Groenteveilingen. Plaatselijk Nieuws. Marktb erichten. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Zondag I Maart 1908* Per Telegraaf. Een speelhals «Is „weldadigheidsinstelling;*. Het bestuur van de Club International de Bienfaisance te Amsterdam meer l>ekcnd onder zijn alledaagsehe naamhet speelhuis in de Vondelstraat schijnt on danks het gevallen vonnis van de rechtbank, er niet geheel gerust op, dat in de toekomst zijn „bienfaisance" voor onomstootelijk echt zal worden genomen. Het bestuur heeft dezer dagen een rekwest tot B. en NV. gericht, om te worden geplaatst op de lijst van „instellingen van weldadigheidin art. 3 van de Ar menwet bedoeld. Zooals men weet, vermeldt de Armenwet in de artt. 12. wat „instellingen van weldadigheid in den zin der wet" zijn, en onderscheidt zij deze ina. staats-, provinciale- of gemeente-instellingen b. instellingen eener kerkelijke gemeentec. instellingen, door bijzondere personen of door bijzondere, niet-kerkelijke, vereeni- gingen geregeld en bestuurd en d. instellingen van ge- mengden aard. Art 3 nu zegt dat van al deze in de gcmeentte aanwezige instellingen van weldagheid. door de zorg van het bemeentebestuur een lijst moet worden opge maakt en bijgehouden, en het is op die lijst en wel voor de instellingen sub c. dat de club verzoektinge schreven te woraen. Men zal begrijpen, dat de beslissing van B. en NV. van Amsterdam niet zonder belangstelling wordt tegemoet gezien. (N- v. d. D.) Verbod van "Invoer van hooi enz. in Engeland. LONDEN, 25 Febr. In het Lagerhuis deelde de heer Strachey, secretaris van het departement van landbouw, mede, dat wegens het uitbreken van mond- en klauw zeer onder het vee in de buurt van Edinburg, overge bracht, naar men meent, door besmet hooi uit Neder land. het departement een verbod zal uitvaardigen tot invoer van hooi en stroo uit sommige landen ten gebruike voor het vee, terwijl hooi en stroo voor andere doel einden slechts onder speciale goedkeuring zal mogen wor den ingevoerd. Landbouw Zij pc. Maandagmorgen vergaderde de afdeeling Zype van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, in het lokaal van den heer Jb. Tuinman te Schagerbrug, waar 10 leden tegenwoordig waren. Tot afgevaardigden naar de a.s. algemeene vergade ring der Hoofdvereeniging werden gekozen de heeren G. Rademaker en J. Marees, die een blanco mandaat medekregen, nadat de aanwezigen den beschrijvingsbrief hadden behandeld. Het hoofdpunt voor de vergadering kwam nu aan de orde, t w. vaststelling programma voor de September- Tentoonstelling dit jaar met verloting. Besloten werd, een paar rubrieken toe te voegen aan het programma van vorig jaar, en we)Melkkoeien met betrouwbare melkstaten; prijzen f10, f7.50 en f5 en voorts nog eenige nummers kippen en ten slotte ganzen. Ingetrokken werd de rubriek Herfstkalvers. Verder zijn de prijzen uitgebreid voor inzendingen van bloemen en planten en de inleggelden hiervoor verlaagd. Voor beschutting dezer inzendingen zal ditmaal gezorgd worden. Schapen en overhouders ter opluistering zullen thans bekroond worden voor de mooiste inzendingen en niet mper voor de grootste collectie. Dit zijn de wijzigingen. De Voorzitter benoemt hierna voor tentoonstelling en loterij dezelfde commissiën als van 1907. Het verslag van de afgevaardigden naar de vorige algemeene vergadering kon niet worden uitgebracht wegens afwezigheid dier heeren. Daarna volgt rokoning ©n verantwoording van den penningmeester, den heer G. Vrijburg. Op verzoek