Gemengd Nieuws. M relkomd. Een hunner droeg 'n kleinen hond rm. geredden waren eenige Afrikanen, die het je sneeuwbui, die juist bij de aankomst hard te verantwoorden hadden. In hunne je, niet op ons klimaat berekend, rilden irtjes van de koude. Door de zorg van den vice-consul, den. heer Van Neck, werden dere schipbreukelingen in verschillende lo- ïder dak gebracht. Ontploffing, gemeente Rensel (N.-B.) over de grens, ntploffing plaats gehad in de daar staande iek. Het bleek, dat het ongeval plaats vond. ing waar salpeter en zwavelzuur, hetwelk gediend heeft, opnieuw gereid en geschei- 'an de ontploffing klonk ver in den om- je betrokken afdeeling vloog in de lucht. gelukkig geen persoonlijke ongelukken te aar op het oogenblik der ontploffing me- bewuste afdeeling aanwezig was, en ieder hooge wallen is omgeven en dus van de lissementen is geïsoleerd, ëele schade is groot Een heel karwei, uit Rilland-Bath aan de Midd. Ct. meldt, nsdag met een kleine veertig menschen be de rails, gelegen tusschen wachtpost 19 ler1 het gedeelte dat indertijd door den waler- mstig is getroffen, langzamerhand te doen ïen nagaat dat men niet meer dan 5 c.M. een klein gedeelte mag laten rijzen en n waar 78 c.M. rijzing moet plaats hebben eden moet over twee rails, aan kan men iet werkje nogal tijd vorderen zal. Volgens iaarmbe 5 a 6 weken gemoeid zijn. Blinde ijver. «in Moleschott: je weken was een kind door het ijs ge- eisje van nauwelijks 12 jaar dat zeer tt ze doen moest kroop, op haar buik het ijs naar den drenkeling. Daar een vol- die niet op de hoogte scheen van het ver- de eerste hulp bij dergelijke ongevallen, eisje ging loopen, brak het ijs en ge- n te water. De drie drenkelingen kwamen jg op het droge en werden ergens „binnen wals het heet. Toen een onzer medei- laatse kwam, was men bezig op het meisje ademhaling toe te passen, ofschoon zij te roepen, dat zij geen hulp van noode had. lus, kunstmatige ademhaling behoort alleen worden op hen, die geen adem meer ha- s met hen, die kunnen schreeuwen Iiiet Niedorp. ld 1 Maart j.1. trad in de zaal van den nan te Nieuwe Niedorp in eene openbare op, de spreekster mejuffrouw Margaretha ,n Rijswijk (Z.-Holland), met het onder- ona aan allen, en coöperatie een middel dappeljjk grondbezit. erhorn opende de vergadering met een mord. 'n Vjjtig-tal hoorders en hoorderes- per circulaire waren de dames vooral tot iteren opgewekt) waren opgekomen, om maakte op ons den indruk eene be- itertezjjn, in't bezit van eene sympathieke, stem. oeiende rede ontwikkelde zy op onderhou- jjke wijze hare idééën over 't nut van één n, die kunnen leiden om te komen tot Deljjk grondbezitde coöperatie. in 't eene deel harer rede aan te toonen, e een middel is om tot gemeenschappelijk e komen, in een ander deel harer rede hoe coöperatie nog tot een ander doel kon jewend en wel om onrechtvaardigheid ten 'de inkomsten van arbeiders in verhouding msten van fabrieksdirecteuren, enz., op te ichouwingen wendde spreekster ook pogin- n de vrouwen te doen denken aan hare haar mede te doen helpen om die in eene tegenwoordige Maatschappij te zien verkee- c zou 't zijn, door de macht der coöperatie crij gen eene dorpsschool, die gratis voor it, wellicht zelfs een badhuis 1 als 'n sprookje klinken, spreekster vindt t dit ideaal toch wel verwezenlijkt kan applaus loonde haar na het eindigen ik. irhorn had even eene opmerking naar aan- preekster's beweren, dat de menschen het n over coöperatie en daardoor er niet toe lermerhorn oordeelt, dat niet de vrees dat mislukken, de menschen weerhoudt, maar sn ze weerhouden