A. HOVENIER, Laagzijde, Schagen. Sloor deze maakt ondergeteekende het geachte publiek bekend, dat een groote keuze van verschillende artikelen ontvangen is, zeer geschikt voor Om een overzicht te geven, volgen hieronder eenige van de in voor raad zijnde artikelen: met 5 jaar schriftelijke garantie. ALS Heeren horlogekettingen. Dames Armbanden. Broches. Portefeuilles. Schemerlampen. ftigarenkasten. Verfdoozen. Verrekijkers Rookstellen* Tegels met lijsten. Theebladen. Passerdoosen. Portemonnaies. ^chr|j feassets. n Prachtvolle keuze: Majolica-stellen, Eetserviezen, Ontbijtserviezen, Theeserviezen, Kristallen, Glazen en Gouda Vazen, Griekscli Porselein, Boheemsch Glas, Tête-a-tête, Chineesch Porselein, enz., enz. De heer Francis: Ik sluit my geheel by de woorden van den hoer Mann aan. Voorzitter: dit is een geheel nieuw plan, van het oude raadhuis zal vo'gens deze begrooting niets behoe ven te worden gebruikt, hot komt op de plaats te staan, waar het oude raadhuis nu staat, en de som van bouw wordt begroot op f 15500. Het gebouw zal beneden bevatten een secretarie, een arehiefkamor, een burgemeesterskamer, voor den secre taris twee kamers met een keuken. Boven: de raadzaal met tribune voor de pers, en drie slaapkamers voor den secretaris. De heer Leguit wil in plaats van een brand- kluis, makon een brandkeldpf voor de borging van hc-t archief en dezen kelder maken onder de archiefkamer. Deze kelder zal niet meer k osten dan een brandkluis. Do heer Mann vindt uit den aard van de zaak een borging van oud archief in den grond niet aanbevelens waard. In een kelder is het in den regel vochtig en verschil van temperatuur. Men bergt ook in de steden wol een deel van het archief in den grond, maar daar is men in den regel hooger gelegen dan hier. Voorts meent spr., dat, als men dit gebouw van den heer Leguit wil bouwen, men voor een bedrag van f 15.500 niet klaar komt, omdat dit plan niet voidoet aan de eischen, die de bouw- en woningverordening der gemeente Zype daaraan stelt. In de le plaats rusten de muren van het fundament op die van den kelder, wat volgens verordening is ver boden; verder wordt het gebouw aan de eene zijde opgetrokken van 1} steen met spouwmuur, maar de j andere muren slechts van 1 steen. Dat is eveneens weer in strijd met de bouwverordening. Deze geeft aan, dat men met 1 steen mag bouwen tot een hoogte van 6.50 M. en het voorgestelde gebouw wordt 12 M. Eu wanneer de gemeente nu een verordening vaststelt, dan zal zjj j zelf toch wel in de eerste plaats aan de eischen voldoen, die zjj aan anderen stelt. En gelet op deze beide din gen, gelooft spr. niet, dat voor f 15.500 dit gebouw zal kunnen worden neergezet. In de vorige vergadering is bovendien'vastgesteld, dat er een gebouw zou komen van f 10.500 en voor dat bedrag is er een gebouw te bouwen dat voldoet aan de eischen, die men voor een gemeente als de onze mag stellen, en daarom zal ik, zegt spr., aan dit gebouw van f 15.500 mijn stem niet kunnen geven. Voorzitter zegt, dat de heer Leguit hier is en nu zou spr. het wel goedvinden, dat deze in den raad kwam, om zijn plan te verdedigen. De heer Mann meent, dat het plan niet behoeft te worden verdedigd, de bouwverordening schrijft het voor. Bij nazien blijkt, dat de bouwverordening de eischen als door den heer Mann genoemd, voorschrijven, De heer Mann zegt den indruk te hebben gekregen, dat niet de eisch is gesteld aan den architect, dat er een raadhuis moest worden ontworpen van f10500 en dat was toch hot besluit van den