van Voorzitter, onderzoeken de heeren Hooij en Odendaal de rekening, en wordt deze in uitstekende orde be vonden. De ontvangsten hebben bedragen f 638.82, de uitgaven f428.10, dus is er een batig saldo van f210.72. Voor zijn goed beheer ontving de penningmeester den dank des Voorzitters Verder is besloten om van de geboden gelegenheid gebruik te maken en twee sprekers aan te vragen: één over kaascontróle en één over het exterieur van paarden, koeien, schapen, enz. Niets meer aan de orde zijnde, sloot Voorzitter, de heer G. C. Hulst, de bijeenkomst met een woord van dank aan de aanwezigen voor de medewerking. Wegenverhuring N.-Niedorp. Het grasgewas langs de wegen der Banne N.-Niedorp is in 19 perceelen verhuurd voor f589. Verleden jaar was die som f602. Broek op 1 Roode kool Gele kool Witte kool Bieten Uien k. 2.— a f 6.75 per 100 stuks 3.a - 7.50 na - 1.a 2.75 v - 9.- a - 11.- 1000 a - 1- a - 1.20 50 K.G. m— Nieuw Leven." Station Noord-Scharwoude. 22 Febr. I lUien fl.— a fl.10 per 50 K.G. Roode kool, 1ste srt. f6.50 a f6.75, 2de srt. fö.50 a f6.—, kleinere f3.- a f5.-. Gele kool 1ste srt. f7.- a f7.50, 2de srt. f6.- a f6.75, kleinere f3.— a f6.50. D. W. kool lste srt. f3.2o a f3.50, 2de srt. f2.75 a f3.—, kleinere fl.25 a f2.50 per 100 stuks. 24 Febr. Uien f 0.95 a f 1.— per 50 K.G. Roode kool, lste st. f 6.25 a f 6.50, 2de s. f 5.25 a f 6.—, kleinere f 3.— a f5.-. Gele kool, lste s., f 6.25 a f 7.25, 2de s. f 6.- a f 6.50, kleinere f 3.— a f5.D.W. kool, lste s., f3.25 a f 3.50, 2de s. f 2.75 a f 3.—, kleinere f 1.— a f 2.— per 100 stuks. 25 Febr. Uien f 0.90 a f 1.— per 60 K.G. Roode kool lste srt. f 6.25 a f 6.50, 2de srt. f 5.50 a f 6.—, kleinere f 3.— a f6.--. Gele kool lste srt. f7.— a f7.25, 2de srt. f6 a f 6.60, kleinere f 3.a f 5.D. W. kool lste srt. f 3. a f 3.50, 2de srt. f2.50 a f 2.75 kleinere f 1— a f 2.— per 100 stuks. Dorp Noord-Scharwonde. 26 Febr. Roode kool f6.— a f6.—. kleinere f 2.50 a f 4.— Gele kool f6.— a f7.50, kleinere 13.— a f 6.— D.W. kool f2.50 a f8.60, kleinere f 1.50 a f2.—. Uien f 1.— a f 1.10. Geen misdaad. (Zie 2e blad en voorkant le blad.) De correspondent van de 's-Hert. Ct. te St. Mi- chiels-Gestel schrijft nog het volgende: "R>en wij u gisterenmorgen in alle haast per bui tengewone gelegenheid het bericht zonden van het ont zettend ongeluk, waarbij een 26-jarig jongeling het le ven verloor, spraken wij daarbij het vermoeden uit, dat er wellicht misdaad in het spel was geweest. Wij hadden toen niet dan eenige terloops opgevan- fen berichten. Thans nu wij meer gegevens hebben unnen verzamelen, blijkt het al meer en meer, dat de ongelukkige door eigen schuld is verongelukt, al thans de wonden wijzen duidelijk uit, dat hij door de extra-tram is verpletterd en overreden. Zoo o.a. is een der armen boven den elleboog ge broken, borstkas en bovenschedel zijn geheel inéén- gedrukt. terwijl ook het onderlijf verschillende blau we plekken vertoont, waarschijnlijk veroorzaakt door de wielen der rijtuigen, terwijl de ingewanden uit het lichaam puilden. De meening wint meer en meer veld. dat de onge lukkige tusschen de tramrails in slaap is gevallen. Misdaad Schijnt dus geheel uitgesloten te zijn, te meer daar de getroffene niet bekend stond als een vechtersbaas. De tram had geen al te groote vaart, en de ma chinist, die iets zag liggen, remde uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat de locomotief en één personen wagen over het lichaam gingen. Het eerste rijtuig derailleerde, terwijl