Gemengd Nieuws. te brengen. Nadat alle middelen tevergeefs zijn be proefd, gaal een der ambtenaren' een dokier halen. Daar deze wat lang wegblijft, verlaat de andere amb tenaar ook even de kamer. Van dit gunstig oogenblik weet de smokkelaar partij te trekken en vlucht zoo spoedig hij kan door het raam, den ('ak met koffieboonen, ongeveer 10 kilo, mede nemende. Toen de kommiezen met den dokter in de kamer waren gekomen, was de smokkelaar met de koffie ver dwenen. Naar aanleiding van een vonnis. Naar aanleiding van de uitspraak der Amsterdam- schc rechtbank, waarbij de jonge man, die een meisje had willen dooden, doelt later met haar in het huwelijk trad, tot twee jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, herinnert men ons aan het volgende: Was in de middeneeuwen iemand ter dood veroor deeld, dan was er nog 6611 middel om zijn straf Je ontkomen, indien n.1. een meisje zich aanbood jnet hem in het huwelijk te treden. Dit voorrecht bleef nog lang lin gebruik; in 1543 kreeg bijv. één der zeven misdadigers, die in Den Bosch ter dood veroordeeld waren, genade, toen een meisje zich aanbood met hem te trouwen of, zooals de kroniekschrijver naïef zegt, ,„hij wert van eene maget verheden, die hem troude terstont." Verduistering. Sedert een paar dagen liepen te Vlissingen geruch ten, dat het met de zaken van den notaris W. S. B. aldaar niet in orde was. De vorige week stelde Ide justitie ten zijnen huize reeds een onderzoek in, dat echter geen resultaat had. Hedenmiddag meldde B. zich ten parkette te Middelburg aan en is door den rechtercommissaris oen bevel tot zijn voorloopigc aan houding afgegeven wegens verduistering. De moord te Ketst. Het U. D. meldt: A Eenige dagen na het plegen van den moord te /eist is door ons medegedeeld, dat de pet van Hendrik Drost zoek was en bleef, welke spoorlooze verdwij ning men in "verband bracht met het koopen van chlo roform. kort vóór den bewusten Zaterdag, door den verdaehtei Kors, Idie !>ii den apotheker, die hem het vergift leverde destijds opgaf het te willen gebruiken voor het dooden vaneen hond. Een gewettigde veronderstel- ling bij het gerechtelijk onderzoek was, dat de mis dadigers chloroform hadden gesprenkeld op de pet van Drost om hem deze vervolgens in het gezicht te duwen. Ten einde de pet, die natuurlijk sterk naar chloroform ro«k te doen verdwijnen, heeft men haar hoogstwaar schijnlijk in de kachel verbrand, zoo tevens het fleschje met chloroform, waarvan men geen enkel spoor meer in het huis hoeft kunnen vinden. De pet is tot heden onvindbaar gebleven. Van groot belang was thans de vraag of men op ot in hel lijk van Hendrik Drost chloroform had gevon den. Naar wij thans vernemen, is bij de sectie in het Academisch ziekenhuis inderdaad de aanwezigheid van chloroform geconstateerd. In de hersenen van het slachtoffer hebben de 'deskundigen ongeveer 22 m.gram chloroform gevonden. Het vergift moet den jongen nood wendig zijn toegediend geworden, onmogelijk als het is op andere wijze een zoodanige hoeveelheid binnen te krijgen. De chloroform in het lijk gevonden was onvol doende om den dood te doen intreden; intusschen kan het vergift wel den dood hebben bevorderd, vooits bleek, dat het slachtoffer uitwendig geen teekenen van geweld vertoonde, en zelfs aan den hals geen noemens waardige sporen van wurging waren te vinden. Intus schen zijn inwendig kneuzingen in het weefsel ter hoogte van den' hals geconstateerd, die op veroorzaken van den dood door toeknijping van de luchtpijp wijzen. le vens «is ten overvloede geconstateerd, dat de jongen dood was; toen men het lichaam in de kerkhofsloot plaatsteinwendig heeft men geen sporen van sloot water gevonden, dat naar binnen moest zijn gekomen, indien er nog eenig teeken van leven in het slachtof fer was geweest. Verder kan nog medegedeeld worden, dat het lijK boven het rechteroog een