1SSS? 'f'óS W.ÏÏen Plaatselijk Nieuws. Kantongerecht Schagen. Binnenlandsch Nieuws. Tg,X!ïf',Erop met e°n h"te,«k i» in het ging over 't al of niet bezwaarlijke van de ver spreiding van biljetten, waarop aan toonder, 100 kussen of zelfs 1000 kussen in uitzicht werden gesteld. Brui loftsaardigheden natuurlijk. Maar het resultaat der be- schouwirgen was toch die: dat beklaagde, al werpt hij op de Maatschappij „De Tijdgeest" alle schuld, toch zijn eigen schuld niet kan opheffen. Opnieuw eischt de O. v. J. met toepassing van art. 440 W. v. S., 1 1 boete of 1 dag hechtenis, met last tot vernietiging der bedoelde biljetten. Een jachtavontuar. JetzeGrootes uit de Zijpe, de volgende beklaagde, was er niet. Hij was laatst op een mooien winterdag bezig met wat onnoozele konijntjes te strikken. Nog niet ge heel gereed zijnde met de vangst, werd hij overvallen door den rijksveldwachter Arie Jacobus van der Mark, die al drommels gauw in de gaten had, welk edel tijd verdrijf het was, waarmede Jetze zich onledig hield. Het jammerlijk gevangen konijn zag Van der Mark daar wel liggen, maar de strik 't zoo welkome „cor pus delicti" scheen ten eenenmale te ontbreken. Heel brutaal werd Van der Marck door den wildlief- hebber bejegend, toen het aandringen op afgifte van dat konijnen vangerswerktuig Jetze te lastig werd. Daar de beleedigingen, die hij kreeg te hooren, Van der Mark veel te grof waren, om ze ongestraft te laten, maakte hij onverwijld proces-verbaal op van de onver kwikkelijke dialoog. Daar de Officier tot de conclusie was gekomen, dat Grootes op jachtgebied zeer slecht be kend staat, vond Z.E G. alle termen, om tegen hem f 6 boete of 6 dagen hechtenis te vorderen. Een Egmondscb drama. Dan volgt er een drama uit Egmond aan Zee, roe rend. diep als de Noordzeel De jongeheer Prins had ruzie met Kees Zwart en de beide visschertjes raakten 'm zoodanig, dat Gleijn Groen, hun 20-jarige dorps- en vakgenoot, het noodig oordeelde als engel des Vredes op te treden. De herberg van Jonker stond tot in hare grondvesten te schudden door het alles-overweldigend lawaai, dat de heeren Egmonders maakten en Groen zag zijne edele werken der liefde dan al eens héél naar beloond. Aangeboden diensten, javaak zij ze onaange naam ondank, is maar al te dikwijls 's werelds loon doch dat Groen met een gelukkig nog ongeopend knipmes veel inniger kennis moest maken, dan hem lief was dat was wel wat al te kras. Jonker deed dan ook ijverig zijn best, om Zwart er uit te werken. En dat gelukte. Arie Sloot, ook getuige van het ruwe tooneel, her innerde zich nog best, dat het edele biljartspel in deze kwestie een gewichtige rol speelde en voorts, dat die persoon dien persoon pakte en d i e persoon „er uit" moest en Arie „persoonde" zoo lang door, tot hij in de getuigenbank mocht plaats nemen naast. dien per soon, want zijne getuigenverklaring onder eede (bij 't afleggen waarvan hij nogal eens struikelde) was einde lijk ten einde gebracht. Met dat al was 't den zeer vechtlustigen beklaagde zijn beste beurt niet geworden, bij den loop dien de zaken hadden genomen. 't Verbaaitje, hem voor zijn onzinnig optreden aan gesmeerd, had tengevolge, dat de O. v. J. wegens de door hem gepleegde mishandeling met toepassing van art. 300 W. v. Strafr., 14 dagen gevangenisstraf tegen hem eischte. Maarten Riedel uit Bonte Bankeres. Hij is 'n 37-jarig schipper, geboortig uit Heer Hugo- waard. Vechtende op de Alkmaarsche markt en pleiten de voor de Alkmaarsche rechtbank had hij het heet te verantwoorden vandaag. 