Bimxeniaisdsefa Nieuws. beier worden, wanl op de normaalscholen zijn wei- ren overtocht; de dienst Newhaven-Dieppc werd ge- nig mannelijke kweekefingeo. Vrouwelijke des le meer. staakt; schepen sloegen van de ank is; een stoonuloep De verhouding is ongeveer 3 vrouwelijke tegen één mannelijke. Üf al die kweekelingen, als zij de acte van onderwijzeres halen, spoedig eene betrekking zullen hebben, is zeer onwaarschijnlijk, omdat zij alleen in de drie laagste klassen geplaatst kunnen worden. GemeBgé Nieuws. Slagvaardig. Een beroemd schilder schilderde eens een engel met zes teenen. t" Wie heeft nu ooit een engel gezien met zes teenen vroeg een neuswijs. Wie heeft er ooit een met vijf gezien? antwoordde de Schilder. Men iiieiisclienhater. Zeg, zus, nu weet ik ook wat vrijen is. Nu, wat dan? Eikaars handen vasthouden en leugens vertellen. Oost-A tri kiianschii gezelligheid. De lieer W, R. Vroon te Mopea, aan de Zambesi, heeft onlangs twee leeuwen aan de Rotterdainsche Diergaar de geschonken; over deze pleegkinderen schrijft bij in een le Rotterdam aangekomen brief: ,,ik hoor, dat de leeuwen goed overgekomen zijn; 't zijn lieve beestjes en ik mis ze zeer Zij liepen hier rond met de honden. N. R. Ct. 's Bands wijs, 's lands eer. In Japan geeft een verloofde aan zijn bruid bij de verloving niet zooals bij ons een ring, maar oen prach tige zijde, welk: het meisje als ceintuur draagt. iHet is de Obi, die tol een reusachtiger rugstrik geplooid wordt. Dus ook een soort van ring, alleen wat grooter en op een andere plaats gedragen dan bij ons. Te laat. Donderdag werd te Brighton in de Amcrikaanschc kerk een jeugdig paar getrouwd. Zij hadden juist hun naam in hel boek geschreven, toen een man ademloos de kerk kwam binnenhollen en riep: Stop, stop! het hu welijk kan niet doorgaan. Het meisje is minderjarig! - Hol bleek haar vader te zijn, maar de geestelijke zei, dat het te laat was. de inschrijving was al getee- kend, en de vader deed nu maar het best zich bij de gedane zaak neer te leggen. De bruid was inmid dels in de armen van den bruigom flauw gevallen. De geestelijke wist ten slotte een verzoening tot stand le brengen, althans naar het uiterlijk, en gezamenlijk verliet het gezelschap de kerk. Weg met de ratten. In Engeland heeft zich een vereeniging gevormd ten doel hebbend op alle mogelijke manieren de ratten te bestrijden. Men schat de verwoesting dooi' deze knaagdieren aangericht jaarlijks op 10.000.000. In de dokken worden hout- en korenmagazijnen totaal door de ratten bedorven. Het grootste gevaar ligt ech ter op hygiënisch gebied, daar zooals men weet pest, trichinosis en cholera door de ratten verspreid wor den. Daar één paar raten echte r in een jaar tijds 800 nakomelingen telt is een algeheele uit roeiing pnuitvoerbaar. fn Denemarken betaalde men een tijdlang een premie voor elke gedoode rat. In zeer korten tijd werden toen 100.000 rattenlijken afgeleverd. De proefneming kostte f8832, doch men berekende, dat deze ratten in dien ze in t leven waren gebleven in één jaar lijds een schade van £468.000 veroorzaakt zouden hebben. President Hoosevelt In Amerikaansche parlementaire kringen vertelt men thans, dat president Roosevelt voornemens zou zijn in 1912 weder een candidatuur voor het president schap le aanvaarden. Omtrent zijn plannen na afloop van zijn tegenwoordigen ambtstijd wordt meegedeeld dat hij eerst voornemens zou zijn een reis om de wereld te ondernemen, waarbij hij een bezoek zou brengen aan de hoofden dei' voornaamste staten. An deren echter beweren dat de president voornemens zou zijn hi Alaska, Afrika en Indië te gaan jagen. Maar wat hij ook zou gaan doen, zijn plan om een geschie denis van zijn bestuur te schrijven, zou hij niet heb ben opgegeven. Brokkenwerk in 't groot. De natuur is een verkwistster en zzij kan