door een soort mede- ïgenen, wier bestaan er mee in den grond d. Als hier in Nieuwe Niedorp bijv. eene or een of ander artikel tot stand kwam, ligen hier broodeloos worden. Dat is een menschen weerhoudt, om vindt, dat als een stuk of wat zaken- elk op zichzelf kwalijk staande kunnen 'i beter is, wanneer ze samenwerken, hermerhorn beaamt dit wel, als n.1. dan van hun drieën uitgaat, richting van de coöperatieve bakkerij te was toch op te merken dat die voor de en ook hier onaangenaam was. Dat is geen bezwaar tegen de coöperatie zelve en bezwaar. im vindt het dan jammer dat de bakkers ne coöperatie hebben gevormd, loor verschillende heeren en ook door eene vrjj huiselijke debat was deelgenomen, n korte rede, waarin der spreekster war- ard gebracht, de bijeenkomst door Ds. gesloten. tederjjkerskamer Langereis. laart j.1. werd aan de Langereis (N. Nie- kale des heeren P. Yis, eene uitvoering de Rederijkerskamer „L. 0. L." werden „Levensdwang, 'n dramatische ïd. C. Lageman, en „Van de permetoasie" 't Duitsch door P. H. Lamberts. a werden, in aanmerking genomen de rachten, goed opgevoerd en als geheel kan j welgeslaagd hoeten. Vooral 't driebedrij- wekte hartelijk den lachlust der aanwezi- publiek was talrijk en nam na afloop der tewekt aan 't gezellige „bal na" deel. «paarbank Anna Paolowna. postkantoor Anna Paulowna en de daar- aerende hulppostkantoren werd gedurende ebruari 1908 ingelegd f 8487.19 en daaruit 7597.67. Het laatst uitgegeven boekje mmer 661. Dat doet de fiets 1 ugHjke tijden werden in Schouwen in de lari zoogenaamde „Stradagen" gehouden, d dorpsgewjjze op bepaalde dagen, welke n naar den Vastenavond, door boerenzoons irsknechten per paard naar het strand ge- de dieren een bad moesten nemen en de een feestdag van maakten. Dit jaar werd strand gereden op het dorp dat de rij één zegge één waagde het per paard iet dorp te maken, maar, zoo werd gemeld, an fietstocht georganiseerd, waarbij pret En naar het strand ging het niet, want os heeft geen bad noodig om de „booze irdryven, zooals, naar het luidt, de bedoe- aad voor de paarden was. Intusschen gaan ponten voorgoed weg. Gaat dat zoo inaar? Uit de Apeldoornsche Crt. „Bij A. A. Pbleeker, gevraagd een flinke jongen of meisje, om op te hangen". Nieuwe uniform. De Rjjksveldwacht krijgt een gewijzigde uniform. Daarbij worden de halssnoeren met kwasten en de bandjes om de mouw, vervangen door knoopjes op den kraag, die van een lichter blauw zal zijn dan de tegen woordige. Een eigenaardige verkiezing. Men meld uit Eindhoven Zooals wfi reeds berichtten, behaalden de beide candidaten voor het lidmaatschap van den Raad elk 31» stemmen. De volstrekte meerderheid was 319, zoodat er eene herstemming moet plaats hebben, die gehouden zal worden op Woensdag 11 Maart. Texel. In het schoolgebouw te De Waal is in den loop de zer week tweemaal ingebroken. Werden bij het eerste bezoek de wandkaarten met inkt bemorst den tweeden keer werden boeken, leien, enz. in een put geworpen. De politie doet ijverig onderzoek naar de daders. Een „run" op een bank. De Eindhovensche Bank is bestormd. Naar de s- Hert. Ct. vernam, vonden de praatjes die de ,.run" ver oorzaakten hun aanleiding in een lasterlijke waarschu wing aan een van de cliënten der Bank. liet doel, dat daarbij ongetwijfeld voorzat, de bank in moeilijkheden te brengen, is geenszins bereikt. De „run" had wel is waar plaats, doch de Bank was in staat alle opgevraagde deposito's onmiddellijk, zonder uitstel, terug te geven zoodat zij in de laatste dagen niet minder dan vier-honderd-duizend gulden aan de