itt-Huisnonflster, 't Spreekuur tan k Dokter, 6000 pond Hooi, een vast Werkman, ïerkieÉa Zijpeen Duzepolder. H-IUstl Kiiéiis Door de té Aanvragen een Dienstbode, ttn l®atermDlenaar, M H. H. Caféhouders te SCHAGEN. Buitenlandscb Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. ADVERTENTIEN. Dankbetuiging. 1 G. Klaver Jzn. G. Korver Fld. G. Klaver Jzn. Tevredenlieidsverklariug- of een flinke Jongen, r op Zondag 15 Maart, De Geneesheer Dat heeit mijn Commensiial gedaan, Vrij Bal na. 2 Muziek-Automaten, G. Smit en G. Nieuwland, Jn. MAREES Jzn., om plaatsen voor de Voorstelling van op Zondag 15 Maart, worden zij, die plaats be sproken hebben, beleefd verzocht, de kaarten en plaatsbewijzen zooveel mogelijk vóór dien tijd in ontvangst te nemen. J. VADER Az. J A ft zoon van D. KLAAR3M en J. KLA ARKN-SCHINK. Groot-Schermer, 5 Maart "08 Heden overleed, tot onze die pe droefheid, onze lieve en zorgzame Iv! ceder, Behuwd- en Grootmoeder Peironella Zwart, Wed. van A P. Sipman Sr., in den ouderdom van bijna 77 jiar. J. M. ÜITMARS-Sipman Groot- J. DITMARS. )8chermer. M. A APPEL-Sipman. K. APPEL. A. J. SIPMAN. A P. SIPMAN P. G. SIPMAN-Wissekirki J. STEEN-8ipman n P STEEN. °Ph®U8den> L. C. SIPMAN. Gr. SIPMAN-Rezilman. Anna Paulowna, 2 Maart 1908. Ondergeteekenden gevoelen zich gedrongen, hunnen hartelijken dank te betuigen aaD Familie, Buren en Vrienden, voor de belangstelling en hulde, ons j 1. Zondag ter gelegenheid van ODze 25-jarige Echtvereeniging betoond. Mede namens Kinderen, A. J. 8WAFRTS en Echtgenoote. Roegras, Helder, Maart 1908. Ondergetekende betuigt, mede na mens Vrouw en Kinderen, zijn har- fciyken dailk voor de vele blijken van belangstelling en waar deering, bij zijn zilveren ambtsjubileum ondervonden. 8 BRUGMAN. Heer Hugowaard Maart 1908 Gevraagd: Korver Fid. G. Medemblik, 4 Maart, 1908. bij G PLEVIER, Caféhouder, ?cha- Er wordt gevraagd door de Wed. J A. NOOIJ te Winkel: De ondergeteekenden betuigen bij deze hun oprechten en hartelijken dank aan Familie, Buren, Vrienden en Ken nissen en tevens aan de Rederijkerska mer „Onderneming", voor de vele be wijzen van belangstelling, en mooie cadeaux welke zij bij hun huwelijk in zoo ruime mate hebben mogen ontvangen. C. ZEEMAN. M. ZEEMAN-Swarthof St. Maartensbrug, 7 Maart 1908 Oudergeteekende verklaart, dat hem spoedig da schade van zijn afgemaakt rund door de 4lgeuieene P*arden- en Veemzefeerbig-Uftiitschappij te 's-Giavenh^ge (opgericht Zwolle), Directeur D P LINTHOUT, is vergoed. Hij heeft allo redén deze onderneming, ook wegens htre aannemelijke verze- keringscond'tië 1, aan te bevelen. Agent de Heer 8 SPIGT Anna Paulowna, 29 Febr. '08 C. DEN ENGELSE. liefst W eduwe leeftijd 30 a 45 jaar, P. G., hetzij direct of later Aanbieding in persoon of met franco brieven Gevraagd, met 1 Mei: goed met het vak bekend, in den polder Zu'der M. Z>ch te vervoegen bij L LIEFHEB BER, Burgerbrug, Zijpe Gevraagd: boven de 16 jaar, te vervoegen bij K* BROUWER, Kaasfabriek te Hem, gem. Venbuizen. in het lokaal van W. G. v. d. SLUIS, Molenvaart, Anna Paulowna, door de Tooneelvereeniging „OEFENING KWEEKT KUN8T\ Op te voeren stukken Oorspronkelijk Blijspel in 3 bedrijven. Blijspel in 1 bedrijf. Te koop aangeboden; z»er geschikt voor Café tevens voor dn Huiskamar Inlichtingen te beko men bij W.PRINS Jz Boggeveerstraat, Schagen bij C KATER, Boermansweg, Anna Paulowna. Gevraagd tegsn 1 Mei goed kunnend) melken, bij P. HOOIJ, Ruigeweg, Oudesluis. Bij de a.s. verkiezing van 8 Hoofd ingelanden