Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Groenteveilingen. Bimienlandsch Nieuws. klaagd over het slechte drinkwater aan de openbare school te Winkel en het schoonmaken van den regen bak, waaraan het eerst werd toegeschreven heeft ook weinig verandering gebracht. De voorzitter is echter van meerling, dat het dak wordt verontreinigd door de boonien oin de school, waarop de hoer Over vraagt, of die dan ook niet kunnen worden gerooid als zv te dicht bij het gebouw staan. De vooratter zou dit niet durven aanbevelen, |de hoornen zijn in den zomer onmisbaar om de groote hitte te keeron; liever zou hij een proef nemen met liet voorstel van B. en W. om liet water van het dak van het raadhuis te voeren naai- den regenbak van de school en hel water van de school af te voe ren naar de voorstoot. Hiertoe wordt besloten. Verlichting Langereisbrug. De voorzitter deelt mede, dat enkele bewoners van do Langereis verzocht hebben daar een lantaarn te plaatsen hij de brug; doch aangezien dit een gemeen schappelijke brug is, stelt de Voorzitter de vraag, of er ook een billijke bijdrage zal worden gevraagd van do gemeente Hoogwoud. De heer Breobaart vraagt, of er iemand zal zijn in aan te steken, waarop de voorzitter van meening dat misschien de bakker Langendijk wel genegen is (dit te doen. De lieer Breebaart vindt liet beter de lantaarn aan den kant van Winkel te plaatsen en dan voor reke ning der gemeente alleen, terwijl andere heeren de geschiktste plaats voor een lantaarn juist de overzijde van de brug noemen. Ten slotte wordt tot plaatsing van een lantaarn be sloten en aan het gemeentebestuur van Hoogwoud zal de keuze van de bijdrage worden overgelaten. Aanbesteding schoolbehoeften. Even als vorige jaren wordt besloten de levering van schoolbehoeften in het openbaar aan te besteden. L' ilvoering Woningwet. De voorzitter deelt mede, dat de Inspecteur van hel Woningtoezicht, een bezoek gebracht heeft aan de ge meente en m de vergadering van het Dag. Bestuur heeft gevraagd, wat er zal worden gedaan, wanneer do onbewoonbaar verklaarde woningen 1 Mei a.s. niet zijn ontruimd, of aan andere de noodige verbeteringen niet zijn aangebracht. De voorzitter heeft hieromtrent geen vaste plannen kunnen mededeelen, en met het oog op het medegedeelde met betrekking tot stichten van wo ningen, wordt aan B. en W;. overgelaten eerst een plan te maken en later wanneer het uitvoerbaar mocht bliiken. aan den Raad voor te stellen. I .-..li om is ijken, aan nen iwau V V/Ul lv Leuning langs de vaart te Liitjewinkel. Mot het oog op de omstandigheid, dat de weg langs de vaart in Lutjewinkel, vooral bij donker weer, zeel- gevaarlijk is, wordt besloten op de plaatsen, waar zulks voor de veiligheid noodig wordt geacht, een leuning te plaatsen. De voorzitter deelte mede, dat door het hoofd der school te Lutjewinkel gevraagd is, of aan de school aldaar, lief tonnenstelsel ook kon worden ingevoerd, daardoor zou een bestaande sloot, die door het uit- loozen der privaten wordt verontreinigd, kunnen ver vallen of zuiver worden gehouden. Het tonnenstelsel is echter bij „Het Witte Kruis" in beheer, en |nu richt d evoorzitter het verzoek tot den heer Breebaart, als voorzitter van „Het Witte Kruis", die vermeent, dat daartegen wel geen bezwaren zullen bestaan. De voor zitter venvacht wel, als er eenmaal gelegenheid is, dat ook particulieren zich zullen aansluiten. Rondvraag De heer Over klaagt er over, dat een lantaarn