Zondag 9 Feb. 1908. 52e Jaargang. No. 4333. VIERDE BLAD. Arrondissement^ Kecbtbank te Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Zitting van Dinsdag 4 Februari 1908. Twee niemendalletjes. De eerste zaak, heden berecht, werd met gesloten deu ren behandeld, daarover dus het stilzwijgen maar be waard! Wat schiet je ook anders over Ze was „van den heer Officier contra een Zijper arbeider." Stappen wij nu meteen maar over op de tweede zaak, waarvan ook al bitter weinig valt te vertellen, evenals van de rest vandaag. Die tweede zaak ging niet door. Dat is dan ook 'n echte goochemert hoor, die schavot- hipper, die, als hü er wél was geweest, als beklaagde had mogen pronken. Verzet aanteekenen en dan wegblij ven, dan vervalt immers het verzet, als je er niet bent Maar daar heeft sinjeur zeker niet aan gedacht. Ze zullen het hem nu echter wel wijs maken. En het zal voor monsieur Hendrik van den Berg (hü is een Hoornsch sjouwerman) stellig een rechte verras sing zijn. Het einde der historie is natuurlijk, das Heintje zal hebben te berusten in Van den Berg's lot. Het was de schuld van Azor. Een der eerste Nimrod's van Hollands Noorderkwar tier is ongetwijfeld de 38-jarige Jan Grootes uit Breezand, gemeente Anna Paulowna waar hij er voor afwisseling nog het eerzame koopmansbedrijf bij uitoefent. Wél zou je 't Jan op 't eerste gezicht zoo niet nageven, want znn ledematen hebben wel iets meer van hunne jeug dige veerkracht verloren, dan je van een 38-jarige zoudt willen veronderstellen. Maar zijn jagerslatijn was daarentegen uitstekend 1 Met welk eene bewonderenswaardige handigheid we willen niet zeggen: brutaliteit hield hij de leugentjes staande, waarmee zoo menig jagersverhaal in ruime mate doorspekt is en waardoor die geschiedenisjes soms zoo'n groote aantrekkelijkheid krijgen. Bij de minuut steeg onze bewondering voor Jan's oratorische talenten. Maar we hebben nog heelemaal niet verteld, wat hy heeft uitgevoerd, en hoe hij hier kwam. Dit laatste is trouwens gauw verteldper spoor 1 En nu de rest: Grootes was door Schagen's kanton rechter veroordeeld, omdat hij had gezondigd of eigen lijk niet hijzelf, maar zijn jachthond. Enfin, wat die misdoet, moet toch ook door den baas worden geboet 't Beestje nu vergezelde met echte hondentrouw den 17den September des vorigen jaars zijn baas op de jacht. Maar, o jammer, Azor begaf zich op verboden wegen en de baas had dit niet verhinderd en werd door den onbezoldigden rijksveldwachter Arie VosuitCallantsoog, die het gevalletje had gezien, deswege verbaliseerd. De zaak kwam, we zeiden het reeds, voor den Scha- ger kantonrechter, waar Jan in Maart j.1. ook al eens boodschap heeft gehad, maar 't was nog niet voldoende, scheen hflt In hooger beroep werd nu 't heele avontuur van Grootes nog 's even voor de groote rechtbank gesleept. De heer Officier vond de dagvaarding nu niet zoo heel voorzichtig gesteld, maar bepaald onjuist was ze toch ook niet en met toepassing van de betrekkelijke wetsartikelen eischto Z.E.G. ten slotte 4 dagen hechtenis tegen Jan, met vernietiging van het vonnis in eersten aanleg. Jan had voor de zooveelste maal nog op te merken, dat hij slechts op dien grond, dien men openbaren weg noemt, met zijn hondje was geweest hjj was dood gewoon op konijntjes uit, maar voor de rest bom 1 Jan had 't brave voornemen te kennen gegeven zich stil te houden toen hü van zün rede geen heil ver wachtte en trouw als zün hond hém, bleef hü dat voornemen getrouw. Het moest hooger-op. Antje Paarlberg, Klaas Paarl berg's vrouw - Oud karspel is haar woonplaats moest vervolgens terecht- staan. Ze had den 7den November j.1. voor den Scbager kantonrechter