voor den polder ZIJPE en HA.ZEPOLDER, op W oensdag 11 Maart a.sworden voor de periodieke verkiezing aanbevolen de af tredende leden, de heeren (wit stembriefje) terwijl voor de 3e plaats, de vacature van den heer Jb. DE MOOR, wegens zijne benoeming tot Heemraad, met den meesten aandrang wordt aanbevolen de heer (blauw stembriefje). SU* Komt al en trouw op! Iadeeltng Militie I)e militieplichtigen voor onze gemeente zijn als volgt ingedeeld No. 1. S ijvert Rentenaar. Infanterie. Den Helder. Xo. 2. Jan Hendrik Roggeveen. Vesting. Amsterdam. No. 7 Jacob Boon. Grenadiers, Den Haag. No. 10. Klaas Kossen. Vesting, Den Helder No. 11. Willem v d. Wal, idem. idem No. 13. Arie Stipkes, Zeemilitie, Den' Helder. Arie de Waard van de lichting 1907, Infanterie Am sterdam. Schildervereenlging. De afdeeling Zuidscharwoude. van de schildersveree- niging West Friesland, hield hare voorjaarsvergadering in het café „Het Oude Slot" alhier Tegenwoordig waren 22 leden. Drie nieuwe leden werden toegelaten. Na de opening van den voorzitter, den heer P. Berkhout, werden de notulen voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Besloten werd naar de jaarlijksche vergadering van Het fonds voor Bedrijfsongevallen-risico te Utrecht, geen afgevaardigde te zenden. Op de algemeene vergadering van den Ned. Schildersbond te Zwolle zal de afdeeling door den heer P. Berkhout vertegenwoordigd worden Als zijn plaatsvervangers werden de heeren G Kooiman en J. Speels aangewezen. Door den heer G. Kooiman werd voorgesteld in Maart 1909 te Schagen eene tentoon stelling op eenigszins groote schaal van hout- en mar- merschilderwerk te houden. De vergadering vereenigde zich in beginsel met dit voorstel en besloot in eene volgende bijeenkomst eene commissie van voorberei ding t? benoemen. Door de conim. van den afgeloo- pen cursus in hout- en marmerschilderen werd de af deeling een fraai album aangeboden, dat in dank werd aanvaard. Daarna werd de vergadering op de gebruike lijke wijze gesloten. Sportterrein Willielmina. In de laatste dagen dezer week is de aannemer Sohreuder begonnen met wat graszoden van het land onzer ijsbaan af te laten steken en het spoor in gereed heid te brengen, waarlangs de afgegraven grond ver voerd moet worden. Waarschijnlijk zal Maandagmorgen de eerste steek voor onze ijsbaan worden gedaan Dit voor onze ge meente zoo belangrijke feit zal naar we vernemen gelukkig niet in alle stilte geschieden, maar met eenige plechtigheid plaats hebben. Was de heer Merz eigenlijk de aangewezen man de eerste spade grondsafte graven omdat hij de zoo werk zame voorzitter van onze jjsclub is en zoo'n heel groot aandeel heeft gehad in de voorbereidende maatregelen, die hebben geleid tot den aankoop onzer ijsbaan op diers voorstel is daartoe echter aangewezen de man, die hem attent heeft gemaakt op wat zoo mooi samen zou kunnen gaan met de demping, op den heer Jan Vader. Deze zal het dus zijn, die in tegenwoordigheid van IJsclub-bestuur, voorloopige commissie, en verdere belangstellenden, Maandagmorgen de eerste spade zal steken voor het sportterrein Wilhelmina, voor de nieuwe ijsbaan, die eens hopen we de trots van Scbagen zal zijn. Schager Kaashandel. De naamlooze vennootschap Schager Kaashandel zal over 1907 f 13.06 dividend per aandeel uitkeeren. Dat is ruim 5 pCt. De zaken nemen telken jare in uitgebreid heid toe. IN HOU W BAND! „De Bode", orgaan van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, heeft een „Zwarte lijst" aangelegd in