Uitgevers: TRAPMAN &Co< Donderdag 5 Maart IP08 52ste Jaargang. No. 4340 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. GEKSTE BLAD Bekendmakingen. Binnenlandsch Nieuws. Alttroien Nitiis- Aiïenemie- LaidliiivbUl Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. latere. Telephotm No. 20. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ui :»WM utf tw - '7 f GEMEENTE SCHAGEN. Kostelooze Inenting. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen maken bekend, dat op Vrijdag, den 6en Maart aan staande, des namiddags te half vier, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aan de Openb. Lagere School aanmelden. Schagen, don 28 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester a. i., P. BUIS Jz. De Secretaris: ROGGEVEEN. (o) De Burgemeester a. i. der gemeente Schagen, brengt by deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat het kohier no. 8 der Personeele belasting, dienst 1907, op den 28 Februari j.1. door den heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam is executoir ver klaard en op heden aan den heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetene, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke ver volgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 2 Maart 1908. De Burgemeester a. i. voornoemd P. BUIS Jz. (op- De Burgemeester a. i. der Gemeente Schagen, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat het kohier no. 3 der Bedrijfsbelasting, dienst 1907— 1908 op den 29 Februari j.1. door den heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam is executoir ver klaard en op heden aan den heer Ontvanger deranecte belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetene, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke ver volgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 3 Maart 1908. De Burgemeestera. i. voornoemd: P. BUIS Jz. Wieringerwaard. Mej. A. A. S. Houwing alhier is benoemd tot onder wijzeres aan eenebijzondere school te Amsterdam en heeft tegen 1 Mei a.s. ontslag uit hare tegenwoord ge betrek king gevraagd. Wieringerwaard. De Rederijkerskamer „Philotechnie", heeft Zondag voor een flinke zaal met een aandachtig luisterend publiek „Ultimo" weer verdienstelijk opgevoerd, zeer ten genoegen van de aanwezigen. llengsteiikeuringcn. De hengstenkeuringen voor de toekenning van de Rijks- en Provinciale bijdragen zullen te Schagen gehouden worden op 10 Maart, te Beverwijk op 11 Maart en te Hoofddorp op 12 Maart. Voor Schagen zijn aangegeven 6 hengsten van 3 jaar en ouder en 4 van 2 jaar. Voor Beverwijk 6 van 3 jaar en ouder en 1 van 2 jaar. Voor Hoofddorp 15 van 3 jaar en ouder en 6 van 2 jaar. Uitgesteld. De lezing van Dr. Quanjer, welke 5 Maart zou wor den gehouden te Oudkarspel en wel over nuttige en schadelijke insecten in den tuinbouw, is door onvoor ziene omstandigheden tot nader uitgesteld. liet blyft traag. Het blijft met de verzending van de laadplaats te Broek op Langendijk nog maar traag; in Februari 1907 werden 762 wagons groenten verzonden, terwijl dit jaar in Februari slechts 594 wagonladingen werden verzon den. Armvoogdjj St. Pancras. De Armvoogdij te St. Pancras heeft dezen winter een tweede buitengewone bedeeling gehouden, ruim 40 ge- zinnen werden van kruidenierswaren en brandstoffen voorzien. Heer Hngowaard. Voor de verkiezing van twee Hoofdingelanden voor den polder op 14 Maart a.s., zijn de periodiek aftredende leden, de heeren K. Ursem en W. van Slooten, door de R.