Uit en voor de pers. INGEZONDEN. Gemeiïgd Nieuws. Plaatselijk Nieuws Binnenïandsch Nieuws. Boefjes. 's Avonds na afloop van het werk, verkochten ze te Gouda prentbriefkaarten aan straatmenschen, voor alle prijzen, bij partijtjes tegelijk. Achterdochtige agenten van politie .letten iop hen, toen ze vrijer werden in hun bewegingen en gingen do jongens, kereltjes van 1216 jaar na. Ontdekt werd toen, dat er een miniatuur-bende met miniatuur-dieven bestond. Men ging een winkel binnen, één kocht een kleinigheid en enkele anderen namen stiekem iets weg, 't liefst kleine voor werpen, die ze goed weg konden moffelen, het aller liefst prentbriefkaarten, die ze nog al gemakkelijk, na tuurlijk tegen lagere prijzen van de hand konden doen. hun de gestolen prentbriefkaarten toonde, ja, toen was hel waar en waarschuwden ze hun collega's, die er intusschen ook waren ingeloopen, voor de praktijken der jeugdige hoefjes. Eu thans is het uit; de jongens zijn bij de politie bekend en misschien denken de jonge hersens 'reeds weer aan andere middelen om aan snoepconten te komen. Het Vad. Een snuggere kiezer. Dat onze kieswet voor den eenvoudigen kiezer nog niet eenvoudig genoeg is, blijkt uit het volgende tooneel- tje, dat zich dezer dagen in Ermelo bij gelegenheid van de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad afspeelde. Kiezer ontmoet op den stemdag een goed vriend en. vraagt„Waar hangt toch de bus, waar dat biljet in moet, dat ze me thuis gezonden hebben?" „Wel," zegt zijn vriend, die in het kiezen wat wij zer is, „op t gemeentehuis." „Moet ik aanbellen?" „Toch niet, je stapt maar binnen en in de raadzaal zullen de heeren je wel terecht helpen." „Ja, zie je, 'k heb thuis al geteekend, dan ben 'k i 'r af." De kennis wordt nieuwsgierig en wil de geteekende oproepingskaarl wel eens zien, doch de snuggere, kie- j zer weet al te goed, dat de stemming geheim is, dankt voor de terechtwijzing en stapt nu triomfantelijk het i gemeentehuis binnen. 't Kost den voorzitter van het stembureau buiten gewone moeite de oproepingskaart uit zijne handen te krijgen en als hij er eindelijk in slaagt en den nuchteren Vcluwnaar er een stemkaart voor in de plaats geeft, beschouw? deze dit als een bewijs, dat hij aan zijn kiezersplicht heeft voldaan en wil zich huiswaarts spoeden, na het biljet een plaats in zijn binnenzak te hebben bezorgd. Onder gelach van stembureau en eenige aanwezige kiezers, wordt ons boertje, hoewel niet zonder protest, er eindelijk toe gebracht van het stembiljet het passend gebruik te maken. Hoofdschuddend en schouderschokkend verlaat hij het gemeentehuis. Het kies-mysterie is voor hem nog onopgelost. Bedankt. Mr. H. P. Marchant heeft, wegens drukke bezig heden, bedankt als voorzitter van den Vrijzinnig-De^ mocratischen Bond, doch blijft lid van het hoofdbestuur. Als voorzitter treedt op mr. M. W. F. Treub. L. en V. Kaïnerverkiezing. In de vergadering der a.-r. kiesvereeniging „De Vrije Fries" te Sneek is besproken de candidaatstelling van een lid van de Tweede Kamer in de plaats van wijten mr. H. Okma. Het resultaat was, dat bij acclamatie tot voorloopig candidaat werd gesteld dr. A. Kuyper en, zoo noodig, als plaatsvervanger de heer H. Pollema, lid van Ged. Sta ten en schoolopziener te Sneek. Leeuw. Ct. f L. J. Veltman. Veltman, de bekende acteur, de groote „marqué," is Maandag te Amsterdam overleden. Bijna 90 Ondanks geruststellende verzekeringen in de plaat selijke pers, dat er hoegenaamd geen gevaar voor de inleggers bestaat, werd Maandagavond toch een groote aanvraag om terugbetaling van inleg verwacht. Het was dan ook \verkelijk Maandagavond zeer druk. In de ruime wachtkamer van het Spaarbankgehouw achter den Dom werden de inleggers toegelaten icai toen deze vol was, moesten de