illtlltl fliEilt- AfinriEBtiË- LiilhulUL Altentic Nieuwjaarsgroet. WELKOMSTGROET willen plaatsen, worden be leefd uifgenoodigd hunne op gaven aan ons Bureau LAAN D 4 tijdig in te zenden. Zondag 22 December 1907. 5Iste Jaargang. No. 4319 Barean: OCHAttflUl, fraaie. 19 4- Interc. Telephoon i\o. 20. UitgeversTRAPMAN Co EERSTE BLAD. De courant, die anders ge regeld Woensdagavond ver schijnt, zal nu, vanwege het Kerstfeesl, Dinsdag a.s. ver schijnen. Berichten gelieve men zenden. en Adverteniiën ijdig in ie vroeg DE UITGEVERS. Onze lezers, die met 1 Ja nuari a.s. aan FamilieVrien den of Begunstigers in onze Courant een akingen. Binnenlandsch Nieuws. SGHAGER COURANT m Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AD VERTEN TIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst, NGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent AD VERTEN TIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5it Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaai uitvier bladen lokaal Van den heer P. Bruin te Zijdewind, des n.m. 6} uur. Zeer hopen wij dat velen hun belangstelling zullen toonen, en de moeite van den heer Merz met het beste succes zal bekroond worden. Oude Nicdorp. Donderdagavond j.1. hield de vereeniging „Nut en Genoegen" alhier haar laatste vergadering voor ditjaar. Als spreker trad op de heer J. Draayer van Leiden, die over Multatuli sprak. Hij begon met een inleiding tot 1 s mans leven en werken, waarbij hij in 't bijzonder stilstond bij de verhouding van Multatuli tot zijn vrouw en tot den godsdienst. Ter illustratie droeg hij hierbij voor eenige passages uit de „Max Havelaar" en de Verspreide stukken. Na de pauze droeg hij eerst de „Toespraak tot de Inlandscho Hoofden" voor en daarna oen „Avondje bjj de familie Pietersa." Een dankbaar applaus bewees herhaaldelijk, hoezeer de heer Draayer zijn gehoor wist te boeien. Het verder gedeelte van den avond werd mot een 1 paar tooneelstukjes, door eenige dames- en heerenleden zeer verdienstelijk gespeeld, gevuld. Het was een bijzonder goed geslaagde bijeenkomst. Aan het slot richtte de voorzitter, de EdelAchtbare Heer A. Wonder Pz., zich speciaal tot den heer Draayer, bracht hem hartelijken dank voor zijn schoone lezing en voordrachten en uitte den wensch hem nog eens in „Nut en Genoogen" te mogen zien optreden. Waarop de heer Draayer verklaarde, dat, mocht hij in de wintermaanden nog eens deze streken uitkomen, hy' gaarne weder eens een spreekbeurt zou vervullen. Had de voorzitter getuigd, dat het don leden van „Nut en Genoegen" aangenaam was geweest hem te hooren, de heer Draayer zeide, dat ook hij zich best geamuseerd had. Het was reeds over middernacht, toen men huiswaarts keerdo. GEMEENTE Bekendm SCIIAGEN. NIEUWJAARSWENSCÜEIY De Burgemeester der gemeente Schagen biengt ter kennis van de ingezetenen, dat het aanbieden van en het rondgaan met zoogenaamde nieuwjaarswenschen hetzij gedrukt, hetzij geschreven, langs de huizen, niet zal worden toegelaten, alsmede, dat de verschil ende armbesturen eene inzameling van vrijwillige giften langs de huizen zullen houden ten einde uit de opbrengst by het einde dezes jaars eene buitengewone bedeeling van levensmiddelen aan de onvermogenden te kunnen houden. Schagen, den 21 Dec. 1907. De Burgemeester, H. J. POT. Sint Pankras. Best en goed gelegen akkerland brengt hier nog goe de nriizen op. Er werden verkocht drie akkers bouw land eroot 7-12 en 12 snees, welke respectievelyk -r» 3 1-i- ion 110 91 nor onoea Waai* nog in bben" opgebracht 120-112 en 71 per snees, bij komt 6 onkosten voor den kooper. Broek op Langcndflk. oioei neer. jkluos ging o.uj.u oh alom, xvü o.