Burgerlijke Stand. Groenteveilingen. Bekendmakingen. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Zondag 17 November 1907* Gemengd Nieuws. bekeering brengen, en toch: ook nu nog zou het: „Laat je wegen:" dienst kunnen doen om zich van de ver denking voor toovery te zuiveren, al zou ook nu, als toon, de kerk spreken van „ydele en onnutte proeven." Benoeming. De heer A. Endema, onderwijzer te Oiulkarspel, is benoemd tot hoofd der school te Waarder, gemeente Woerden. Mond- en Klauwzeer. Bij Mej. de Wed. A. van Kleef te Zuid-Scharwoude is het mond- en klauwzeer onder liet vee uitgebroken. Ds. H. J. Witkop, predikant bjj de Ned. Herv. Gem. te Noord-Schnrwoade heeft de toezegging van beroep te Den Hoorn (Terschelling) aangenomen. Een deel van de dorpsstraat te Zuid-Scharwoude is reeds vernieuwdhet andere deel laat evenwel nog op zich wachten, wijl de daartoe benoodigde steenen niet kunnen worden vervoerd, althans niet langs het water. Daar thans een lading per as is vervoerd, zal weer spoedig verder worden voortgegaan. Vandaag en gisteren althans zijn weer duizenden steenen aangebracht. Te Noord-Schnrwoude wordt het herhalingsonder- wys gegeven aan 13 jongens en 3 meisjes. Les in de handwerken geeft mej. C. Wouda, terwijl deze ook nog 1 uur per week natuurkennis ian de meisjes onderwijst. De overige uren, 9 per week, worden door den heer W. Dorsman aan jongens en meisjes onderwezen. (■mistige keer. In den aard der febris typhoydea, die te Zuld-Scliar- wonde epidemisch heerschende is verklaard, is in de laatste week een gunstige wending gekomen. Waren er de 3 vorige weken nog 20 nieuwe gevallen te constatee- ren, de laatste week is er geen enkel geval bijgekomen. Over 't algemeen is de toestand der zieken bevredigend te noemen. Meer en meer wordt door de inwoners ge bruik gemaakt van het door de gemeente kosteloos aan geboden zuivere drinkwater. Wanneer men maar wat meer gewoon raakt aan het gemis van slootwater en het gebruik van zuiver regen- of drinkwater, dan zullen hoogstwaarschijnlijk de gevreesde ziekten minder voor komen. De Itroekcr Lijn. Zooals bekendismoetvoorde Broekerlljn(Alkmaar—Broek op Langendljk) een opbrengst verzekerd zijn van f 10.000 per jaar, wil zij blijven bestaan voor het personenver voer. Over de 6 eerste maanden bracht zij echter maar f 4500 op, doch daarbü komt nog een zeker bedrag voor het vervoer van sommige goederen. De kans bestaat dus wel, dat de Langedykers het „Broeker spoortje" zullen mogen behouden. Keuveltjesavond Langedyk. 't Was gisteren voor de jongelui aan den Langedy'k weer een prettige avond. St. Maarten toch wordt hier onder de jeugd nog op eigenaardige wijze govierd. In troepjes trekken de kinderen er op uit, gewapend met zak en lampion of flambouw, om aan de deuren van verschillende burgers het bekende liedje te doen hooren. Vele deuren gaan de jongelui niet voorbij't spreekt vanzelf, dat ze reeds bij ondervinding weten waar wat en waar niets te halen valt. Krijgen de zangers dan 't een of ander, doorgaans „pepernoten", dan wordt het in den zak gestopt en ze zyn den koning te ryk. Wan neer alles netjes en ordelyk gaat, is het een onschuldig genoegen voor hen. SINTE, SINTE MAARTEN. Wieringervvaard. Maandagavond is ook hier St. Maarten herdacht. Ook hier weer gingen tal van kinderen met kaarsjes in kleurige lampions, in uitgeholde mangelwortelen of in gewone lantarens op weg, om doorgaans bij 2 of 3 tegelijk bij de meeste huizen in de