saraas?Ds-""™"- sssmsi-fi- sr- r^l Groenteveilingen. Eerste Kamer. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Marktberichten. Binnenlanrisch SSSË«ai2 •- -JZSS |lü~ JUL- woording des penningmeesters, den heer Joh. Bais sloot met een Batig saldo groot f 15.3/1/2de ontvangsten waren f 39 de uitgaven 1 23.621/2 en werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Uit het batig saldo zullen wor den betaald de reiskosten van een afgevaardigde naar de (algemeene vergadering. Hierna werd besloten de volgende voorstellen te zen den aan de betrokken autoriteiten a. van den heer C. Duijnker, om een baken te plaat sen op het einde van den vangdam der haven te Nieuwe diep; b. van den heer P. Kaan Cz., om jde palqn langs de kanten van het Xoord-Hollandsch Kanaal tusschen Alk maar en de brug te Westgraftdijk, op te ruimen, als mede de verlichting der vlotbruggen in genoemd kanaal niet te doen veranderen. c. van den heer J. Jongkind, dat door de brugwach ters, als zij des nachts op de bruggen zijn. een sein wordt gegeven door een wit of rood licht te ontste ken; en aan het gemeentebestuur van Utrecht te verzoe ken oin iets vlugger door de bruggen van den Catha- rijnesingel te mogen varen. De loop der spoortreinen over deze bruggen, waardoor het oponthoud ontstaat, is voor de schippers soms door het vreeselijk lange wachten voor de brug zeer nadeel ig; d. van den heer J. Dekker, om eenige verbetering te brengen in het tonnenstelsel en de verlichting op de verschillende meren in Friesland en zooveel mogelijk steun te verleenen aan de visschers te Kolhorn in hun verzoek lot het verkrijgen van een stuk remmingwcrk aan een der hayendammen te Kolhorn e. van den heer S. Dekker, om te verzoeken, een gas- boei te willen plaatsen op den Robbehoek. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Zwolle werd gekozen de heer J. Dekker en tot plaats- vervanger de lieer M. de Haan, die beiden deze benoe mingen aannamen. Niets meer aan de orde zijnde sloot voorzitter de vergadering. - Wieringen. Naar wij vernemen is te Oosterland alhier, een vereeni- ging opgericht genaamd Oosterlands belang, aanvan kelijk met 13 leden. Het bestuur bestaat uit de hee- ren Ds. A. J. Reinders voorzitter, C. Maars, secretaris en S. J. Koorn, penningmeester. Nieuwe Niedorp. Vergadering van de Vereeniging IJs- en Volksvermaak, gehouden in „de Prins Maurits", op 80 December 1907. Voorzittor de heer W. C. Visser. Een 15-tal leden aanwezig. Opening door den Voorzitter, die er in zijne rede aan herinnert dat we thans staan aan de intree van 't 22e jaar van IJs- en Volksvermaak en aan die van 't 4e jaar van het lidmaatschap van den IJsbond Holl. Noorder kwartier. Ingekomen stukken niet te behandelen zijnde, stapt spreker over op de vergadering van dien IJsbond te Schagen gehouden, waarover in dit blad een uitvoerig verslag is gegeven. Voorzitter wjjst er verder op, dat hy als Districts commissaris tevens tot het Hoofdbestuur behoort, wat hem licht in een moeilijk parket kan brengen bjj be sprekingen waar strijd tusschen de belangen van de afdeeling Nieuwe Niedorp en de voorstellen van het Hoofdbestuur zich ontwikkelt. Daarom zou spreker meenen dat een afgevaardigde en een plaatsvervangend dito benoemd moeten worden, dat lijkt hem gemakke lijker toe zoolang door hem deze gecombineerde functiën worden bekleed Straks zal hierover stemming volgen. Eerst worden we vergast op lezing van de notulen der vorige, op 22 December 1906, gehouden vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Daarna wordt eene commissie, bestaande uit de hoe ren J. Langedijk, S. van der Stok en J. Bakker, belast met het nazien van des penningmeesters rekening. Voorzitter deelt nog mede, dat het district Nieuwe Niedorp tegenwoordig is vergroot, doordat Sijbecarspel er bij is gekomen, 't Was oorspronkelijk wel niet het doel, doch Sijbecarspel kon in de andere richting nog geene voeling krijgen, waardoor haar ten slotte dit lot werd beschoren. Nog een paar kleine afdeelinkjes „Hoogwouder Gouw" en „Moerbeek" zijn opgericht, maar nog niet aangeslo ten. De afdeeling Zijdewind heeft zich tot aansluiting te Schagen verbonden. De commissie, met haar werk gereed zijnde, doet bij monde van den heer J. Langedijk rapport en do uit komsten der rekening zijnsaldo vorig jaar f 105.771/2. ontvangsten f 338.87i/2, uitgaven f 289.69V2, batig saldo f -19.18. Dank aan commissie en ook aan den penningmeester, den heer D. v. d. Stok, gebracht zijnde, hooren we dat er nog een -ystent ad f40 te betalen staat, dus het saldo bedraagt eigenlijk f9,18. In het ledental is nogal schommeling geweest, daar de Moerbeek zich afscheidde. Volgt het jaarverslag, waaruit wü hooren dat het ledental bedroeg 111, later 99, nu weer 106. Voorz. brengt art. 4 van 't reglement in bespreking en wijst er op, dat toetreding van jongelieden boven -18 jaar zeer wenschelijk is. Begunstigers van 50 cents per jaar, alsook kinderen van 13—18 jaar zyn nog ontbrekende. "Wijziging in de manier van toetreding zal misschien wel moeten komen; het artikel nu is in eene algemeene vergadering goedgekeurd en dus moet 't worden gehandhaafd. Het doen van pogingen om leden te werven acht spreker verder terdege nuttig. De secretaris, de heer A. Visser, wilde invoering van vrijkaarten op ijsbanen voor minvermogenden, ter aan duiding van wie wel en wie niet de entrée's zou kunnen betalen. Anderen zouden dan wenschelijk achten, dat zulke minvermogende toegangskaarten niet zichtbaar gedragen moeten worden om de anders allicht opkomenden schroom te weren. Secr. acht dit niet zoo noodig. Door onderscheiding met een stempel bijv. te onderkennen van andere kaar ten, zou men wellicht al klaar zjjn. Er zou kunnen worden geredeneerd; elk die 'nvrij kaart als onvermogende wil hebben kon die halenech ter zou daarbij een lijst, die aanduidt wie wel en wie niet tot betaling in staat geacht moet worden, voorze ker van nut zijn. Overigens zijn er in de kom v.h. dorp wel 'n 80 gezinshoofden géén lid van IJ. en V. Nu mogen er daaronder 'n 20-tal zijn, die dat waarlijk niet behoeven te worden dan schieten er toch nog 60 anderen over, al zijn er daar mogelijk onder, die zeer weinig op het ijs komen. De vergadering kan goedvinden de uitwerking aan het bestuur over te laten. Volgt verkiezing van een lid van het bestuur in plaats aan den heer Jb. Heinstman (niet herkiesbaar). Het bestuur bestaat thans uit de heeren: W. C. Visser, voorzitter, A. Visser, secretaris, D. v. d. Stok, penning meester, Jb. Heinstman, J. B. Wilken, K. Mijts en J. Stammes. Alënu wordt benoemd de heer P. Haringhuizen Jr., deze neemt de benoeming aan. Tot afgevaardigde kiest men den heer J. Stammes, tot plaatsvervanger den heer J. B. Wilken. Voorzitter doet mededeeling, dat aan al de afd. van den IJ. H. N. wordt aanbevolen het zichtbaar dragen op bet ijs van de bondskaart. Plaatsing van nog een paar borden met het opschrift IJ. H. N. wordt verder noodig geacht. Zal geschieden. Secretaris deelt mede, dat