raad. Men kan gemakke lijk een ontwerp maken dat heel mooi is, dat grootsch- is, prachtig, maar de dubbeltjes kwestie komt achter aan. Voorzitter zegt, dat die muur op den kelder en die hoogte nog wel kunnen worden veranderd, zoodat het gebouw aan de bouwverordening voldoet. Voorts is er nog eon staat by deze teekening gevoegd, wat er alzoo op het gebouw kon worden bezuinigd, zoodat dan de prijs f18500 zou worden. Men zou steenen en balken van het oude gebouw kunnen gebruiken, het tegen woordige straatwerk, do leien van het dak zouden pan nen kunnen worden, het hard- en zandsteen zou wegge laten kunnen worden, boven kan dubbeldik glas in plaats van spiegelglas, enz. Do heer Mann meent, dat er nog wel meer bezuinigd kan worden, zonder dat de soliditeit van het gebouw er onder lijdt. Er is een serre aangebouwd, die kan gemist. Spr. heeft den heer Leguit gesproken en deze heeft hem meegedeeld, dat een en ander nogal ruim is opgezet. Voor den toren is bjjv. Am. grenen hout voor gesteld, dat kan wel goedkooper, en bovendien kan er op de afmetingen der verschillende vertrekken nog wel wat worden bezuinigd. Voorzitter wil dit laatste in geen geval, omdat het eene verband houdt met het andere. De serre kan verval len, voor den vloer is Am. grenen hout genomen, om het te kunnen oliën, dat kan gevoegelijk vuren hout worden en dan geschilderd. De heer Nieuwland verklaart, dat hy zelf heeft opge keken, toen hy de teekening van den heer Leguit ont ving. B. en W. hebben wel degelijk gezegd, dat f10500 was toegestaan, buiten hetgeen van het oude raad huis kwam. En al moest het nu een paar duizend gul den^ hooger worden, daar is spr. niet tegen, maar f 15500, dat wordt hem te hoog. Spr. wil een goed en solied gebouw, maar dit is te veel. De heer Mann is van oordeel, dat een goed en solied gebouw, uitstekend geconstrueerd, misschien wat min der fraai dan dit, voor een bedrag van iets minder dan f10500 is te verkrijgen geweest. Spr. heeft aan het voorloopig ontwerp van f10500 zyn stem gegeven, inde veronderstelling, dat er in zoo'n voorloopig bestek wel eens het een en ander wordt vergeten en dan gaat het wel eens hooger dan de begrooting aangeeft. Wy kunnen voor f10500 een voor Schagerbrug en onze gemeente voldoend gebouw krijgen, dat aan alle eischen voldoet. Inderdaad, dit plan is fraai bewerkt, maar het eischt j ook een beduidend cyfer meer en daarom ga ik niet j mee met het voorstel, om zulk een raadhuis te bouwen. I Wil men iets in dezen geest, wat minder fraai, maar I goedkooper, dan is spr. daar wel voor. De heer De Moor deelt mee, dat den heer Leguit is opgedragen, een plan te maken van een raadhuis van f10500, en nu kost het f15500, en met enkele bezuini gingen, door B. en W. in overleg met den heer Leguit aangebracht, zou het bedrag dalon tot f 18500. Bovendien hooren we zooeven van den heer Mann, dat de heer Leguit de begrooting nogal royaal heeft opgezet, zoodat ik geloof, dat zonder dat het gebouw aan soliditeit zal verminderen, wy voor een bedrag van f 13500 wel zullen klaar komen. En willen we een eenigszins fraai en solied gebouw, dat aan zjjn doel beantwoordt, dan ge loof ik, hoewol ik geen deskundige ben, dat een bedrag van f10500 te gering is; een meening die ik van den beginne af ben toegedaan geweest. Het ontwerp-Ellis vermeldt, dat op een muur van steen een balklaag zal rusten, wat voor een 'gebouw als een raadhuis niet is aan te bevelen. Dat zal dus eveneens verhooging van prys brengen, en bovendien waren de afmetingen in dat plan