Marktberichten. Predikbeurten. Zondag I December 1907* Groenteveilingen. Plaatselijk Nieuws. Tweede Kamer. Centraal-Comité tot bestrijding der tuberculose," ge vestigd te 's-Gravenhagc. Met een warme aanprijzing, om deze zoo nuttige vereeniging te steunen, besloot spre ker %ijne belangrijke lezing, die met alle aandacht was gevolgd. Na een kleine pauze vertoonde de heer Geesink van ZwoPc eenige lichtbeelden, alle betrekking hebbende op de houden rede, én waarvan de meeste door (clr. Kersbergen werden toegelicht. Het eerste, dat we te zien kregen en dat langen tijd de aandacht vroeg, was het eenvoudige en bemoe digende: TUBERCULOSE KAN GENEZEN. Inderdaad na de gehouden rede kon er geen aangrijpender, mooier plaat vertoond worden dan deze enkele, veel-zeggende woorden. Hierop werden tal van mooie, doelmatige sanatoria (inrichtingen voor tuberculoselijders) vooral in Duitsch- land vertoond; ook lighaUen en verblijfplaatsen over dag in gezonde stroken (Invalidenheims). doelmatige ziekenkamers enz. Maar ook ellendige krotten, ake lige, ondoelmatige woningen, vuile, vieze omgeving in het kort, we kregen plaatsen te zien, die zeer gun stig voor de zieken zijn en andere plaatsen, die als ware broeinesten voor de gevreesde ziekte moeten wor den ,beschftuwd. Belangrijk waren de eenige duizenden malen ver- groote afbeeldingen van een klein gedeelte der long met de tuberkelbacillen er in, welke haar vernietigend werk hadden aangericht. En treffend was ook oen drietal portretten van man nen, die zich in zoo hooge mate verdienstelijk hebben gemaakt in betrekking tot heel het mensehdom. Het I waren de afbeeldingen van Behrens, den man van de sanatoria met de lighallcn; van Robert Koch, den nog onderzoekenden, bekenden professor, en van den jong I gestorven Niels Finsen, die zijn licht-apparaat bedacht ter genezing van lupus, ook een vorm van tuberculose. Met eerbied ongetwijfeld werden de portretten van die weldoeners der menschheid aanschouwd. Er is dien avond veel akeligs gehoord en gezien, maar ook veel moois en verheffends. En stellig gingen allen dankbaar voor die kennismaking naar huis. En iedereen zal wel de overtuiging verkregen hebben, dat er met de vele werkers en strijders op dat gebied door allen dient meegewerkt en meegestreden te wor den tot zegen ven 't mensehdom. Zuidscliarwmide. De heer Van Calmpthout van Rotterdam heeft een lezing gehouden met lichtbeelden over Coöperatie. Hjj beval de coöperatie vooral om 4 redenen aangoed ge wicht, goedkoope pryzen, goede qualiteit en dividend. Daar de coöperatieve vereenigingen aangesloten zyn by' den Ned. Coöp. Bond, staan alle gebruikt wordende waren onder controle van de Handelskamer, die alle producten onderzoekt. Aan de hand van verschillende lichtbeelden werd duidelijk gemaakt welk een hooge vlucht de coöperatie in andere landen, vooral in Enge land, reeds heeft genomen. Znidscharwoude. Bij den Burgemeester is de vorige week slechts één geval van typhus opgegeven en een met doodelijken afloop. Breek op Langendijk. De heer J. Dirkmaat, student in de theologie te Am sterdam, heeft aan de Hoogeschool te Groningen met gunstig gevolg het propaedeutisch examen afgelegd. Broek op Langendyk. De vorige week werden 85 wagonladingen groenten verzonden. Arrondissenients-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 26 November. Uitspraken van heden. Pieter C., Hoogwoud, gedetineerd in het huis van be waring te Alkmaar, diefstal van koeien, 5 maanden ge vangenisstraf, onder aftrek der doorgebrachte preventieve hechtenis. Jacobus Franciscus de G., gedetineerd in het buis van bewaring, misdrijf tegen de zeden, 6 maanden gevange