'n Lamme geschiedenis ook, als je tegen drie onder eede afgelegde getuigen-verklaringen met (de waarheid tartende) fantasieën je baantje schoon moet praten. En in zulk 'n lastig perikel bevond Riedel zich nu toch. Hij had in 't laatst van Louwmaand met Klaas Kok- kes, van wien hij nog wat geld kreeg, in de oude Victoriestad op 'n drukken marktdag moeilijkheden gehad en daags te voren hadden ze ook al twist gehad 't liep zoo warm dat de kort aangebonden schipper zijn tegenpartij op den grond smeet en wat afroste. Wat hij heden met klem ontkende! De getuigen hadden een triple alliance of drievoudig verbond gesloten en die Kokkes was gevallen, nog wel met de beenen naar hem (Riedel) toe I En toen had de menschlievendheid Maarten dermate bevangen, dat hij hem even „terecht gezet" had. Arie Stammes, een 25-jarig St. Pancrasser getuige, kon in die kwaliteit verbazend goed ja zeggen. Daarvan gaf hij ontelbare malen de sprekendste blijken. Hij wou, 't feit bijwonende, wel als scheidsman op treden, maar had handschoenen aan. En daar Riedel geen katje is om zonder handschoe nen aan te vatten, mag 't wel bevreemding wekken, dat Arie vóór hij optrad, 't uittrekken dier onmisbare winterartikelen zoo noodig achtte. Nauwelijks daarmee klaar zijnde, was er weer 'n andere hinderpaalKakké- doris vroeg Arie's volle aandacht en verkreeg die. Nochtans heeft hij (Arie) genoeg van 't relletje gezien om met 'n gerust geweten zijn welverdiend getuigen- geld op te kunnen strijken. De heer Officier telde wijselijk Maarten's praatjes volstrekt niet meer dan ze verdienden, en eischte hoewel Maarten heel voorzichtig gedacht had dat 't wel iets minder had kunnen zijn f8 boete of 8 dagen hechtenis tegen hem. Een kippenruzie. Germent Dekker, 'n koetsier-kippenhouder van 25- jarigen leeftijd, wonende te Hoorn, had over die beestjes met zijn buurman Martinus Lommen van Lil, een 8 jaren ouderen koperslager, óók kippenhouder, kwestie, al sinds eenigen tijd. Van Lil, vredelievend van aard, maakte op de schutting, die hunne erven scheidde, eene flinke verhooging, hopende zoo den kippetjes het over vliegen naar „buur" te beletten en alzoo de kwestie op te heffen. IJdele hoop. o, edele menschen- en kippenvriend 1 Met ruw geweld wordt uw arbeid, waar g'uw vrijen tijd, uw rietmatten, geld, spijkers en wat niet al aan hebt ten offer gebracht, verguisd, vernield, aan den grond gehaald en verachtelijk door het slijk des Hoornschen aardbodems gesleurd. Dekker toch, de reeds bestaande schutting 2 meter hoog 1 door „buur's" bewerking tot de fabelachtige hoogte van 5 meter opgewerkt ziende, achtte dén opnieuw geschapen toestand alleretelligst gevaarlijk, redenen waarom hij zich aan de vernieling waagde. Martinus- buur echter beweert bij kris en kras, dat de schutting na de aangebrachte verhooging op zijn best 3 M. hoog is. Trouwens, al kreeg je nou ereis zoo'n rietmat op je knikker, da's nog zoo'n ijselijke gebeurtenis niet. De O. v. J. vond Dekker's beschouwingen dan ook niet van dien aard, dat Lij ze wou deelen en achtte 't bewijs van schuld voldoende geleverd. Buurman is echter verhuisd en daarom zou de straf maar niet al te zwaar zijn. Geëischt werd f7 boete of 7 dagen hechtenis. Een modderzaakje. Jan van Dok, 'n arbeider uit Enkhuizen, was als be klaagde absent. Hij werd tot 't betalen van f5 boete of 4 dagen hechtenis uitgenoodigd, daar hij bagger, aan 't gemeentebestuur van Enkhuizen toebehoorende, had opgetrokken en per voertuig had vervoerd, zonder eenigerlei permissie te hebben. Uitgesteld. Piet Ooteman een forsche 25-jarige boerenjongen, ge boren en wonende te Grootebroek, had wreedaardig aldaar 'n hond mishandeld; door ziekte van den hoofd getuige werd echter op 's heeren Officier's voorstel t zaakje uitgesteld voor onbepaalden tijd. A.s. Dinsdag uitspraken. verzonden adres der Schager onderwijzers betreffende de nieuwe onderwijzers-salaris-verordening alhier. De voorzitter van de afdeeling Schagen van het N.O.G. noemde onder instemming der vergadering den 12den alhier gehouden het besluit van eene gemeente als