roode plek vertoonde; ver moedelijk is deze veroorzaakt doordat een min of meer ruw voorwerp langs het voorhoofd is geschoven. Het ligt voor de hand aan te nemen, dat dit voorwerp de pet is geweest van Hendrik Drost, waarop de daders chloroform hebben uitgestort, om het hoofddeksel daar na in het gezicht van het slachtoffer te duwen. Bij het jpogen van Drost zich los te werken, is de pet hem langs het voorhoofd geschuurd. Van Vaalen en van Ee, die den jongen te /amen om het leven brachten, en beide een bekentenis heb ben afgelegd, weigeren echter eenige verklaring te ge ven omtrent de pet en de in verband daarmede ge bruikte chloroform, hoewel het onomstootelijk vast staat dat den jongen dat vergift is toegediend geworden, met de bedoeling tegenstand van zijn kant te voorkomen. Kors en Overhorst blijven ontkennen. Wat de gedane verzekering betreft, dat de moord zaak wel spoedig voor de rechtbank zou dienen en vermoedelijk maar één dag duren, zegt het blad: Hier van is volstrekt nog niets bekend en berichten daarom trent zijn ten eenenmale onjuist. De instructie is nog in jollen gang. De Scheepsramp der Scheldestrooin. Uit Dover werd getelegrafeerd, dat de vandeGuano- Eilanden naar Landen bestemde Engelschc bark For- farshire met het van Amsterdam komende en voor Ply- mouth bestemde Nederlandsche stoomschip 3chelde- stroom in aanvaring is geweest, waardoor de boegspriet met het voortuig van de bark werden weggerukt. De Scheldestrooin, waarvan de machine vol water liep ankerde bij Folkestone. Zij zetfce een boot ui maar deze sloeg om, waardoor de kapitein en zes man verdronken. Men meldt hierover uit Amsterdam: Blijkens door de directie der Hollandschie Stoomboot maatschappij verstrekte inlichtingen, was de Schelde strooin Vrijdagnacht om twee uur van de Handelskade alhier vertrokken, geladen met suiker, koloniale waren en stukgoederen, met bestemming naar Plymouth en Fowev. Passagiers waren niet aan boord. De beman ning bestond uit 20 koppen. De golieelen dag was het ruw weer geweest, |en dit belemmerde het reddingswerk, de aanvaring had waarschijnlijk vroeg in den nacht plaats niet weinig. Vast staat, dat zeven opvarenden, waaronder de gezag voerder, kapitein H. P. Gerritsen, zijn verdronken. Bo vendien worden er nog drie man vermist, die, naar het zich laat aanzien, eveneens hun graf in de golven heblten gevonden. 1 Volgens de Daily Mail geschiedde de aanvaring vroeg in den ochtend. Het zeilschip Forfarshire voer met een geweldigen schok de boot aan stuurboordszijde 111. De boeg drong in de machinekamer en maakte een gat tot onder de waterlijn. De schoorsteen werd zwaar j beschadigd. De golven drongen het schip binnen door het feat, door de aanvaring gemaakt, en, om het op strand te zotten, stoomde men met volle kracht naar Folkestone, waar de boot juist voor den kon van de Continental-pier op het strand liep. Noodfakkcls wer den ontstoken, geïmproviseerd van suikerbalen. Voor de reddingboot kon uitvaren, liet kapitein Ger ritsen zelf een boot uitzetten, waarin, hij met 10 man plaats nam, maar de zware golfslag wierp het vaartuig op do rotsen. Het sloeg om en allen verdronken, be halve do eerste machinist, twee matrozen en ren jon- gen Van 14 jaar, die zijn eerste reis maakte. Zij klau terden op de klippen bij Baker's Gap. Een politie- j agent hoorde hen daar roepen, raadde hen daar te blijven en ging hulp halen, die hen uit dit tweede gevaar redde. i Zonder moeite haalde de reddingboot de ovcrgeble- 1 venen van het schip af. Had de kapitein der Schelde- stroom geen boot uitgezet, dan zou er waarschijnlijk niemand bij de stranding zijn omgekomen, verzekert de I Daily Mail. Eén der opvarenden, die na den schok boven dek kwam, verzekert, dat drie of vier man overboord spron gen cii door de Forfarshire werden opgepikt. In het woeste water bij de rotsen beleefden de opvarenden ren