als bestuursvoorstel van den heer J. Stammes het idéé werd geopperd: „kermis op de Rijd 15 jaren zijn er reeds verloopen, sinds die plaats vond. De heer Stammes verklaart daar inderdaad veel voor to gevoelen. "We hebben in dien tijd een geheel nieuw geslacht dat er zeer op gesteld zou zijn. Met alle aan dacht wordt geluisterd naar bijzonderheden omtrent die kermis, waar de hedendaagsche jongelui weinig of niets van weten. Echter zou spreker 't kan ook tegenloo- pen een waarborgfonds dan wenschen. Voorzitter zou, als het gebeurde het niet graag op zulke losse schroeven doen, als de vorige maal, doch vindt 't, als er voldoende zwaar ijs komt, heel aardig het te probeeren. Men is er voor, als er voldoende gelegenheid is, be doelde kermis op de Rijd te houden. Voorzitter zou echter wel willen bepalen wat men zal doen, vóór 't zoover is. Nu volgen besprekingen over wedstrijden, schoonrijden, hardryden, kunstemakerijen op 't ys en wordt de wenschelykheid uitgesproken, met iets flinks voor den draad te komen. N. Niedorp heeft in ae yswereld een goeden naam. By 8Lemming wordt met 16 tegen 6 stemmen (inmid dels zyn nog eemgen ter vergadering gekomen.) bepaaid aat hardrijderij zal worden gehouden. Pryzen 70, t 30 en f 15. Doel is beroepshar dry dery op korte baan. Ver dere regeling is aan het bestuur, evenzoo de organisatie van kleinere wedstrijden. De Ryd is nu nog met geheel dicht, maar wel wordt verwacht, dat die gauw sterk zal zyn, buiten de wak ken echter niet mooi, denkt men. Voorzitter wilde krachtens zyn piicht ysbericht sturen, dat de wakken worden aangeduid met riet en verzocht wordt, er wel op te letten. De heer Stammes zou liever berichtenys onbetrouw baar met veoi wakken; dit zal geschieden. De heer 8. Prins zou gaarne, als IJ. en V. er toezicht over heeft,- zien beletten, dat het Zaagmolenhaventje zou gauw wordt stukgereden, mooie baan als het is. Voorzitter verklaart,dat IJ. en V. er weinig aan kan i doen, maai* persoonlyk wil spreker echter nog wel eens^ zyn best doen. Na nog eenige besprekingen sluiting der vergadering a Noodlottig kinderspel. Terwijl de moeder afwezig was, hebben drie kinde ren. M. de R., een meisje van ruim 2»/i jaar, J. de R., j oen jongetje van ruim I jaar, en M. de R., een jon getje van ongeveer 4 jaar, gistermorgen legen 12 uur I in |tle ouderlijke woning aan de Compaguiestraat no. i .>2 te Rotterdam, een bus niet petroleum te voorschijn 1 gehaald. Van de petroleum, zich daarin bevindende, I nebben de kleintjes, niet wetende wat zij deden, een zekere hoeveelheid petroleum op de brandende kachel I geworpen, met het gevolg, dat de bus in brand vloog en j alle drie de kinderen brandwonden bekwamen. De, twee kleinsten zijn naar het ziekenhuis gebracht, waar bel meisje spoedig overleed, terwijl het broertje in ernstig gevaar verkeert. Het oudste jongetje wordt thuis ver pleegd. Voor hem bestaat geen «ogenblikkelijk gevaar. N. R. Ct. De oude zilveren stuiver. Al wie de kleine zilveren muntstukjes niet als curiosa wil bewaren, zij er aan herinnerd, dat lieden da zilveren vijfcent-stukken builen omloop worden gesteld. Natuurlijk blijven ze nog geruimen tijd inwisselbaar, doch niemand behoeft ze meer in betaling te nemen. Diepe ellende.' Rij hel armbezoek, aldus het N. v. d. D., vindt men altijd gevallen nog erger dan men verwacht had. De bekende oranje-vereeniging „Wat ook vall' Trouw sta pal,'" zoo meldt bet blad, vond te Amsterdam icen gezin zóó arm, dat er letterlijk niets meer over