Schagen, die aan de spits moest staan waar het betreft het behartigen der belangen van het onderwijs en de onderwijzere, zeer betreurenswaardig Gelukkig zijn de bewijzen er, dat Schagen s voorbeeld in de omliggende gemeenten tot heden geen navolging vindt Winkeliers vereeniging. Vergadering op Woensdag 11 Maart 1908, des avonds 8 uur, in het lokaal van den heer J. Vader Az. De heer P. Raat Dz. opent de vergadering met een toepasselijk woord. De heer J. H. Schene, secretaris, leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Er wordt besloten, naar aanleiding van een ingeko men schrijven van de Nationale Vereeniging van Han delsonderwijs, om voor het volgend seizoen een propa- ganda-vergadering te beleggen en een spreker te laten optreden, om het punt handelsonderwijs te behandelen. Medegedeeld wordt, dat de Middenstandstentoonstelling in 1908 niet doorgaat, en hoogstwaarschijnlijk in 1909 op kleiner schaal in den tuin van het Paleis voor Volks vlijt zal worden gehouden. Door een commissie uit het bestuur der Winkeliera- vereeniging zal eens worden nagegaan, of de Paaschten- toonstellingsvereeniging en de flarddraverij vereeniging voldoende door de Neringdoenden in onze gemeente worden gesteund. Dit zijn een paar zeer voordeelige da gen voor Schagen, dus mag van den kant der burgerij ook wel steun gegeven worden. De heer F. Köhne wordt met algemeene stemmen als lid aangenomen. De heer H. Velléman werd, wegens het bedrijven van oneerlijke concurrentie, met algemeene stemmen ge royeerd. Het bestuur stelt voor, twee prijzen beschikbaar te stellen van f 5 elk, voor de a.s. Paaschtentoonstelling. Dan is het't 15-jarig bestaan dier voor Schagen zoo nutti ge vereenigihg en wilde het bestuur een blijk van sym pathie geven. Algemeen wordt goedgevonden deze twee prijzen te geven voor die afdeeling, als het bestuur der Paaschtentoonstelling zal bepalen. Het volgende punt der vergadering is vakorganisatie en vakopleiding, dat wordt ingeleid door den voorzitter. Uitvoerig wordt er bij stilgestaan, hoe nuttig en noodig het is, dat elk vak zich organiseert. Met elkaar is veel meer te bereiken, dan elk afzonderlijk. Op een goede vakorganisatie volgt steeds een betere vakopleiding, een zeer aan te bevelen iets. Het bestuur was algemeen de gedachte toegedaan, dat het nuttig was elk vak te organiseeren en had zich dan ook onledig gehouden met eens erover te denken hoe in deze richting in onze gemeente iets was te bereiken? Gedacht was toen in de eerste plaats aan de bakkers en den voor hen zoo moeilijken en onaangenamen nacht arbeid. Het bestuur wilde nu pogingen aanwenden om deze vakgenooten tot elkaar te brengen, opdat deze dan zelf' zoo mogelijk tot overeenstemming zouden kunnen komen over het punt: nachtarbeid. Algemeen werd de wenschelijkheid tot bevordering van vakorganisatie in onze gemeente uitgesproken en tevens goedgevonden, dat er pogingen zouden worden aangewend de bakkers tot elkaar te brengen. De heer Joh. Merz doet vervolgens het voorstel een aandeel van f25 te nemen in de ijsbaan. In principe wordt daartoe met algemeene stemmen besloten, het aandeel te nemen als de kas dit beter toelaat. Er volgt nu nog een uitvoerige discussie over het incassobureau, in welks reglement een paar leemten blijken te bestaan, die op een volgende vergadering zullen worden aangevuld. Ook wordt met algemeene stemmen besloten, dat, als straks blijkt, dat onze gasfabriek weer heeft gemaakt een groote winst, dan de Winkeliersvereniging zal ageeren om zoo mogelijk een verlaagden gasprijs te verkrijgen. Men achtte het schromelijk onbillijk, dat de neringdoenden in den vorm van duur gas eigenlijk een dubbele belasting moesten betalen. Daarna werd met een opwekkend woord de vergade ring gesloten. Uitspraken van 12 Maart 