INGEZONDEN. Biimenlandsch Nieuws. *sr^F> «r V Dit te doen is niet kiescher en pijnlijker dan het maken van een testament of het sluiten eener levens verzekering, door iemand, wiens gezondheid niets te wensehen overlaat, -'t Is dan slechts een daad van lofwaardige voorzorg, welke evenwel tot gebiedenden plicht wordt, indien de omstandigheden een meer of minder spoedig intreden van den toestand, waarin voor zien moet worden, waarschijnlijk maken. Voorts zet het blad uiteen, dat Nederland in zake de troonopvolging „aan het toeval is overgelaten". De aan gewezen opvolger is de regeerende groothertog van Saksen-Weimar, in ons land bekend door den verkoop van Zorgvliet en de verdere bezittingen on'der Scheve- ningen. Dochook deze hertog is kinderloos, en bovendien, zegt het blad, „ons door zijn antecedenten al zeer weinig sympathiek". .Na hem komen drie Hen drikken uit het Huis Reuss.„tegenover Nederland al oven vreemd staande als wij tegenover hon." Geen enkele band beslaat er tusschen ons en deze prinsen zonder-prinsdom". Het aangevoerde is voldoende, om aan te toonen, dat niemand bij machte is te zeggen, wie de troonopvolger zal zijn. Dit staat evenwel in alle gevallen vast, dat het niemand zal zijn, die ons, Nederlanders, totaal vreemd is, waarmede wij in den meest volstrekten zin niets gemeen hebben en van wier geschiktheid, om te staan aan het hoofd van den staat, uit een zedelijk en geestelijk oog punt. men niets weet. En nu mag toch de vraag gedaanmoet een natie, met een verleden als de onze, het zich maar lijdelijk laten welgevallen, een dier Duitsche vorstjes den troon te zien bestijgen, omtrent wien men in elk opzicht in onwetendheid verkeert, en dat alleen uit hoofde van aanspraken, gegrond op de fictie, dat er een macht bestaat, welke ongeacht den wil der natie, over hare toekomst vermag te beschikken Moeten wij, zoo vraagt het blad verder, nu maar op het stuk der troonopvolging alles voor lief nemen Zelfs indien het gevolg zou zijn dat eenToselli of eene gravin Von Hohenau het paleis in 't Noordeindo gingen betrekken Maar dat is onmogelijk, zal men meonen. Hét is dit echter geenszins. Was de gewezen kroonprinses van Saksen, nu mevrouw Toselli, gesproten uit een der huizen van Saksen Weimar, Saksen Meiiiingen, Hohen- zollern, Reuss enz.,_dan zouden eventueel'jiare aanspra ken op den Nederfandschen troon niet kunnen worden ontzegd, ondanks monsieur Toselli, wijl voor de prinsen en prinsessen, die in aanmerking komen voor de troon opvolging, niet de bepaling geldt, dat hun huwelijk de goedkeuring, moet hebben verkregen van de Staten- Generaal. Zoo niet waarschijnlijk, zijn de Toselli's en Hohenau's beslist mogelijk. Om al deze redenen, en om de waarheid van de spreuk, dat de vorst er is vóór het volk, en niet het volk voor den vorst, meent de „N. A. Ct.", dat het dringend tijd wordt, om de grondwet op dit punt te herzien. Aan het vrije volk moet de keuze zijn, zoowel van den staatsvorm als van het toekomstige hoofd van den staat. Grifficrsbeiiouiniiig Overijssel. Zonder omtrent den aard van liet in Overijsel voor gevallene in een bespreking te willen treden, omdat vooralsnog voldoende gegevens ontbreken, meent de Ne derlander toch wel een enkel woord te moeten zeggen over hetgeen dezer dagen in sommige bladen (o.a. De Standaard) werd opgemerkt, als zou een grifier van een provincie steeds van gelijke politieke richting moe ten zijn als de meerderheid der Provinciale .Staten. De Nederlander schrijft o.a. Dit dunkt ons volkomen onjuist en bedenkelijk. Het griffierschap is een gewichtig ambt, dat hooge eisehen van bekwaamheid stelt, doch geen zelfstandige politieke bevoegdheid vereischt. Het is dus een ambt van techni- schen aard, en er is geen enkele reden denkbaar, waarom in een linksche provincie niet een rechtsehe griffier, of in een rechtsehe provincie niet een link- scho griffier zou worden benoemd, waaneer onder de sollicitanten