Zondag 23 Februari 1908 52ste Jaargang. No. 4337 Bureau: SCHAGEN, Laan D 4. Intsrc. Telephoon No. 20. Uitgevers s TRHPSVS5IM Co. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlaridsch Nieuws. 2 SCHAGE Allllttl HitllS- COURANT. AiiertEMie- Lailiwïlafl, en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADYERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer begtaai uit vier bladen GEMEENTE SCHAGEN. Bekendmakingen. (o)— OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente SCHAGEN, op Dinsdag 25 Februari 1908, des voormiddags ten 10 ure. De onderwerpen van beraadslaging zijn 1. Ingekomen stukken. 2. Adres van de afd. Waard en Groet der Holland- sche Maatschappij van Landbouw, betreffende op richting stierenmarkt. 3. Adres van de afd. Schagen van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers en van het Ned. Onder wijzersgenootschap, betreffende salarisregeling. 4. Voorstel tot wijziging der verordening tot regeling der onderwijzersjaarwedden. 4a. Benoeming lid van de Plaatselijke Schoolcommissie. 5. Wijziging richting brandriool Nieuwe Laagzijde. 6. Suppletoire begrooting 1908. 7. Gratificatie Rijksveldwachter. 8. Kohier Hondenbelasting 1908. 9. Reclame Hoofdelijken Omslag. 10. Kohier Hoofdelijken Omslag 1908. en hetgeen verder zal worden voorgedragen. Schagen, 20 Februari 1908. De Burgemeester, H. J. POT. Portugal Franco, de uit Portugal gevluchte ex-dictator reist en trekt of hem het een of ander spooksel achter de hielen zit. Nu isi hij weer in Verona. Het Milaansche blad geeft een gesprek weer van een harer verslaggevers met dezen staatsman in Genua. Wel een groote tegenstelling met den vorigen keer, toen hij den dictator ontmoette in het kasteel van Cintra, als beheerscher van Portugal, nu in een hotel in dien vreemde, als een opgejaagd hert vluchtend naar een afgelegen plaats om zich te verbergen en te doen vergeten, hoe oer hoe liever! De journalist vond hem weinig veranderd, slechts een paai- diepe rimpels getuigden van het zedelijk lijden van den laatsten tijd. Vol weemoed zeide de oud-pre mier: „Zoo ziet ge mij terug in ballingschap, terwijl het werk, waaraan ik mijn heele leven, mijn heele willen en kunnen gegeven heb, dcor de bloeddorstige dwaas heid van een paar ongelukkige drijvers vernietigd js. De schoten, die den koning en den kroonprins troffen, hebben ook mij vermoord: ik ben met hen gestorven en juist op het oogenblik, dat ik het meest het juut van mijn leven inzag en begreep. „Maa rlaten we daar niet over spreken; de toekomst zal mij recht doen wedervaren of mij ongelijk geven ik hoop het laatste en |dat dit moge blijken uit den voor spoed, dien mijn land doorleeft na het verdwijnen van een zóóveel onheil aanbrengend man. Ge weet, dat ik mij onherroepelijk teruggetrokken heb uit het politieke leven." Op een tegenwerping van Civinini, dat hij zich toch verdedigen moest, antwoordde Franco: „Wanneer ik mij verdedigde, zouden mijn woorden maar nieuwe tweedracht zaaien en het vredewerk van mijn opvolgers verstoren. Mijn vaderland heeft rust en vred enoodig. Ook ik wilde het, tot zijn bloei en groot heid, teen vruchtharen vrede geven. „Portugal is een klein land, maar het kan weder groot worden. Het lot heeft gewild, dat ik mijn werk niet ten «inde kon brengen: nu mag ik den arbeid van an deren niet (Storen, om mij zelf te verdedigen." „Men zal zeggen, dat ge u niet verdedigen kunt." „Het zij: zoo: laat men zeggen, van mij, wat