«o Het vorige jaar werden aan de afslagmarkt aangevoerd de tafe]g) de st0elen en de kinderwagen. Boven in de maand November 1.345.400 ro°de, öbz.yuu gele en «phtcrannntn van M.. die de kleine od den 385.500 witte kooien, te zamen 2.093.800 stuks sluitkool, in de maand November van dit jaar werden Wicringer waard. Onder veel belangstelling werd Donderdag het stoffe lijk overschot van den hear H. Eöttgor ter aarde besteld. Door zy'n ijveren voor en zy'n steun aan verschillende goede zaken in onze gemeente, had hy aller achting verworven. Van de vereeniging „Vrije Liefdadigheid" en van het Departement van 't Nut, van welke beide hjj een werk zaam bestuurslid was, waren kransen op de baar. De mannelijke leden dor zangvereeniging Apollo, wier eerelid hy was, volgden met omfloerst vaandel den stoet. Namens die vereeniging werden door den heer P. Stadt aan de groeve eenige woorden gesproker, die van oprechte vereering getuigden. De zoon van den overledene, dokter Böttger, dankte allen voor de hulde, aan zy'n vader bewezen. St Pancras. By' de Ned. Herv. Kerk is als Ouderling herkozen de heer- A. Kroonenburg, en al3 Diaken de heer C. Wielings. Haringbuizen. Tot Voorzitter van het bestuur der Banne Haring huizen is herkozen de heer K. Jonker. Een geleerd varken. Een arbeider te Klaaswaal hoeft een varken, dat in het woonvertrek grootgebracht wordt. Merkwaardig is het om te zien, als het huisgezin aan tafel zit, hoe het varken dan uit de bedstede springt, de voorpooten op de tafel legt en zoo het brood of middageten van de tafel haalt. Na afloop hiervan gaat het dier weer netjes naar zyn bedstede terug, om zy'n middagslaapje te doen. Woestelingen. Men schryft uit Klazienaveen, dato 18 December aan de „Ass. Crt." De zuidoosthoek van Drente kan nu eenmaal niet tot de rustige streken van ons land gerekend worden. In de verslagen van de rechtbank komen namen van dor pen uit die buurt dan ook maar al te dikwyls voor. Maar wat zich te Klazienaveen afspeelde, overtreft al het andere. Ten huize van een zekeren L. M. werd al wat maar stuk gemaakt kon worden, in gruizelementen geslagen. Geen stuk van 't ameublement en huisraad bleef heel. Alles ging kort en klein. Tot zelfs de kas- Wicringcn. De heer F. J. Mook, onderwijzer te Drogeham, gein. Achtearspelen heeft voor zijne benoeming als zoodanig te Oosterland alhier bedankt. Wieringen. i De Brandwaarborg-maatschappij opgericht ie Loenen, aan de Vecht, thans gevestigd te Amsterdam, agent de hoer O. J. Bosker alhier, heeft een gratificatie groot f 25 toegekend aan het brandweercorps te Hippolytus- hoef voor bewezen diensten tijdens het blusschen van den brand van de O. L. School aldaar, welke gratifi catie de heer Bosker aan den heer Burgemeester ter hand stelde. I Wieringen. 1 Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk .te Oosterland c.a. zijn herkozen de heeren N. Hellingman en J. Kalf, die deze horbenoeming weder aanvaardden. Nut, Wicringcn. Onze plaatselijke nutsvereeniging „Eensgezindheid", hield Dinsdagavond op de bovenzaal van het lokaal van j van den heer Koorn, haar tweede bijeenkomst. De opkomst was echter gering, slechts 16 personen. Daar dienzelfden avond voor onze afd. der Holl. Mij. van Landbouw ook een spreker optrad, waar veel publiek was,, zoo zal dunkt ons dit de oorzaak ervan geweest zijn. Als sprekers traden op de volgende heerenL. Berghuis met Het betooverde kind, historisch verhaal uit het Friesch, en Een wachtuur in heit station te Wil