kleiner on die moeten eenigszins mogelyk zyn, als nu wordt voorgesteld. Dat zou dus eveneens verhooging van de kosten van het plan van den heer Ellis mee brengen. Spr. vindt, zooals nu de heer Leguit het bedrag voor het raadhuis voorstelt, dit te hoog, en wil gaarne wat lager. De heer Mann zal het plan van den heer Leguit niet critiseeren, dit ligt niet op zyn weg. Wil men dit gebouw, deze situatie, maar met minder luxe, en dan ongeveer voor het bedrag als de Raad heeft vastgesteld, dan is spr. daar niet tegen. De heer Leguit komt nu ter vergadering en de korte inhoud van diens redeneering is, dat hem de bouw- en woningverordening der gemeente Zype niet bekend was, maar dat aan die beide bezwaren gemakkelyk was tegemoet te komen. Voor een drogen kelder voor het archief werd ingestaan, dien kan men wel droog maken, dat weet de heer Mann ook wel. Op het tegenwoordige plan kon nog wel, zonder dat het gebouw er onder leed, bezuinigd worden, maar voor een bedrag van f10500 kan een dergelijk gebouw niet worden gemaakt. Nadat de heer Leguit was vertrokken, werd door Voor zitter de vraag gesteldHoe denken de heeren over dit ontwerp van den heer Leguit? De heer Francis vond het vorige van den heer Ellis heel aardig, niet statieus, en het ontschiet spr. dat dat in de vorige vergadering is afgestemd. De heer S. Groot vindt dit gebouw mooi, het vorige niet, de voorgevel stond daar aan het eind en spr. wilde dien liever in het midden, met de ramen van weerszijden. Als dat vorige plan zoo was veranderd geworden, was het goed geweest. De heer Mann wijst er op, hoe de inrichting van beide plannen dezelfde is en het is wel heel toevallig, dat de heer Leguit, die beweert het vorige plan niet te hebben gezien, de inrichting zoo precies gelijk maakt als dat. Voorzitter zegt, dat aan den heer Leguit door B. en W. een teekening is gegeven en gezegd, dat het inwen dige zoo moest worden. Spr. doet nogmaals de vraag zullen we met dit plan voortgaan of niet? De heer Francis: Ik kan er me niet mee vereenigen, het gebouw is my te sterk en als men gaat verminderen hier en daar, wordt het knoeien. Spr. wordt aan het verstand gebracht, dat, wat men eenvoudiger wil, b.v. dubbeldik glas in plaats van spie gelglas enz., aan het gebouw niets afdoet en dat ook in het plan van den heer Ellis dit was, zooals men het nu wil bezuinigen. De heer De Moor vindt f 15500 te kras, maar het zou spr. spyten, als er van dit plan niets kwam. Er is wel I f 10500 vastgesteld, maar als er nu voor een paar dui- zend gulden meer een goed gebouw wordt verkregen, 1 is dat toch aanbevelenswaard. De heer Kreyger doet nu het voorstel f 13500 voor een raadhuis vast te stellen. De heer Mann heeft zelf ver klaard, dat van het oude raadhuis gebruikt kon worden voor het nieuwe, welnu, dan zal het voor dat bedrag gaan. En waarom zou de gemeente niet doen, wat zoo menige particulier alleen doet? Spr. zou het bejamme ren, als het niet gebeurde. Hy wil liever een goed ge bouw, dan een, waaraan over een paar jaar weer de noodige reparatie komt. Dit voorstel wordt met 6 tegen 5 stemmen aangeno men. De heeren Kater, Mann, Groot, Francis en De Wit waren er tegen; de heeren Kreyger, Jimmink, De Moor, Bakker, Nieuwland en Voorzitter er voor. De heer Leguit zal eerst nogmaals een plan maken van een nieuw raadhuis, in den geest als dit bestaande met als bedrag van kosten f13500. Is ingekomen een adres van de Zangvereeniging „Ons Genoegen" te Oudesluis, om gebruik van een schoollo kaal voor hare repetities. Het