men wil. Er is geen verdediging mogelijk, waarop de aan klacht niet herhaald kan worden. „Steeds meer begin ik te begrijpen, dat in de politek alleen het resultaat telt: wie wint is een held, ,wie verliest een avonturier. Van het lot hangt het af, of men het een of ander wordt. „Wanneer ik u nu een politiek onderhoud toesla, weet ik wat men van mij zeggen zal. Toen ik in Juli de berichtgevers van de groote Europeesehe bla den (ontving, die op het vernemen van onrustbarende tijdingen naar Portugal waren gekomen, waren zij allen vol sympathie voor mijn politiek, die hen noodzakelijk toescheen. Toen keerden zich de oppositiebladen vol woede tegen hen en mij; het heette, dat ik de buitenland- sche pers had aangezet om Portugal te belasteren, ten einde op die wijze mijn werk te kunnen volbrengen! ..Als ik mij nu weer tracht te verdedigen en u maakt mijn uitlatingen openbaar, zal weer hetzelfde worden gezegd. „Daarom is het mijn plicht te zwijgen, wat men ook van mij moge vertellen. Men heeft mij dringend ver zocht heen te gaan om daardoo rhet werk te verlichten ik heb het beloofd. Ik zal mijn belofte houden ën mij op geen enkele wijze ergens in mengen. „Eén ding echter moet en wil ik u zeggen: wat de couranten verteld hebben van een gespannen verhou ding die tusschen de koninklijke familie en mij zoude bestaan, is beslist onwaar. Tot het laatste oogenblik van mijn vertrek heb ik de bewijzen mogen ontvan- 6°" van hartelijke genegenheid. ten slotte nog dit: men heeft beweerd, dat de moord door mijn dictatuur is uitgelokt. Nu de doodelijke schoten zijn gevallen nadat feitelijk mijn dictatuur reeds geëindigd wasi mmers, de verkiezingen waren) uitgeschre ven voor April. Wij waren reeds in de voorbereiding daarvan." Toen de journalist hiertegen in bracht, dat het de creet, waarbij de onschendbaarheid van de afgevaar digden werd opgeheven, juist twee dagen voor den moord was uitgevaardigd en de droppel schijnt ge weest te zijn die he tglas deed overloopen, antwoordde Franco: „Ja, natuurlijk bij politieke gebeurtenissen Jieet de laatste handeling van de regeering altijd de druppel die het glas doet overloopen! En weet ge nu eigenlijk wel, voor welke gevallen alléén dat decreet de straf baarheid stelde van de leden der reeds in Mei ontbon den Kamer? Alleen voor misdrijven tegen de veiligheid van den Staat. En dat wel, omdat het gebleken was. 4at afgevaardigden deel hadden genomen aan de plau- nen voor een opstand op 28 Januari, die schipbreuk leed door het verzet van het leger tegen de antimonnr- chistische propaganda. Er bestaat slechts onder da par tijen een revolutionnaire gisting, niet onder het volk zelf. Hierdoor kunnen gevaarlijke opstanden uitgelokt worden, welke men voorkomen moet. Het decreet nu had alleen ten doel, de personen, die gevaarlijk konden worden voor de veiligheid van den Staat, te dwingen hst land te verlaten." Over den toestand van Portugal kan nog worden gemeld: naar aanleiding van een bezoek van een cor respondent van Reuter aldaar, dat het leven naar buiten weer zijn gewone gang gaat. Maar niemand gelooft aan een blijvende rust. De correspondent verzekert, dat koningin Amehe ver schillende dreigbrieven ontvangen heeft, waart/ haar geraden wordt, den koning uit het land te brengen als het eenige middel om zijn leven te beschermen. Hij is overtuigd, dat het komptot, dat uitliep op de vermoor ding yan koning Carlos en den kroonprins de uit roeiing van de