in leggers heeft terugbetaald. De Bank heeft de vuurproef dus glansrijk doorstaan. Naar het blad verder vernam is het ook aan de krachtige positie der Eindhovensche Bankvereeniging te danken, dat zij de noodige maatre gelen heeft kunnen treffen, om ook aan alle eventueele verdere aanvragen te voldoen. In der zake kundige kringen is de verontwaardiging over de unfaire handelwijze, die de „run veroorzaakte, groot. Een dnnkbare. In de Koninginnekerk te Rotterdam werd gisteren voor de armen gecollecteerd een enveloppe inhoudende f 1000 met een bijgevoegd schrijven, waarin stond, dat deze gift geschonken werd uit dankbaarheid dat bij het deze week plaats gehad hebbend ongeval het leven van de Koningin en den Prins zoo gelukkig gespaard is gebleven. Een eigenaardige plechtigheid. Een eigenaardige plechtigheid h;id dezer dagen in de Groote Kerk te 's-Gravenhage plaats. De heer Mas Is Maoen, de eerste inlander, die tot officier van gezondheid bij het Nederlandsch-Indisch leger is benoemd en die tot het Christendom wenschte over te gaan, is Zondagmorgen, na Zaterdagavond ten huize van ds. H. Zeydner te zijn aangenomen, door den zelfden predikant in de ochtendbeurt in de Groote Kerk gedoopt en als lidmaat der Ned. Herv. Gem. bevestigd. Naar men verneemt, zal de heer Mas Is Maoen binnen kort door H. M. de Koningin in bijzonder gehoor wor den ontvangen. Diefstal. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, vermoedelijk door insluiping, uit een kantoor aan de Heerengracht te Amsterdam, Waar een brandkast met een valschen sleutel werd geopend, een bedrag van f2000 gestolen. Tooneel wedstrjjd. De directie van het Brongebouw te Haarlem heeft een tooneetwedstrijd uitgeschreven in de maanden Oc- tober, November en December van dit jaar, uitsluitend voor blijspelen in één bedrijf. Werkloosheid Men meldt uit Amsterdam: Ook in het sigarenmakersbedrijf openbaart zich dé werkloosheid, zóó zelfs, dat op het oogenblik een 300 a 400 sigarenmakers rondloopien. Op de sigarenfabriek van de firma Bergman Parels, Nes, is aangezegd dat 12 gezellen gedaan krijgen, tenzij de sigarenmakers op die fabriek door inkrimping van den arbeidstijd of door het wegsturen van bun. jongens de z.g. bosjesmakers de zaak kunnen regelen Een en ander vindt natuurlijk zijn oorzaak in de daling van de productie. Ongelukken. Te Beertsterhoogen moest hedenmiddag de voerman Berend Kuiper van Finsterwolde strop overladen. Hij viel van den beladen tramwagen, werkte eerst door, ging vervolgens huiswaarts en! loverleed daar onmiddellijk. Gisterenmiddag omstreeks twaalf uur reed te Velp bij Nederhagen de automobiel van den heer H. Ph. G. uit Oldenzaal in volle vaart tegen een boom. De chauf feur kwam terecht in de scherven van de voorste dikke spiegelruit en kreeg daardoor verschillende sneden over het hoofd, nek, armen en handen, doch geen van alle gevaarlijk. De heer G. werd door het middenschot van zeildoek en mica geslingerd, maar kwam vrijwel met den schrik vrij. De auto was erg beschadigd en kon i niet meer gebruikt wordenhet bleek, dat de stuur stang aan den onderkant was afgebroken en het ongeluk dus niet aan onvoorzichtigheid te wijten was. N. R. Ct. Zaterdagmiddag had te Groningen de werkman Westra het ongeluk in de fabriek van de firma Kraft en Co. ruggelings in een pot gevuld niet 400 Liter kokend water te vallen. Met verschrikkelijke brandwonden be dekt, heeft de ongelukkige zich te voet naar het zieken huis begeven, waar bij aan de gevolgen is bezwe ken. Pf- t*1- c' Gelukkig niet gedood. Naara anleiding van een berichtje in ons vorig