zai de heeren wel verwonderen, zegt Voorzitter, dat dit adres er is. Indertyd is een schoollokaal door B. en W. aan die zangvereeniging toegestaan, maar op verzoek van den heer Melchior, het hoofd der school, ingetrokken. Deze had, als de zangvereeniging repeteerde, zoo'n last van de straatjeugd. Dè zangvereeniging vraagt in haar adres om het ge bruik van een schoollokaal en bovendien maatregelen, opdat er niet zooveel last van de straatjongens wordt ondervonden. Voorzitter zegt, met den heer Melchior nog eens over deze zaak te hebben gesproken, en het zou dan wel gevonden kunnen worden, als de zangvereeniging het midden-schoollokaal kreeg en zelf voor haar lampen zorgde. Er zou dan ook nog gerookt mogen worden. B. en W. stelden dit dan ook den Raad voor en waren voor het middenlokaal, omdat dit het lokaal is van den heer Tiggelaar, die zelf lid der zangvereeniging is, en dus toezicht zou kunnen uitoefenen. De heer Kreyger zou het erg bejammeren, als de zangvereeniging zou moeten lyden door de kwajongens streken van enkele straatjongens. In de herberg kunnen de repetities moeilyk werden gehouden, de lokalen zyn laag, de jongens spelen eens een partytje biljart, de meisjes moeten er op wachten, dat alles staat een ge regeld repeteeren in den weg. Spr. is er dus voor dat de zangvereeniging het school lokaal krygt, maar zag bovendien gaarne, dat de werke lijke kwaaddoeners eens op hun nummer werden gezet. Als burgemeester eens een drie- of viertal der belha mels, die met name bekend zyn, ontbood, zou dat wel eene goede uitwerking hebben. De heeren Groot en Francis oordeelen dit zeer ge- wenscht en voorz. belooft, dat het zal gebeuren Deze sprak evenwel den wensch uit, dat de ouders deze jon gens 'van straat hielden. Met algemeene stemmen wordt aan de zangvereeni ging «en schoollocaal afgestaan, mits de vereeniging zelf voor lampen zorgt. Aan do school te Schagerbrug moet een onderwijzer be noemd worden. De voordracht luidt: P. Bongers, Har derwijk, H. Mastenbroek, Venhuizen en D. Klees, Haar lem. De heer Bongers wordt met 9 stemmen benoemd. Tramplan Zjjpe—Koegras—Helder. Van den heer P. Loopuit te Schiedam, |dijkgraaf van den polder Koegras, is een adres ingekomen met de mededeeling, dat hij pogingen wil aanwenden een tram te leggen van het Buurtje over Het Zand oiaar Den Helder. Voor voorloopig onderzoek als anderszins is natuurlijk geld noodig en vraagt adressant een bedrag van f 100 f150. De polder Koegras stond reeds f300 toe. Tevens werd verzocht dat door den raad een persoon werd aan gewezen, die als lid van het tramplancomité zou kun nen optreden. Met algemeene stemmen wordt een bedrag van f150 toegestaan en de heer Mann wordt vervolgens be noemd tot lid van het comité, die deze benoeming aan neemt. Van den heer De Leeuw gemeente-opzichter, was een schrij'ven ontvangen met dank yoor de verhooging zij ner jaarwedde. Bij de rondvraag komt de heer Kreijger met (het volgende: Vanwege het polderbestuur zijn benoemd een tweetal afgevaardigden, de heeren Nieuwland en De Moor, die met het tramcomité voor de Noordertram de H. IJ. S. M. en den Minister in overleg izulletn treden om dö tram niet ten Zuiden, maar ten Noor den van Schagerbrug te leggen. Spr. stelt nu voor ook vanwege de gemeente 2 afgevaardigden te benoe men en aan die twee den heer Bossen toe te (voe gen, als de man, die met dit tramplan uitstekend |op de hoogte is. Voorzitter zegt, dat die beide afgevaardigden van den polder reeds een conferentie met het tramcomité hebben