geheels koninklijke familie beoogde. Of de Ipogingen herhaald zullen worden is moeilijk te zeggen, maar men ziet koning Manuels eerste verschij ning met bezorgdheid tegemoet en hoopt dat de car navalsfeesten, die aan de nieuwe verkiezingen moeten voorafgaan afleiding en ontspanning zullen brengen. De correspondent zegt verder, dat de repubtikein- sche bladen opnieuw ontevredenheid beginnen aan ie stoken en beweert, dat de verkiezingen, indien de regee ring geen invloed op de stembus oefende, een over winning Izouden brengen aan de republikeinen. Koning Manuel heeft een zacht en beminnelijk ka rakter. Als kind heeft hij veel last gehad van rheuma- tisehe aandoeningen, maar is sinds hij mazelen- heeft gehad, volkomen gezond. Lissabon, 20 Febr. Enkele bladen houden vol. dat reactionaire elementen tegen de liberale elementen sa menspannen en dat de regeering voorzorgsmaatregelen nam. Een te Oporto verschijnend blad beweert beslist, dat de regeering aan het hof een complot ontdekte van aanhangers van Franco en nu een strenge vervolging zal instellen tegen de graven Amoroso en Tareusa en den 'commandant Jose Lobo, die de drie leiders der samenzwering zouden zijn. Commandant Lobo zou Franco verklaard hebben dit hij in geval van revolutie voor Lissabon in stond en dat drie kanonnen .voor hem voldoende zouden zijn om eiken opstand te onder drukken. Balkan Schiereiland. Op het Balkanschiereiland is het weer rumoerig. Er wordt zelfs al gesproken van een oorlog tusschen Rus land en Turkije, terwijl bovendien aan Oostenrijk ook ingrijpende plannen worden toegedacht. De minister van builenlandsche zaken Aerenthal heeft daar zoo het een en ander van los gelaten. De plannen van Aerenthal komen hierop neer, dat liet Oostenrijksche kapitaal, met staatshulp één g-ooien en meerdere kleine spoorwegen zal gaan aanleggen op Turksch gebied en zoodoende in Turkije de vreedzame indringing beoefenen, die de. Eransehen zich vroeger in Marokko ten doel hadden gesteld. Het groote bezwaar tegen de Turksche heerschappij is de economische stilstand waartoe het land door zijn regeering gedoemd wordt. Voor ontwikkeling van 't be drijf in modernen geest zijn noodig: veiligheid en ver keersmiddelen. Geen van beide beslaan in Turkije. Wie er verkeersmiddelen brengt heeft een land economisch in handen. In heel Turkije ongeveer half zoo groot als Duitsch- land, zijn 4803 kilometers spoor, niet veel meer dan een paar groote lijnen. De bekende Orimt-lijn >iaar Consiantinopel en Saloniki, noodig om h etverkeer tus schen Europa en Constantinopel en enkele militaire lijnen. Let'.erlijk heel het land is overigms van spoor wegen verstoken. Nu zal het Oostenrijksche kapitaal ervoor gaan zor gen. Doch daarmee zal het dun ook een zoodanige positie krijgen op het Balkan-schiereiland, dat he tniet kan uitblijven of andere landen, Italië en Rusland vooral zullen dat zeker niet met vriendelijke oogen aanzien. Want komen daar weer tijden van onrust, dan zal Oostenrijk ook gaan zorgen voor de veiligheid van <tie sporen en wat er zich om heen vestigt van industrie en landbouw en handel. En waar zoon militair optre den toe leidt is gebleken met Bosnië en Herzegowina, iwee Turksche provinciën, die ter wille van de veilig- neid in 1878 door Oostenrijk zijn bezet en waarvan nu niemand denkt dat de Oostenrijkers er ooit weer vandaan zullen gaan. Het is dus te begrijpen dat andere 1 landen scheel kijken naar dit optreden der