-K. kiesvereeniging „Recht en Orde" opnieuw candi- daat gesteld. Heer Uugowaard. De regeling der jaarwedden van het onderwijzers personeel in deze gemeente, door den Gemeenteraad den 27 Januari j.1. vastgesteld, is door heeren Gedeputeerde Staten der provincie onveranderd goedgekeurd. Een moord in dronkenschap. Twee jonge mannen uit Winterswijk, die op een plaatsje in Westfalen werkten, hebben daar eon herber gier, die hun, dronken als zy waren, niet meer wilde tappen, de pols doorsneden, zoodat de man doodbloedde. De daders zijn gearresteerd. („Dev. Dgbl. Eenigenburg. Zondagmorgen 1.1. nam Ds. Scholte, beroepen predi kant te Loppersum (Gr.) afscheid van zijne Gemeente. Hij koos zijn toespraak naar aanleiding van Hebreeën 13 14: „Want wjj hebben hier geen blijvende plaats. Kolhorn. t- i Woensdag 18 Maart a.s. vergadert de afdeeling „Loi- horn" van den Staatspensioenbond bij den heer Jb. Simt. Behalve met verschillende verslagen, zal de vergadering zich bezighouden met reglementswijziging en bestuurs verkiezing. Een voorstel uit Leeuwarden voor de alge- meene vergadering komt mede in behandeling. Ten slotte zal Ds. Engelkes de brochure Wibaut inleiden. üirkshoru. Geheel ons dorp en zijn omgeving zijn eeruge dagen in extase geweest. Dat zegt iets voor een plattelands Noord-Hollandsch dorpje I Maar 't had dan ook zijn reden. Nog nimmer hadden de meesten onzer zoo iets gezien, als de Cinematograaf van N. H. Schinkel. Drie dagen lang heeft hij in ons midden vertoefd, maar veel langer dan drie dagen zal hij 't onderwerp van gesprek blijven bij allen, die de vertooning er van eens of meermalen bijwoonden; want niet alleen zij, die nog nooit op zoodanige wijze lichtbeelden op 't doek hadden zien tooveren, maar ook personen, d:e b.v. in Amsterdam meer dan eens iets moois gezien hadden, roemden om 't zeerst de ver schillende nommers van 't zeer uitgebreide en gevari eerde programma, van welke vooral de gekleurde, wij noemen slechts „De betooverde grot" en De Egyptische toovenaar", allen in verrukking brachten. Schinkel riep 't publiek den laatsten avond een tot weerziens toe op een volgenden winter; wij roepen 't hèrn wederkeerig toe. Winkel. Maandag 2 Maart hield de afdeeling „Winkel" van Volksonderwijs een ledenvergadering ten huize van den heer A. Wit. Bij de opening deelde de Voorzitter mede, dat in de voorafgaande bestuursvergadering tot Voorzitter, Secre taris en Penningmeester waren benoemd resp. de heeren Jb. Bakker. J. Porte en N. Loder. Ingekomen was een schrijven van het Hoofdbestuur, behelzende de goedkeuring der gewijzigde Statuten. De Secretaris bracht verslag uit over bet afgeloopen jaar, waarbij hij' wees op het niet totstandkomen der Zondagsschool. Besloten werd deze zaak te laten rusten tot de infunctietreding vaneen predikant in de gemeente. Uit het verslag der commissie, bestaande uit de heeren A. Egmond, C. Meurs en R Rezalman, bletk, dat de inkomsten hadden bedragen f 323, de uitgaven f31847, alzoo een batig saldo van f 4.53. Uit het verslag der sehoolspaarbanken te Winkel, Luijewinkel en Groetpolder memoreeren we, dat de inlagen bedroegen f 468 67 f 73.12 en f 232.60 en de saldo's f 14.61, f 1.975 en f 7.4S5. Volgens het verslag van de Inrichting Handenarbeid bestaat er nog steeds ambitie bij de jongens voor hout- arbeid, maar is de meisjescursus voor kartonarbeid nagenoeg verloopen, gedeeltelik door 't vaststellen der bandworkuren op Woensdagmiddag. Door dezen achteruitgang voelt de onderwijzer in kartonarbeid, de heer S. Vonk. zich gedrongen bij de e.k. vergadering der Commissie zijn ontslag aan te bieden. Besloten werd verder het herhalingsonderwijs te be vorderen door een paar leden van Volksonderwijs (de heeren L. Beijneveld en R. Rezelman) aan te wijzen om in contact met de vereeniging Vakonderwijs door middel van huisbezoek de ouders op te wekken tot het doen deelnemen der kinderen aan dit onderwijs. De vergadering vond goed bij den Raad aan te drin gen op een pro port ioneele schoolgeldheffing voor het uitgebreid Lager Onderwijs. Wat de schoolfeesten betreft, werd er besloten deze in hoofdzaak te regelen als het vorig jaar. Zuid Seharwoude. In de Zondag gehouden vergadering van de Coöpera tieve Verbruiksvereeniging aan den