terechtgestaan, maar de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie, met den loop der zaken blijk baar niet tevreden, heeft later geappelleerd. Wat Antje gedaan had, nu ja, 't zal wel niet geoor loofd zün, maar dat was toch anders werkelük niet zoo erg, zou men denken. Verbeeld je: ze stuurde een paar harer kinderen misschien heeft ze d'r wel niet meer dan die twee met een paar dozür. kranten uit ter bezorging, omdat haar man, die dat gewoonlijk doet, bü uitzondering op het couranl-ombrengersuur eens niet thuis was. De inspecteur van den arbeid maakte procesverbaal op tegen Antje en daar heb je nu 't heele geval. De kinderen waren nog jong, zeker, Gertje 9 en Clasina 7 jaar oud maar ze konden het vrachtje overigens wel dragen, daar hü 16 en zü slechts 15 kranten meekreeg. De 0. v. J. constateerde, dat het feit bü uitzondering gebeurde en nu juist had plaatsgevonden, omdat vader baar stad was. Met vernietiging van 'sheeren Kanton rechters vonnis, werden tenslotte tegen vrouw Antje Paarlberg- geboren Paarlberg door den heer Officier 2 boeten geëischt, elk van f0.50, iedere boete te ver vangen door één dag hechtenis. Hond- en klauwzeer. Jan Commandeur, een klein, dik boertje van Zwaag- dük, gemeente Oosterblokker, en geboren te Wognum, stond terecht wegens zün optreden tüdens het onder zü'nvee heerschende mond-en klauwzeer, in Augustus j.1. Zü'ne beestjes liepen in die zorg- en kommervolle dagen in verschillende stukken weiland en hoewel ze vrü erg besmet waren met mond- en klauwzeer, ver- weidde Jan zün beestjes, of er niets te doen was, als hem dat zoo eens in het hoofd kwam. Het ergste was daarbü, dat de dieren dan meesttüds den publieken weg een eind weegs langs moesten, wat met 't oog op even- tueele besmetting dan al eens zeer ongewenscht kon heeten. Het was voor de veeartsen druk in die dagen en de districts-veearts M. J. Hengeveld uit Haarlem kon toch niet overal tegelük optreden en had züne plaatsvervan gers meer dan ooit noodig. En die heeren, hunne instructie luidt zoo, kunnen in zulke spoedeischende tüden zelfstandig optreden. Boven dien had de heer Hengeveld hen met die mond- en klauw- zeergevallen daartoe gerechtigd, want hüzelf was en bleef voorshands verhinderd in zün geheele district de ronde te doen. De heer F. M. de Leur, de plaatsvervangende district veearts in Hoorn, was dan ook handelend opgetreden en had Commandeur verbaliseerd, omdat hü verzuimd had, aangifte van de bü zün vee uitgebroken ziekte te doen en verder, omdat hü wat in de heerschende om standigheden verboden was, zün vee langs den openba ren weg had vervoerd en bovendien de lijdende dieren niet had afgezonderd. Mede had deze ambtenaar van een en ander kennis gegeven aan den disiricts-veearts. De zaak heeft voor het Hoornsche kantongerecht ge diend, maar de kantonrechter daar meende, dat niet be ssen was, dat de plaatsvervangende district-veearts e Deur rechtmatig opgetreden was. Naar des kanton rechters meening was niet gebleken, dat De Leur's op treden was geschied bü bepaalde verhindering van den beer Hengeveld en dit luid wél moeten blü ken. Niet temin veroordeelde Z.E.G. toch Commandeur tot 2 maal 110 boete. De heer De Leur legde een weloverwogen verklaring, of waarin uitkwam, dat hü Commandeur al spoedig tot bekentenis züner overtreding had gebracht en t°en de zaak krachtig had aangepast en beëindigd, zonder de bepalingen zijner instructie te overschrüden. Züne verklaring werd door den heer Hengeveld krachtig gesteund. 6 Niet minder dan acht besmette koeien, tusschen ge zond vee loopende, op verschillende weiden, bad De Leur afgezonderd. 