de rails wer den ontzet. De inzittenden, een aantal dames en heeren, be gaven zich. te voet naar Schijndel, waar de losse ma chine, die intusschen eenige rijtuigen te St. Oedenrode was gaan halen, hen kwam afhalen. Botsing in 't Kanaal van Teruenzen. Men meldt uit Gent aan het HbL v. Antw.: Tengevolge de hevigheid van den wind. had dezen morgen een herige botsing plaats, tegenover, Langer- brugge, tusschen de stooml>oot Wyoming. varende van Gen! naar Goole. met ballast, en de stoomboot An- cient-Britton. die met kolen geladen van Engeland kwam. Het eerste schip kreeg in den romp een groote scheur en dreigd ete zinken. Maar men kon gelukkig t lek stoppen om het vaartuig toe te laten in het droogdok te gaan. Van de Ancient Britton is de schade niet groot, deze kon de reis naar Gent voortzetten. Op het oogenblik der botsing is de tweede stuurman, die op de voor- plecht stond, door den schok in het water geworpen en verdronken. De diefstal van f 56.000 francs. (Zie 2e blad.) Men meldt uit Brussel aan de 's-Hert. Ct. Het eerste rijtuig derailleerde, terwijl de rails wer- postzak uit Hulst gepleegd is op het station te Me- chelen. Eigenaardig is het echter, dat er tusschen ide specie een biljet van 1000 francs lag, terwijl de andere gestolen waren. Zondagavond nog zijn aanstonds onderzoekingscom- missiën vertrokken van hier naar -Termonde, Meche- j len en Middelburg. De gestolen som wordt officieel opgegeven te be dragen fr. 55,187.75, en wel26 biljetten van 1000 francs, 11 van 500 francs, 160 van 100 francs, 21 van 50 fr., 311 van 20 fr. en voor het overige uit specie. WanordeHjkheden. Sinds eenigen tijd heerscht er tusschen een dertig-tal Hollanders en de Heerlensche jongens een vijandige stemming. Reeds enkele malen hebben vechtpartijen plaats gehad en een Heerlenaar is laatst V3n een koude kermis thuis gekomen. Zondagavond omstreeks twaalf uur hadden een veertigtal Heerlenaren voor 't hotel Dirix post gevat, ten einde de daar vertoefende Hollan ders mores te leeren. Door 't flink optreden der politie mannen, werden wanordelijkheden voorkomen. (L. K.) Te water gewaaid. Te Veldhoven is de 10-jarige Van G., die met zijn moeder huiswaarts keerde, eensklaps door een sterke windvlaag meegevoerd en te water geraakt. Zijn lijk werd eenigen tijd later opgehaald. P O L 1 T I E. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren portemonnaie, inhoudende eenig geld en omtrent een grijzen ceintuur. Bouwen. Voor rekening van den heer Klos te Dirkshorn, wordt in de Hoep over het spoor een burgerwoonhuis gebouwd. Het werk is opgedragen aan de heeren Hendrikse en Koning. Brand. Het was een oordeelsleven Maandagavond ongeveer 7 uur in onze gemeente. De brandhorens toeterden en weldra een gedraaf en een geloop, de spuiten rolden, alle in de richting van de Nes. Daar was brand uitgebroken in de behuizing van den heer S. v. d. Haagen. Aangewakkerd door denhevigen wind, brandde het fel en duurde het niet zoo heel lang of alles lag tegen den grond. De boerenwoning van den heer Grootes, die juist in den weg lag, werd natgehouden en daar ze den laatsten tijd van moeder Natuur nogal wat water had ontvangen, was het gevaar niet groot. Als oorzaak wordt genoemd het te fel branden van de kachel. Verzekering dekt de schade. Zooals ons werd meegedeeld, kregen een paar onzer burgers nog een nat pak, doordat ze misleid door de duis ternis, in de sloot terecht kwamen. Onze brandweer was weer zeer actief. De Ijsbaan. Door omroeper en convocatie ter