een Dagmeisje, gfpfrst gjaufnilnni fit ifarujfslrofl, üieiislbode, een BOUWKNECHT, IJ. Prijsbiljarlen Bierbottelarij 40 Modellen. «sr Donderdags besteld* kan men de kaartjes nog d ie iize I fden och te n d inedeiiemen. Manufacturen. Tweede Kamer. Marktberichten. Predikbeurten. Zondag 22 December 1907* ADVERTENTIEN. Johann Hermann Böltger, ANTJE, een Leerling op het Noord te Schagen. Speciaal adres voor Bloemwerken, naar kunst en smaak. Aanleggen en Onder houden van Tuinen en) Boomgaarden om Wild, op den 2en Kerstdag, te Stolpervlotbrug. met MINERAALWATERFABRIEK, Zuid-Srbnrwoude. De laatste week is hier geen enkel geval van typhus geconstatoerd. Mon mag dan ook weldra verwachten, dat bij gunstig bljjvenden toestand, de epidemisch ver-1 klaring spoedig zal worden opgeheven. Hrncl, op l.angciidijk. De heer D. Slot is benoemd tot plaatsvervangend lid der Commissie van aanslag voor de belasting op be- drijfs- on andere inkomsten. liehoelte aan werk. Dat ook ten plattenlande bij de bouwvakken behoefte aan werk bestaat, bleek Dinsdag bij de aanwijzing van den bouw van het Raadhuis te Schagerbrug. Daarbij waren niet minder dan 25 aannemers tegenwoordig. Aartswoud. De heer A. Noorden, kaasmaker te Aartswoud, is uit ruim 20 sollicitanten, als zoodanig benoemd in de in aanbouw zijnde kaasfabriek te Koegras. Hoogwoud. B. er, W. dezer gemeente hebben aan den heer P. Iïas te Dordrecht vergunning verleend voor den verkoop van sterken dank in het klein in het lokaal staande in het Noord-End, thans bewoond door den heer G. Oost- wouder. Anna Paulowna. Wie in 1906 de uitvoering der Turnvereenigingen in Hollands Noorden, te Anna Paulowna bijwoonde en daarbij de kranige -houding van de gymnasten uit den Polder bewonderde, zou aan een langdurig bestaan dier vereeniging zeker niet getwijfeld hebben. En toen kort daarop de damesvereeniging „Kenau Hasselaar" werd opgericht, scheen het dat men eiken aanval op het Turnbestaan aldaar gerust kon weerstaan. En nu, nog maar weinige maanden daarna zjjn beide vereeni- gingen ontbonden. Wy twijfelen evenwel niet, wanneer straks een bekwaam leider in Anna Paulowna zal zijn, of beide vereenigingan zullen als eene Phoenix uit hare assche, verrijzen. Heer Hugowaard. Wanneer de Rederijkerskamer „Harmonie" eene open bare uitvoering geeft, wordt telkens weer belangstelling getoond. Ook Zondag en Dinsdag 15 en 17 dezer was de groote zaal van den heer Pijper weder bezet met publiek dat opging onder de uitvoering van het Drama „'t Scheepje" en het Kluchtspel „Do Kilometervreter." Beide partijen waren met den afloop der uitvoering tevreden; het publiek voor de verdienstelijke vertolking, de leden van Harmonie voor de belangrijke aanvulling der kas. Ilarenkarspel (Waarland.) By de jl. Maandag alhier gehouden verkooping van het bouwbedryfje van M. Paneras, bestaande uit huis, schuur, erf en bouwland ter gezamenlijke grootte van 0.86.50 H.A., werden eigenaars de heer P. Rozendaal, van huis enz. voor f 720 en van het bouwland de hee- ren P Rozendaal, J. Zut Az. en J. Noordstrand, allen te Waarland. De prijzen liepon van f 28 tot f 49 per snees. Het geheel bracht op de som van f 2006,75. Burgerbrug. De heer W. C. Speets te Burgerbrug komt voor op de voordracht voor onderwijzer aan de O. L. School te Oudkarspel. Winkel. Tot notabelen van de Nederduitsch Hervormde Gemeente werden herkozen de heeren D. Brugman Sr., W. Melchior en R. Rezelman. De heer T. Beumkes werd als ouderling gekozen in de vacatures van de heeren S. Pluister en K. Knecht. In