Buurt voor de deur het eentonige, dreunige Sinte, Sinte Maarten De kalven dragen staarten, De koeien enz. aan te heffen, soms met muzikale, doch vaker met zeer onwelluidende stem. Met welk doel geschiedt die tocht? Hoofdzakelijk om centen op te halen een bedeltocht alzoo. Werd deze nu alleen gehouden door kinderen uit werkelijk behoeftige gezinnen wie zou er dan wat leelijks in zien? Doch nu de meesten ervan gelukkig volstrekt niet in omstandigheden verkeeren, die tot cen ten-vragen noodzaken, nu gaat er heel wat van d© aardigheid van het „Keuvelavondje" verloren. En dit is jammer. Want al bestaat het keu velt jeMoopen in deze gemeente nog geen twintig, jaar, in tegenstelling met andere plaatsen, waar het Sinte- Maarten-loopen dagteekent van wellicht eeuwen hèr in die druk bewegende, zingende kinderschaar, met lichtjes gewapend, ligt iets aardigs. En tevens iets heel moois, wanneer de legende van St. Maartent gekendl wordt, en waarin dat „lichtjesfeest" zijn oorsprong vindt. In het boek „Mozaïek van F. W. Drijver wordt verhaald, dat de „heilige van 11 November" omstreeks 316 ha Christus' geboorte uit Heidensche ouders ge boren werd en omstreeks 400 gestorven is, en dat hij zich in Frankrijk door de uitbreiding van het Chris tendom en om zijn nederigheid en vooral zijne welda digheid algemeen zeer bemind had gemaakt. Als bewijs van die laatste deugd wordt gemeld, dat hij eens bij de poort van Amiens een bedelaar ont moette, die zeer schamel gekleed was. Hij sneed toen zijn mantel in tweeën en dekte met de eene (helft de leden van den arme. Nog moet het gemeentewapen van St.-Maarten den heilige vertoonen, op het oogenblik, dat hij den hal ven mantel aan den arme geeft. Niet alleen in ons land, maar ook in Vlaanderen, Frankrijk en elders, wordt door de jeugd dit lichtjes feest gevierd. In een Belgische courant van Nov. 1897 gaf een schrijver het volgende verhaal als oorsprong van die lichtjes Eens, toen St. Maarten ergens aan de zeekust kwam, om het Evangelie te verkondigen, nam hij zijn intrek in een visschersstulp, na zijn ezel buiten te hebben vastgezet. De heilige preekte stellig wat te lang naar grauwtjes zin; het dier brak althans los en zocht zijn heil in de duinen. Toen St. Maarten meende huis waarts te keeren, werd te vergeefs naar den ezel ge zocht. Daar 't inmiddels duister was geworden, ont stak de bevolking ter wille van den algemeen bemin den leeraar de lantaarns en werd zoolang gezocht, tot men het dier terugvond. En hoe is men aan het woord „Keuveltjesavond" gekomen? We hebben daarover nergens wat kunnen vinden. Als we echter bedenken, dat het woord keu vel reeds in vroegere eeuwen p ij en ook kap betee- kende en dat Martinus een mantel met hoofdbedek- sel moet gedragen hebben, (welk kleedingstuk later als heilig vereerd werd), dan mogen we zeker wel eenig verbond zien tusschen het woord keuvel en St. Maar- tensmantel. In bovengenoemd boek wordt ook gesproken over den St. Maartensvogcl, de St. Maartensvuren en de St. Maartensgans. De eerste moet dan volgens sommigen de zwarte specht met roode kuif wezen. De vuren moeten voorheen op 11 November door het bijgeloovige volk ontstoken zijn, teneinde zich daar door te beveiligen voor schade, door onweder aan te brengen, wat ons evenwel vreemd voorkomt, daar het dan tegen den winter gaat en er van onweer (zoo goed als geen sprake is. En de St. Maartensgans (die in Gelderland nog door vele huismoeders op dien datum moet worden