i s Donderdag 12 Dec. 1907. 51e Jaargang. No. 4316. TWEEDE BLAD. Plaatselijk Nieuws. Bianenlandsch Nieuws. zien der rekening en verantwoording, benevens begroo ting. Daar zoowel hot een als het ander in volmaakte orde was bevonden, werd tot goedkeuring geadviseerd, waartoe de vergadering met algemeene stemmen besloot. De heer S. Th. Minnema brecht nu rapport uit over de gehouden enquête in Pebr. Maart 1907. Deze vragen lijsten waren aan 79 afdeelingen toegezonden, en hadden ten doel, dat men een diepen blik zou kunnen slaan in het afdeolingsleven. De eerste vraag betref het hebben van de Koninklijke goedkeuring op de statuten der afdeelincen F.r 68 —o—o— Zondagmorgen te ongeveer half twaalf opende de Voorzitter, de heer S. Th. Minnema van Amsterdam, in het lokaal van den heer J. Vader Az. alhier, de algemeene vergadering van den Ijsbond Hollands Noor derkwartier. Hy deed dit, met een hartelijk welkom toe te roeoen aan de aanwezige afgevaardigden en dank te brengen aan den heer Van Vliet, die by zyn (Voorzitters) afwe zigheid de vorige algemeene vergadering had geleid. Spr. noemde den heer Van Vliet een hem waardig op volger en hy recommandeorde dezen bij de vergadering ten zeerste aan, zoo hy zelf eenmaal zyn p aats als Voorzitter mocht onbezet laten. Daarna bracht de heer Minnema in herinnering hot overlijden van den heer Van der Busse te Oudcarspel en herdacht diens werk voor bond en ijsvei maak. En hierna werd door de gemengde zangvereeniging Euphonia alhier gezongen het nieuwe bondslied. Voorzitter bracht de zangvereeniging en haar leider, den heer M. Visser, dank voor de schoone wyze waarop dit liod was gezongen. Zoolang het papiertje waarop het bondslied was gedrukt, thuis voor ons lag, beweerde Voorzitter, zeido het ons niets. Euphonia had er leven ingeblazen, door do uitnemende wyze waarop zy dit nieuwe lied had gezongen. Dat bondslied, zoo veitelde Voorzitter, had een lydens geschiedenis achter den rug, op verschillende manieren was het geprobeerd, maar sieeds was men er niet mee tevreden. Ten einde raad, bood een der bestuursleden hulp. Deze had een broer, nl. den heer K. Hille te Hoorn, en die zou dan gevraagd worden, om hot nog eons te probeeren. En dank zij die hulp, was er dan nog van gekomen, wat men daar straks had kunnen hooren. Den hoor K. Hille werd dank gebracht voor den dienst, aan don IJsborid bewezen Voorgesteld werd een aantal exemplaren te laten drukken, die eerst ter kennismaking te zenden aan de afdeelingen en dan later een grooter aantal aan te schaffen en deze voor een lagen pry's verkrijgbaar te stellen. Ook een aantal te doen drukken met pianobe- goleiding. By acclamatie word dit voorstel aangenomen. De heer Koster van Hoogcarspel werd onder daverend applaus benoemd tot eerelid. Zyn verdiensten voordon bond werden door Voorzitter in het breede geschetst. De heer P. Preyor van Krommenie, 2e Secretaris, las de zoor uitvoerige notulen, dio onveranderd werden goedgekeurd. j De heer J. Cock, le secretaris, deelde mee, dat ver tegenwoordigd waren 66 afdeelingen en 10 hoofdbestuur ders; niet aanwezig waren 22 afdeelingen. Van de Amsterdamsche IJsclub was wederom f50 subsidie ontvangen. Do uitgezonden vragenlijsten waren zeer ruim inge komen, van 4 afdeelingen niet. Voorzitter bracht een klacht over van de districts voorzitters, dat de districts-vergaderingen zoo slecht worden bezocht. Voorzitter gaf nog in overweging dat enkele 'districten dure werktuigen voor gezamenlijke rekening zouden aanschaffen. Er was ingekomen eon schrijven, waarin werd ge vraagd of de Bond er niet aan kon meewerken, dat by ijs, meer gelet wérd op minder Zondags ont heiliging. Er werd