nisstraf. i Rokus Z., IJmuiden, mishandeling, f25 boete, subsi diair 10 dagen hechtenis, met betaling van f4.50 aan den mishandelden Pieter Vlaming voor betaalde genees kundige hulp. Door Vlaming was f 70 schadevergoeding gevraagd. Pieter de W. en Reindert O., Grootebroek, vernieling j en huisvredebreuk, ieder f 10 boete, subsidiair 14 dagen hechtenis. Gerrit van L., Noordscharwoude, beleediging van een j veldwachter, 8 dagen gevangenisstraf. Jasper V., Midwoud, mishandeling, 14 dagen gevan-1 ganisstraf. Dienstweigeraar Mammen. Huizen in de Molenstraat. Dinsdagmorgen om 10 uur werd uit de cellulaire Uitslag dor verkooping alhier, op 26 Nov., ten over strafgevangenis te Haarlem ontslagen de dienstweigeraar staan van Notaris ^C. L. van den Bergh: R. Mammen, die, zooals men weet, voor 6 maanden was veroordeeld, terwyl hem gedurende 5 jaar het recht is ontzegd by eenig wapen te dienen. St. Maartensbrug. Het Harmoniegezelschap „Concordia" van Oudesluis gaf Zondag 24 November J.l. haar aangekondigde uit voering in het lokaal van den heer W. Swarthof te St. Maartensbrug. Het slechte weer was zeker wel oorzaak dat de zaal niet zoo flink bezet was, als wy dat hier in den hatsten tyd wel gewoon zijn. Jammer vonden wij dit, want het gezelschap verdient wel belangstelling. Het programma dat een 12-tal nummers bevatte, waaronder een tooneel stukje en een komische scène, werd met de meeste zorg uitgevoerd. Zeker, het eene nummer viel meer in den smaak en werd beter vertolkt dan het. andere, maar alle getuigden toch dat „Concordia", onder leiding van den heer Jansen, de muziek op waardige wijze beoefent. Menig mooi nummer werd gespeeld. No. 2 „Ouverture, Rosenfest" en no. 3 „Vergeet mij niet", Polacca, moch ten ons wel het meest bevallen. Met genoegen hebben j wij naar deze nummers zitten luisteren. Het daverend applaus aan het slot van no. 11 gaf ons nog een extra j nummertje. Gaarne hadden wij daarvoor no. 2 nog eens gehoord. Hoewel er beleefd verzocht werd geen critiek te willen j uitoefenen op het kluchtspel„Een huishouden in de j war" en ,de comische scène „De terugkomst van den pleiziertrein te Amsterdam", meenen wij toch niet onbeleefd te zijn als wij daarvan afwijken om alleen het goede wurm" in Ai WAU *T IJ WH Wi hvii w l MIIV. VIA op te noemen, nl. het schreien van „het J Dbeen- het eerste, bepaald eenig, en de wonderlijke 1 Huis met erf aan de Molenstraat C 422, 2 idem C 423, 3 werkplaats en erf achter bovengenoemde per- ceelen, samen groot 2,08 aren. Kooper de heer C. Vissor, bierhandelaar alhier, voor 3141 guldon. Opzichter Zondervau. Gelijk te voorzien was, is het vertrek des heeren L. Zondervan uit onze gemeente niet onopgemerkt voorbijgegaan. Uit het spoorpersoneel had zich een com missie gevormd met het doel, den vertrekkenden chef een bewijs van hoogachting en waardeering aan te bieden. Maandag jl. verzamelde zich het personeel ten huize van den heer Zondervan en werd by' monde van den voorzitter der commissie, den heer J. Ruiter, met een korte toespraak het geschenk, een rijwiel, overgedragen. Spreker herinnerde aan do langdurige en eervolle loopbaan van den vertrekkende. Het personeel betreurde zijn heengaan, daar de heer Z. zich gedurende de 21 jaren van zyn opzichterschap had doen kennen als een humaan chef. Maar nu de tyd van heengaan was ge komen, wilde men den algemeen geachten opzichter een bewijs van waardeering mede geven, als een herinnering aan zyn personeel van dit baanvak. Spreker hóópte dat de rust, die welverdiend was, dcfor den heer Z. nog vele jaren mag genoten worden. - Geroerd dankte de heer Z. den spreker en het personeel voor hunne