gehad. Dat comité zag geen kans, 'hetgeen die heeren vroe gen, te kunnen verkrijgen. De zaak met de: tram is nu La ver gevorderd, om daar nog verandering in te brengen en bovendien brengt het groote kosten mee, en zal het komen van de tram zeer tegenhouden. De heer Mann ontvouwt ook in den breede de be zwaren, die tegen het omleggen van de lijn bestaan en de vertraging, die een inmenging als de heer Kreij ger bedoelt, met zich zal brengen. Het tracé is vastge steld, de provincie heeft daarop de subsidie toegestaan, aan Minister en H. IJ. S. M. is alles reeds .meege deeld, en dan zou men met alles weer van ivoren af kunnen beginnen. De lijn zou meer kosten, wat spr. begroot op f 2000, aan alle gemeente- en pol derbesturen zou weer om steun gevraagd moeten wor den, om dit bedrag aan te vullen. Of de gemeente en polder Zijpe zouden 't tekort moeten aanzuiveren. Spr. ziet in de ombuiging ten Noorden van Schager brug fweinig voordeel, want al brengt men het eene deel der gemeente dichter bij de tram, het andere weer evenveel verder er af, en al mag men in de Zijpe voor deze ombuiging wat gevoelen, elders, bij Minis ter, provincie enz. weinig. Men zal zeggen, dat te wei nigen met deze verandering zijn gebaat. De heer De Moor deelt mee, dat de conferentie tus- sehen tramcomité en de afgevaardigden van het pol derbestuur heeft plaats gehad, ofschoon spr. van mee ning was, dat deze conferentie eerst zou plaats heb ben, als ook door de gemeente afgevaardigden waren benoemd. Het resultaat dier conferentie is nihil ge weest, het tramcomité kan geen steun geven aan het voorstel van het polderbestuur. Dat ♦voorstel is in het polderbestuur op voorstel van spr. met algemeene stem men aangenomen. Spr. gelooft, ook wel, dat er aan die ombuiging bezwaren zijn verbonden, maar dat de stapel zoo groot is als door den heer Mann te berde is gebracht, dat kan spreker niet inzien. Hij is bovendien niet gewoon als het eerste succes niet groot is, er direct het bijltje bij neer te leggen en daarom ideed het hem genoegen, dat de heer Kreijger hier in den raad het voorstel deed. Het voorstel van den heer Kreijger wordt aangenomen, alleen de hoeren Mann, Groot en voorzitter tegen. Tot afgevaardigden worden benoemd de heeren Nieuw land, De Moor en Bossen. Medegedeeld werd, hoe verleden jaar de Armenvader een toelage heeft ontvangen van f 200 en nu vragen Armvoogden, of de Raad voor dit jaar ook dat bedrag kan goedkeuren. Allen voor. Hierna sluiting. (o) SCHAGEN. s-Cadeaux. li Doii-littti Portret-albums. Album-standers. Ansichten-albums. Postzegel-albums. Poësie albums Muziektasschen Handtas8chen. Beugeltasschen. Sigarenkokers. Sigarendoozen. Naaidoozen. Scheerdoozen Boordendoozen. Manchetdoozen. H an dschoendoozen. Fichesdoozen. Fotodoozen. Zakdoekdoozen. Postzegeldoozeu. Werkdoozen. Toiletdoozen, ReisDecessaires. Sigarettenkokers. Tafelflacons. Horlogekettingen. Werkmanden. met stander. Muziekstanders Luxe Tafeltjes. Zuilen. Horlogestanders. Schrijfmappen. Naaimanden. Papiermanden. Courantenhangers. Borstelhangers. Etuis met scharen. Thermometers Inktstellen Azijnstellen. Zuurstellen. Damborden. 8igarenpijpen (barnsteen.) Idem (meerschuim.) Tabakspijpen. Wandborden. Pressepapiers. Vulpenhouders. Potlood.n, Penhouders, Brilledoozen. Taartschalen. Theepotten. Theestoofjes. Koffiekannen. Bouilloir8. Sigarenschalen. Aschbakken. Inktpotten. Inktlappen. Vloeirollen. Étagères, Coupes, Zakmessen. Familielijsten. ONDER BELEEFDE AANBEVELING,

Schager Courant | 1907 | | pagina 7