op ijsdagen meer gedanst den gereden. Voorzitter meende, hoewel persoonlijk meer voor Zon dags-heiliging,- dat deze zaak niet lag op den weg van den Bond. Het aantal afdeelingen, verleden jaar 79 bedragende, was nu 88 en zou spoedig de 100 bereiken. In het district Purmerend waren er als nieuwe afdeelingen bijgekomenlip, Oostzaan, Broek in Waterland, Monnikendam en Buiksloot; in het district Hoorn: Bobeldijk, zoodat daar alle plaatsen by den Bond waren aangesloten. Verder waren nog toegetredenHaarlem en Omstre ken, Zuidschalkwyk, Lijnden en Nieuw-Vennep. Nu kwam het voorstel: Bondskaart of Insigne. Voor zitter deelt mede, dat voor dit seizoen do oude bonds kaart bleef gehandhaafd, de beslissing die zou vallen, gold dus de volgende jaren. Het Hoofdbestuur had geen advies in deze. De afdeeling Venhuizen vroeg naar de kosten. Medegedeeld werd, dat liet bondsinsigne het Ie jaar kostte 12* cent per stuk, volgende jaren voor het wisselplaatje 2* cent. De oude bondskaart kost 1 cent. Do afdeelingen Berkhout, Anna Paulowna, Purmerend er. Wydenes spraken zich allen uit voor de oude bondskaart, als zijnde doelmatiger en goedkooper. De afdeeling Anna Paulowna wenschte in den vorm een kleine verandering, de groolte van een visitekaart, maar dan ovaal. Met algemeene stemmen sprak de vergadering zich uit voor de oudo bondskaart. Voorzitter deelde nog mede, dat de bond nu zyn afdeelingen kry'gt tot onder Amsterdam. Amsterdam zélf tieedt niet toe en toch komen op de banen van den bond een massa Amsterdammers rijden. Nu werd door sommige afdeelingen noodig geoordeeld aan die A mstei'da.m'uers dagkaarten af te geven, door andere afdeelingen werd dat ondoenlijk en onnoodig geoordeeld. Deze kwestie wenschte Voorzitter door bot betrokken district uitgemaakt te zien. Hy kwam nu alleen maar met de vraag, of, als die kaarten door de meerderheid noodig geoordeeld werden, dan de bond die kaarten wilde erkennen Algemeen was men daar vóór. Tot voorzitter werd herkozen met 73 van de 75 stem men de heer S. Th. Minnema en tot penningmeester, eveneens met hetzelfde aantal stemmen de heer J. Hooijburg. Beide hoeren namen hunne benoeming aan. Tot voorzitter van het Noorderdistrict word gekozen de heer Th. E J. Odendaal te Schagerbrug, in de plaats van den heer L. v. d. Ploeg, die zich niet herkiesbaar stelde- tot voorzitter van het district Schagen werd herkozen de heer Joh. Morz en van het district Alkmaar de heer A. J. Stikkel. Al deze heeren namen hunne benoemingen aan. Volgt hot voorstel van „de Egmonden de bond richto zyn begrooting zoo in, dat er een post kan uit getrokken worden voor het steunen van noodlydende afdeelingen. 1 Door de Egmonden werd verdaging van dit voorstel gevraagd, omdat de verdediger daarvan onmogelyk ter vergadering kon zyn. De vergadering sprak zich even wel uit voor directe behandeling. Het Dagelyksch Bestuur bracht het volgend advies uit: Het D. B. kan het voorstel „de Egmonden" niet aan bevelen. 't Meent dat by aanneming van dit voorstel het aantal „noodlijdenden" wel eens sterk zou kunnen toenemen, 'tls beter en gezonder dat de afdeelingen zich leeren redden, dan dat ze loeren hunkeren naar bedeeling. De bondskas moet niet een soort bedeelings- kas worden. Dit prae.