in de Weere aan den tram al enkele weken defect is en dat de weg in de Weere zeer slecht is. Omtrent de lantaarn deelt de voorzitter mede, dat reeds las is gegeven, die te herstellen, en in den weg zal worden voorzien, evenals te Lutjewinkel en Ie Winkel gebeuren moet. Dan deelt de heer Over nog mede, dat hem is mede gedeeld, dat het uitgebreid lager onderwijs zooveel geld kost in deze gemeente, het zou in Schagen, wanneer men schoolgeld en abonnement op de tram rekent, nog goedkooper zijn. Bij de oprichting van een cursus voor meer uitge breid lager onderwijs is het schoolgeld betrekkelijk hoog gesteld, antwoordt do voorzitter, opdat de kosten zoo veel mogelijk door de belanghebbenden zelf zouden worden gedragen. Er zal echtc-r naar de juistheid van een en ander een onderzoek worden ingesteld. Niets meer te behandelen zijnde, is de vergadering gesloten, en is overgegaan tot een besloten zitting, voor de vaststelling van het le suppl. kohier van den hoofdelijken omslag voor 1907. Langcdgk. In verband met de telkens terugkeerende ziekten in de kool, wordt omgezien naar middelen om andere ge wassen winstgevend te verbouwen. Bij algeheele samen werking hoopt men proeftuinen aan te leggen van fruit- boomen en andere gewassen. Het voornemen bestaat, er aan den Langedjjk 8 aan te leggen. Noord-Scharwoude. Alhier zijn als candidaten voor lid van den gemeente raad, vacature Pool, gesteldde heeren J. Duin (Lib.) en P. Zut (Kath.). Door de Katholieken wordt hard ge werkt, om hun candidaat gekozen te krijgen. Door den pastoor is in het plaatselijk blad het goed recht der Ka tholieken opeen zetel bepleit, terwijl „Ons Blad", katho liek orgaan te Alkmaar, een hoofdartikel wijdt aan de onliberale wijze van handelen der Liberale Kiesvereeni- ging- Kerstfeest, Anna Paulowna. Het programma van het Kerstfeest te Anna Paulow na, dat op den 2den Kerstdag in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente zal gehouden worden, luidt als volgt 1. Openingswoord van den predikant. 2. Kerkelijk Zangkoor onder leiding van den heer A. de Boer: „Eere zjj God!" 3. Uitdeeling van versnaperingen. 4. Kinder koor onder leiding van den heer A. de Boer. 5. Publieke les. 6. Als no. 3. 7. Vertelling van Mevr. Ehrmann—Stö- ker. 8. Kinderkoor. 9. Als no. 3 en 6. 10. Kerkelijk Zangkoor: „Kerstnacht". 11. Uitdeeling geschenken. 12. Kinderkoor. 13. Sinaasappelen. 14. Kerkelijk Zangkoor: „Boven de Sterren I" 15. Sluiting door den predikant. Behalve aan ouders van leerlingen wordt geen vrije toegang gegeven. Men kan zich bij den koster der kerk of 's avonds aan de kerk voorzien van toegangsbewijzen f 0.10. Ingekomen is van de ingezetenen de som van f 33.20. Rederijkerskamer, Langereis. Zondagavond j.1. woonden we ten lokale van den heer P. Vis aan de Langereis te Nieuwe Niedorp eene too- neeluitvoering van het aldaar gevestigde gezelschap L. O. L. bij. Als no. 1 van 't programma werd opgevoerd„Twee Zusters", een 5-bedrjjvig tooneelspel van J. Broekhoff, waarin wel een dozijn spelenden moeten optreden, 't Is waar, het tooneel is klein en zoodoende moet er wel het een en ander „geschikt" worden--ook was het wel eens wat levendig onder de belangstellende toehoorders maar overigens, wat we van de „L. O. L.'ders" hoorden, voldeed wel. Vooral een der dames, die de titelrol ver vulden, n.1. de rol van Elise leverde heerlijk spel. En bij 't nastukje, „Een Ovatie", is onbedaarlijk ge lachen, d. w. z. door 't publiekde