Langedyk, waren ongeveer 30 personen aanwezig. Uit het jaarverslag bleek, dat 4 gewone en 82 bestuursvergaderingen waren gehoudtn. Was men in 't begin, toen nog met Winkel werd samengewerkt, tot een omzet van f100 per week geraakt, toen de Vereeniging zelfstandig optrad klom dat bedrag tot f 170, terwijl het op 't oogenblik tot f425 is geklommen. Uit alles bleek, dat de vereeniging het vertrouwen der verbruikers en leden geniet. De aftredende bestuursleden, de heeren B. v. d. Wal, J. Glas en P. van Zoonen, werden met algemeene stem men herkozen, terwijl als commissarissen gekozen wer den de heeren W. Zweet en G. Glas te Zuid-Scharwoude, in de plaats van de heeren J. Kramer en C. Kieft, die bedankt hadden. Raad te Zype. Vergadering van den Raad op Dinsdag 3 Maart 1908, des morgens te 10 uur. Voorzitter de heer G. C. Hulst, Burgemeester. Afwezig de heer Jimmink met kennisgeving wegens ongesteldheid. Na opening der vergadering, volgt de lezing der notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde is de behandeling van het kohier der hondenbelasting. Er zijn 253 a f 1.— en 104 a f2.—, het eindbedrag is dus f461.—; aldus wordt het vast- gesleld met algemeene stemmen. Het kohier Hoofdelijken Omslag volgt nu, maar zal in geheime vergadering worden behandeld. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt. Dit was de eerste vergadering in de oude herberg van den heer Tuinman. De beneden koffiekamer is ingericht tot een flinke, ruime secretarie; op de bovenzaal ver gaderde de Raad Tot 2 September a.s. is het best vol te houden. Wieringen- Wegens bedanken van mej. M. Kroon en den heer D. Lont Jr. respectievelijk als secretaresse en penning meester der zanvereeniging „Oefening Kweekt Kunst", zijn als zoodanig gekozen mej. T. Hoekstra-Jonker en de heer Jb. Bakker Tz, die beiden deze benoeming aan namen. Wieringen. De heer P. Molenaar, kaasmaker aan de kaasfabriek „De Eendracht" te Oosterland alhier, is als zoodanig benoemd te Lutjewinkel, Winkel. Zaterdagavond werd door de Gymnastiekvereeniging „Sparta" alhier in de kolfbaan van den heer J. Moejes bij gelegenheid van haar 25 jarig bestaan in vereeniging met andere vereenigingen een amusante uitvoering ge geven, welke door zeer veel belangstellenden werd bij gewoond. Winkel. Bij besluit van den Minister van L., H. en N. is een aan den heer H. K. Burkli toebehoorend rund, dat lij dende was aan tuberculose, voor rekening van het Rijk overgenomen. Ai en we Niedorp. We kunnen de voorloopige mededeeling doen, dat het zoo gunstig bekende Tooneelgezelscbap „West Fiisia" uit Hoorn, welks leden onlangs nog in het zuiden van ons land zulke schitterende lauweren behaalden, den 22sten Maart bij den heer C. Kooiman te Nieuwe Niedorp een uitvoering zal komen geven. Hoogwoud. Donderdag en Zondagavond j.1. had er in de herberg van den heer P. Has een openbare uitvoering plaats van het fanfarecorps „Wilhelmina", onder leiding van den heer IJ. Hardorff te Hoorn. De uitvoering van de ver schillende fanfare-nummers voldeed over het geheel goed. Jammer, dat de uitvoering matig bezocht was. Kolhorn. Zaterdagavond j.1. vierde de Sociëteit alhier in opge wekte stemming haar jaarfeest, 't Was reeds lang Zon dag, toen de leden huiswaarts keerden. Anna Paulowna. De heer Vogelenzang, onze vroegere plaatsgenoot, heeft te Utrecht mot gunstig gevolg examen afgelegd voor den eersten wintercursus der Nederlandsche Heidemaatschap pij en is voorloopig weer naar Noord-Brabant vertrokken met het doel, heide tot grasland, te ontginnen. Najaarsvergadering Vereeniging Hollands Noorderkwartier. Deze vergadering zal gehouden worden op Woensdag 18 Maart 1908, in het. „Heerenhuis" te Midden-Beemster, en hier zal de navolgende agenda worden afgewerkt 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Jaarverslag der Vereeniging. 