Donau-mo- aardde. De sultan zal voor die sporen concessies inoe- ;en geven en ongetwijfeld zal nu de zaak eerst een diplomatische zijn en er zal te Constantinopel pver die toncessies aardig wat geïntrigeerd worden. Dat is de eene kwestie. De tweede loopt tusschen Rusland en Turkije en de oorzaak zit in Klein-Azië, Daar hebben den laat- sten tijd Turksche troepen invallen gedaan in Perzië en de Turken treden daar op twijfelachtig gebied zeer ïanig op. Nu is in de Russisch-Engelsche overeenkomst dat deel van Perzië tot de Russische invloedsfeer ge rekend. Heeft Rusland Turkije daarover lastig gevallen? Dat is niet bekend, aoch een feit schijnt het te zijn, dat Turkije daar belangrijke troepenhoe- veelheden bijeenbrengt, zóó dat de Russen zich be nauwd beginnen te maken. Turkije is een zwak en slecht geregeerd land, doch de Turksche soldaten hebben me nigmaal bewezen niet voor de poes te zijn. De Russisch Turksche ooi-log vgn, 1677 heeft aan het eerste land, dat j toen veel sterker er voor stond dan thans, de handen zeer vol gegeven. Het heet, dat in Maart „de oorlog" zal uitbreken. Turkije is zich geducht aan het wapenen, zegt deRetsj; zelfs de Koerdische ongeregelde troepen worden geor ganiseerd. De Golos Moskwy heeft een hoofdartikel, waarin ze aan vroegere botsingen mei Turkije en Rus- iand's zegepralen herinnert. Hetzelfde blad verneemt i uit Tiflis, dat vele familiën het land verlaten, om in tijds in veiligheid te zijn, vóór de oorlog uitbreekt. Voorts wordt gemeld, dat de in den Kaukasus die nende officieren, di ethans met verlof zijn, zijn terug geroepen en dat de vesting Batoem in belegeringstoestand wordt gebracht. Tenslotte nog het bericht, dat ten huize van Stolypin eeji gewichtige beraadslaging heeft plaats gehad over dé verdediging des lands. Zooals men ziet, t is een gansclie staalkaart van onheilsberichten. Wrat men van dit alles moet denken is moeilijk te zeggen. De beridjlen zijn verbazend tegenstrijdig, maar dit kan men gerust aannemen, dat er wel iets broeit. Maar of de bui zal losbarsten of overdrijven, de tijd zal het leeren. „Het Witte Kruis", Nieuwe Xiedorp. Vergadering van de afdeeling Nieuwe Niedorp van „Het Witte Kruis", gehouden op Woensdagavond 19 Febr. 1908, ten lokale van den heer H. de Vries. Voorzitter de heer W. C. Visser, die de vergadering opent met een toepasselijk woord. Aanwezig 12 leden. Daarna volgt voorlezing van de notulen door den secretaris, den heer P. Haringhuizen; ze worden onveranderd goedgekeurd. Mededeelinga. van de verwisseling van voorzitter. (De heer J. v. Stok is periodiek afgetreden als zoodanig.) b. de heeron J. de Geus en J. Gootjes hebben hunne benoemingen als bestuursleden aangenomen. c. de ijskelder is dezen winter geheel gevuld ge worden. Van eene ingekomen brochuro over Maatschappelijke bestrijding der tuberculose ten plattenlande wordt be sloten een 15-tal exemplaren te bestellen. Verder volgt mededeeling van een ingekomen missive van Dr. P. J. Barnouw, secretaris van het Hoofdbestuur van „'t Witte Kruis", waarbij deze de eer heeft te be richten, dat bjj Kon. besluit van 23 October 1.1. de in de laatste algemeene vergadering vastgestelde wijzi gingen van de statuten der Vereeniging zijn goedge keurd. De heer D. Kuilman stelt de vraag, of er al antwoord is gekomen op het door deze afdeeling aan Burgemees ter en Wethouders gedane verzoek om hun laatste be sluit tot regeling der school vacantiën in de kom van het dorp te herzien en deze vacantiën zoodanig terege len, dat zij in dien tijd van het jaar komen, waarin de warmste dagen kunnen worden verwacht. Voorzitter antwoordde, dat er nog geen antwoord is ingekomen. Daarna doet de secretaris voorlezing van het jaarver slag, dat aanvangt met de mededeeling, dat het afge- loopen jaar zich niet kenmerkte door bijzondere voor vallen of buitengewone omstandigheden. .iet het voorjaar zich donker aanzien door de ernsti ge typhus-gevallen te Zijdewind en ook in 't N.