het zijn. Haar schatkist is zoo goed gevuld, dat de diepste greep er den bodem niet van bereikt, en elke lacune vult zich weer in een ommezien. Wat genot dan, honderd tallen paardenkrachten te verwaaien, duizenden volts te verwatervallen, millioenen kilogrammeters te vervuur- spuwen zonder nut, om 't mooi alleen. Maar wij, menschjes, zoeken ons profijt in die ver spilling, grabbelen in den stroom, dien de hoorn-des- overvloeds uitgulpt; we vullen onze zakken, en jam meren nog om wat we niet grijpen kunnen. Van den wind, den machtige, vangen we een bundeltje in onze zeilen en molenwieken. Voor den regen, den overvloe dige, spreiden we onze daken en duin-pannen. Zonne stralen laten we onze prentjes teekenen, bergstroomen onze radertjes drijven. Een beetje branding voedt onze kustlichten, een beetje aardwarmte houdt onze inge kuilde aardappelen vorstvrij. En dag aan dag peinzen we, hebzuchtig, hoe we nog meer van die krachten temmen kunnen voor onze belangetjes. De trotsche Niagara heeft er al aan moeten geloo- ven, en helpt tegenwoordig auto's maken en kranten- drukken. Nog braakten, ongetemd, de vulkanen lava- van dc maruie, van de kanonneerboot „(speed wetl kan telde op de roede van Sheemesszeven matrozen wor den vermist. Rij de Needles-vuurtoren is ook een schip in nood gezien onder hooge zeeën. De bemaiming ging in de boot, doch men kon van do kust af verder niets onderscheiden. De bark „Thames" op de hoogte van Ramsgate kon met behulp van de reddingsboot nog veilig in de ha ven komen. Maar oen groote schoener, fvaarvan men den naam niet weet, is Zaterdagmorgen op 7 mijlen ufstands van Povei'il t'oint bij Swanuge, te gronde gegaan. De reddings boot ging dadelijk uit, doch de hoop, dat er nog wat van de bemanning terechtkomt, is vrijwel ijdet. Ook over België woedde Zaterdagnacht een orkaan, die hoornen en seinpalen (terneer wierp, muren deed instorten. Op zee was het woest weer; schepen, die Zondag te Antwerpen binnenvielen, verhaalden een wrak te lub ben iontinoet, dat zonder mast ronddreef ter hoogte van den Sandette-vuurtorenvermoedelijk een branseh visschersvaartuig. liet lot dier bemanning is onbekend. Do .Leie is op verschillende plaatsen overstroomd. Te Luik werd het tramverkeer ten deele gestremd door omgevallen hoornen. De Ostende-boot „Princesse Henriëtte" had op haar overtocht stormschade. De overtocht van Dover duur de meer dan acht uren. Op «le Scliool. De onderwijzer vertelt zijn leerlingen over onze ko loniën, en dal er zóóveel Javanen leven, dat er één sterft elke maal, dat men ademhaalt. Een en ander maakt een diepen indruk op de klasse en vooral één an de leerlingen schijnt er zeer door getroffen; hij is vuurrood geworden en dreigt het stikken nabij te zijn. „Wat heb je?" roept de onderwijzer ontsteld. „M'noer, ik probeer die arme Javaantjes in het le ven te houden, maar ik kan 't niet verder dan twin tig brengen." Over een apensckool. Een Engelsclie professor, Gardner genaamd, is reeds geruimen tijd met een studie over de apen bezig. Hij is thans in de eenzame bosschen aan de west kust van Afrika in den Fransehen Congo. Ongeveer op 125 K.M, van kaap Lopez heeft hij een groot kaal achtig gebouw laten plaatsen, het „Fort Gorilla," zoo als hij het noemt, midden in een streek, waai' ttal- looze apen verblijf houden, 't Zijn 24 van elkaar ge scheiden kooien, waarin professor Gardner „zijn vrien den," die hem dikwijls bezoeken, opneemt. Een aan tal ehimpansé's of gorilla's wordt uitgekozen, om sys tematisch onderwezen te worden, waarbij de profes sor zich van dezelfde methoden bedient, als ,wel bij doofstommen wordt aangewend. Zoo heeft hij b.v. een plank met twee gaten, leen rond aan de eene zijde, een vierkant aan het ander eind. Twee stukken hout, die. precies in de gaten pas sen worden den aap in de handen