'tWas een der eerste gevallen in diestreek. De veteraan Hengeveld was zooals Commandeur thans op merkte, bü hem direct zoo stout opgetreden en zoo norsch geweest, dat deze er geheel paf van had gestaan. HÜ was haast verlegen geweest met dien kwaden ouden heer. De heer Hengeveld was dan ook danig uit zün hu meur over die ernstige overtreding en Commandeurs beweren, niet te weten dat hü aangifte van 't voorko men der gevreesde ziekte had moeten doen, vond hü kortaf kinderachtig en onaannemelük. Immers, den ge- heelen winter hadden de couranten vol gestaan over dit onderwerp; bovendien was voor aanplakking ook zorggedragen. Het kwam in 't getuigenverhoor ook duidelük uit, dat over 'talgemeen van de Burgemeesters in plattelands gemeenten weinig steun was ondervonden. De Burgervader van Oosterblokker had zelfs den in druk gemaakt, alsof hü den mond- en klauwzeergeschie- denis maar liefst in den doofpot had gestopt. De O. v. J. begreep het optreden dier EdelAchtbaren zeer goed, verklaarde Z.E.G. Zü toch waren immers op goeden voet met de raadsleden, wien door strenge be moeiingen groote schade werd berokkend, 't Optreden van den heer De Leur in deze achtte de heer Officier voorts wél gewettigd, 't Ging dezen als een Hulpofficier van Justitie, die óók mag optreden ter vervanging van den Officier. 'tZou wat moois zün, meende spreker, als op iedere dagvaarding van den Hulpofficier moest uitkomen, dat op dat oogenblik de Officier zelf verhinderd was! De wet spreekt van verbeurd-verklaring van de be dragen, waarop de koeien zün gewaardeerd geworden. De Hooge Raad gaat verder en rept van verdeeling dier bedragen, zoodanig, dat die in de kassen der betrokkene gemeenteontvangers terecht komen. De heer Officier komt verder tot bekentenis van eene 't omissie. Hü toch had het voornemen gehad, Ooster- blokker's burgemeester te dagvaarden, wat bü 't maken van de dagvaarding nochthans is nagelaten. Als in 't vonnis het bedrag der koeienwaardeering echter moet uitkomen, zou Mr. Cnopius de zaak desnoods nog 8 dagen willen aanhouden. (Waartoe echter niet wordt besloten.) De koeien zün, zooals we in 't getuigenverhoor merk ten alle acht te zamen op f 2180 gewaardeerd geworden dus f272.50 per stuk. De O. v. J. wilde 4 boeten opleggen, te zamen van gelü'k bedrag als de 2 boeten door den Hoornschen kantonrechter geëischt. Z. E. G. vond, dat het meer dan tüd werd, dat toestanden als ten opzichte van 't vee te Oosterblokker waren te constateeren werden opgeheven. De eisch luidde ten slotte in verband met artt. 13 en 14 der wet op het veeartsenükundig staats toezicht: 4 boeten elk van f5, ieder der boeten door 2 dagen hechtenis te vervangen. En verbeurd verklaring van de geschatte waarde van het gewaar deerde vee. Ken vreemde elleniaal. Gerardus Heinrich Backman, een 54-jarige koopman uit Hoorn, lootte d'r eventjes in. Door den rü'ksveld- wachter Rientsma is bü hem in beslag genomen een ellemaatstok, voorzien van büzondere merkteekenen, omdat Hackman's vrouw wat slecht van gezicht is, zie je. Hüzelf ontkende nu met onwrikbare halstarrigheid iets van die büzonderheden af te weten, maar de el werd allernauwkeurigst bekeken en droeg gedurende eene wüle de volle aandacht van heel het E. A. college weg. De O. v. J. gauw uitgepraat, trouwens er was van dit zaakje ook geen ellenlange rede te verwachten. Met 't eischen van fl boete subsidiar één dag zitten eindigt Mr Cnopius. El verbeurd verklaard 1 Een verkeerde inaat. Jacob Toch, bierbottelaar en limonade-fabi tokart te Hoorn is er ingeloopen door't op eene plaats, bestemd tot aflevering van waren en tot grondslag voor heffing voorhanden hebben van een maat (Liter), die is afge keurd en van een afkeuringsmerk is voorzien. Verbeurdverklaring