angstigen tijd en toen ten slotte hulp kwam, wa- I ren rü "geheel uitgeput. De man was vol lof en dank- baarheid voor wat er voor do schipbreukelingen fee- jlaan was. -» - De Forfarshire zette, ofschoon zij zelf ook schade beloopen had, de reis voort, doch moest wegens den storm bij Nortli Foreland ankeren. Maandagmorgen is blijkens een telegram dat dc di rectie der Holl. Stoombootmaatsch. ontving, de ver laten Scheldestrooin, die drijvende was voor de Engel- sche kust, door de sleepbooten opgepikt, en te Ijover binnengebracht. Intusschen liet het zich aanzien, (dat de lading, grootendeels bestaande uit suiker, verloren is, en bovendien moet het schip, een van de nieuwste bodems der Ma^t.piji.het is in 1903 gebouwd en meet J -c itr weet valsoh speler, die werd gesnapt toen hij twee kaarten, ik al meermalen heb ondervonden. En ornaat ik weee, hj. jn zijn |)H1IR,n/aj< verstopt gehouden Jiad, dat do Raad altijd hier sterk tegen is, vervoegde IK my voqi, den dag bracht op moment dat hem dat zeer altijd voor dergelijke gevallen by do politiekeaim voordeelig |)lec,k te zijn) want... en nu komt het voor- dneh daar hoorde ik steeds: er is geen geld. volgen naamslc: <(o heertjes spoelden 0111 geld. I docb daar hoorde ik steedser is geen geld. Volgens mijn idéé behoort dit werk wol terdege bij de gemeente thuis, want dragen wij dit armvoogden op, dan ont- j nemen wij daardoor hot gold, dat voor de armen be- j stomd is. De heer Obreen is van oordeel, dat do politieke armenkas beschouwd wordt als een burgerlijke kas. De Doopsgezinde armen krijgen er niet uit, omreden de 1 4 1 1 1 11 ii li iZwvFo^waiuuw "iw" »"V6U" 7 1600 ton) zware-averij hebben bekomen. Maar het ergste Doops„ezjnde cliaconie altüd in haar behoeften kon .1 1, „1 ..„«Knn i,A>< fnnirolu mnneoVinnl/nronc 7AA\'pln 1 I 11 1 1_ '1 mi unlv,f /liin is wel het verlies van zoovele menschenlcvens, zoovele wakkere zeelieden, in de eerste plaats van kapitein Gerritsen, een bekwaam, welberaden, jong zeeman, slechts 33 jaar oud. De Maatschappij verliest in hom een harer beste gezagvoerders. Uit Haarlem meldt inen nog: De bij de scheepsramp omgekomen stuurmansleer ling A. v. d. Berg is de zoon van den eigenaar van hel hotel Velsercnd bij de ruïne van Brederode. De jongen was 16 jaar; Donderdag vierde hij nog het Sint Nicolaasfeest in den familiekring. Hij deed zijn eerste reis. Sinterklaas. Men schrjjft uit Friesland aan de „N. Crt." Dit jaar was de St.-Nicolaasavond in Friesland weer zoo druk als vroeger, toen er nog geloot mocht worden en bakkers, caféhouders, sigarenhandelaars enz. ja wie niet loterijen organiseerden. Men had er wat op gevonden, om toch iets te organi- seeren, dat niet in de termen der Loterjjwet viel, n.1. wedstrijden op allerlei gebied, waarbij handigheid, bedre venheid, hoe men het ook noemen wil te pas kwam. Tal van nieuwe soorten sport. Kasteleins hadden in de gelagkamer aan den zolder een touw opgehangen, waaraan een ring bevestigd was. Aan den muur een haak, waarin de ring paste; de kunst was nu den ring daaromheen te slingeren. Anderen hadden ringwerpen uitgeschreven - zooals men dat vroeger op de kermis zag, waar de ring om messen moest geworpen worden. Donderdagavond moest de ring om een ijzeren pen ge worpen worden. Dan vele wedstrijden in schieten met windbuksen, visschen met miniatuur-hengsels in tobben met water. Eén had zelfs binnenshuis een wedstrijd in bal werpen uitgeschreven. Daar moest een bal gegooid worden door een gat in een plank. Een derd hield een concours in een gemoderniseerd ping-pong. Aanstaande jaar komt er vast diabole bij, want de St. Nicolaas van 1907 heeft dit spel in onze provincie ge bracht. De meeste ondernemers meenden, dat voor deze wed strijden geen permissie van het hoofd der politie noodig was en menig proces-verbaal zcu gevolgd zijn, als men niet gewaarschuwd was en op het laatste