-advies werd door den Voorzitter nog wat aangedikt en ten sterkste de aanneming van het voor stel ontraden. Wel kon Voorzitter zich vereenigen met onderlinge hulp van de ysclubs, doordat de eene ysclub van de andere, die wat minder met aardsche goederen en met meer K.M. baan was gezegend, een gedeelte baan in onderhoud overnam. Do afdeeling Burgerbrug bopleitte eveneens dit laatste id<Met algemeene stemmen werd het voorstel van „de Egmonden" van de agenda afgevoerd. De heer Joh. Hille Voorzitter van de afdeeling Ursem, brengt, namens die afdeeling, rapport uit over het na- op de statuten der afdeelingen. Er waren afdeelingen met, de Kon. goedk.by 4 was die in bewerking en 7 waren rug in gebreke gebleven. De 2e vraag betrof het hebben van vergunning van gemeente- on polderbesturen tot het beryden en behoe- i ren van banen. Van de 79 afdeelingen hadden er 45 vergunning, n.1. 39 schriftelijk en 6 mondeling; 34 af- 1 deelingen hadden geen vergunning. De 3e vraag was: komen er nog gevallen van ver drinking voor in de banen by de afdeeling in beheer? Alle 79 afdeelingen konden hierop met „neen" antwoor den. De 4e vraag was van ysbreken? hebben begeven in het vooronder, nauwelyks groot genoeg om hen te bevatten, terwyl bovendien alles nog werd dicbtoöofAnf- -O werd dichtgestopt. Toen de sluiswachter des morgens de mensohen riep, kreeg hy geen antwoord, terwyl het licht op het vaartuig nog brandde. Hy trok toen het luik opon en zag daar drie heeft uwe afdeeling last gehad Wel last hadden gehad 13 afd. en geen mannen onder de dekens uitgestrekt op den grond liggen met een pot met vuur tusschen de beenen. Spoedig bleek hem, dat de man nen waren gestikt. Hoewel dadeiyk een dokter werd gewaarschuwd, kon het leven niet meer opgewekt worden. De ongeluk- kigon, afkomstig uit Murmerwoude, laten ieder eene weduwe met kinderen na. Anna Paulowna. Mejuffrouw A. Willegryp alhier, is gemeente-vroedvrouw te Ruinen, voor ining zy evenwel heeft bedankt. Mollen. In Friesland worden tegenwoordig veel mollen gevan gen. De werklooze arbeiders gaan op de jacht, en menigeen maakt een aardig daggeldje, als het jachtveld wat voorzien is. Er is n.1. veel vraag naar mollenvel- letjes. Verleden week worden er meer dan 10.000 stuks benoemd tot welke benoe- last 66. Hoofdzakelijk had de last zich bepaald tot"het naal' Holland verzonden. Men maikt er bontwerk van Noord-Hollandsch.Kanaal. Wat daaraan te doen? Het i en handschoenen. Dag. Best. kwam met de vraag om machtiging, zich te wenden tot den Minister van Waterstaat, om zoo moge lijk eenige verbetering te kry'gen. Men wilde dat doen als de komende winter voorbij is, dan had men meer gegevens. Allen voor. De heer P. Baas protesteert tegen de klachten door de afdeeling Oostwoud gedaan, over ljet hakken van ijsbyten door de visschers. Spr. weet, van nabij daar mee bekond, (spr.'s vader is daar jaren visscher geweest), dat dit onwaar is. Hy geefl dan ook in overwe ging, dat, als men met klachten komt, dit ware klach ten moesten zyn. Do heer J. Cock die den Voorzitter dankt voor dit uitnomend werk, stelt voor het in druk te doen verschij nen. Voorzitter stelt voor, dit nog één jaar te laten wach ten, opdat die afdeelingen, die in gebreke waren geble ven ten opzichte van de Koninklijke goedkeuring of het aanvragen van vergunning van polder- en gemeente besturen, dit alsnog zouden kunnen doen. Hun namen zouden dan niet in het gedrukte rapport worden ver meld. Allen voor. Het voorstelis het wenschelyk aan bondsleden by ijsfeesten der afdoelingon, op afgesloten banen te houden, op vertoon van de bondskaart vrij entrée of reductie te geven? (inleider de heer Joh. Merz) werd uitgesteld tot een volgende vergadering. By de rondvraag geeft de afdeeling Anna Paulowna in overwoging, de yskaarten te herzien. Medegedeeld wordt dat in bewerking zijn een tweetal yskaarten, één voor het Noorder- en één voor het Zui- derdeel, die volgend jaar zullen woiden uitgegeven. Met een opwekkend woord voor den bloei van den bond, sluit de Voorzitter de vergadering. Onze Harmonie-Kapel gaf vervolgens onder leiding