van dien Liter door den O. v. J., die verder eischt f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. Verkeerde gewichten. De rechter-rapporteur hooren we nu weer 'n vonnis voorlezen van het Hoornsche kantongerecht, waarbü de 63-jarige Hoornsche koopman J. B. de Vries, wegens hel voorradig hebben in zü'n winkellokaal van een paar afgekeurde gewichten, eventjes in totaal voor f 17 werd beboet. De O. v. J. wil wel aannemen, dat de Vries, daar in zü'n uitdragerswinkel niet mee weegt, doch wil bekeu ring en beboeting niettemin handhaven. Echter niet tot een zóó hoog op te voeren bedrag. Want bü de heer schende clementie bü alle ook bü de Alkmaarsche! rechtbanken, mag worden gezegd, dat je voor 17 gulden eigenlük héél wat meer zoudt kunnen uithalen. Met instandhouding van de gebezigde qualificatie van het ten laste gelegde feit," worden -- met verbeurdverklaring der afgekeurde spulletjes natuurlü'k! 2 boeten, elk van 50 cents en 2 boeten ieder f2 groot, geëischt, elk der 4 boeten door 1 dag hechtenis te vervangen. A.s. Dinsdag uitspraken. Een ontploffing. De bakker P. de Groot te Waddinxveen had de onvoorzichtigheid met een brandenden lucifer bü de opening van een gasketel (waarin hy uit carbid licht stookt) die nog gedeeltelük met gas gevuld was, te komenï waardoor een hevige ontploffing ontstond. De Groot én zün knecht werden ernstig gewond aan hoofd en gezicht/ beiden zullen een oog moeten missen ter- wiil van den knecht waarschynlyk een arm zal moeten worden geamputeerd; hü is naar het Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Ongeluk op den RÖ«- Naar uit Keulen aan het „Nieuws" wordt *™Ii8 od den Rün het Rotterdamsche stoomschip »Unioni II in een sneeuwstorm aangevaren. De kapitein ü^de «aar de kajuit om zün vrouw en kinderen te redden. De kajuit stond reeds vol water. De vrouw van den kapitein is gered. De drie kinderen zy'n verdronken. De naam van den kapitein was Coymans; hy woonde te Rotterdam. Influenza. Men meldt uit Hellevoetsluis Meer aan 1000 menschen zün hier aangetast door influenza. De ziekte is niet van kwaadaardigen aaid. Sterfgevallen daaraan zün dan ook nog niet voorgekomen. (L. en V.) Een streek. De Maas-en-Waalsche Courant" vertelt het volgende ^Drie ieden van de natte gemeente te D. hadden op zekeren dag samen nog 'n stuiver op zak en wei voor *n kwartje dorst. Hoe hun dorst te lesschen Goede raad was duur! Nood zoekt list. Fluks met elkaar over leggende, hebben ze er dra wat op gevonden. Een grap, i k°£1ongste der snuiters wordt er op uitgestuurd Met een liege halve llesch in den eenen en een halve flesch water fn den anderen zak stapte hy opgeruimd een kleine kroeg binnen. De heele rykdom, de 5 ets., zyn stoeringske Een glaasje bier! Kasteleintje komt er mee Praatje over weer en wind en gruis lossen V0)&t haalt zü'n leege flesch voor den dag en vraagt liter klaore. 'tls voor z'n drieën. Hy krygt h'm en steekt flesch met klaore in den zak. Hü vraagt nndeDoftott schip leeg is. Nee, nee, zegt'tkaste- Mntje druk, nie poffen. Der stao genog van jullie te kraoien. Och, toe, zegt stamgast, we zullen wel betaolen. Nee, nee, geef maar hier, zegt 't kasteleintje. Stamgast haoit flesch met waoter tegenstribbelend uit den zak en kasteleintje giet flesch leeg bü de klaore. Stamgast stapt de deur uit, voor 't oog mopperend op 't kaste leintje, maar inwendig schik voor tien, dat 't grapje zoo goed gelukt is. 't Drietal pimpelde lekker van t halve literke, dat er niks gekost ha. Een kwartiertje daarna komt er weer 'n klant om 'n wipperke en kreeg een tikske uit de aongelengde kraft. Hé, wat hedde 'm gewasschen, zeit ie. 