mcnschen buiten wach ten werden door de politie, die voldoende vertegen woordigd was, netjes in een rij naar volgorde gesteld. Om zeven uur< werden de menschen binnen gelaten en omstreeks half elf was juist het tweede gedeelte, dat een paar uur buiten gewacht had binnen gelaten. Naar schatting waren het - - y wel \»en 500 personen, meestal uit den kleinen bur gerstand. Er waren natuurlijk voel nieuwsgierigen. Alles ging echter kalm toe. De politie zorgde goed dat alles geregeld zijn gang ging. Ook de wachtende spaarpen- ningen-terughalers en -terughaalsters namen het zaakje gemoedelijk op. Uitbetaald werd echter niet meer dan volgens re glement bepaald, d.i. f25 dadelijk; f100, indien 8 da gen van te voren aangevraagd; f500 bij 14 dagen te voren aanvraging, en hoogcre bedragen bij vraging van minstens één maand. Het bestuur der Spaarbank meende, dat er geen reden was om van den regel af te wijken. De terugbetaling ging echter langzaam, doordat vele personen met meerdere spaarbankboekjes kwamen en sommige inleggers boekjes toonden, waarvan de rente in langen tijd niet bijgeschreven was, hetgeen een groot tijdverlies veroorzaakte. Zeker zal de uitbetaling niet voor middernacht afgeloopen zijn geweest. Die goede dorpelingen. Men schrijft uit Oss In den laatsten tijd ziet het er hier weer allesbe halve rooskleurig uit. Diefstal, vechten en dronkenschap zijn aan de orde van den dag. Om maar iets te noe men Nog geen veertien dagen geleden, slaan op Zondag- avöhd tegen 10 uur, wel 200 brave boerenjongens pp „den Heuvel", vlak midden in de kom der gemeente, in slagorde geschaard, gewapend met boksijzers, scheermessen en dolkmessen gereed om het dan nu maar (eens uit te vechten, tegen elkaar. De gemeente politie was versterkt met de brigade marechaussee en rijksveldwacht, en wist door tactisch optreden de boe- renlummels te verspreiden. Dit ging niet zonder ver zet, en enkele klappen moesten worden uitgedeeld, be nevens een paar brutale raddraaiers in de doos ge stopt. Verleden Zondag werd er in een weide op den rustheuvel een koe geslacht en gestolen, door een zes tal "beruchte en gevaarlijke sujetten, die op één pa, allen door de politie, in vereeniging met rijksveld wacht en marechaussee werden ingepikt. Een der die ven wist echter naar Duitschland te ontvluchten. Enkele dagen later weer een vechtpartij in de Molenstraat, tusschen politie en dronken kerels, waarbij het de po litie sleohts gelukken mocht, één der belhamels op te brengen. Gisteren is een offerblok in de paterskerk gestolen, en als verdacht van dezen diefstal is een dertien- 5 veertienjarige kwajongen aangehouden, die door al de boeren in den omtrek gevreesd werd om zijn brutali teit (en handigheid in het stelen van kipeieren, spek en wat nog meer van zijn gading was. Vergeefs heeft de politie steeds op hem geloerd en nimmer mocht het haar gelukken dit heertje op heeterdaad te betrappen. En zoo is er bijna eiken dag wat nieuws, maar iets kwaads. Het drankmisbruik is hier dan ook meer dan erg. Geen marktdag gaat voorbij, of men kan stelletjes dron ken boeren langs de straat zien zwaaien. Geen Zater dagavond of het is "woelig in de voornaamste straten dier plaats, waar enkele der gewilde kroegen liggen, en niet één, maar meerdere dronken kerels vallen langs (de straat. En dat alles gebeurt in ons saaie, dooie Oss, waar i a.4h I rt /I a.a«" ïn n 1 n a tl 1 aIa ||Q vechten. jaren is hij geworden, en de laatste anderhalf jaar was hij eigenlijk steeds ziek. Vóór dien tijd zag men hem nog eigenlijk nooit „Iets te doen" is, als er „iets wel eens op straat, heel langzaam loopend, voorzichtig nioest zijn, en waar als er „iets te doen -H 1L tt k..A J A nn /-li-»»-» t»»/\f r» Itll/I rondkijkend hij \vas erg doof en dan trof altijd stejen e£ jenever drinken, aan de orde van den dag weer zijn mooie, sprekende kop, dien het latere geslacht zjjn alleen kent van Israëls' portret in het Rijksmuseum. Het laatst heeft men hem op het tooneel gezien jn 1900. Toen is Veltman nog eens opgetreden in een beroemde rol. 47 Jaar heeft Veltman tooneelgespeeld. Hij was in 1817 geboren, maar eerst in 1847, ruim 29 jaar oud, kwam hij op het- tooneel. Wel uit roeping hij werkte op een notariskantoor, was reeds gehuwd, maar ide liefde tot)het tlooneel "werd hem te sterk en zoq debuteerde hij onder direetielvan J. Ed. (de Vries als jeune premier in 't drama Eduard van Schotland of de nacht eens vlug- telings. Niet lang daarna reeds is hij door toedoen van De Vries van emplooi veranderd en marqué gewor den; zooals dr. Mendes da Costa in zijn Tooneelherinne- ringen mededeelt, eerst zeer tegen, later volkomen mèt zijn zin. Als diet „verraaier" heeft Veltman sedert bekend gestaan de verhalen van zijn successen, van den legendarischen matroos, die hem van uit den engelenbak bedreigde, van „dat ze hem op stonden te wachten" enz., zijn le gio. Toch heeft hij niet altijd verradersrollen gespeeld en zelfsl was hij daar, Waar de traditioneele marqué heele- maal niet op zijn plaats zou zijn geweest, ook in salon stukken b.v., waar hij zich natuurlijk niet vertoonde in het costuum, waaraan hij gewend was, uitnemend; door zijn groot beeldend vermogen, een sterk sprekende fi guur, en daarbij op ende op gentleman. Wie hem ooit ontmoet heeft begrijpt trouwens, dat hij niet anders zou hebben kunnen zijn. Heden te 12.30 uur is hij begraven op de Nieuwe Oosterbegraafplaats. Pensioen. Den heer C. van Scheijen postbode te Kolhorn is een (pensioen toegekend van f313. Wel aardig. P. J. S. schrijft in Onze Tuinen: „Een dikke biet, wordt van onderen voor een derde ongeveer afgesneden en daar gedeeltelijk uitgehold, en wel zoodanig, dat het gat water houdt en een hyacin- thenbol bovenop geplaats kan worden. Om de biet worden een paar touwtjes gebonden en het geïmproviseerde glas omgekeerd opgehangen, ge vuld met water, dat ar en toe ververscht wordt en den bol bovenop. Men izotte over den bol een papieren mutsje, zooals dat bij hyacinthen op glazen veel gedaan wordt en is men leen Nveinig gelukkig, dan heeft men na eenigen tijd een glas, dat onder met de roode (of groene) bietenbladeren getooid is en boven met een bloeiende hyacinth prijkt. Ratten. De arbeider v. E. te Losser wilde dezer dagen op een morgen zijn geiten gaan voeren. Een dezer die ren was zoo door ratten toegetakeld, dat het aan de gevolgen stierf. De Keizerin van Duitschland op Het I.oo. Naar wij vernemen is de Keizerin van Duitschland voornemens de Koningin aanstaanden Zondag op Het Loo te bezoeken. Ongeluk. Op het goederenterrein van het Hollandsche Spoor station te 's-Gravenhage, had gisterenavond een ernstig ongelijk plaats. Een rangeerder had het ongeluk over een wissel te struikelen en geraakte daardoor onder een rangeerende locomotief. Den ongelukkige werd de lin kerbovenarm en de rechterhand afgereden en aan het hoofd werd hij ernstig verwond. Per automobiel werd de zwaar verwonde naar het Gemeenteziekenhuis over gebracht, waar bleek, dat zijn toestand zeer zorge lijk was. Later is de man overleden. De „Bun" op de Utrechtsche Nuts-Spaarbank. Men meldt uit Utrecht: Wat Rotterdam eenigen tijd geleden aanschouwde, hebben wij vanavond beleefd, doch gelukkig in veel geringere mate en op kalmer wijze. Na het faillissement van de firma Chr. Oortman Zoon, alhier, wilde hel gerucht, dat dc Spaarbank van het departement Utrecht van 't Nut van 't Algemeen betrokken zou zijn in dit faillissement, welk gerucht voortkwam uit de omstandigheid, dat deze Spaarbank korten tijd voor het uitspreken van het faillissement