de plaats van den heer J. Butter Jz. overleden kwam de heer A. Nobel. Eene nieuwe stemming zal plaats hebben op 29 Dec. aanstaande, omdat de heer Beumkes de benoeming niet aanneemt. Anna Paulowna. De rederijkerskamer „Vriendenkring" te Breezand (Anna Paulowna), gaf Zondagavond eene uitvoering in het lokaal van den heer G. Borst. Opgevoerd werden de tooneelstukjen: „Een gedwongen huwelijk" en „Sergeant Kwelgeest". Het bleek, dat de rollen goed ingestudeerd waren en het publiek had veel genoegen in het spel der opvoerenden, zoodat de nog jonge ver eeniging tevreden kan zijn over haar optreden. 40 Jaar beslaan. Als eene zeldzaamheid mag wel vermeld worden, dat te Oudesluis eene loterij-club bestaat, welke reeds 40 levensjaren telt. Die club is dus in dit opzicht wél fortuinig, maar in haar doel is zij dat geenszins. Want in dat lange tijdsverloop, waarin geregeld in de Staats loterij werd medegedaan, werd slechts 2 maal een luttel bedragje verdeeld n.1. één maal f7.50 en 1 maal f2.50, tezamen flO. Vier der tegenwoordige leden zjjn vanaf de oprichting steeds lid geweest. Pellen. Uitslag^openbare verkooping, gehouden te Petten, 17 Deer. 1907, ten overstaan van notaris Vrijburg te Zjjpe. 1. Het huis en erf te Petten, bewoond geweest door den heer F. Bakker. Kooper de heer K. Kossen aldaar, voor f 1400. 2. Het huis en erf aldaar, bewoond door mej. Pouts- ma. Kooper de heer T. Rampen Tz. te Zjjpe, voor f795. 3. Het huis en erf te Hazepolder, bewoond door den heer A. Schotvanger. Kooper de bewoner voor I 190. Het conflict te Krommenie. Dinsdagavond te zes uur had bij het naar huis bren gen van Van Osten een groote betooging plaats. Het kwam daarbij tot een botsing tusschen het publiek en de politie, die met de sabel klappen uitdeelde. Enkele personen werden gewond, onder wie één bloedend aan het hoofd. Dr. De Goeje verbond den gekwetste. Heer Uugowaard. Hot Bestuur van het Ambacht van Westfriesland, ge naamd Geestmer Ambacht, heeft in eene buitengewone vergadering, den 17den gehouden, opnieuw eene voor dracht opgemaakt voor de benoeming van Heemraad, periodiek aftredend de beer P. Baan. No. 1 de heer S. Brak, no. 2 de heer P. Wit en no. 3 de heer K. Kieft. In de vergadering van 18 Nov. waren op de voordracht geplaatst de heeren: P. Baan, P. Wit en S. Brak. Callantsoog. In de Zondag j.1. gehouden vergadering van het kiescollege der Herv. Gemeente is tot Ouderling her kozen de heer J. Mooij en tot Diaken gekozen de heer H. de Groot. Tevens werd door het College van Notabelen tot Kerkvoogd herkozen de heer W. Govers en gekozen de heer KI. Hoornsman ter vervulling van de vacature-Buik. We eindigden de laatste maal ons overzicht, toen de beslissing nog vallen moest over een amendement-Aal- berse om 50.000 gulden te schrappen als eerste (uit gaaf van een post van 4 ton voor den bouw van een geneeskundige kliniek aan de Utrechtsche hoogeschool. De Minister bewees de noodzakelijkheid er van en alweder ging het Aalberse-amendt van de baan. Het bezweek aan krachteloosheid en werd daarom maar door den voorsteller weder teruggenomen, dievreesde voor oen smadelijken dood. Van het hooger onderwijs gaan we naar het middel baar, hetwelk omvat het onderwijs aan Hoogere Bur gerscholen en Ambachtsscholen. De Regeering heeft voorgesteld de H. B. S. te Hoorn en Veendam, de welke gemeentescholen zijn, over te nemen en twee nieuwe H. B. Scholen te stichten en wel te Steenwijk en Coevordon. Dit valt niet in den smaak der rechter zijde en het was de heer AALBERSE