooting. Vermelding verdient nog, dat bij de regeling van werkzaamheden de heer KEIELAAR aan den voorzitter vroeg om ook voor het reces af te doenh et ontwerp bevattende een verbeterde salaris- regeling voor de onderwijzers, zoowel bijzondere als openbare. Die regeling zou ingaan op 1 Januari 1908 en duizenden zien er met verlangen naar tegemoet. De voorzitter beloofde zijn best te doen. Bij de Indische Begrooting'. komen natuurlijk de tongen der Indisch-gasten los. In de laatste jaren was het bijna altijd gegaan om de linaneitele positie van Indië, qve rde „inzinking'' pp Java, het onderwijs, de irrigatie en tal van andere meer ondergeschikte punten. Deze zaken zijn dit jaar, althans bij de algemeene beschouwingen, slechts ter loops besproken. Het gansche 3-daagsch tournooi liep over Atjeh. Toch moeten wij een paar punten aangeven die over de financiën handelen. De groote moeilijkheid is steeds, een sluitende begroo ting te krijgen. We werkten sedert jaren met tamelijk groote tekorten. Voor 1906 en 1907 is dat anders gewor den, die jaren gaven reeds een batig saldo van 5 en 10 millioen; voor dit jaar zijn we weer 2 millioen vooruit gegaan, niettegenstaande de uitgaven 7 millioen liooger zijn en de rijtuigbelasting is afgeschaft. De heer DE WAAL MALEF1JT vindt onzen finan- cieelen toestand veel te mooi voorgesteld, wij nemen allerlei kostbare maatregelen in dezen tijd van hooge tinprijzen; zoodra deze verminderen, zal de druk, dien we ons thans opleggen, dubbel gevoeld worden. De MINISTER echter bracht hem aan het verstand dat deze begrooting niet steunt op de tinprijzen. De tinprijs is geraamd op f75 de 50 l( G, terwijl de prijs thans is f89 de 50 K.G. Ook leveren boschcultuur en caoutchouc goede win sten. Wij leven dus niet van buitenkansjes oordeelt Z.E.; integendeel wij kunnen gerust eenigszins de uitgaven voor goede doeleinden uitzetten, omdat de finan- cieele toestand goed is. Ook wil de Minister wel bezuinigen, maar niet op de tra elementen, omdat dan niet het goede personeel ver kregen wordt, dat we toch zoo noodig hebben. Over het beleid van den Min. van Kol. bestaat nog al verschil van meening: de heer v. KOL vond wel iets goeds in 's ministers leiding, doch ook veel dat afkeu ring verdient; daarbij is de minister lichtschuw en te handig; voor verschillende zaken die op afdoening wachten benoemt de Min. commissies of hangt ze op aan den kapstok. Ook slaat de minister volgens den heer v. Kol, een te hooghartigen toon aan; over dien toon klagen trouwens meer leden. Ook de h.h. DE STUERS, v, DEVENTER en THOMSON zijn met 's Mi nisters beleid niet geheel „einverstanden." De h.h. VERHEIJ en IJZERMAN daarentegen hebben niets dan lof voor 's ministers optreden. Met voortvarend heid gaan minister en de Indische regeering voort de belangen der bevolkingen te behartigen; dit beleid voert tot verhooging van welvaart. Wij gelooven ook dat deze Minister inderdaad de rechte man op de rechte plaats is, al doet hij dan ook niet alles wat de heer v. KOL van hem verwacht. In een opzicht echter zijn ook wij niet gerust en wel wat betreft 's Ministers optreden in Atjeh. Om dit duidelijk te maken, dienen we de verschillende sprekers te hooren. Eerst de heer v. KOL. Hij verwijst den Minister naar het voorbeeld van Engeland, dat liefde voor zijn gezag zaait en de zei (besturende Britsch- Indische vorsten tot steunpilaren van het Britsch gezag maakt. Voor kloppende begrootingen heeft hij volstrekt geen respect; dat is gemakkelijk genoeg: men laat slechts na die maatregelen, welke geld kosten. In