een groot bedrag aan deposito bij deze firma opgevraagd en geheel of bqna geheel verkregen had. Een droevig ongelnk. Men meldt uit $liedrecht: Een droevig ongeluk had hedenmorgen alhier |den dood van den 43-jarigen veehouder A. P„ van Gies- sen-Nieuwkerk, ten gevolge. Toen eergisterenavond zijn broer van daar naar hier zou huiswaarts keeren, be sloot P. met hem mee te rijden, omdat het (paard reeds 's morgens schrikachtig was geweest en zijn broer toen al knie en pols had bezeerd, 's Avonds maakte het paard zich weer angstig voor een hondenkar, waarop A. P. van den wagen sprong en het paard bij den kop nam, doch het dier was niet tegen te houden, waardoor P. viel, een eindweegs werd meegesleurd en vervolgens bewusteloos bleef liggen. Opgenomen en ver voerd scheen gister alles naar wensen te gaan, doch heden is de man overleden. Licht In den YTeutenschen polder. Zoo langzamerhand krijgen we hier de dingen van het moderne leven. We hebben 'n stoomspuit in on- zen polder en de telephoon. Nu beginnen we te den ken ove relectrische verlichting, in onze buurt komt 'n (edectrische centrale voor 'n tram komt mis schien. De heeren zijn er over aan 't j>einzen en pra- ten. Zoo'n kabeltje door onzen polder en we hebben j het nieuwe licht. Waarschijnlijk krijgen we dan ook I voor straatverlichting 'n stuk of "wat van die schitterende ballen, die 't ;a vondleven in de groote steden zoo ge- j zallig maken, 't Is eigenlijk wel met noodig, want onze tegenwoordige verliehtingsmethode is ook niet voorde poes. 't Is 'n modelverhehting. En we zijn er zuinig op we zijn over 't algemeen zuinig en daarom maken we er overdag of als de maan schijnt geen gebruik van. Ook 's zomers nietdan wordt het bij ons niet donker. In Amsterdam is 't licht 's avonds. Zóó licht, dat je de lichten zelf vergeet. Welk Amsterdammer bekijkt ooit z'n electrische manen? Hij bekijkt z'n hel verlichte mede-Amsterdamsohen. Dat doen wij niet. Wij voe len er weinig voor onze mede-poldermenschen te be kijken bij kunstlicht. We kennen elkaar allemaal en als we elkaar willen bekijken doen we dat 's Zon dags, liefst in de kerk. Dan hebben we onze beste spullen an. Bovendien zou 't niet gaan ook bij avond. Daar is onze verlichting niet op berekend en 't is niet noo dig ook. Het komt er niemendal op aan of we bij avond iemand herkennen of niet. We zeggen 'toch te gen iedereen: g'n avend samen." Onze lantarens dienen hoofdzakelijk om ons uit 't vaarwater en uit elkaar te houen en van dezen plicht kwijten ze zioh over het algemeen naar behooren. Het zijn bakens in de polderduisternis en 'n vereisohte van 'n baken is natuurlijk op de eerste plaats zichtbaar heid. En zichbaar zijn ze. Onze lantarens zijn 's avonds werkelijk de eenig duidelijk zichtbare dingen. Daar om kan er ook niemand in onzen polder wandelen 's avonds of hij kijkt aanhoudend naar die lichtpunt jes. 't Is 'n leuk gezicht. 'n Beetje fantastisch, maar daar houen we wel van. 't Is gezellig ook. Als je iemand onder zoo'n lanta ren tegenkomt heb je ofschoon 't je niks schelen kan eenige kans hem of haar te herkennen. Doch je moet gauw zijn, want de menschen verschimmen dadelijk weer. Ben je niet zoo precies onder de Jan- taren, dan zie je 'n silhouet, donker met soms 'n ietsje licht op den omtrek. Je kan onderscheiden of 't 'n mian of 'n vrouw is en je kan 'n hotsing vermijden. Onze verlichting heeft echter iets, dat bij geen enkel ander systeem wordt aangetroffen. Ik bedoel het van zelf uitgaan der lichten. Daar zijn we wel 'n beetje trotsch op. Tegen elf uur geven onze lantarens auto- metisch den geest. Niet allemaal tegelijk dat zou net zijn of wij er ons toch mee bemoeien maar nu hier eens een en dan daar. Geen lantarenuitdraaier behoeft er met z'n vingers aan te komen. Het