vergadering opge roepen,hadden daaraan een 20 aandeelhouders gehoor gege ven en waren Maandagavond in het lokaal van den heer Vader bijeen, om nog eens te praten over de op te richten ijsbaan. Er waren 100 aandeelen a f25 noodig, 90 waren er geplaatst zoo deelde de heer Merz, de leider der ver gadering mede. Algemeen was men er voor, een ijsbaan te stichten, die 10 aandeelen, die nog te plaatsen waren, achtte men geen bezwaar. (Er zijn er bereids al meerdere genomen.) Verder werd het noodig geoordeeld, dat een commis sie van drie personen werd benoemd, die de verdere zaken zal afwikkelen, de gelden zal innen enz. In die commissie werden benoemd de heeren J. v. d. Maaten, C. Zijdewind en G. Beers, die allen deze benoeming aan namen. Men zal een naamlooze vennootschap stichten. Gooit niet deze of gene nu nog een onoverko melijk struikelblok op het pad van degenen die zich in het belang van Schagen, voor deze ijsbaan interessee ren, dan is de wording verzekerd 1 Verdronken. Nieuwe'Niedorp, Ds. Haars. Wieringen, Ds. Onnes, Stroe. Barsingerhorn, Ds. Kooiman, Kreil. LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAGEN ten behoeve van de Nederlandsrh Hervormde Kerk. Donderdag 27 Febr., 's av. 7.30 uur, Bijbellezing Zondag 1 Maart, 'sav. 6.30 uur, Ds. Vinke, Alkmaar. Alkmaar, 24 Februari 1908. 9 Koeien en ossen f 160.—a 230.—48 vettekalveren f 40.— a 107.-per Ned. P. f 1.— a 1.10,164 nuch tere idem f 8.— a 24.—, 9 magere schapen f 16. a 24.—, 300 vette varkens f 0.88 a 0.50 per P„ 40 magere idem f 16.— a f 19.—. Parmerend, 25 Februari. Aangevoerd 270 runderen, waaronder 136 vette, 60 a 73 cent per kilo, 1. prijs stug. 134 melke- en gelde- f 120 a 240 per stuk, 1. prijs st. 12 stieren, 72 vette kalveren 80 a 100 ct. per kilo, handel matig, 921 nuchtere id. f 9.— a 23.— per stuk, handel matig, 24 paarden, 633 scha pen f 18.—af 25.-, prijsh. vlug, 600overhouders f18.— a 25, prijsh, vlug, 271 vette varkens 46 a 50 cent per kilo, handel matig, 88 magere dito f 11.— a 25.— per stuk handel matig, 208 biggen f 7.— a f 11.— per stuk, st. ganzen f 0.— a 0.—, —zwanen f0.—a0.— mand appelen f0.— a 0.md. peren f0.aO. Kaas. Kleine f31.—, middelb. f 29.—, Com missie f a aangev. 56 stapels, handel vlug, 658 K.G. boter f 1.55 a 1.65, kipeieren f3.— a 3.50 eendeneieren f4.—. Hoorn, 22 Februari 1908. mud Tarwe f 8.50 a 9.50 per mud Gerst 6.— a 6.25 fc Haver 4.— a 4.75 Groene Erwten 12.— a 14.— Witte a a Grauwe 18. - a 22.— Vale 12.- a 16.- Br. Boonen 9.— a 12.— Witte a 12.- a 14.- a Paarde 7.25 a 7.60 Mosterdzaad 18.50 a Kar weizaad a VEE, BOTER enz. 5 stuks Paarden f 70.— a 150.— p. st. Veulens -.- a -.- 5 Koeien 170.— a 220. - 166 Schapen 22.— a 31.— Lammeren a 103 Kalveren 9.— a 21.— Varkens 16.50 a 20.— Geiten a .133 Biggen 6.- a 12.— Kipeieren 8.— a 3.25p.l00 1800 kop Boter 0.75 a 0.80p.kop Hef loon der andere werklieden is belangrijk verlaagd Daar bovendien in hef vervolg niet meer overgewerkt zal worden, heeTSC.ht onder het personeel groote opwinding. Eveneens zal in de kolenmijnen van Ibbenbüren voortaan 's Woensdags niet gewerkt worden, terwijl men vreest, dat deze bepaling nog over andere dagen van de week zal moeten worden uitgebreid. In deze mijnen arbeiden ongeveer duizend arbeiders Ten slotte zal ook in de onderneming van Krupp een der hoogovens binnenkort buiten werking gesteld wor den. Renzenstaking in Engeland. Vorige week is een groote staking begonnen van de machinebouwers, werkzaam in 't scheepsbouwbedrijf van