gegeven en .na korten tijd begrijpt het beest, dat de vierhoekige klos in het vierkante en dc ronde in het ronde gat ge stoken moet worden. Na enkele uren doet hij dat zonder te weifelen. Zoo ging het ook met de gekleurde bekers, waarbij gekleurde ballen behoorden. Na eeni- gen tijd oefening had de professor eenige apen het verschil van kleuren geleerd. Moeilijker was het de apen zoover te brengen, [dat zij bepaalde klanken der meinsehelijke taal leeren zeggen. Toch zijn hun stemorganen geschikt vele een voudige klanken na te bootseneen chimpansé leerde in twee maanden het Fransche woord voor vuur „feu" zeggen. Men moet de klanken met zorg uitkiezen en alle woorden dienen aanschouwelijk te worden voor- gesteld. Souverein Winkelbedrijf. Dat men koning of keizer kan zijn, en toch volstrekt niet immuun voor de bekoorlijkheden van het win- keliersbedrijf, moge blijken uit de volgend© illustere j voorbeeldenI Keizer Wilhelm II bezit te Cadinen een groote zaak in porselein en aardewerk. Hij zelf bestuurt en admini- streert ze; hij zelf kiest het personeel, stelt de prijzen vast en geeft zelfs sommige vaasdecoraties aan. De on- i dei'geschikten hebben allen recht op pensioen en dee- j len in de winst, die 200.000 mark per jaar te boven gaat. Andere Duitsche vorsten wandelen met vermaak 111 de voetstappen van hun hoogen suzerein. De Koning van Wurtemburg, we vertelden het al eens vroeger, bezit twee hotels, die hem door elkaar een ton Hollandsch geld per jaar opbrengen; de koning van Saksen „doet" in Chineesch porselein, en de prins-regent van Lippe- Detmold heeft een model-boerderij, die eieren en melk verkoopt. Onnoodig en overbodig lijkt het, te herinneren aan i het zaakje van den koning der Belgen. De „Times" j schatte laatst het kapitaal, door koning Leopold in zijn Kongoleesch „domein" gestoken, op 125 millioen francs j en de rente op 20 pet., of 25 millioen francs per jaar. Men kan hier dus zonder eenige kans op j overdrijving spreken van totale afwezigheid van wind- eieren. Koning Peter van Servië houdt drie winkels tege- j lijk: een kapperszaak, een apotheek en een automo- bielen-agentuur. Met die laatste maakt hij de beste za- j ken. Ten islotte drijft de bekoorlijke koningin van Por- De heer Vyn is mèt den heer Vel voor 't aanschaffen van een hoogen hoed. j)ie kan dan, vindt de heer Vyn door den kootster ook nog eens voor andere gelegenheden woiden gebruikt. De andere heeren gevoelen ook veel voor den hoogen hoed, waarvan men de prijs op f6. f7, misschien wel op f8, denkt te moeten schatten. Enfin, prijsopgave zal worden gevraagd. Nog is ingekomen een schrijven van moj. Bus uit Enkhuizen, behelzende dankzegging voor het in haar gestelde vertrouwen, getoond door hare benoeming als onderwijzeres in de gemeente Hoogwoud, die door haar aangenomen is. Ze is al in functie, hooren we verder en Voorz. stelt voor, haar schrijven voor kennisgeving aan te nemen, wat geschiedt. Voorzitter deelt nu mee, dat het putje by J. Verlaat de Weere is gemaakt en dat het riool tusschen de j vee zijn, ten goede, De beer Koojj is er nog niet erg voor te vinden. De menschon hebben er denkelijk nog niet zoo veel onder vinding van, dat de duisternis opvallend is, als men vanuit de Korkelaan tramwaarts gaat. Voorz. vindt de duisternis daar toch wel hinderlijk. Ook de heer Van Diepen, die in aanmerking neemt den driesprong daar heel dicht by, die zich even verder nog weer in twee zijwegen splitst, welk een en ander nog al een verkeerspunt helpt vormen. De hoer Kooij zcu verder dan toch drie lantaarns wel wat veel vinden. Twee kan toch wel toe. Voorz. brongt onder de aandacht, dat de lantearn, die dan voor de veelading bestemd wordt, alleen Dins dags en Donderdags zal branden. Die kan byv. op die dagen 's avonds worden opgestoken als de andere lan