't Is klaor waoter. Als de Eek „zit". Men schrüft uit do Lopikerwaard aan het D." Als de Lek „zit" en de dooi invalt, zooals verleden week, beginnen we in ons lage polderland in eens be lang te stellen in was en val op onze rivieren. Men kan ook nooit wetenals 't water eens snel ging was sen en het üs niet opbrak, dan zouden misschien de düken het hard te verantwoorden hebben. Daar is nu geen nood voor: de Lek is laag en de sterke dooi deed reeds zooveel üs versmelten en maakte het overige zoo broos, dat het zeker voor den sterxen drang van veel water bezwü'ken zou. En bovendien, wie in onze waard denkt nog aan een overstrooming? Na 1876 toen het neep aan de Lek, het water van dük tot dyk stond en een hevige wind breede golven tegen de düken opjoeg, zoodat ze hier en daar groote gaten kregen, zün de Lekuijken zoodanig verzwaard, dat gevaar voor een door braak vrüwel denkbeeldig mag heelen. De meeste men schen in de Lopikerwaard slapen dan ook gerust ach ter het hooge banwerk en voorzorgsmaatregelen, die men hier vroeger tegen mogelüke doorbraken nam, be- hooren reeds lang tot het verleden. In de Alblasserwaard is dat anders. Daar zün nog tal van hoeven van watervrü'e zolders voorzien, waarop bet vee gestald kan worden in een tüd van watersnood. 1 erscheidene hooibergen hebben daar nog een sterke, op kruiseling over elkander gelegde palen rustende wa tervrü'e zoldering. Bü overstrooming heeft men slechts een brug tusschen dezen zolder en den zoogenaamden waterzolder op de hoeve te leggen, om het vee van het noodige hooi te voorzien. In de Lopikerwaard vindt men dergeiyke inrichtingen op büna geen enkele hoeve meer. 't Is dan 'ook meer dan een eeuw geleden, dat men hier een doorbraak had. In de Alblasserwaard daarentegen had men vóór enkele jaren nog ouden van dagen, by wie de heiirnering voortleefde aan het ramp spoedige jaar 1820, toen een doorbraak onder Langerak de geheele waard onder water zette. De geschiedenis werd zoo dikwü'ls aan kinderen en kleinkinderen ver haald, dat ook by het hedendaagsch geslacht de vrees nog niet geheel geweken is. Verschillende kerken in de Alblasserwaard, o.a. te Molenaarsgraaf, Ottoland en Brandwyk, in vroegere tüden op vluchtheuvels gebouwd, boden in 1820 een onderkomen aan de van have en goed beroofde bewoners uit de overstroomde streekin andere vindt men steenen, waarop de hoogte van vroe gere waterstanden bü óverstrooming ziin aangegeven. We) een halve eeuw na den vloed van 1820 werd inde Alblasserwaard des winters geen enkele knotwilg ge kapt. Men wachtte tot het voorjaar en als de Lek dan „zat", sloeg men op korten afstand van de muren der hoeve palen in den grond, en tusschen de palenrü en de muren stopte men de tot bossen saamgebonden takken, opdat de hoeve by' een mogelüke doorbraak de kracht van het water beter zoude kunnen weerstaan. Maar een 1 paar lange takken liet men hier en daar op de knot- wilgen staan. Ze moeften dienen als bakens voor de i bootjes, die bü overstrooming over het verdronken land zouden zwalken om aan in nood verkeerenden hulp en j redding te brengen. De Kabinetscrisis. Het Centrum verzekert, dat het nieuwe Kabinet „niet lot een onmiddellijk beroep op de kiezers zal over man, maar alleen tot Kamerontbinding zal besluiten, indien het een linkerbloc dwars op zijn weg vindt." Nuttig werk. Uit Hoek van Holland wordt gemeld, dat zich al daar, op aanstichting van dr. S. Diamant, een comité I heeft gevormd, dat zich ten doel stelt uit de burgerij een corps van geoefende personen samen te stellen j voor het verleenen van eerste geneeskundige hulp aan schipbreukelingen. Gasontploffing. Ten huize van den schilder P. W( te Lochem heeft een gasontploffing plaats gehad. Na