die zich aanbieden de bekwaamste van andere (richting is, dan de Statenmeerderheid. f Waar de griffier slechts uitvoert, wat Gedeputeerde Staten beslissen, bestaat bij zijn benoeming geen enkelé reden politieke voorkeur te doen gelden. En dit klemt te meer, wanneer mén schrijft de Nederlander hel volgende bedenkt: Onder alle partijen is men het er over eens, dal de Sta ten verkiezingen ten deel© bedorven worden door liet politiek karakter dat zij noodzakelijk verkrijgen tenge volge van het optreden der Staten als Kies college voor der Eerste Kamer.. Er is geert enkele partij in ons land, die niet op haar beurt daar over geklaagd heeft. Dat men niettemin deze regeling behoudt, vindt zijn voornaamste oorzaak hierin, dat men 'niets beters weet. Ook naar aanleiding van jde voorgenomen Grondwetsherziening is dit weer van vele zijden uitgesproken. Maar zou het dan geen zaak zijn, de bedoelde schade althans binnen de engst mo gelijke grenzen te beperken? Is het dan niet onlo gisch, het effect van het politiek karakter der Staten verkiezingen moedwillig te verbreeden, door den ze gevierenden kiezers de suggestie bij te brengen, dat zij „teleurgesteld en ontmoedigd'' moeten zijn, wanneer een griffier van andere richting benoemd wordt? Men is zelf van meening, dat het voor het pro vinciaal beheer te betreuren is, dat de kiezers /.ich met 't oog op de Eerste Kamer bij de Staten- stembus aldus groepeeren moeten. Hoe kunnen de kie zers dan „ontmoedigd" zijn, wanneer het doel, waar voor zij zich aldus groepeeren, bereikt wordt, maar de gekozenen geen misbruik van hun positie maken 0111 bij technische benoemingen andere overwegingen dail dan die van bekwaamheid te 'doen gelden? De Nederlander wijs.t er ten slotte op, dat men meer malen van rechts heeft beweerd, dat bij allerlei benoef- iningen de liberalen den „bekwaamste" toevallig steeds juist onder eigen geestverwanten vinden. Daarover valt te spreken. En voor zoover dit juist is, behoort rechts natuurlijk zijn invloed aan te wenden dit onrecht te keeren. Maar men gevoelt, dat de kwestie, welke het hier geldt een geheel andere is. In de gewraakte persuit- latingen wordt niet geklaagd over achterstelling vaij rechtsehe candidaten, maar over het niet-vóórtrekken van rechtsehe candidaten (in een provincie waar |dé rechterzijde de meerderheid heeft). Er wordt de eisch gesteld, dat de te benoemen ambtenaar van gelijke politieke richting zij als de meerderheid van het bcnocr mend college. Er valt geen klacht over p a r t ij d i g- h o i d, maar over gemis aan partijdigheid hij de benoeming. En dit nu keurt de Nederlander onvoorwaardelijk af, terwijl het blad overtuigd meent te zijn, dat vele Oveiijselsche rechtsehe Statenleden deze beschouwing deelen. heer M. Drees, terwyl wij de vryheid hadden geno men, vóór de verkiezing van een notabel, onzen dominé een candidatuur aan-te bieden en derhalve als zoodanig aan te bevelen. Velen wilden wel, maar weinigen past het een zoo danige circulaire te onderteekenen, daar men zoo licht in zyn broodwinning wordt geschaad. Vandaar dat zy niet onderteekend was. Maar daar komt hy, de laster, sluipend en schuifelend, als een dief in den nacht: „de dominé heeft zich zelf 's middags niet voor 2 uur. Voorz. heeft or in 't minst niet op tegen, dat hy als verslaggevi*. verschijnt, maar dat verbondon zyn aan dag en uur betreffende do zitting achtte spreker lastig. De Raad besluit eenparig, dat men zich daartoe niet kan verbinden. Aandesteding schoolbehoeften komt nu ter tafel. Publiek aanbesteden? Of maar eenigen ter inschrijving uitnoodigen?Ziedaar een paar vragon, waartusschen keuze was. Voorzitter hier- aangeboden voor een candidatuur, hy, die woorden van zou het laatste liever willen. 