spelenden wisten zelfs bij de komiekste momenten, het gezicht meester lijk in den plooi te houden. Dat ziet men wel eens anders I Ook het danspartijtje, waarmee de aanwezigen tot 's nachts klokke 2 zich gezellig bezighielden, droeg er toe by, hen voldaan huiswaarts te doen gaan. Benoemingen. By Kon. Besl. zijn benoemd de heerentot hoofd ingeland-plaatsvervanger van Westfriesland vanwege het ambacht van Westfriesland, genaamd Drechterland: Chr. Oortman Gerlings, te Hoorn, en C. Zijp, te Aven- horn; in het bestuur van het hoogheemraadschap van den Hondsbossche en duinen tot Petten: tot dijkgraaf, jhr. mr. P. van Foreest, te Heilo, en tot hoogheemraad, vanwege Duinkavel, A. J. Peeck, te Schoorl, en vanwege Drechterland, C. Haringhuizon, te Wjjdenes; tot hoofd ingeland-plaatsvervanger van Westfriesland vanwege het ambacht Geestmerambacht, P. Wit te Hensbroek en D. Schuitemaker, te Noord-Scharwoude; tot hoogheem raad van de uitwatorende sluizen tn Kennemerland en Westfriesland, mr. M. G. P. Del Court van Krimpen, te Velzen. Arrondissenients-Hechtbaiik te Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag 17 Dec. 1907. Johannes S., Hoogwoud, verduistering, 10 dagen ge vangenisstraf. Jacob V., Berkhout (Bobeldijk), strooperij, f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. Laurens T., Grootebroek, wederspannigheid en mis handeling, f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Gerrit B., Grootebroek, mishandeling, f 8 boete sub. 14 dagen hechtenis. Jacob M. en Reindert S., Bovenkarspel, wederspan nigheid, ieder 6 weken gevangenisstraf. Nicolaas de G. en Ulderik Z., Hoorn, mishandeling, ieder 1 maand gevangenisstraf. Rederijkerskamer Callantsoog. Zondag 15 dezer gaf de Rederijkerskamer „De Vrien denkring^ to Callantsoog in het lokaal van den heer J. A. Vos aldaar eene uitvoering. Het eerst werd opgevoerd „Moot Kaatje", oen tooneel- stuk in 3 bedrijven. Er werd in dit stuk uitstekend gespeeld en mer.ige traan werd in stilte weggepinkt. Daarna werd opgevoerd „Jocrisse de Vondeling", klucht spel in 1 bedrijf. Ook dit stukje werd goed weergegeven, en het vele en hartelijke lachen van het in flinken getale opgekomen publiek bewees, dat de stemming heel wat opgewekter was dan straks bij de opvoering van het eerste stuk. Ook het work van den Grimeur, den heer Swarthof, kon ons zeer voldoen. Een gezellig bal besloot den avond. Ecu nuffige zaak. Vanwege de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij wordt te Callantsoog in een der lokalen van de school een cursus gehouden in het behandelon en vervoeren van drenkelingen. Deze cursus, welke ontegenzeggelijk een zeer nuttige strekking heeft, en aan onze zeekust bij schipbreuken enz. van veel nut kan zijn, wordt geleid door den beer Dr. Peters te 't Zand, en wordt door onderscheidene personen gevolgd. Barsingcrhorn. Het rederijkersgezelschap „Liefdadigheid" hjeft op de uitvoering van jongstleden Zondag gegeven het drama van Ina Boudier-Bakker, getiteld„Verleden", nu t als nastukje: „Onder Vier Oogen", blijspel in 1 bedrijf, naar het Duitsch van Ludwig Fulda Een muziekgezelschap, onder directie van den heer J. Portegijs van Kolhorn, voerde in de pauzen eenige muzieknummertjes uit tei afwisseling. Met een en ander is blijkbaar, aan het publiek een genotvolle avond geschonken en de dames en heeren werkende leden, ten behoeve van het bekende Sint Ni- kolaasfonds, mogen dan ook zeer tevreden zijn met hun succes. De zaal van den heer Scheringa was zeer goed bezet. - 17 Dec. Uien f 0.90 a f 0.95 per 50 K.Q. Roode kool, lste st„ f5.