1908. K. V. Jr., Wieringerwaard, drankwet, f 12 of 4 d. J. de W., Anna Paulowna, Leerplichtwet, f 9 of 3 d. J. K., N. Niedorp, Politieovertr., f 2 of 2 d. J. te B., Warmenhuizen, Leerplichtwet, f 5 of 3 d. P. H. de C., Oudesluis, Drankwet, f 5'of 3 d. A. W., Schagen, Drank wet, f 25 of 20 d. C. H., Anna Paulowna, Jachtwet, f 10 of 4 d. J. B., Bareingerhorn, Leerplichtwet, f 6 of 3 d. J. S., Callantsoog, IJkwet, f 5 of 10 d. G. H., Anna Paulowna, Jachtwet, f 12 of 8 d. G. H. en J. B. v. d. B., Anna Paulowna, Jachtwet, ieder 2 maal f 6 of 2 maal 4 d. K. ten B. en A. ten B., Callantsoog, Vis- scherij, ieder f 1 of 1 d. I£. M., N. Niedorp, Motorregl., f 2 of 1 d. D. KWinkel, Motorregl., f 2 of ld. K. K., Schagen, Art. 453 Str., f 2 of 3 d. H. den E., Anna Paulowna, Politieovertreding, f 3 of 3 d. J. K. Jr., Anna Paulowna, Politieovertreding, f of 1 d. W. de P., Schagen, Jachtwet, f 8 of 4 d. O. DSchagen, Spoorwet, f 6 of 6 d. J. M., Anna Paulowna, Politieovertreding, f 1 of 1 d. P. S., Anna Paulowna, Politieovertreding, f 2 of 1 d. K. B., Anna Paulowna, Motorregl. f 2 of 1 d. C. B., Petten, Art. 453 Str., f 2 of 2 d. K. B., Anna Paulowna, Art. 426 Str., f 5 of 3 d. C. B., Anna Pau lowna, Art. 426 Str., f 5 of 3 d. J. F., Burgerbrug, Art. 426 Str., 2 maal f 5 of 2 maal 3 d. C. P., Wierin gerwaard, Prov. Regl., f 2 of 2 d. L. J. H., Anna Pau lowna, Jachtwet, f 16 of 8 d. J. H. W., Schagen, Jacht wet, f 16 of 4 maal 2 d. J. D., Schagen, Motorregl., fl of 1 d. P. N., Bareingerhorn, Motorregl., f 2 of 1 d. D. K., Schagen, Motorregl., f 2 of 1 d. A. S., N. Nie dorp, Jachtwet, f 12 of 8 d. C. B., Kolhorn, Jachtwet, f 6 of 4 d. J. H., Utrecht, Jachtwet, f 16 of 8 d. A. de W. Cz., Zijpe, Jachtwet, f 6 of 4 d. T. G., Zijpe, Jachtwet, f 6 of 3 d. H. S., Zijpe, Spoorwet, f 8 of 4 d. W. K., Zijpe, Spoorwet, f 8 of 4 d. Salarisregeling. Door de afdeelingen Schagen en Omstreken van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap en van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers is aan Heeren Gedeputeerden eenadhaesie-adres gezonden met het reeds Algemeene vergadering van den Bond van Zuivelfabrieken in Noordholland op Woensdag 11 Maart 1908, des morgens half 10 uur, in de „Witte Engel" te Hoorn. De heer J. Boekei, voorzitter, opent de vergadering. Hij heet de aanwezigen welkom en spreekt er zijn leed wezen over uit, dat zoovelen afwezig zijn. Er komt immers toch een punt op de agenda voor, dat van zoo veel algemeen belang is, dat heel Noordholland naar deze vergadering had moeten stroomen. Maar helaas, ook hier weer de gewone lauwheid, de Jan-Salie-geest van afkijken en afwachten. Spr. hoopt evenwel, dat de afwezigheid van zoovelen geen invloed heeft op de aan wezigen en dat deze vergadering zeer vruchtbaar mag zjjn voor de toekomst. De heer G. Nobel, de secretaris, leest daarna de zeer uitvoerige notulen, die onder dankzegging onveranderd worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt met betrekking tot den aanslag van de Zuivelfabrieken in de bedrijfsbelasting, dat van den Zuid-Nederlandschen Zuivelbond een formulier is ont vangen, waarbij wordt aangetoond, dat deze fabrieken geen winst maken. Practisch resultaat kent men er nog niet van, omdat dit formulier pas is samengesteld. De aandacht wordt gevestigd op de reincultuur. Men betrekke die steeds van een betrouwbaar laboratorium, het voorkomen der cultuur moet normaal blijven, niet korrelig of klonterig, ook de zuurheidsgraad moét ge controleerd worden. Van een tweetal fabrieken was de vraag ingekomen om financieelen steun voor een gaan in hooger beroep van een bekeuring van hare meetwerktuigen. Het be stuur had hierop afwijzend beschikt Er was aan den Minister van Justitie een adres gericht met betrekking tot deze meetwerktuigen, waarop door bemiddeling van den