taarns worden uitgedaandan brandt zy 's nachts door, doch dit hindert niot en komt hen, die vroeg m> t hun stroomen. dil alleen indrukwekkend, niet nuttig wa- ten slotte drijft de bekoorlijke komngm van i'or- ren 'l zll óók h.asl zijn gedaan Binnenkort maakt "fLissabon een apotheek, smarvaji zoom een Italiaan marttroni mefeen beetje Etna-kraehl, ze. faMjk .Is^naam*t^res^. Maar te. jjrtW een IJslandsche keukenmeid haar pan te vuur op een met de andere koninklijke neringen schuilt in dc om standigheid, dat het hier een werk van barmhartigheid betreft. De armen kunnen er hun pillen en drankjes gratis krijgen. Raad Hoogwond. Vergadering van den Raad der gemeente Hoogwoud, gehouden op Maandag den 16 December 1907, voorm. 10 uur. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz., Burgemeester. Allen present. Opening, daarna lezing en goedkeuring van de notulen. Ingekomeneen schrijven van de Gezondheidscom- missie van Hoorn met verzoek om de beslissing van den Raad te mogen vernemen, inzake de maatregelen te ne- men ten opzichte van de woningen, bewoond door de heeren Rik en Rempt te Aartswoud. Voorzitter wy'st er op, dat nü, nadat de notulen van de vergadering, waarin omtrent het lot dier woningen werd beslist, zyn goedgekeurd, schrijven naar de Ge zondheidscommissie is gericht kunnen worden, behel- j zende de mededeeling, dat de Raad bezwaren had tegen het advies dier commissie, niet omdat hy oordeelt dat het goede woningen zyn, volstrekt niet. Maar de te ne- men maatregelen leveren naar des Raads inzien, ten op zichte van gezinnen als van Rik en Rempt, bezwaar op j en de Raad zou dan ook wenschen, dat het niet komt tot onbewoonbaarverklaring maar dat deze lieden j oud en bejaard als ze zyn in die woningen mogen I blijven. Naar aanleiding dezer geschiedenis is zooals we uit j 's Voorz. toelichting vernemen, de Inspecteur van de Volkshuisvesting Hoogwoud met een bezoek komen vereeren. Thans is de zaak nog in oen stadium van onderzoek. Met rassche schreden wordt vervolgens overgestapt op de mededeeling, dat meubelen raadhuis, tuigen lijkkoets, i en jas koetsier voor die koets zyn aangeschaft. Nu echter ontbreekt voor dezen by voorkomende plechtig- bij het maken van ©en wending, om aan dc hevigheid heden zoo hoog verheven (op den bokl) ambtenaar nog j van den wind te ontkomen, omgeslagen. Sleepbooten een passend hoofddeksel. Een nette „steek^ was dan kwamen tc hulp, maar de wind verijdelde in he tbegin ook al een toiletartikel voor den heer D. Kos den die pogingen tot redding. koetsier waarop 'n begeerige blik werd geworpen. De „Isly,, is oen kleine kruiser van 4100 ton van Maarwat viel de prys van zoo'n dingetje by infor- hetzelfde type als dc vroeger verongelukte „Jean Bart." matie geducht uit de hand. f 12 A f 15 als prijs voor 7ii had een bemanning van 380 koppen. zoo'n steek werd heden genoemd, een beduidend bedrag j 'ra rtnver konicn ook berichten omtrent den hevigen en niemand zal hot dan ook naar onze bescheiden mee- 'rt. bot Kanaal nixigr» den heer Vel kwalijk hebben genomen, dat: De1 booten naar Calais en Ostende hadden een zwa- deze een hoogen hoed aanbeval. sprankje Hekla Een Toscaansche ingenieur heeft opgemerkt, dat sinds een tiental jaren de stoom, die door de soffiono, kra ters daar in de buurt wordt uitgeblazen, noch in hoe veelheid, noch in warmtegraad eenige wijziging (ver toond heeft. Fluks bedacht hij een machine, waardoor die stoom benut worden kan. 