Noord-Oost-Engeland. Het gevolg was eene algemeene uitsluiting van alle arbeiders aan de scheepswerven. Gelukkig zijn de groote Clyde-werven' nog niet In de beweging betrokken. Waarschijnlijk door een beroerte getroffen, (misschien ook onder den invloed van sterken drank) geraakte Dinsdag op den middag de ongeveer 70 jarige H. Ploeger, vleeschventer alhier, bjj de Waarlandsbrug met zyn handkarretje te water in het zoogenaamde wijde gat. Toen men hem daar ontdekte en op het droge bracht, had hjj reeds opgehouden te leven. Nadat de familie gewaarschuwd was, is het lijk nog denzelfden middag onder politietoezicht naar hier vervoerd. Kantonrechter. Benoemd tot Kantonrechter alhier de heer S. Mei huizen, griffier bij het Kantongerecht te Oirschot. Dat gaat glad verkeerd. In het voorloodige plan van dienstregeling voor den a.s. Zomerdienst is er in den treinenloop voor onze gemeente een verandering aangegeven, waartegen niet genoeg geprotesteerd kan worden. In de richting Alkmaar gaat om 4.23 's middags een gewone trein en dan gaat de daaropvolgende trein in die richting van hier niet eerder dan 9.02 's avonds. De sneltrein van 8 uur 's avonds ongeveer, die nu daartusschen liep, is vervallen en kan men dus gedu rende vjjf uren lang op dien tijd van den dag, onze gemeente naar Alkmaar niet verlaten. Alleen Zondags loopt om 7.38 's avonds een trein in de richting Alkmaar. De laatste trein, die thans 11.52 's nachts hier arri veert, vervalt ook geheel en loopt alleen Zondags, wanneer hij om 12.08 zal arriveeren. In onze Gemeenteraad is gistermiddag nog besloten, een adres te zenden aan de Directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg, om zoo mogelijk nog verandering te krijgen in dezen dienst. Ook zullen vanwege de Winkeliersvereeniging en Algemeen Belang pogingen worden aangewend, die den toestand ten goede te ver beteren. Schager Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 5 stapels kaas, waarvan 5 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 30.60, 0 stapels commissie f 0 stapels middelbare f Aan gewicht 2108 K.G. NEDERLANDS! H HERVORMDE GEMEENTE te Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Herman. Zuid-Zijpe, v.m. 9.30 uur, Ds. Met, Burgerbrug. (Doop). Noord-Zij pe, geen dienst. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Groeneveld. Anna Paulowna, 's av. 7 uur, Dr. Toxopeüs. Barsingerhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. De Boer. (Doop.) Winkel, Ds. Adriani. Oude Niedorp, Ds. Kanis. Sint Maarten, v.m. 9.30 uur, Ds. Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Noord- en Zuid-Zijpe, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Burger vlotbrug. Aan elkaar. Te Brighton in Engeland zyn tweelingen geboren, twee meisjes, die aan de heup met elkaar zijn verbon den, bijna rug aan rug. Minder zitten en meer liggen. Aldus luidt het hygiënisch advies, dat ons Gelpke verstrekt in een artikel, geplaatst in de Med. Klinik. Naar aanleiding der haemorrholden-ziekte geeft hij een cultuur-historisch overzicht van het zitten, waarbij hij doet uitkomen, dat het veelvuldig en langdurig zitten, zooals dit door den modernen mensch geschiedt, in zekeren zin een uitvinding is der middeleeuwen en een gevolg van het leven in nauwe ruimten. Weliswaar kenden ook de oude cultuur-volken den stoel, maar dit meubel werd slechts bij uitzondering gebruikt, terwijl men gewoonlijk thuis liggende houding aannam zoo wel bij den maaltijd als Dij de rust. Ook de barbaarsche volkeren lagen, als