sterhuizen; O. J. Bosker met Miskende trouw, door S. van don Bergh, De verzuchting van een „meid alleen" en Heimwee door S. van den Bergh; C. Rijkeboer met De mottige door Buning, en Hoe mijnheer Knop voor baby zorgde, door F. de Sinclair en mej. T. Hoekstra- j Jonker met De pantoffels van den gierigaard en Eene vergissing, beiden door van Ankum. Deze voordrach ten vielen zeer goed in den smaak, zoodat na afloop do .voorzitter Ds. 11. Bax den geachten sprekers en spreekster hartelijk dankzegde voor hetgeen door hen ten beste was gegeven, waarna hij de bijeenkomst sloot. „Dorcas", Wicringcn. De naaivereeniging Dorcas stelde Woeaisdagavond, voor belangstellenden, op de bovenzaal van de Herv. Kerk ton toon de door haar leden vervaardigde kleeding- stukkon. De groote collectie gemaakte goederen van "goede kwaliteit, welke op groote tafels uitgespreid la gen, hadden veel bekijks. Het onaangename weer in aan merking nemende, werd de uitstalling met een druk bezoek vereerd. Donderdagavond werden deze goederen ongeveer 250 stuks onder 70 behoeftige gezinnen ver deeld. Voor velen voorwaar een mooi Kerstcadeautje, en door allen dan ook dankbaar aanvaard. Wij kun nen dan ook niet nalaten een woord van dank te bren gen aan de damesleden en leerlingen van Dorcas voor de vele opofferingen zich getroost bij het maken der goederen en ook een woord van dank aan diegenen, die de vereeniging Dorcas met een geldelijke bijdrage steun den. Die had erger kunnen zijn! Woensdag sloeg onder het malen, een der roeden van den molen van den Ooslerkamperpolder. Ongeluk ken waren daarbij echter niet te betreuren. Ongeluk. Woensdagnamiddag had te Schoorl by' de Zandmennerij een droevig ongeluk plaats. Terwyl namely'k de arbeiders aan het zand Jaden waren en door het afgraven het duin hadden ondermynd, zakte plotseling een bres zand naar beneden, waardoor een arbeider S. Snip bedolven werd en later levenloos werd te voorschijn gebracht. Eon paar jaar geleden had hier iets dergelyks plaats met hetzelfde gevolg. Zuid-Scliarwoiide. Alhier heeft eene lijst ten bate van de Gezinsverple ging aan den Langedyk f 245 opgebracht. Ook in andere gemeenten wordt met lijsten gecirculeerd, om Algemeen wilde men dezen bierbrouwer boycotten. Laat hem zyn bier en zyn water drinken! werd er geroepen. Ten slotte werd er besloten, dat niemand een contract zal afsluiten. Men zal alle biljetten, die thans zyn rond gebracht om in te vullen, ongeteekend by de waterlei dingmaatschappij terug bezorgen. Een onaangename gewaarwording. De heer T. II. de Boer, schoenmakerspatroon to Wor- merveer, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat uit zy'n ijzeren geldkistje, staande in een kast in de voorkamer, verdwenen waren f310 aan bankpapier, on geveer f60 aan zilvergeld en twee spaarbankboekjes met ingeschreven bedragen van onderscheidenlijk f425 en f266. Het is niet met zekerheid te zeggen, wanneer de diefstal is gepleegd, wijl de heer De B. eenige dagen afwezig is geweest. Vermoed wordt, dat een als heer gekleed persoon, die door een der overburen zou zyn opgemerkt toen hij de woning verliet en de deur be hoedzaam achter zich dichttrok, van de gelegenheid dat de vrouw van den heer De B. even een boodschap was gaan doen, gebruik gemaakt heeft om zyn slag te slaan, wat hem des te gemakkelijker viel, wyl de sleutel inde kastdeur stak en ook het geldkistje niet gesloten wai Lutjewinkcl. Toen er eenigen tijd geleden een berichtje in dit blad stond over den deerniswaardigen toestand van ons tram- wachtlokaal, hoorden we naar aanleiding