num mer: „Door een 11-jarigen schoolmakker gedood, wordt meegedeeld aan Het Volk, dat dit onjuist is. Hoewel ook plaatselijke bladen dit eerst meldden, schreef de Nieuwe Apeld. Crt. het volgende: Gelukkig kunnen we ons bericht van Zaterdag, dat het 10-jarig knaapje overleden is, tegensprekdfïè Op grönd van nadere informatiën is ons geblekepv dat de juiste toedracht eenigszins anders is geweest." Het jon getje is n.1. bij een schooljongenstwist door een hunner met een klomp geslagen op het hoofd. Hierdoor is schedelbreuk ontstaan, die het ergste deed vreezen. En hoewel de toestand nog niet buiten gevaar is en alLerlei conplicaties zich nog kunnen voor doen, is deze toch op het oogenblik bevredigend 4e noemen. Verder deelt die courant nog mede, dat Vrijdagavond naar aanleiding van geruchten van het overlijden van den getroffene een leerling van de openbare school een groep scholieren zich had verzameld voor de Roomsch-Katholieke school, waar de dader op ging, om die eens onder handen te nemen. Eerst toen de politie kwam, durfde de jongen het schoolgebouw le verlaten. Eukhuizen. Bij gemeenteraadsbesluit werd in 1862 het beheer over het Weeshuis alhier opgedragen aan den kerkeraad van de Ned. Herv. Gem. Dize is thans orthodox. De regen ten van het weeshuis zijn modern. De laatste worden benoemd uit een voordracht door henzelf opgemaakt. De voordracht bestond steeds uit modernen. Teneinde gelegenheid te hebben, lieden van orthodoxe richting te benoemen, gaf de kerkeraad aan regenten te kennen, dat deze voortaan instede van een voordracht een aan beveling zouden opmaken. De gemeenteraad, welks meerderheid liberaal is, be sloot onlangs het raadsbesluit van 1862 in zake het be heer over het weeshuis te vernietigen en zich zelf met hett oezicht te belasten. De kerkeraad heeft nu in een schrijven medegedeeld, te pfotesteeren tegen het raads besluit en zich alle rechten betreffende het weeshuis voor te behouden. Inmiddels heeft de gemeenteraad reeds een regent en eene regentes benoemd. Een inillioenen-geschiedenis. Een berichtgever schrijft uit Zürich aan het Han delsblad Men spreekt hier veel van de volgende millioenen-ge- schiedenis, waaraan ook een Hollandsch kantje is. Er worden op het oogenblik in het kanton Bern po gingen aangewend, om de wettige erfgenamen op te sporen van een zekeren Benedikt Andreas Köhli, in 1740 in Kallnach geboren en in 1815 gestorven in de wateren van Nederl. Oost-Indië. Deze onderzoekingen worden geleid van uit Lausanne, op last van een Nederlandsch Advc-aten-bureau. Vol gens de mededeelingen van den agent in Lausanne gaat het om een erfenis van ruim 300 millioen francs. Het bijna ongelooflijke millioenen-verhaal zit dan ver der in elkaar als volgt: Bedoelde Benedikt Andreas Köhli trad als jongeman in dienst bfi het Nederlandsch Oost Indische leger, doch deserteerde na eenige jaren en sloot zich aan by een zeerooversbende, waar hjj het tot kapitein bracht. In 1815 stierf hjj in de wateren van Oost-Indië met nalating van ruim 60 millioen francs, die gedeponeerd waren by de Engelsche Bank. Deze som vervalt naar testamentaire beschikkingen aan de Bank van Engeland, wanneer zich na verloop van een eeuw geen rechtmatige erfgenaam zal hebben aangemeld. In tusschen zjjn deze 60 millioen aangegroeid tot het vijf voudige der oorspronkelijke som. In Kallnach en in het nabijgelegen Kappeln heerscht natuurlijk groote opwinding, en men is dadelijk aan het snuffelen gegaan in de archieven. In eerstgenoemd dorp ontdekte men werkelijk een document, opgesteld door Hollandsche autoriteiten en