-W. ge deelte van N. Niedorp; spoedig bleek de voortgang der ziekte gestuit, zy bepaalde zich slechts tot enkele gevallen. Voor 't overige had het jaar 1907 'n gewoon verloop. Die betrekkelijke rust spiegelt zich af in 't aantal leden, donateurs en eereleden. Precies hetzelfde aantal als het vorig jaar kon aan het Hoofdbestuur worden opgegeven, n.1. 300 leden, 1 eerelid (de heer Dr. Maats) en 5 dona teurs (de Herv. Kerk, de Doopsgez. Gemeente, de Herv. Weezen-Adm., Het Nut en de Armvoogdy. De begrooting voor 1908, straks vast te stellen, zal als eersten uitgaafpost een nadeelig saldo van f 19.86y2 hebben te vermelden. Dit beschouwd in verband met 't normaal verloop van 1907, wyst duidelijk aan, ook al was fcy den aanvang van het jaar over een belangrijk bedrag beschikt, dat deze ongunstige staat der financiën wyst op een tekort aan inkomsten ter bestrijding der gewone uitgaven. Deze worden door uitbreiding van het materiaal, vonral door het onderhoud der ligtenten, ieder jaar grooter. Wil men dus eenige reserve maken, om oak aan ongunstige jaren het hoofd te kunnen bieden, dan is versterking der middelen beslist noodzakelijk. Vermeerdering van 't aantal leden en begunstigers is het, waarnaar zal worden getracht. Ook de ledenverga deringen zouden er beter door worden bezocht. Eiken keer als er byv. 50 leden bijkomen, zou zoo'n verga dering wel 2 personen meer tellen, want slechts 4 a 5 van het ledental komt ter vergadering. In 1907 werden aan 41 personen 94 artikelen uitgege ven, verdeeld over 75 afgif en. 2 Ligtenten waien in ge bruik, 1 is vrijgekomen na het overlijden van de twee patiënten, die er in verpleegd werden. Beiden waren tuberculeus in hevigen graad. De andere tent is nog in gebruik. De toestand van de zieke, die hierin verblijf houdt, laat zich gelukkig uitstekend aanzien. Op het dak van een der tenten werd tijdens de groote zomerwarmte een zonbeschermer aangebracht, die uitstekend voldeed. Een tent werd gedurende korten tijd ten gebruike afgestaan aan de afd. Twisk. Typhus kwam in 2 gezinnen voor. De woningen wer den ontsmet met het toestal Trillat, de kosten daarvan gedragen door de gemeenten Oude en Nieuwe Niedorp. Verder had na diphtheritis desinfectie plaats, enz. Den secretaris wordt dank gezegd voor zyn verslag. Aangeboden wordt hierna de rekening over 1907. Het bedrag der ontvangsten is f523.34, dat der uit gaven f543.20J, het nadeelig saldo fl9 86J. Op deze cijfers werd de rekening vastgesteld en goed gekeurd, op advies van de oommissie met 't nazien be last, namens welke de heer J. L. Timmerman rapport deed. Daarna werd de begrooting voor 1908 behandeld, in ontvangst en uitgaaf opgemaakt tot een bodrag van f491.50. Discussie lokte de begrooting niet uit en ze werd voorloopig vastgesteld. Ten opzichte van het aanschaffen van verplegings- j artikelen en het bewaren der gummi-artikelen, werd aan het bestuur volkomen vrijheid van handelen ge geven. Voorzitter