het afnemen oener gaslamp in een der kamers was de opening niet vol- doende afgesloten en ontsnapte er gas. Toen W. met I een brandend 1 ampje in de kamer kwam, volgde de ontploffing, waardoor de ruiten en het heele plafond vernield werden. W. kwam met den schrik vrij. Arnh. Ct. Een onduidelijk telegram. De zucht om een telegram zoo beknopt mogelijk op te Stellen, teneinde kosten te besparen, kan iemand soms leelijke parten spelen Iemand te Winschoten had dezer dagen, zoo dacht hij, een buitenkansje. Hij had gelegenheid een prachtigs visch te koopen, toen het ijs pas uit het water was. Het was te veel voor hem alleen, maar hij dacht aan zijn Groninger vriend, dien hij persoonlijk met een deel er van wilde verras sen. Om de huisvrouw van zijn vriend dien dag geen onnoodige inkoopen voor het diner te laten doen, sein de hij des morgens om tien uur naar Groningen „Kom en neem visch mee." Tegen half elf zit de Groninger op zijn kantoor en ontvangt daar het telegram. Hij laat het lezen aan zijn vrouw, die opmerkt, dat er haast bij schijnt te zijn. Het spoorboekje wordt nagezien: 9.49 is weg, zoodat hij zal moeten wachten tot 11.27. Onmiddellijk gaat hij levende visch koopen en neemt met de visch den trein van 11.27. Té Zuidbroek moet zijn trein wisselen met dien van Winschoten. De laatste laat er even op zich wachten. De man opent het raam, juist komt de trein binnen en meteen zet de zijne zich in beweging. In het voorbijgaan ziet onze Groninger, meent hij, zijn Winschoter vriend. Fluks het raam epen en jawel, ook hij is opgemerkt. Inmiddels is de afstand tusschen beiden reeds zoo groot, geworden, dat ze elkaar nog wel kunnen zien, maar zich de een voor den ander niet verstaanbaar kunnen maken, hoe ze ook schreeuwen. Allerlei overwegingen volgen bij bei den over deze ontmoeting, maar aan een onduidelijk heid in het telegram denkt geen hunner vóór de Win schoter te Groningen en de Groninger te Winschoten door de vrouw des huizes wordt ingelicht. Beiden namen toen. zonder dat ze het van elkander wisten, een even verstandig besluit: de Winschoter at zijn visch te Groningen en de Groninger de zijne te Winschoten. Concreet en abstract. De meeste rheeft zich uitgesloofd om zijn leerlin gen duidelijk te maken de beteekenis van concreet en abstract. Een paar kinderen schijnen het maar niet te kunnen begrijpen en. ten einde raad, zegt de onder wijzer: Nu, onthou jullie dan dit: wat je zien kan, is concreet; wat je niet zien kan, abstract." Enkele dagen later vraagt hij„Wel, Piet, wat moest je ook onthouden van concreet en abstract?" Wat men ziet, is concreet, meester; en wat men niet ziet, abstract." Geef eens een voorbeeld, jongen Piet denkt ©enige oogenblikken zwaar na, zijn voor hoofd fronst zich. Daar zegt hij Bovenbroek is concreet, meester; onderbroek ab- j stract. Hbld. Ingebroken. 1 Te Haarlem is Woensdagnacht ingebroken in dehui- denzouterij van de firma Bak op den Burgwal. Niet minder dan *300 konijnenvellen zijn gestolen. De Ossche gemeenteraad in stakimc. Men schrijft aan de Tel uit Oss, dato 5 Febr Wij doen hier voor Si Hard of Putten niet meer onder in zake gemeenteraadszittingen, en het schijnt dat het lidmaatschap van den raad ook hier al zijn waar digheid staat te verliezen. Hedenmorgen namelijk zou er te elf uur voormiddag zitting zijn, maar wie er kwamengeen raadsleden zoodat niet kon vergaderd worden. De oorzaak hiervan is het volgende Onder de raadsleden zijn drie, vier, vijf menschen, die zaken hebben en des morgens niet goed uit hun bezigheden kunnen. Meermalen hadden dezen te ken nen gegeven, dat zij de vergadering van den raad lie s-er in de avonduren wenschten. doch de