- af 5.25, 2de s. f 4.26 a f 4.76, kleinere f 3.a f 4.—. Gele kool, lste s., f 4.— a f t.50, 2de s. f 3.25 a f 3 75, kleinere f2.10 a f3.—. Witte kool, lste s., f2.75 a f 3.—, 2de s. f 2.— a f 2.50, kleinere f 1.— a f 1.50. Kerkzang. I Naar wij vernemen, is er eene zangklasse van meisjes, die de catechisatie bezoeken, in voorbereiding. Men j hoopt daardoor in de toekomst goede krachten voor het J kerkkoor to verkrijgen. Schager kaasmarkt. i Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 7 stapels kaas, waarvan 0 stapels kleine kaas, hoogste prjjs f 29.—, 0 stapels commissie f 0 stapels middelbare f Aan gewicht 2912 K.G. Polderverkiezing. Tot voorzitter van den Oosterkamperpolier is met 15 van de 27 uitgebrachte stemmen gekozen de heer C. Beerepoot te Nieuwe Niedorp. Wieringen. Dinsdagavond te 7£ uur trad in 't lokaal van den heer H. C. Engel, op uitnoodiging onzer afdeeling der Holl. Mpij. van Landbouw, op de heer W. J. Reijffert van Am sterdam, propogandist der vereeniging tot bevordering der pluimveeteelt in Nederland. De zaal was goed bezet. Eerst werd behandeld bet doel en d9 strekking van de V. P. N. Spr. geeft hierbij te kennen, dat het doel uitsluitend is het bevorderen, verbeteren van het hoen en de hoenderteelt. Hiervoor zijn noodig fokstations, tot verkrijging van goede soorten van kippen. Achtereenvolgens werden behandeld; het afzetten der producten aan openbare veilingen onder een gedeponeerd handelsmerk, het zoe ken en verkrijgen van buitenlandsche verbindingen voor den verkoop enz., het oprichten van een orgaan en bi bliotheek tot verrijken der kennis, in één woord alles wat strekken kan tot bevordering van de welvaart der kippenhouders. De vereeniging, hare eigen veilingen hebbende, stelt voor leden van afdeelingen beschikbaar doozen en kisten voor de verzending, waardoor breuken enz. vermeden worden. Als goede legkippen werden aangegeven Leghorns ook wel Italianen genoemd, Minorca's, Andalusiërs, Wyandottes in 10 verschillende kleuren, Plymouth Rocks, en Orpingtons. Goede legsters van het echte type moeten zijn lang gerekt van lichaam, hoog op de pooten, met enkelvoudige kam en witte oorschelpen. Als vleeschboenders stonden bekend de Brahma's, Cochins en Langhan's. Ook de verzorging van het hoen was een belangrijke zaak. Flinke ruime hokken met veel lucht en licht is een eerste vereischte. De kippen moeten allen vrij en ruim zitten niet boven elkaar, zoodat de eene de andere bemorst. Van tijd tot tijd de hokken flink reinigen en op den bodem steeds een laagje.turfstrooisel, waardoor men ook flinken mest verkrijgt. Gaarne 1 zag spreker, dat er te Wieringen eene afdee ling van de V. P. N. werd opgericht om door gezamen lijke medewerking te komen tot het doel van den bond. Niemand heeft te schromen lid te worden van de af deeling, ook de contributie, die slechts f 1 bedraagt, kan geen beletsel zijn. En werkelijk spreker had succes: 24 per sonen gaven zich als lid voor een afdeeling op, zoodat deze werd opgericht. Het bestuur, dat terstond gekozen werd, is samengesteld als volgtde heeren R. L. H. Koops, J. J. Wigbout, P. Halfweeg, S. J. Koorn en Mart. de Haan, die onderling hunne functiën zullen ver doelen. Na afloop dankte de Voorz., de heer Cavaljé, den spre ker, voor zijn leerrijke rede en sloot de bijeenkomst. Gemeente Sc lianen. Ingeschreven van 15—18 December 1907. OverledenElisabeth Jannetje Geel, d. v. Arie Geel en van Trijntje Peper. Gemeente Zij pe. Ingeschreven van 6—13 December 1907. Geboren Neeltje en Dirkje, d. v. Jan Kapitein en Neeltje Vos. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. OverledenMaartje Vonk, 81 jaar, weduwe van Simon de Beurs. Gemeente Broek op Langendgk. Ingeschreven gedurende de maand Nov. 1907. Geboren Jan, z. v. Evert Biersteker en Aafje Bak. Jacob, z. v. Arie Ootjers en Aaltje Biersteker. Jan, z. v. Jan Kruk en Grietje Ham. Antje, d. v. Jan Siot en Jpntje Dekker. Brechtje, d. v. Pieter Glas en Brechtje Miessen. Petrus, z. v. Adrianus van Duimen en Mina Fraaijen. OverledenDirk Wagenaar Kz., 3 weken. Gemeente Hoogwoud. Ingeschreven van 1—15 Dec. 1907. GeborenBernardus, z. v. Pieter Groot en Maartje Verwer. Veronica, d. v. Jan Verlaat en Maartje Reus. Sijtje, d. v. Thijs Schekkerman en Marjjtje Klaver. Jo- hanna Maria, d. v. Klaas Bakker en Margaretha Philo- mena Kaldenbach. Cornelia, d. v. Cornolis Besseling en Immetje Schouten. OndertrouwdDirk Leegwater, wed. van Goertje van den Hooff, bakker, oud 32 jaar, wonende te Hensbroek, en Trijntje Glas, zonder beroep, oud 24 jaar, wonende alhier. Gemeente Warmcnhuizeu. Ingeschreven gedurende de maand Nov. 1907. Geboren: Pieter, z. v. Jan Bakker en Dieuwertje Ka ter. Johannes Joseph, z. v. Clemens Joseph Wenners en Neeltje Oojjevaar. Ariaantje, d. v. Klaas de Vet en Guurtje Snijder. Antonius Gecilia, z. v. Klaas Quant en Catharina Pronk. Pieter Willem, z. v. Pieter Wognum en Johanna Vorkroost. Ondertrouwd en GehuwdGeene. Overleden: Mattheus Johannes Pronk, 2 maanden, z. v. Mattheus Pronk en Guurtraida Catharina Groot. Broek op Langendjjk. Dinsdag werd besteed voor: Aardappelen graafjes f 0.45 a f 0.60 per 17J K.G. ronde - 0.40 a - 0.65 Reuzenbloemkool - 4.50 a - 7.— 100 stuks Roode kool 3.— a 5.— Gele kool - 2.50 a - 4.25 Witte kool - 0.70 a - 1.20 Uien 0.75 a - 0.95 50 K.G. Winkel, 17 Dec. 1907. Kool f 1.10 a f2.— per 100 stuks. Peren f 1.40 a 11.50 per mand. Uien f 0.60 a f 0.70 per baal. Spruitkool f 0.— per mand. Boter f 0.— a f 0.— per pond. Kaas f 0.— per stuk. Dorp Noord-Schar wonde. 16 Dec. Reuzenbloemkool le srt. f 0.— a f 0.—, 2e f 0.— afO.—Bloemkool f0.— a f0.—Nep f0.— afO.—.Uien f 0.90 a f 1.—. Drielingen f 0.— a f 0. Roode kool f2.— a f5.-. Witte kool fl a f 2.30Gele kool f 1.50af 4.— D.W. f2.— a f3.— Aanvoer stuks. 17 Dec. Bloemkool le srt.f 0.—a f0.—Reuzenbloemkool les. f0.—afO, 2e f0.— a f0.Gele kool f 1.50 af 4.25. Roode kool f2.— a f5.—. Nep f0.— a f0.—Uienf0.90 a fl.—Witte kool fl.— a f2.—. Aanvoer stuks. D.W. f 2.- a f3.25. 18 Dec. Bloemkool le srt. f 0.— a f 0.—,Reuzenbloemkool les.f0 af 0 2o f 0.—af 0.—Gele kool f 1.50 a f4.—. Nep f0.— a f0.— Uien f 0.75af0.90. Roode Kool f2.- a f5.—. Witte kool fl.— a f 2.—. Aanvoer stuks D.W. f 1.50 a f3.-. „Nlenw lieven", station Noord-Scharwonde, 14 Dec. Gewone uienf 0.95 a f 1.— p.50 K.G.gowone nepf 0. a f0.~ per 50 K.G. Roode kool, lste soort, f 4.25 a f 4.75, 2de soort f3.76 a f 4.—, kleinere fl.80 a f8.50. Gele kool f 3.50 a f4.— per 100, 2de soort f 3.— a f 3.25, kleinere fl.60 a f2.90. Witte kool f 1.75 a f 2-, 2de soort f 1.- a f 1.50, kleinere f 0.40 a f0.80 per 100. 16 Dec. Uien f 0.90 a f 1.per 50 K.G. Roode kool, lste st., f j>.— a f 5.50, 2de s. f 4.25 a f 4.75, kleinere f 1.90 a f 8.75. Gele kool, lste s., f 4.26 a f 5.—, 2de s. f 8 75 a f 4.—, kleinere f 2.