alweer, diiei met een amendement kwam om de som daarvoor uitgetrok ken van de begrooting af te voeren. Hij gaf daartoe als reden op, dat hij eerst wilde afwachten het voor stel tot subsidieering van de bijzondere Hoogere Bur gerscholen. Dit subsidieeringsvoorstel zou beslist on aannemelijk voor de rechterzijde zijn, indien daarin was opgenomen de voorwaarde, dat de scholen toegan kelijk moeten zijn voor meisjes. Terecht wees naar aanleiding dezer opmerking de heer BOS er op, dat dit amendement van wantrouwen getuigt in de Regeering, maar ook daarom bizonder opmerkelijk is en onbegrijpe lijk, wijl de rechterzijde slechts de toezegging tot voor bereiding van het subsidie-voorstel heeft gevraagd en nu de regeering zelf reeds de indiening aankondigt, zulke vair wantrouwen getuigende bezwaren durft ma ken. De heer DE SAVORNIN LOHMAN had het be zwaar des heeren AALBERSE niet; hij meende dat de linkerzijde geen reden tot wantrouwen heeft gegeven, maar... hij wilde het rapport der ineenschakelings- commissie afwachten en daarom vóór het amendement stemmen. Maar uit de motiveering van den heer v. ASCH VAN WIJCK, werd het duidelijk, wat eigen lijk de rechterzijde bedoelde met dit amendt. Komt er een H. B. S. in plaatsen, waar geen bijzondere H. B. S. js, dan i shet voor ons te laat, danisde openbare buit reeds binnen; dan komt voor die plaat sen de subsidie te laat. Wij kunnen ons dit standpunt begrijpen, maar waarom zeiden het de heeren Aal- berse en Lohman dan ook niet royaal. Intusschen de Kamer oordeelde, met 42 tegen 31 stemmen links te gen rechts, dat het belang van het onderwijs in de genoemde plaatsen niet wachten kan op subsidie-voor stellen, die nog in de lucht hangen en rapporten van commissies, die jaren op zich laten wachten, en ver wierp het amendl-Aalberse. Ook het ambachtsonderwijs behoort tol het middel baar onderwijs. Het heeft ui de laatste jaren en dit is een teeken des tijds, een groote vluclit genomen. Natuurlijk doen zich daarbij verschillende vragen voor en niet minder moeilijkheden. De regel is dat de scho len worden opgericht uit particulier initiatief rpet steun van de gemeente en de provincie, in welke gevallen het rijk eveneens subsidie verleent. Zonder een be paalde subsidie van gemeente en provincie, krijgen de scholen geen subsidie van het Rijk. Op deze wijze zijn vele scholen opgericht. Een moeilijkheid doet zich voor: hoe moet het gaan met de onderwijzers. Moeten zij gemeente-ambtenaren zijii en dus door de gemeente gepensionneerd worden'? Ol zijn zij in dienst der ver eeniging, die de school stichtte en is voldoende voor die pensionneering gezorgd? Dit laatste laat te wenschen over en daarom drong de heer SCHAPER krachtig aan op gemeente-ambachtsscholen, waartegen de Mi nister in beginsel geen bezwaar heeft. Een som van 1000 gulden wordt alsnog door den Minister op de begrooting gebracht, nadat gebleken was, hoeveel sympathie vele leden hadden voor subsidiee ring van patroons om voor hunne leerlingen schrif telijke leercontracten af te sluiten. O vei- het Lager onderwijs wordt weder eens een ferme boom opgezet. De heer LOHMAN leidde het debat er over in. Hij was er zeer mede ingenomen, dat de Minister in zijn memorie van beantwoording had verzekerd, dat het onderwijs in de Bijbelsche geschie denis en het bidden bij den aanvang en het einde der lessen, op de openbare scholen volstrekt niet was uitgesloten, indien door geen der leerlingen daartegen bezwaar werd gemaakt. Als dit systeem ingang vindt, hoopt hij, dat wij tot