gebraden) wordt volgens de overlevering almede in verband met den kerkheilige gebracht. Toen hij namelijk door het volk tot bisschop was gekozen, wilde hij uit beschei denheid, die waardigheid niet aannemen en vluchtte, toen het volk hem zocht om hem te overreden, zich die benoeming te laten welgevallen, in een ganzenhok. Dit toevluchtsoord werd echter tot genoegen van de zoekenden door de dieren verraden. Wjjvend gedeelte. Het vreemde verschijnsel, dat onverwacht en zeer laat in den tijd besloten werd tot het onder de wa penen houden of roepen van een maximaal blyvend gedeelte der lichting 1907, door een Minister van Oor log, van wien bekend is, dat hij tot de voorstandere befioort van het kleinst mogelijke cijfer mihtieplich- tigen voor de eischen van den dienst, heeft ons op kondschap doen uitgaan zegt de Teh naar de oorzaak van .die tegenstrijdigheid tusschen theorie en praktijk. Trok de geheimzinnigheid, waarmee de uitvaardiging van den last voor die opvoering van dat terecht ge wraakte blijvend gedeelte plaats had, al direct bijzon dere aandacht, gezwegen van de ontstemming in vele kringen teweeggebracht, men vorschte tevergeefs naar ^En^e^moet e^toöh zijn. want ter plaatse waar zulke beschikkingen worden genomen, bestaat de ge woonte niet, die te doen zonder degelijken onder- ^Er is werkelijk een reden voor den genomen maat regel, die ©en opschudding verwekte als een onschul dig projectiel in een eendenkooi. D De hachelijke toestand in het havenbedrijf te Rotter dam wordt als aanleiding genoemd voor een disposi tie terecht allerzuurst becritiseerd door al wie 1907der is 'en zich reeds gespitst had tot aan de eerste herha- lingsoefening buiten de kazerne te kunnen bhjven l 's Lands belang gaat voor alles. Men kan kwalijk met een huilerig gezicht zitten jammeren over een handvol, met nutteloos nummerverwisselen, verloren guldens, als de rust en orde in de huishouding tvan den Staat gevaar loopen te worden aangerand. De vraag rijst echterBestaat die kans Ons dunkt van niet. En is dat gevoelen in tegen- spraak met het beleid en het doorzicht der regeering waarvoor wij ons diep hebben te buigen dan luidt een nieuwe'Waarom wordt de oorzaak met genoemd 1 Niet alleen, dat daartegen o.i. geen bezwaren kunnen worden aangevoerd, openbaring van wat de regeenng dreef, kan, naar onze meening, slechts bijdragen om gistende gemoederen te kalmeeren, uit overweging, dat het revolutioimair element weet wat het te wachten heeft van eventueele uitbarstingen. Een derde puzzle is de lang uitgestelde bekendma king Dit onderwerp leent zich tot menigvuldige en houtsnijdende voors en tegens Als evenwel g<>>iv«; ncr c'est prévoir nog niet heeft uitgediend, da 1 tuigt van wijs beleid het opdragen van lastenzoo in te nikken. icHait de belasten er zoo min mogelijk onder lijden, althans er niet door gefroisseerd Zoo ooit dan is hier le ton qui fait la ™dsiquc. Teleurstelling in gemaakte plannen, een schadepos e op de particuliere begrooting en ten slotte onkundig gelaten van het motief, 't is alles bij mekaar meer dan een weerbaar Nederlander kan verkio-ppen. Zou minister Van Rappard niet eens op het Torum komen en de pruttelende menigte een hart onder den riem steken? Kikvorschen te kooplgevraagd. In een plaatselijk blad te Haarlemmermeer worden kikvorschen te koop gevraagd voor één cent pei stuk. Gezinsverpleging. Maandag 11 Nov. werden door het hoofdbestuur van de vereeniging voor gezinsverpleging in de