vlam metje krimpt vanzelf in, totdat het 'n gloeiende spijker lijkt of 'n glimworm. Dan 'n paar snikken, en soms 'n wanhopig oplaaien. Doch dan is 't dood. De olie is tot den Laatsten druppel opgebrand. Soms brandt er om half twaalf nog wel eens eentje, maar dat js absolute verkwisting van petroleum. In onzen polder slapen de menschen 's nachts. Botsingen komen om mid dernacht niet voor en in 't water loopen doet (nie mand op zoo'n ongelegen tijd. We branden geen lan tarens voor nachtpittende medeburgers. Wie bij ons van nachtelijke excursies houdt moet voor z'n eigen verlichting zorgen. 't Ontsteken van onze verlichting is niet zoo'n auto- I matischo aangelegenheid. Daar is voor noodig 'n man netje, 'n ladder, 'n petroleumkan, 'n doosje lucifers en 'n jas. De jas alleen als 't waait. Bij stormachtig weer bewonder je de genialiteit van zoo'n dorpslampe nist. Daar staat-ie boven op 't laddertje met z'n jas over z'n hoofd, zichzelf en de lantaren, omhullend. Precies een photograaf, die den polder moet kieken. Maar hij strijkt lucifers af. In 't voorjaar wordt onze heele verlichting voor 'n half jaar op stal gezet, want officieel' begint de duis ternis pas in September. Als we 't electrisch licht krijgen is 't uit met het laddertje en de rest. Dan draait de veldwachter aan 'n klein handeltje en heel prozaïsch wordt in eens de heele polder beschenen. Doch 't zou toch eigenlijk jam mer zijn, want wat zou er dan nog voor verschil zijn tusschen onzen polder en Amsterdam? Door ecu automobiel gedood. Zondagmorgen omstreeks half twaalf, had nabij het Hotel Grebbe een droevig ongeluk plaats. Terwijl een paar jongetjes aldaar spelende waren, kwam een auto mobiel uit de richting van Rhenen en overreed het 7-jarig zoontje van den Rijksveldwachter jachtopziener H. G. Verhoef, dat nog juist den straatweg wilde over steken. De ijlings ontboden geneesheer dr. Waller uit Rhenen kon slechts den dood constateeren. Hoogwoud. In plaats van den heer K. Helder, die wegens hoo- gen ouderdom bedankte, is tot voorzitter van den Braak- polder onder Hoogwoud benoemd de heer B. Pluis- ter Dz. In de fabriek gedood. Gisterennacht had een ernstig ongeluk plaats in de papierfabriek ,,De Eendracht" te Velsen. De werkman Van iBalen van Beverwijk werd door een drijfriem meegetrokken en 'zoo verminkt, dat hij onmid dellijk dood was. Naar aanleiding van de indiening van de voorstellen tot Grondwetsherziening schrijft de heer D.(e) K.(oo) in het „Weekblad. De Amsterdammer" onder meer: 0, deze manhaftigheid van nu nog als grondwetsher- zieners te willen optreden, om zich een houding te ge ven, naar het, helaas, aloude recept der liberale party, volgens hetwelk men het tot het uiterste toe met zekere kunstjes moet probeeren, als de slag reeds lang verlo ren is/ Hoe veel nationalen tyd zal dit werk vorderen, om ten slotte, indien het nog tot eenig gevolg leidt, niets meer te geven dan een clericale grondwetsherzie ning te aanvaarden als een liberale overwinning, op de wyze van Pyrrhus behaald 1 En de natuurlijke weg was zoo eenvoudig. Toen de verkiezing voor de Provinciale Staten, en daardoor ook voor de Eerste Kamer, in kerkelyken geest was uitgevallen, had de Regeering reeds de Tweede Ka mer kunnen ontbinden, en naar den uitslag daarvan haar gedrag bepalen. Ware ook dan de meerderheid der Tweede Kamer naar kerkelijke zyde verplaatst, zy had met behoud van eere, voorzoover die bestond, het roer aan de tegenpartij kunnen overgeven, en deze zou dat hebben moeten aanvaarden. Zoo zou de toestand zuiver zijn geweest, en zeer in 't belang der linkergroepen zelf. Wat toch baat het op een moment van kerkelijken voorspoed, onder een kabinet, waarvan niet de geringste suggestie uitgaat, zich over te geven aan een Grond- wetsherzieningsgescharrel, dat