oogenblik nog ton gemeentehuize verscheen, om vergunning. En do burgemeester verleende deze, al was 't op 't nippertje. De nieuwe wedstrijden sloegen in, 't was er druk, zoo als vroeger, toen de dobbelsteenen „in den bak" rolden; en 't zwakke geslacht schoot met de Duks, ping-pongde mee en bleek vaak de meerdere van de mannen. Men kwam als vroeger thuis met wild, taarten, mar sepein, taai-taai gewonnen zaken. De ondervinding loerde in de twee laatste jaren, dat men er niet zoo gauw toe komt, die diligente koopen. Toen bleven bak kers met „zoeterny" zitten; nu is menig hunner „geheel uit gepingpongd enz. Wieringen. Op verzoek van een eigenaar eener oendenkooi, die 1 vermeende in de uitoefening zijner vogelvangst te wor. j den benadeeld, indien de ijsclub „Wieringen" hot in de nabijheid zijner kooi gelegen perceel land voor een ijs baan inrichtte, zijn door de ijsclub thans voor den tijd van 10 jaar, voor f 15 per jaar, gepacht dn perceelen land gelegen in de Stroeërkoog genaamd „Het Bosch," eigendom der heeren J. P. H. Koojj en S. Joh. Rotgans. Het in orde maken dezer percoelen, door het omleggen eener kade enz. werd j.1. Zaterdagavond ten huizo van den heer A. de Haan publiek aanbesteed. Ingekomen waren drie biljetten van do volgende heerenA. Goudsbloem voor f 75. J. van Duin vool f49. D. Muit voor f47. Aan den laagste l inschrijver gegund. Valkoog. Zondag na afloop der Godsdienstoefening had dejaar- lijksche verkiezing plaats van een Ouderling en een Diaken. Hiervoor werden herkozende heer K. Quak tot ouderling en de heer D. Wit Kz. tot Diakon, welke beiden aanwezig, hunne benoeming aannamen. Gelijktij dig had er een verkiezing plaats 'van een Notabelals zoodanig werd herkozen de heer P. Bood. Raadsvergadering Wieringen. Vergadering, gehouden op Maandag 9 December 1907, des namiddags 2 uur. Aanwezig allen. Voorzitter de heer Cavaljé, Burgemeester. Na opening door den voorzitter worden door den secre taris, den heer W. J. Bruul, de notulen der vorige ver gadering gelezen en deze onveranderd goedgekeurd. Voorzitter deelt mede a. dat door den heer Rijks-Ontvanger te Anna Pau- lowna aan den gemeente-ontvanger is betaald een som van f 209.06; b. dat goedgekeurd van heeren Gedeputeerde Staten zijn terug ontvangen de gemeente-rekening over het De woning van de wed .Schiéving is gelegen te mi<l Peereboom - dan is dit voor de politieke armen- den van heideveld en eenige akkers aangemaakten grond, heel bezwaar vooral daar het nog een betrek- op 'n afstand van ongeveer 5 minuten van de Drentscbe voorzien. Wel krijgt er een katholiek uit. Zy helpt dus daar, waar in nood wordt verkeerd, dus wordt als algemoene armenkas beschouwd. De heer Kuut meent dat ook daarom de verpleging van E. Kok het werk is van de politieke armenkas. De heer Koops: Moet het geld dat voor krankzinnigen verpleging noodig is, dan aan de armen onthouden worden? De heer KuutWel neen, want bjj de politieke armenkas is jaarlijks geld over, hetgeen gestort wordt by do verschillende diaconieën. De heer Hermans vraagt: Hoe groot is het bedrag, dat er jaarlijks ongeveer over is? De Secretaris baalt op verzoek van den Voorzitter de rekening van verleden jaar van heeren armvoogden. Hieruit bleek, dat er een batig saldo was groot f1680, dat in drie portiën ieder van 1560 was verdeeld. De heer Obreen meent, dat uit deze bedragen de kosten wel konden worden betaald. De heer Peereboom vraagtGeschiedt zulks voor één jaar De Voorzitter: neen, doorloopend. De heer Koops: doorloopend is zeer gewenscht, want men kan zulk een vrouw hier niet hebben. De heer kas een kelyk jonge vrouw is. De heer Koops is dit met den heer Peereboom eens, maar wij kunnen er ons niet aan onttrekken. De heer Peereboommaar zouden hare familieleden en haar man niet te bewegen zijn, in deze kosten iets by te dragen, of trekken die zich allen terug De hoer