was, geen lied zelfs, en de man was al weken hard ziek. Dat gezin nu was in de bruidsdagen; 't is het „gouden feest' van de stakkerds. Twee jongens en twee meisjes. Uit Dinteloord meldt men: Hedenmiddag is alhier ter secretarie aangifte gedaan door den dagtooner B. van de bevalling zijner vrouw van vier welgeschapen kinderen, 2 jongens en twee meisjes. Hardrijderijen in Friesland. Nauwelijks is er vorst, of van alle zijden komen aankondigingen, dat er hardrijderijen zullen plaats heh- lben. Zooals vanzelf spreekt, gaat het land der „hardrij ders" vooraan. De Friezen zijn in hun nopjes, hopen op oen langdurig ijsvermaak. Heden beginnen de wedstrijden reeds o.a. te Harde- garijp en te Oudeschouw. En Woensdag, 1 Januari, wedstrijden te Warga, Wei- dum, Akkrum, Jonverd, Rottevalle, Roordahuizum. Donderdag, 2 Januari, te Bolsward, Heerenveen, „Thialf," Akkrum. Vrijdag, 3 Januari, te Leeuwarden „De IJsclub," op de korte baan, en Oosterwolde. liet IJs. De stoomboot „Minister Havelaar," belast met den postdienst naar het eiland Urk, heeft gisteren teiige- volge het ijs, den gewonen dienst van Kampen naar Enkhuizen gestaakt, zoodat het eiland van geregelde correspondentie voorloopig is uitgesloten. De Gouwzee is geheel dicht geloopen met drijfijs, zoodat de geheeJe visschersvloot te Volendam thans stil ligt. Men meldt uit Nieuwediep: De vaart op de Zuiderzee is door het ijs gestremd. Een aantal stoombooten, van Amsterdam naar Friesland bestemd, maakten gisteren de reis door het Groot Noordh. Kanaal en over Nieuwediep. Alweer een inbraak. Een knap stuk inbrekerswerk is volgens het „N. v. N." Zaterdagavond weer geleverd in de Miquelstraat te Amsterdam. Daar woont op no. 36 in het huis de koopman S. Sous. die met zijn vrouw om een uur of zeven naar familie was gegaan. Toen de bejaarde menschen om ongeveer half twaalf terugkwamen, kon de man zeer gemakkelijk de deur open krijgen pn vond hij de gangdeuren en die der kamers wagen wijd open staan; inbrekers waren aan het werk geweest en naar gewoonte, hadden zij alles overhoop gehaald en op den grond gegooid. Uit een kastje, dat gesloten was, maar waarvan het sleuteltje er boven op lag, werden twee rijksdaalders gestolen en een paar dames- laarzen, door de dochter den vorigeu dag gekocht. Een zilveren dames-horloge, dat aan den wand hing, werd ingepikt, benevens een paar kroningsbordjes, aie wat hooger hingen. Voorts werd in dezelfde voorkamer een servieskast opend en een gesoldeerde, gesloten bus, waarin dub beltjes en kwartjes geborgen, opengebroken. Het bedrag, naar schatting 120, werd natuurlijk meegenomen. Eén dubbeltje werd op den grond teruggevonden. Van den gasmeter, in dezelfde kamer, werd hel loodje verbroken, maar de buit, enkele halve-stuiverstukken, is zeker niet meegevallen. De achterkamer kreeg vervolgens bezoek, getuige de uitgebrande lucifers en het kaarsvet, waar van overal sporen gevonden werden. Een Chineesch kastje was verplaatst, maar toen zijn de heeren onge twijfeld gestoord, want de groote kast, die er stond, was even onder handen geweest, maar niet geopend. Anna Paulowna, Ongeveer 10.30 uur in den avond van Maandag jiO December ontstond brand in de boet van den neer P. Kuiper aan den Dijk. Spoedig had het vuur, door den feilen wind aangewakkerd, het gebouwtje in den asch gelegd. Door het flink optreden van de brand weer, had de brand geen verdere gevolgen. Alles was verzekerd. „Nieuw Leven", station Noord-Scharwoude, 23 Dec. Gewone uienf 0.90 a f 1. - p.50 K.G.gewone nepf 0.