onderteekend door den be velvoerenden generaal en den aldaar resideer enden Hol- landschen consul. Het stuk vermeldt, dat in den jare zoo-en-zooveel op Sumatra gestorven is een officier, ge- heeten Benedikt Rudolphe Köhli, en aldaar begraven. Een klein verschil dus in den voornaamen zonder eenige vermelding van zijn verleden als zeeroover. Na tuurlijk sluit dit de identiteit der beide personen niet noodwendig uit. Ook is uit onderzoekingen in het kantonnale archief van Bern gebleken, dat alreeds in 1840 omtrent deze gelden een onderzoek werd ingesteld, en beslist ten gun ste van een Fraulein W&lti, geb. Köhli van Kappeln. Deze vrome jongedame wenschte de erfenis echter niet te aanvaarden, omdat het geld waarschijnlijk een buit is van gepleegde zecrooverjjen. Naar mededeeling van de kranten zjjn alreeds enkele nakomelingen van den avontuurlijken Benedikt ontdekt. En men mag vóór het tegendeel niet uitdrukkelijk vermeld wordt aannemen, dat zij in 's Hemelsnaam over de bezwaren, aan de herkomst der millioenen ver bonden, zullen heenstappen. Valsche munters in de gevangenis. Dat valsche munters in de gevangenis zitten, is niet ongewoon maar dat z in de gevangenis in staat zijn valsche munt te maken, is zeker niet alledaags, Dat is in Duitschland onlangs gebeurd. Door het verraad van een ontslagen gevangene kwam het geval uit, Het bleek, dat een cipier de valsche munters hielp, gereedschappen en materialen voor hen medebracht, en zorgde dat zij 's nachts ongestoord aan hun nobel hand werk konden arbeiden. De vrouw van den cipier gaf het op deze wijze vervaardigde geld uit. By een huis- i zoeking in de woning van den cipier werden een aan tal hulpmiddelen voor het vervaardigen van valschgeld gevonden. Een nachtelijke overval in de gevangenis leidde tot het betrappen op heeterdaad van de schul digen. De cipier en zjjn vrouw zjjn nu ook in de gevangenis opgeborgen; de zes kinderen van het edele echtpaar in het armenhuis. Krakende laarzen. Zenuwlijders weten het best, welk een euvel kraken de laarzen zijn voor het gehoor; zij kunnen den drager tot wanhoop brengen en in zjjn omgeving het beste humeur bederven. En het ergste is, dat niemand weet, waarom laarzen kraken, en waardoor men het kraken kan tegengaan. Er zijn laarzen, die by droog weer kraken, en er zjjn ook laarzen die by nat weer kraken. Er zjjn laarzen, die bjj alle weersgesteldheden kraken, en er zjjn laarzen die altoos kraken, wanneer men dit het minst aangenaam vindt. Het schjjnt dat zoovelen de krakende laarzen voor een onaangenaamheid aanzien, dat zelfs door de onlangs gehouden vergadering van den „Nationalen Bond voor schoen- en laarzenmakers" in Engeland, aan professor Procter de vraag is voorgelegd, hoe dit kraken ontstaat en hoe het kan worden verholpen. De professor gaf een geleerde verklaring over het verband tusschen zolen en bovenleer, en de wrijving die het kraken deed ontstaan; maar in de practjjk geeft die verklaring niet veel. Toch schjjnt niet iedereen altoos het kraken van laarzen onaangenaam te hebben gevonden. Een groote schoenenfabriek te Northampton was vroeger specialiteit in het vervaardigen van krakende laarzenen de Emir van Afghanistan bestelde eens een groote hoeveelheid laarzen voor de officieren van zjjn gevolg, die voor de eene helft uit krakende, voor de andere helft uit niet- krakende laarzen moest bestaan. Bji welken dienst de officieren de krakende laarzen moesten dragen, werd niet gemeld. Valsche bankbriefjes. Verleden week kwam Wilhelm Gryphan in een loge ment in de Kloosterstraat te Antwerpen en gaf aan de