'i - i i_ i. l:u..4 v- fi r-. f w> TX7"/-s*./-l4-/-,«1/^44-/-» 4^4 mikli. M. de R. Na de woelige onrustige tyden, die wy in onze kleine gemeente op kerkelijk gebied hebben doorgemaakt, ver heugden wy ons in de rust en vrede, die thans, na de komst van Ds. Damsté, ons deel waren, vertrouwende dat het langen, langen tijd zoo mocht blijven. Maar terwyl wy sliepen en mooie droomen droomden, bereidde de tegenpartij zich voor tot een nieuwen kamp. Openlijk? Neen, in alle stilte ging hy rond, de dienaar, 't toefluisterend aan allen, die hy wist van goeden wille te zyn, vragende geheimhouding, want de overrompeling moest volledig, de zegepraal zoo groot mogelijk zyn; zy, de rooien, Jb. en C. Wink, moesten ef uit. Waarom? Hadden zy hun werk als leden van het kiescollege niet naar behooren verricht? Och neon, maar het waren in bun oogen nu eenmaal geen bruikbare menschen. Ten deele is hun dit gelukt, maar hot spreekt vanzelf, dat wij uit onze droomonwereld onzacht werden weg gerukt en zooals begrijpelijk was, op tegenweer waren bedacht. - Niet geheimzinnig, niet fluisterend hebben wy gestre den maar aan alle steingerechtigheden eene circulaire ge- Btuürd, hun op 't hart drukkendeStemt Zondag den '•liefde en vrede spreekt, hy is hot, die zelf voorgaat om hier twist en tweedracht te zaaien." Die beleediging, onzen dominé aangedaan, deed ons naar de pen gry'pen, om hier openlijk te verklaren, dat wy, ondergeteekenden, dominé Damsté een candidatuur hebben aangeboden. Met vriendelyken dank aan don redacteur voor de plaatsing van bovenstaande, hopen wy, dat door deze verklaring, de naam van T. Sinninghe Damsté van elke blaam is gezuiverd. G. KUIPER Wz. en vele anderen. Harenkarspel, Nov. 1907. Rand lieer llugowaard. Vergadering, gehouden op Maandag 25 November 1907, 's namiddags half twee. Voorzitter de Burgemeester, de heer P. Wonder Az. Afwezig de beide Wethouders, de heerenAppol on Van der Oord; de eerste met kennisgeving van verhin dering, de ander wegens ziekte. Na de opening volgt lezing der notulen en goedkeu ring. Alleen vermelden zy, dat de verhooging van 't salaris van den gemeente-veld wachter P. Haster op 1 September 1907 is ingegaan. Dit wordt op voorstel van den hoer Van Slooten, die meent dat'1 Juli j.1. daarvoor was aangewezen, met algemeen goedvinden in dien zin gewijzigd. Dan zyn ingekomen de opgaven .van Hoofden' van scholen, over het aantal leerlingen, die zich tot deel-, name aan den cursus voor herhalingsonderwys hebben opgegeven. School no. 1, hoofd de heer Huizinga: 3jon gens, geen meisjes. School no. 2, hoofd de heer Siefforts: 8 jongens en 6 meisjes. School no. 3, hoofd de heer Van Asperen: 11 jongens en 6 meisjes. School no. 4, hoofd de heer Molenaar3 jongens, geen meisjes. Voor kennisgeving aangenomen. Een drietal reclames tegen den Hoofdelyken Omslag worden in comité behandeld. Verder komt nog 't volgende ter tafel a. een schrijven van de onderwy'zers C. Daalder en M. Hos, van scholen no. 2 en 4, met bericht dat de som, die van hun salaris moet worden afgetrokken, niet over 5 weken, maar over 3 weken moet worden bere kend en dat bijgevolg het bedrag niet f30, maar f 18 moet zjjn. De Raad erkent do billijkheid van dit beweren en zal het bedrag op f 18 bepalen;. b. 'schryven van den betaalmeester te Alkiqaar, mede- deelende dat door hem op 2 October j.1. aan den gé-; meente-ontvanger is betpald f 2725.15 c. de resultaten der jongste kasopname by den gemeente-ontvanger, aangevende conform boeken, eh bo- scheiden een kassaldo van f7203.19; fj 'heulden, 6190 uit ons land, 1484 uit Frankrijk, d. schryven van den rijksontvanger meldende, dat hy' de ver. Staten en 19 uit Duitschland. aan den gemeente-ontvanger den 2den October j 1. uit betaalde f 138.06. e. schryven van Dijkgraaf en Heemraden van den polder Heer Hugo.waard, mededeeiende, dat de aanbren ging van eene leuning by de brug aan den Rustenburger dyk is toegestaan en dat van den wenk betreffende de vleugels der brug nota is genomen. De heer Plevier deelt hierop mede, dat die leuning etc. daar thans voltooid zijn en ongelukken nu zooveel mogelijk zijn voorkomen, door de getroffen maatregelen. Voorz. zegt, dat de gemeente-opzichter dehi'. A. Groot heeft aanbevolen de leuning te teren. De heer Plevier zon ,'t echter liever zien, als die ge verfd werd en dan wit. De Raad vindt dit laatste ook 't beste en besluit daartoe. Van Ged. Staten is ingekomen do gemeen terekoning over 1906 met mededeeling, dat door haar is besloten die rekening af te sluiten in ontvangst op f 23985.