classis Alk maar benoemd tot gezinsverpleegster a voor de omgeving van ALKMAAR. Mej. N. A. Leemhuis, met wie op de voordracht stond Mej. G. Hb*mv<»r DE RIJP e.o.: Mej. van Ingen Schenau, met wie op de voordracht stonden de dames 15. A. Schaper en A. M. Verweij; tmrnTvrrD c. voor ANNA PAULOWNA en WIERINGER- WAARD: Mej. Joh. v. Bonsam Waalkens, met ,wie op de voordracht stonden de dames J. A. de Lang en A. M. Verweij. Naar Rotterdam. Maandagmorgen vertrokken uit Hollands Noorden 264 personen voor de werkzaamheden in de haven te Rot terdam. Van 't station Schagen waren daarvan 63 per sonen bij. Deze waren grootendeels afkomstig van Kot- horn, Zijpe en Callantsoog. De anderen kwamen van. Den Helder, Anna Paulowna en Koegras. Alleen van Den Helder meer dan 150. Schurft. In de Zijpe is bij A. W. besmettelijke schurft onder de schapen geconstateerd. - De Commissie, door den Noordermarktbond be noemd tot het ontwerpen van statuten, zal reeds a.s. Zaterdag te Noord-Scharwoude vergaderen, om het inmiddels opgemaakte concept te bespreken, teneinde het daarna aan de aangesloten vereemgingen te kunnen opzenden. Aan den cursus voor herhalingsonderwys in deze ge meente wordt deelgenomen: te St. Maarten door 5, Valkoog 4 en Eenigenbrug door 5 leerlingen. Tot^kaasmakef aan de kaasfabriek „Koegras" te Koe- gras is benoemd de heer Jb. Scheringa, als zoodanig werkzaam in de kaasfabriek „de Eersteling te Koegras Helder. Tcsscl» De heer W. Mets Tz. te Oudeschild, oud- gezagvoerder- postconducteur van den stoombootdienst Nieuwediep_ Tessel, is by Kon. Besluit benoemd tot broeder orde van den Nederlandsche Leeuw. Uitslag toewijzing, gehouden ten overstaan van notaris Vryburg op Dinsdag 12 Nov., ten verzoeke van de Erven van wijlen mej. de Wed. A. de Waard de Jong. 1 Het huis en erf aan de Schagerbrug, bewoond door den heer P. de Waard, gekocht door den heer W. Blaau- boer Gz. aldaar voor f 1600. 2. Het huis en erf, aldaar, bewoond door den heer Jb. Moleman, gekocht door den heer P. de Waard aldaar voor f705. Door den rook gestikt. In het ziekenhuis te Kampen heeft, terwyl de zaal een oogenblik onbewaakt was, een van de patiënten, een zekere mejuffrouw M., een stuk papier ^gestoken en is hiermede onder de dekens gegaan, met het gevolg, dat zij door den rook is gestikt. Ze waren boos. Men seint uit Breda aan de 'sHert. C. De cadetten van de Kon. Mil. Academie hebben in de cantine veel spektakel gemaakt en een groot gedeelte., van den Inboedel vernield. De oorzaak is, dat de cadetten niet uit mochten, om dat zy Zondagavond met kermisvolk in een carroussel hadden gevochten. Geld wisselen aan postkantoren. Hoewel men zich thans reeds op menig postkantoor niet te vergeefs aanmeldt om geld en bankpapierge- wisseld te krijgen, zyn de directeuren by Diensterder van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie uit- genoodigd om, voor zoover die dienst aan de loketten voor den verkoop van postzegels en de stand der kassen het toelaten, het publiek ten deze zooveel mogelyk ter wille te doen zyn. t v aa. Te goed verstopt? Men meldt uit Zuidlaren In het gehucht de Groeve, onder het dorp Zuidlaren, vnrniisto een 84-iarige landbouwer op een gegeven oogenblik vijf bankbiljetten elk van f1000. Onmiddellijk werd daarvan aangifte gedaan bij de politie, wier onder zoek echter geen resultaten opleverde. Sporen van in braak waren niet aanwezig. Nu vermoedt men, dat de oude man het geld ergens te goed heeft verstopt. Onaangenaam