Officier van Justitie te Alkmaar gevraagd was, welke gevallen het bestuur op het oog had, met een nauwkeurige omschrijving daarvan. Aan dit verlangen was voldaan. Aan den Minister van Landbouw was een adres ge richt, met het verzoek bij de wijziging der IJkwet reke ning te houden met de belangen van den landbouw, wat betreft de meetwerktuigen. Toen was het verzoek ingekomen te zeggen, weike wijzigingen men wenschte. Geantwoord was, dat men wensehte te gebruiken houten meetwerktuigen met een inhoud van 150 L., met een drijvende schaal. Ook was gevraagd om een algemeen toezicht op de weegwerktuigen. Als nieuwe leden traden toe de kaasfabrieken„Wil- helmina" te Beemster en „Concordia" te Berkhout, plus een 12-tal buitengewone leden. I Uit het jaarverslag, dat daarna werd uitgebracht, kan worden meegedeeld: dat de modelstatuten gereed zijn; dat 22 leden de Zuivelcourant van Cuperus lazendat de bond nu telde 32 gewone leden en 50 buitengewone leden, dit was in 't begin van het jaar 29 gewone en 20 buitengewone leden. Er werden behandeld 806 inge komen en 843 uitgaande stukken. Het uitvoerige jaar verslag, bevattende verschillend» rapporten, (zie onze no.'s van 7 Nov. en 21 Nov. 1907,) zal in druk verschijnen. Nu werd uitgebracht het jaarverslag van de commis sie van aankoop van btnoodigdheden. Vermeld werd, dat vooral werd gelet op den aankoop van prima kwaliteit en een goede controle voor zuiver heid. Er kwam dan ook geen enkele klacht over de producten in, integendeel, wel bewijzen van tevreden heid. Er werd ondanks de hierboven aangegeven eischen, tegen lagere prijzen gekocht en werden er aardige kor tingen uitbetaald. Er werd aangekochtsteenkool 475000 H.L., salpeter 28050 K.G., kaasdoek 1004 el, zout 37000 K.G., stremsel 1700 L. De coöperatieve aankoop van nog andere artike len is in onderzoek. Aan de orde is nu het bestuursvoorstel: plan kaas keuringen 1908. Het Bestuur acht het gewenscht om in 1908 de kaas keuringen te doen voortzetten op dezelfde wijze als in 1907 is geschied. Het hoofddoel der kaaskeuringen moet bestaan in het nauwkeurig nagaan van de bereiding en de rijping der kaas, terwijl daarnevens de geschiktheid tot be waring der fabriekskaas goed kan worden nagegaan. Ter besparing van noodelooze kosten wordt het even wel gewenscht geacht om het getal der van iedere fabriek te Koopen kazen te verminderen tot op twee of drie stuks. Dit laatste is vooral het gevolg van den minder goeden financiëelen toestand der kas. De heer Van der Zande acht het nuttig, dat van de resultaten dezer keuringen de leden thuis een rapport ontvangen. Deze keuringen hadden in hoofdzaak tot doel om te weten te komen, of de fabriekskazen kunnen bewaard blijven, ja of neen Wat heeft de handel daar van gezegd? De heer Bark geeft in overweging dat de kaasjes voor deze keuringen door de fabrieken werden disponibel gesteld tegen 60 cent. De heer Jongejans wil ze liever kosteloos verstrekken. Na eenige bespreking wordt besloten voor 1 jaar de kaas voor de keuring kosteloos af te staan. De Secretaris deelt als de conclusies der keurings commissie mede, dat de cijfers tusschen de le en 2e keuring zeer zijn gestegen, tusschen de 2e en 3e vrijwel hetzelfde zijn gebleven, zoodat van een slechter worden der kaas geen sprake is. Ten opzichte van het geheimhouden der namen van de fabrieken, wordt een drukke discussie gevoerd. Aan den eenen kant wil men zoolang de keuring is open gesteld voor de kaasmakers, dus bij de intieme kaas keuring, de namen der makers aan de producten hech ten en deze verwijderen zoodra de tentoonstelling meer publiek wordt. De heer Keestra, oud-zuivelconsulent, thans directeur van den bond van zuivelfabrieken in Friesland, verdedigt dit standpunt, omdat dan meer leéring kan worden getrokken uit het produceeren van goede