4. Rapport der finarcieele Commissie betreffende de Rekening en Verantwoording over 1907, sluitende in ontvangst op f 3284.76V2, uitgaaf f 1448.761/2, batig saldo f 1836. 5. Verslag van de werkzaamheden van den Zuivel- consulent over 1907. -6. Benoeming van drie leden van het Bestuur, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1909 van de heeren P. Kaan Dz., A. J. Peeck en J. Zeilemaker. 7. Bepaling van de plaats, waar de Algemeene Ver gadering in November 1908 zal gehouden worden. Voor dracht van het BestuurZaandam. 8. Voorstellen van het Bestuur: a. tot het opleiden van veeverloskundigen. In te leiden door don heer A. J. Peeck. b. tot het bevorderen van goed melken. In te leiden door den heer Dr. L. T. C. Scbeij. c. tot voortkweeking van Verbeterde variëteiten van zaaigranen. In te leiden door den Voorzitter, d. tot het eventueel nemen van een proef omtrent de vraag, of de droge stof van volle melk met laag gehalte evenveel waarde bezit voor de kaasbereiding, als de droge stof van volle melk van hoog gehalte. In te leiden door den heer C. Nobel. Voorzitter deelt mede, dat B. enW. dien wensch in oog hebben gehouden. B. en vV. stellen nu voor, de jaarwedden als volgt te regelenvoor de hoofden van scholen te Barsingerhorn en Kolhorn: met minder dan 5 dienstjaren f950, van 5 tot 10 f 1000, 10 tot 15 f 1050, 15 tot 20 f 1100 en meer dan 20 f 1150; voor het hoofd te Haringhuizen steeds f 50 minder. Voor onderwijzers: met minder dan 5 dienstjaren f 600; voor 5-10 f 650; 10-15 f 700; 15-20 f 776 en meer dan 20 f 850. Voor de hoofdacte wordt f100 meor gegeven, voor huishuur f50; bij ziekte 6 maanden verlof met behoud van salaris, nog 6 maanden met behoud van het halve salaris; voor het komen onder de wapenen behoud van tractement, als maximum 1 jaar; gehuwde onderwijze res krijgt voor hare bevalling verlof 2 maanden daar vóór, en 1 maand daarna, met de verplichting dat de kosten van de plaatsvervangster van haar jaarwedde worden afgehouden. Laat haar toestand langer dan 1 maand na de bevalling haar komen op school niet toe, dan treden de bepalingen voor gewone ziekte in werking. De heer De Zeeuw kan zich alleen met deze regeling vereenigen, zoover het betreft de onderwijzers, niet waar het betreft de hoofden van scholen. In de eerste plaats vindt hij de verantwoordelijkheid dier heeren grooter, dan die der onderwijzers. Zy moeten niet alleen kunnen zijn de leiders der kinderen, maar ook die der onderwijzers en daar moeten ze toe in staat worden gosteld. Verder zijn de administratieve bezigheden der hoofden niet gering. Spr. acht de verhouding dtr salaris sen tusschen Hoofden en Onderwijzers zooals B. en VV. die voorstellen, niet goed. Spr. vindt een salaris van een hoofd van f1300 èn 1250 niet te hoog. Wij hebben nu goede krachien en by een goede salarieering hebben wy de kans die te behouden, of zoo noodig, er audoie goede voor in de plaats te krijgen. Op het oogenblik zou net fiaano 1 verschil voor de gemeente niet groot zijn, maar op den duur vindt spr. een maximum van f 11 DO en tll5u te laa^. Wo moe ten, zegt spr., rekening houden uut wat omliggende plaatsen geven E i nu \v- et aonoonr" waar men gaat tot f 40 i en nu u wy t byv a op f 1100 en f I ItiO. .vlo ten v.o u> z g loxioufderi miss n, by een goed s ilaris hebben wo toch alle kans goede plaatsvervangers te kiygen. Want dat is toch waar, by een goede beJooning b-eft m«u de moeste kans de beste werkkrachten te krijgen. De verhouding deugt boven- e. tot het bevorderen van geregelde boekhouding in het dien ook niet: eeti hoofd begint met f900 en f950, ter- landbouwbedrijf. In te leiden door den heer G. Nobel f. tot beproeving van eene rechtstroo-, bind- en pers- dorschmachine. In te leiden door den heer P. Kaan Dz. g. tot het bevorderen van cursussen in veekennis. In te leiden door den heer Jb. Kaan Kz. h. tot het instel len van een onderzoek