zij lichamelijk niet werkzaam waren; zoo lagen volgens Tacitus Germanen op dierhuiden. Nog in het begin der middeleeuwen komen stoelen voor het zitten slecht zelden voor, en dan slechts als troon zetels voor het familie-hoofd en bij hooge bezoeken; de overige gezinsleden lagen of hurkten op tapijten, vellen en dergelijken. Op den nadeeligen invloed van het habitué ele zitten (en staan) op verschillende organen, b.v. op de hersenen, j tot het doen ontstaan van neurasthenie bij stilzittende j hoofd-arbeiders, is tot dusver niet genoeg de nadruk i gelegd. De schitterende resultaten der bed- en ligkuren hadden anders wel tot verder gaande consequentiën moeten leiden. Inzonderheid moet verlangd worden, dat de koopman, de geleerde, nadat hij den heelen dag op zijn stoel heeft doorgebracht, nu niet den ganschen aan zyn ontspanning gewijden avond „verzit", maar dat hij integendeel lichaamsbeweging make of liggen ga. Het schijnt, zegt schrijver, dat ook op dit gebied der gezondheidsleer de Amerikanen met hun lig- en schom melstoelen ons ver vooruit zijn. (Med. Wkbl.) Pierpont Morgan's eerste slag. Toen de bekende dollarvorst Pierpont Morgan vijftien jaar oud was, vroeg hy zyn vader op een goeden dag 500 dollars ter leen, „om ze voor een zaak te gebruiken, die schitterende resultaten beloofde." „Ik zou daar wel eens 'n beetje meer van willen weten", verklaarde de j oude heer voorzichtig, waarop zoonlief zeer gepikeerd j ten antwoord gaf„Ik geef u m'n woord, dat u het geld terug krygt. Vertrouwt ge dat niet, a la bonne heure, dan zal ik het me op 'n andere manier weten te verschaffen." Pa Morgan liet zich bepraten en hoorde gedurende de eerstvolgende weken absoluut niets meer over de zaak. Daarna moest hy plotseling naar Europa, en toen hjj al een maand of drie in de oude wereld was, bracht de post hem een wissel op een Parysche bank, groot 2537 francs 50 centimes, 't Was het geld, dat-ie z'n zoon geleend had, plus de rente a 6 Een begeleidend briefje droeg slechts de lakonieke woorden „Met vnen- delyken dank terug. Uw zoon." De oude heer was een oogenblik verbaasd; toen echter kwamen er zooveel andere dingen op hem afstormen, dat-ie de geschiedenis vergat. Een maand later verleide een kennis aan de New-Yorksche beurs den vader, dat zyn zoon Pierpont een eigen kapitaal van 520.000 dollars bezat, dat in zeer winstgevende effecten belegd was. Hij had het geld ten gevolge van een goed-doordachte speculatie verkregen. Pa Morgan, die niet weinig in zyn nopjes was, nam dadelijk den jongen man van school. Hy vond, dat Pierpont's opvoeding thans als geëindigd beschouwd kon worden. Ernstig nieuws alt Portugal. Zeer onrustbarende berichten worden uit Lissabon aan de „Köln. Ztg." gezonden. In de meest serieuze kringen der residentie, heet het daarin, heerscht algemeen de meening dat het land niet meer terug te houden is op den weg, die naar de instelling van een republiek leidt. Aan het hof heerscht een gedrukte stemming. De zwakte van het ministerie wordt algemeen gevoeld en nauwelijks ergens bemanteld. Geen party heeft een meerderheid. Overal bespeurt men weifeling. Alleen de republikeinen gaan vast aaneengesloten recht op hun doel af. De politiek van toegeeflijkheid der huidige regeering moet noodzakelijk haar vyanden voortdurend versterken en deze aanmoedigen steeds grootere eischen te stellen. Vooral de houding der revolutionnaire pers is in dit opzicht merkwaardig. Een Reuter-bericht maakt echter gewag van een open bare vergadering waar