plaats van liefde wordt haat gezaaid en wrok ge oogst. rn plaats millioenen te besteden ter bevordering van rust en welvaart in A t j e n, Wordt een bedrijlsueias- ling opgedreven en een boetestelsel toegepast die de ka misten uit den band zouden doen springen; de mi litaire uitgaven daarentegen zetten zicii uit. Aan extra uitgaven daarvoor in andere streken is besteed f3.480.UUO Laarnaast staat, dat het aantal moorden zich uitbreidt en de politie in handen van dieven is. De oorzaken der vele opstanden zijn veelal knevelarij onzer ambtenaren. We konden een voorbeeld nemen aan de Japanners, die zoo uitstekend zorgen voor bormosa. Sterx gispt de heer v. Kol 's iMinisters geheimzinnig heid tegenover de Kamer inzake Atjeh. De toestand, heet bevredigend, maar is in werkelijkheid allerslechtst. We treden op als „bloeddorstige vredestichters"; ,we gebruiken dum-dums; schieten vrouwen en kinderen, zelfs gewonden neer; daarvan wordt op Atjeh een „lol letje" gemaakt. Om de nietigste oorzaken worden vrou wen en kinderen afgeranseld. Dat is onze beschaving die we er brengen. Huizen, waarin menschen wonen, worden verbrand; lijken verminkt; ons optreden grenst aan bestialiteit; de menschen worden aan de pol sen 'opgehangen. Volslagen demoralisatie Toen de voorzitter hem in de rede viel, met verzoek zich te matigen zei de heer v. Kol, dat hij feiten be- sprak. „Wie zijn de schuldigen?" vroeg hij en „wat zult gij er tegen doen?" De heer DE STUERS was niet minder fel in zijn requisitoir ten opzichte van Atjeh. De Minister had te kennen gegeven, dat de Kamer haar tijd beter kon be steden dan over deze zaken te spreken, van oordeel ook, dat het niet goed was ze openlijk' ten aanhoore van de geheele wereld te berde te brengen. Het tegendeel iis waar, meenden de heeren v. Kol en De Stuers. Het zijn over bekende feiten, en indien wij ze niet bespreken zal juist daarin voor andere mogendheden reden gevonden worden om zich er in te mengen. De heer de STUERS dan, toont aan dat de rapporten der ambtenaren „slechts onvolledig en leugenachtigzijn. In 19Ü6 zijn 2151 personen in Atjeh „kapot" geschoten en slechts 849 vuurwapens buit gemaakt. Dat verschil geeft te denken, in 17 maanden zijn 56 weerloozen en 14 kinderen gedood. ij verrichten „sluipmoordenaarswerk" bij het opspo ren der hooiden. In 't wilde worden do kampongs bescho ten, zoogenaamd uit oorlogsnoodzaak. Dat alles blijkt uit officieele gegevens. Maar de officieuse zijn nog tref fender. In het Indische leger zijn officieren, die een gevaar zijn voor het land, omdat ze tot hardheid aan zetten, die blijk geven van degeneratie en verwildering. Zelfs de gouverneur van Atjeh is alles behalve een zachtzinnig man. En de gouverneur-generaal grijpt niet in. De conclusie des heeren De Stuers is„Wreedheid en verwildering heerschen op Atjeh; verblinding op Bui tenzorg; onwetendheid op het Plein. Hij hoopt, dat de publieke opinie de gewenschte verbetering brengen zal. De heer v. DEVENTER meent, dat wat door de h.h. v. Kol en De Stuers omtrent Atjeh wordt medegedeeld in hoofdzaak als waar moet worden beschouwd. Op Atjeh wordt niet bestuurd, maar geterroriseerd. Van de opge legde boeten, die zooveel wrok onder de bevolking veroorzaken, wordt gebruikt voor de renbaan ein de sociëteit te Kota-Radja. De heerendiensten drukken zwaar. Ook de heer THOMSON komt tot de conclusie, dat het stelsel van onmacht in Atjeh geworden is een stelsel van wreedheid. Hij heeft het zelf ondervonden hoe on macht tot wreedheid leidt en het menschelijk gevoel afstompt. Daarom acht bij vermeerdering van troepen macht noodig, wat echter door den heer v. Deventer bestreden wordt. Er zijn ook sprekers, die het ruwe optreden in Atjeh vergoelijken; ontkennen kan het zelfs de Minister met; hoewel hij toch ten ernstigste waarschuwt tegen onge- teekende courantenberichten. De heer IJZERMAN en de Minister beiden wijzen er op, dat wreedheden eigen zijn aan iederen oorlog, maar bovenal in N.