producten; andere kaasmakers met de makers van de goede producten over de bereidingswijze enz. kunnen praten, en zoodoende leering uit deze discussie kan getrokken worden. Van de andere zijde wordt aangedrongen op geheim houding der namen. Wel wil men, dat voor belangstel lenden bij het bestuur de namen der 5 inzenders die het hoogste aantal punten hebben behaald, kunnen worden opgevraagd. l)an kan, zoo men wil, over be reidingswijze enz. met deze makers van goede producten worden gesproken. De heer D. Kuilman N. Niedorp maakt van deze opinie een voorstel, dat ten slotte wordt aangenomen met 24 stemmen vóór en 17 tegen. Ten opzichte der reeds plaats gehad hebbende keu ringen wordt besloten, evenals door den heer Kuilman is aangegeven, de namen der 5 hoogste op aanvrage be kend te maken en achter aan het jaarverslag de bereidings wijze, het aantal punten en verdere gegevens toe te voegen. De rekening en verantwoording over 1907 gaf een ontvangst aan van f624.63, een uitgaaf van f868.01, zoo dat. er een nadeelig saldo is van f 243.38. Da rekening en verantwoording van de Commissie van aankoop van benoodigdheden gaf een ontvangst van f4569.35 een uitgaaf van f4569.35, hiervan is ge heven aan kortingen f 129.885 daarvan is voor reiskosten, drukwerk en aan kortingen aan de fabrieken betaald f 129.83» zoo dat er een batig saldo bleef van 51/2 cent. De financieele Commissie had alles nagezien en in orde bevonden. Door den penningmeester werden de beide rekeningen toegelicht, waaruit het nadeelig saldo was ontstaan en de verzekering gegeven, dat dit bedrag in het volgend jaar wel weer zou kunnen worden ingehaald. De ver gadering keurde onder applaus de beide rekeningen goed. Aan de orde is nu het bestuursvoorstel: bevordering van de toetreding van Zuivelfabrieken tot het Kaas- contrölestation Noord-Holland. In - de toelichting staan o.m. vermeld de volgende motieven. Van verschillende zijden is aan het Bestuur ter oore gekomen, dat eenige fabrieken in de Provincie lust ge- voojen om zich bij het Kaascontróle-station aan te slui ten, omdat op den weg der sterkere melkontrooming voor de kaasbereiding, meer en meer wordt afgedwaald, 't geen uit den aard der zaak de naam van de Edam mer kaas, in de toekomst in discrediet moet brengen. Zelf werd aan den Voorzitter van onzen Bond het verzoek gedaan om voor eene bespreking over het onder werp, om daardoor meerdere aansluiting te bevorderen, eene buitengewone vergadering te beleggen. Het Bestuur van oordeel dat er steeds gestreefd moet worden om het aantal vergaderingen niet meer dan hoogst noodig uit te breiden en er voor te zorgen, dat steeds een goed voorziene agenda moet worden behan deld, heeft aan dit verzoek geen gevolg gegeven, maar gemeend dat het beter is om de kwestie op de voor jaarsvergadering te behandelen. Hierdoor is het mogelijk geworden om de zaak reeds thans eenigszins goed voor te bereiden. Omtrent het doel van de kaascontröle willen wjj in de eerste plaats een korte toelichting geven, wijl het ons toeschijnt, dat hieromtrent nog steeds eenige be gripsverwarring bestaat. De toegepaste controle stelt zich uitsluitend ten doel om eene betrouwbare garantie te geven aan Handelaren en Consumenten omtrent een bepaald vetgehalte in dit geval 40 pCt. in de droge stof der kaaselk ander doel, dat men aan de werking van het station wil toe kennen, is buitengesloten. Bij het niet op het oog of gevoel af kunnen waar nemen van de juiste vetheid der kaas, biedt eene controle, als door het Kaascontröle station beoogd eene uitstekende gelegenheid om met zekerheid én od practische wijze, te voldoen aan het verstrekken van betrouwbare gegevens. Wijl op vele plaatsen magere kazen, in Edammer vorm in den handel worden gebracht, ligt het in de bedoeling van het Kaascontrole-station