— a f3.60. Witte kool, lste s., f2.- a f 2.50, 2de s. f 1.26 a f 1.75, kleinere f 1.— a f l.io. Uit Scherts In hot Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden .is, in den vorm eener interpellatie, weer een zeer ergerlijk staaltje van machtsmisbruik bij het leger ter sprake gebracht. Een korporaal had in de Weensche kazerne een jood schen recruut, zekeren llerschkowitsj, allerlei oefeningen laten maken en wilde hem ten slotte over een paar banken doen springen. Toen de jongen dit niet kon, liet jle ellendeling een geweer halen laadde dit met een scherpe patroon, naar hij zeide „een ketser," en schoot. De recruut viel morsdood neer. Getuigen van de mis daad beweren, dat de korporaal „uit scherts" had ge handeld. De minister van Landsverdediging uitte zijn groote verontwaardiging over het gebeurde en zeide den in- terpeUant een streng onderzoek toe. Practisch. Hij: Wilt u mij trouwen? Geen antwoord. HijJuffrouw Laura, ik bied u mijn hart, inijn liefde, mijn toewijding, heel mijn leven aan. Geen antwoord. HijMijn meest trotsche eerzucht, mijn schitterend ste verwachtingen leg ik aan uw voeten. Wilt u mij niet antwoorden? LauraVan wie is die kruidenierswinkel op |den hoek, van u of van uw broer? HijVan mij. Laura: Nu, waarom zegt u dat dan niet eerst? Ecu onvrijwillig reiziger. Toen Maandagavond de arbeiders der spinnerij „Gro- nau" to Gronau in Westfalen een wagonlading katoen wilden afladen en daarvoor het dekkleed losmaakten, kwam plotseling een bleeke man te voorschijn. Voor den directeur der fabriek gebracht verklaarde hij zich Vrijdagavond, teneinde zijn roes uit te slapen, te Bre inen op den wagen te hebben neergelegd en bij het lrevestigen van het dekkleed niet te zijn opgemerkt. Wakker wordende, was de itrein reeds in beweging en het bleek hem onmogelijk zich van onder het dekkleed los te werken, zoodat hij zonder te weten waarheen, de reis moest meemaken. Het verwonderde hem zeer dat het reeds Maandag was. Zaterdag had hij vreeselijk honger en dorst ge leden. Na dien dag had hij geen behoefte aan eten of drinken. De man die opgaf te zijn genaamd Alsman, arbei der wonende te Göttingen, is in handen der politie gesteld, die hem naar Ahaus overbracht en een onderzoek instelde of zijn verhaal op waarheid berust dan wel dat hij zich moedwillig heeft laten inpakken. Aan do orde kwam hel voorstel tot afwijzing ,van het verzoek om subsidie ten behoeve van de vereeni- gingen te Amsterdam, te Haarlem en te Helder lot bestrijding der tuberculose, met het advies der com missie, dat aanstuurde om in beginsel te besluiten, dat steun verleenein wèl was oen provinciaal belang. Heit lid van Ged. Staten Sillem bestreed de con clusie van het rapport der commissie en voerde aan, dat de bestrijding van volksziekten het best was toe vertrouwd aan de locale besl uren, gesteund door liet rijk. De hoer Mr. Mouthaan ging met Ged. Staten mee en liestreed bet rapport der commissie. De heeren Vliegen, Van Hamel en Van Zutpheu ver klaarden zich vóór do conclusies der commissie. De rapporteur der commissie, de heer Hubreclit be antwoordde de sprekers, die zich hadden gekant legen het advies der commissie. De nu vragende vereenigin- gen hadden geen rustkuur te gaan nemen, maar nu te gaan arbeiden. De Commissaris der Koningin drukte er nog eens op, dat de volksgezondheid is opgedragen aan de raden der gemeente en het rijk. Geen zaak is er sympathieker aan Geul. Staten, dan de bestrijding der