bazin een omslag welke Hollandsche bankbriefjes van 25 gulden bevatte als pand voor de mogelijke onkosten welke hij zou maken. Gisteravond was dezelfde kerel in een herberg der Kromme Elleboogstraat, waar hij veertig francs ver teerde: daar hjj geen klein geld genoeg op zak had, volledigde hjj de som met een biljet van 25 gulden en de bazin gaf hem 8 franks terug. De Duitscher protesteerde, zeggende dat hij niet had wat hem toekwam. Toen ging de herbergierster naar een wisselagent, aan wien zjj het briefje van 25 gulden toonde en deze verklaarde dat het valsch was. Wilhelm Gryphan werd aangehouden. Een huiszoeking in zjjn kamer gedaan deed stoenen voor steendrukkers en een trapdrukmachien ontdekken, welke voor het drukken der valsche bankbriefjes dien den. Men is er van verzekerd dat hjj een medeplichtige heeft en men vraagt zich af, of het Theophiel Horaul niet isr een andere Duitscher, welke Zondagmorgen aan gehouden werd om onwaardige briefjes van 10 en 20 dollars te hebben uitgegeven. Een lawine. Briga, in Piemont, n.o. van Nizza, 1 Maarl. Een geweldige sneeuwlawine heeft het dorp Goppenslein, aan den ingang van den zuidelijken Lauschberg-tunntl, ge teisterd. Het nieuwgebouwde hotel werd evenals het postkantoor, verwoest. Dertig menschen werden onder de sneeuw begraven; tien werden er zonder letsel ge red, e» 7 gewond, waarvan 2 ernstig, terwijl men reeds zekerheid heeft, dat 13 menschen omgekomen zijn, waar onder een geneesheer en twee ingenieurs. De ramp heeft Zaterdagavond plaats «ehad, toen de ambtenaren van de Lötschbergtunnel-onderneming juist aan tafel gingen in het nieuwe hotel, dat de onderneming voor het hei-bergen van haar hoofdpersoneel heeft opge richt. Er deed zich opeens een donderend geraas hooren, en twee kinderen, die angstig de zaal kwamen biimen hollen riepen: „Een lawine 1 Een lawine!" Dadelijk daarop ging het hotel door een geweldigen luchtdruk onderstboven. Dertig menschen werden bedolven onder het puin. Het postkantoor stortte eveneens in. Dadelijk togen de werklieden van de Lötschberg- tunnel en de bewoners van Goppenstein aan het red dingswerk, dat den geheelen nacht door en Zondag morgen werd voortgezet. De laatste doode werd des morgens 9 uur, de laatste gewonde des namiddags 1 uur onder het puin vandaan gehaald. Er zijn 12 dooden, onder wie de beide kinderen, die in de hotelzaal de komst van d elawine aankondig den. Gewond zijn er 15 menschen, die naar het zieken huis van Rrieg zijn overgebracht Onder de dooden is dr. Rassus, uit Genève, sedert drie weken gehuwd. Zijn jonge vrouw is gewond aan hoofd en beenen. De ontroering te Goppenstein en omstreken is groot De installaties van de tunnel hebben niet geleden. Deze lawine was niet de eerste. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is over het dorpje Netzthal bjj Chur een lawine neergesuisd. Het was half drie, toen de bevolking als mei schok werd gewekt, voelde hoe de grond dreunde, <j, i huizen beefden en kraakten. Een dof gerommel van een aardbeving en in de persing van de atmosfe*, i het geraas van neerstortende steenen, het neerploft,., van stammen en palen. En langs de muren van het sid derende huis schuurde een 'zwiepende, fluitende huik nA storm, alsof de wereld dreigde te vergaan De moedigsten. die zich een wijle naar builen waj- M den om te zien, wat er ging gebeuren, voelden n' plotseling den adem afgesneden, aangevochten door eer I storm van dicht en scherp sneeuwgestuif. En wijd i- dén donkeren nacht zagen zij een geheimzinnig licht flitsen als van den bliksem. Slechts enkele minuten heeft het