-344, in uitgaaf op f21545.93J, batig saldo alzoo f2439 41. Voor kennisgeving aangenomen. Van de te Hoorn gezetelde Gezondheidscommissie is ingekomen een verzoek om vóór Nieuwjaar de door Heer Hugowaard by te dragen som ad f 145.73 te mogen ontvangen. Is reeds verzonden. Nog is ingekomen een schryven dier Commissie, hou dende een klein overzicht betreffende de resultaten van een onderzoek, in de scholen in het ressort Hoorn inge steld, speciaal betreffei de de scholen in Heer Hugowaard, waarin gebreken werden aangetroffen. School no. 3, hoofd de heer Van Asperen, heeft geen waschgelegenheid en een filter ontbreekt. School no. 1, hoofd de heer Huizinga, bezit ook géén waschgelegenheid, terwyl de filter boven den regenbak is en niet in de school. School no. 4, hoofd de heer Molenaar, bozit noch filter, nóch waschgelegenheid. School no. 2, hoofd de heer Siefferts, bezit ook al geen waschgelegenheid, tenzy' by de pom p op 't school plein en de privaten loozen daar uit op eene vervuilde sloot. Zeer zal de Commissie op prys stollen hot aan-1 ...- brengen van verbetering hierin. Lj ^R' was, invoer van geslachte varkens uit Wordt ten slotte tot publieke aanbesteding besloten. ■'Rondvraag.: Dé heer Plovier wyst er op, dat by school No.-1 behoefte aan grint is op de speelplaats,'die glibbe rig wordt. Voorz. zogt, altijd by' behoefte daaraan bericht te krijgen van het betrokken schoolhoofd. Dat zal hy' ook nu afwachten en anders den gemeente-opzichter eens even er naar laten kijken. De heer Van Ryn stelt voor, in de kom der gemeente van gemeentewege eenige lantaarns tot straatverlichting aan te brengen. Voorzitter acht dit ook voorzeker zeer wenschelyk, maar wyst er op, dat daar beduidende bezwaren aan Zijn verbonden, De heer Van Slooten ondersteunt by stemming dit voorstel. De heeron De Boer, Plevier on Voorz. zyn er echter tegen, dus het voorstel valt. De heer Plevier informeert nog naar de gemeente reiniging. De wegen zyn zoo vuil. Als ieder nu voor zyn woning eens voor reiniging moest zorg dragen. Voorzitter zegt, dat daar geen bepaling van is. De heer Plevier wyst er op, dat er gomeenten zyn, waar na de markten wordt geschrobd on van gemeente wege. Voorzitter zegt, dat zulks hier vroeger ook gebeurde, doch hooge kosten veroorzaakte, waardoor 't is afge schaft. Na de ontvangen inlichtingen ziet do heer Plevier verder van de zaak af. Do openbare vergadering is hiermee geëindigd en men gaat thans in comité generaal ter behandeling van de reclames tegen den Hoofdelyken Omslag. Onze veehandel met België. In den veehandel staat de maand October gqpd aan geschreven. In dio maand toch wordt gewoonlijk met hel huilen land een levendige handel in rundvee ge dreven. Dit jaar echter heers'ehte het mond- en-klauw zeer op vrij ernstige wijze in verschillende deelen vaiï ëns land én het aantal aangestaste dieren was-' bij zonder groot, waardoor er sanitaire maatregelen getroffen werden, die natuurlijk niet in het belang van den handel zijn. Toch bleef onze handel uit België zeer levendig. Onze uitvoer naar België in dc maand Oc tober staat bij andere maanden niet ten achter, ii.it- tegendeel overtreft dien. In de maand September wer den uit ons land naar België gevoerd 4627 runderen, in dc vorige maand 6190, terwijl in October ,1906, toen de gezondheidstoestand van ons' vee niets ie wen sehen overliet, de invoer sleehls 4236 runderen bedroeg. ;.in jaren was de invoer van runderen in Belgic niet groot als in de vórige maand. Ingevoerd werden 8148 runderen tegen 7318 in October 1906, 4929 in 1905. 