avontuur. Een Arnhemsch Ingezetene heeft dezer dagen in Duitschland een zeer onaangenaam avontuur beleefd. Met zijn auto in de buurt van Bonn rydende, liep op een vrij breeden weg een man, niettegenstaande de auto langzaam reed en de gebruikelijke signalen gegeven werden, voor de auto langs, werd door bet spatbord gegrepen en kwam onder het rytuig. Deerlijk gewond werd hh er met groote moeite onder uit gehaald en niottogonstaande dadelyk medische hulp werd gehaald, i» hii aan de gevolgen overleden. De automobilist die zlin adres had achtergelaten, werd den volgenden dag in hechtenis genomen en naar BWinverv0®rd: .a..® stellen van een borgtocht van 100.000 mark is hy op vrije voeten gelaten. Bezoek Diiitsrhe Keizerin. De Keizerin van Duitschland wordt Zondag 17 dezer ten paleize het Loo verwacht, teneinde aan onze Ko ningin aldaar een bezoek te brengen. Tusschen 10 en 11 uur des morgens zal de Keizerin te IJmuiden aankomen en zich vandaar per keizerlijken trein naar het Loo begeven. 's Avonds te 10 uur zal H. M. van daar naar Postdam vertrekken. Een inbreker. 't Was duidelijk te hooren, telkens gerammel en heen en weer geloop. Er moest een inbreker aan 't werk zyn. Daar hoorde men zelfs iets vallen, een glazen j stolp of iets dergelijks. Wat te doen? De man, een slager uit de Pastoorstraat te Arnhem, zou een agent van politie waarschuwen. Men stelde een onderzoek in, weer datzelfde gerammel, het geluid kwam nu uit een achterkamer. Voetje voor voetje daarheenGroot was hunne verbazing, toen ze in deze kamer een koe aantroffen. Het beestje, achter in een stal opgeborgen, was door de achterdeur binnen gekomen, de gang. door, maar kon niet verder, omdat de weg was versperd door een gangdeur; de ruiten in j een deur aanwezig werden door de koe ingedrukt. Ver volgens is het dier de woonkamer ingestapt en hier is byna al het aanwezige van den schoorsteen geloopen. Tengevolge van de duisternis (want 't was diep in den nacht) kon het waarschijnlijk den ingang tot de woon kamer niet meer terug vinden. Natuurlijk heeft men de bezoekster op haar gewenschte plaats gezet. („Arnh. Ct.) Schiefschalheim ons compliment, het was fameus. De andere dames en heeren vervulden allen con amore de hun opgedragen taak. Het geheel als voorstelling is zeer te roemen en allen gingen zonder twijfel zeer voldaan huiswaarts. In langen ty'd hebben we niet zulk een goede tooneelvoorstelling gehad. Schager Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangovoerd 12 stapels kaas, waarvan 12 stapels kleine kaas, hoogste prys f 28.60, 0 stapels commissie f 0 stapel middelbare f Aan gewicht 4710 K.G. De Host. De heer H. J. van Stapele zal Zondag a.s. voor de afd. Schagen van den Bond „De Post" spreken over „De taak der Vakvereenigingen van Ambtenaren". Winkel, 11 Nov. 1907. Slaboonen f 0.— a f 0.— per 1000 st. Aardappelen f0.— a f0.— per 35 K.G. Andijvie f 0.— per 100 bos. Peren f 1.10 af 1.15 per mand. Snyboonen f—a f— Uien fl.— af 1.10 per 100. Appelen f 0.90a f2.— p. mand. Bloemkool f 2.40 a f 2.50 per 100. Nep f 0.85 a f 1.06. Broek op Lnngendjjk. Dinsdag werd besteed voor: Aardappelen graafjes f0.50 a f0.60 per 17* K.G. ronde -0.35 -0.50 Wortelen 0.— -0.— 100 bos. Bloemkool, 1ste soort, f 0.— a f 0.— per 100 stuks. 2de - 2.- a f 3.- Reuzenbloemkool -10.— a -13.76 Roode kool 3.— a - 4.50 Gele kool - 2 50 a - 3.75 Witte kool - 2.- a - 3.- Nep (kleine uien) - 1.— a - 1.10 per 50 K.G. Uien ï.io a - 1.25 Rammenas - 0.