om voor de ge controleerde kaas op ruime schaal propaganda te maken Hierdoor zal de consument langzamerhand alleen dié kaas gaan koopen, die hem met goede waarborgend een bepaald vetgehalte wordt aangeboden. Het doel is dus om zoodanige kaas te voorzien van een blijvend en voor het product onschadelijk merk. Nevens deze kwestie moet ook het idéo der controle meer burgerrecht verkrijgen en getracht worden om pro ducenten en handelaren in gemeenschap de uitvoering te doen plaats vinden. Naar wjj vertrouwen zullen deze zaken geleidelijk tot eene goede oplossing komen en is aansluiting van de fabrieken, die het goede willen, en hunne kaas verkoo- pen voor wat het is, bij het Kaascontrole-station de eer ste stap, in de goede richting. Om de zaak voor de algemeene vergadering goed voor te bereiden, heeft het Bestuur van den Bond geconfe reerd met het Bestuur van het Kaascontrole station, waaromtrent men voor eene toekomstige te volgen ge- j dragslijn, het volgende wenschelijk oordeelde„Het mer- ken van de gecontroleerde kaas moet inde toekomst ver- 1 plichtend zijn. De leden moeten tijdelijk, hetzij door bedrijfsstoornis, of anderszins, vrijheid kunnen verkrijgen, om andere kaas, met lager dan 40 vet in de droge stof, te ma ken, evenwel met dien verstande, dat de eventuecle stempels direct moeten worden ingeleverd bij het con trole-station, wanneer die toestand zal intreden. Zooda nige kaas valt daardoor direct onder de gewone kaas, waaromtrent men geen zekerheid heeft, wat betreft het vetgehalte. De wenschelijk geoordeelde vrijheid zal on getwijfeld de toetreding veel vergemakkelijken, omdat zich gevallen kunnen voordoen, waarin men om over wegende redenen moeilijk of niet aan zijne verplichtin gen kan voldoen. Met een warme opwekking van den kant van den voorzitter, wordt dit punt in behandeling genomen. De heer J. Zuurbier komt met het voorstel, dat het bestuur pogingen zal aanwenden, cat men kome tot al gemeene aansluiting. Spr. wil een lijst laten circnleeren, waarop de kaas- fabrieken zich voorwaardelijk kunnen aansluiten, b.v. als er een bepaald vastgesteld getal zijn, dan treedt men toe. De heer H. J. Avis maakt een paar opmerkingen op de toelichting van het bestuur, waarvan wel de voor naamste op de uitdrukkinghet merken van de gecon troleerde kaas moet in de toekomst het doel zijn. Spr. wil waarborg,dal,als een fabriek eenmaal gestempelde kaas heeft verkocht, de koopman zekerheid hebbe, dat, als die fabriek door de eene of andere omstandigheid geen gemerkte kaas meer verkoopt, deze niet voor kaas van dezelfde kwaliteit als de gemerkte zal van de hand ge zet kunnen worden. De heer Dr. v. d. Zande licht den heer Avis in, dat diens bezwaar volkomen vervalt, als de stempeling ver plichtend zal gesteld worden. Is er dan ook geen stem pel op, dan staat ze ook niet onder controle. Ook de heer G. Nobel licht de door den heer Avis aangeroerde punten nog eens uitvoerig toe, met welke uitlegging deze zich tevreden betoont. De heer Jongejans steunt het voorstel van den heer Zuurbier en wil ook weten, hoeveel fabrieken zich aan sluiten. Spr. wil ook bepaald den overgangsmaatregel, dat de fabrieken in de 3 wintermaanden vrij zijn, om onge merkte kaas te verkoopen. De heer Dr. Scheü meent, dat de aanwezigen zich in de eerste plaats hebben af te vragen is de gedragslijn, die het bestuur van den Bond zich voorstelt, ook de onze? De meest aannemelijke voorwaarden zijn gemaakt voor de toetredingde fabrieken zijn verplicht alle ka zen te laten merken, uitgezonderd bij bedrijfsstoringen en in de wintermaanden, als men meer boter wil maken. Is men het over die voorwaarden van toetreding eens, dan dient er ook gevraagd te wordenwie wil er toe treden en spr. wil dan ook reeds op deze vergadering die vraag doen. De heer P. Stapel