vriende lijkheid en hoopte, dat de goede wenschen, ten zynyn opzichte uitgesproken, in vervulling mochten treden. Hierna was men nog eenige oogenblikken gezellig Schager Kaasmarkt. carricaturen in het tweede stukje. Tranen met tuiten) 9.P-4® Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd heeft men gelachen om deze allerkoddigste verzameling j "Otapels kaas, waarvan 9 stapels kleine kaas, hoogste van menschelyke wezens, allemaal uitersten natuurlijk. „Concordia" kan dan ook weer met voldoening op dezen avond terugzien. Ondanks den korten tyd van voorbereiding, heeft zy' het publiek weer een aangenamen avond bezorgd. prys f 30.- middélbare 0 stapels commissie f Aan gewicht 3987 K.G. 0 stapels Purmerend, 26 November. Aangevoerd 511 runderen, waaronder 406 vette, 62 a 74 cent per kilo, prysh. stug, 105 melke- en gelde- f 130 a 260 per stuk, prh. st. 9 stieren, 59 vette kalveren 75 a 95 ct. per kilo, handel vlug 163 nuchtere id. f 10.— a 24.— per stuk, handel vlug, 22 paarden, 1766 scha pen f 23.— a 24.—1. prysh. stug, 1255 overhouders f18.— a 26, 1. prysh. stug, 351 vette varkens 45 a 49 cent per kilo, handel vlug, 33 magere dito f 14.— a 24.— per stuk handel stug, 263 biggen f 5.— a 9.— per stuk, st. 341 ganzen f 2.50 a 3.—, 103 zwanen f 4 a4.50 75 mand appelen fl.76 a 2.25, 50 mand peren f 1.25 a 3. Kaas. Kleine f33.—, middelb. f 0 Goud- sche f a aangev. 130 stapels, handel 1343J K.G. boter f 1.35 a 1.45, kipeieren f7.25 a 7.75 Alkmaar, 25 November 1907. 10 Koeien en ossen f 200.— a 280.—, 43 vette kalveren f 40.— a 92.—, per Ned. P. f 0.80 a 0.96, 21 nuch tere idem f 8.— a 22.—, 855 vette schapen f 20. a 35 358 vette varkens f 0.41 a 0.47 pe* P., 29 magere idem f 14.— a f 16.—. Hoorn, 25 November. Op de heden alhier gehou den scheimarkt werden aangevoerd 379 runderen. De pry'zen waren als volgt Geldekoeien f260.— a f280. -, kalf koeien f180.— a f210.—, hokkelingen f80.— a f140.—, kalveren f 45. a f70.—. Handel stug. - Winkel, 26 Nov. 1907. j Spruitkool f 0.— a f 0.— per mand. Aardappelen 1 f 1.-- a f0.— per 35 K.G. Bieten f 0.85 a f 0.— per 100. Peren f 1.10 a f 1.50 per mand. Appelen f 1.20 a f 2.50. Uien fl.— af 1.05 per baal. Boter f0.— a f 0.— p. pond. j Kaas f 0.— a f 0.— per stuk. Rapen f 1.80 a f 0.—. Wor- j telen f0.— a f0.— per baal. Broek op Langendtyk. Dinsdag werd besteed voor: M1DERLANDSUH HERVORMDE GEMEENTE te Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Herman. Callantsoog, geen dienst. Barsingerhorn, geen dienst.. Haringhuizen, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Wieringerwaard, geen dienst. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Zuid-Zype, n.m. 1.30 u., Ds. De Boer, St. Maartensbrug. (Doop.) Winkel, Ds. Kanis. Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Dr. Toxopeüs. St. Maarten, Ds. Tinholt. Oude Niedorp en Veenhuizen, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn c.a., v.m. 10 u., Ds. Kooiman, Barsingerh. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Noord- en Zuid-Zijpe, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Oudesluis. Een* evenknie van het Staphorster Boertje is de terdokter" Jozef Garthaus te Wolbeek Kii Mhhei. Aardappelen graadjes ronde Wortelen Bloemkool, 1ste soort, 2de Reuzenbloemkool Roode kool Gele kool Witte kool Nep (kleine uien) Uien Rammenas f 0.50 a f 0.65 per 17* K.G. -0.45 -0.55 1Ó0 bos. per 100 stuks. 0.- -0.- 0.— a f 0.— 1.— a f 1.70 6.- a - 8.- 2.50 a - 4.50 2.a 3.75 1.50 a - 3.- - 0.— a 0.— per 50 K.G. - 0.90 a - 1.15 0.— a - 0.— 1000 „Nieuw lieven", station Noord-Scharwoude, 23 Nov. Gewone uienf L— a f 1.10 p.50 K.G.gewone nepf 0. a f0. per 50 K.G. Roode kool, 1ste soort, f 4.