daarvan door een overigens zeer zachtzinnig mensch zeggen; „Het is knap gezegd, maar het had wel wat scherper mogen zyn." En wy' moeten erkennen, dat de man gelyk had! Hoogwoud. Voor de deeneming aan het onderzoek naar militaire bekwaamheid en lichamelyke geoefendheid, dat voor deze gemeente te Den Helder zai piaats hebben tus. schen 3 tot en met 16 Januari van het volgende jaar nebben zich 6 ioteiiiigen der lichting 19US aangemeld. Winkel. Met 2 Januari 1908 is het 25 jaren geleden, dat de scholen in den Groetpolder en te Lutjewinkel geopend zyn. De heer Jb. Bakker herdenkt dan meteen den dag, dat hy een kwart eeuw al» hoofd d6r school in deze gemeente is werkzaam geweest, terwijl de wed. Keesman (algemeen bekend als Sientje Slot) gedurende ai die jaren de gezondheid der jeugd heeft helpen bevorderen door het reinigen der schoollokalen te Lutje winkel. Laatstgenoemde beeft wegens gevorderden leef tijd, tegen genoomden datum ontslag aangevraagd. BiitaiseiyM. Nieuws. Kerstmis in de IVed. llerv. Kerk. Wy vernemen, dat de kerkdienst des avonds van len Kerstdag zal worden afgewisseld door vioolspel van mejuifiouw A. Lodewyks van Haarlem, leerlinge van het Conservatorium to Haarlem. Uitgevoerd zullen worden „Largo" van Handel en „Cantique de Noël" van Adam, met begeleiding van orgel. Ook het Kerkkoor zal een tweetal liederen zingen, en wel „Gebed" van F. Abt en Kerstlied. 2en Kerstdag des avonds 6 uur Kerstfeestviering van de kinderen der Zondagsschool, met afwisseling van lichtbeelden door den heer Niessink van Heemstede. Marktbericht. 't Zag er Donderdag met den handel njet te best uit. Voor wolvee is zelfs het woord „slecht" njet misplaatst. Schapen die voor enkele weken met 30 gld. betaald werden, stonden thans 3 a 4 gld. lager. Geen wonder dus, dat een groot deel van den aanvoer weer naar huis ging. Dat zulk eene markt ongunstig op den handel in overhoudere werkte, ligt voor de hand. 't Was voor velen een slechte markt. „Daar de hoogste" markt bjj dien gedrukten stand eene eenigszins ironische beteeke- nis krygt, willen wy ditmaal den naam maar verzwygen. Hoewel iets beter, waren de varkens toch ook trekkend, zoodoende de middelen te verkrijgen, voor deze 4 ge-Zeker met het oog op de Kerstdagen, was de aanvoer ai™™ fa afaiiaa ren vette koeien vrij groot. Redenen tot bijzondere terxedenheid hadden üe boeren hier ook al niet. Toch terwiil in de maand JNovemoer van aangevoerd 1.137.600 roode, 289.200 gele en 345.200 witte kooien, te zamen 1.772.000 stuks sluitkool. In hét jaar 1906 werden in de maand November van de laadplaats te Broek op Langendyk verzonden 518 wagons groenten, waartegen in dezelfde maand van dit jaar 403 wagonladingen. Callantsoog. De laatste dagen is uit zee aangespoeld en geborgen een party nieuw hout (battings) gemerkt: STOM, met een kroontje tusschen de T en de 0. Wieringcrwaard. Dinsdag trad in ons Departement van t Nut op de heer J. de Jongh van Texel, hier in den omtrek om zijne voordrachten algemeen gunstig bekend. Ook nu Trist by verscheidene malen het talryk opgekomen pu- bliek flink aan 't lachen te brengen, vooral bij „De Om nibus" en niet minder bij „De Zilveren Bruiloft Winkel. In deze gemeente heeft zich een geval van roodvonk voorgedaan. Winkel. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer is thans in deze gemeente geweken. In 3 maanden tyd hebbon ongeveor 220 runderen aan deze ziekte geleden, slechts 2 zijn er afgemaakt moeten worden. Winkel. Het bericht, omtrent de kerkelijke verkiezing in het vorig nummer van dit blad was niet geheel juist. De heer Beumkes is niet gekozen als ouderling, doch als notabel, in 2 vacatures. "Voor eene van beide in die van den heer K. Knecht - moet eene nieuwe ver kiezing plaats hebben op 29 December a.s. van des na middags van 3 tot 6 uur, in de Pastorie. IJsclub 1c Zijdewind. Om te voorkomen, dat de vaarten rondom Zydewind „n Waarland niet op de Bondskaart zouden worden aange geven, hooft men vanwege de IJ. H. N den distncts- voorzitter van Schagen uitgonoodipd, al zyn best te doen dat daar één of twee IJsclubs werden gesticht. die de kleine op den De arme vrouw door dien werd de echtgenooto van M, arm droeg, vrij ernstig verwond stond doodsangsten. De daders (J. T., A. W., N. W., G. P. en J. P.), van wie eenigen reeds dikwyls met de justitie hebben kennis gemaakt, zijn ingerekend en naar Assen overgebracht. Door een onderwijzer te Klazienaveen is by den offi cier van justitie een aanklacht ingediend tegen een ze keren G. aldaar, wegens beleediging en bedreiging tegen het leven. De zaak is door den brigadier der marechaus see onderzocht en proces-verbaal opgemaakt. Alkmaar, 20 Dec. Ook te dezer stede hei ft zich eene commissie ge vormd, waarvan de burgemeester, de heer G. Ripping, eere-voorzitter is, die zich ten doel stelt leniging van de gevolgen der thans heerschendo werkloosheid. Zij heeft daartoe een rondschrijven gezonden aan de irgezetenen, waarby' steun wordt verzocht in haar streven om aan 186 vaders en moeders, 207 kinderen en 69 ongehuwden, totaal 462 personen, hulp te verschaffen. De stad gaat voor met werk te verschaffen en heeft reeds ongeveer 89 werklieden buitengewoon in dienst gesteld. Landverhuring Aartswoud. Donderdagavond had er in do herberg „De Stompe toren" te Aartswoud de publieke verhuring plaats van een perceel weiland groot 1.48.20 H.A., geDaamd de Zeevarende Beurs, toebehoorende aan het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente. De verhuring ging in voor den tyd van drie jaar, huurder werd de heer B. Pluister Dz. voor f 120 per H.A. Mond- en Klauwzeer lloogwond. De veeziekte mond- en klauwzeer breidt zich nog steeds in deze gemeente uit. Reeds 63 veehouders hebben aangifte gedaan van mond- en klauwzeer onder hun vee. Straatverlichting Aartswoud. Het comité voor de verlichting te Aartswoud heeft nogmaals een poging aangewend om tot verlichting te komen. Deze pogingen hebben echter schipbreuk gele den, zoodat vooreerst verlichting van dit gedeelte der gemeente tot de vrome wenschon blijft behooren en de Feil1 advertentie in dit blad roept belanghebbenden op duisternis alzoo een overwinning heeft behaald op het voor oen vergadering op Maandag 23 Dec. e.k. in het licht. meenten-.een eigen zuster aan te stellen. Noord-Schar wonde. De hoor J. C. Kotvis, ondorwyzer alhier, komt voor op de voordracht als zoodanig te Oudkarspel. Langedijk. Enkele personen hebben een club gevormd, die rtu en dan by' bijzondere gelegenheden zal optreden met voor drachten, om daardoor de reciteerkunst in eere te houden en te beoefenen. Lufjewinkcl. Donderdag hield de vereeniging „Nut en Genoegen" te Lutjewinkel-Weere een harer gewone winterbjjeen- komsten in het lokaal van den heer J. Korff. De heer G. Leijen Kz. had de lezing. De heeren O. Boekei, G. Kuiper, C. Nobel en H. Over voerden op„Al te beleefd" en de heeren F. A. Boekestein, W. Fynheer, C. Koorn en J. Nobel; „Het levende Standbeeld". Bijdra gen leverden de heeren J. de Wever, P. van Twuiver, B. Buthfer en K. Boekei, terwyl de dames J. Korff en B. Speets zich verder zeer verdienstelijk maakten door haar