nooit iets meer kan bren gen, dan wat de kerkelijken willen toestaan, en wat dus onder een kerkelijke Regeering evongoed te bereiken zoq zijn Het is o. i. niet alleen krachtsverspilling, maar benadeeling van eigen zaak. Neen, wat de coalitie der minderheden noodig heeft, zij zou dat juist verkregen hebben door het terugtreden van dit ministerie voor de kerkelijke meerderheid, name lijk nog minstens vier jaren van oefening on sterking onder clericaal bewind. Het is ten duidelijkste gebleken, ondanks alle voorstellingen en voorspellingen van het tegendeel, dat het kerkelijk leger nog geenszins geslon ken is ten gevolge van de van 1901—1905 door het Kuyper-ministerie begane fouten; en zulk een slinken der tegenpartij ten gevolge van bedreven misslagen alleen, geeft der linkerzijde uitzicht op een meer roos kleurige toekomst dan de tijd, dien zij Dwing de kerkelijken dus, hun arbeid te toonen, in plaats van u zelf, ten hunnen voordeele, te verzwakken in oneervol, ja schadelijk werk. reeds gezegd, elk op zichzelf, maar niet minder met elkaar, denk maar eens aan de trio's voor orgel, viool en zang, werk hebben geleverd van groote waarde. Daarom een hartelijk tot weerziens! Geslaagd. De heer J. Smit, besteller aan hot postkantoor alhier heeft met goed gevolg den cursus voor treinconducteur te Utrecht bijgewoond. De heer Smit wordt thans ge plaatst aan het kanloor No. 1 te Amsterdam. Geachte Redacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stukje van C. Middelbeek en W. Bestevaar in Uwe courant van Zondag 10 Nov., verzoek ik U, ter voorkoming van misverstand plaatsing voor het volgende: Door mijne beide zoons Adriaan en Martinus werd in den namiddag van den 12den Mei j.1., terwijl zy in ge zelschap van Ali Schuurman, met hun vaartuigje op zee aan het roeien waren, een drijvend lyk opgemerkt, het welk zy, doordat zy geene lyn by zich aan boord' had den, niet konden medevoeren. Zy besloten daarom naar den wal te roeien om vandaar eene lyn te halen en tevens den veldwachter met hunne vondst in kennis te stellen, om daarna het lyk op te halen. Op aandringen van de beide Kolhornders is hun toen door do beide Broeders toegestaan om mede te gaan teneinde aan dit voornemen gevolg te geven, zoodat, als in uwe courant van 16 Mei een bericht gestaan heeft dat door 2 men schen van Kolhorn een lyk aangebracht is, dit bericht niet geheel juist was. Hoewel het bericht in Uwe courant van Donderdag meldde, dat Gebrs. Vos de vinders waren, had er even goed wel, zooals de inzenders meenen, gemeld kunnen worden, dat zy tevens de aanbrengers waren, adres aan den veldwachter Kooeer, die ruim 2 maanden na het ophalen van het lyk de namen van beide Kolhornders nog niet wist. En ten slotte, wat betreft het niet kunnen rymen van de inzenders, is m.i. eene zeer onwaarschynlyke verkla ring, omdat C. Middelbeek, den 29 Juli j.1., toen het be kend was dat het gevonden lyk dat van den heer Spij ker kon wezen, en dat op het vinden van dat lyk eene premie was gesteld, een brief vol verdichtsels aan den heer Jacs.. Spyker, Automobielenfabrikant te Amster dam heeft geschreven, meenende eenige aanspraak op die premie te kunnen maken. Zooals hun beiden be kend is, zyn zy by de verdeeling dier premie door den broeder van den heer Spyker niet buitengesloten. U, Mynheer de Redacteur, dankende voor de plaatsing Achtend, J. A. VOS. Callantsoog, 12 Nov. 1907. De watersnood in Erankrjjk. Zonder ophouden blyft het in Prankrjjk regenen en blyven de rivieren overstroomen evenals voor eenigen tyd in Italië. „De Matin" geeft een reeks nieuwe berichten, waaruit de omvang van de ramp te meer blykt. Zware regens, vermengd met groote hagel- steenen, vielen te Hérault. Te Montpellier groeide de Verdauson, een kleine beek, tot