rouwrand, met het opschrift: „Daar gaan onze zeven ton", voor de gemeenten, die geheel of gedeeltelijk de Rijkssubsidie voor de onderwijzers ten eigen bate aanwenden. Op de eerste zwarte lijst prijkt onder den naam Kampen, die van behagen 1 De gemeenteraden van Barsingerhorn en Hoogwoud hebben de onderwijzerssalarissen ook vastgesteld, daar is men boven Behagen 1 Pliylotechnie, Wieringerwaard. Op verzoek zal Philotechnie met Paschen in het Noord-Hollandsch Koffiehuis opvoeren„In kleinen Kring" van Van Nouhuijs. Marktbericht. Wij hebben den geest van de markt van Donderdag j.l. en de toen bestede prijzen vergeleken met die van verschillende andere markten, zoowel met die in de provincie als daarbuiten, en dan zijn wij tot de gevolg trekking gekomen, dat men hier alle redenen tot tevredenheid had. Hoewel er nu juist voor vette koeien geen hooge sommen besteed werden, was de prijs goed en de handel willig. Daar verschillende personen een zelfden prijs maakten, wordt het lijstje te groot om ditmaal de eersten te noemen. Voor nuchtere kalveren werd een goede prijs gemaakt, dank vooral den grossiers voor de buiteniandsche con sumptie. Vette varkens brachten het tot het ronde cijfer van 5 cent. Wü konden niet vinden, dat het elders gegeven weid. Overhoudere, alweer met een flinken aanvoer, waren willig. Bij lust tot koopen, waren de prijzen tevens goed. Boter wordt iets lager, terwijl eieren wel al hun minimum-cijfer bereikt zullen hebben. Brievenbesteller. De heer G. Rempt te Schagerbrug is met ingang van 16 Maart benoemd tot brieven- en telegrambesteller alhier. Amerika. In een onzer vorige nummers hebben we reeds mc- dedeeling gedaan, hoeveel last men in Amerika van die geheime misdadige genootschappen ondervindt. Daar zal nu eindelijk eens met kracht tegen worden opgetreden. Het was in New-York en Chicago vooral meer dan dreigend geworden. In New-York klaagde men reeds in Januari van dit jaar over den onhouabaren toestand. Daar waren in de ltaliaansche wijk sinds «enigen tijd afdreigingen, dreigbrieven, gewelddadigheden en aan slagen aan de orde van den dag, bedreven in hoofdzaak door een Siciliaansche bende, de Zwarte riand genaamd. Een of andere inwoner kreeg bijv. de vriendelijke uil- noodiging aan een nauwkeurig beschreven dame een pakje met 1000 dollar op een bepaalde plaats te overhandigen. Deed hij dit niet, dan volgde een dreigbrief met een doodskop versierd en onderteekend „Zwarte riand." Voldeed hel object der afdreiging ook dan nog niet aan den eisch in de brieven gesteld, dan hoorde hij eerst eenigen tijd niets, doch na een paar weken had er in, bij of onder zijn huis of zijn zaak een ontploffing plaats, die, zoo al geen lichamelijk letsel aan hem of zijn huisgenooten, toch aanzienlijke materieele schade aan zijn huis of bedrijf toebracht. Behalve van dynamiet werd ook van revolver of dolk een ruim gebruik gemaakt. Een ltaliaansche Bank. wier directeur zich niet aan de dreigbrieven had gestoord, werd door een hevige ontploffing half verwoest, waarbij niet minder dan 40.000 dollara an baar geld ltaliaansche banken leggen dit als lokmiddel voor de veelal jegens banken wantrouwige landslieden gewoonlijk voor het vensier op straat werd uitgestrooid. Hoever de brutaliteit van deze zwarte bende gaat, bleek o.a. uit het op klaarlichten dag en op straat doodschieten van een politieagent, die aan de vervolging tegen de moordenaars had deelgenomen. En dat niet in Odessa of Petersburg maar in New-York, in het vrije