van den heer Hulsman eene matinée-musicale, op de van haar bekende wijze. Tot slot was er bondsdiner in Hotel Vader, waar men nog een paar uurtjes gezellig byeen bleef. Rolschaatsen. Een bezadigd Hagenaar kwam aan het Vad. vol ont steltenis vertellen van een nieuwen „schrik dor wegen". Gisterenavond ontdekte hy dien in de Prinsestraat in den vorm van een kunstrijder op rolschaatsen, die met veel zwier en groote behendigheid beentjeover reed op het gladde asphalt. Dit was blijkbaar een kunstenaar in zijn vak, maar waar moet het heen, als dergelijke sportbeoefening op straat populair gaat worden vraagt het blad. Veenliuizen. In de vergadering van stemgerechtigde manslidmaten der Ned. Hervormde gemeente alhier, gehouden 8 Dec. j.1., zyn de heeren P. Raat en P. Blauw herkozen resp. als ouderling en diaken. De Diakonie zal gedurende 1908 in het Kringbestuur der Gezinsverpleging vertegenwoordigd worden door de heeren C. Kroon en W. Molenaar. Nieuwe Niedorp. Er liep alhier een gerucht, dat er een tweetal bruidjes en bruigoms in de Ned. Herv. Kerk in 't huwelijk zouden worden vereenigd en dat er eene kerkelijke plechtigheid zou zyn, een en ander, naar men wilde, zonder dat de huwelijken ten overstaan van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand waren voltrok ken. Tengevolge van 't circuleeren dezer beweringen waren nu gepasseerden Zondag een tweetal politie dienaren in 't kerkgebouw aanwezig tijdens 't houden van den dienst, die wel door de beide bruiden en bruigoms werd bijgewoond en waarin ook door den predikant wel over huwelijk en vrije liefde werd ge sproken, zonder dat nochtans in 't byzonder het woord werd gericht tot de bruidsparen, van wier aanwezigheid niet werd gerept, naar men beweert. Als tegengif heeft hier zonder twijfel het houtskool poeder, dat de Cytisine, d. i. de giftige stof in Goudej Regen, aan den maaginhoud onttrok en het daaro gevolgde braken, den gunstigen afloop toweeg bracht („Moleschott.") (jiestikt. Tengevolge van gasverstikking werd te Deventer dj gepensionneerd administrateur in het hospitaal R., dool in bed gevonden. Nederlaiidsrlie politic in Indië. Naar wij vernemen, bevindt zich te Amsterdam ccnj Indische politieautoriteit, met het doel een studie 1 maken van de Nederlandsche politieorganisatie en te gaan, welke maatregelen zullen kunnen worden g< nomen om de Indische politie zoodanig te reorganis ren. dat de recherchedienst onder leiding van Ncdeijj landsche politieambtenaren kan komen le slaan. Ecj, en ander moet in verband staan, met de vele groou diefstallen, in de laatste jaren door Europeanen i Indie gepleegd. Reeds heeft een aantal Nederlandsch' rechercheurs zich aangemeld om voor deze betrekkin gen in aanmerking te mogen komen. (Avp.) I- (■('diplomeerde Hoefsmeden en de Opent». School. Een onzer medewerkers, zendt ons. zegt het Hbl. Ii( volgende, dat ontleend is aan het Weekblad van dc Noord-Br. C-hrist. Boerenbond, en dat gevoegelijk zot der commentaar kan worden afgedrukt. „Dezer dagejr voor zaken op een dorpke in dez provincie moetende wachten in een herberg waarna tevens verbonden een hoefsmederij, viel het mij ojl dat men de paarden niet meer zooals vroeger in eo nood- of hoefsmederij, doelt uit de hand besloeg. i gewaagd, zoo dacht ik, een verraderlijke trap van hi paard en een jong leven van een mensch ligt vod altijd ter neer, prijs gegeven aan de medelijdende liay van den medemensch 1 Het Nederlandsch Paardenstamboek. Maandag vergaderde te Rotterdam de Vereeniging „Het Nederlandsch Paardenstamboek" onder leiding van den heer J. Breebaart Kzn., die in zyn openings woord warme hulde bracht aan den overleden secretaris