't Is prachtig gelukt. En binnenkort krijgen nu de kraters doppen op hun neus, die den reuzenadem opvangen en tot werk in ketels en cylinders dwingen zullen. Prachtig bedacht voorzeker. Nuttig ongetwij feld. Maar toch jammer. Om 't mooi alleen zou men wenschen, dat de vulkaan eens verkouden werd, en al die belemmeringen wegproestte! Storin. Een sneeuwstorm heeft Zaterdag een eünaal lang ge woed en groote schade aangericht zoowel te Parijs, waar vele telefoondraden vernield werden als aan de Normandische kust en in het Oosten van Frankrijk. Bij Griz-Nez verongelukte een Engelsch schip. Een ander viel te Cherbourgh binnen met de rouwvlag in top. Boven en beneden Chalons s./M. zijn de rivieren overstroomd. Het Rijselsche heeft vooral veel te lijden gehad. In verscheiden dorpen liggen schoorsteenen, pannen en leien in de straten. Te Roubaix werd een werkman, die bezig was een dak te herstellen, opgenomen en viel van 15 meter hoogte, zoodat hij liet bestierf. Te Biarritz slroomd© Zaterdag de bevolking samen op het strand, in 't gezicht waarvan een groote drie master verging. Bij afzending van het bericht wendde men nog hopelooze pogingen aan, de» opvarenden te redden. Dertig werklieden zijn te Nancv onder een inval lenden muur ©ener fabriek geraakt. Een hunner werd gedood, 19 andere gekwetst uit het puin gehaald. 'De overige konden tot dusver nog niet bevrijd worden. De Fransche marine is door den storm met een zware ramp getroffen. Bij Loriënt is de kruiser „Isly, woningen dor heeren Habermann en Stroomer in orde is gebracht. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen de gemeenterekeningnu die is goedgekeurd, stellen B. en W. voor, den heer J. Breebaart Dz., die als gemeente ontvanger het laatst aan die rekening heeft medege werkt, thans als oud-gemeente-ontvanger te ontlasten, in verband waarmede een raadsbesluit zou kunnen worden genomen, om diens borgstelling, zynde een hypothecair verband, groot f2100, op te heffen. De Raad vindt eenparig goed, zulk een besluit te nemen. Wordt den aanwezigen kondschap gedaan dat de ge- meentebegrooting goedgekeurd is ingekomenook de suppletoire begrooting ad f140 onderging datzelfde aan gename lot. Nu volgende een meer omvangrijk punt, n.1. een schrij ven van de Gezondheidscommissie uit Hoorn, betreffende den toestand van do scholen in Hoogwoud. 't Is volgens Voorzitter oen heel relaas, aan 't slot waarvan ook nog wordt aanbevolen, de schoolvloeren Oen bewerking met daartoe bestemde olie te laten onder gaan. - Eerst wil Voorzitter echter maar eens laten hooren, wat er alzoo van de scholen wordt gezogd. By een bezoek dan, door eenige heeren van die Com missie in het ressort Hoorn ingesteld, deden zich in Hoogwoud in de vier scholen de volgende gebreken voor: le. school inde Weere Daar is geen wachtgelegenheid een thermometer ontbreekt; 't Ventileeren in de privaten gaat mot tocht gepaard. By Zuidwestenwind versprei den de privaten stank. Om daaraan tegemoet te komen, zou Voorzitter 't wenschelyk achten, de privaten nog wat meer te laten reinigen. Overigens lykt het begrip„waschgelegenheid" spre ker niet zeer duidelijk uitgedrukt toe en vraagt hy hiervan nadere uitlegging aan den heer Hartog (lid dei- Gezondheidscommissie), die denkt dat die gelegenheid er voor de kinderen noodig wordt geacht. De Raad vindt dat, wanneer zulks bestaat alleen in benoodigdheden alseen emmer met water, een spons en een doek, het dan niet zoo erg is, er even in te voorzien. Echter zou informatie daaromtrent wel dien stig zyn. Ook in de school van den heer Hazelhoff is alles niet zooals het naar het oordeel der commissie moet zyn. De ventilatie gaat met tocht gepaard, waschgelegenheid en thermometer niet te vinden. Kapstokken ongenum merd. Voorzitter merkt op, dat die nü wél genummerd zyn. Ook de gebreken, waarmede de privaten in deze school waren behept, zyn hersteld. Nog was het der Commissie opgevallen, dat de be waarplaats voor kleedingstukken klein is. In de school aan de Langereis ontbreken ook al waschgelegenheid en thermometer, terwijl daar het ge not van een filter mede nog tot de vrome wenschen behoort. Bovendien is het drinkwater daar slecht. De