7275 in 1904 en 6928 in 1903. au deze 8118 runderen kwamen, zooals we bóven 755 uit moodelijke oorzr.nk is aangewezen. Men kan zich bij voorstellen hoe in den drogen lijd, loen de regen- puiten geen voldoende water hadden, dc melkvaten •moer nog dan 'anders in de sloot werden gespoeld, do plaats, waar dat spoelen geschiedt, is dikwijls vlak naast de plek waar hel privaat uitloost, zoodal We kans groot is, dat ziektekiemen'bij het spoelen in de 'vaten komen. In andere gevallen hebben dc lijders de besmetting niet in Amsterdam opgedaan, maar daarbuiten llel komt n.l. voor, dat Amsterdammers, die met vacan- tie zijn geweest, eenigen tijd na hun K-rugkomst ziek worden', zóodat zij blijkbaar de kiemen elders heb ben opgedaan. In do stad zelf kookten zij de melk altijd, buiten achtten zij dit onnoodig. Toen blijft (|j| koken van de melk voor dagelijkseh gebruik het eenige afdoende middel ter voorkoming. N. T. v. G, Friescli Wolvee naar Japan. Men meldt d.d. 22 November uil Leeuwarden aan de Tel Gisteren en heden is de Japanschc deputatie, welke in Leeuwarden sedert eenigen lijd vertoefde, om in Friesland eenig fokvee aan te koopen, vertrokken. De bedoeling der verdere reis is om nog een bezoek aan Engeland ie brengen, en om daarna omtrent de maand Mei Van het volgend jaar weer naar Japan terug te keeren. Het vee in Friesland) dooi' den heer K. N. Kuperns, ie Maj'ssirtn. voor die heeren aangekocht, be slaat uit pïm. 60 stuks, slamboekvee, meest jong vee (hokkelingeri, enter- en twenter-dieren en enkele slie ren) en werden op tuberculose onderzocht door den lieer G. v. d. Meulen, rijksveearts, te Huizum, bij l,ecuwai'dpn. In begin der Volgende maand worden deze dieren via Antwerpen naar Japan verzonden, thans wordt dat vee nog gedeeltelijk te Leeuwarden en ge deeltelijk bij den boer, tot aan dc verzending verzorgd In de vorige maand was van Belgische zijde veel vraag naar vette ossen en stieren, bestemd voor de slachtbank. Uit ons land werden naar de abattoirs van Luik, Brussel, Antwerpen, Gent en Brugge gezonden 948 ossen met een gezamenlijk gewicht van 189,505 kilogr. of gemiddeld 516 kilogr. en 649 stieren met een géwicht van 298,780 kilogr. of gemiddeld 448 kilogr. Noord-Amerika zond 513 ossen en 240 stieren, Frank i'jjk 427 ossen en slechts 14 stieren. Ook in kalveren, bestemd voor de slachtbank werd een levendige han- (fel met ons land gedreven. Van de 2751 kalveren en \4utrzen in de vorige maand iii - België ingevoerd, kwa men or 2662 uit ons land en slechts 77 uit Frankrijk en t2 uit Duitschland. Van de door ons ingevoerde kal veren gingen er weer 3 naar Frankrijk. Ofschoon twee voorname quarantainestallen aan de Belgisch-Nederlandsche grens, n.l. Roozendaal enCIinge, een groot gedeelte van de vorige maand geslotenwa ren voor de opname van Nederlandsch vee, werden toch in de quarantaines tallen onderzocht ruim 2000 Nederlandsche melk- en kalfkoeien, waarvan er na keu ring en inspuiting 1902 in België werden toegelaten. Dc overige werden verdacht van tuberculose of aan getast door mond- en klauwzeer naar ons land tc- mggezonden. Vaii de door ons ingevoerde melkkoeien, waaronder zeer schoone exemplaren waren, werden er door Belgische handelaars weer 6 aan Duitschland en 5 aan Frankrijk verkocht. In de 10 eerste maanden van dit jaar werden in België gevoerd 62,341 runderen tegen 53,978 in het zelfde tijdvak van 1906 en 47,179 in 1905. Van deze kwamen er respectievelijk uit ons land 45,937; 40,101 en 42,820. De invoer van vreemd vee in België is dus sterk toegenomen. De invoer in de 10 eerste maan den van dit jaar staat bijna gelijk met den invoer van het geheele -vorige jaar, toen de invoer 63,201 be droeg. De /uitvoer, hoofdzakelijk van uit Nederland inge voerd vee bedroeg 133 stuks tegen 215 in 1906 en 112 in 1905. Wegens den duren prijs van het varkensvleesch in