penningmeester, den heer H. F. Bultman, voor al het geen deze vele jaren lang in het belang der vereeniging heeft gedaan. (Applaus.) De voorzitter deelde mede dat in plaats van den heer Bultman mej J. Launnan tot Secretaresse is benoemd, dio onder den heer Bultman vroeger veel van het aan het secretariaat verbonden werk heeft verricht. Blijkens het jaarverslag bedraagt het aantal leden thans 1153, iets mindor dan verleden jaar, ten gevolge van het bedanken van vele leden in de afdeeling Zee land. Ingeschreven werden 16 hengsten, 142 merriën en 135 veulens, brengende het totaal der ingeschreven paarden op 864 hengsten, 3745 merriën en 3010 veulens. Ten einde meer nauwkeurigheid in de registers te verkrygen, zyn aan de leden circulaires gezonden. De rekening over 1906, sluitende met een batig saldo van f258, werd goedgekeurd. Daarna kwamen aan de orde voorstellen van het Hoofdbestuur en wel a. Voorstel tot wijziging van de opneming in het Nedorlandsch Paardenstamboek in verschillende onder- deelen. Dit voorstel werd namens het hoofdbestuur toegelicht door den heer Van Heek, die een'overzicht gaf van de tegenwoordig gebrekkige inrichting van het bestaande i stamboek. Het hoofdbestuur wenscht wijziging, hierop neerko mende lo. Inschrijving van paarden geschiede in twee ras son, het rijtuigpaard en het zware trekpaard; beide af deelingen gescheiden te houden. 2o. Geen paarden worden meer opgenomen dan die, tot een dezer rassen behoorende. 3o. Dat de aangebodon paarden zonder bekende afstamming uit andere stamboeken slechts worden op genomen in registerboeken. 4o. Dat nieuw aangebodon paarden met bekende afstamming uit erkende andere stamboeken in stam boeken worden opgenomen. 5o. Dat veulens, wier beide ouders in stamboeken of registerboeken zyn opgenomen, slechts dan in de veulenboeken worden bijgeschreven, indien beide ouders tot hetzelfde ras behooren. 6o. Dat deze veulens op driejarigen leeftijd in de stamboeken worden overgeschreven, indien de inspec teur by de gewone beoordeeling tevens het bepaalde rastype ontdekt. 7o. Dat het hoofdbestuur worde opgedragen by de Regèenng subsidie aan te vragen voor deze reorganisa tie, een of meer inspecteurs te benoemen, en verder deze reorganisatie voor te bereiden. Deze reorganisatie is gebaseerd op de niet erkenning van elke kruising. Er ontstond naar aanleiding van deze voorstellen een uitvoerige discussie, waaruit bleek, dat er te dozen aan zien volstrekt geen eenstemmigheid heorschte, zelfs niet onder het hoofdbestuur zelf. Besloten werd daarom de zaak nogmaals commisiso- riaal te maken. De commissie zal bobben te onderzoe ken welke paarden er in ons land zyn en op den voor grond moeten stellen dat afstammelingen uit koud- en warmbloed uit het stamboek moeten geweerd worden. De commissie zal bestaan uit 5 leden, door de bestu ren der afdeelingen aan te wijzen. 1 Een volgend punt der agenda werd in verband met deze beslissing aangehouden. De begrooting voor 1908, sluitende in ontvangst en uitgaaf op f 1058.98*, werd goedgekeurd. (Hdbld.) Oude Niedorp. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft in de plaats van den heer C. Waterdrinker tot ouderling gekozen den heer T. Hooiveld en in de plaats van den heer G. Liefhebber tot diaken den heer M. H. Woutman. De heer R. Groen is herbenoemd als lid van het Kringbestuur de Gezinsverpleging; ter vervanging van den heer F. A. Tauber, die de gomeento gaat verlaten, is benoemd de heer G. Liefhebber. Tot leden der bibliotheek-commissie heeft de Kerke raad gekozen do heeren: P. de fleus Jzn., A. van Zoonen en G. Liefhebber. De heer R. Groen, die met de eerste twee deel uitmaakte van de voorloopige