zegt, dat het bestuur gemeend heeft, dat nog een aantal personen lid kunnen worden. Aan het bestuur is opdracht gegeven, pogingen te doen ter vor- grooting van het ledental en daarvoor eene circulaire op te maken en te vorspreiden. Verder zal het tarief voor ontsmetting met den Trillat- toestel in en buiten den kring verlaagd worden. De heer D. Kuilman zegt, dat het aanbeveling zou verdienen, het aantal donateurs uit te breiden en aan sommigen daarvan eene hoogere donatie dan f5 te ver zoeken. Dit idéé wordt goedgevonden. Hierna sluiting. Onderlinge Varkensverzekering-Maatscliappij. In de week van 16 Februari 1908 tot 22 Februari 1908 was de stand der marktprijzen van de varkons als volgt 7 tot 9 weeksche biggen Varkens van 25 tot 50 K.G. 50 n 75 o 75 100 n 100 125 n 125 150 150 175 Zeugen f7.- af 13.- f 0.39 a f 0.-. 0.39 per K.G. A O 0.48 0.50 0.44 Anna I'anlowna. De Vereeniging „Nut en Genoegen" te Anna Paulowna hield Woensdag 19 Februari eene vergadering met dames in het lokaal van den heer G. J. Volder. By ontstente nis van den Yoorzitter werd diens functie waargenomen door den heer C. Slikker, die met een woord van wel komst aan de aanwezigen en in 't bijzonder aan de „Har monie", de bijeenkomst opende. De Secretaris, de heer W. Klein, las daarna de notulen, die onder dankzegging werden goedgekeurd, waarna het woord werd gegeven aan den heer K. L. van Gorkom, die dien avond de lezing had. Spreker deelde mede, hiertoe gekozen te hebben „Een nichtje wat photographeert" van Sinclair en met ueze schers hield hjj de aanwezigen blijkbaar zeer aangenaam bezig, dat hieruit op te maken viel, dat de lezing telkens onderbroken werd door den gullen lach van het publiek. Een daverend applaus beloonde hem voor zyn moeite. Nadat de Harmonie onder leiding van den heer D. Zon eenige muzteknommers had doen hooren, trad achter den katheder de heer W. Klein, die veel succes had met „Pietjes Begrafenis" van J. van Maurik, d.w.z. met de voordracht daarvan en wien by het einde een dankbaar applaus ten deel viel. Ook de heer 0. Slikker trad op het podium en onderhield de ernstige stemming met eene schets van J. J. Wertheim, getiteld: „Het Jurkje", waarna de vroolykheid er weer in gebracht werd door den heer K. L. van Gorkom, die voordroeg: „Een probaat middel", mede van J. van Maurik. Ook deze beide voordrachten vielen zeer in den smaak, 't Spreekt vanzelf, dat tusschen de bedrijven de yverige Harmonie zich telkens liet hooren en zoo was het zachtjes aan laat geworden, wat den Voorzitter naar den hamer deed grijpen. Onder woorden van dank aan allen, die tot het welslagen van dien avond hadden medegewerkt, werd de vergadering gesloten. Anna Paulownn. Mej. F. M. 'Ruchelman, tijdelijk onderwijzeres aart school no. 1 te Anna Paulowna, is met ingang van 24 Februari als zoodanig benoemd te Burgerbrug. Tweede Kaïnerverkiezing Rheden. In de vergadering der R.-K. Kiesvereeniging te Didam, onder presidium van den heer B. Welling, is met algomeene stemmen tot candidaat uitgeroepen jhr. J. W. J. C. M. van Nispen tot Sevenaer te 's Gravenhage, in de vacature-Kolkman. Valkoog. Het burgerwoonhuis met twee woningen, toebehooren- da aan den heer K. Blaauboer, is in eigendom overge gaan aan den heer P. Kos Az. Harenkarspel (Waarland). De landbouwer K. V. alhier stootte dezer dagen by het baggeren op een vordacht voorwerp. Na eenig vis- schen werd te voorschijn gehaald een fiets. Aan vankelijk meende men aan