deelt mede, dat zijn fabriek voor aansluiting is, mits voldoende deelname ook van an deren. Spr. zou evenwel eerst wel eens willen vernemen wat zeggen de kaashandelaren ervan Willen die niet dan is het een onbegonnen werk. De heer Hylkema, zuivelconsulent voor Utrecht, houot nu een uitvoerig betoog, warm aanbevelend de toetre ding tot het contrölestation. Wordt nu medegedeeld, dat aan 31 kaashandelaren een schrijven was gezonden. Een 13-tal hadden geant woord, de anderen nemen dus blijkbaar een afwachtende houding aan. jZe antwoorden worden voorgelezen en waaruit bi\jkt, dat men algemeen is vóór gecontroleerde kaas maar zonder merk. Na gevraagde inlichtingen deelt de heer Schen mede hoe m Friesland een paar heeren een merk voor de kaas hebben uitgevonden, dat zeer gunstig werkt en waar hij de invoering, van meer ingewikkelde stempels mogelük wordt. Ook het tegenwoordig stempel voldoet uitste kend en van schimmel is zegt spr., geen sprake. De heer Bark vraagt, hoe het moet met de slechte i k^Pers enz. die ook gemaakt worden, die ook het merk ontvangen en nu op de markt komen als slechte kazen, toch gewaarmerkt. Voorzitter zegt, dat dit is als met de boter. Dezeont- Hentg is°ooketn m6r\de beste zoowel als de sZlite. Het is ook geen merk voor de kwaliteit, maar alleen i^hei^r met bet"atuurbot®r is, geen margarine. Zoo reeds on ^iL aa\ ^kaashandelaar, die nu ook reeds op de kaas Z(jn kwaliteitsstempel zet, kan naa f Wijven zetten"11 °°ntröle8tatio«- «U» eigen stempel De heer Van der Zande vraagt den heer Bark of het geen vooruitgang is, dat door de stempeling het vetge- wordtrr°ndilgeWaarb0Krgd- Zooals de toestand nu ^s, worat er niets gewaarborgd. in^fiyo^rnPa Kuilt?an wil tot een Practisch resultaat nu voorstelt ng n en vraagt, wat of het bestuur De heer Keestra stelt voor, dat het bestuur, gehoord de besprekingen, door de vergadering gemachtigd wordt de aansluiting der fabrieken aan het contrölestation té bevorderen. Na nog eenige bespreking, waarbij de heer Scheii er met nadruk op w^t, dat het nu ligt in de handen de? fabrieken, of het contröleslation zal blnven bestaan n, of neen, neemt het bestuur het idéé van den h.Jr Keestra over. U06r Er wordt nu eerst in stemming gebracht, of men in beginsel vóór aansluiting is. n Van de 16 afgevaardigden verklaarden zich persoonlijk 15 voor aansluiting, 1 was er tegen. Voor een toeX ging van hunne fabrieken hadden de afgevaardigden geen mandaat. uiguen Het bestuur kreeg vervolgens machtiging, de noodig stappen te doen tot meerdere aansluiting. nooaiSe De heer D. Kuilman br. cht den voorzitter hièlde voor Gedurende de vergadering werd een kaaskeuring ea houden, waar 29 monsters waren tertoongcatold Deze keuring trok een druk bezoek. «««wua. ueze Stieren-Keuringen. Vanwege de Provinciale Commissift tn+ der Veefokkerij in Noord-Holland zullen dit nf/ru '"8 keuringen gehouden worden te Anna pini!f !°0r' Hoofddorp 6, te Amsterdam 7 tü c na 10 Hoogkarspel 14, te Schagen 15 té Allrü'1™6"!1'1 13' te delft 16 en té Hoorn 18 Anril9?te Assei1' wordt 24 April op het Doelenveld keuring Op bovenvermelde vóórkeurinin Alkmaar gehouden. 67 premiën van f25.— voor 67 S worden toegekend welken leeftijd. stieren, onverschillig van eerste klasse stieren van f80 VI6r Premlön> voor stieren, san f60.- 'voor 2,^7' J001 tweede kla8fe premiën, voor eerstn t-:L JarJ?e °f oudere stieren 16 tweede 'klZ stferen vk^6atl0ren van f50.-;.voor 25 premiën voor eerste i/L T-' voor Harige stieren tw„Sd. iKïft-4" ,so-; ™or keuring r'jjbrach?rwtel)rime6rda 8t'eren moeten ter voor- mededingen naar d?f*zoowel voor zoover zij willen om ïSrLkTJldlt Jaar uit te loven premiën, als verleden jaar toegekend! °P d® uitt>etallng der Premien. Lr wordt gekeurd volgens een puntenatelsel.

Schager Courant | 1908 | | pagina 10