— a - 0.— 1000 Veiling van „Ons Belang". Woensdag 11 Nov. Aangevoerd 9000 stuks kool. Roode kool, 1ste soort f 4.— a f 4.25 per 100 stuks. 2de - 3.- a - 3.75 Kleinere - 1.80 a - 2.50 Gele 1ste - 3.50 a - 3.75 Kleinere - 1.40 a 1.80 2de - 3.- a 3.25 Gewone nep f 0.95. Uien f 1.4- per 50 K.G. „Nieuw Leven", station Noord-Scharwoude, 9 Nov. Gewone uienf 1.05 a f 1.15 p.50 K.G.gewone nepf 0.— a fö. per 50 K.G. Roode kool, 1ste soort, f 3.50 a f 3.76, 2de soort f8.— a f 3.25. Gele kool f 3.50 a f3.75 per 100, 2de soort f 3.— a f 3.25. Witte kool f 3.— a f 3.25, 2de soort f 2.20 a f 2.80 per 100. 11 Nov. Gewone uien f 1.—af 1.15 p.50 K.G. gewone nepfO.—a f 0.— per 50 K.G., roode kool, 1ste soort, f 4.25 a f 4.50, 2de soort f 3.25 a f 3.76, kleinere f 1.20 a f 2.60. Gele kool f 4.50 a f 4.75 p. 100, 2de soort f 3.75 a f4.—, kleinere f 1.50 a f 2.30. Witte kool f 2.90 a f 3.—, 2de soort f 2.10 a f 2.60, kleinere f 1.— a f 1.30. 12 Nov. Gewone uien f 1.— a f 1.15 p. 50 K.G. Gewone nep f 0.— a f 0.—. Roode kool le soort f 3.75 a f 4.—, 2de soort f 3.25 a f 3.50, kleinere f 1.10 a f 2.—. Gele kool f 3.75 a f 4.2de s. f 3.a f 8.50, kleinere f 1.30 a f 2.20 per 100. Witte kool, 1ste soort, f 2.50 a f 2.75, 2de soort f 1.40 a f 2.25, kleinere f 0.80 a f 1. Dorp Noord-Scharwoude. 11 Nov. Reuzenbloemkool lesrt. f 10.a f 13.50, 2e fl.— af 1.50. Bloemkool f0.— a f0.—Nep f0.—afO.—Uien f 0.— a f 0.—. Drielingen f 0.— a f 0. Roode kool f2.50 a f4.—. Witte kool f2.— a f 3.25 Gele kool f 3.—a f 4.—. Aanvoer stuks. 12 Nov. Bloemkool le srt.f 7.50 a f 12.75. Reuzenbloemkool le s. f 0.— a f 0,—, 2e f 1.— a f 1.50. Gele kool f 2.50 a f 4.50. Roode kool f2.50 a f4.50. Nep f0.— a f0.—UienfO.— a f0.—Witte kool f2.— a f3.25. Aanvoer stuks. 13 Nov. Bloemkool le srt. f 0.- a f 0.—,Reuzenbloemkool les.f 10af 14 25, 2e f 1.—a f 1.50Gele kool f2.— a f3.50. Nep f0.— a fÓ.— UienfO.—af0.Roode Kool f2.— a f4.25. Witte kool fl.50 a f 3.Aanvoer stuks. GEMEENTE SCHAGEN. (O) KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen maken bekend, dat op Vrijdag, den 15 November aan staande, des namiddags te drie uren, de gelegenheid zal zyn opengesteld tot KOSTELOOZE INENTING en HER INENTING van de ingezetenen, die zich daartoe aan de Openbare Lagere School aanmelden. Schagen, den 13 November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J- POT. Mnltatnli's Vorstenschool. Multatuli's Vorstenschoolwat is het reeds tal van jaren geleden, dat wy dit stuk voor de eerste maal zagen opvoeren. Toen waren we onder den indruk van het machtig en krachtig zeggen yan den grooten schrij ver, maar ook nu was er voor ons nog niets verloren gegaan van deze uiting van diep denken en diep voe len. Multatuli's Vorstenschool gezien en gelezen, gelezen "en gezien, het zal steeds een machtigen invloed blijven uitoefenen, schoon als 't is 111 En nu de opvoering door het gezelschap van Van Lier in het Noordhollandsch Koffiehuis op jl. Dinsdagavond! Met grooten lof kan van deze uitvoering worden getuigd. Deze avond is weer een succes geweest voor dit gezel schap, en de gunstige roep, die van elders is gekomen, is hier bevestigd. Als koiflngin Louise, mevrouw Julia van Lier-Cuypers, eene actrice met temperament en zeggingskracht. We kregen mooi spel, breed van gebaar, levendig van mimiek; de koningin, imponeerend door stand en zeggen, een woordenstroom vol schittering en kleur en toch en toch Het feu-sacré ontbrak. Niet waarachtig grootsch