commissie had te kennen gegeven, dat hy voor de vaste commissie niet in aanmerking wenschte te komen. De verstikking door kolendamp te Bakkeveen. Omtrent de drie personen, die door kolendamp ineen ijzeren bokvaartuig onder het dorp Bakkeveen zyn ge stikt, kan nader werden medegedeeld, dat Donderdag avond het gemelde vaartuig tot voor de sluis is gebracht waarna de drie opvarenden zich ter ruste Bij navrage zegt mij dc huisvrow de moeder der jonge smeden, op bewogen toon: m grooten angst zie ik mijn jongens steeds de paarde beslaan. Zij zijn gediplomeerd als hoefsmid en hebbe aldus, door uit de hand te beslaan, hun diploma vej worven. Doch ook de boeren willen, dat aldus pan; den worden beslagen. Door lezingen zijn zij ingelicl dat dit de eenige voor paarden behoudende wijze i „Toen ik dit hoorde groeide mij een stok in rechterhand, zielsgaarne had ik de rooie bedriegelij! staatsschool er mede een pak op den bast gegevej Wat toch sluw en onmeedoogend gaat die Universitil te werk. Jammer, dat er nevens het vredespaleis g<s eerezuil wordt opgericht voor de groote staalkaart vr sluwe kunsten des duivels. „Dat de wijsbegeerte aan onze Slaatsuniveriteit kwader trouw massief valsch is en ten verderve dat weet ieder, doch dat zij voor één land lende waarheden, betrekkelijk één punt onderwijst, c wist ik tot nu toe niet. Boven den Moerdijk en voor in Friesland wordt nog algemeen op de oude wij; de eenige ware en voor mensch en beest behoudenc beslagen. Ik ken van nabij een zeer gezochte beklan hoefsmederij, waar de vader met een in het vak gei plomeerden zoon tot voldoening van ieder werkt en wa handen te kort komen, ten einde de paarden stee vlot af te leveren. Een andere zoon ook als lio smid gediplomeerd is leeraar aan de ambachta school in de hoofdstad der provincie. „Zeldzaam, vindt u niet, mijnheer de redactetri „Het blijft een gruwelstuk onder de gruwelsti. dat steeds ongestraft de vuurrooie aartsbedriegst' de Nederlandsche Staatsschool van achter en j middel van het innemende charitas- en philanthi, *is masker de menschen in massa bij den neus mag nenu den grooten vloed sukkelaars mag bederven of nooi voej versclv Nieuwe Niedorp. Zondag hadden alhier de volgende benoemingen plaats: Tot ouderling by de Ned. Herv. Kerk werd in de plaats van den heer P. Fray (aftredend) gekozen de heer H. Dekker. En tot diaken in de plaats van den heer A. Zander, de heer J. Goet. Barsingerliorn. In de vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van den Kaagpolder, gehouden op Zaterdag 7 dezer, waar als adviseur tegenwoordig was de heer S. Rykes van Helder, is met 57 tegen 4 stemmen besloten tot UCn giumen vioea sukkelaars mag beder stichting van een Zuiggasmotor met Centrifugaalpomp loos aan groote gevaren blootstellen, ten dienste der bemaling van genoemden polder. j „Daartegen te ageeren is de dure plii U t de verschillende aanbiedingen is aangenomen de i mensch en dat is motor der fabriek Köln-Deutz, met een vermogen van 62 P.K. en eene wateropbrengst van 60 M3. in de minuuut. 1 Deze zuiggas installatie met centrifuge kost f11440. Arrondisseiuents-Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag 10 Dec. 1907. Hendrik M.