— a fO.— per 50 K.G. Roode kool, 1ste soort, f 6.25 a f 5.75, 2de soort f4.75 a f 5.—, kleinere f4.— a f4.50. Gele kool f 4.50 a f5.— per 100, 2de soort f 4.— a f 4.25, kleinere f3.— a f3.75. D. W. kool f 3.75 a f 4.—, 2de soort f3.25 a f 3.50, kleinere f 2.70 a f3.— per 100. 25 Döc. Uien f 0.95 a f 1.— per 50 K.G. Roode kool, 1ste st. f 5.50 a f 5.75, 2de s. f 5.— a f 5.25, kleinere f 4.— a f 4.75. Gele kool, lste s., f 4.75 a f 5.—, 2de s. f 4.— a f 4.50, kleinere f 3:50 a f3.75. D.W. kool, lste 8., f3.50 a f4.—, 2de s. f 3.— a f 3.25, kleinere f 2.50 a f 2.90. Langedgk. Met ijftboeier8 is men heden begonnen de vaart van ys te bevrijden. Dit is nood in voor de bouwers, die hun pioducten naar de afslagmarkten moeten brengen. In iedere gemeente worden daarvoor bepaalde personen aangewezen. Voor motorbooten zal de vaart weldra gestremd moeten worden. Zuidscharwoude. Het water in de geboorde nortonwel, is scheikundig onderzocht en als drinkwater goedgekeurd. Ieder kan dus nu zuiver drinkwater verkrygen. Het gebruik van slootwater is verboden. DooV'he^suenge winterweer is er plotseling sterke vraag naar verschillende soorten kool gekomen. A.1 zyn de pryzen een weinig hooger dan een 14 dagen ge.eden, wordt er toch nog weinig verhandeld. De bouw eis hopen, dat de pryzen nog meer zullen stygen. Door de vorst is er byna geen arbeid in de koolsehureu, zoodat verschillende personen daardoor werkloos zyn. De Eerste Kamer wordt weder bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 7 Januari te hall negen. Naar wij vernemen geschiedt zulks vooral met liet oog op de behandeling in de Tweede Kamer van liet w ets ontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst belref- fende de Suikerconvenue, dal legen 7 Jan. aan de orde is gesteld. Een moord. üp den tweeden Kerstdag is le Allenstein in zijn slaapkamer een fhajoor van het daar in garnizoen liggend regiment dragonders doodgeschoten. De ma joor sliep alleen in de benedenverdieping van zijn huis en blijknaar is de moordenaar door een naastbijge- legen kamer van den tuin uit het huis binnengedrongen De majoor werd op korten afstand gedood, loen hij door zijn oppasser werd gevonden, lag zijn revolver, maar nog ongebruikt, naasl hem. tien vermoedde da delijk een wraakneming. Het geval herinnert aan den moord op majoor Krosegk te Gumbinnen, maar in tegenstelling met dezen was de thans vermoorde offi cier bij hel regiment, naar gemeld wordt, zeer gezien. Een streng onderzoek is ingesteld. Volgens nadere be richten is een kapitein der artillerie, onder ernstige verdenking de dader van den moord te zijn,_ gearres teerd. Nader wordt hierover gemeld Zooals bekend was, kwam de kapitein veel bij den majoor aan huis. Op den eersten Kerstdag zagen de oppassers en het andere personeel des avonds tusschen 12 en 1 uur, licht op de bovenste verdieping van het huis, die door den majoor bewoond werd. Den volgendenochtend vond men zijn lijk. Kapitein Von Goeben nam eenige jaren geleden zijn ontslag uit het Duitsche leger en bleef daarna in bui- tenlandschen,, o.a. in Turkschen dienst. Hij nam ook in de gelederen der Roeren deel aan den Transvaal- oorlog en werd in Afrika gewond. Ongeveer een half jaar geleden vestigde hij zich te Allenstein en spoe dig daarna deden er in de stad geruchten de ronde omtrent relaties tusschen hem en mevrouw Von Schoe- aieheck. De overledene genoot in de stad een zeer goede reputatie. Zijn ondergeschikten en ook de officieren mochten