Alpoin en andere leiders van dissidenten groepen zich gunstig uitlieten over het kal- meeringswerk, dat een gevolg was der thans gevolgde politiek. Alpoin betoogde dat de monarchie alleen door den weg dor democratie op te gaan, zich zou kunnen redden. Het tegenwoordige regime moest de vrijheden van den staatsburger waarborgen. Overal slapte. len gevolge van de algemeene malaise in de Duitsche mdustrie heeft de groote onderneming van Malstatt- Durbach te Berlijn, in de afgeloopen maand al haar werklieden uit de smeltovens naar huis moeten zenden Van de ongeveer 85,000 aanvankelijk uitgestotenen zullen er 30.000 aan het werk kunnen blijven, nadal de directies hebben besloten dat. met het oog op do slechte tijden, de mannen met wie zij niet onmiddellijk in conflict lagen in diens! konden blijven. Aan den anderen kant hebben zij, de directies, een ingrijpend besluit genomen door den loonstandaard en de arbeidsvoorwaarden gelijk te maken aan die van de CJyde. Deze verandering komt neer op een verlaging van het loon van 3 shillings per -week. Tot recht begrip van de beweging worde hier medegedeeld, dat zij is begonnen met een staking van de machinebouwers, die tegen de destijds door de firma's voorgenomen loons verlaging opkwamen. Deze zou een shilling 's weeks bedragen, na eenigen tijd zouden de loonen weer met een halven shilling worden verlaagd. Ook het stukloon zou met 21/2 pet. verminderd wor den. De grond dezer loonsverlaging zou gelegen zijn in de steeds afnemende vraag in het bedrijf gedurende de laatste maanden. Daartegenover beweren de arbeiders dat het geheele afgeloopen jaar zeer voordeelig voor den scheepsbouw is geweest en dat de aandeelhouders er wel bij voeren, ofschoon op het oogenblik die toestand minder gunstig isen zij vragen waarom zij dan geen loonsverhooging hebben gekregen toen de zaken zoo goed gingen. De Regeering tracht te bemiddelen. Nadat aanvankelijk minister Lloyd George's pogin gen van Vrijdag tot verzoening waren spaak geloopen, neefth ij Zaterdagmorgen verklaard, dat er Vrijdag twee conferenties waren gehouden tot overweging van zijn bemiddelingsvoorstel. De eerste was een conferentie van de werkgevers der machinefabrieken en de scheeps bouwers samen, die den geheelen toestand besprak. Daarna kwamen zij afzonderlijk bijeen. Een nieuwe broodwinning. Een nieuwe industrie is in Pruisen ontstaan, endoor een regeeringsbesluit officieel toegelaten voor de Pruisi sche Staatsspoorwegen, namelyk het uitleenen van reis dekens en kussens aan reizigers. Tegen een vergoeding van 10 pfennig kan een reisdeken of hoofdkussen wor den gehuurd, niet alleen aan de hoofdstations, maar ook aan de tusschenstations, waar de ondernemers agenturen hebben. Het is aan de onderneming vergund haar artikelen op de perrons en in de coupés aan te bieden. De reizigers behoeven geen pand voor zekerheid van de gehuurde voorwerpen te geven, en moeten die, by het verlaten van den trein, aan het station van bestemming in den coupé achterlaten. Praktische lui. Eerste notaris: Ik neem uitsluitend vegetariërs in myn dienst; dan ben ik zeker, geen vetvlekken op de akten te vinden. Tweede notaris: En ik geef ze maar vijfentwintig pop in de maand salaris. Dan kunnen ze ook onmoge lijk vetvlekken maken. Een bloeuienbal. In hei gezantschapshotel van den Amerikaanschen ge zant te Berljjn, den heer Charlemagne Tower, werd Za terdag een groot bal gegeven, dat als „bloem en feest" was aangekondigd. Alle dames die aan het bal deelna men waren