muzikale talenten op piano en viool. Hoort of leest men van andere plaatsen van allerlei vereenigingen de klacht uiten, dat de bijeenkomsten slecht worden bezocht, met „Nut en Genoegen" is dit niet het geval. Alle plaatsen waren Donderdagavond weer bezet. Blijkbaar genoten de aanwezigen in hooge mate. Ten zeerste voldaan keerde ieder huiswaarts. Ve len hoorden we dan ook zeggen„Den volgenden Nuts- avond kom ik weer". By de sluiting mocht de Voorzitter, de heer K. Boe kei, dan ook gerust zeggen, dat we weer met voldoening mogen terugzien op dezen goed geslaagden avond. Het gezegend particulier initiatief. Men schrijft uit Almelo Almelo is in beroering. Ten eerste hebben wy onze beruchte burgemeesterkwestie. Doch nog een ander ge val brengt de gemoederen in beweging. Betalen de arbeiders voor de waterleiding thans 10 cent per week, alzoo f 5.20 per jaar, na 1 Januari zal dat zijn f 8.50 voor elk die een huis bewoont, waarin hjj meer ver huurt dan f 62.50. De gomiddelde huur is hier voor arbeiders f 1.50 a f2, zoodat alle arbeiders den duurde- ren prijs moeten betalen. En de Almeloscho arbeiders, die nimmer in beweging zyn te krijgen, protesteeren thans luide, op heftige wyze. Woensdagavond was er een groote protestvergadering tegen dezen maatregel belegd. Het volk stond buiten de deuren op straat, ondanks het slechte weer. Heftig werd de houding van den gemeenteraad gecritiseerd, die aan een dergelijke maatschappij concessies verleende. De grootste aandeelhouder is debieibrouwer J. Hagedoorn, was deze handel nog he.t best. De heer J. Stammes van Nieuwe Niedorp wist 820 gld. te bedingen, de heer P. Sevenhuiseii van Warmenhuizen bracht het tot 310 gld. Eieren en boter waren beiden minder in prijs. Kerstfeest. Op de Kerstfeest-lijst van de Evangelische Zondags school, werd .door de ingezetenen voor f 82.50 geteekend. Velen ontvangen daarvan eene welkome gave. Zangklasse. De zangklasse voor meisjes-catechisanten is reeds tot stand gekomen. Zij wordt met 27 leerlingen geopend. De lessen zullen gegeven worden door mejuffrouw Planteüdt Ie Haarlem. Diploma. De heer B. Jongejan, thans te Amsterdam heeft een diploma behaald, als leeraar bij spraakgebrekkige kin deren, en is thans benoemd aan een zoodanige inrich ting te Amsterdam. Landverkoop! ng. Uitslag der verkooping alhier op 19 Dec. ten over staan van Notaris C. L. van Bergh; Weiland groot 1.00.30 H.A. aan den Schoenmakers- weg, genaamd „Voor de glazen". Kooper de heer ff Raven alhier voor f 2266,78. Het perceel op den hoek van den Buren weg wercl niet verkocht. Gymnastiek. De gymnastiekvereeniging alhier, heeft hare jaarlijk- scho (uitvoering gesteld op Zaterdag 8 Februari o,s.ii De vereeniging denkt er aan, na die uitvoering eene afzonderlijke aspirantcnafdeeling op te richten. Dure waar. Door den heer J. de Veer alhier zijn twee kali koeten voor Indische rekening aangekocht. Voordat deze koeien ter plaatse zijn, kosten zij aan vervoor, Seder f 400. Het Nutsfcest. In hare eindvergadering heeft de feestcommissie voor do viering van het 100-jarig beslaan van Het Nut al hier hel volgende programma vastgesteld .Vrijdag 17 Januari 3 uur openingsrede van den voorz Ds. Hemian; orgelbespeling; concert der beroemde zang- vereeniging Jacob Kwast; 's avonds 7.30 uur in liet Noord-lloll. Koffiehuis opvoering van Groote Stadslucht door onze dames cn heeren toonoelisten met mede werking van het symphonie-orkest, onder leiding van den heer C. Tates. Na afloop bal. Zondag 19 Januari; Bijeenkomst van de lodea van het

Schager Courant | 1907 | | pagina 1