-Indië. Ook verklaart de psychologi sche toestand, waarin de militairen op Atjeh verkeeren veel. Toch erkent de heer IJzerman, dat de gruwelen thans een „bedenkelijke hoogte" hebben bereikt. Hij geeft aan op welke wijze verbetering kan verkregen wor den, door de hoofden te winnen, hun een politiemacht te geven en deze hoofden te gebruiken als de tusschen- personen voor ons gezag. Wij zouden zeggen: gemakke lijker gezegd dan gedaan. In een lange rede verdedigt de Minister zijn beleid, keurt ten strengste af het oordeelen naar onvolledige en onware berichten eenige er van heeft de Minister per telegraaf doen onderzoeken en onjuist bevonden toont aan, dat de gouv. van Atjeh en de gouv.-gene- raal prijzenswaardig optreden en deelt mede, dat eer 14 dagen verloopen zijn de gouv.-generaal persoonlijk een onderzoek zal instellen naar de hier te berde ge brachte grieven en gruwelen. De Minister wil ernstig overwegen of niet kan wor den voldaan aan den wensch van den heer IJzerman om de hoofden op Atjeh voor ons gezag te winnen, in verband met s heeren Thomson's denkbeeld, om n.1. de militaire macht op Atjeh uit te breiden deelt hij mee, dat die uitbreiding onnoodig wordt geoordeeld ook door den gouv.-generaal. Een ruzietje ontstond nog tusschen den Minister en den heer Thomson over iets, dat de heer Thomson in de secties zou gezegd hebben, hetwelk deze ontkende. De Minister wilde zijn zegs man niet noemen, hetwelk de heer Talma de opmerking ontlokte dat geklapt was uit de secties die geheim zijn. Het slot der discussies was het stellen van 2 moties ééne van den heer v. Kol, aldus luidend: „De Kamer van oordeel, dat naar het optreden onzer troepen in Atjeh een onpartijdig pn- derzoek dient te worden ingesteld en de schuldigen eventueel behooren te worden gestraft, met overlegging der rapporten omtrent een en ander aan de Kamer, gaat over tot de orde van den dag". En pen andere van den heer IJzerman aldus: „De Kamer, vertrouwende, dat de Gouv.-Gen. een on partijdig onderzoek in Atjeh zal doen instellen en dat de resultaten daarvan zoo spoedig mogelijk aan de Ka mer zullen worden overgelegd, gaat over tot de orde van den dag." De motie van Kol wordt verworpen met 47 tegen 6 stemmen; de soc.-democraten vóór; de motie IJzer man goedgekeurd zonder stemming. Zoo zijn dan de algemeene beschouwingen afgeloopen; zij hebben óns geleerd, dat de financiën goed (Staan, dat de regeering werkzaam is ter bevordering der wel vaart, doch dat die werkzaamheid naar sommiger mee rling niet krachtdadig genoeg is. Zij hebben ons ook doen zien, dat onze militairen in Atjeh huishouden op een wijze, die ieder weldenkend mensch afschuw moet inboezemen. Daartegen kan niet krachtdadig genoeg geprotesteerd worden. Met sommigen gelooven wij, dat ons leger soms wel eens forsch uit den hoek moet komen; we nemen ook aan, dat de berichten overdreven zijn, maar dat het lang niet is als het behoort te zijn, mag als vast staand worden aangenomen. Hopen wij dat het 'beloofde onderzoek door den Gouv.