burgemeester had hun reeds uiteengezet, waarom hij hier tegen was. Voor eenigen tijd nu richtten zich alle leden met een verzoekschrift, door allen onderteekend. incluis de beide wethouders tot den burgemeester. En hierop nu ant woordde de burgemeester, bij een schrijven, aan elk lid persoonlijk gericht, dat hij om diverse redenen, alle in den brief omschreven, op hun verzoek niet kon ingaan; echter bij uitzondering een enkele avondver gadering zou kunnen houden. Heel Oss kon 1.1. Zondag dit antwoord in extenso in alle café's bijna lezen, want er waren nogal kopieën genomen Heel Oss praatte de laatste dagen nergens anders over, en de vroede vaderen staakten hedenmorgen, bij bij wijze van protest. Brand te Antwerpen. Te Antwerpen heeft Woensdag een flinke brand gewoed in de Naphta-fabriek van de American Petroleum Com- pany. Het Handelsblad van Antwerpen deelt hieromtrent het volgende t lede De naphtafabriek bestaat uit twee magazijnen en 4 tanks, alle vier ingesloten door een aarden wal en verder door een gebouwden muur met zinken platen, ten einde het voortloopen van petrool te beletten en aldus het gevaar van verspreiding van brand tot een minimum te herleiden. Alle voorzorgen zijn overigens eiken dag genomen om dit gevaar af te weren. Drie van deze tanks lig gen op een rij, gelijkloopcnd met en op 300 meters afstand van de kaai. de vierde ligt iets meer naar ach ter. Men was nu dezen morgen bezig met het vullen van een dezer ketels met tiezine, uit het aan de pelrool- pier gemeerde stoomschip „American', van uit hetwelk de benzine met leidingen naar den ketel werd ge voerd. Naast den tank op ketel, die op dit oogenblik reeds 1000 vaten benzine inhield, en nagenoeg gevuld was, stond een werkman, gelast met hèt geven van het signaal of men sloppen moest of mf?t vullen voortgaan. Het wfas 7 uur 40. Alles was in orde en het werk had zijn regelmatig verloop, toen eensklaps met vcrschrik- kelijk geweld, de ketel ontplofte. Het deksel van den ketel werd tot op eene ontzaglijke hoogte in de lucht geslingerd. Een klein stuk ervan is op 100 meiers van de plaats de rontploffing terug gevallen en 1 meter diep in den grond gedrongen. Wat het grootste deel betreft het is spoorloos verdwenen. Is het in de Schelde gevallen of elders? Niemand weet het. Dat is des te zonderlinger, daar deze tanks van 12 meters hoogte, eene doorsnede van 10 meters hebben, I zoodat de bedekking nogal groote afmetingen heeft. I De luchtverplaatising, door de ontploffing verwekt, was zoo geweldig, dat in de twee magazijnen al de ruiten verbrijzeld werden en de aan den arbeid zijnde werk lieden in eene onbeschrijfelijke paniek de vlucht na men. gelukkig zonder dat er iemand gewond werd. De spiegelruit van een op de kaai voorbijrijdend tram rijtuig werd totaal in gruis geslagen. Kort na het uitbreken van den brand, zijn al de afsluitingen van de leidingen van de petroolpier toe gedraaid, uit maatregel van voorzichtigheid. Van het eerste oogenblik was het duidelijk dat aan den eersten ketel niets te doen was, zoodat al de pogin gen der brandweer, met de 2 aanwezige stoompompen, er op gericht waren, om het ontvlammen van den tweeden ketel en eene nieuwe ontploffing te voorko men, wat dan Ook gelukte. Verontreiniging van vrachten en groenten met faecaliën. Ressel heef! 72 soorten ooft en groenten onderzocht op verontreiniging met bacterium coli (de gewone darmbacterie) en die 41 maal, dus op 56.9 pCt. der onderzochte producten, gevonden. Van de winkels, waar deze eetwaren zijn gekocht, kunnen 25 naar den op- pervlakkigen indruk als „betere" worden beschouwd, de andere waren kleine winkeltjes, kelderzaakjes enz. Op het ooft en op