en verheven; wel magnifiek spel, maar niet een werkelyk leven; de mond sprak, het oog tintelde, de stand onder streepte juist en beeldend het gesproken woord, maar maar Mevrouw Erfmann—Sasbach was Hanna; Hanschen, droevig in haar leed, teeder in haar minne, maar groot en verheven in haar levensopvattingeenvoudig en klein in stand en positie, maar toch zoo recht groot en voor naam. Wat heeft mevrouw Erfmann haar rol mooi uitgebeeld, met wat een warmte en innig voelen. Hier kwain het recht van binnen tot ons, daar werd de teerste snaar aangeroerd die weerklank vond in ons binnenste en velen der toehoorders tot tranen toe wist te roeren. Dat was waarachtig mooi. De Koning George van den heer Schwab verdient alle hulde, hy wist deze eigenaardige slappe figuur, vooral in het le (2e) bedryf duidelijk te oinlynen. De heer Louis de Vries als Prins Sperido, maar vooral als Herman de smid gaf veel relief aan zyn rol. Dat tafereel, waar hy opkomt voor do eer van Hanna, is mooi gespeeld en droeg niet weinig bfi tot het welslagen van dat bedrijf. Voor mijnheer Hoek als Jonkheer Sohukenscheuer Gemeente Schagen. Ingeschreven van 10—13 Nov. 1907. GeborenJohannes Jacobus, z. v. Dirk Koning en Catharina Schipper. Gemeente Zijpe. Ingeschreven van 6—8 Nov. 1907. Geboren, Ondertrouwd en Getrouwdüeene. Overleden: Lammetje-Kleberg 62 jr., echtgenoote van Johannes Beukenkamp. NEDERLANDSE!! HERVORMDE GEMEENTE te Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Herman. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. De Boer. (H. Avondm.) Barsingerhorn, v.m. 9.30 uur, De. Van Loon. Idem, 20 Nov., 's avonds 7 uur, Ds. Van Loon. Wieringerwaard, geen dienst. Idem, 20 Nov., -s avonds 7 uur, Ds. Engelkes. Collecte voor de vereeniging tot steun voor verwaarloosden en gevangenen. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Zuid Zjjpe, n.m. 1.30 u., Burgerbrug. Ds, Herman. Winkel, Ds. P. R. A. v. Meurs. Harenkarspel, voorm. 9.30 uur, Ds. Damsté, Kerkeb. Idem, nam. 7 uur, Ds. Damsté, Dirkshorn. Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Dr. Toxopeiis. Oude Niedorp, voorm. 9.30 uur, Ds. Kanis. Veenhuizen, 20 Nov., 's av. 7 uur, Ds. kanis. Valkoog en Sint Maarten, geen dienst. Sint Maarten, 20 Oct., 's av. Ds. Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn c.a., v.m. 10 u., Ds. Kooiman, Barsingerh. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Noord- en Zuid-Zype, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Oudesluis. Idem, 20 November, 's avonds 6.30 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Burgervlotbrug. Wieringen, Ds. Onnes, Hippolytushoef. LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAGEN ten hehoeve van de Nederlandsch Hervormde Kerk voorm. 10 uur, de Heer Van Grastek. De spaarpenningen van den bedelaar. De Temps van eergisteravond brengt nog onfler hot laatste nieuws uit het paleis van justitie dit korte be richt", dat toont dat de bedelaar met de gouden tien tjes onder zijn vestje, niet geheel en al een legendarisch persoon is: Voor de negende kamer stond heden een oude bedelaar van een-en-zeventig jaar trecht, die eer gisteren opgepakt was wegens bedelarij en dien men in het bezit gevonden had van 10.000 frank in pupier op zijn naam, een spaarbankboekje van 1600 frank en 800 frank in goud. Hoe komt ge aan dat fortuintje? ondervroeg de president. Door mijn arbeid, antwoordde de oude man. Ik bedel sedert mijn jeugd. I Acht dagen gevangenisstraf. Alweer