Amerika. De katholieke aartsbisschop van New-York Farley, en kardinaal Gibbons gaven eergisteren aan de politie kennis van de ontvangst van brieven van anarchisten die hun doodvonnis inhielden. Op de beurs in YVallstreet wordt geen vreemdeling meer toegelaten, daar gedreigd is, dat binnenkort eenige rijke financiers ter dood zouden worden gebracht. Of I hier verdubbeling dei' politie in de buurt iets baten zal? Ook de waarnemende commissaris van politie is met den dood bedreigd. Te Chicago is het al niet minder ernstig gesteld met de veiligheid. De Groote Hand schijnt niet minder gevaarlijk dan zijn zwarte collega in New-Y7ork. In Chicago blijken het ook vooral Italianen te zijn, wier haat zich richt tegen de geestelijkheidhet lis er zoover gekomen, dat bij een lijkdienst voor een ver- moord geestelijke te Paterson geheime politieagenten on middellijk voor het altaar stonden opgesteld om den priester bij de uitoefening van zijn bedieningen izoo noodig te beschermen. De politiechef'van New-York, hoofd-commissaris Bing- ham heeft in de laatste dagen der vorige maand in zijn weekverslag nog op de schrikbarende toename der cri minaliteit in die stad gewezen. Hij noemde de misdaad de zekerste en de meest winstgevende industrie van New-York. Hij wilde verandering verkrijgen door wij ziging in het bestuur der stad en der rechterlijke macht, versterking van het personeel der New-Yorksche politie en laakte de verkeerde, de wijsheid bedriegen de. zuinigheid van den gemeenteraad De minister van Handel wil het elders zoeken en heeft gezorgd, dat de landverhuïzingsbeambten méde zouden werken om anarchisten te weren. Verleden jaar verschafte hem een wet daartoe de bevoegdheid, door te bepalen, dat ieder vreemdeling wegens overtreding der wet of zelfs op grond van feiten voor zijn vestiging in de Unie, gedurende een tijdperk van drie jaren alsnog zou kunnen worden uitgezet en naar zijn land van herkomst teruggebracht worden. Die wet wil men nu te baat nemen om anarchisten uit het land te verwijderen zoo zouden er reeds te Chicago met dit doel zijn in hechtenis genomen en ze te weeren. Hier blijkt dus weer een nieuw gevaar aan de in strooming van vreemde elementen verbonden te zijn, dat zeker niet minder groot is dan het andere waarover hier meermalen sprake was, maar dat gelukkig zonder diplomatie kan worden gekeerd als de autoriteiten het maar flink aanpakken. China en Japan. De Tatsoe Maroe een Japansehe stoomboot ter reede van Macao werd door Chineesche douanebeambten in beslag genomen en overgebracht naar Canton, omdat, naar de Chineesche autoriteiten verklaren, er contraban de, wapens en ammunitie, aan ooord waren bevonden. De Japansehe regeering hield daarentegen vol, dat dit niet zoo was en een protest volgde en tevens de eiscb tot schadeloosstelling en wat dies meer zij. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio: Het antwoord \an China op Japan's vertoogen wegens de inbeslagneming van het stoomschip Tatsoe I Maioa is wel geen weigering, het biedt verontschul digingen en een schadevergoeding aan maar de Re- goering beschouwt het als onvoldoende. De Alorning Post meldt uit SjanghaiDe betrekkingen tuakchen China en Japan zijn over de inbeslagneming van de Tatsoemaroe zeer gespannen. Japan zegt, dat het, wanneer de stoomboot niet losgelaten wordt, Chi- na's handelwijze als een casus belli zal beschouwen. liet Japansehe ministerie van buiteniandsche zaken inaakt echter de volgende nota openbaar: Japan heeft, ter zake