— a f 4.25, 2de soort f3.— a f 3.75, kleinere fl.90 a f2.50. Gele kool j f 3.25 a f3.50 per 100, 2de soort f 2.50 a f3.—, kleinere fl.20 a fl.80. Witte kool f 2.25 a f 2.50, 2de soort f 1.60 j a f 2.—, kleinere f 0.70 a fl.— per 100. 25 Nov. Gewone uien f 1.10 a f 1.20 p. 50 K.G. gewone nepfO.—a; f0.— per 50 K.G., roode kool, late soort, f 4.— af4.25, j 2de soort f 3.25 a f 8.75, kleinere f 1.30 a f 1.40. Gele kool f 3.50 a f 3.75 p. 100, 2de soort f 3.— a f 8.26, kleinere f 1.60 a f 2.10. Witte kool f 2.— a f 2.25, 2de soort f 1.50 a f 1.90, kleinere f 0.40 a f 1.20. 26 Nov. i Gewone uien f 1.— a f 1.20 p. 50 K.G. Gewone nep f 0.— a f 0.—. Roode kool le soort f 3.75 a f 4.25, 2de soort f 8.25 a f 3.50, kleinere f 1.20 a f 1.50. Gele kool f 3.50 a f 8.75, 2de s. f 3.—, a f 3.25, f 1.50 a f 2.— por 100. Witte kool, lste soort, f 2.— a f 2.25, 2de soort f 1.40 a f 1.80, kleinere f 0.60 a f 1.20. Heer Hugowaard, veiling „Ons Belang", 25 No vember. Verhandeld 6000 stuks kool. Benoemd. Benoemd tot Ontvanger der registratie en domeinen alhier, de heer M. Th. Mynlieff, thans in dezelfde betrek king te Hoogeveen. Alphabetische lysi van aanbeveling. Door de arrondissements-rechtbank te Arnhem is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Terborg, opgemaakt de navolgende alphabetische Ijjst van aanbe veling: mr. W. G. Del Baere, griffier by het kantonge recht te Doesburg; mr. J. H. ten Bokkel Huinink, kan tonrechter te Lemmermr. L. E. van Petersom Ramring, kantonrechter alhier. Oudlecrlingen Landbouwschool. De dertiende Algemeene Vergadering van de vereeniging van oud-leerlingen der Rykslandbouwwinter- school zal te Schagen gehouden worden op Vrydag 20 December 1907, des morgens te 9* uur, in de Landbouw- sociëteit „Cérès". Op de agenda komen voor: Jaarverslag. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. Mededeelingen betreffende het station voor melkonder- zoek. Verkiezing lid van bestuur: aftredend de heer G. Maters. Bestuursvoorstellen Om het bestuur uit te breiden tot op 7 leden; by Roode kool, lste soort 2de Gef< f 8.50 a 3.— kleinere - 1.20 2.— e „lste soort - 3.25 - 8.5Ö 2de 2.75 - 8- kleinere - 1.30 -"2.— Dorp Noord-Scharwoude. 25 Nov. Reuzenbloemkool le srt. f 8.— a fll. af 1.50. Bloemkool f0.— a f0.—Nep f0.— afÓ.—Uien f 1.— a f 1.10. Drielingen f 0.— a f 0. Roode kool f 1.50 a f4.25. Witte kool fl.60 a f 2.90 Gele kool f 1.—a f 8.75. Aanvoer stuks. 26 Nov. Bloemkool le si les. f6.—aflO, 2efl.— a f 1.50. Gele kool f 1.50 a f4.-. Onderwas, afdeeling Landbouw. Roode kool fl.80 a f4.50. Nep 10.— a f0.—Uienfl.— T. Cursus Hoefbeslag. f 3.75 per 100 stuks. 8 25 aanneming van dit voorstel, verkiezing van 2 leden. b. Om aan te gaan eene leening van f200.—op obligatiën van fö.—rentende 5 'sjaars, tot betaling van de uitgave 2e druk Landbouwboekhouding. Bjj aan neming van dit voorstel zal op den dag der vergadering de gelegenheid worden opengesteld, onder de leden, om obligatiën te bekomen. c. Om als plaats voor de volgende algemeene vergade- ring, Hoorn aan te wijzen, en na afloop der vergadering eene excursie te houden. d. Om met het oog op de plannen voor den Bond van vereenigingen van Oud-Leerlingen der Rykslandbouw- winterscholen in Nederland en de oprichting van een kleinere i eigen orgaan, geen afgevaardigden naar de vergaderingen der zustervereenigingen te zenden. e. Begrooting 1908, sluitende in ontvangst en uitgaaf op f 186.—. Rapport onderzoek rundveefokvereenigingen. De kunstmatige voortbrenging van lage en hooge temperaturen en de toepassing ervan in aan den land bouw verwante bedrijven, door den heer C. A. J. M. de Gier. Bespreking van de conclusiën van het Internationaal 2e fl.