geduurdmaar lang genoeg om vele menschen te doen gelooven. dat zij den volgenden dag niet zou. 1 den beleven. Men had te doen mei een z.g. „Staublawinewaar- van het karakteristieke is niet een geweldige sneeuw val maar een ontzaglijke luchtdrukhet best te vergelijken met een cycloon of een tornado. De lucht is vervuil met een fijn - scherpe ijsstof, zoodat alles in den on. trek tot in zijn kleinste hoeken en naden met een dichte laag overdekt wordt. De aanloeiende storm is het besj te vergelijken met een rivierdoorbraak. Hevig van bergflanken komt hij neergestort, wringt zich" door smalle scheuren en spleten, en jaagt met ontoonbaar weid het laag gelegen! dal in. Den eersten aanval kan niets weerstaan. En ook inadat de kracht eenigszins gebroken is, dreigt er groot gevaar voor alles, wat in den we» komt. Dat teekent ook het beeld van het landschap om Netzthal na de lawine van dezen nacht. De boomgaar- den dicht aan den mond der bergspleten zijn verwoest; i honderden vruchtboomen liggen ontworteld in de sneeuw^ enkele meters ver weggeslingerd. De zware ijzeren stam I gen der electrische geleidingen zijn als speelgoed afge knapt. Dit verklaart tevens het lichtflitsen, dat de be woners in het oogenblik van den storm gezien hebben. De huizen, die dieper in het dal staan' hebben minder geleden, maar zijn toch alle erg gehavend. Schoorsteenen afgerukt en vensters ingedruktvan de daken heele brokken weggeslagen. Menschenlevens zijn er niet bij gebleven. Wel is de nachtwachter met stok en lantaarn-A van den weg gesmeten, doch hij kwam er met ujP* gebroken been en een paar kleine kneuzingen Óf. Voorloopig is de bevolking een paar dagen zonder electrisch licht.' Want het gevaar voor volgende lawines is nog niet geweken, zoodat men met heit herstellings werk aan de electrische draden nog niet durft begin, nen. Pen mop Wanneer is het gevaarlijk in een moestuin te loopen' Als de sla schiet en andijvie doorschiet. De stoomkracht der aarde. Tot zoover de statistieken gaan, bedraagt tegenwoor dig de gezamenlijke benutte kracht van den stoom op aarde 120 millioen paardekrachten. Het locomotief en stoomvaartbedrijf is hierbij medegerekend. Van dl totale werking dezer kracht kan men slechts moeilijk m voorstelling maken. Professor Lewicki, van de Technische Hoogeschool te Dresden, heeft de monsterachtige totale kracht van den stoom nauwkeurig berekend. Volgens hem is deze stoomspanning gelijk aan een kracht, die in één uur een 67 M dik en een H.A. groot ijzerblok 3600 meter op heft. Bii een 10-urig bedrijf op 300 werkdagen eiscbl de huidige prestatie van alle stoommachines ter aarde 7200 millioen centenaars brandstof, die een waarde ver tegenwoordigt van 5700 millioen mark. Om den ontzettenden geeuwhonger van de kolenver- slindende stoommonsters te stillen, moeten op iederen werkdag 120.000, of per jaar 36 millioen wagon-ladin gen kolen verbruikt worden. Achter elkaar gezet, zouden deze wagons een goederentrein vormen van 400.000 K.M. lengte, met welk snoertje men moeder aarde on geveer tien maal zou kunnen omspannen. Zeldzame huwelijken. „Amerika heeft geen rust, wanneer het niet op e\k gebied een ande rland de loef kan afsteken. Zoo zijn het ook de Amerikanen, die er bijzondere wijzen van trouwen op nahouden, die een gewoon sterveling ta melijk idioot zou vinden," aldus een Duitsch blad. Een paar maanden geleden, hebben twee trouwlustige New-Yorkers, of liever een New-Yorker en een New- Yorksche. zich op een schoorsteen laten trouwen, onge veer 200 voet boven den beganen grond. Tot hun veront schuldiging kan men