- Generaal zelf in te stellen, vruchten drage. Bij de behandeling der artikelen komt ter sprake art III van het regeeringsreglement, handelend over het verbod van vereeniging. De 'heer v. DEVENTER valt dit art. aan en wordt gesteund door de h.h. v. KOL en TROELSTRA; de heer BOOGAARDT wenscht het art. gehandhaafd te zien evenals verbod van drukpers vrijheid. Het volk is er niet rijp voor en de couranten vertegenwoordigen niet het volk. De Minister ziet ook niet zoo erg de noodzakelijkheid der wijziging in, doch zal het oordeel van den gouv.- gen. vragen. Over de Koelieschandalen spreken de h.h. v. Kol en Troelstra. De eerste vertelt tal van staaltjes. Op sommige plaatsen stierven in 2 jaar een-zesde jjleel der Koelies in 1 jaar stierf 18 pCt.uit een rapport van 19Ü4, dat men geheim houdt, blijkt dat de Koelies, tengevolge der slechte behandeling, sterven als ratten. De Minister antwoordt dat de rapporten aantoonen, dat de regeering geregeld de misstanden laat onderzoeken en de maatregelen neemt .die noodig zijn: Zij heeft overi gens een arbeidsinspectie ingesteld 1 inspecteur en 3 adj.-inspecteurs geheel onafhankelijk van Justitie, Breedvoerig wordt gediscussieerd over het onderwijs. Er blijkt uit, wat we trouwens reeds wisten, dat de Mi nister goed onderwijs bevordert en daarvoor geld over heeft. Voor jonge onderwijzers zijn goede kansen om naar Indië te gaan. De uitrustingskosten zijn verdubbeld. Ter bestrijdingen van het pauperisme in Indië heeft de regeering f 14.490 aangevraagd om daarvoor een inspec teur en een paar ambtenaren aan te stellen, (welke toezicht moeten houden op de particuliere vereenigingen. Een soort van Centraal-rijks-armbestuur dus. De post onder vond veel bestrijding van de rechterzijde en ook ge deeltelijk van den heer v. Kol. De eersten wenschen geen rijksarmenzorg precies als bij ons de laatste vindt het tractement van 800 1000 gulden 's maands voor den inspecteur te hoog. Een amendement DE WAAL MALEFIJT om den post te schrappen, wordt met 26 tegen 25 links tegen rechts verworpen; daarentegen een amendement- v. Kol, om den post met 5000 gulden te verminderen, aangenomen met 28 tegen 23 stemmen. De Kamer kwam heden tot hoofdstuk 7 der Indische begrooting, waarmede Maandag half twee wordt voortge gaan. Nog kondigde de heer MARCHANT een interpellatie aan tot den Minister van Oorlog in verband met diens besluit om met December het blijvend gedeelte onder de wapenen te houden. Ook de heer TER LAAN had dit willen doen. Beide heeren dringen aan op behandeling vóór December, om den maatregel ongedaan te kunnen maken. Gemeente Zjjpe. Ingeschreven van 1—6 November 1907. Geboren en OndertrouwdGeene. Getrouwd: Jan Leijen,j.m., korporaal-ziekenverpleger, 27 jaar, te Helder en Simontje de Jongh, j.d., zonder be roep, 24 jaar, te Zijpe. Overleden: Jan Zeeman, 25 jaar, landman, z. v. Jan Zeeman en Willempje Hartog. Gemeente Callantsoog. Ingeschreven van 1—81 October 1907. Geboren Pieter, z. v. Klaas Borst en Maartje Smit. Johanna Helena Maria, d. v. Willem Alexander Paul Prederik Lodewijk Hoogenbosch en Wilhelmina Corne- lia Kaan. OndertrouwdPieter Brands, j.m., broodbakker, oud 25 jaar, te Anna Paulowna en Élizabeth Johanna Vis, j.d., zonder beroep, oud 25 jaren, te Callantsoog. GetrouwdGeene. OverledenPetronella Krufjer, oud 71 jaren, weduwe van Cornelis Sluis. Aagje Zwaan, oud 64 jaren, wonen de te Helder, weduwe van Arie Spierdijk. Gemeente Anna Paulowna. Ingeschreven van 1—8 November. Geboren: Reier, z. v. Teunis Schoen en Anna Maria Slikker. Getrouwd: Pieter Kos, 28 jaar te Sint Maarten en Trijntje Blom, 27 jaar alhier. Ondertrouwd en overledengeene. NEDERLANDS! II HERVORMDE GEMEENTE te Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Herman. Callantsoog, geen dienst. Barsingerhorn, v.m. 9.80 uur, Ds. Van Loon. Wieringorwaard, voorm. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Kolhorn, geen dienst. Zuid-Zijpe, v.m. 9.30 u., Burgerbrug. (Doop.) Winkel, Ds. Scholte. Harenkarspel, voorm. 9.30 uur, Ds. Damsté, Dirksh. Idem, 13 Nov., nam. 7 uur, Ds. Damsté, Dirkshom. Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Dr. Toxopeüs. Veenhuizen, nam. 1.30 uur, Ds. Visser van Hoogwoud. Sint Maarten, Ds. Tinholt. Valkoog, 13 Nov., Ds. Groeneveld. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te Barsingerhorn c.a., v.m. 10 u., Ds. Kooiman, Barsingerh. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Noord- en Zuid-Zijpe, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Burgervlotbrug. Wieringen, Ds. Onnes, Stroe. (Avondmaal.) LOKAAL „RETHEL", HOEP, SCHAGEN: 's avonds 6.30 uur, inleiding van den heer J. L. Gras- stek, Candidaat tot den H. D., tot zijn werk te Schagen en Omstreken, door Ds. Vinke te Alkmaar. -(o)— Ondertrouwd: J- BOOIJ Wz. en M. v. d STEEN Ad. Huwelijksvoltrekking 22 Nov. Getrouwd: A. J. KORFF en E. A. RUITER, die, mede namens wederzijdsche Fa miliën, hun dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Getrouwd: MARINUS JOSEPHÜS RANKE en CORNELIA HELENA OVERTOOM, die. mede namens wederzijdsche Fa milie, hunnen dank betuigen voor de ve'e bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden SchageD, 5 Nov. 1907. Den 11 November hopen onze geliefde Ouders en y) [U hunne 25-jarige Echtvereeniging <d 4) te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Winkel, Nov. 1907. bij de Schagerbrug Terug te bekomen tegen vergoeding van Advertentie- kosten, aan de Kaasfabriek ,/Cérès" te Keinsmerbrug. ALS: liefst met grooten zoon, bij 8, BIER STEKER, Koegras, Callantsoog. De Penningmeester herinnert be langhebbenden aan de De Ondergeteekenden verklaren, vanaf heden - -?_e_0.ja»r vraagt een —0— zal in de nieuwe zaal van den Heer C. KOOIMAN gegeven wordën met de te zullen dulden. Men wachte zich dus voor schade. W. W. SCHERMERHORN. H. OOSTERMAN. G. BLAAUBOER Cz. Wed IJ BUIK. P. KLERK Az. Zijpe, 10 Nov 1907. Te koop: bij J. VRIES, Keins, Schagen. aan den Westfr. Dijk, onder Oudeslui*,. naar de prachtvolle ontwerpen van Niemand verzuime, deze hoogst in teressante Voorstellingen bij te wonen, er wordt gewerkt met groot succes. Jopcniug zaal 7 uur. Aanvang 8 uur. N. B. Zondag na afloop voor hen, die de Cinematograph-voor stelling bijwonen. Electrische Verlichting. Flinke Muziek. Dekgeld f 1 en 10 Cent kostgeld per dag, bij A. VAN KOOT EN te Koegras. geschikt voor het beharden van wegen, a f 2 50 per M1., bij partij franco per vlet. AdresW.F. 8TOEL ZOON, Kalkfabrieken, Alkmaar. Wordt gevraagd.- beiden tegen hoog loon, bij KLAAS BAKKER, Broodbakker Kolksluis. betrekking als HUI8HOUD8TER bij een eenig Heer of in klein gezin. Br fr. lett, R, Bureau v. d. Blad. Te koop of te huur; een net ingericht te Barsingerhorn Te bevragen bij C. HOR8T aldaar. aan de Molens te Anna Paulowna. Een Bargervronw, te Schagen wonende, vraagt Wilt gij, dat Uw BIGGEN (Zeugjes) waardoor U minder gevaar heeft van vervuren, dan is als adres voldoende. Gevraagd: tegen Kerstmis, bij A. HOOIJ, Rui- geweg, üudesluis. Inlichtingen Bureau van dit Blad. Geld beschikbaar (bij voor keur op land) tegen lage rente. Br. fr. lett. R, bur. van dit blad. ooli zonder veer. Groote keuze. Nette bewerking. Afbeeldingen en prijzen op aanvraag.

Schager Courant | 1907 | | pagina 3