school te Aartswoud heeft evenmin eene wasch gelegenheid. Kapstokken zyn ongenummerd. Er be staat behoefte aan een klompenbok. Gaarne zou de Gezondheidscommissie zien, dat in de hierboven opgesomde gebreken werd voorzien. Dan volgt de aanbeveling, om de schoolvloeren met stofwerende olie te bewerken. Het opwarrelen van stof wordt daardoor voorkomen. Twee a drie maal per jaar smeren van den vloer is voldoende. Voorzitter veronderstelt, dat de raadsleden wel goed zullen vinden, de opgesomde schoolgebreken door doel matige herstelling zooveel mogelijk op te heffen en alras blykt het, dat spreker zich in die meening niet heeft vergist. Wat het aanwenden der besproken olie voor school vloeren betreft, heeft voorzitter gelezen in een raadsver- slag, spreker meent, dat het van do zitting te Nieuwe Niedorp was dat men er daar eene proef medo zou willen nemen. De resultaten daarvan zouden afge wacht kunnen worden. Er woont daar een raadslid, tevens lid der Gezondheidscommissie (de heer Kuilman) en als die dan eens rapport heeft uitgebracht, zou naar aanleiding daarvan deze zaak verder onder handen kun nen worden genomen. De heer Hartog is van een geheel ander gevoelen en zou nu eens niet zich willen bepalen, tot het afwachten van wat ander doen maar zou toch de proef willen zien genomen door den Raadniet naar een ander ky- ken, maar naar je eigen 1 En dan, waren er nu werke lijk ernstige bezwaren aan verbonden, dan was 't wat anders. Maar het geldt hier de behartiging van een ge zondheidsbelang onzer jeugdige kinderen en de kosten zullen waarachtig zoo heel hoog niet zyn. Toch is de meerderheid van gevoelen, dat eene afwach tende houding hier dient te worden aangenomen en daartoe bepaalt men zich voorloopig dan ook. Ingekomen is van den hoor Stroet een verzoek om ontheffing van het by art 35 bepaalde in de Bouw- en Woningverordening, dat hem verplicht den gevel van een nieuw te bouwen bergplaats er is géén woning in; evenmin slaap-of stookplaats, want 't is uitsluitend bergplaats! geheel van steen op te trekken. Dit is weliswaar niet van toepassing op gebouwen van dien aard, die niet grooter dan 16 M2. zyn, doch dit gebouw overschrydt die maat. Overigens is het bouwplan 't gebouwtje zal verrijzen aan de Langoreis goedgekeurd. Nu zat Stroet daar leelyk mee, aangezien, zooals hy in zyn schryven meldt, een steenen gevel, uit practisch oogpunt beschouwd, een groot bezwaar is, daar die voor de producten, welke er bewaard moeten worden, een bederf is. Hooi byv. ondervindt er een zeer nadeeligen invloed van. Houten gevel is daar veel beter voor. Nadat de heeren zich hebben overtuigd, dat er absoluut geen woning of slaapplaats of gevaar opleverende stook plaats in komt, vinden ze goed, B. en W.'s voorstel tot het verleenen der gevraagde ontheffing te steunen-en wordt daartoe besloten. Nu komt op het tapijt een andere gewichtige historie en weleen adres om verlichting, voorzien van een 50-tal handteekeningen. Je kunt tegenwoordig in onze provincie, althans in dit district, haast geen raadsver gadering bjjwonen, of je hoort er deze zaak behandelen. 't Is maar een klein stukje van 't groote Hoogwoud, dat ze verlicht wilden hebben, n.1. van de tram naar 't raadhuis. Wél staat er by laatstgenoemde stichting een lantaarn, maar gehéél voldoende zul je dien niet gauw achten, wanneer je althans dezelfde avonturen beleeft, als onlangs de hoer Hartog, die zoo ongeveer „aan den dwaal' was. Het was een zeer vriendelijk verzoek, waarmede de tal- Voorz. oppert verder het plan, om, als do raad de plaatsing der drie lantaarns goedkeurt, de ijzeren paal, waarop de lantaarn by de tram nu staat, te verplaatsen naar het Raadhuis en voor de rest houten palen te bezigen De heer Vel vraagt, of, wanneer dit alles gebeurt, er dan niet meerdere verlichtingsaan vragen in