tuberculose, doch zij zijn gezwicht voor de groote moeilijkheden, die deze subsidieering doet orrtstaan. Dan zette spr. nog eens uiteen o.rn. hoe ongelijk de bijdragen der gemeenten aan het te verleerren subsidie zouden zijtr. Hot Voorstel der commissie in stemming gébracht, werd aangenomen met 54 tegen 16 stemmen. Goedgekeurd werd lret voorstel tot wijziging der- over eenkomst tot opneming ter verpleging van krankzinnigen, aangegaan met de vereeniging lot Christelijke verzor ging van krankzinnigen in Nederland, waardoor nu voortaan per patiënt f 330 zal worden betaald. Eetg toelage van f 230 's jaars werd verleend aan den op verzoek, wegens gezondheidsredenen, met ingang van 1 Januari 1908, eervol ontslagen hoofdcommies Ier pro vinciale (griffie, den heer J. C. Mikkers. Goedgekeurd werd het aangaan van eene geldlcening ad f120.000 tegen 4 pet. hoogstens, tot kwijting jder koopsom van terreinen bij „Meerenbcrg." Goedgekeurd werd het aangaan van eene geldleening tot kwijting van de ter leen te verstrekken geldsom van 350.000, ten behoeve van den houw van een cen traal Israëlietisch krankzinnigengesticht le Apeldoorn. Vastgesteld werd een derde suppletoir© begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1907 ad f 350.000. Vastgesteld werd een eerste suppletoire begrooting dor provinciale inkomsten en uilgaven voor den dienst van 1908 ad f282.000. Voorgesteld werd de aankoop van grond voor idem. bouw van een dubbele woning voor twee brugknechten aan de brug te Vromvenakker en beschikbaarstelling van f8000 voor dien bouw. De commissie vond |dit le duur, een lxxlrag van f6000 werd goedgekeurd. Goedgekeurd werd het verleenen van een subsidie van f 27,000 voor de beharding van den hoofdverkeers weg op Terschelling, mits het rijk een-derde bijdraagt in de kosten, die op f 81.000 zijn geraamd. Voorgesteld werd, afwijzend te beschikken op liet verzoek der vereeniging „Schuttevaer," om, in het be lang der scheepvaart, des nachts een licht te plaat sen op het schiereiland Saskerlei in het Alkmaarder- meer. De commissie uit de Staten drong op nader onderzoek aan,' zal dus worden aangehouden. Gewijzigd werden de bijzondere reglementen van bestuur voor: a. den Aetsveldschen pol der; b. den polder Kortenhoef. Voorgesteld werd de opheffing van het heemraad schap van den Amstel en Nieuwer-Amstel, en, in ver band met die opheffing, voordracht tot wijziging van de bijzonder reglementen van bestuur voor: a. den Binnen- dijkschen Buitenvelderschen polder; h. den Midden- polder onder Nieuwer-Amstelc. den Bovenkerkerpol der. Daartegen waren tal van bezwaarschriften ingeko men. Deze voorstellen werden aangenomen. Besloten werd tot wijziging van de reglementen van den Noorder IJ- en Zeedijk, van het bijzonder regle ment van bestuur voor den polder Assendelft ©n tot opheffing van het afzonderlijk bestuur van den Assen- delver Zeedijk. Goedgekeurd werden ten slotte tal van voordrach ten tot wijziging van de bijzondere regl. van bestuur van tal van waterschappen. Gemeenteraad Almelo. In de Dinsdagmorgen gehouden zitting van den Ge meenteraad van Ambt-Almelo hebben de beide wethou ders hun ontslag ingediend. Aan het eind der zitting stelde mr. Ter Kuilen de volgende motie voor, die mot 11 tegen 1 stem (die van den heer Hinzeveld) werd aangenomen: „De Raad der gemeente Ambt-Almelo, in zijne vergadering van 17 December 1907, kennis genomen hebbende van de verwijten en verdachtmaking door zijnen voorzitter