een woesten stroom aan. Dergelijke berichten komen van tal van kleine plaatsen Het zwaarst heeft de Rhöne-vallei geleden. De boeren te Privas kunnen niet naar de markt gaan, omdat de wegen zyn overstroomd. De departementen Orange en Camarès zyn door de Aigues, die zyn dyken heeft door gebroken,^ overstroomd, De Rhóne en haar zijrivieren veroorzaken vreeselyke verwoestingen. Uit Avignon werd daaromtrent Zater dag medegedeeld, dat de spoorwegverbinding tusschen Oavanlon en Apt is verbroken. De laatste trein, die Zaterdag uit Apt vertrok, werd te 5 uur genoodzaakt te Beaumettes te stoppen. De reizigers werden daar zoo goed en zoo kwaad als 't ging onder dak gebracht. De Celavon heeft nog meer treinen dan dezen tot staan gebracht. De machinist van een trein, die hulp ging brengen, zag twee vrouwen in een baanwachtershuisje, ingesloten door het water. De Durance is met schrik verwekkende snelheid gestegen. D—- Evenzoo de Ouvèze, die ter hoogte van Bédarrides een dyk heeft vernield. „.W1 Do prefect van Vaucluse is met genie soldaten ver- nu beleeft, i tr®kken om hulp te brengen met reddingsbooten. Zaterdagmorgen was het departement Vaucluso over stroomd. Den ganschen vorigen nacht had het sterk v_ geregend. De streek tusschen de Rhóne en de Durance Maar welk een onbezonnenheid nu, terwyl dat loger ^a^ïUAf®keel onder water. De_ overstrooming van der kerkelyken zoo goed als gaaf is gebleven, en zyn Rhone is erger dan die van 1886, terwyl de Durance, leiders daar staan vervuld van den stryd, een proef te 806sej van Provence", volgens den „Matin", 44/2 M. willen nomen of zii zich ook een contractie in de han- ?estQ£en ls en het geheele Zuidelijke gedeelte van "het willen nemen of zij zich ook een contractje in de han- n - den zouden laten stoppen, dat hun den voorsprong Departement heeft verwoest. Beken, die anders zoo benam. Toch is dit de allerjongste ministerieele wys- goecl droog liggen, zyn nu in woeste stroomen heid, tenzy men zou mogen aannemen, dat de heeren j veranderd, zooals de Cadenet, de Brégaux, de Anzon, zelf het ook wel een dwaasheid vonden maar zich er niet van durfden afmaken, uithoofde van het ter kwader ure gesloten blanco-verbond. De Landbouwstraat. Naar wij vernemen is by den Kerkeraad alhier een schrijven ingekomen van het Classikaal bestuur, waarin het de Regenten van het Weeshuis machtigt, de Rozen- weide aan de Gemeente in koop af te staan. tVutsfecwt. Omtrent de feestviering van het Nut kunnen wy nog mededeelen, dat het concert van de Liedertafel te Wognum op Vrijdagmiddag 17 Januari gegeven zal worden. Op den avond van dien dag: „Grooto Stadslucht" opgeluisterd door muziek. Zondagavond zullen dan de heer en Mevr. Bigot van Amsterdam optreden. De voordrachten zul len door muziek worden afgewisseld. Kerkconcert. Het is een eigenaardig iets, dat by concerten als hier Zondagavond in de Kerk gegeven werd, er steeds zoo weinig menschen zijn. Het lykt wel of een dergelijke aan bieding van kunst niet in den smaak valt. Dat is toch wel jammer, want van een concert als dit, gaat zooveel opvoedende kracht uit, het brengt zooveel echt 1 genot. j Een organist, een violist, een zangeres, die alle drie op zichzelf en met elkander werk leveren, waarover maar één roep kan zyn, het is, dunkt ons, een gelegen- J heid te éénig om die te laten passeeren. I Het weinige werkelijk—goede dat we hier in Schagen op dit gebied te genieten krijgen, mocht wel j waardeering vinden door een druk bezoek. We zullen maar hopeneen volgend maal beter. Dit drietal is hier nu gunstig bekend en als zy dan weer eens terugkomen, dan hopen we het kerkgebouw gevuld te zien. I En nu het spel en de zang? Och uit bovenstaande j zal reeds zijn gebleken, dat we zeer, zeer veel hebben genoten. In den heer Secrève