hem graag. Von Goeben ontkent iets met den moord uitstaande te hebben. Men neemt intusschen aan, dat het drama zich als volgt afspeeldeTusschen 1 en 2 uur hoorde de majoor een gedruiseh. Hij stond op, kreeg uit de gewerenkast een revolver, en ging naar de vestibule, vanwaar het gedruiseh kwam. Eerst had hij het elec- trisch licht aan gedraaid en stond dus, toen hij de deur van zijn slaapkamer opende, in 't volle licht, terwijl zijn tegenstander in 't donker bleef. Deze moet, toen hij de revolver van den majoor zag, onmiddellijk geschoten hebben, en toen over het lijk van den ver moorde door het raam van de slaapkamer ontvlucht zijn. Een gerucht zegt, dat mevrouw Von Schoenebeck ook gearresteerd wordt. Een vulkaan te koop. De Popocatepetl, de grootste vuurspuwende berg van Mexico, is te koop. En niet voor de eerste maal 't Is eigenlijk een failliete boedel: het Amerikaanschesyn dicaat dal de zwavelbronnen exploiteerde en den berg gekocht had is over den kop gegaan. Nu biedt de regeering die bronnen, 500 voet boven den zeespiegel, met een productie van 148 millioen ton, weer te koop aan. Zijn er ook liefhebbers voor dit helle-product? Lang leven. Te Great-Ponton, bij Grantham in Engeland is de eenige doode van dit jaar op de 400 zielen tellende be volking een zekere Elizabeth Moulds diehonderd jaar oud is geworden. Een gezond oord. Wat Parjjs opat. In de Parijsche markthallen werden voor de Kerst misdagen verkocht: 315.000 kilo vleesch, 309.000 kilo gevogelte. 347.000 kilo ander wild, 5000 hammen, 12.000 met truffels gevulde varkenspootjes, 4.071.000 oesters (2 millioen meer dan het vorige jaar, toen men bang was voor vergiftiging door het eten van schelpdieren:. 200,000 kilo zuurkool en 100 „kilometer" bloedworst. De wereldvloot. Een Duitsch schrijver becijfert de waarde van de we reldvloot op 3000 tot 3300 millioen gulden. In 1907, lelden de stoombooten van de geheele wereld t ezamen een inhoud van 20.014,000 ton. Engeland bovenaan met meer dan de helft 10,183,000 ton; in de tweede plaats Duitschland met 2.267,000 ton; dan de Ver. Staten met 1,263,000 en Noorwegen met 775.000 ton, Frankrijk daarachter met 736.000 ton, Japan 666.000 ton. Met onge veer een half millioen volgen dan Italië, Nederland. Rusland en Zweden. Geen slecht figuur voor Nederland, maar er is méér te doen voor den vroeger grootsten vrachtvaarder van Europa Hoor de elcctriciteit gedood. Op Long Island bij New York zijn de vorige week drie mannen, die de koperdraden eener electrische ge leiding wilden stelen, door een plotseling optredenden stroom als gevolg van kortsluiting, op slag ge- Een aardsch Paradijs. Een internationale groep socialisten heeft de eerste stappen gedaan, om het luchtkasteel van den heilstaat meer vasten vorm te doen aannemen. In 't zuidelijk gedeelte van den Stillen Oceaan is een eiland aangekocht, waar binnenkort 500 emigranten uit alle deelen dei- wereld een gastvrij tehuis zullen vinden. De geestelijke vader van dit plan is de uitgever Pra- ther die ervan overtuigd is, dat het steeds krachtiger wordende trustsysteem de positie van het loontrekken de deel der bevolking hoe langer hoe meer zal bena- deelen Daarom' besloot hij tot de oprichting van een eigen kolonie en noodigde ajle gelijkdenkendmi uit, hem te helpen Ieder kolonist moest f720 bijdragen tot de gemeenschappelijke schatkist. De regeering van het eiland is republikeinsch. Elk jaar wordt een nieuwe president en een nieuw ministerie, waarbij de portefeuille van