^Bertus van B Johannes de J., Petrus de J., kinderwetten?,aak, no. 1 en 2 vrijgesproken, no 3 en 4 zullen ter beschikking der Regeering gesteld worden, zonder toepassing van eenige straf. Catharina H., echtgenoote van Christiaan P., Den Helder, verduistering van schoenen, f7 boete subs. 7 dagen hecht. Paulus B., Jan L., Groetebroek, huisvredebreuk, ieder 14_dagen gev. plicht van ie<' ook het doel van dit schrijvei, Vrouwen en Polderbestureff. Bij de behandeling van de ontwerpreglementen vo een tweetal polders, deels in Noord-IIolland, deels Utrecht gelegen, deed zich het geval voor, dat Gt Staten dier beide provinciën niet tot overeenstemmi konden komen over de door de Staten van Noos Holland vastgestelde kiesbaarheid van vrouwen in p derbesturen. Ged. Staten van Utrecht hadden een k geleden gedane besliste uitspraak van de Staten aat gewest te eerbiedigen, en konden dus niet ov- nemen de bepalingen die de Ged. Staten van Nooi Holland eveneens gebonden door een uitspraak van Staten, hadden te handhaven. Jan van D., Enkhuizen, mishandeling, 14 dagen gev 1 -had dus 'le,be,s!issing van de Kro Jacob M.,- Jacob D.. Gerrit D.. RovfnkLnT^I: w,°.rden. poepen, hadden niet Ged. Stal M.,- Jacob D., Gerrit D. vredebreuk en mishandeling, no. en 3 ieder 3 weken gev. Willem V., Opmeer, diefstal, 4 maal gepleegd, een maand gev. Dit conflict Simon R., Alkmaar, kinderwettenzaak, zal ter beschik- gelost, king der Regeering gesteld worden. Pieter R., Uitgeest, vernieling, 10 dagen gev. Oude Niedorp. De heer Chr. Vis, alhier, heeft uit de hand zyne bak kerij verkocht aan den heer J. Stieltjes van Schellink hout. Bovenkarspel, huis- 1 2 dagen gev., no. 2 o rhadden niet van Utrecht bericht gezonden dat de Prov. Staten dat gewest zich in dit bijzondere geval met de kiesbaarheid der vrouw in polderbesturen hadden aenigd. is dus, en wel in feministis.chen zin, Nieuwe Niedorp. De heer P. Koopman is Zaterdagmiddag herbenoemd als molenmeester v. d. Oosterpolder. Kerknieuws. In een te Haarlem gehouden vergadering van afge vaardigden der verschillende kerkvoogdyen in Noord- Holland, zyn tot leden van het „Provinciaal College van Toezicht op het beheer" gekozende heeren dr. L. A. Faber te Bussum, J. van der Stok, burgemeester van Nieuwe Niedorp en J. P. Backx, notaris te Wieringer- waard. Barones Von Suttner en een grenadier. C. S. schrijft in „de Amsterdammer" Omtrent barones Von Suttner, de vrouwelijke Vredes apostel. valt wel een 3ardige geschiedenis te vertellen. Tydens de laatste Vredescenferentie had men haar aangezocht tot het houden van een lezing over de Vrodesidée. Zy nam deze uitnoodiging aan, en gaf een Haagsch coiffeur order op een bepaald uur aanwezig te zyn tot het opmaken van haar kapsel. Tengevolge van de in die dagen hoerschende over stelpende drukte kon de dames-coiffeur niet aan de gegeven opdracht voldoen. Ook andere coiffeurs vonden geen gelegenheid, terwyl de tijd steeds meer en meer drong. Barones Von Suttner werd voortdurend onrustiger. Getelefoneer, gedraaf en gevlieg naar alle kanten, had geen resultaat. 't Was een wanhopigo toestand. In dit stadium had de vrouw van den dames-coiffeur een gelukkige gedachte. Een der bekwaamste bedienden had zijn betrekking verlaten tot het vervullen zijner militieplichten en diende thans by het regiment grena diers en jagers. Hem te waarschuwen gaf de eenigst overblijvende kans. Onze landsverdediger nu had geen bezwaren om buiten zyn soldij iets extra's te verdienen, terwyl zyn suporieuren hem welwillend vorlof verleenden. En zoo geschiedde het, dat een grenadier van ons dappere Nederl. leger, in volle wapenrusting, het zwaard op zij, barones Von Suttner, de schrijfster van „Die Waffen nieder" volgens alle regelen der kunst kapte Een schoon tafreel! Mars in dienst van den Vrede. Een vaandel te koop. Men schrijft uit Hilversum Met de opheffing onzer Nederlandsche (Schutterij is vanzelf ook die te Hilversum van het wereldtoom verdwenen. Militaire tooneelen, als daar zijn parad exercitiën, marschen, velddiensten, waarbij heusch schoten werd, e. d., waarop onze koene schutter compagnie ons des zomers vergastte, hebben