— Zuivelcongres te 's-Gravenhage, door den heer G. Nobel. Het nut en de werking eener Raiffeissenbank, door den heer H. S. Eriks. De Noord-Hollandsche Yarkensfokvereeniging. Bespreking Excursie, enz., enz. Inspectie Landbouwschool. Dinsdag werd de Landbouwschool alhier bezocht door Nov. Bloemkool le srt.f O.afO.Reuzenbloemkool'^®1), ^e®.r ,va.n Hoek, inspecteur by het Middelbaar a f 1.10. Witte kool f2.a f3.—. Aanvoer stuks. D.W. f0.— a f0.-. 27 Nov. Bloemkool le srt. f 0.- a f 0.—.Reuzenbloemkool le s. f 7 al 10.—, 2e f L— af 1.50Gele kool f 1.50 a f 8.75. Noo f0— a f0.— Uienf 1.—af 1.50. Roode Kool fl.60 a f4.25.' Witte kool f2.- a f 2.80. Aanvoer D.W. f0.- a f0.-. stuks De derde cursus in Hoefbeslag is alhier door den Smedenbond geopend met 11 leerlingen. De lessen worden gegeven door den heer G. Muys alhier en A. Kruit, gediplomeerd hoefsmid te Purmerend. Kerst-uitvoering. De tooneelvereeniging „Excolsior" te Den Helder zal met Kerstmis in de „Córes" alhier optreden. Spoorwegongeluk. I BARCELONA, 25 Nov. Een expres-trein van Valen- j cia met een groot aantal passagiers is van de brug van Ruy de Cannas in de rivier gestort. Twaalf personen werden gedood en 22 gewond, ^fcweer wat nieuws 1 Te Napels is op het oogenblik, volgens een bericht uit Rome aan den „Matin", een eigenaardig en tot dus verre zeker nog ongehoorde staking gaande, nl. van huurders van huizen. De huiseigenaren hadden nl. be sloten de huren te verhoogen en de huurders protesteer den daartegen door het niet-betalen van huur. Er werden tal van aanklachten wegens wanbetaling ingediend, de advocaten eehter wisten de behandeling dier zaken uit gesteld te krygen. Het gegeven voorbeeld schy'nt aanstekelijk te werken, te Rome vindt het althans reeds navolgers. Een spoorweg geplunderd. Op ontzettend brutale wijze hebben spoorwegdieven den expres trein van Toulouse naar Pary's geplunderd. In dien trein waren 67 kisten met geld, vertegenwoör- digend ongeveer een waarde van een millioen francs; twee ambtenaren waren daarbij als bewakers. Even voorbij het station Etampes kwamen twee personen in den wagen, die met revolvers gewapend waren, en de ambtenaren daarmede bestookten. Een hunner kon de noodrem overhalen, zoodat do trein bleef stilstaan. Da delijk werd hulp geboden, maar de aanvallers waren uit den trein gesprongen en hadden de vlucht genomen in een. bosch. Zy waren er in geslaagd acht der geldkisten uit den wagen op den weg te werpen. Onmiddellijk werden de bosschen by Etampes door de gendarmes afgezocht, maar van de roovers was niets meer te vinden. Ook de geldkisten waren verdwenen. Slechts werd by Jeurre een revolver gevonden, die nog met vier patronen geladen was. Het ontvreemde be drag beloopt 10.000 tot 15.000 francs. Een Wonderdokter. wa- te Wolbeek bij Munster in WèSlfalen. Hij stond dezer dagen terecht wegens belas tingontduiking, verzwijging van zijn inkomsten uit zijn geneeskundige praktijk. En die zijn niet gering: de commissie van aanslag begrootte ze op 14.000 mark jaarlijks en de rechtbank nam aan, dat hij over 1906 ongeveer 9000 mark had verdiend, in aanmerking ne mende, dat hij zelf toen lang ziek is geweest. Hij werd daarom tot een boete van 1816 mark veroordeeld, het zesvoud der ontdoken belasting. Bij het verhoor bleek, dat hij gewoonlijk zich slechts een halve mark laat betalen voor onderzoek en geneesmiddel te za- men. Tienduizenden wenden zich dus tot hem, die op de urine zijn „onderzoek" grondt. Driemalen in de week ontvangt hij de zieken ,of hun afgezanten, en men begrijpt dat hij het dan druk heeft. Fabriek