Donderdag 23 Januari 1908 52ste Jaargang. No. 4328 interc. Telephoon N«. 20. Uitgevers TRAPMAN» Co. EERSTE BLAD. INGEZONDEN. Binnenlandsch Nieuws. SCHA A BlSSIl-, Munt-Luliiiviiu Pit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- «d Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worder !>V ERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. dur^an W'M l^aan. Ik 4 Prijs per jaar f 3,franco per post f 3 00 afzonderlijke nummers 5 Cent ADVERTENTIE N vau 1 tot 5 regels f 0.25 j iedere regel meer 6 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dtt nummer hestaai uii twee bladen. Mijnheer de Redacteur! 't Schijnt wel, dat Uw berichtgever uit Lutjewinkel niet den moed heeft den toestand van het tramwachtlo kaal in bijzonderheden te schetsen. Ik heb er geen slag van zulks te doen, omdat ik niet gewoon ben in kran ten te schrijven. Stuur er daarom eens iemand op af, die vierkant zegt, hoe 't er uit ziet. U dankend voor de opname dezer letteren noem ik mn, Uw vriend, TEUNIS. Lutjewinkel, Januari 1908. o— Mijnheer de Redacteur! In uw blad van 19 Januari j.1. is uit Langedyk, onder meer, bericht: „Van christelijke zijde worden ernstige po gingen aangewend, om voor de gemeenten Broek op Langendijk, Sint Pancras en Heer Hugowaard een eigen Pleegzuster te krijgen, daar zij niet voldaan kunnen zijn met een neutrale Zuster." Ik acht het van groot belang, er de lezers van de Schager Courant op te wijzen, dat de berichtgever het woordchristelijke tusschen aanhalingsteekens had moe ten plaatsen, omdat het in zijn bericht niet anders be- teekent danorthodoxeHet is dus duidelijk, dat men in genoemde gemeenten de aanstelling eener vrijzinnige Zuster tracht te voorkomen, hoewel het reglement der Ge zinsverpleging in de classis Alkmaar, geenszins de benoeming eener orthodoxe Zuster buitensluit. Iu de oogen echter der christelijkenis aan een vrijzinnige Zuster niets christe lijks. Zij kan wel goed zijn in haar arbeid, maar 't-blyft toch maar „paganistisch" werk en dat kon wel eens ge vaarlijk worden voor de „christelijke" kranken. Door deze door niets gerechtvaardigde overweging geleid, gaat dan thans het streven der orthodoxe broederen uit. Is het niet allertreurigst Waarom ook hier weer scheiding gemaakt? Zijn de thans werkzame Pleegzusters in de classis Alkmaar soms onchristelijk Neutraal noemt, ze ker niet zonder opzet.de Langedyker berichtgever haar, als om 't groote en vooral 't orthodoxe publiek zand in de oogen te strooien. Een neutrale Zuster! Wie ooiteen Zuster in haar dienend liefdewerk kon gadeslaan, kwam tot de belijdenis: „hier is het christendom van de daad aan den arbeid, hier is navolging en geest van den liefdevollen Stichter van het Christendem". Deze belijde nis, mijnheer de Redacteur, is ook de mijne. Gaarne leg ik haar af voor de lezers van Uw blad. Neutrale Zusters ken ik niet, bestaan ook niet, kunnen niet bestaan, om dat aller arbeid door en door christelijk - zonder aan halingsteekens 18. Schandelijk is het misbruik, dat van zekere zijde, tel kens maar weer, tegen alle beter weten in, van het woord „cliristelijk" gemaakt wordt. Hierop, naar aanleiding van het Lange dijker bericht, met kracht te wijzen, acht ik my een plicht te zijn. Mogen veler oogen opengaan Barsingerhorn. Ds. J. W. E. VAN LOON. Winkel. Van de, aan het onderzoek voor militaire bekwaam heid en lichamelijke geoefendheid deelgenomen hebbende lotelingen, zijn getuigschriften behaald door D. Brugman en G. C. W. Groot. Winkel. Op 1 Januari 1908 bedroeg het aantal kinderen, dat ingevolge de leerplichtwet onderwijs moet ontvangen 168. Winkel. Aan den heer G. P. V. Post, molenaar alhier, is ver gunning verleend, om een petroleummotor te plaatsen en daarmede zijn korenmolen te drijven. Winkel. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is afwijzend beschikt op een verzoek van den hr. J. Korff te Lutjewin kel, om aan hem een logementvergunning te verleenen. Zanguitvoering Aartswoud. De zangvereeniging „Zang en Vriendschap" te Aarts woud gaf Vrijdag- en Zondagavond j.1. in het lokaal van den heer C. Keyzer, hare eerste uitvoering in dit winterseizoen. Gezongen werden eenige liederen onder leiding van den heer P. Pranger alhier, o.a.„Vergeet my niet", voor vrouwenkoor, van den heer P. Pranger; „Myn thuis" van Frans Abt; „Domme Hans", voor mannen koor, van 0. Kuntze enz. Tot slot werd met grooten bijval van het talrijk opgekomen publiek opgevoerd eene operette „De Rustende Cavalerie", Parodie op Mascagni's „Cavalleria Rusticana", woorden van A. Reyding; muziek van H. J. van der Naaten. Baldadigheid in liet Waarlaud. De jongelui te Waarland doen zich in d6n laatsten tyd niet van een zeer gunstige zijde kennen. Nu weer hebben zy in den nacht van Zondag op Maandag allerlei baldadigheden gepleegd. Hier werd met steenen tegen de woningen geworpen, elders werden hekken en brugleuningen vernield, terwijl het aanplakbord der Groentevereeniging in de sloot geworpen werd. Geen wonder, dat hier algemeen naar meer politietoezicht wordt verlangd en de wensch wordt uitgesproken, dat de schuldigen eens terdege kennis maken met de justitie. Lutjewinkel. Donderdag 28 dezer houdt ons „Nut" weer een ver gadering ten huize van den heer W. Fijnheer. De heer Jb. Spaans heeft de lezing. Opgevoerd worden een paar blyspelletjes, terwjjl mej. B. Speets hare medewerking heeft toegezegd voor het muzikale gedeelte. Koordscliarwoude. Zaterdag heeft de afdeeling Langedyk van den Mili- ciensbond een "propagandavergadering gehouden, waarin de Bondsvoorzitter, de heer Metz van Amsterdam, op aan gename en heldere wyze uiteengezet heeft wat de Bond wil. Vooral liet hy het licht vallen op de afschaffing van de derde herhalingsoefening en op het nuttelooze en belachelijke van sommige werkzaamheden in den dienst. Er waren ongeveer 160 personen aanwezig. Hel fcympboniegezelscbap verleende zyn medewerking om den avond tevens gezellig te doen zijn. Met, een woord tot opwekking aan de buitenstaanders om als lid toe te treden en trouw de vorgaderingen te bezoeken, werd de bijeenkomst ge.sloten. Broek op Langendijk. Te Broek op Langendijk is met aanvankelijk 24 leden een IJsclub opgericht. Om aan het toetreden geen be letselen in den weg te leggen, werd besloten nooit op Zondagen ijsfeesten te organiseeren. Sint Pancrns. In het lokaal van den heer J. Ruys alhier heeft de afdeeling „Volksonderwijs" aldaar eene ledenvergadering gehouden. De rekening van den penningmeester sloot met een onl vangst van f59 83, waartegen een uitgaaf van f 19.81, al zoo met een voordeelig saldo van f 40 02. Tot bestuurslid werd met algemeene stemmen herko zen de heer T. Engel, terwyl in de plaats van den heer J. v. d. Ham, die niet herkiesbaar was, werd verkozen de heer J. Verweel. Het bestuur kreeg machtiging, om f 10 uit te geven voor het oprichten van een tuinbouw-bibliotheek, terwyl tevens f10 subsidie word toegestaan aan de schoolfeest- vereeniging, om te komen tot het aanschaffen van een tooverlantaarn. De vragenlijst, welke in verband van de rede van Dr. Bos, in Leeuwarden gehouden,door het Hoofdbestuur aan de afdeelingen was verzonden, werd ook in deze afdeelings-vergadering behandeld. Ten eerste kwam het de afdeeling gewenscht voor, dat de algemeene politieke schoolstrijd niet opnieuw werd heropend. Ook achtte de afdeeling het gewenscht, dat in de wet geving op het Lager Onderwijs zooveel mogelijk waar borg zal worden gegeven, dat het Bijzonder Onderwijs niet ondersta by hst Openbare Ook werd volkomen ingestemd met de vraag, wanneer het Openbaar Onderwijs te veel in verdrukking komt en pogingen, om daarin verbetering te brengen, schipbreuk hebben geleden, dat alsdan „Volksonderwijs" zal optre den, om te komen tot het oprichten van een By-ondere school, geheel gelijk staande met hot onderwijs, dat