P. Koorn, meent dat de familie dit weldoen zou. De heer Hermans zegt dat de familieleden er zich byzonder woinig voor interesseeren. Ik heb alle moeite gedaan, verpleegde in het Leger des Heils opgenomen te krygenreiskosten aan anderen hiervoor betaald, maar iets terugkrijgen, neen hoor, geen één die my hiervoor ooit iets heeft teruggegeven. De heer Peereboom achtte bespreking aangaande deze zaak met de familieleden, waaronder er nog wel zyn, die iets kunnen missen, gewenscht en noodzakelijk De voorzitter zegt, dit met familieleden gaarne te willen doen, door ze allen bjj hem op het raadhuis te laten ontbieden. Alle leden keuren dit goed. Voorzitter stelde hierna voor, dat indien de familie niet bereid was in de kosten by te dragen, deze bedra gende f 230, te betalen uit de politieke aimenkas en hiervoor heeren armvoogden de machtiging te verleenen. De heer Koops zegt: Mijnheer de voorzitter, laten we uw voorstel andersom draaien, door armvoogden te machtigen genoemd bedrag te betalen en de familieleden ter tegemoetkoming hierin om steun verzoeken. Dit voor stel wordt met algemeone stemmen aangenomen. Voorzitter stelde aan de orde benoeming van een on derwijzer voor de O. L. School te Oosterlanu. Er waren twee sollicitanten. Op de voordracht was er één geplaatst en wel de heer F. J. Mook te Drogeham, gemeente Achtkaispelen, die met algomeene stemmen werd be noemd, en do in-dienst treding werd zoo spoedig moge lijk bepaald. Hierna deed voorzitter de rondvraag, die niets ople verde en schorste de openbare vergaderiug. Na heropening niets meer aan de orde zijnde, volgde sluiting. Staking te Krommenie. Zaterdagmiddag te 5 uur is de fabriek van den heer Verver stop gezet. De laatst 0 poging door een tweetal heeren Van Lejjden en Woudt aangewend, om den heer Verver nog tot andere gedachten te brengen heeft niets mogen uitwerken, omdat de heer Verver geen inmenging van derden ge doogde. Het geheele aantal werklieden beloopt ongeveer 350, onder wie een goede tachtig meisjes; het aantal ge huwden ligt tusschen de 70 en 80. Dat het tot een sluiting zou komen, werd vrij alge meen wel voorzien. Tot degenen, die het werk hadden neergelegd, behoorden 8 handpersdrukkers, terwijl een drietal van hen aan het werk bleef. Door deze druk kers wordt het werk voorbereid dat later door de ma chines wordt afgewerkt. Kunnen dezen derhalve niet of niet veel afleveren, dan ontstaat er stilstand in andere afdeelingen. Aanvankelijk heeft de directie nog beproefd een paar van de machinedrukkers by de handpers te plaatsen maar deze poging, om op die manier aan het werk te bly'ven, moest worden opge :even, omdat deze machine drukkers door de stakers als onderkruipers werden be schouwd en als zoodanig behandeld, (zy werden door de stakers op de gebruikelijke wijze van en naar hun wo ning geleid) met het gevolg dat zy ten slotte het heb ben moeten opgeven. Het verlaten van de fabriek had een geregeld verloop. „Bij de afrekening bleek, dat juist onze valschc spe ler geen voldoende centen kon neertellen, hetgeen na tuurlijk aanleiding gaf tot een onverkwikkelijke ruzie, waarbij de heeren vloekten, dal het ren aard had. „Het gezelschap spelers slapte tc Bussum uit, zonder dat een der in ren aangrenzende afdeeling mederei- zende conducteurs er zich iets van aantrok (misschien wel volgens zijn instructie.) „Waar ik nu hier een gezelschap ontoerekenbaren met spelen en nog wel valseh spelen, bovendien niet het doel 0111 er geld mede te verkrijgen, heb aangetrof fen, jacht ik het moer dan tijd er in het nlgeimecn de aandacht op te vestigen van die autoriteiten, welke zich tegenwoordig en zeer terecht met zoo grooten ijver bezighouden de speelzucht te beteugelen. „Hier geldt het schooljongens en geen volwassenen, van wie men kan veronderstellen, dat zij niet weten, wat verkeerds er achter dit spelen schuilt en welke vérstrekkende