van de onwettige inbeslagneming van het stoom schip Tatsoemaroe nocti een ultimatum aan China ge steld noch dreigementen uitgesproken. Wij vertrouwen, zegt de nota, op den goeden wil van de Chineesche regeering, en dat zij het stoomschip loslaten, haar leed wezen betuigen en een schadevergoeding betalen zal. Een Reuter-telegram uit Londen geeft nog de volgende voorstelling: De officiëele stukken over het inbeslagnemen ider Japansehe stoomboot Tatsoemaroe door de Chineesche overheid zijn heden te Londen ontvangen. Zij bewijzen dat in het Oosten een zeer ernstig incident is ont staan. Japan heeft onmiddellijke vrijlating van het schip, verontschuldigingen en schadeloosstelling geëischt, maar tot nu toe heeft China dezen eisch niet ingewilligd. Ziehier bijzonderheden over het gebeurde: De Tatsoemaroe, een stoomboot van 300 ton, met passagiers en een volle lading, waaronder 30 kisten ge weren en 40 kisten schietvoorraad, door een Japanschen fabrikant te Hong Kong aan een koopman te Macao ge zonden, kwam op| 9 Februari te Macao aan en bleef er op de reede liggen. In den middag verschenen plotseling 4 Chineesche kanonneerbooten, overweldigden het schip, haalden de Japansehe vlag neer en heschen de Chineesche. De Chineesche zeelui mishandelden de bemanning en brachten het schip naar Kanton, waai- het nu jnog ligt. De Chineesche regeering zegt, dat de Tatsoemaroe wapens wilde binnensmokkelen. Japan daarentegen zegt, dat de wapens op het schoepsmanifest voorkwamen en dat alle tolformaliteiten voor het vervoer van wa pens naar Macao waren nagekomen. 'n Prachtige aanleiding om maai' weer duizenden tegen elkaar in 't veld te jagen. Nieuwe Niedorp. Op Vrijdagavond 6 Maart 1908 had in de herberg van den heer P. Vis aan de Langereis, ten overstaan van den te Hoogwoud gevestigden notaris H. de Boer, de verkooping plaats van eene boerenwoning met bouw land, groot ruim 1.56 H.A. en toebehoorende aan den heer G. Langereis, De opbrengst was f2180, koopers de heeren: C. de Maier te Opmeer, P. v. d. Gracht, te N. Niedorp, D. Aker te Hoogwoud en Abraham Bart, te Oude Niedorp. I.onia Bouwmeester in zQn geboorteplaat». Louis Bouwmeester zal 23 Maart in zijn geboorte plaats, Middelharnis. eene voorstelling geven van De Koopman van Venetië. De geheele opbrengst stelt hij ter beschikking van de armen dier gemeente. Provinciale Staten. In de Vrijdagavond te Bussum gehouden vergadering van de Centrale Vrijzinnige Kies vereen i ging werd de heer D J. van Houten te YVeesp definitief candidaat gesteld Sint Maarten. Aan het Hulppostkantoor werd gedurende de maand Febr door de Rijkspostspaarbank ingelegd en terugbe taald een gezamenlijk bedrag van f 3138.21. Heer Hngowaard. Tot tijdelijk onderwijzer aan school no. 1 alhier werd aangesteld de heer Rienderhof te Warder. Noord-Scharwonde. Voorloopig zal nog geen nortonwel worden geslagen om de bewoners van zuiver water te kunnen voorzien. Men zal de mogelijkheid onderzoeken, om bij de kerk een bak te maken en tevens te informeeren, of de plaatsing dicht bij het kerkhof ook nadeelige gevolgen kan heb ben. r- Noord-Scharwonde. De gemeenteraad heeft met 5 tegen 2 st besloten geen subsidie te verleenen aan den wagendienst Oud karspel-station Noord-Scharwoude. Zooals men weel heeft de Oud-Karspelsehe raad den dienst met f25 gesub sidieerd. Te Zuid-Scharwoude en Broek pp Langendijk aan welker gemeenteraden de ondernemer, de heer K. de Boer te Zuidscharwoude eveneens subsidie heeft aangevraagd, is nog geen