aan eene Openbare school wordt gegeven. Hoe in de volgende algemeene vergadering, in de te maken statuten het doel van „Volksonderwijs" zal wor den omschreven, achtte de afdeelingsvergadering ge wenscht, den te benoomen afgevaardigde hierin vry man daat te geven. Over het in dezen winter nog uitnoodigen van een spreker zal het bestuur nog nadere inlichtingen inwin nen. Door den heer A. Nobel, voorzitter der afdeeling en af gevaardigde naar de laatst gehouden algemeene verga dering, werd hiervan een verslag uitgebracht, hetwe k algemeen de goedkeuring van de vergadering kon weg dragen. Met eenige woorden van dank werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Hoogwoud. In het laatst van de vorige week had te den Helder het examen voor verkorten diensttijd plaats. De uitslag was voor doze gemeente als volgt: C. Mienes en H. Godvliet verkregen beide diploma's d. w. z. voor lichamelijke geoefendheid en militaire bekwaam heid, en P. Poland en A. Langereis verkregen het diploma voor Militaire bekwaamheid. Roodvonk Aarlswoud. Er heeft zich in deze gemeente een geval van Rood vonk voorgedaan ten huize van de wed. P. Renooy te Aartswoud alhier. i slaan. Nog Men zal zeker met ons hopen, dat deze ziekte zich wonscht is, niet zal uitbreiden. Schoolbezoek Hoogwoud. Het aantal kinderen, die de vier O. L. Scholen in deze gemeente bezoeken is als volgt verdeeldin de Kerke- laan 55 j. en 59 m., te Aarts woud 45 j. en 31 m., in de Weere 74 j. en 63 m., waarvan 20 j. en 18 m. uit de gemeente Abbekerk komen, aan de Langereis 24 j. en 17 m. waarvan 9 j. en 10 m. uit gemeente Nieuwe Niedorp komen, dus totaal 198 j. en 173 m. Een koe aan den hol. De knecht van den landman A. K. te Wieringen bracht j.1. Maandag een koe naar den slager. Dicht by de woning van den slager zynde geraakte het beest uit de handen van den geleider en ging aan den hol. Links en rechts ging het de velden op over hekken, wallen en slooten. Het beest werd hoe langer hoe wilder. Na ongeveer een uur het woeste dier overal waar het ging gevolgd te hebben, wist men ten slotte met een 12-tal personen het beest te grypen en by den slager te brengen. Wieringen. De echtgenoote van den kaasmaker J. d. B. had j.1. Zondag het ongeluk, doordat zy bezyden do trap stapte, van den vry hoogen zolder naar beneden te vallen. Ge lukkig had zy zicb niet verwond en kwam met een paar gevoelige plekjes en den schrik vry. Sint Pankras. In de schoolspaarbank der openbare lagere school te Sint Pancras werd in de vier kwartalen 1906 ingelegd f 418.94, terwyl in het jaar 1907 werd gespaard f 296.97J zoodat er in dat jaar minder werd ingelegd f 121.96J. Van de vergadering van de Afd. Zuidsrharwoude van den Nederlandschen Bond van Schilderspatroons te Hoogwoud gehouden, ontvingen wy van bevriende zijde het volgende verslag. Te elf uur werd de vergadering geopend door den Voorz. De notulen van de vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Het aftredend Bestuurslid, ditmaal de Voorz, werd met algemeene stemmen herkozen. Onder luide bijvalsbetuigingen aan vaardde de heer P. Berkhout opnieuw het voorzitter schap. De heer Speets van Wieringerwaard werd her kozen als lid der ongevallencommissie en als nieuw lid werd daaraan toegevoegd de heer Rood van Span broek. Het bestuur der afdeeling bestaat thans uit deheeren P. Berkhout voorz, P. M. Visser 2e voorz., J. Kooyman penningm.. T. Volger le Secr. en Jb. Speets 2e Secr. Door den penningmeester werd vorslag van den finan- cieeien toestand gegeven. De ontvangsten bedroegen f 109.28, de uitgaven f 9 IJ O5, het saldo 17.775. Nadat de financieele commissie de rekening had onderzocht en in orde had bevonden, ontving de penningmeester een woord van hulde van den voorz., voor zyn accuraat beheer. Het verslag van den afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Haarlem, den heer P. Berkhout, werd met een warm applaus beloond. Te meer