omtrent de meest gewenschte inrichting van eene Noordhollandsche boerderij. In te leiden door den heer H. Steketee, Rykslandbouwingenieui'. i. tot het voortzetten van het onderzoek naar de oor zaken van de z.g. Boek-lscheurtjes in de kaas. In te leiden door don heer Dr. L. T. C. Scbey. wyl een onderwyzer hier f 1000 kan verdienen. Het maximum van de hoofien der scholen mag noodig op f1250 en f1300 worden gebracht. De heer Jonker gaat mede met B. en W. en wil niet meewerken lot een nog verdere verhooging. De hoor Breobaart kan oenigsz.ns met den heer De Zeeuw meegaan. Hy wil het maximum na 35 dienst jaren opvoeren tot f 1400 en dat met het oog op het pensioen, dat kon dan ook hooger worden berekend. Voorzitter: B. en W. hebben zich eerst de vraag ge steld: moet de hoogere bijdrage van het rijk ten goede 9. Bogrooting 1908, sluitende in ontvangst en uitgaaf komen aan de onderwijzers En daarop heeft dat col- op f 3642. lego toestemmend moeten antwoorden. 10. Bespreking van verdere werkzaamheden. Zy hebben geheel voldaan aan het verzoek, in het Haad te Barsingerhorn. ^ïes .,de,r he6ren onderwijzers gedaan, en hebben nog Vergadering van den Raad op Dinsdag 3 Maart 1908 "?T gemeentekas daarby gevoegd, des middags te 2 uur. jv_ol8ens my, acht de heer De Zeeuw de taak vaD de Voorzitter de heer J. Spaans Dz., Burgemeester. i h°°fdon van scholen al te hoog. Ik heb veel respect voor Afwezig de heer Schoorl met kennisgeving. de."°ofaen van scholen en hun arbeid, maar de onder- Na opening der vergadering leest de heer P. Bronder, eveneens een taak, die niet licht is. de Secretaris, de notulen, die onveranderd en onder Tg 5 1 vïJn een, 8C'100' ma& ef voor kunnen zorgen, dankzegging worden goedgekeurd. j school goed gsat, maar daarvoor zal by in de Wordt voorgelezen een schrijven van de vereeniging plaats noodig hebben: goede onderwijzers. Heeft tT< rr u ïiii- "lil Dftfin OrnOilO hnnartrnunro rif»»-» nnl A visschersbelangen te Kolhorn met de medededeehng, dat zy geen financieelen steun kan verleenen voor het maken van den steiger te Kolhorn. De heer Breebaart vraagt, hoe het met de zaak staat. Voorzitter zegt, dat het geen punt van behandeling kan uitmaken, omdat het niet op de agenda staat. Spr. wil evenwel meedoeion, dat de polder Waard en Groet de aanvrage zal behandelen in de algemeene ver gadering in het laatst van Maart. Het gemeentebestuur van Winkel heeft gevraagd het plan eons te mogen zien, dit is opgezonden, en verder is er nog geen mede deeling ontvangen. De hoer BreebaartAls het dan maar in een volgende vergadering wordt behandeld, want het wordt tijd. Voorzitter meent, dat toch eerst de antwoorden van de besturen der andere lichamen dienen te worden af gewacht, vóórdat de zaak kan worden afgehandeld. Daarop kunnen we toch niet vooruitloopen. De heer Jonker: Wij kunnen daarop geen pressie uitoefenen. Visschersbelangen is zeker niet by machte by te dragen? De heer BreebaartIk hoop dat het dan zoo spoedig mogelijk zal geschieden, en er desnoods een aparte ver gadering voor zal worden belegd. VoorzitterDat zou door ons ook wel gedaan worden. Wordt voorgelezen het verslag van de Commissie tot Wering van schoolverzuim. Het willekeurig schoolver zuim is gering. Maar drie waarschuwingen moesten ge daan worden. Eén geval was meer onmacht dan onwil. Veel last ondervond de commissie van Jb. Bras aan de Kreil. Daar was het optreden zonder eenig gunstig ge volg, en staat de commissie machteloos tegenover dit treurige geval. Tot voorzitter dezer commissie was gekozen de heer J. de Groot, tot secretaris de heer P. Schuitemaker. De behandeling der algemeene politieverordening volgt nu. B. en W. hadden een concept voor een nieuwe ver- f? T00''f hoofd blyft er nog heel wat te regelen, ordening opgemaakt, waarvan elk der heeien en de w0st O'' op, dat hem door een hoofd der Gezondheidscommissie een exemplaar hadden ontvan- °f ult de gemeente is gezegd, dat voor het admini- gen. Enkele kleine aanmerkingen waren ontvangen, s?.,e TT een oelooning van f 150 voldoende is. waaraan de Raad byna geheel had voldaan. hebben zegt voorzitter, bij vacatures nooit gebrek De heer De Zeeuw wees op een eigenaardige redactie a,an geschikte hoofden, er waren heel knappe man van art. 32, waar gesproken werd, dat in de haven, als 1?