beslissing genomen. ..De Herder". Zooals bekend is, heeft de Burgemeester van Noord- s harwoude onlangs zijn toestemming onthouden tot h t - laten opvoeren van het tooneelstuk Kleine Men- schcn. Eveneens is het van algemeene bekendheid, dat de Burgemeester van Oudkarspel toestemming heeft ver leend tot het opvoeren van Een Herder, waartegen de pastoor te Noordscharwoude een ernstig protest heeft uitgevaardigd. Naar veler meening was dit protest on rechtvaardig, vandaar dat er een geest van ontevreden heid heersoit over het onwaardige optreden van den pastoor tegen den Burgemeester van Oudkarspel. Naar wij vernemen zal thans ook te Noordscharwoude toe stemming tot opvoering worden gevraagd en worden er te Zuidscharwoude eveneens pogingen in het werk ge steld het stuk op te voeren. Zoo ziet men ook hier, dal actie ireactie opwekt. Jubileum te Deer Hugowaard. Door den heer S. Brugman, onderwijzer aan school no. 3, werd onder vele blijken van belangstelling |en waardeering de dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaar werd aangesteld tot onderwijzer aan die fschool. In de school wijk wapperden tal van vlaggen, hier en daar ook kindervlagjes. Namens al de kinderen |der school werd den jubilaris een keurige ruststoel aange boden, terwijl een viertal jongelui hem namens ongeveer 125 oud-leerlingen met een prachtige schrijf tafel verrasten. Doo|r 't hoofd der school den heer Van Asperen. werd hij gecomplimenteerd en toegespróken, waarbij hem namens het onderwijzend personeel (der gemeente een zilv. penhouder met 6 theelepels werden aangeboden. Velen kwamen den jubilaris persoonlijk begroeten, anderen gaven schriftelijk blijk van belang stelling. Woensdag werd feest gevierd met de schooljeugd, die zich onder zang en spel de chocolade en koek wel liet smaken en vooral genoot bij de vertooning met ide tooverlantaarn door den heer Erkamp te Alkmaar. De uren, voor het feestje bestemd, waren natuurlijk veel te gauw om. Zijn zilveren ambtsjubileum zal den heer Brugman stellig lang in aangename herinnering blijven. Honden. In de algemeene jaarlijksche vergadering der Nederl. St.-Bernhard-Club, gehouden te Amsterdam, bleek, dat de vereeniging 74 gewone leden en 4 donateurs telt. Het batig saldo bedroeg f 160.70. Er werd besloten in rereeniging dat de Club Beige du St. Bernh. en den Verein Contin. Bernh. Freunde een clubtentoonstelling te geven in aansluiting met de tentoonstelling van Nimrod Cynophilia, in Mei a.s. te Amsterdam. De voorzitter, dr. Th. Lange, stelde zich niet herkies baar. Het bestuur bestaat thans uit de hh.P. At te- ma Dz., te Leeuwarden, voorzitter; Th. Schmalz, te Schagen, secretaris J. T. v. d. Oord, te Alkmaar, penningmeesterB. Reitsma, te Alkmaar, en K. J. W. Loran, te Utrecht Geboren: Ondertrouwd: DIRK GROOT en ELISABETH 8WAAN. Barsingerhorn, 6 Maart 1908. Eenige en algemeene kennisgeving. kA-'TW JO v"w*— Op den lOen Maart a s. hopen onze geliefde Ouders 1 en hunne 25-jarige Echtvereeniging i te herdenken Namens hunne dankbare Kinderen, 1 Aj. KLAVER. J. KLAVER. I Fl. KLAVER. I I Winkel, 4 Maart 1908. O -yx IAJ tAJ 1X5 »-*^1 Op den lOden Maart a.s. hopen Echtvereenigirg hunne 25-jarige te herdenken. Namens Js. STEEMAN g8" Door omstandigheden biedt zich aan: 't zij voor boeren- of burgerbetrek king. - Franco briev n lett. W, Boekhan del H. SCHOUTEN Az. Warmenhuizen. - OF - Eatrée 30 Cent. Aanvang 8 uur. Te koop: O Eenige Ingelanden van den polder Zjjpe. Achtend,

Schager Courant | 1908 | | pagina 3