was dit het geval, omdat de afgevaardigde zoo krachtig het voorstel van de ardeeling, om een pensioenfonds voor bejaarde leden te stichten, had verdedigd. Dat de leden der afdeeling nog altjjd prys op het hout- en marmerschil deren stellen, bewijst de nieuwe cursus cnder leiding van den heer Van den Burg van Amsterdam. Het be stuur is voornemens van de vervaardigde werkstukken eene tentoonstelling te Hoogwoud te houden. Gaarne zal zy ook van leden, die niet aan den cursus deelne men, inzendingen ter opluistering ontvangen. Na besprekingen werd aangenomen het volgende voor stel aan'het Hoofdbestuur op te dragen: De afdeeling stelt voor, art. 22 van het reglement aldus te lezen: Iedere afdeeling heeft voor elke tien afdeelingsleden of gedoolten daarvan één stem. De stemming geschiedt door den afgevaardigde. Ten slotte werd aangenomen om voortaan Schagen als plaats van bijeenkomst te houden. De brandweer fe Sehrllingwonde. Schellingwoude, gemeente Ransdorp, onder den rook van Amsterdam 1 Men zou zoo oppervlakkig denken, dat er de gelegen heid wel is om de goede dingen af ie kijken van de hoofdstad. Maar daarom gebeurt het nog niet. de brandweer. Althans niet met Landbonwvcrecniging Langcdijk. De afdeeling Zuid-Scharwoude van de Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeniging aan den Langedyk heeft j.1. Zaterdag een vergadering gehouden waarbij 38 loden tegenwoordig waren. Uit het jaarverslag bleek o.a. dat de afdeeling inzake de rattenverdelging op den zelfden voet voortgaat door de bijdrage op 2 cent per snees te bepalen, gelegen in de banne Zuid-Scharwoude. Aangezien echter de gemeenteraad afwijzend beschikte op oen adres om subsidie, werd per snees 3 cent bijge dragen. In 't geheel werden over 1907 niet minder dan 4060 ratten ingeleverd, waarvoor f406 werd uitbetaald. Aan kunstmeststoffen is voor f 2851.25 gekocht, aan to taal gewicht 32425 K.G. Als bestuursleden werden met zoo goed als algemeene stemmen herkozen de heeren W. de Boer en W. Gouds blom. Besloten werd aan het Hoofdbestuur van de Naam looze Lmdb. vereen, te verzoeken het daar heen te lei den, dat er te Broek op Langendijk een regeling wordi getroffen waarby het ys eventueel goed wordt openge houden, opdat men er niet zooveel hinder het ft by den aanvoer der producten. Het H B. zal ter bereiking van dit doel adhaesie vragen aan „Eendracht" te Oudkarspel, „Landbouwbelang" te Noord-Scüarwoude en de vereent ging „Koophandel". Een der loden wenscht als voorstel op den beschrij vingsbrief der a.s. Alg. Verg. geplaatst te zien dat er een premie zal worden uitgeloofd aan hem, die een middel vindt tegen de ziekten in de kool als „valleis" eu „draaiharten." In dit verband wordt gevraagd naar de bekendheid van het middel van den heer Madderom te St. Pancras, die, naar hy zegt, een middel heeft gevon den tegen de „vallers". Medegedeeld wordt hieromtrent dat hem er ónder geheimhouding was naar gevraagd, en mocht het blijken, dat het een afdoend middel was dan zouden Prof. Ritzema Bos en de heer Hazeloop zorgen, dat hy een premie verkreeg. Tot nu toe is echter geen antwoord gegeven. Aan den heer P. Kooy werd gevraagd, iets omtrent het door hem gevonden middel tegen draaiharten, naar hy beweert, mee te deelen. Er wordt geantwoord, dat door hem proeven worden genomen en hij wellicht genegen is-zijn middel te openbaren, om het te beproeven en hem dan by gun stige uitkomsten de premie te verschaffen. Naar aanleiding van uitvoerige besprekingen wordt dan ook in dien geest een voorstel op den beschrijvings brief gebracht, waarby tevens het Hoofdbestuur wordt opgedragen stappen te doen by zustervereenigmgen, de eventueel uit te keeren premie proportioneel om te werd als toelichting gegeven, dat het ge- het middel te laten beoordeelen door des kundigen én het door aan te wijzen personen in toe passing te laten brengen. De afschaffing van het fooienstelsel, waartoe