de groenten der 25 „betere" win kels werd 12 maal (48 pet.) bact. coli gevonden; op de 47 andere monsters 29 maal (61 pet.) Het bevuilen van het ooft en de groenten heeft eerst in de verkoopruimten plaats, deels door de onzuivere vaten, manden, enz. waar ze in bewaard worden, deels door het lieduimelen door het publiek en door den verkooper. Op pas geplukte vruchten vindt men den eoli- bac. nooit.fi De interessante onderzoekingen van Ressel laten ons weer eens zien. hoe achterlijk we nog zijn met de voedingsmiddeienhygiëne. In elk geval leeren we al vast, dat we ons ooft en onze groenten terdege moeten reinigen, voor wij ze nuttigen. Moleschott. Goed zoo De schepenrechtbank te Hannover heeft een vonnis geveld, dat alle dierenvrienden met voldoening zullen vernemen. I wee voerlieden uit Limmer moesten in December, toen het streng koud was, met hun wagens asphalt naar oen firma in bouwstoffen te Linden rijden. Omstreeks zeven uur 's ochtends lieten zij hun wagens aan den weg staan en gingen een herberg binnen waar zij aan een stuk door tot 11 uur bleven bras sen, zonder zich om de verkleumde dieren te bekom meren. Daarna bracht een van ds knechts de twee voeren naar hun bestemming en kwam spoedig met de leege wagens terug, waarna het drinkgelag werd voortgezet. legen half twee kwam een beambte van de firma, bij welke de twee voerlui in dienst was, voorbij en wilde hun naar huis brengen. Een hun ner mishandelde hem met de zweep. Voor die mis handeling kreeg hij een maand gevangenisstraf. Maar bovendien moeten de twee mannen nog veertien da «en gevangenisstraf ondergaan, wegens dierenmishandeling, omdat zij hun paarden zoo lang, onnoodig. in de kou aan hun lot hadden overgelaten. De rechtbank vond dit zoo onbarmhartig, dat zij een boete onvoldoende vond om zulk een verzuim te straffen. Ijzerhoudende inelk. Het is bekend, dat het menschelijk organisme slechts een geringe hoeveelheid ijzer bevat, alsmede da! Dit volstrekt met missen kan, ja zelfs dat afwezigheid daar van een reeks ziekteverschijnselen te voorschijn roept, die we met den naam „bloedarmoede' aanduiden. Het aantal ijzer praeparaten, die de gewenschte hoeveelheid ijzer aan het lichaam heeten te moeten toevoeren, daar w-aar de gewone voeding in gebreke blijft, is groot en ofschoon men van allen beweert, dat het ijzer door het lichaam geabsorbeerd wordt, is dit slechts bij en kelen het geval. De veearts Braatz heeft nu een ijzerhoudende melk verkregen, door een bepaalde voeding van het melk vee. Het is dus geen kunsfpraeparaat, doch pen in het lichaam van het dier gevormd product. Zij onder scheidt zich van de gewone melk noch in uiterlijk, noch. in smaak. Hare samenstelling, voor zooverre be- treft vet, eiwit en suiker, is gelijk aan die van andere melk alleen haar ijzergehalte is gestegen van 3 tot n maal de hoeveelheid, al naar de voedingsmethode. Het ijzer blijft bij koken volkomen in oplossing Aan- gezien de prijs de rmelk niet verhoogd wordt kan zij in voorkomende gevallen als voedsel voor zieken ge bruikt worden; proeven zijn reeds genomen in de kli- mek van prof. Senator te Berlijn. Negen zeer zieke patiënten werden daar uitgekozen en aan deze dier lijks een liter ijzermelk toegediend. Zij leden aan te ring, kanker en bloedarmoede. De ijzermelk deed hun allen goed; zij gevoelden zich aan t einde der kuur zeer versterkt, kregen betere kleur en het lichaams gewicht nam toe. Het aantal roode bloedlichaampjes vermeerderde, dat der witte ging terug Voor het krij gen van een zoo gunstige uilkomst is het noodig, dat gedurende 4—6 weken dagelijks een liter ijzermelk wordt gedronken. Milchzeitung.

Schager Courant | 1908 | | pagina 13