als bloemen gecostumeerd. De kroonprinses Cecilie verscheen als roos, prinses Eitel Fritz als lelie, hertogin Ernst Günther van Sleeswjjk-Holstein als vi ooltje, prinses Biron van Koerland als hortensia, gravin De Redern als papaver, gravin Sierstorf als „La France"- roos, twee prinsessen van Saksen-Altenburg als roode anjelieren, en de echtgenoot® van generaal Van Senden als waterlelie. De feestzaal in het hotel was schitterend met bloemen versierd, en het trappenhuis in een bloementuin veran derd; maar de mooiste bloemen waren, toch de levende bloemen, die zich tusschen haar zusteren bewogen en dansten en pret hadden met de schneidige luitenants der garde. Nog eens de storm. De storm, die hier te lande Zaterdagavond woedde, heeft de Britsche eilanden in nog veel heviger mate geteisterd. Groote huizen werden tegen den grond ge slagen, daken van kerken en scholen door den •wind medegevoerd en boomen geknakt en ontworteld. Te Manchester en te Liyerpool moest het tramver keer worden gestaakt en bij Doneval werd een geheele spoortrein uit de rails gelicht, merkwaardigerwijze zon der dat een der reizigers eenig letsel kreeg. Dat de storm op zee offers zou eischen was wel te verwachteneen schoener met een bemanning van man sloeg om bij (Merseij en van het lot der bemanning is nog niets vernomen, in St. Georgekanaal werd een klein vaartuig op den wal geworpen, het lichtschip van Grimsby zonk. maar de bemanning kon gelukkig gered worden. Van tal van andere plaatsen komen bui tendien nog berichten van strandingen en van vaartui gen. die in ernstig gevaar hebben verkeerd. Wel wat al te erg. Groote beweging wekt in Engeland op het oogenblik de veroordeeling van een dertienjarig meisje, dat met een tweetal knapen onlangs een soort rooftocht heeft ondernomen en nu doo rden magistraat van Leighton Buzzard gestraft is met opzending voor den tijd van vijf jaren naar een Reformatory-sehool. Dit vonnis heeft de verontwaardiging van velen op gewekt en tal van bekende personen trachten th uis handteekeningen te krijgen onder een verzoekschrift aan den minister van binnenl. zaken, waarin dezen zal worden verzocht deze. straf te vernietigen. De zaak is deze, dat het meisje Dorothv Downing geheeten, een kind van gegoede familie, zich nooit te voren aan diefstal heeft schuldig gemaakt. Het is mis schien door verkeerde lectuur, op het denkbeeld ge komen eens roovertje te spelen en nu acht men voor zulk een ondeugendheid, die met misdadigen aanleg immers niets te maken heeft, de opzending voor vijf jaar naar zulk een verbeterinrichting, waar in hoofd zaak jeugdige boefjes onderdak vinden, niet alleen vol komen verkeerd, maar ook uitermate wreed, vooral 1111 de moeder zelf, die blijkbaar niet al te goed baasj over het juffertje kan blijven, beloofde het kind naar een goede kostschool te zullen zenden. Juist nu in Engeland de invoering van nieuwe be- palingen op de berechting van kinderen en jeugdige personen aan de orde is. trekt dit geval dat de fou ten van het bestaande stelsel zoo duidelijk toont, len zeerste de aandacht. Zooeven kwam het rijtuig, waarmede de Koningin en Prins Hendrik een rijtoer gingen maken, op den hoek van de Oranjestraat en de Parkstaat in botsing met de electrische tram. De Koningin bleef ongedeerdde Prins bekwam een niet noemenswaardige kwetsuur. Beiden wandelden naar het Paleis terug. De paarden bleven eveneens onge- deeixl|. 't Rijtuig Was gedeeltelijk vernield. De Prins mende zelf.

Schager Courant | 1908 | | pagina 2