bijzonder hoog. Volgens de IMGEZOMÖESg. Ontwcrp-SKiditeii voor den Bond van Land- en Tumbonwersvereenigingen te NOORD- 8CHARW0UDE en OMSTREKEN, iooiIs die door de daartoe benoemde Commissie aan de betrokken Vereenigingen zijn aangeboden. I. Naam en Zetel. Art. 1. De Bond draagt den naam! „Noordermarklbond" en heeft zyn zetel te Noord-Seharwoude. II. Doel en Middelen. Art. 2. Het doel van den Bond is; langs wettigen weg, door wettige en gepaste middelen, in Art. 8 naderomscbreven, de belan gen der leden van de aangesloten vereenigfngen in het algemeen, en een voor ben zoo gnnstig mogelijken afzet van producten in het byzonder, te bevorderen. Art. 3. Hij tracht dit doel te bevorderen door; a. Het vestigen en beheeren van één Afalggmarkt, welke voor de leden der aangesloten vereenigiDgen gnnstig gelegen en gemak kelijk te bereiken zal zyn, zoowel per rjj- ais per vaartuig. b. Het verbeteren van de toevoerwegen tot de markt, zoo te land als te water. c. Het vaststellen van bepalingen en het treffen van maatregelen die er toe knnnen leiden, om deze afstagmarkt een goeden naam te doen krygen, zoowel in het Buitenland als in Nederland. d. Het zooveel mogelijk opheffen van bestaande miab'uiken en den handel schadende toestanden, waarbij zooveel mogelijk samen werking zal worden gezocht met de handelaars. e. Het honden van vergaderingen, het zenden van adressen, het verspreiden van geschriften, welke het doel van den Bond bevor derlijk kunnen zyn. f. Het samenwerken met of het steunen van vereenigingan en personen, die het doet, in Art. 2 omschreven, trschten te bevorderen. g. Het organiseeren van en het deelnemen aan land- en tuin bouwtentoonstellingen. h Het begtrjjden van alles, wat land- en tninbonw zon kannen schaden i. Het bevorderen van alles, wat geacht kan worden, land. en Tevens wordt nog gewezi-n op de wensclielykheid er lana weel b}jz°nder hoog. olgens de door qnzen mi- van, dat de schoolvloeren met stofwerende olie worden! nis,.el' VU1 financiën verstrekte gegevens werden in de bewerkt. Een genomen proef in het lokaal der bewaar-1 maana uil ons land naar Belgie gevoerd ruim school te Hoorn heeft uitstekend voldaan. De schade- geachte varkens. lyke opwerping van stof verdwy'nt dan, en de in de! A °nze handel m rundvee mei België in de maand lokalen zynde voorwerpen behoeven niet zoo dikwijls te Dct.obei levendig, ook in schapen en lammeren worden gereinigd. Die bewerking heeft weliswaar een paar schaduwzij den, n.l. dat de vloeren er niet bijzonder mooi door uit zien en, zoo wordt beweerd, er glad door worden, maar dit laatste heeft tot heden nog geen ongelukjes veroor zaakt, dus is al evenmin als het minder mooie aanzien (Jen bezwaar van gewicht. Twee a drie maai per jaar inwrijven is voldoende. Desgewenscht wil de Gezondheidscommissie qafinirlyl gaarne inlichtingen verschaffen en houdt zich aanbevó- len, de resultaten van eventuöele proefnemingen te hooien. De Raad vindt goed, dat de opzichter, de heer A. Groot, de gebreken in de scholen zal opnemen. Het insmeren der vloeren lykt den heeren echter niet zeer aanneme lijk toewordt nog aangehouden. Een schrijven van den rijksontvanger bericht, dat hy op 4 Nov. j.1. aan' den gemeente-ontvanger f 593.21 heeft uitbetaaldvoor kennisgeving aangenomen. Voorzitter deelt mede, dat het dak van de oude school die thans tot herberging van arme gezinnen dient zeer slecht is. Herstelling ervan zal blijkens ingewonnen informatie f 50 kosten. Goedgevonden die te laten verrichten. Dan is het houten hek langs het schoolplein af en haast niet meer te herstellen. Het moet vernieuwd in elk geval. Maar hoe? De heer Plevier zou als het goed koopste telegraafdraad aanbevelen, met vlechtwerk er achter, dat was 't meteen voldoende dicht. Voorzitter zou nu niet juist aan 't allergoedkoopste de voorkeur willen geven, doch in aanmerking weo- schen te zien genomen, dat het hier een gemeenteschool geldt en men