gevolgen dit kan hebben, die onder '1 oog hunner beschermers on'tsnapt, vervallen in allerlei band ie teins treken „Ben ik goed ingelicht, dan wordt er op de lijnen der N. C. S. voor gewaakt dat zulks niet plaats vindt Moord te Dwingeloo. (Zie ons vorig nummer.) Men schrijft aan de Ass. Crt. dato 7 December uit Dwir.geloo Thans zyn we in de gelegenheid nog het een en ander te kunnen vermelden omtrent het bloedig drama, dat hier in den avond van 5 December is afgespeeld. dienstjaar 1906 en de gemeente-begrooting voor het dienst- a "~1 T", jaar 1908- Alles ging heel ordelyk in zyn werkby kleine groepjes c. dat de telephoonkantoren Wieringen, Den Oever en Hippolytushoef voor het algemeen verkeer zyn open gesteld. Ter inzage wordt aangeboden de maandstaat der zee gras-exploitatie over October 1907. Was ingekomen een verzoek van den heer C. Everts, die te kennen gaf, in de maand Maart van dit jaar, zyn hond te hebben opgeruimd en verzocht hiervoor een half 1 T-»TTT _i.^l I kwamen de werklieden de poort uit, die als gewoon rechtstreeks hun schreden naar hun woning richtten Alleen aan de meisjes was te zien, dat er iets buiten gewoons plaats greep, doch niemand zou uit haar hou ding begrepen hebben dat zy ontslagen waren. In lange rjjen verlieten zy de fabriek lachende en zingende en met de armen zwaaiende, als kwamen ze van een feestje, jaar ontheffing van belasting. B. en W. stellen vooreen tlJSl UUJ ?P uiknoodiginp °S®SeSrn,h°tWelk vergadering pl«»U In do fabriek ran mmfeUik. wert" Was ingekomen een verzoek van den heer J. Jb. Koorn, werkzaam™» giwS 'W aan fab™k die vrystelling van hondenbelasting vroeg, omreden adres- De ohef (1 ïahneranhio h» r-, - i,: ;sss* sfssajizvsvussss JSES tig zjjn. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Wordt gelezen een schrijven van hot Leger des Heils te Amsterdam, betreffende de verpleging van mejuffrouw E. Kok. Uit dit schrijven bleek, dat de verpleegde als niet-toerekenbaar wordt beschouwd en neiging tot zelf moord heeft; men acht verpleging in een zen uwlydersge- sticht noodzakelijk. Gevraagd wordt door het Leger des Heils, hoeveel de gemeente Wieringen kan bijdra gen, om verpleegde E. Kok te doen opnemen in een stichting voor zenuwlijders. Uit de door B. en W. hierover met verschillende moesten trachten over te halen het werk te hervatten. Wie hieraan wilde voldoen, kon op een lijst teekenen. Door ruim 60 werklieden werd geteekend en meer aanmeldingen worden verwacht. Latere berichten melden, dat in een personeels-ver- gadering in het Heerenlogement besloten is, dat Woens dag aller, zich voor hervatting van het werk zullen aanmelden met uitzondering »venwel van de drukkors en de lithografen. Worden echter van een categorie arbeiders er een of moer uitgesloten, dan zullen allen, die tot de groep behooren, weer het werk neerleggen. De directie der blikfabriek heeft besloten dat Donder dagmorgen de werkzaamheden aan de fabriek wederom zullen worden hervat met de arbeiders, die zich daartoe personen gevoerde correspondentie bleek, dat opneming tijdens de in de fabriek gehouden vergadering hebben aan in een krankzinnigengesticht moesten kosten f 230 per ,j -j •--- ij gemeld, 01' zich nog aan het kantoor zullen aanmelden. Op heeterdaad betrapt. Reeds gedurende geruimen tijd werd herhaaldelijk door ambtenaren ten bureele van de Directie van den Landbouw aan het Lange Voorhout 28, te 's-Gravem- hage, geld vermist uit hunne lessenaars, zonder dat men er tot dusverre in was geslaagd den dief te ont- jaar. 1 De heer Kuut zegtHeeft de gemeente hier mede te maken? Ik meen van niet. Verpleegde E. Kok behoort bjj de Herv. Gemeente, dus by de Herv. diaconie thuis. Heeft deze niet, wel, dan komt eerst nog de Hervormde of politieke armenkas aan de beurt, om voor haar armen te zorgen en heeft ook die niet, dan komt men pas bjj de gemeente, zoodat volgens spr. niet de gemeente, dekken. Gisteren echter is het der politie, die zich daartoe verdekt had opgesteld, gelukt den vaste-knecht J. II. bij genoemd bureel, op heeitcrdaad op diefstal van geld te betrappen. De aangehoudene heeft bekend ook de vorige dief stallen te hebben gepleegd. In het geheel werd door "1 jaar, on geveer een paar honderd gulden ontvreemd Speelzucht. Een dei- lezers van het Ilbld. schrijft: „5 December i.l. reisde ik mtet trein na. 1879 H. IJ. S. M. naar Hilversum en van daar inet 110. 