€n er r fvsTis, wel .bij vacatures gebrek aan goede on teeken dat er een schip was gezonken, de plaats daar denvlJzers- h(j geen goede onderwijzers, dan zal goed onderwijs ge ven hem ontzettend moeilijk vallen. Deze verordering heeft juist een goede verhouding ge bracht in de salarissen van onderwijzers en hoofden van scholen, en rekening gehouden met het meerdere werk en de verantwoordelijkheid van het hoofd. Een onderwijzer ontvangt f 900, een hoofd f 1150 plus f 150 voor wo ning is f 1300. Dat is een verschil van byna 50 en zal het moeilyk zyn te zeggen, dat het voorgestelde niet voldoet aan den eisch van een billijke verhouding. Vindt de heer De Zeeuw het salaris der hoofden te laag, dan mag ook wel de vraag gesteld worden, of dat der hee ren onderwijzers ook niet moet worden verhoogd. De heer De Zeeuw: Een onderwijzer kan tot f1000 komen als hy de hoofdacte heeft. Voorzitter: Juist, mijnheer De Zeeuw, maar dan heeft hy, zooals u zegt, de hoofdacte. Is dus in bekwaamheid en kennis gelyk aan het hoofd der school. Deze mag wat meer practische bekwaamheid hebben, maar daar blyft het by. En of wy later geen goede hoofden zullen kunnen kry'gen op dit salaris, ja, dat zal de toekomst leeren. Enkele verordeningen in den omtrek mogen verder gaan dan wy, er zyn evenwel andere die niet zoo ver gaan. De heer De Zeeuw Ik meen toch, als men aan een school heeft minder goede onderwijzers en een goed hoofd, dat dan het onderwijs beter zal gaan dan met een minder goed hoofd. En met goede salarissen heb ben we meer kans op goede werkkrachten, dat is een vaste regel. Goede hoofden van scholen hebben we noodig en die te krijgen is niet gemakkelijk, ook met het oog op onze gebrekkige communicatie. Als de hee- re{lsolliciteeren b.v. te Schagen en hier met het- zelfde salaris, zullen ze Schagen nemen. Spr. zal geen kwaad zeggen van de onderwijzers, maar als het half vier slaat, is hun taak achter den dus niet veilig was, overdag een witte vlag moest wor den geplaatst, „het verdere gedeelte van den dag" een helder brandende lantaarn. Daar hier de nacht was be doeld, vond spr. het eigenaardig, dat gesproken werd overhet verdore gedeelte van den dag. Algemeen werd goedgevonden etmaal te plaatsen. De verordening wordt alsnu voorloop:g vastgesteld. Voorzitter uit twijfel, of Ged. Staten wel alle bepalingen zullen goedkeuren. Wordt gelezen het bekende adres van de afdeelingen Schagen van het Ned. Onderwijzersgenootschap en van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, met het ver zoek om de verhoogde rybsbydragen geheel ten goede te doen komen aan de salarissen van de onderwijzers en hoofden van scholen. vyzers. De heer De Zeeuw stelt voor aan hoofden van scholen een salaris te geven vaneerst als is voorgesteld en dan 20-2o dj. f1150, 25-30 f1200, 30-35 f1250 Voor HarrnghuLzen steeds f~50 De Zeeuw verklaren zich en meer dan 35 "f 1300. minder. De heeren Breebaart en daar voor, de anderen tege... De heer Spaans braakt de opmerking, dat in een voor- :',l8eiiufJK'. 8°^ w-as van de resteerende f -n U ^el scho°' le Kolhorn en Barsingerhorn f aO verhooging te geven, aan dien te Haringhui», n(25 Het verschil in de jaarwedden werd dan f75. Spr. heeft goen voorliefde voor den e2n of anderen onderwijzer maar meent, dat wat eenmaal is aangenomen ook uioct worden gehandhaafd. Soorziiier maakt spreker duidelijk, dal volstrekt niet

Schager Courant | 1908 | | pagina 1