Oorlog onbezet blijft, gekozen. Ieder burger moet da gelijks zes uur werken en heeft een maand vacantie per jaar. He Griep. Te Baltimore (Vei'. Staten) heerscht een hevige griep epidemie. Volgens een telegram aan de New-York Ti mes liggen er 40 5 50.000 menschen ziek. Üaiiies-Kiesrecbt. De Engelsche juffrouwen, die zich op allerlei dwaze manieren beijveren voor het vrouwenkiesrecht hebben er weer wat nieuws op bedacht. Zij hebben er iets op gevonden, waarvan zij zich succes beloven. Zij hebben n.1. duizenden brieven la ten verspreiden door de plaatselijke comité's van de Sociale en politieke vereeniging van vrouwen, waarin zij de belastingschuldigen aansporen niet meer te be talen, alvorens aan de vrouw recht zal zijn gedaan. Zij weten wel. dat de weigerachtigen vervolgd zullen worden, maar juist daarvan verwachten zij veel voor de propaganda. Hat scheelt nogal wat. Uu een staat van 387 der voornaamste aan de Lon- ..r e„ iU'ï _verhandeld wordende fondsen, blijkt, dat van U') m'ir at6vl«open jaar een waardevermindering zegge 4000 millioen gulden, oncev^r9 nfvjf gemiddelde daling van onge\eer 9 pet Noor aandeelen van brouwerijen was de waardevermindering uy„ pct„ voor IctricSmaat- schanniien 18 pet., en voor Amerikaansche spoorweg aandelen^ meei dan 32 pet. Voor Zuid-Af,'1aansche, koper- en diverse mijnaandeelen was de daling resp. gemiddeld 23, 48 en 53 pet. In de laatste maand was er echter weer een klim ming met 500 millioen gulden; dus meer dan 10pet. van het verlies is ingehaald. Door een stier vervolgd Een onaangenaam avontuur hadden eenige luchtschip pers. die te Madrid opgestegen waren. De ballon was dalende en men zou landen loen plotseling een kudde stieren een verwoeden aanval op het schuitje deed, dal licht langs den grond scheerde. De luchtschipperS losten eenige revolverschoten, om de dieren te vér- jagen en inderdaad deinsden zij een «ogenblik door het geluid der losbarstingen verschrikt terug. Maar wel dra deed een stier, die het bijzonder op de lucht- schippers gemunt scheen te hebben, weer met den kop omlaag, een woesten aanval. Men had gelukkig nog juist den tijd, om wat ballast uit te werpen, waar door de ballon steeg. Maar hel gevaarte steeg slechts enkele meters boren den grond en door den wind voortgedreven, ging het in westelijke richting steeds door den slier vervolgd. Deze vervolging duurde een uur; daarna kwamen de luchtsehipjxrs eindelijk bij een dorp. waar zij binnen een ommuurden tuin daal den en voor het woedemie beest veilig waren. Het dolle dier werd door de dorpsbewoners afgemaakt. Een Amerlkaanseh feest. James Paul, een millionnair te Philadelphia, heef, oun de intrede van zijne dochter in de uitgaande wereld te vieren, een dansfeest gegeven, dat hem honderddui zend dollars kostte. Onder het dansen werden 500 zeldzame vlinders los gelaten, die met groote moeite in Peru en Brazilië gevangen en naar de Vereenigdc Staten overgebracht waren. Er zijn maanden met het vangen van deze die ren gemoeid geweest, eindelooze zorgen om ze in het teven te houden. Het was echter spoedig met hen gedaan, wants pocdig dansten de gasten over hun lijken heen. Aan bloemen was een som van 35.000 dollars besteed. Voor de versiering was o.a. een nieuwe roos. de Wirenn- more, in 8000 stuks gebruikt. Do balzaal van de Hor- ticullural Hall was veranderd'in een tuin in den .1 ijl van Lodewijk XVII, die afgesloten werd door een op een grasperk neerdalenden waterval. ;l)p Sjah van Perzië. De toestand in het Perzische