ingestort. REIMS, 23 Nov. Hedenavond sprongen de stoomketels in de machinekamers van een wevery. De gebouwen, waar deze ketels stonden, stortten in. Er werden per sonen gedood en gekwetst. Tot nu toe zyn er twee lyken en een ernstig ge kwetste onder de puinhoopen vandaan gehaald. Een Politiekorps van vrouwen. Een vrouwenvereniging te Christiania heeft besloten, den gemeenteraad te verzoeken een politiekorps van vrouwen op te richten, dat zich in 't bizonder zou moeten bezighouden met vrouwen en kinderen, die wet of verordening overtreden. Het hoofd van de politie beveelt het plan aan. Een treurige statistiek. Twee jaren geleden heeft de Academie van Geneeskunde te Pary's besloten, een onderzoek in te stellen naar den invloed van drankmisbruik op de sterfte. De uitslagen van dit onderzoek, by een aantal gasthuizen, krankzin nigen- en andere gestichten ingesteld, is deze week bekend gemaakt. Het verslag bevat hoogst bedroevende cyfers: by meer dan een derde van alle sterfgevallen is overmatig drankgebruik gebleken oorzaak te wezen, en wel by ruim 10 de voornaamste en Dij byna 24 als bijkomstige of ziektebevorderende oorzaak. Ouder de krankzinnigen sterft de helft ten gevolge van drankmisbruik. De verslaggever zegt dan ook dat het drankmisbruik éen ernstig maatschappolyk gevaar is, een der schadelijkste wonden van Frankrijk in dezen tijd. De gezondheid van Keizer Wilhelm. De Militarisch-politische Korrespondenz die in den j laatsten tijd dikwijls inlichtingen uit hofkringen schijnt I I te krygen, verzekert dat de Keizer al in Februari een j kruistocht in de Middellandsche Zee gaat doen en dan een tijd lang op het kasteel Achilleion op Korfoe zal vertoeven. De Kroonprins en zyne gemalin zullen by j de hoffeesten in zyn plaats de gaston om zich heen vereenigen. De Keizer heeft in den laatsten tijd, tenge volge van kou-vatten en zenuwachtigheid, ook weer last gehad van zyne „oude oorkwaal", en men hoopt dat het verblijf op zee daar ook een gunstigen invloed op zal oefenen. Hetzelfde blad verneemt uit Engeland dat het verblijf daar hem ook gebaat heeft, om van zyn hoest af te komen. De klachten zyn nog niet geheel en al ge weken, maar in het oponbaar by het noenmaal in de Londensche Gildenhal heeft men er maar weinig van bespeurd. Alleen vond men dat de Keizer er by zyn bezoek aan Londen niet erg best uitzag. Een bekend Engelsch dokter die gelegenheid heeft gehad om den Keizer van nabij nauwkeurig waar te nemen, heeft de onderstelling geopperd dat de schok, dien 's Keizers gezondheid gekregen heeft, een gevolg moet zyn van zekere zielsaandoeningen en van overspanning. De Keizer vergt meer van zichzelf, vond hy', dan een mensch op den duur kan volhouden. Van een eigenlijke ziekte zou geen sprake zyn, maar hy moest niet meer zooveel hooi op zyn vork nemen en zich in elk geval meer rust gunnen. De beste liaan ter wereld. 'Niet alle haantjes zfjn gelijk, dat is bekend, maar dat een haan honderd pond sterling waard is, weet niet iedereen. Voor dien hoogen prijs is een Rotterdumsche haan in Engoland verkocht. Hot gebeurde op oen ten. toonstelling te Cheltenham, dat de hoer W. to Rotter dam eon Wyandotte haan exposeerde, die door de j hanen-jury met een eeisten prys bekroond werd. Zoo'n haan hoorde in Holland niot, die mocht wel in Engeland zyn, zoo redeneerde een liefhebber van mooie hanen r j bood 75 pond sterling. Neen, zegt de heer W„ ik ver koop dien haan niet, want hij moet naar de te houden tentoonstelling van het Kristallen-Paleis. Eindelijk, na lang zeuren van „Jrhn", vroeg hy 100 pond en na een paar dagen beraad kocht de Engelsche liefhebber den haan voor twaalfhonderd