indertijd werd besloten, maar waaraan de hand niet wordt ge houden, zal by de eerstvolgende reglementsherziening aan de orde worden gesteld. De ontvangsten der afdeeling met het batig slot over 1906 bedroegen f 187,43, de uitgaven f 135.58, alzoo een batig slot van f51.85, waaruit nog een paar rekeningen moeten worden betaald. De wenschelykhe d werd be sproken de aardappelenmanden coöperatief aan te koopen en weer aan het gemeentebestuur te verzoeken om subsidie voor de rattenverdelging. Beide voorstellen zullen den volgenden keer worden behandeld. Aanvoer op de veemarkten, gehouden iu de gemeente Alkmaar. Zaterdag. Maandag. 19061907 19061907 Paarden 311 306 Ezels Koeien 1699 1845 Vette kalveren Nuchtere kalveren 4600 4742 Schapen 8449 8278 Lammeren 5270 6502 Bokken en geiten 645 675 Jonge bokken en geiten 167 201 Vette varkens Magere varkens 3344 3302 Biggen 9762 10876 433 4610 2972 23619 4 9918 1757 358 4114 2940 24007 24 13867 1956 47267 34237 35728 43323 Op de drie groote veemarkten bedroeg de aanvoer $347 stuks en op de paardenmarkten 1344 stuks, tegen 8780 en 1180 in 1906. Rooken door kinderen. Het hoofd eener bijzondere (Broeders) school te Tilburg heeft ten behoeve van een waarschuwing i) aan de ouders een onderzoek ingesteld naar het rooken onder de jeugd. Het liep over1454 jongens van 6 tot 9 jaar (groep I), 1502 jongens van 9 tot 12 jaar (groep II) en 387 jongens bovt n 12 jaar (groep III). Van groep I rookten 55 nooit, 30 eens per week en 15 dikwijlsbjj groep II waren deze cylers31 41 en 28 by groep III: 20 35 en 45 Van onze kereltjes beneden 9 jaar rookt dus reeds by'na de helft, roept de schrijver uit, en van onze jon gens van 9 tot 12 jaar meer dan 2/s- Hy vraagt dringend de medewerking van ouders en doctoren om aan dit jeugdige kwaad paal en perk te stellen. Drie kinderrampen (snoepen, rooken en het gebruik van alcoholhoudende dranken) een woord tot allon, di< belang stellen in de opvoeding onzer kinderen. Door Pa ter M. Caecihus, hoofdonderwijzer aar.de St. Denisschool te Tilburg. Het was haast een kluchtspel Dinsdagochtend, voor den kantonrechter te Amsterdam. Vyf beklaagden op een rijtje, de brandmeester en de veldwachter daarnaast als getuigen. In den avond van 25 November was er brand uitge broken in een voorraadschuur, de klok had geluid, de brandmeester die 't was ongeveer zoven uur bui tenhuis was, zag den biand en snélde met eenige in middels opgekomen spuitgasten naar het bedreigde punt. Doch de vijf beklaagden ontbraken. De brand meester maakte er rapport van op, de vyf nalatige brandweerplichtingen werden geverbaliseerd tn stonden heden voor overtreding der Ransdorpsche politieveror dening terecht. Eerste beklaagde, ondervraagd, verklaarde te ver af te wonen om de brandklok te hoorenin andere plaat sen wordt door een brandroeper het onheil verder ver kondigd. In Schellingwoude hangt echter alles van de klok af, die in dit geval al bijzonder kort en zwak ge luid moet hebben. Tweoae beklaagde verklaart hetzelfde. Dorde beklaagde idem. Vierde idem. De vyfde voegt er nog aan toe, dat hy bovendien één arm gebruiken kan en daarom ontslagen meende te zyn van brandweerplicht. Nu w >rd de Brandmeester gehoord. Het is de eerste maal in de twee jaar, die deze als zoodanig werkzaam is, dat in de gemeente brand is uitgebroken. Er is één spuit, die niet zooveel bemanning noodig heoft, dat alle brandweerplichtigen onmisbaar zyn. Daarom beeft gelukkig het uitblijven van de vytde be klaagde geen ernstige gevolgen gehad. Getuige heeft de klok - el hooien luiden, marr geeft, toe dat het slechts kort was en niet met tusschenpoozen herhaald werd. 