nu d geheel opgehouden. En hoewel wij, Hilversummers, dit punt niet erg verwend waren, valt het ons zwï ons heelemaal daarvan te moeten spenen. Ieder begrijpt dus, dat we onze „compie" whtgrs' gehouden hadden. Vooral op 31 Augustus bewees 1 onschatbare diensten, door een gedeelte van het pj gramma van dien dag waardiglijk te vullen met vanouds gerenommeerde parade, mitsgaders wandeli door de gemeente. Al was het feestprogram nóg z schoon en uitgebreid, van 12 tot 2 was er nooit i anders te doen dan parade. Want ieder, hoog en lai anri en riit- ging kijken naar vrienden en magen: Vt-rgiftiKiiiK door («(MiileiiHegenvriicliten. Een half uur na het afknabbelen van 5 peulen van den Gouden Regen (Cytisus laburnum) vertoonden zich by een tweejarig Jongetje vergiftigings-verschyn.selen, in den vorm van braken en slaperigheid, spoedig gevolgd door volkomen bewusteloosheid. De ademhaling stond nu en dan stil, de pols was onregelmatig, de lichaams warmte beneden de normale. In weerwil van het Ingieten van koffie ervan Tokayor, kwam er geen verbotoring. Men diende toen door de maagsonde met water aangoroerd houtskool poeder toe, waarop overvloedig braken volgde, dat zich meermalen herhaalde. Na voortgezet toedienen van koffie en Tokayer, werd de toestand gunstiger en 8 dagen latei- was het kind hersteld. arm en rijk, schutters En dan het vaandel, ons vaandel, met den Hollaij sehen leeuw schitterend in de stralen der gebruikelit oranjezon, het oranje-zijden doek wapperend in <ii frisschen wind, de veie door de kadervereeniging T schietwedstrijden behaalde en aan het vaandei bevt tigde medailles, vroolijk rinkelend. Waarlijk dat \\V schoon. En dit vaandel, dit roemruchtige vaandel, wok' nu in... Doch luister eerst. Dit vaandel behoorde eig<; lijka ia,n de kadervereeniging der schutterij. Toen nu de schutterij was opgeheven, bood deze v. eeniging het der gemeente aan, onder voorwaarde, hel op een algemeen zichtbare plaats werd opgeï' gen of neergezet met de daarbij behoorende medi ,y en dat het gemeentebestuur de zorg op zich zou men voor goed onderhoud en alle verantwoordelijkhc dienaangaande. De raad besloot echter te antwoordt o, schande I dat aan de eerste voorwaarde nog jV i kon worden voldaan, doch, dat men bereid was allesj l aanvaarden zonder voorwaarden. Hieimede kon nu de kadervereeniging zich ganscH lijk niet vereenigen. Dit Was beneden alle critiek. Geraij en getroffen in z n heiligste gevoelens, besloot 't bestu dier vereeniging den Gemeenteraad in al zijn anti-m| laristisehe naaktheid ten toon te stellen en het gcvij was, dat Zaterdagavond in een der plaatselijke bi den per adverteniie te lezen stond, dat te koop wd aangeboden een goed onderhouden Oranje-Zijden Van del met bandelier en stok. feu leuke Snijboon. Uit Hardenberg wordt aan de Zwolsche Grt. het v gendo gemeld Twee Pruisische ambtenaren waren in de nabijht van Emlichheim op surveillance, toen ze iemand gen naderen met een zakje koffieboonen op dciEj De smokkelaar zich ontdekt ziende, gaat op de 1 gevolgd door de twee beambten. Eindelijk kan j9 niet meer volhouden, struikelt en valt. Een der"..| tenaren valt ook en komt boven op den smokkelt te liggen, en welke moeite dc kommiezen ook at wenden, er is geen leven in hem te krijgen. Een i ambtenaren houdt de wacht, terwijl de andere naar nabijgelegen boerderij loopt om hulp te halen. Spoci is hij terug met een boerenwagen met twee paarden, c den bewusteloozcn, of misschien dooden man naar E lichheim te vervoeren. Daar aangekomen, wordt 1 in een kamer van een herberg neergelegd, terwijl n. alle mogelijke moeite aanwendt, den man tot bewust^

Schager Courant | 1907 | | pagina 5