een spoorwegongeluk. I Even over de Belgische grens nabij Sas-van-Gent had Maandagochtend een spoorwegongeluk plaats, dat hoe wel op verre na niet zoo ernstig, veel overeenkomst heeft met het voor eenigen tijd in Frankrijk gebeur de ongeval. Reed daar een personentrein in de Loire hier reed een rangeermachine van den Belgischen Staat in het kanaal Gent-Ter Neuzen. Deze machine moest manoeuvreeren op het terrein der suikerfabriek Wit- touck te Selzaete en moest dus de spoorbrug passee- ren. Door den dikken mist kon echter de machinist de signalen dier brug slechts op zeer korten afstand onderscheiden. Het was dan ook te laat toen hij zag dat die brug openstond. Remmen noch achteruit stoomen mocht baten en machine en tender reden recht het kanaal in. Hierdoor ontstond in het spoorwegverkeer een zeer groote belemmering, een geheele slagnatie voor zoover het de lijn EeclooSt. Gilles betreft, daar de spoorbrug niet dicht kan. De verongelukte trein hangt j juist in de draaiopening. De machinist werd licht ge- kwetst. (Tijd). Dc gezondheid van Keizer Wilhelm. Er is reeds eerder melding gemaakt, dat de Keizer al sedert de manoeuvres last van zijne keel zou gehad hebben. Die geruchten worden ook vermeld in de Mi- litarisch-politische Korrespondenz. Dit blad heeft inlich tingen uit hofkringen gekregen, volgens welke de Kei zer al eenige maanden te kampen heeft met een hard- nekkigen hoestprikkel en heeschheid. Hij zal nu om die reden zijne meeste toosten in Engeland schrifte lijk overhandigen en niet uitspreken. In Engeland is dit geen ongewone manier. Koningin Victoria placht het bij plechtige gelegenheden dikwijls te doen. De National-liberale Korrespondenz komt nadrukke lijk op tegen een pessimistische opvatting aangaande 's Keizers gezondheid. „In de pers zegt zij maar nog meer onder het publiek, is men blijkbaar nog niet heelemaal gerust op den gezondheidstoestand van den Keizer. Wij kunnen echter verzekeren, dat er geen enkele ernstige reden voor bezorgdheid schijnt te zijn. De Keizer heeft last van een catarrhe, die verouderd is en waarvoor hij in het zachte klimaat van het eiland Wight herstel zal zoeken. Het is overigens wel te be grijpen, dat de herhaalde wijzigingen in liet reisplan onder biet volk een zekere ongerustheid moesten ver wekken Misschien mag men die veranderingen echter ten deele toeschrijven aan de psychische aandoenin gen, die de Keizer in deze twee procesweken onder- i gaan heeft." Iloog bezoek. Londen herbergt op het oogenblik vier Europeesclie koninginnen en een keizerin. In de eerste plaats ko- ningin Alexandra en vervolgens de keizerin van Duitscli- lana, koningin Amélie van Portugal, koningin Victo ria van Spanje en koningin Maud van Noorwegen. En de aanleiding tot die samenkomst is niet het een ot ander schitterend feest, maar voor elke der vorstelijko gasten bestaat een verschillende aanleiding voor haaf iiezoek aan Engeland's hoofdstad. De Duitsohe keizerin begeleid! haren gemaal op het tegcntiezoek, dat beide hunnen oom brengen t« beantwoording van diens officieel bezoek in 190.v<> ningin Maud, de dochter van den Engelsc.hen koning, komt hare ouders opzoeken koningin Victoria van Spanje is voor het eerst na haar huwelijk weder in haren Engelschen familiekring en koningin Amélie van Portugal vertoeft te Londen ter bijwoning van de welijksvoltrekking harer zuster Louise de Trance mei prins Charles de Bourbon. (o)

Schager Courant | 1907 | | pagina 2