deze oplossing zullen komen, dat overal het onderwijs komt in particuliere handen en zich splitst naar de verschillende behoeften der in- j woners. Dan wordt het onderwijs eerst waarlijk vrij. Dit gaf den heer TER LAAN aanleiding tot de vraag, als op de scholen christelijk onderwijs moet gegeven, wat verstaat gij dan daaronder? Protestantsche of Ka tholieke christelijkheid Hij veronderstelt, dat menig pro- testant liever naar de openbare school zal gaan, dan naar een secte-school, die niet van zijn richting is. Voorts oordeelde de heer TER LAAN en daarin ging hij, gelooven wij, veel te ver, dat de strijd tegen de openbare school geen ander doel heeft, dan strijd le gen des oc.-democratie, welke opmerking den heer v. WIJNBERGEN deed zeggen, dat die opinie van den heer TER LAAN, die vereenzelviging van openbaar onderwijs met sociaal-democratie bij de linkerzijde wel geen laangenamen indruk zal maken. Wij voegen (er bij, dat het koren is op den molen der Kuyperianen, die nnmers altijd hebben beweerd, dat van het libe- ralismet ot de soc.-democratie il Ji'y a qu'un pas behoeft men (slechts een paar bruggetjes te passeeren. De discussie over de mogelijkheid van Bijbelsch on derwijs en de toelating van het gebed beheerschte ver der het geheele debat en het blijkt meer en meer dat de krachtigste verdedigers van 't openb. onderw., be reid zijn alles te doen, wat mogelijk is, om de passifi- catie op onderwijsgebied van langen duur te doen zijn. Of dit gelukken zal, mag met reden worden betwij feld. Het bizonder onderwijs heeft na jaren lange wor steling zijn rijkssubsidies gekregen. Het recht moet zijn loop hebben en dit was naar onze vaste overtuiging een recht, Doch de christelijke partijen zijn daarmede niet tevreden en kunnen er- niet mede tevreden zijn. Zij zullen trachten op alle scholen den zuurdesem des geloofs toe te passen. In dat verband nu is het wel eigenaardig, dat zelfs de heeren KETELAAR en LIEFTINCK zich zoo wei nig tegen de opvattingen van de h.h. LOHMAN, wat we nog eenigszins begrijpen kunnen en den heer Schokking verzetten. De laatste wil geen onderwijzers dulden, die het huis van Oranje niet eeren; hij is van oordeel, dat door de passieve houding der soc.-democratische onderwij zers enorm veel kwaad wordt gesticht; dat het vloe ken en de verwildering der kinderen er het gevolg van is. De heer KETELAAR erkende de mogelijkheid van het geven van Bijbelsch onderwijs en had geen be zwaar tegen toelating van het gebed, al was hij dan ook van oordeel, dat het neutrale gebed, dat gegeven zou moeten worden, stellig niet veel waarde hebben kan, het bleek ook, uit des heeren Ketelaars rede, dat vele leden der linkerzijde zijn standpunt in dit op zicht niet met hem deelen. De MINISTER kwam he den nog aan het woord. Morgen zullen we zien, wat hij over die kwestie in het midden heeft te brengen en tevens hooren wat hij over andere punten, die heden op den voorgrond traden te vertellen heeft. Maandag avond werd de begrooting van financiën afgehandeld en aangenomen. Purmereud, 17 December. Aangevoerd 313 runderen, waaronder 233 vette, 60 a 76 cent per kilo, prijsh. matig, 80 melke-en gelde-f 130 a 260 per stuk, prh. m. 11 stieren, 85 vette kalveren 76 a 80 ct per kilo, handel vlug 193 nuchtere id. f 10— a 24.— per stuk, handel matig, 32 paarden, 2501 scha pen f 24.—a33. 1. pry's stug, 750 overhouders f20— a 26, 1. pry's stug, 467 vette varkens 43 a 47 cent per kilo, handel matig, 20 magere dito f 14.— a 24— per stuk handel stug, 295 biggen f4.