evenwel aanvoeren, dat zij daarmee een aardige villa hebben gewonnen. Gelukkig is bij deze hooge plechtigheid niemand verongelukt, anders hadden verstokte vrijgezellen dat geval kunnen aanvoe ren als een bewijs te meer voor het spreekwoord: „Een ongeluk komt nooit alleen." In New-York gaat het trouwen overigens veel vlug ger dan bij ons: men komt in een bureau ('t is liet Duitsche blad, dat dit vertelt) en bekijkt de fotografieën, die aan den wand hangen. Ieder stelt een dame voor, die „te krijgen" is, met biografie, vermogensopgave en an dere Wetenswaardigheden. Vindt men iets van zijn gading, dan belt men, wordt in het eigenlijke bureau gelaten en krijgt dan spoedig zijn uitverkorene te zien. Ook de loterij is een geliefd middel om een man of een vrouw te krijgen. Een zekere dame, miss Edwina Miriam, gaf loten uit, wier koopers verplicht waren 10 dollar te betalen: terwijl hij, wiens lot uitkwam, verplicht was, de dame te huwen. Nu kreeg miss Edwina wel een flinke som. maar geen man, want de gelukkige-ongelukkige winnaar was reeds gehuwd. Er zijn ook lieden, die het zoo druk hebben, dal zij de ceremonie het liefst op hun arbeidsveld laten plaats hebben. In Texas heeft een „Franschman" zich in zadel laten trouwent ooneelspelers kiezen meestal het tooneel, en jonge reislustige Amerikaansche dames fff niaken reeds bij haar verloving de voorwaarde, dat zij slechts op de toppen van de Cordilleras haar jawoord willen geven, Dat de huwelijksreizen niet minder vreemd zijn, laai zich begrijpenzoo brengen de heer en mevrouw Mei Spence, in Pennsylvania, in een mijnschacht, 340 Mj onder het aard-oppervlak, hun wittebroodsweken door, Wie overtreft hen? Sneeuwstorm, Een zware sneeuwstorm heeft Zaterdag over Enge land en Schotland gewoed. Sterke wind en hagelslag gingen aan de sneeuw vooraf. Op verschillende plaatsen moest het spoorwegverkeer tijdelijk worden gestaakt er alle treinen hadden belangrijke vertragingen. In Shields lag de sneeuw zoo hoog dat er geen doorkomen aan was. Dat gaf een onverwachte vacantiedag, maar tevens huisarrest aan menigeen. In den namiddag veegde een ieder voor zijn eigen deur. Scharesliep in Indië. Uit de Locomotief; Heden zagen wij iets, dat ons de dagen onzer jeugd weêr voor den geest riep en dat wy hier in Indië nog niet hadden gezien. Aan den kant van den bodjongschen weg stond een echt Hollandsche scharenslijper zjjn beroep uit te oefenenvoor een troep kalm toekijkende inlanders brachl hij op echt-ouder- wetsche manier door trappen op het welbekende plankje het vliegwiel van zjjn kruiwagen in beweging en daar door hot slijpsteentje, waarop hjj de hem gegeven mes sen sleep. Wij gunnen het dezen man, die blijkbaar aanpakken wil, gaarne dat menige huismoeder van zijn diensten gebruik zal maken. Een treinbotsing. Zaterdagmiddag kwam een trein van de Great Central M Railway van Liverpool naar Grimsbey, tengevolge van een sneeuwstorm, in de buurt van Woodhouse in bot sing met een kolen trein. De trein, waarin zich driehon derd uit Amerika teruggekeerde landverhuizers, meest Duitschers en Russen, bevonden, werd door twee loco motieven getrokken. Ze vielen 'beide om, terwijl een bagagerijtuig en twee waggons totaal vernield werden. Een conducteur en een stoker liepen ernstige verwon dingen op. De passagiers kwamen met schrammen en den schrik vrjj. Mishandeling van een journalist. De Petersburgsche correspondent der Frankf. Ztg. hangt een omstandig verhaal op van de mishandelingen, door een journalist ondergaan. We ontleenen daaraan het volgende

Schager Courant | 1908 | | pagina 6