915 door naar Amsterdam. Als medereizigertjes trof ik in do afdeeling 3e kl. aan eenige schooljongens, die, zoo dra zii in Amersfoort waren ingestapt, speelkaarten voor den dag brachten en liet een of ander obs. maar de politieke armenkas er voor zorgen moet. Voorzitter: Ja, nmar dit is hier niet de kwestie. Het is niet een armenverzorging, maar verpleging van een krankzinnige. De heer Kuut meent van niet, want vanwege de politieke armenkas wordt er voor meer krankzinnigen hem, over een tijdsverloop van ongeveer één jaar gezorgd. revrer ren naar honrWH onlHen onlvrrenid De heer Obreen zegt: Wat den vorm betreft, heeft de heer Kuut gelijk, maar geef eens als er niet is? De heer Kuut meent toch, dat er bjj de politieke armen jaarlijks geld over is. De heer Koops: Ik beschouw deze zaak geheel anders. Het is hier geen armenbedeoling, maar verpleging van een krankzinnige en ik meen dat krankzinnigen verple- Met de.verpleging den daB brachlcn Hoofdvaart. In de ohmiddelljjke nahjjheid wonen geen andere gezinnen. 't Is 'n klein, armoedig huisje, waarin geen hoofd deur. De toegang tot de woning wordt verkregen door 'n zjjdeur over het deeltje. Het vertrekje is ongeveer 3 M. breed en 4y2 M. diep. In den voorgevel zjjn 2 kleine raampjes ieder van 4 ruiten, hoog ongeveer 75 en breed 50 c. M. 't Vuur is aan den voormuur tus schen de raampjes en hierom waren de manneljjko personen gezeten. Nabij het raam aan de linkerzjjde zat P. Barels on vervolgens Teunis Schiéving, Jan Been, G. Schiéving 011 J. Barels; de laatste zat voor het rechterraam; de wed. Schiéving en hare dochter Hendrikje zaten achter do personen bjj de tafel. De verslagene, P. Barels, was 'n flink gebouwd per soon, 28 jaar oud. In 't laatste jaar ging lijj geregeld met Teunis Schiéving op en neer. Slechts eenige seconden heeft hjj na 't tweede schot nog geieefdgeen 1 kik werd door hem gegeven. Teunis Schiéving ligt nog steeds te bedde linkerarm is geweldig opgezwollen. Het eerste schot is gelost aan de linkerzjjde van 't huis; het is dus in eene schuine richting gelost, waar schijnlijk om niet zichtbaar te zjjn, daar voor de raampjes vensters, blinden noch gordijnen aanwezig waren. Daar de lamp brandde, konden de aanwezigen gemakkelijk worden bespied. De hagels 't waren, zooals de jagers hier zeggen, loopers verbrijzelden de linker bovenruit en de rechtor onderruit. Door dit schot werden getroffen de wed. Schiéving en G. Schiéving. De uitwerking der hagels is bovendien zichtbaar op do tafel ett den linkor zijwand. Op dit schot viel onmiddellijk het tweede en wel door de onderste ruiten van het rechterraam. Getroffen wer den hierdoor P. Barels (de overledene), T. Schiéving on Hendrikje Schiéving: Doordat hot schot in schuine richting is gelost, bleef J. Barels gespaard. De hagels gingen voor hem langs. In de boompjes, voor de ramen staande, werden door ons geen hagels aangetroffen. Jan Been tn Jan Barels waren dus de eenigste per sonen, die in 't geheel geen letsel bekwamen, 'tls be paald 'n wonder, dat de schoten niet meer uitwerking hebben gehad; waarschijnlijk zjjn ze gelost op'n afstand van ongeveer 15 M. van bedoeld huis. Vrijdagmorgen word het ljjk naar het lykenhuisje ver voerd, alwaar het door de doktoren van Dwingeloo en Diever gerechtelijk werd geschouwd. Na afloop hiervan is door den brigade-commandant der marechaussée