toch op een behoorlijk aanzien van het geheel dient te letten. Spreker's idéé om de kosten van een ijzeren hek eens op to vragen aan don heer A. Groot, wordt door den Raad goedgevonden. De heer Siefferts zou een paar boomen, die in zyn tuin hinderlijk zyn, gaarne zien uitgerooid. De Raad neemt den toestand op en vindt, dat ze gevoegelijk weg kunnen, evonals de 4 boomen voor het raadhuis. Wordt besloten hot zestal boomen by inschrijving te verkoopen. Later wil men dan 4 nieuwo boomen voor het raad huis in plaats van do oude zotten Dan had do heer Brugman, onderwijzer aan school N°. 3, aan Voorz. het mondeling bericht gedaan, dat oen paar Alkmaarsche bladen hem als verslaggever dei- Heer Hugowaarder Raadszittingen hadden aangezocht. veel om. Het besluit van den "Belgisehen lqndboaw, waarbij de invoer van Nederlandsch ging minister van verboden is, tenzij bestemd voor de slachtbank, is van weinig invloed geweest op onzen handel met België Integendeel, in maanden was onze uitvoer, zoowel van schapen als van lammeren niet zoo groot als in dc vorige maand en overtreft zelfs dien van Argentinië, waai: België tegenwoordig het grootste deel van zijn w|lfq|e goèpt» ingevoerd Werden in die maand 9218 schapen en 5282 lammeren. Van de schapen kwamen er uit ons land -3692, uit Argentinië 3556, uit Duitschland 1139 en uit Oostertrijk-Hemgarijc 529. De lamineren kwanten ,uit Nederland en Duitschland, uil ons land 3113 en uil Duitschland en Luxemburg 2169 stuks. Onze schapen hadden oen gemiddeld gewicht van 46 kilogr. en <ic lammeren van 33 kilogr. Aan invoerrechten werd betaald voor onze schapen 2 francs per stuk, voor de lammeren 1 franc per stuk. De uitvoer was nihil. Ju de eeiste 10 maanden van dit jaar kwamen in België 89/139 schapen en 34,605 lammeren, tegen 89,249 schapen en 41.455 lammeren in 1906. Daarvan kwamen uit ons land 23,289 schapen en 23,800 lammeren te gen 31,331 schapen en 26,769 lammeren in 1906. Onze invoer is dus afnemend. Hy kan echter niet anders dan Woensdags en dan nog meentelijkcn g^ondïeidsdi^taher^a^èiykVaü de'vcr N. R. Cl. Typluis en Melkgebruik. Van 1 September tot 10 November zijn te Amsterdam 126 gevallen van febris lyphoidea Voorgekomen, ongc rekend de gevallen, die mogelijkerwijze niet bekend werden aan den gemeentelijken gezondheidsdienst. Sta tistisch gesproken zijn deze cijfers niet onrustbarend, omdat zij duidelijk wijzen op een jaarlijks terugkecrend verschijnsel en zonder dat het totaal thans merkbaar ijooger is dan anders. Alleen kan worden opgemerkt dat de groote stijging in hot aantal, de ophooping in naiaar> óatmaal wat later is gekomen, hetgeen in verpand is te brengen met dc weersgesteldheid on an dere invloeden, nu een zomer met veel regen gevolgd werd door oen langdprigen tijd van droog weder. Ook nu weer kon voor de groote meerderheid der zicktege- vailen n.l. voor 86 van dc 126, mei groote waarschiin- ïjkhcid worden aangeloond, dat zij te wijten waren aan Sfi ,van 8c,'nf©cteerde melk, afkomstig uit stc- Aecr'(itfe dy=v,4g .w;nspt tiT^'in%i U'CI> gelijk in de jannverslage is, met melkvaten tninbonw ten goede te komen, inzonderheid het verbeteren van bestaande en het invoeren van nienwe cnltnree. III. Leden en aangesloten VereenigiDgen. Art. 4. De bond bestaat nit a. Gewone leden, d.z. de leden der aangesloten vereenigiugen. b. Eereleden. Hiertoe knnnen worden benoemd personen die zich ten aanzien van het streven van den bond bijzonder verdien steljjk hebben gemaakt. Art. 5. Ais aangesloten vereenigingen worden beschouwd de vereenigingen van Land. en Tninbonwers, die in een wettig nitge- achreven vergadering met meerderheid van stemmen tot toetreding besloten en daarvan zchriftelyk mededeeling deden toekomen aan den Bondssecretaris. Deze mededeeling moet vergezeld gaan van een opgaaf van het aantal leden der vereeniging op den dag waarop tot toetreding werd besloten. Art. 6. Beslnit een aangesloten