do gemeente zullen komen. Voorz. vindt dat volstrekt niet erg, al gebeurt zooiets, als de aanvragen komen uit gemoentogedeelten, waar verlichting inderdaad een algemeen belang mag worden geacht. Als een zoodanige plaats wordt byv. genoemd de hoek van de Weere by 't slootje. By stemming is slechts de heer Vel tegen do lantaarn plaatsing. Alle anderen zyn er voor, om 3 lantaarns te plaatsen, want ook de heer Kooy is aan 'teind der discussiën met een en ander verzoend geworden. Nu komt het lantaarnopsteken ter sprake. J. v. d. Gracht geniet als zoodanig f10 voor 't bedienen der Kerkelaan, waar 4 lantaarns staan. De heer Hartog zou naar dat tarief ook den opsteker voor de 3 nieuwe lantaarns willen salariëoren dat zou dus f7.50 worden. Goedgevonden wordt om J. v. d. Gracht voor dat bedrag te benoemen als opsteker. Dan is zyn totaal salaris f 17.50; wat de heer Hartog vol strekt niet hoog vindt. Integendeel I De andere lantaarn, die nu al bestaat, blijft voorloopig nog aan den opsteker Albert Wilms. B. en W. zullen zien, hoe verder een en ander te regelen. Komen achtereenvolgens in behandeling reglement van orde voor vergaderingen van don Raad on dito voor die van 'Burgemeester en Wethouders. Aan alles komt een einde - óók aan de behandeling van die ellenlango dingen, welke ten slotte worden vastgesteld. In werking treding 1 Januari 1908. Het Dagelyksch Bestuur stelt voor a. uit den post voor onvoorziene uitgaven 1907 te betalen ruim f 4 huur voor de woning, door veldwachter Boot eerst tydelyk bewoond; b. f83.50 uit dezelfde bron te voldoen als pensioen bijdrage voor onderwijzers. Algemeen voor, om die betalingen aldus te doen on de goedkeuring daarvoor aan- te vragen by Ged. Stalen. Verder wordt machtiging veiloend om den politiedienaren Uittenbroek, Ketalaar en Kossen het hun wegens op kermissen bewezen diensten toekomende, uit te bel alen. Ook hooren we nog dat het hier in de gemeente verboden is, nieuwjaar te wenschen. Vóór dat men in comité-generaal gaat wat straks nog moet geschieden ter behandeling van hot supple toir kohier van den Hoofdelyken Omslag wordt de rondvraag gedaan. De heer Kooy zegt, dat het Langi- reizer schoolplein noodig van nieuw grint moet worden voorzien. En in de Weere, beweert een ander, is het ook al zoo. Voorzitter wil daarin wel voorzien, dankt voor do mededeeling, maar zou dezen al reeds zwaar belasten dienst niet graag met dat tamelijk dure grint nog pla- genmaar in Januari zal voor nieuw grint worden zorggedragen. Goedgevonden. De heer Vyn merkt op, dat de post over deDieringer j sloot aan een kapotte leuning laboreert. Goedgevonden het voorstel van voorz., dat de heer Vy n den timmerman Schutte, die er het dichtst by woont, de herstelling zal I opdragen. De heer Hartog zou de schoolgelden gaarne willen 1 zien opgehaald. Nu gaat 't gebrekkig met die gelden, die vaak naar de Hoofden der scholen worden gebracht door scholieren, die soms pas 6 of 7 jaren oud zyn. Wat niet vertrouwd is, daar zy die gelden soms vóór de overhandiging al hebben verloren. Ook verloopen et- één, soms twee weken, eer de Hoofden der scholen do gelden van de kinderen ontvangen. Voorz. heeft weinig van dergelijke klachten gehoord en die toestand is hier eenmaal zoo gevonden en over genomen en tot nog toe heeft zulks geen klachten in 't leven geroepen. En voor de gemeente en haren ont vanger is die goedheid der schoolhoofden een gemak. De heer Hartog geeft in overweging om veldwachter Boot om de 3 of 6 maanden do schoolgelden te laten ophalen. Voorzitter hebben nog wel geen klachten bereikt, maar de heer Vyn, heeft evenals de heer Hartog, wol meer over den thans bestaanden toestand hooren klagen. De heer Schilder zou het voorde menschen, die m den Hoofdelyken Omslag betalen, niet zoo erg vinden, maar voor hen, die daarin niet