de kist, waarin het ljjk was geborgen, verzegeld. Zaterdag morgen omstreeks 11 uur kwam te Venesluis het gerecht uit Assen. In de kamer van den sluiswachter Geerlings werd geruimen tjjd vertoefd en verscheiden personen gehoord. Men deelt ons mede, dat ook twee avonden te voren bjj het huis van de wed. Schiéving volk is geweest; toen waren in de woning aanwezig de twee jongens van B. Westerrof; om die te sparon, heeft men toon waar schijnlijk geen schoten gelost. In verband met het gebeurde is de brigadier Verdigem, van de brigade mareschaussée te Assen, te Dwingeloo gedetacheerd tot tijdelijke versterking van de brigade aldaar. Tot nog toe is er geen licht in de zaak. De iiijjnrainp bjj Fairniout. In aansluiting op hetgeen wij Zaterdag hebben mee gedeeld, omtrent de mijnramp bij Fairmont (in den staat West-Virginië) nog het volgende: De pntploffing vond plaats in de Monongah-mijn, waar ongeveer 1000 man aan het werk waren. De ex plosie woedde zoowel in schacht 6, welke gelegen js aan den westelijken oever van de Monongahela, als ir| isehachj 8 aan den anderen oever. Beide zijn het eigen dom van de Consolidated Coal Cy., te Baltimore. De twee schachten staan dan ook door dwarsgangert inet elkaar in verbinding. Alle machinerieën en installaties bij de mijnopeningen, zijn vernield. Uit de schachtopeningen werden puin, steenbrokken enz. de lucht iugeslingerd. Over het aantal werkers in de mijn, op het oogenblik dat de ontploffing plaats greep, bestaat onzekerheid. De mijn van schacht 8 werd gerekend te behooren tot de best ingerichte, en veilig ste die er zijn; dc geheele installatie was op eléctrischen voet ingericht. De ontploffing werd naar uit liet telegram schijnt te blijven teweeggebracht door dc ontbranding van zwevende steenkoolstofjes. Móge er ook al onzekerheid bestaan over het aantal slachtoffers, meer eensluidend zijn de opvattingen omtrent het ver moedelijk lot der mijnwerkers. Men vreest, dat zij al ten zijn omgekomen. Wel is een reddingsdienst geor ganiseerd en zijn de ventilatoren voor de luchtverver- sching zoo goed mogelijk weer in werking gebracht, maar de directie der mijn vreest blijkbaar het aller ergste. Reeds heeft zij bevel gegeven/ 300 doodkisten te timmeren. Een plaatselijk blad schat het aantal slachtoffers op 425. Mannen van de reddingsploegen hebben gepoogd in de mijn door te dringen, doch voorloopig zonder succes. Tot dusver zijn nog slechls 5 lijken geborgen. Deze waren tot onherkenbaarheid ver koold. Het reddingswerk wordt trouwens zoo goed als onmogelijk gemaakt door het feit, dat de mijn in brand staat. Daartegen is alle ventilreren nutteloos. Bij deze ijselijke ramp is men er toch nog in geslaagd 130 mijnwerkers te redden en heeft men de hoop nog niet opgegeven de arbeiders, die in de dichtstbij gelegen galerijen werkten ook nog te behouden. Op redding van ae drie 5 vierhonderd man, die diep in de mijn werk ten. heeft men echter geen hoop moer. Vier geredden, die hoewel gewond nog tijdig door de mijnopeningen konden ontsnappen, verhalen dat zij achter zich een woest dringende en vechtende menigte hadden opgemerkt, die zich naar de uitgangen drong. Van Ide velen. Idie bovendien nog in de mijn moesten zij11 was taal nog teelten te bekennen geweest. Men hoeft hen /.elfs niet gehoord. Aan dc schachtopeiiing staan onafgebroken honder den familieleden van slachtoffers, wier lijken nog niet zijn |)ovcngebracht. Ont zich een oordeel te vormen van de kracht der ontploffing stelle men zich voor, dat door de macht der explosie een stuk eins het wotk is van de gemeente. Met de verpleging aen'ïïacbrachien"ên X'P vol>'i oxpl<>SK' S,"J< cement van duizenden ponden zwaar, van krankzinnigen is het hier treurig gestold, hetgeen begonnen. Al spoedig was er onder de medespelers een aan" (U^n ovcakaatWte1 and''ifwan 1 ber8hc"'n8

Schager Courant | 1907 | | pagina 6