vereeniging tot uittreding nit den Bond, dan meet daarvan kennisgeving geschieden aan den Bondssecre aris véór 1 November, terwjjl de uittredende Vereeniging voor het loopende jaar aangestoten beschouwd blyft. Art. 7. De aangesloten vereenigingen blijven geheel zelfstandig en zijn dus vrij in haar doen en laten, met inachtneming echter van het bspaalde in deze Statuten. IV. Algemeene Vergadering en Referendum. Art 8. Jaarlijks wordt minstens één algemeene vergadering gehouden en wel in de maand Tot de alg. vergadering hebben alle leden en eereieden van den Bond toegang en recht van deelneming aan de beraadslagingen. Art. 9. De besluiten in de Alg Ve-gadering worden genomen met meerderheid van stemmen uitgebracht door de afgevaardigden. Da leden van het Bestnur en de Eereleden hebben als zoodanig in deze vergadering een adviseeiende stem. Art. 10. Door het Bestnnr knnnen voorstellen worden gedaan, waarbjj alleen beslist wordt by Referendum. Mede kan door het Bestnnr 0f bij beslnit der Alg. Vergadering een Referendum worden uitgeschreven over besluiten, op de Alg. Vergadering genomen. V. Bestnnr. Art. II. De vertegenwoordiging van den Bond, de leiding der algemeene zaken, het beheer der geldmiddelen en eigendommen van den Bond en de nitvoering van de besluiten der Alg. Vergade ring en der Referendnma is opgedragen aan het Bestnnr. Art 12. In het Bestuur wordt elke aangestoten vereeniging vertegenwoordigd door twee leden, door de leden der vereenigingen aan te wyzen. Om de twee jaar treedt het geboete Bestuur af. De Bestuursleden kiezen nit hun midden: een Voorzitter en Vice- Voorzitter, Secretaris en Vice-Secretaris, Penningmeester en Vice- Penningmeester. Voorzitter, Secretaris en Penningmeester worden door den Bond gesalarieerd met een bedrag, vast te stellen door de Alg. Vergadering. De Bestuursleden zjjn terstond herkiesbaar. Art. 13. Bij overlijden of ontstentenis van een Bestnurstid wordt zyn plaats zoo spoedig mogeljjk aangevuld. 1 VI. Geldmiddelen. Art. 14. De inkomsten van den Bond bestaan nit; a. Bijdragen van de aangesloten vereenigingen, bij beslnit eener Alg. Vergadering vast te stellen, welk bedrag per lid. b. Baten der Markt. c. Rente van uitgezette gelden. d. Andere baten. Art. 16. De Bond is niet aansprakelijk voor verbintenissen, aangegaan buiten goedkeuring van het Bestuur. VII. Algemeene Bepalingen, j Art. 16. De Bond is aangegaan voor den tjjd van 29 jaar en 6 maanden, te rekenen van (zijnde de datnm van de Koninklüke goedkeuring der Statuten). Art. 17. Het vereenigingsjaar begint 1 Januari en eindigt 81 December. Art. 18. De Bond kan worden ontbonden bjj beslnit van een Alg. Vergadering, daarloe opzetteljjk uitgeschreven. Dit besluit is echter onderworpen aau een Referendum, niterlnk een maand na het gevaUen beslnit door het Bsstunr nit te schryven Art. tv. Het beslnit tot ontbinding moet tevens bevatten; a. De benoeming van een commissie tot likwidatie der zaken van den Bond b. De aanwijzing van de middelen, tot dekking van het even tueel tekort en de beschikking over het eventueel batig saldo. Art. 20. Bij verichil van meening over de toepassing van eenig Art. der Statnten beslnit de Alg. Vergadering of het Referendum. In dringende gevallen besluit het Bestnnr, onder nadere goedkeuring der Alg. Vergadering of van een Referendum. Art. 21. Wijzigingen in deze Statnten knnnen worden aange bracht door Referendum ol bij besluit eener Alg. Vergadering, onder voorbehoud van nadere Koninklybe goedkeuring. Art. 22. Deze Statnten treden in werking één maand na het verkrijgen der Koninklyke goedkeuring. Aangeboden aan de aangesloten en alsnog aan te sluiten Vereeni gingen van Land- en Tuinbouwers door de Commissie tot het ont werpen van Statuten, enz. Namens de Commissie; 8. BRUGMAN, Voorzitter. D. P. PLAATSMAN, Secretaris. ia 1 j„h' ln "cllt genomen dat verschillende zaken, 5S-. U—.MS"

Schager Courant | 1907 | | pagina 6