't Is wel mogelijk, dat beide eerste beklaagden niets gehoord hebben. Derde en vierde beklaagden waren echter buiten en onder den invloed van sterken drankget. is ze nog tegengekomen, toen hy naar den brand ging. Vraag: „Hoe lang moet de brandklok luiden?" Brandmeester: „Dat kan ik niet met zekerheid zeggen1 Vraag: „Wie is daarmee belast?" Brandmeester: „In hoofdzaak een onderwijzer." Kantonrechter„Zoo, zoo. En als er nu brand is, en de onderwijzer merkt het niet, wie moet hem dan waarschuwen Brandmeester: „Dat kan ik niet met zekerheid zeggen." Kantonrechter„Is er iemand, die belast is met het rondroepen van den brand." Brandmeester: „Neen, edelachtbare." De getuigen verxlaren bovendien nog, dat zy niet weten, wie eigenlijk het hoofd van de bi and weer is, de viifde getuige, die volgens den biandmeester met 'n gezonden arm slechts een lantaarn te dragen had, deelde mede, zulks evenmin te weten. Eisehvrijspraak voor beide eerste beklaagden, om dat de klok te zacht geiuid heeft en zy te ver af wonen, f 5 boete subs. 3 dagen tegen de anderen. Onder den rook van Amsterdam 1 „Handelsol." 'n Varken met 'n breuk in den Yleutcnscheii polder. Nu ga ik beschrijven hoe 'n varken behandeld werd met het ei. Het varken had 'n breuk en Mieka had 'n ei van Witten Donderdag. Het varken was jong en de breuk govaarlyk. Mieka was oud en het ei van de beste kwaliteit, d. w. z. ook heel oud en natuurlijk onbedor ven. Je gaat dat niet onderzoeken, want dan maak je het ei kapot on dan kan je er niks meer mee uitvoeren, 'tls 'n zaak van geloof'. Je kan echter veilig aannemen, dat het varken het meest bedorven was van de drie. Dat beest was er slecht aan toe. De breuk was 'n wan hopige affaire. Iedereen, die wel eens met varkens had omgegaan, zag onmiddellijk, dat de breuk harder groeide dan het varken en dat het arme dier het nooit zou brengen tot den rang van vet zwijn. Do baas keek naar z'n varkentje met kritische blikken en de buren deden hetzeilde. De buren gaven bovendien raad. „Weet je wat", zei er een, „dat breukie is niet te genezen door een veearts, maar Mieka kan het met d'r ei. Zij tieeft by my ook 'n keu d'r van af geholpen." Dat klonk hoopvol. Veeartsen zyn zulke rare kerels. Als die eieren van Witten Donderdag hebben eten ze die op, eer ze van ouderdom onbedorven zyn. Over 'n varken met 'n breuk maken ze zich niet dik. Ik geloof, dat ze zoo'n beest ook liever opeten. Dat is het materialisme in de wetenschap. Oude Mieka werd ontboden met d'r ei. Ze kwam en streek over de breuk. De baas keek nieuwsgierig toe 't Kwam hem toch wel wat gek voor. De baas was protestant, Mieka roomsch en het varken paganist. 'n Onmogelijke combinatie. M eka zei, dat het nou wel beter zou worden en ging. De baas ging ook. 't Varken bleef met z'n breuk, 'n gestreken breuk, alleen. Het varken niet meegerekend, hadden allen het volste vertrouwen, dat de breux nu ook wel gaan zou. Maar de breuk bleef óók en het varken werd er riet beter op. Nu is niemand by ons in den polder zoo mal, 'n varken z'n natuurlijken dood te laten sterven, als ie er wat aan verhelpen kan. De baas keek 't nog 'n paar dagen aan. Maar toen de Dreuk geen teekenen ver toonde, die 'n spoedige verdwijning waarschijnlijk maakten, onderging het jeugdige varken spoedig 'n finale operatie. Het varkentje woog met of zonder breuk ik .weet niet of zoo'n afwijking van 't gewone varkenssignalemont meegewogen wordt zeventig pond en was 'n malsch hapje. Ouwe Mieka vindt, dat de baas te haastig geweest is. Haar eierenmethode is onfeilbaar. Ze stry kt ook menschen met het besto resultaat. De baas is van opinie, dat z'n slimste streek, na het stryken, het opeten van varken geweest is. Het gesjochte varken hield er in deze geen opinie op na. (Ubld j t.rldlranspori per automobiel. Dezer dagen, toen het ijs in dc kanalen de vaart onmogelijk maakte, inoest van uit de hoofdstad pen milliocn aan oude rijksdaalders naar de Munt te Utrecht worden gebracht om ze te dom smelten on het zilver c gebruik n oo.' neuwe g ldslukken. Gewoonlijk goschi-dt zulks transport per hooi, doch ditmaal was daarvan, wegens het ijs, geeu gebruik te

Schager Courant | 1908 | | pagina 1