Ned. guldens. En de haan won dadelijk voor zyn nieuwen meester den eersten prys op de Crystal Palace Show! Anna Paulowna. Het departement van de Maatschappij lot Nut van 't Algemeen, hield Dinsdag 26 Nov. een vergadering met dames in Veerburg. De zaal was flink bezet. Nadat de voorzitter, de heer J. Oostra, met een toe passelijk woord de vergadering had geopend, waarin hij er op wees, dat er nog al moeite aan was verbon den om voldoende amusement te hebben op de lees- avonden, tevens den leden op het hart drukkende, dat ieder naar zijn vermogen medewerking zou ver- leenen, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ver- dei* werd medegedeeld, dat de onlangs aangeschafte boeken bij de bibliothecarissen verkrijgbaar waren. Mei algemeen goedvinden werden naar aanleiding van een brief van het hoofdbestuur ter verkiezing van leden in dat bestuur, daarvan de Nos. 1 aanbevolen, terwijl een andere missieve met betrekking tot het laten kó men van sprekers, ten einde meer heldere begrippen aangaande onderwijs en opvoeding te verspreiden, voor kennisgeving werd aangenomen. Hierna hield de heer K. L. van Gorkom eene lezing, getiteld„Een nichtje, dat photographeert," van Sinclair, waarnaar met aan dacht en onder groote hilariteit werd geluisterd. Aan het slot bewees het applaus, dat het gelezene in den smaak was gevallen. Als no. 2 werd opgevoerd het blijspel van Joha, getiteld „Mevrouw is op reis." uit welke opvoering bleek, dat de vertolking aan goede handen was toevertrouwd, zoo dat dan ook het publiek het den tooneelknecht vrij lastig maakte, hem latende ondervinden, dat „gordijnoptrekker., dien avond geen: synecure was. Na dit veel vroolijkheid verwekt heb bende blijspel, werden de aanwezigen ernstig gestemd door den schoonen zang van een kwartet met sopraan solo getiteld: „Wiegelied" van F. Mohring. Dit nom- mer werd gegeven door de dames J. Wilms, T. Blaau- boerAsjes en A. Mulder en de heeren A. van Gijn en A. Wallin, onder leiding van den heer A. de Boer en met accompagnement op het orgel van mej. De Boer. Toen kreeg men „De Baker" van den heer P. Rezelman, (d. w. z. hij hield in daarbij passend eostuum eene voor dracht daarover door „Nora" te boek gesteld. Typisch juist in stem en houding gegeven, oogstte dezevoor dracht onbedaarlijke hilariteit, maar, daar klonk weel de presidentshamer en het vroolijk gegons maakte plaats voor plechtige stilte, toen weder het kwartet een nom- mer gaf, getiteld: ,,'tAvondrood" van Schuberl. Meer malen werden de dames en heeren teruggeroepen en en klit bewees wel met hoeveel genoegen men naar den zang had geluisterd. Dit was het slotnummer, waarna -de voorzitter met eene rede vol dank aan allen, die dien avond waren opgetreden, en vol hoop op de (toekomst, de vergadering sloot. Edoch, nog lang hield de dans de aanwezigen genoeglijk samen. Deze eerste avond in het win ter-seizoen is in alle opzich ten uitstekend geslaagd. Mogen de volgende dezen evenaren Maandag, 25 November kwam in behandeling een SUPPLETOIRE JUSTITIE-BEGROOTING. voor 1907, waarin gelden worden aangevraagd voor den bouw van een nieuw kantongerecht met bureaux voor het ijkwezen in den Haag en voor een dergelijk gebouw te Heerlen. De heer DE STUERS heeft groot bezwaar tegen het voteeren van een som van 133 mille voor een kanton gerecht in Den Haag. In andere plaatsen kost (dat maar 18 22 mille. Ook vindt hij dat met deze plannen vooruitgeloopen wordt, en hierbij had' hij den steun van den heer TER LAAN, op een algemeen plan van den bouw dei* landsgebouwen in den Haag, dat spoedig kan verwacht worden en keurt hij het af, diat nu weder door het departement van