hebben we een organist leeren kennen met een temperament zoo weldoend warm, met een voordracht zoo meesleepend, dat het ons een verrukking was, naar zyn spel te luisteren. enz. Te Foigues staat S M. water; de inwoners wonen er °P j 06rs'"e verdieping. In de omstreken is zeer veel schade aangericht. Veie gezinnen hebben hun huisraad 1 6Atl, vee' hun wintervoorraad niet kunnen redden, j Alles is een prooi van het water geworden. Op de Mairie wordt aan hen, die geen huis meer heb ben, een toevlucht verleend. Te Bédaindes is midden in de stad een waterval Ontstaan, de sterke stioom sleept daar een aantal voor werpen mede: vee, karren, meubelen, enz. In de omstreken trachten de boeren, die in nood verkeeren, door schieten de aandacht te trekken. Het is echter onmogelijk aan allen hulp te verleenen, omdat het bestuur te weinig middelen heeft. Ook te Isle-sur-Sorgue is de schade zeer groot. Vele kudden schapen zyn verdronken en de boeren zyn op do bovenverdiepingen der huizen gevlucht. Er staat 2 M. water. De overstrooming begint by Morières waar vele boerenwoningen verwoest zijn. Een groote wat ervlakte, meer dan 10 K.M.2 strekt zich tusschen Thor en Isle- sur-Sorgue uit. De spoorwegverbinding is verbroken, zoodat de automobiel dienst doet. Volgens later bericht uit Marseille is het water daar iets gevallen en kan de schade door den storm van Vrijdag veroorzaakt, worden nagegaan. De materieele schade wordt begroot alleen wat de dokken betreft op 2 millioen francs. Twee menschen zyn verdronken en eenige andere worden vermist. Te Kaap Janet zyn drie woningen vernield door een instorting. Raad te Zfype. Vergadering op Dinsdag 12 November, des morgens ten 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer G. C. Hulst, Burgemeester. Na opening der vergadering, volgt de lozing en goed keuring der notulen. Aan de orde wordt nu gesteld: de bouw van een nieuw raadhuis. Voorzitter deelt mede, dat B. en W. in opdracht van den Raad een teekening hebben laten vervaardigen van Zoowel in het praeludium van Bach als in het Adagio een nieuw raadhuis, door den heer Leguit, architect te Maestoso van Handel wist hy zyn gehoor geheel onder j Alkmaar. Elk der heeren heeft een teekening thuis den indruk te brengen. ontvangen, heeft die op zyn gemak kunnen nazien, Over den violist, den heer J. C. Manifarges, niets dan en nu zou voorzitter gaarne vernemen, hoe de heeren lof. Ook hier een gloedvolle voordracht, een nobele over dit plan denken. toon, een zielvol spel, dat in verrukking bracht. In de De heer Francis: Kan dit voor dezelfde begrooting? Sonate A. Dur van Handel, maar vooral ook in het Adagio Religioso heeft deze violist geschitterd en bekoord. De zangeres mevrouw Secrève-v. Emminckhoven heeft zeer mooi gezongen. Een glas-helder en krachtig orgaan, daarby gevoel en voordracht, het zyn eigenschappen, die voor een zangeres zoovele middelen zyn om succes te hebben. Bovenaan stond haar zingen van de Aria uit Paulus van Mendelssohn-Bartholdy en Ave Maria van Gounodmaar ook haar Paree Doinine, eveneens van Gounod, was van oen groote uitbeeldingskracht. Kortom, dit was een drietal menschen, die, zooals VoorzitterNeen, het wordt meer. De heer Mann: Ik zal niets van deze teekening zeg gen, het uiterlyk schoon is alleszins te pryzen. De in richting van het gebouw is nagenoeg dezelfde a's by het plan van den heer Ellis. Dat zal dezen genoegen doen. Alleen is er een ander front voor geplaatst. Maar er zyn toch nog wel bedenkingen te maken. In de le plaats maakt dit ontwerp op my den indruk, dat het enorm meer zal kosten dan het bedrag, dat de raad daarvoor indertijd heeft toegestaan. Spr. zou daarom gaarne eens vernemen, hoe hoog hot eindcijfer der bogrooting was voor dit gebouw.

Schager Courant | 1907 | | pagina 6