— a 8.— per stuk, st. 744 ganzen f 2.75 a 3.10, 90 zwanen f5—a6— 90 mand appelen fl.50 a 2.50,150 md. peren f 1.25 a 1.35. Kaas. Kleine f30.50, middelb. f 28.—, 0 Goud- sche f a aangev. 98 stapels, handel vlug, 1515 K.G. boter f 1.15 a 1.25, kipeieren f5.25 a 6.25 8 kalkoenen f5.50. Alkmaar, 14 December 1907. 4 Koeien en ossen f 170.—a 315.—56 vettekalveren f 40.— a 104.—, per Ned. P. f 0.90 a 1.—, 21 nuch tere idem f 8.— a 20.—, 1020 vette schapen f 20. a 35 50, 451 vette varkens f 0.40 a 0.48 per P., 34 magere idem f 16.— a f 17.—. Hoorn, 14 December 1907. mud Tarwe f Gerst Haver Groene Erwten Witte Grauwe Vale Br. Boonen Witte Paarde Mosterdzaad 18.- Karwyzaad VEE, BOTER enz. 9 stuks Paarden Veulens Koeien Schapen Lammeren Kalveren Varkens Geiten Biggen Kipeieren 2050 kop Boter 8.50 a 9.— per mud 6.- a 6.25 4.— a 4.50 12.- a 14- a -.- 18. - a 20— 12— a 14. 10— a 18— 14— a 16— 7.25 a 7.75 a 3 53 110 Handel matig. 80— a 200— p. st a 180— a 200. - 24— a a 11— a a a 7— a 6— a 0.57J a 28, 19, 13, 6.50p.ï00 0.62 J p.kop NEDERLANDS! II HERVORMDE GEMEENTE t« Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Herman. Winkel, 25 Dec., Ds. Verwaal van Alkmaar. Oude Niedorp, voorm. 9.30 uur, Ds. Kanis. Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Dr. Toxopeiis. Sint Maarten, Ds. Tinholt. Barsingerhorn, geen dienst. Zuid-Zjjpe, voorm. 9.30 uur, Ds. Met, Burgerbrug. Noord-Zijpe, geen dienst. Kolhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Callantsoog, v.m. 10 uur, Ds. De Boer. Wieringerwaard, v.m. 9.30, Ds. Van Loon. Harenkarspel, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te Barsingerhorn, Ds. Kooiman, Kreil. Noord- en Zuid-Zjjpe, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Burgervlotbrug. Wieringen, Ds. Onnes, Stroe. Nieuwe Niedorp, geen dienst. POLITIE. Ter secretarie dezer Gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een op de weekmarkt van 12 Dec. j.1. vermisten overhouder en omtrent een verloren gelooid bokkehuidje. .Heden overleed, na een lang en smartelijk lijden, onze geliefde Vader en Behuwdvader in den ouderdom van ruim 73 jaar. B. H. BöTTGER. W. Th. A. BöTTGER- Ecoma Verstege. Wi ringerwaard, 16 Dec. 1907. Heden overleed ons innig geliefd Dochtertje Gevraagd: hg Jb. MOLENAAR Jz., Loet, Schagen. Te koop: ir balen van 55 Kilo, bij D. VETHMAN, WaardpoHer, Kolhorn. in den aanvalligen leeftijd van ruim 5 maanden. Haar diepbedroefde Ouders, P. 8EVENHUIJSEN. A. SEVENHUIJSEN-Van Essen. Barsingerhorn, 17 Drc. 1907. Voor de vele blijken van belangstel ling, gedurende de ziekte en bij het overlijden van ons innig lief kind WILLEM ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. P. SCHERMERHORN. M. SCHERMERHORN-Marees. Oterleek, December 1907. Mevrouw GOUVERNE te Alk maar vraagt tegen 1 Februari eeue liefst R.-C voor keuken en huiswerk Voor direct of 1 Januari kan -geplaatst worden bij Cb.H.Th.SCHMALZ, Schagen., Lagezijde B 66. Tegen 1 Maart biedt zich aan: goed met paarden kunnende omgaan en met alle landbouw-maehines goed bekend. Brieven onder letter A, hulppostkan toor Kolhorn. vanaf Cenl per waaraan ook spelers kunnen deelnemen die niet tot de beste spelers gerekend kunnen worden en ook de kansen heb ben te winnen, bij H.SCHRIEKEN.Café ,De blauwe Koe" Te koop of te huur: een goed beklante bij behoorenden completen INVENTARIS, WOONHUIS en ERF. Ruim bostaan verzekerd. Te bevragen bij L. KOELMAN te WINKEL. met inbegrip van 100 Enveloppen en in net étni. 1 TRAPMAN Co.,

Schager Courant | 1907 | | pagina 3