rijk is verre van roos kleurig. In hoofdzaak is dat wel te wijten aan het wille keurig optreden van den tegenwoordigen heerscher sjah Mahommed.Ali-Khan. Zijn vader had het rijk een grondwet geschonken, en hij wilde weer in nieuweren geest regeeren. Deze sjah schijnt die grondwet maar moeilijk te kun nen eerbiedigen. Te verwonderen is dit niet. Mohammed-Ali is een heerschzuchtige natuur, en reeds als kroonprins, toen hij gouverneur was van Aserheidjan, toonde hij oeslis! absolutistische neigingen. Hij is despoot geboren, |en soldaat door opvoeding. Had hij zijn neigingen jong kunnen volgen, dan zou hij wellicht geleerde gewor den zijn; zijn lievelingsstudie is Oostersche lalen en wijsbegeerte. Onder de geleerden van Perzië heeft hij een goeden naam. Maar de soldateske opvoeding maakte hem tot heer scher, wiens wil wet moest 'zijn. In zijn provincie waren de hoepen het best uitgerust en geoefend; met sta len tucht wist hij zijn gezag te handhaven. Hij had den naam rechtvaardig, maar onverbiddelijk streng te zijn. Populair is hij dan ook nooit geworden, noch als gouverneur, noch als generaal. Daartoe mag wellicht zijn gestalte bijdragen; hij js kort en dik, en heeft niets van de natuurlijke majesteit, de aangeboren waardigheid van zijn vader en groot vader. Hij is een stijfkop, en bij zijn onverzettelijk heid ,mist hij hel goede hart van zijn vader. De Sjah is nu in de kracht van zijn leven. In zijn uiterlijk heeft hij niets Perzisch. Zijn gezicht is gewoon; zijn figuur kort en ineengedrongen. Hij is ietwat schuw in zijn optreden en weet nooit wat hij met zijn handen moet beginnen. Zijn oogen hebben veel verloren van hun glans, door een ontsteking, die yja rood gerand heeft. Als hij vreemdelingen onlvangt' draagt hij gewoonlijk een gouden bril met ronde blauwe glazen. Hij is een groot jager en een goed schutter. Men verhaalt van hem. dat hij nooit den appel mist, die door iemand wordt opgeworpen. Een uitstekende Wil helm Telt dus. Bizonder kenteekenhij heeft nooit een harem gehad en leeft met zijn vrouw op den Europeesehen voet van gelijkheid en kameraadschap, wat in Perzië als een groote excentriciteit wordt beschouwd Hbld. Gemeente Sr-hagen. Ingeschreven van 25-31 December 1907. GeborenGeene. Overleden: Jacob van der Oord, oud 69 jaar,weduw naar van Sybrecht Buisman, wonende te Baarn Jantje Gadsonides, weduwe van Jan Molenaar, oud 79 jaar. Aliqa Johanna Pool, weduwe van Philippus de Heer, oud 77 jaar. Gemeente Zijpe. Ingeschreven van 20—27 December 1907. Geboren: Leonie Augustina, d. v. C. Met en Anna Louise Rasch. OverledenMaria Afina Mart.ha Dekker, 1 jr. d. v. Jacob Dekker en Johanna Catharina Wilhelmina Duit p, Nieuwjaarsljjst. ,L.e Nieuwjaarslyst voor de Armen der Herv. Kerk D5iehnnM Jaar f 275 gebracht, van welk bedrag 115 hoofden van gezinnen een extra gift zullen ontvang gCll. Sint Maarten, Ds. Tinholt g doopsgezinde gemeente te Wieringen, Ds. Onnes, Stroe. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars ■oom. '0 Verwaal van AlkLmaar! Alkmaar, 30 December 1907. i Koeien en ossen f200 o'ooo f 40.— a 114.- ne, p 7 a'~' vette kalveren tere idem f 8.—' a 20 in' 2 at 1-—22 nuch- 35.50, 424 vette varke'ns f n ^apen 1 20. a magere idem fïö.- a f 17.- °"49 p<}' P" 28 p. Nieuw jaarscollecte ZHn* euiag over 180 bohoeftigen is verdeeld. By den héér' K? Franc*^Rn? B"r*erbruS het mond- en klauwzeér nire PurKerbr"8 '8 °P don ml alle dieren aangS Ultgebrokun' °P 2 «tukan»^

Schager Courant | 1908 | | pagina 2