Justitie wordt gebouwd én ontworpen, terwijl deze tak van dienst ressorteert onder Waterstaat. Bureaux voor het ijkwezen acht hij niet op hun plaats in het kantongerechtsgebouw en hij stelt mitsdien voor, bij amendement, om den post daarvoor te doen vervallen. De Minister van Justitie was het in het geheel niet met den heer DE STUERS eens. Allereerst wordt volstrekt geen inbreuk gemaakt op het bouwplan van de landsgebouwen, want het gebouw op het Binnenhof, waarin thans het kantongerecht zetelt, blijft intact; de bouw van justitiegebouwen is altijd bij het departement Justitie geweest en het is goed dat het daar blijft. De kosten van 133 mille mogen hoog schijnen, men vergete niet, dat het een Haagsen gebouw wordt en misschien kunnen de kosten verminderd worden. Het amendt.- Ue Stuers wordt verworpen en de voordracht aange nomen. De Kamer ging heden Dinsdag verder met de behan deling der begrooting van Landbouw, Handel en Nij verheid, en wel over de afdeeling arbeid. Er werden zeer uitgebreide algemeene beschouwingen gehouden, echte arbeiders-beschouwingen en wel door de drie ar beiders of liever ex-arbeiders de h.h. SCHAPER, I1ELS- D1NGEN en DE KLERK. Ook de heer TALMA meng de zich in het debat. Vooral de heer SCHAPER had veel op zijn kerfstok, hoewel toch alles wat hij zei ontdaan was van de be kende soc.-democratische krachttermen, alsof de heer SCHAPER, bij intuitie gevoelde dat deze uitdrukkings wijze tegenover dezen Minister misplaatst was. Vooral de chef van de afdeeling arbeid, had het zwaar te verantwoorden. Er ontbreekt aan het hoofd dier afdeeling een ernergiek en gezaghebbend man. Deze chef is niet geschikt genoeg en onderzoekt niet persoonlijk, zooals de Minister doet ,die in een arbei derspakje in de mijnen afdaalt om met eigen oogen te zien. Ook de arbeidsinspectie is ten eenenmale onvol doende; de inspecteurs zijn te afhankelijk en er is geen eenheid. Eén man behoort verslag uit te bren gen over jde verslagen van alle inspecteurs. Zulk een Hoofdinspecteur moet een bekwaam man -zijn en be noemd worden, niet omdat hij de oudste inspecteur is, maar de beste. De heer TALMA sprak ook over dit onderwerp en concludeerde, dat de afdeeling arbeid veel te veel met werk is overladen. VVenschelijk zou het daarom zijn, dat we kregen een aparte afdeeling met een zelfstandig hoofd, voor arbeidsinspectie. De Mi nister beloofde dit denkbeeld in overweging to nemen en bevestigde de opvatting van den heer TALMA, welke bevestiging deze nadrukkelijk had gevraagd dat n.1. de inspecteurs verplicht zijn, tot geheimhouding omtrent al wat hen door de arbeiders aangaande toestanden in werkplaatsen en fabrieken wordt medegedeeld. De arbeiders behoeven dus volstrekt niet, uit vrees voor mededeeling aan hun patroons, hun inlichtingen ach ter te houden. Minder goed was Z.E. gestemd over de opmerkingen van den heer Schaper, wat betreft den chef van de afdeeling arbeid. De ambtenaren wor den niet becritiseerdmen kan den Minister en diens beleid aanvallen maar late de ambtenaren buiten be spreking. Hij is verantwoordelijk en hij alleen. Ook het voorloopig verslag was, en in nog erger mate in die fout vervallen. Als vroeger de Minister dergelijke op merkingen over ambtenaren, als rapporteui had te noteeren, kwam hij met zijn mede-rapporteurs overeen „We laten deze tirades zwemmen." Ook in dit geval hadden de rapporteurs beter gedaan deze zwem oefe ning in praktijk te brengen. Een voorloopig verslag moet geen pamflet zijn. De voorzitter der rappor- tours. trok zich dit aan; de lieer v. EOREEST oor deelde, dat, als zulke opmerkingen over oen ambte-

Schager Courant | 1907 | | pagina 2