zyn aangeslagen, is 't moei lijker. Voorzitter merkt op dat er zoo niet veel zyn - maar ging 'tmet den Hoofdelyken Omslag tezamen dan zou 'took weer voor een jaar moeten worden betaald. Voorzitter vindt 'twel goed en gomakkelyk dat de Hoofden der scholen zich met de inning der schoolgel den tot nu toe belastten, maar dat zij er wel afwillen, is aan te nemen. In Wognum wordt daarvan per 3 maanden betaling gedaan, merkt een der heeren op, en wel ten kontore van den gemeente-ontvanger. Voorz. vindt, wanneer Boot de gelden int, hy dan ook daarvoor de verantwoording zou krygen. Enfin, er kan nu eens over dit onderwerp wordon gedachtde zaak zal worden overwogen. De heer Vel vraagt, of het stukje hek by den toren te Aarts woud aan gemeente-of aan kerkbestuur behoort? De heer Kooy denktaan de kerk. Voorz. weet dit nu niet precies te zeggen. De heer Vel verklaart, dat het kerkbestuur het in zyn jongste vergadering ook niet wist te zeggen. Do reden waarom spreker er naar informeert, is dat er hot een of ander op dit hek moet worden aangebracht, want zoo als het er nu is, klimmen de schoolkinderen er over en loopen vervolgens over het kerkhof te vlie gen en te jakkeren dat het erg is. Dat behoort niet zoo. Het kerkbestuur wou prikkeldraad aanbrengen. Voorzitter is geen vriend van prikkeldraad, en ook verbiedt de politie-verordening het gebruik. In 't onder havige geval zou 't misschien kunnen aangebracht worden. In elk geval zal de zaak onderzocht worden. Als Voorzitter er weder over hoort klagen, zal de komst van den gemeente-veldwachter te wachten zyn. Voorz. zou verder de vereiachte werkzaamheden bij dat hek maar voor gozamenlyke rekening van geinoente- en korkbestuur willen laten doen, als niet blykt wio de onderhoudsplichtige is. Wat de Raad goed vindt. Dan had de heer Vel nög wat, n.1. de vraag of Nanne a n na'a Vim'a nn A nlin J i o ryke onderteekenaars by den Raad aanklopten en dit ook Nanne's huis nu, nü zyn dood, overgaat op zyn zoon? wel in verband met de verlichting, die in de Kerkelaan Voorz. zegt van niot,'t staat op naam van de gomoenlo. is geschapen, door de inwoners dier dorpsstraat op I® hiermee gegaan op dezelfde manier als met sommige eigen kosten, 't Hier bedoelde stuk straatweg nu, van andere huizen hierer is recht om er in to wonen, ja, raadhuis tot tramhalte, heeft, vinden adressanten, drin- maar de gemeente is eigenaar „van den grond, 1 KaVi aaflft aam 1 ..T_ 1 - I l T 1 l 1 w\ ram 1- 1 1 tt 'tr gend behoefte aan verlichting, 't Is het verlengde van de Kerkelaan oone voortzetting van die straat. Burg. en Weth. hebben dan ook de zaak behandeld en zyn tot de overtuiging gekomen, dat een stuk of drie lantaarns werkelyk „op hun plaats" zouden zyn daar. Aanschaffing daarvan stellen ze dan ook voor. Eén by 't raadhuis, één by de bocht, en één by den toegangs weg halte. En dan verplaatsing, - méér naar de" veelading van de nu bestaande lantaarn. Aan het heerschende gebrek aan licht düdr wordt dan moteen ook tegemoetgekomen. t Vorlichtingasysteem in de Korkelaan brengt nor lantaarn f 14 aanschafüngskoaten inedo. maar niet van het gebouw," meent de heer Kooy. Na nog eenige beschouwingen over het Buurtje te A.artswoud, waar Nanne's woning in gezelschap van bijna een dozijn andere óók kleine, onvoldoende wonin gen staat, is Voorzitter aan 't einde der werkzaamheden en genaderd tot 't slotwoord, waarin hy dankt voor de getoonde belangstelling er waren wel 3 porsluil en den heeren een gelukkig uiteinde van 1907 toe- wenschte, de gemeentebelangen in hunne toewijding aanbevelende. Volgt sluiting dor openbare vorgadering en overgang in comité-generaal. Winkel. Voor deelneming aan het onderzoek naar militaire bekwaamheid en geoefendheid, hebben zich 4 lotelingen der lichting 1908 aangemeld.

Schager Courant | 1907 | | pagina 6