een ongeluk te moeten den ken. Spoedig kwam men echter tot de wetenschap, dat daarvan gelukkig geen sprake was. Gedurende de kermis ten vorigen jare werden hier n.1. een drietal fietsen vermist. Twee er van waren spoedig terecht en de nu uit het water te voorschijn gehaalde bleek de laatste van het vermiste drietal te zyn. Dat zy er in- tusschen niet beter op geworden was is te begrypen. Hot karretje bleek thuis te behooren te Noord-Schar- woude en door een kermisbezoeker afgehuurd te zyn. Winkel. Vrijdag 21 dezor hield de Afdeeling Waard en Groet der Hoilandsche Maatschappij van Landbouw een huis houdelijke vergadering in het lokaal vau den heer A. Wit, geopend en geleid door den waarnemenden voor zitter, den heer W. C. Visser. De notulen van den secretaris, den heer K. Boekei, werden na lezing, onder dankzegging, onveranderd goed- gekeuid. By de behandeling der ingekomen stukken bleek, dat de afdeeling dit jaar in de termen valt voor een lezing vanwege het Hoofdbestuur uit een lijst van sprekers. Besloten werd het Hoofdbestuur uit te noodigun daarvoor den heer J. Porte te verzoeken. De secretaris bracht een nauwkeurig en uitvoerig ver slag uit over de handelingen der afdeeiirig in het afge- loopon jaar. De afd. telt thans 70 leden. Uit de rekening en verantwoording van den penning meester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 1544 545 en de uitgaven f 1403.985, zoodat er een batig saldo was van f 140.56. Opgemerkt werd, dat een paar nota's nog niet waren ingediend. Hel saldo van het vorige jaar bedroeg f 115.89. Als lid van nat bestuur koos de vergadering den heer P. Haringhuizen te Nieuwe Niedorp iu plaats van den heer Jn. Stammes, dio bedankt had. Na behandeling van den beschrijvingsbrief werden als afgevaardigden naar de Algemeene VergaderiDg benoemd de heeien K. Boekei en W. C. Visser en als plaatsver vanger de heer G. Stuy. Als vertegenwoordiger van „Waard en Groet" naar de vergaderingen van Holl. Noorderkwartier in dit jaar werd de heer C. Strijker aangewezen. Een duur haantje. De mooiste haan van do tentoonstelling te Zutphen, van den heer Nairac uit Lochem, is voor f125 verkocht aan het hoenderpark „De Leghorn" te Eefde. Chr. School. Te Warmenhuizen is aanbesteed het bouwen van een Christelijke school. Aannemer werd de heer P. de Geus te St. Maarten voor f5609. Verzoek oui gratie. Men meldt uit Rotterdam Ten behoeve van den ontslagen notaris Bland v. d. Bergh, directeur der Zuid-Hollandsche Hypotheekbank, die thans te Rotterdam zyn straf ondergaat, is, wegens voortdurende ziekte, aan H. M. de Koningin gratie gevraagd. Train wacht lokaal Latjewinkel. Herhaaldelijk en vooral gedurende de strenge dagen, die we dezen winter beleefd hebben, is er ernstig ge klaagd over het gebrek aan een behoorlijk wachtlokaal aan den stoomtram te Lutjewtnkel en is meermalen de directie daar een verwyt van gemaakt, ook wel eens ten cnrechte. Want hoe is heeft de zaak zich toegedra gen? De directie vroeg vergunning aan Burgemoesti r en Wethouders voor de oprichting van eon houten wachtlokaalmot de bouwverordening in de hand hebben B. en W. na ryp beraad afwijzend op het ver zoek beschikt, niet omdat zjj een wachtlokaal niet noodig cordeelen, maar omdat een houten gebouw met een stookplaats niet mag worden opgericht op een afstand van minder dan 50 Meter van een beslaand gebouw. Lenigen tijd daan a heeft de Directie haar plan gewy-

Schager Courant | 1908 | | pagina 1