aan het einde der openbare Raadsver gadering van 7 December 1907 geuit en gericht tot de wethouders en leden van den Raad, als zouden de laat- slen zich tegen hem voorzitter, hebben laten opruien door eerstgenoemden, onmiddellijk na do uiting van welke verwijten en verdachtmaking de voorzittor de Raadsvergadering heeft gesloten en den vcorzittersstoel heeft verlaten ronder gelegenheid te gevun tot recht matig verweer, protesteert tegen bedoelde uitlatingen van den voorzitter en tegen diens daaibjj aangenomen houding en kennis genomen hobbendo van het bij den Raad heden ingediend ontslag der beide wethouders, op grond dat deze meenen dat verdere samenwerking met den voorzitter aldus ondoenlijk is, betr eurt deze ontslag name, besluit deze motie ter kennis te brengen van den Commissaris der Koningin in Overijsel en den Minister van Binnenlandsche Zaken en gaat over tot de orde van den dag." Bcliool-liuinor. In The Pall Mali geeft van tijd tot tijd mr. Henrv Barker, die op dat gebied een specialiteit schijnt le zijn, staaltjes van schoothumor. Zoo vertelt hij nu weer van een onderwijzer, die in zijn klas les in de natuur lijke historie gevende, met veel vuur bezig is de merk waardigheden van den hippopotamus te vertellen. Daar merkt hij, dat eenige jongens zitten te praten, en in eens afbrekende, zegt de meester: „Jongens, je moet naar mij Prijken, anders leer je nooit wat voor een leelijk en afschuwelijk beest dat nijlpaard is!" Op een kookschool is de leerares aan hel uitleggen hoe vleeschpastijtjes gemaakt worden. „En nu moet ge eens goed opletten, meisjes. Ik heb hier een pond kalfsvleesch, dat ik in vier gelijke deelen snij. Wat is nu elk zoo'n stuk?" „Een vierde deel." roept een meisje. „En wanneer ik de stukken nog eens door- snij „Achtste deelen," antwoordde het volgende meisje. „En ik snij ze dan nog ééns door?" „Zestiende (deelen," antwoordde no. 3. „En nog eens?" „Gehakt, juffrouw!" zei het meisje op den hoek van de bank. Provinciale Staten van Noord-Holland. De Staten kwamen Dinsdagochtend te 10.45 uur bij een. Voorzitter was mr. G. van Tienhoven. Verleend werd een subsidie ten behoeve van een vakschool voor behangers te Amsterdam, voor 1907— 1908 ad f500. Voorgesteld werd het verleenen van een subsidie ad f 500 ten behoeve van het kaascontrölestation Noord- Holland, te Hoorn. De commissie stelde f 1000 voor. Gedcp. Staten namen het voorstel over der commis sie, om f 1000 te verleenen aan het kaascontrölesta tion Verleend werd een subsidie ten behoeve van een proeftuin te Nieuwe Niedorp ad f300. Toegestaan werd een subsidie ten behoeve van een cursus voor hoefbeslag te Hoorn, van f 150 's jaars voor dc jaren 19O8—1Ö09, mits het rijk f250 bijdraagt. Historisch. Dezer dagen bezocht oen Brabantsch boertje co" museum te Amsterdam. De bewaarder ontnam hein zijn paraplu ie en gaf hem no>. 32. Het hoetje keek eerst wat zuinig, doch, een boertje, dal de stad bezoeken komt, laat zich, niet licht en althans niet voor langen tijd uit zijn humeur brengen. Hij haalde een groote en goedgespekte pörtemonftaio te voorschijn en legde een kwartje eu een dublieltje op de bank en zei lachend: „Als gij 32 oent moet heb ben, houdt gij drie cente dan ook maar." Rangenstelsel. Als de chef niest zegt de jongste klerk„Gezondheid, mijnheer!" Niest een zijner collega's, dan: „Proost 1" Niest de loopjongen, dan schreeuwt hij„Houdt toch op met dat spelttakel 1"

Schager Courant | 1907 | | pagina 2